Registratie rijscholen wapen tegen beunhazen de He» 'De opleiding die wij geven is verdomd goed' i Dode bij ongeluk met landbouwvoertuig Opsporingsambtenaar van 55+ hoeft niet te blokken Zijn er ook nog fielsen op Binnenland Porselein ter veiling Consumentenbond wil niet meer nitraat in sla Registratie donoren kan veel goedkoper ■Verpleging in instellingen TBS alleen vrijwillig 'Europees onderzoek naar oorzaken wiegedood D66 wil af van akkoord over arbeidsvoorziening Pratende paaltjes WOENSDAG 1 MAART 1995 Gegevens dieren Burgers' Zoo gestolen arnhem» Onbekenden hebben zeventien mappen met gegevens j:| over honderden dieren van Burgers' Zoo in Arnhem gestolen. In de gestolen boekwerken staat alle informatie over de dieren in het dierenpark van 1987 tot eind 1994. De dierentuindirectie denkt dat de daders de gegevens willen gebruiken om het die renpark in een kwaad daglicht te stellen. Vorige week zocht een ex-werknemer de publiciteit omdat volgens hem door onzorg vuldigheid mensen en dieren in Burgers' Zoo in gevaar worden gebracht. Doodschieten echtgenoot was ongeluk f nijmegen» Een 25-jarige Nijmeegse, die zondagmiddag haar even oude echtgenoot doodschoot met een revolver, is gistermiddag door de politie vrijgelaten. Na een onderzoek heeft de politie I vastgesteld dat er sprake is van een ongeluk. De vrouw had de 1 revolver, die volgens het slachtoffer 'op veilig' stond, op haar man gericht toen het plotseling afging. Het openbaar ministerie in Arnhem zal nu beslissen of de vrouw wordt vervolgd voor |j dood door schuld. p hippolytushoefEen 52-jarige inwoner van het Noordhollandse Kreileroord is gisteren op slag gedood toen een slooprijp land bouwvoertuig uit een takel viel. De man wilde met een takel het landbouwvoertuig op een vrachtauto laden. Volgens de politie is de ketting, waaraan het voertuig hing, losgeschoten. j Politie rolt Nijkerkse drugbende op nijkerk» De politie heeft een drugbende opgerold, die vanuit het Gelderse Nijkerk op grote schaal handelde in XTC, cocaïne en anabole steroïden. In totaal zijn sinds oktober vorig jaar twintig verdachten uit Midden-Nederland en de Randstad aangehou den. Hoofdverdachten zijn een man uit Nijkerk en twee Rotter- dammers. Minder boringen naar olie of gas den haag In Nederland zijn vorig jaar 36 boringen verricht naar olie of gas. Dat is zestien minder dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een jaaroverzicht van de Rijks Geologische Dienst. De ver mindering is vooral toe te schrijven aan de afname van het aan tal produktieboringen. Van de 36 boringen vonder er 22 plaats in zee en veertien op land. Vier jaar cel voor moord op vriend Leeuwarden Een 22-jarige inwoonster van Assen is gisteren door het gerechtshof in Leeuwarden veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf wegens moord op haar vriend. Tegen de vrouw was drie jaar cel en TBS geëist. De vrouw had haar 27-jarige vriend met twee pistoolschoten in het hoofd om het leven gebracht. De vrouw was jarenlang door hem mishandeld en verkracht. den haag»gpd -'Opsporingsambtenaren van 55 jaar en ouder worden niet ver plicht een nieuw diploma te ha len. Zij worden vrijgesteld van ~deze eis, die voor zo'n 80.000 jongere collega's wel geldt. Zij moeten zich allemaal voor 1 melden om een examen aan te vragen. Opsporingsambtenaren zijn overheidsdienaren die overtre ders van diverse wetten mogen bekeuren en processen-verbaal mogen opmaken. Het gaat on der meer om medewerkers van de Economische Controle Dienst (ECD), de Algemene In spectiedienst (AID) en de Rijks verkeersinspectie. Ook sociaal rechercheurs, milieu-inspec teurs, brugwachters en jachtop zieners vallen er onder. De uitzondering voor de ou dere opsporingsambtenaren, die tot grote commotie onder de jongere collega's heeft geleid, is door ambtenaren van Justitie en de procureurs-generaal over eengekomen. De noodzaak een nieuw diploma te behalen, komt voort uit de nieuwe Poli tiewet die vorig jaar april van kracht werd. In die wet komen de onbezoldigde en bijzondere opsporingsambtenaren niet meer voor. Alleen door het be halen van een nieuw diploma kunnen de betrokkenen hun status behouden. Zo'n 80.000 opsporingsamb tenaren moeten dezer dagen een aanvraag indienen voor een nieuw diploma. Daarna moeten zij examen doen, waarna de ge slaagden opnieuw worden beë digd. Van de oudere ambtena ren wordt wel verwacht dat zij een cursus volgen om hun ken nis op peil te houden. Amsterdam Zo'n 24.000 porseleinen voorwerpen zullen op 6 en 7 maart bij het Amsterdamse veilinghuis Christie's worden geveild. De collectie is getaxeerd op drie miljoen gulden. Het porselein is afkomstig van het in 1817 gezonken Britse koopvaardijschip Diana. Belangstellenden kunnen tot zondag een kijkje komen nemen. foto anp vincent boon Van de zesduizend zullen er vijfhonderd tot duizend verdwijnen Rijscholen moeten zich vanaf vandaag laten registreren bij het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). Op die manier moeten beunhazen worden geweerd. Naar verwachting zullen er van de zesduizend rijscholen binnenkort vijfhonderd tot duizend verdwijnen. den haag gpd Volgens een woordvoerder van het CBR is het de eerste actie te gen de beunhazen in de rijscho lenbranche. Later dit jaar komt er nog een erkenningsregeling van de branche zelf. Die erken ning zal worden gebaseerd op de CBR-registratie. Om te worden geregistreerd moet de rijschool niet alleen naam en adres opgeven maar ook de rechtsvorm, de eigenaar, diens SOFI-nummer, het BTW- nummer en bank- en girogege- vens. De rijschool moet voorts een registratie bij de Kamer van Koophandel overleggen en de namen van de instructeurs en hun diploma's opgeven, inclu sief e^n legitimatiebewijs van de betrokkenen. Tot slot dienen ook de kentekens van de auto's bij de rijschool bekend te wor den gemaakt. Bij het CBR krijgt de rijschool een rekening-courant. Staat daar niet genoeg geld op, dan worden aanvragen voor exa mens niet meer gehonoreerd. De rijschool mag niet langer on juiste of onvolledige informatie aan het publiek geven, bij voor beeld over het percentage 'ge- Voor de inschrijving bij het CBR moet elke rijschool 1.000 guldeji ineens betalen plus 50 gulden per jaar. Van het CBR krijgt de rijschool gegevens over aantallen geslaagden. Verder kan men gratis van CBR-dien- sten gebruik maken, zoals cur sussen. Een rijschool die onjuis te informatie geeft, zich niet aan de regels houdt, in financiële of juridische problemen zit, straf bare feiten pleegt of in een jaar geen examens aanvraagt, wordt uit het register gegooid. ,,Wij willen op deze wijze de beunhazen weren. Nu kan ie dereen die dubbele pedalen in zijn auto laat monteren zichzelf als rijschool opwerpen. Eind dit jaar zal er een systeem zijn waarin men kan zien wat de er kende rijscholen zijn. Wat de rest is, is dan duidelijk", aldus de CBR-woordvoerder. ANP Algemeen Nederla GPD Geassociei den haag anp t)e Consumentenbond is te gen verruiming van de nitraatnormen voor sla uit kassen. Minister Van Aartsen (landbouw) en staatssecreta ris Terpstra (volksgezond heid) willen de hoeveelheid nitraat die zomersla mag be vatten verhogen. Momenteel mag zomersla uit kassen niet meer dan 2.500 milligram nitraat per kilo bevatten. Deze norm is echter onhaalbaar voor sla- telers. Telers zijn vorig jaar herhaaldelijk beboet wegens overschrijding van de norm. Van Aartsen en Terpstra willen daarom de norm ver ruimen tot 3.000 mg per ki lo. De norm voor wintersla wordt verlaagd van 4.500 naar 4.000 mg per kilo. De Consumentenbond vindt dat de bewindslieden daarmee afspraken uit 1990 schenden. Toen heeft het ka binet besloten de zomer- norm te verlagen tot 2.000 mg en de winternorni tot 3.500 mg. Uit oogpunt van volksgezondheid moeten de ze normen gehandhaafd blij ven, vindt de Consumenten bond. Wetenschappelijk bestaat er onduidelijkheid over de gewenste nitraatnorm. Tot voor kort heerste de opvat ting dat die normen erg streng moeten zijn, om te voorkomen dat de consu ment te veel nitraat binnen krijgt. Steeds meer weten schappers menen echter dat de normen best mogen wor den verruimd. Binnenkort beraden deskundigen van de Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO) en de Voedselor- ganisatie (FAO) zich over de nitraatnormen. Onderzoek Nierstichting: bussum anp De centrale registratie van in- stemmers en/of tegenstanders van orgaandonatie kost geen 30 miljoen gulden, maar kan ook voor 16 miljoen gulden worden gerealiseerd. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Nierstichting door een extern bureau (ADP) heeft laten uitvoeren. In maart 1993 stapte toenma lig staatssecretaris Simons af van een centrale registratie, omdat de kosten ervan te hoog zouden zijn. In opbracht van het ministerie had onderzoeks bureau Altus BV in 1991 bere kend dat de registratie 27,5 mil joen gulden zou kosten bij een respons van vijftig procent, en 19,9 miljoen bij een respons van 25 procent. Jaarlijks zouden daar nog respectievelijk 2,5 en 2,1 miljoen gulden bijkomen voor de kosten van het bijwer ken en raadplegen van de gege vens. Het computerservicebureau CW verwerpt WDM-kritiek op rijopleiding militairen ossendrecht gpd Het Centrum voor Vredesoperaties (CW) in Ossendrecht verwerpt de kri tiek van de Vakbond van Dienstplichti ge Militairen (WDM) dat de rijoplei ding voor militairen die naar het voor malige Joegoslavië worden uitgezon den, onvoldoende is. Inderdaad hebeen zo'n tien dienstplichtigen geen ervaring opgedaan in het bergachtige Eifelge- bied in Duitsland, meldt G. Wondergem van het CW. „Maar dat was een inci dent." WDM-woordvoerderE. Jeeninga meld de maandagavond in de NCRV-actuali- teitenrubriek Hier en Nu het onverant woord te vinden dat de Koninklijke Landmacht om financiële redenen de oefening in het Eifelgebergte heeft ge schrapt. Sommige dienstplichtigen zou den zich om die reden hebben terugge trokken. „Voor een deel van de veertig tot vijftig manschappen is een oefening gehouden in Zuid-Limburg, voor een ander deel wordt nog naar een oplos sing gezocht", verklaarde Jeeninga gis teren. „Maar in Zuid-Limburg gaat het heuvel op en af, die lokatie bereidt on voldoende voor op Joegoslavië. Dus is het onverantwoord. Een instructeur zou volgens de WDM hebben gezegd 'zijn zoon met een der gelijke opleiding nooit naar het voor malige Joegoslavië te sturen'. De in structeur werd volgens de WDM afge schermd door Defensie en wilde niet in beeld komen. „Het CW zelfheeft nooit gereageerd op onze faxen. Er gebeuren regelmatig on gelukken in het voormalige Joegoslavië. Maar je hport weinig van die calamitei ten. Het is totaal onverantwoord om al leen een oefening in Limburg te hou den." Wondergem spreekt overigens tegen dat de WDM contact heeft gezocht. Hij bevestigt ook niet dat de Eifeltraining door bezuinigingen uit het programma is geschrapt. Wel moesten er volgens hem door samenvoeging van transport en logistiekbataljon een tiental dienst plichtigen van een viertonner overscha kelen op een trekker met oplegger van tien ton. Deze 'club' heeft volgens hem inderdaad niet in de Eifel gereden. „Een incident", zegt Wondergem. „Garanties voor veiligheid kun je nooit geven. Maar de basis-rijvaardigheid was in ieder geval bij die tien manschappen aanwezig. Ik kan me voorstellen dat ze het niet plezierig hebben gevonden op een ander voertuig te moeten rijden, maar het zij zo. De kwaliteit van de CW-opleiding staat buiten kijf. De op leiding die wij geven is verdomd goed." Wondergem betreurt dan ook de kritiek van de WDM. De hele rijopleiding wordt volgens hem nu in een kwaad daglicht gesteld. De opmerking die de rij-instructeurzou hebben gemaakt noemt Wondergem 'uiterst ongenuan ceerd'. dat de Nierstichting in de arm heeft genomen, komt bedui dend lager uit. Het verschil zit vooral in de kosten van het op bouwen en beheren van het re gister van persoonsgegevens. Door gebruik te maken van een bedrijf dat daarin is gespe cialiseerd, kunnen de organisa tiekosten drastisch worden be perkt. Altus reserveerde daar een bedrag van 10,6 tot 18,1 miljoen voor. Volgens ADP kan het bij een respons van veertig procent voor 9,5 miljoen gul den. De werkwijze die beide on derzoeksbureaus voor ogen hebben is vrijwel hetzelfde. Het bureau schrijft mensen aan op basis van de Gemeentelijke Ba sis Administratie. Het krijgt daarmee beschikking over gege vens als naam, geboorteplaats, geboortedatum en mogelijk ook het SOFI-nummer. Na inschrij ving in het register krijgen men sen een bevestiging van hun opgave. Na vijf jaar controleert het bureau de gegevens op nieuw. Vorige week vroegen de mi nisters Borst (volksgezondheid) en Sorgdrager (justitie) om uit stel van behandeling van het wetsvoorstel orgaandonatie, na dat CDA'er Lansink in het debat voor een ommezwaai zorgde. Hij diende een amendement in voor het bezwaarssysteem, waarmee er geen kamermeer derheid meer was voor het toe stemmingsysteem dat de be windslieden in gedachten had den. Het bezwaarsysteem houdt in dat iedereen donor is, tenzij hij of zij daar schriftelijk bezwaar tegen maakt. In het toestem mingensysteem krijgt het huidi ge donorcodicil een doorslagge vende rol, maar komt er geen registratie. Borst en Sorgdrager werken deze week aan een aan gepast wetsvoorstel, waarin mo gelijk wel registratie voorkomt. Directeur Pieter Baancentrum Van Marle: Dwangverpleging in TBS-instel- lingen is niet nodig. Zij helpt bovendien niet bij iedereen. De beveiliging en verpleging in een TBS-instelling is genoeg voor een goed leefmilieu. Medische behandeling zou eigenlijk alleen vrijwillig of onder onder strikte voorwaarden bij psychotische patiënten (mensen met onder andere waanvoorstellingen) moeten worden toegepast. Dat vindt prof. drs. H. van Marle. Hij promoveerde van daag bij de faculteit rechten aan de Universiteit Utrecht. Van Marle is hoogleraar forensische psychiatrie bij de katholieke universiteit Nijmegen en ge neesheer-directeur bij het Pieter Baancentrum in Utrecht. Hij is bang dat dwangverpleging schering en inslag wordt. Hij noemt TBS ook zonder dwangbehandeling waardevol. Het gedwongen verblijf op zich is al een goed startpunt om ie mand te motiveren vrijwillig een behandeling te ondergaan. Een bepaalde groep mensen re ageert bovendien niet op de medicijnen. Die zijn daarna even gevaarlijk als daarvoor. Daarom moet bij de behande ling onderscheid worden ge maakt tussen psychotische mensen en mensen met per soonlijkheidsstoornissen. Steeds vaker worden mensen met een psychotische stoornis ter beschikking gesteld. Dat zijn mensen met realiteitsstoornis sen die gepaard gaan met waanvoorstellingen en halluci naties. Die groep is vaak goed te behandelen met medicijnen. De neiging bestaat echter ook mensen met persoonlijkheids stoornissen medicijnen te ge ven. Dat helpt echter niet. Toch worden ook zij behandeld. „Ze worden er hoogstens suf van, maar beter worden ze er niet door. Als de medicatie stopt zijn ze op z'n minst even gevaar lijk", aldus Van Marle. Binnenkort behandelt de Tweede Kamer het wetsontwerp Beginselenwet TBS. Van Marle vreest dat als de wet wordt aan genomen, er nog meer gevallen van rijp en groen in de dwang- verplegingen terecht zullen ko men. „Het lijkt immers zo ge makkelijk en behandelaars wil len nu eenmaal behandelen." In het Wilhelmina Kinderzie kenhuis in Utrecht kunnen van af vandaag gevallen van wiege dood worden gemeld. Het meldpunt is onderdeel van een groot Europees onderzoek naar het verschijnsel, waarbij baby's plotseling en zonder duidelijke oorzaak overlijden. Na een jaar worden de resultaten uit de twaalf deelnemende landen met elkaar vergeleken. In Nederland is het aantal ge- i vallen van wiegedood de laatste I jaren aan het dalen. In 1991 zijn 'J 93 gevallen genoteerd, twee jaar later 68. De daling houdt ver band met adviezen om baby's niet op de buik te laten slapen, erop toe te zien dat ze het niet te warm krijgen en om niet te roken in het bijzijn van het kind. Een aantoonbare oorzaak voor wiegedood is er nog steeds niet. Waarschijnlijk spelen veel factoren een rol, al dan niet in combinatie met elkaar. In Euro pa en ook in Nederland is welis waar veel onderzoek verricht naar mogelijke oorzaken, maar de resultaten daarvan zijn moeilijk met elkaar te vergelij ken omdat definities en metho den niet overeenkomen. Prof. J. Huber, oud-hoogle raar kinderpathologie aan de Universiteit Utrecht, leidt het Nederlandse onderzoek, waar bij ouders al heel kort na het overlijden van hun kind om medewerking wordt gevraagd. Huber beseft dat het moeilijk en pijnlijk is de ouders te vragen de gestorven baby te mogen on derzoeken. Hij hoopt dat ze desondanks willen meewerken om anderen het leed te bespa- Een ander deel van het Ne derlandse onderzoek is het in vullen van een uitgebreide lijst met vragen over zwangerschap, geboorte, postnatale ontwikke ling, voeding, groei, ziekten en de oorzaken van wiegedood zoals die nu bekend zijn. In totaal gaan er in twaalf Eu ropese landen veertien projec ten van start. Na een jaar gaan de verzamelde gegevens naar Londen, waar de uitkomsten en aanbevelingen worden ver werkt. Aan het Néderlands deelon derzoek werken onder anderen de inspectie voor de gezond heidszorg, huisartsen, specialis ten en de Vereniging van Ou ders van wiegedood-kinderen mee. Het Preventiefonds steunt het onderzoek met twee ton subsidie. Het D66-kamerlid Bakker wil het akkoord dat minister Melkert (sociale zaken) eind vo rig jaar met de sociale partners heeft gesloten over de bezuini ging op de arbeidsvoorziening openbreken. Bakker zal dat morgen naar voren brengen tij dens een overleg dat de Kamer heeft met Melkert. WD en CDA zullen zijn bezwaren vermoede lijk delen. De arbeidsvoorziening moet volgens het regeerakkoord dit jaar 100 miljoen bezuinigen en van 1996 tot 1998 jaarlijks 500 miljoen. In december heeft Melkert met de sociale partners, die samen met de overheid het bestuur vormen van de arbeids bureaus, afgesproken hoe dat moet gebeuren. Daarbij is onder meer over eengekomen dat de gemeenten moeten gaan betalen voor de bemiddeling door arbeidsbu reaus. Verder moet worden be zuinigd op allerlei scholings- en loonkostensubsdies, maar krijgt het personeel de komende jaren de garantie dat er geen ontsla gen zullen vallen. Bakker heeft forse kritiek op deze aanpak. Hij is er voorstan der van dat klanten van de ar beidsbureaus betalen voor dienstverlening, maar vindt dat gemeenten en bedrijfsvereni gingen daarvoor dan ook een eigen budget moeten krijgen. Dat zou ten koste moeten gaan van de bedragen die de arbeids bureaus nu ontvangen. Het kamerlid is ook tegen de bezuinigingen op subsidies voor werkervaringsplaatsen, scholing en dergelijke. Volgens hem heeft het akkoord van Melkert tot gevolg dat hiervoor in de komende jaren in veel van de 28 regio's van de arbeids voorziening helemaal geen geld meer is. Hij verwerpt ook de baanga rantie aan het personeel van de arbeidsvoorziening. Hij wijst er op dat het aantal medewerkers in enkele jaren onevenredig is uitgebreid (van zes- tot bijna negenduizend), terwijl op de budgetten voor beleid fors is ge snoeid. Het personeel zit daar door noodgedwongen 'met de duimen te draaien'. Bakker vindt dat er voor 1995 een tijdelijke oplossing moet komen voor de bezuiniging op de arbeidsvoorziening. Hij ziet mogelijkheden een deel van de uitgaven voor het leerlingwezen naar later te verschuiven. Daar naast zou inkrimping van het apparaat (zowel personeel als gebouwen) soelaas kunnen bie den. den haag Ontwerpster Els de Groot en een collega bekeken gisteren een zojuist geplaatst geluidspaaltje in de Haagse wijk Bezuidenhout. Uit het paaltje zullen vanaf vrijdag tot en met 5 mei dag en nacht de na men van de slachtoffers van het bombardement van 3 maart 1945 klin ken. In totaal komen op elf plaatsen in de wijk dergelijke paaltjes te staan. foto anp hans steinmeier

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5