Fokker is twee jaar te laat Meer gastarbeiders zorgen voor méér welvaart Feiten &Meningen Zal Luis Roldan schieten of klikken? WOENSDAG 1 MAART 1995 Volksvijand nummer één. De meeste ge zochte man van Spanje. De vroegere chef van de Guardia Civil, Luis Roldan, is te recht. De Spaanse politie arresteerde hem maandagavond in Zuidoost-Azië. Daarmee komt een voorlopig einde aan een politieke soap opera die Spanje tien maanden lang in de ban hield. „Goed nieuws voor iedereen", reageerde regeringswoordvoerder Miguel Gil op de aanhouding van Roldan. Maar of de arres tatie van de voormalige hoogste politiebe ambte ook een opstekertje is voor de soci aaldemocratische minderheidsregering van Felipe Gonzalez, moet nog blijken. Ener zijds hebben politie en regering zich met de opsporing van Roldan wat gerevancheerd, maar diens arrestatie kan ook het begin zijn van nog meer politieke onrust, nog meer onthullingen, nog meer fraudezaken. Roldan kan de regering, die toch al door tal van schandalen wordt geteisterd, theore tisch de genadeklap geven. Als hij tenminis- te woord houdt. Kort na zijn verdwijning, 29 april vorig jaar, zei hij in een interview met de liberale Madrileense krant El Mundo „Als ik voor de rechter kom, heb ik twee mogelijkheden. Of ik schiet mezelf een ko gel door het hoofd of ik sleep tal van politici in mijn val mee en vertel de hele waarheid". De linkse oppositieleider Julio Anquita, die premier Gonzalez al ziet vallen, reageerde deze week verheugd op Roldans arrestatie: „We hebben een sleutelfiguur te pakken die veel kan onthullen". Roldan zal zich voor heel wat zaken moe ten verantwoorden. Justitie beschuldigt hem ervan enorme hoeveelheden smeer geld te hebben opgestreken van bedrijven. In ruil daarvoor mochten die aannemers politiekazernes herbouwen die waren ver nield door aanslagen van de Baskische af scheidingsbeweging ETA. Hij zal moeten uitleggen hoe hij in korte tijd een enorm vermogen aan onroerend goed kon opbou wen. Roldans naam valt bovendien in ver band met illegale wapenhandel. Daarnaast zou hij op grote schaal de be lastingen hebben getild en zichzelf geld hebben toegeëigend uit geheime regerings fondsen. Uit datzelfde potje zijn vermoede lijk ook de moorden op zo'n 25 ETA-leden gefinancierd, gepleegd door illegale politie- eenheden (GAL), mogelijk zelfs in opdracht van of met medeweten van de Spaanse re gering. Onderzoeksrechter Baltasar Garzon stelt momenteel een onderzoek in naar de ze kwestie. Het zou vreemd zijn als Roldan niets opmerkelijks over de GAL-affaire zou kunnen zeggen. Onder zijn bewind zijn im mers veel vooraanstaande ETA-leden opge pakt; zelf ontsnapte hij diverse keren aan moordaanslagen. Roldan kan ook vice-premier Narcis Serra in een lastig parket brengen, als althans de verhalen van El Mundo enige grond van waarheid bevatten. De krant meldde vorig jaar dat Roldan in opdracht van Serra in het diepste geheim een onderzoek had inge steld naar de zakelijke belangen van Mario Conde. Conde, voormalig directeur van de bank Banesto, moet terechtstaan op verdenking van grootschalige fraude. Hij was eind 1993 de grote politieke hoop van de Spaanse centrum-rechtse Partido Popular, de groot ste oppositiepartij. Serra zou buiten mede weten van zijn collega's om het spionage werk uit het geheime regeringspotje heb ben betaald. De krant suggereerde ook dat de regering al langer op de hoogte was van de fraudu leuze praktijken van Conde, maar om poli tieke redenen haar mond hield. Op die ma nier had ze een wapen achter de hand om Conde, die publiekelijk zijn ambities voor het premierschap al eens had laten blijken, te dwingen zijn politieke aspiraties te laten varen. Een aardige vraag is ook hoe het komt dat Roldan zo gemakkelijk kon vluchten en zich zo lang voor politie en justitie verborgen kon houden. Wie hielp hem bij zijn vlucht? Had hij beschermelingen binnen de rege ring, binnen het politieapparaat? Heeft hij zwijggeld gekregen? De vlucht van Roldan elf maanden gele den leidde tot het aftreden van minister van binnenlandse zaken Antonio Asuncion. Rol dan had <met zijn verdwijning immers het hele politieapparaat voor schut gezet. Hij zou zelfmoord hebben gepleegd. Hij zou bezig zijn met zijn memoires. Hij zou in Sy rië zitten, in Venezuela, Argentinië, Chili, Zuid-Afrika, in Angola. De speculaües wa ren niet van de lucht. Roldan was het on derwerp van verscheidene boeken, van de tectives tot satirische verhalen. Een wijn handelaar met dezelfde naam zag van de ene op de andere dag zijn bloeiende zaak in elkaar storten. Zijn belangrijkste klant, de Guardia Civil, wilde geen druppel rode wijn meer van hem kopen. Sensatiebladen beleefden gouden dagen en maakten van Roldans moeder een me diaster. Een weekblad publiceerde een smeuïg verhaal over vermeende orgieën van de politiechef met vrouwen. Luis' moe der had kort tevoren haar dierbare zoon nog de hemel ingeprezen. „Hij rookt niet, hij drinkt niet en hij heeft ook geen andere ondeugden." DEN HAAG TJABEL DALING Huidige topman niet voor alle problemen verantwoordelijk, veel komt van buitenaf Zwaarbewapende agenten houden de wacht voor het gerechtsgebouw in Madrid, waar Luis Roldan moet getuigen. foto reuter f In de produktiehal van Fokker wordt de 1 laatste hand gelegd -■ aan de F-27. Duizen- den mensen die het bedrijf draaiende hiel den, moeten nu de laan uit. p land en opwaartse druk op de lonen in het, thuisland (omdat daar minder werknemers* overblijven). Het evenwicht wordt bereikt wanneer gastarbeiders in hun eigen landf zoveel verdienen dat ze liever daar blijven^ dan dat ze de oversteek naar Nederland wa-r gen. Het minimumloon legt een (te hoge) bo dem in dé loondaling in het gastland en dat veroorzaakt de werkloosheid. Als je het mi nimumloon vrijgeeft, verdwijnt de werk- loosheid vanzelf. Het nationaal inkomen wordt daardoor uiteindelijk hoger dan wanj neer veel mensen met een uitkering langs de kant blijven staan. Bovendien worden met de afschaffing van het minimumloon^ de zwarte, grijze en illegale circuits voor een 1 groot deel 'gewit'. Bij elkaar schept dat' meer dan genoeg ruimte om iedereen die minder dan het sociale minimum verdient, een toeslag te geven. Vrije arbeidsmigratie, zo stelde hoogle-j raar ontwikkelingseconomie Wouter Tims vorig jaar al in een lezing, is bovendien een belangrijke bijdrage aan de armoedebestrij ding in de wereld. Als het Westen per jaar 20 miljoen gastarbeiders toelaat, stijgt volJ gens berekeningen het wereldinkomen me^ 4.000 miljard dollar, tien keer zoveel als het GATT-akkoord van vorig jaar de wereld economie moet opleveren. Een deel daar van blijft in de westerse landen, maar er blijft voor de arme landen voldoende over, denkt Tims, om in de meeste ontwikke-! lingslanden de armoede te verdrijven. Vrije arbeidsmigratie is daarmee de be langrijkste impuls die de wereldeconomie kan krijgen. Maar of die ook komt, is een tweede. Migratie ken immers ook psycholo gische en culturele aspecten ('Nederland is vol'), die minstens zo veel gewicht in de schaal leggen. Maar economische bezwa ren, zo tonen Van der Ploeg en Janssen aan, zijn niet steekhoudend. Integendeel, wé onthouden onszelf, maar vooral de mensen in de ontwikkelingslanden, een enorme bron van welvaart met ons Fort Europa. I HAARLEM SJAAK SMAKMAN Grenzeloze economie, de dynamiek van de inter nationale economische betrekkingen. Uitgeverij Pro metheus - stichting Teleac, 39,90. Van Duinen wilde koste wat kost de tech nologische kennis in huis houden. Neder- koorn wilde vliegtuigen verkopen en winst maken. Toen de stofwolken optrokken za gen de werknemers hoe de Nederlandse commissarissen, uit wraak voor de verkoop van Fokker, de onaantastbaar geachte Ne- derkoorn wipten. Van Duinen kreeg zijn zin en ontsloeg 1.900 mensen. Vooral mensen op de werkvloer. Het produktietempo werd tot op een ge vaarlijk laag niveau teruggeschroefd. Schaalvoordelen zijn met 50 vliegtuigen per jaar niet te behalen. Zijn dure ingenieurs liet hij zitten. De organisatie, het technolo gieconcern tegenover het op zakelijke leest geschoeide bedrijf, liet hij intact. Veel kost bare tijd ging zo verloren. De vliegtuigen bleven te duur. De verliezen liepen op tot een miljard gulden. Nu moet er opnieuw worden ingegrepen. Twee jaar te laat en daarom ook extra hard. De werknemers, die drie keer eerder de dans ontsprongen, zijn toch de dupe. Er is geen enkele garantie dat Fokker het nu wel redt. Het is nog niet eens duidelijk hoe Fok ker de reorganisatie gaat financieren. De onderneming moet gezien de enorme ver liezen bijna failliet zijn. Dat is niet allemaal de schuld van de nieu we man Van Schaik. Veel van Fokkers' pro blemen komen van buitenaf. Er is overca paciteit in de Europese vliegtuigindustrie. Opnieuw gaan duizenden werknemers de laan uit. Jarenlang deden deze mensen hun uiterste best om hun fabriek en onze nationale trots overeind te houden. Zij overleefden vier eerdere sa neringen. Zij waren erbij toen minister Andriessen de onderneming bijna om zeep hielp door de overname-gesprekken met Deutsche Aerospace (DASA) te saboteren. Zij hoorden ervan hoe de zakenman Nederkoorn (voorzitter) en de hoogleraar Van Duinen (vice-voorzitter) elkaar binnen de raad van bestuur naar het leven stonden over de te volgen koers. De marktprijs voor vliegtuigen is gekelderd. De luchtvaartmaatschappijen hebben mil jarden guldens verloren. De dollar doet niet wat Fokker wil. Het enige dat Van Schaik verweten kan worden is dat hij vrij lang wachtte met ingrijpen. Maar goed, hij zit er niet eens een jaar. Als er dus sprake is van enige schuld, dan moeten wij terug naar de vorige raad van bestuur. Naar Nederkoorn en Van Duinen. Nederkoorn wilde een jaar geleden in grote lijnen op dezelfde manier reorganiseren als Van Schaik dat nu doet. Naar Japans model. Dat wil zeggen: aparte werkmaatschappijen opzetten met een eigen winstverantwoor delijkheid. Het ondernemersrisico voor een deel verschuiven naar deze bedrijven en naar de toeleveranciers. Zich als vliegtuigfa briek uitsluitend nog concentreren op de kernactiviteiten. Fokker als ingenieursbu reau annex verkoopkantoor met de assem blagelijn als statussymbool van de zelfstan dige vliegtuigbouwer. Meer niet. Was dat twee jaar geleden gebeurd, dan had Ypenburg zich mogelijk inmiddels als zelfstandige onderneming een concurren tiepositie kunnen opbouwen op de wereld markt. Hetzelfde geldt voor de nieuwe on derneming Fokker Aerostructures, waarin straks de produktie van onderdelen wordt samengebracht. Een volle dochter met 2.000 werknemers, die met anderen moet vechten om de orders van Fokker. Ook een idee van Nederkoorn, maar te laat uitge voerd. Nu moet die hele mentaliteitsom schakeling nog plaatsvinden. En dan nog in een sfeer van totale demotivatie van het personeel. Dat alles kost tenminste nog eens twee jaar tijd. Of Fokker de tijd krijgt om zich om te vor men tot een gezonde 'kernonderneming' met niet meer dan 'kansen' voor de zelf standig opererende dochters, is zeer twijfel achtig. De wereldmarkt trekt zich weinig aan van ondernemingen die zich te laat we ten aan te passen. En dat er twee jaar te laat is gereageerd, staat wel vast. Minister An driessen en zijn ambtenaren mogen één jaar op hun conto schrijven. Zij wilden 'politiek' scoren door zich tijdens de onder handelingen met DASA als beschermheren van Fokker te profileren. Ingefluisterd door een rancuneuze ex-commissaris Frans Swarttouw en consorten. Het tweede jaar komt op rekening van Van Duinen en de Nederlandse commissaris sen, die respectievelijk uit afgunst en wrok Nederkoorn liéten vallen. Mede door die opstelling van toen is de continuïteit van de onderneming nu in gevaar. Het was Neder koorn die immers DASA had binnenge haald. En hij was net op dat moment bezig de onderneming grondig te reorganiseren. Zonder DASA was Fokker allang failliet ge weest. Maar ook Nederkoorn, die altijd de keiharde confrontatie met zijn tegenstan- Vrije migratie is goed voor de economie. Niet alleen de welvaart in Nederland neemt erdoor toe, maar ook de welvaart in het va derland van de gastarbeiders. De komst van gastarbeiders is dus géén bedreiging voor onze welvaart, zoals de tegenstanders be weren. Tenminste, als ook op dit gebied de markt zijn werk kan doen. Die prikkelende stelling betrekken de Amsterdamse hoogle raar economie en PvdA-kamerlid Rick van der Ploeg en journalist Roel Janssen in 'Grenzeloze economie', het boek bij de ge lijknamige Teleac-cursus die komende zon dag begint. Van der Ploeg en Janssen behandelen daarin op een overzichtelijke en zeer toe gankelijke manier de globalisering, het ge geven dat de nationale economieën in een razend tempo opgaan in een alomvattende wereldeconomie. De internationale ar beidsmigratie wordt daarbij door velen ge zien als één van de grootste problemen. Obscure clubs als de CD, het Nederlands Blok en de CP'86 spinnen garen met de suggestie dat gastarbeiders 'onze banen in pikken'. Van der Ploeg en Janssen geven echter fors tegengas: migratie leidt tot méér wel vaart voor iedereen, op voorwaarde dat de arbeidsmarkt een echte markt kan zijn. Het betekent onder meer afschaffing van het minimumloon, maar daar staat zoveel extra welvaart tegenover dat het sociale mini mum behouden kan blijven. De auteurs gaan daarvoor even terug naar de jaren zestig. De economie explo deerde, de lonen stegen met vele procenten per jaar en nog waren de arbeidskrachten niet aan te slepen. In de arme landen rond de Middellandse Zee waren er echter meer dan voldoende liefhebbers voor een relatief goed betaalde baan in Nederland. Het resultaat was een welvaartsstijging aan beide kanten. De gastarbeiders zorgden dat er voldoende arbeidskrachten waren om de uitdijende economie ,te bemensen, zodat de welvaart in Nederland extra snel steeg. Maar ook bijvoorbeeld Turkije boekte winst, omdat de vaak in eigen land werklo ze Turken nu geld verdienden in het bui tenland. Een deel van dat loon kwam direct terug naar Turkije om de achterblijvende familie te onderhouden. Daarnaast spaar den velen voor een eigen huis, een winkel of gewoon een riante oude dag in hun va- united photos de boer poppe de boer ze, zwarte of illegale circuit. Pas met de di recte en indirecte verlagingen van de uitke ringen en het minimumloon onder de kabinetten-Lubbers steeg de vraag naar ar beid weer, daarbij gemggesteund door het internationale economische herstel. Het is, stellen Van der Ploeg en Janssen, dus niet de migratie die de werkloosheid veroorzaakt. Migratie zorgt alleen voor een neerwaartse druk op de lonen in het gast- h ders zocht in plaats van de fluwelen hand- d schoen van de diplomatie te gebruiken, I mag zich het lot van Fokker persoonlijk ld aantrekken. Ik Het eigen vermogen dreigt nu door de hogen kosten van de reorganisatie negatief te wor- d den. DASA zal opnieuw over de brug moe- |h ten komen met een pak geld. De overheid jg zal terecht geen steun verlenen. En DASA k zal voor zijn hulp zeker wat terugeisen. De V samenwerking met DASA zal noodgedwon-;s gen inniger worden. Het is niet uitgesloten v dat Fokker, nu in een zeer afhankelijke po sitie gemanoeuvreerd, zijn leidende rol bin-t nen het regiopale vliegtuigconcern vap t' Daimler-Benz kwijt raakt. c Om het drama compleet te maken is de li strategie van DASA, om onder zijn paraplu de gehele Europese regionale vliegtuigbouw te verenigen, inmiddels ook mislukt. De Britten, Fransen en Italianen gaan met el- j kaar samenwerken. Zij hebben de Duitsers en Nederlanders voorlopig niet nodig. Daarmee blijft de overcapaciteit in Europa bestaan. Nu zoeken DASA en Fokker hun heil in China. En de Chinezen gaan alleen met DASA in zee als zij ter plekke de vlieg- tuigen mogen bouwen. En daar hebben de resterende Fokker-medewerkers ook niet E zoveel aan. - Wat zou er zijn gebeurd als de arbeids markt vrij was geweest? Gezien het aanbo doverschot van arbeid zouden de lonen zijn gedaald tot aan het niveau waarop aanbod en vraag weer in evenwicht kwamen. Het minimumloon en de CAO's blokkeerden dat echter, waardoor aan de vraag naar ar beid onder het minimumloon niet werd voldaan. Op de officiële arbeidsmarkt dan, want dat werk werd wél gedaan in het grij- derland. Eind jaren zeventig ging het mis. De lo nen waren in Nederland jaar in jaar uit ster ker blijven stijgen dan de produktiviteit, zo dat de bedrijfswinsten werden uitgehold. Pleidooien voor de nullijn waren aan dove mansoren gericht. TrincF jaren zeventig kwam boontje om zijn loontje. Mede door de oliecrises zakte de wereldeconomie in en stortte Nederland in een recessie. Immigranten in Nederland.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2