Uitkeringen mogelijk 350 miljoen duurder „Hoe kom ik makkelijk aan een hoge rente? Binnenland Bolkestein vindt dat Maij 'onsmakelijk insinueert' 'Broeikasgas moet veel drastischer aangepakt' Politie-agent voelt zich niet veilig op straat Opgraving van Britse bommenwerper Forse celstraffen geëist tegen Russische bende 'Laat pensioenkeuze vrij' Clinton deelt Koks bezorgdheid "Woensdag maart 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbure, Eindhovenaar op straat doodgeschoten eindhoven Een 55-jarige Eindhovenaar is gisteravond in zijn woonplaats op straat doodgeschoten. Hij was aan z'n auto aan het knutselen. De politie vermoedt dat de fatale schoten zijn ge lost door zijn 30-jarige zoon. Het motief van de moord is niet bekend, aldus een woordvoerder van de politie. Samenwerking met Justitie in Suriname Washington Justitie in Suriname en Nederland kunnen weer nauw met elkaar gaan samenwerken. De Surinaamse president Venetiaan heeft gisteren in Paramaribo de officiële acte van het rechtshulpverdrag tussen beide landen bekrachtigd. Nederland schortte de overeenkomst in 1982 op na de Decembermoorden. Het verdrag maakt uitwisseling van justitiële informatie en uitle vering van verdachten mogelijk. De overeenkomst wordt gezien als een belangrijk instrument in de bestrijding van drugcrimina liteit. Strijen krijgt asielzoekerscentrum struen Strijen krijgt een asielzoekerscentrum met 250 opvang plaatsen. Dat heeft de gemeenteraad gisteren met twaalf stem men voor en één tegen besloten. Alleen de fractievoorzitter van de WD stemde tegen. De mogelijke komst van het AZC eerst was er sprake van zeshonderd opvangplaatsen heeft ruim een halfjaar voor grote beroering gezorgd in het Zuidhollandse dorp. Vijf jaar voor moord op vader den haag De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 18-jari- ge man uit Gouda tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij heeft op 24 september vorig jaar zijn 57-jarige vader vermoord. Er was acht jaar geëist. De man kwam tot zijn daad omdat zijn vader zeer heerszuchtig was en het leven van zijn vrouw en der tien kinderen voortdurend zuur maakte. Ze hadden niets te ver tellen en moesten al hun geld afstaan. Toen de zoon zich verzet te, bracht zijn vader hem naar Marokko en liet hem daar alleen en zonder papieren achter. Na vergelijking met Nederlands Blok enschede«anp WD-leider Bolkestein vindt dat CDA-Europarlementariër Maij te ver is gegaan door hem te vergelijken met de leider van het Vlaamse Blok in België, Filip de Winter. Dat zei hij gisteren in Ensche de op een verkiezingsbijeen komst van zijn partij. Maij igemaakte die vergelijking maan- 3r-dag tijdens een spreekbeurt in ;- Het Groningse Zuidhorn. Vol- gëns de oud-minister van ver keer en waterstaat praatte de e WD-leider te veel over de toe n-stroom van asielzoekers en te n Weinig over discriminatie, j- Bolkestein zou daarbij heb- bèft! géfeegd dat'Nederland drie tót tien keef zoveel asielzoekers opvah'gt als de 'dhS'omringende landen. Volgens Maij zijn die Milieuorganisaties willen meer den haag anp De Nederlandse regering moet het beleid voor de terugdringing van het broeikasgas (kooldioxy- de) flink aanscherpen tijdens de komende grote VN-klimaatcon- ferentie in Berlijn. Er moet een reductie zijn van niet drie of vijf maar twintig procent in 2005. Dat stelt een aantal belangrij ke natuur- en milieuorganisa ties in een vanmorgen overhan digde petitie aan milieuminister De Boer. Door het broeikasgas wordt de aarde langzaam opge warmd. Daardoor smeK het ijs op de poolkappen waardoor de zeespiegel stijgt. Daardoor drei gen vooral kleine tropische ei landstaatjes onder te lopen en "van de kaart te verdwijnen. De Alliantie van Kleine Ei- landstaten wil dan ook dat het den haag gpd Eén op drie bedreigd, negen van tien geslagen VToeger. Bijna dertig procent mijdt uit veiligheidsoverwegin gen bepaalde buurten of stra ten. Vooral het toenemende wa penbezit onder burgers zorgt voor gevoelens van onveiligheid bij agenten, blijkt uit hel rap port. Goede communicatiemo gelijkheden en kogelwerende vesten zien de ondervraagden als belangrijke voorwaarden voor het werk op straat. Ze wil len standaard een kogelvrij ves ten in de surveillanceauto. Onveiligheidsgevoelens wor den ook veroorzaakt door de in voering van minder goed opge leide politiesurveillanten en de inzet van politicreservisten. Ook de inkrimping van de korpsen speelt een rol waardoor minder vaak gesurveilleerd kan worden. Politie agenten voelen zich in toenemende mate minder veilig tijdens surveillance op straat. Eén op de drie agenten is ooit bedreigd met een steekwapen en negen op de tien hebben ooit klappen opgelopen tijdens werktijd. Dit blijkt uit het rapport 'On derzoek naar de veiligheidsbele ving onder politie-ambtenaren' in opdracht van het ministerie van binnenlandse zaken en de Raad van Hoofdcommissarissen die vanochtend geen commen taar wilden geven. Eén op de zeven agenten is wel eens bedreigd met een vuurwapen of beschoten. Ruim de helft (54 procent) van de on dervraagden voelt zich tijdens de surveillance onveiliger dan almelo gpd landsmeer Op de grens van Landsmeer en lington. De bergers hopen snel de lichamen Amsterdam is gisteren een begin gemaakt met van de bemanningsleden te kunnen bergen, het opgraven van een neergestorte Britse Het geallieerde vliegtuig stortte neer op 29 bommenwerper, een zogeheten Vickers Wel- september 1941De restanten hebben al die jaren in de veengrond gelegen. De opgraving is mogelijk gemaakt door sponsoring. FOTO GPD ROB BRUIJN getallen overdreven en ontpopt Bolkestein zich daarmee als een soort Nederlandse Filip de Win ter. Volgens Bolkestein kan Maij niet rekenen. Dat Nederland drie keer zoveel asielzoekers op vangt als Duitsland is een feit. „De vergelijking met De Winter is een onsmakelijke insinuatie waarop ik niet verder wil in gaan. Dat moet de heer Heerma (de fractievoorzitter Maij's par tij, reel.) maar doen. Mevrouw Maij diskwalificeert zichzelf met dit soort opmerkingen." Ook PvdA-fractievoorzitter Wallage steunde de WD'er. „Bolkestein en ik verschillen nogal eens van mening maar hij is wèl een fatsoenlijk politicus", zei hij vanmorgen voor de VARA-radio. Nieuwe wet blijkt onvoorziene gevolgen te hebben Het verstrekken van Ziektewet- en WAO-uitkeringen dreigt ongeveer 350 miljoen gulden duurder uit te vallen. Het kan zijn dat daarom de sociale premies omhoog gaan. Een en ander is het onvoorziene gevolg van een wet die de Tweede Kamer vorig jaar aannam. den haag gpd-anp broeikasgas in de industrielan den met zeker twintig procent in 2005 wordt teruggedrongen. Ze wordt gesteund door Cana da, Denemarken en Duitsland. Volgens de organisaties moet Nederland zich in Berlijn ook achter de doelstelling scharen. Meer dan honderd ministers en andere afgevaardigden uit even zoveel landen buigen zich eind deze maand over de uitwerking van het Klimaatverdrag. Dit ver drag is opgesteld tijdens de VN- conferentie over milieu en ont wikkeling (Unced) in 1992. De (rijke) landen spraken af dat de uitstoot van broeikasgas in 2000 terug moet zijn op het niveau van 1990. Duidelijk is al dat de ze doelstelling nergens wordt gehaald, sterker nog, de uitstoot neemt juist flink toe. Staatssecretaris Linschoten van sociale zaken en minister Zalm van financiën zoeken naar een oplossing om de premiestijging zoveel mogelijk te beperken. Als gevolg van de parlemen taire enquête naar de sociale zekerheid werd vorig jaar beslo ten de bedrijfsverenigingen te splitsen in een bestuur en een uitvoerend orgaan. Dat zou 1 juli van dit jaar moeten gebeu- De bedrijfsverenigingen wor den op dit moment bestuurd door werkgevers en werkne mers. Uit de enquête is geble ken dat bedrijven in het verle den de Ziektewet en de WAO op grote schaal hebben misbruikt om overtollig personeel kwijt te raken. Om dat in de toekomst te voorkomen nam de Kamer de Nieuwe Organisatiewet Sociale Verzekeringen (NOSV) aan, waarin de splitsing wordt voor geschreven. De dreigende extra uitgaven worden nu veroorzaakt doordat de uitvoerende organen dienst verlenende bedrijven worden en dus BTW in rekening moeten brengen. Op dit moment vergt de uitvoering van WW, WAO en Ziektewet zo'n 2 miljard gulden per jaar. Als daarover het BTW- tarief van 17,5 procent betaald moet worden, zou dat jaarlijks tot 350 miljoen extra kosten lei den. De verzekerde zou dat moeten ophoesten; dus premie verhoging. Ambtenaren van de twee be trokken ministeries zijn nu naarstig op zoek naar een op lossing. Eén mogelijkheid is dat Nederland aan de Europese Commissie vrijstelling voor de BTW-heffing vraagt. Maar als die wordt verleend, zit het kabi net met een ander probleem: concurrentievervalsing ten op zichte van de commerciële ver zekeraars. Die moeten de BTW immers so wie so heffen. De verzekeraars zijn toch al niet zo tevreden over de plan nen. Zij vinden dat ze althans de eerste jaren helepiaal geen eerlijke kans krijgen om tegen de bedrijfsverenigingen op te boksen. Hun idee werd gisteren be vestigd door de uitkomsten van een onderzoek van In'trest en de werkgeversorganisatie in het midden- en kleinbedrijf MKB Nederland. Uit het onderzoek blijkt dat de ziektewetpremies van commerciële verzekerings bedrijven voor kleine en mid delgrote ondernemingen veel hoger zijn dan die van de be drijfsvereniging. Waarde gestolen auto's tien miljoen fouilleerd en ook mag er voor het gerechtsgebouw niet wor den geparkeerd. De strafzittin gen verlopen overigens zonder problemen. Uitgaande van een geschatte gemiddelde waarde per ont vreemde wagen van 33.000 gul den, betekent dit in dat de orga nisatie voor in totaal 10 miljoen gulden aan gestolen auto's heeft geëxporteerd. En dan nog zit Justitie aan de voorzichtige kant, zei de officier. De hoofdverdachten leefden goed van hun handel. De hoofdverdachte stond welis waar in België als asielzoeker geregistreerd, maar in werke lijkheid woonde hij met zijn Russische vriendin in een hypo- theekvrij huis van vier ton in Capelle aan den IJssel. Bij huis zoekingen is voor circa één mil joen gulden aan goederen en geld in beslag genomen, waar onder een Maserati sportwagen, ruim 30 piano's, sieraden, bont jassen en banktegoeden. Uit spraak is op 14 maart. De maximale eis van acht jaar gevangenisstraf treft de 31-jari ge Rus in de Almelose rechts zaal als een mokerslag. De in Minsk geboren man slaat zijn handen vertwijfeld voor zijn ge zicht als officier van justitie mr. A.F. van Hoom zijn vordering heeft uitgesproken. De hoofd verdachte uit Capelle aan den IJssel in de zaak tegen de Russi sche bende die in ons land min stens 113 auto's liet stelen op bestelling van afnemers uit de voormalige Sovjetunie, heeft het dinsdag even niet meer meer. De andere hoofdverdachte, de in Kiev geboren en in Nijme gen wonende 36-jarige Rus, rea geert daarentegen onaangedaan als aanklager Van Hoorn ook te gen hem acht jaar cel eist. Hij knippert zelfs eens niet met zijn ogen en blijft zwijgzaam. Twee andere bendeleden van 23 en 25 uit Dordrecht, horen elk zes jaar cel eisen. Alle vier moeten er ook rekening mee houden dat Justitie ze later nog finan cieel gaat'kaalplukken'. 'Het Almelose gerechtsge bouw stond gisteren de hele dag in het teken van het proces te gen de vier Russen. Volgens Jus titie vormden ze een criminele organisatie, die vanaf mei '93 tot eind november vorig jaar op grote schaal gestolen auto's, vooral BWM's, Mercedessen en Audi's, naar de Sovjet-Unie bracht. Omdat er 'signalen' zijn bin nengekomen dat de Russische maffia ze wellicht zou willen be vrijden, is er een strenge bewa king: elke bezoeker wordt ge- den haag anpseren over mogelijkheden om de marktwerking op pensioen- gebied te verbeteren. Het verbond stelt dat de hoogte van de arbeidskosten voor een belangrijk deel wordt bepaald door de pensioenkos ten. Om die zo laag mogelijk te houden, mag van dwang geen sprake zijn. Werkgevers en werknemers moeten in volledi ge vrijheid kunnen kiezen voor de pensioenregeling die hen het beste past. Dan kunnen ze prij zen en kwaliteiten vergelijken. Ondernemingen moeten alle vrijheid krijgen om zelf te kie zen waar ze de pensioenen voor hun personeel willen regelen. Ze moeten niet worden ge dwongen dat bij bedrijfspen sioenfondsen te doen, zoals nu het geval is. Dat schrijft het Verbond van Verzekeraars in een advies aan minister Zalm van financiën en staatssecretaris Linschoten van sociale zaken. Dezen hadden de verzekeraars gevraagd te advi- Etn thuisbankier pakt z'n giroboekje en spaart op de Kapitaalrekening. tevoren reserveert. Voor bedragen van f10.000,- of meer is er de Leeuwrekening Een thuisbankier die snel een hoge rente wil, opent gewoon via z'n giro boekje een spaarrekening bij de Postbank Deze is immers meteen geopend met de eerste overboeking. Op de Kapitaalrekening met een minimuminleg van f25.000,- ontvangt u momenteel 5,25%*, terwijl u tegelijkertijd alle opnamevrijheid heeft. U kunt elk bedrag zonder kosten opnemen. Zelfs een bedrag boven de f25.000,-, als u dit een maand van met een rente van 4,75 Hierbij geldt hetzelfde principe van opnamevrijheid. U kunt vandaag nog gaan sparen bij de Postbank. En wie er eerst nog wat meer over wil weten, belt nu Klantenservice Sparen: het nummer is (020) 591 82 20. POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. 'Rentevergoeding per 23 september 1994. Amerikaanse president onderkent gevaar isolationisme washington hans de bruun correspondent President Clinton heeft pre mier Kok gisteren verzekerd dat ook hij zich zorgen maakt over de isolationistische ten- denzen (het principeel streven van een land naar isolement) in de Verenigde Staten, die zeer gevaarlijk kunnen zijn voor de rest van de wereld. Hij beloofde dat de VS zich niet aan hun rol als wereldleider zullen onttrekken. Zo doet hij alles wat in zijn vermogen ligt om te voorkomen dat de Ame rikaanse bijdrage aan VN-vre- desmissies drastisch wordt be perkt, zoals de Republikeinen willen. Het gesprek tussen Kok en Clinton gisteren duurde drie uur en vond plaats op het Wit te Huis. Er werd ook over heli kopters gesproken. Clinton maakte bij Kok reclame voor de Amerikaanse Apache-heli kopter die volgens hem de bes te koop is. Nederland moet binnenkort besluiten welke nieuwe helikopters worden aangeschaft: de Amerikaanse Apache of de Europese Tigre. De Amerikaanse bijdrage aan VN-vredesmissies staat nogal ter discussie in de VS. De Republikeinen willen die fors beperken. Kok en minister van buitenlandse zaken Van Mierlo slaagden er maandag niet in de Republikeinse leider, senator Robert Dole, op andere ge dachten te brengen. Bij de de mocraat Clinton kregen Kok en Van Mierlo wel gehoor. Verder werd gesproken over de situatie in Bosnië waarvan de Amerikanen niet goed op de hoogte zouden zijn. Volgens Kok komt daar ook hun pleidooi voor opheffing van het VN-wapenembargo uit voort, waarover in april wordt gestemd. Van Mierlo zei toe President Clinton tilt een klok op die zijn land van premier Kok heeft gekregen. De klok is de vijftigste in het Nederlands carillon in Arling- dat hij de Amerikanen beter zal informeren over de situatie in het voormalige Joegoslavië. Over en weer vielen ook de nodige complimentjes. Kok vindt Clintons leiderschap 'be moedigend en indrukwek kend'. Clinton prees op zijn beurt Nederland voor zijn bij drage aan VN-operaties, in het bijzonder door het sturen van schepen en soldaten naar Haïti en de Nederlandse aanwezig heid in Bosnië. „Daarmee heeft Nederland zich daar kwetsbaarder opgesteld dan andere landen. Zij hebben hun nek uitgestoken en daardoor mensenlevens gered", aldus Clinton. Onderzoek naar mogelijke hulp aan arbodiensten amsterdam gpd Het College van Toezicht Socia le Verzekeringen (CTSV) onder zoekt of arbodiensten hulp heb ben gehad van bedrijfsvereni gingen om op eigen benen te kunnen staan, liet vermoeden bestaat dat bedrijfsverenigingen daarvoor geld uit sociale fond sen hebben gebruikt, waardoor arbodiensten die niet voortko men uit de verenigingen, in het nadeel zijn. De controle en begeleiding van zieke werknemers is sinds vorig jaar in handen van onaf hankelijke arbodiensten. Veel bedrijfsverenigingen hebben toen hun medische diensten verzelfstandigd tot commercieel werkende arbodiensten. Daarbij zouden zij door de bedrijfsvere nigingen zijn gesteund; ze zou den klantenbestanden en socia le premies hebben meegekre gen. De resultaten van het on derzoek moeten voor oktober b'ekend zijn. Samenwerking regio-omroepen en dagbladen den haag gpd De regionale omroepen en de uitgevers van dagbladen gaan de krachten bundelen. Zo moet de invloed van de commerciële omroep in de regio en op lokaal niveau een halt worden toe geroepen. De samenwerking zal met ingang 1996 een feit zijn. Afspraken worden nog voor de zomer afgerond. De onderhandelingen worden in het diepste geheim gevoerd door vertegenwoordigers van ROOS het samenwerkingsor gaan van de regionale omroe pen en een delegatie van dagbladuitgevers. Die delegatie staat onder leiding van Wege- ner-topman Jlouwert. Verder zijn De Telegraaf en NDU ge sprekspartners. De organisatie van dagbladuitgevers NDP is formeel geen gesprekspartner. Het idee is dat de regionale omroepen en de dagbladuitge vers in het betrokken gebied hun activiteiten bundelen in één op te richten onderneming. Zowel de omroep als de uitge ver wordt daarvan aandeelhou der. Door de krachtenbundeling wordt een onderlinge concur rentiestrijd voorkomen. Alle pij len kunnen worden gericht op de gezamenlijke vijand: de commerciële omroep op lokaal en regionaal niveau.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3