Becker blaast de aftocht Jari Litmanen: Een voetballer met een missie 11 Sport WOENSDAG 1 MAART 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-355464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER I Halve finale WK in Marseille Marseille De halve finales van het WK voetbal 1998 vinden plaats in Parijs en Marseille. In de laatste stad ging de gemeente raad akkoord met de uitbreiding van het stadion Velodrome van veertig naar zestig duizend toeschouwers. Dat was een dwingen de eis van de FIFA, wereldfederatie, bij de toewijzing van de hal ve finales. De stad Marseille stelt 35 miljoen gulden subsidie be schikbaar voor de bouwkosten. Dat is iets minder dan de helft van de totale kosten. Flet stadion krijgt 60.000 zitplaatsen. In Marseille hebben acht WK-duels plaats. De openingswedstrijd, halve eindstrijd en finale gaan naar het nieuwe stadion in Parijs, dat 80.000 zitplaatsen zal bevatten. Janssen evenaart record Perri moskou/nieuwegein anp Miguel Janssen heeft het nationaal record op de 60 meter indoor geëvenaard. De atleet van het Amsterdamse AAC liep gisteren tij dens wedstrijden in Moskou de afstand in 6,68 seconden. Hij ein digde daarmee als derde. Op 18 februari had Frank Perri tijdens de NK indoor in Den Haag dezelfde tijd gerealiseerd. Simon Vroemen is gisteren toegevoegd aan de Nederlandse ploeg voor het WK indoor atletiek van 10 tot en met 12 maart in Barcelona. De Utrechter verdiende zijn aanwijzing maandagavond bij wedstrijden in Stockholm, waar hij de 1500 meter won in 3.42,91. Met die tijd bleef Vroemen overigens 0,91 seconde verwij derd van de limiet voor het WK. Vroemen, die bij het NK indoor de 3000 meter won en zilver ver overde op de 800 meter, is de derde Nederlandse deelnemer aan de WK die niet aan de eis heeft voldaan. Eerder waren de kampioenen Yvonne van der Kolk (1500 m) en Frank Perri (60 m) zonder op hun nummers aan de limiet te hebben voldaan, aangewezen. In Barcelona is Nederland vertegenwoordigd door negen deelne mers: Nelli Cooman (60 m), Jacqueline Poelman (60/200 m), Stella Jongmans (800 m), Yvonne van der Kolk (1500 m), Corrie de Bruin (kogelstoten), Sharon Jaklofski (vijfkamp), Frank Perri (60 m), Si mon Vroemen (1500 m) en Frans Maas (verspringen). Twee jaar geleden bij het WK in Toronto vaardigde de Koninklijke Nederland se Atletiek Unie ook negen atleten af: vijf vrouwen en vier mannen. Tobbende vedette verkiest vakantie boven toernooi in Rotterdam De Boer klaar voor rentree amsterdam anp/gpd Ronald de Boer heeft drie doelpunten gemaakt in de oefen wedstrijd vari Ajax 2 tegen amateur-hoofdklasser ADO '20 (6- 3). De Boer, voetballer van het jaar 1994, stond anderhalve maand op non-actief door een enkelblessure. De Boer speelde op 21 december zijn laatste wedstrijd, uit tegen NEC. Op 10 januari raakte hij op de training bij Ajax ge blesseerd aan de enkel. Trainer Van Gaal, in Split voor de Euro pa Cup-kwartfinale tegen Hajduk, overwoog De Boer nog te la ten overvliegen, omdat Peter van Vossen last had van misse lijkheid. Bij de eerste training van gisteren hield de Zeeuw zich afzijdig. Gisteravond trainde de aanvaller echter weer voluit mee. In plaats daarvan kwam De Boer gisteravond in actie in De Meer, tegen de amateurs uit Heemskerk. In de eerste helft speelde De Boer als rechtermiddenvelder, in de tweede helft als diepste spits. Hij werd na 25 minuten vervangen. In het Ajax-team speelden ook Oulida en de Rus Demtsjenko. De Boer hoopt zondag inde competitiewedstrijd tegen Sparta zijn rentree in de eredivisie te kunnen maken. Louis van Gaal heeft afgezien van het plan om Nwankwo Ka- nu te laten overkomen uit Nigeria. Daar werkt de international binnen een week twee olympische interlands af. ,,Het is een ondoenlijke zaak om Kanu in Split te krijgen", aldus de Ajax- trainer. ,,Komt bij dat we hem op 8 maart hard nodig hebben." Op die datum speelt zowel Ajax 1 als 2 de kwartfinale van de KNVB-beker. rotterdam eric de bie Zo voel je je als toernooidirecteur de hemel te rijk, en zo wil je in een donker hoekje wegkruipen. Wim Buitendijk, de verantwoordelijke man bij het ABN AMRO-tennistoer- nooi, kreeg gisteravond de derde draai om zijn oren bin nen een week. en naar een vakantie verlangde. Die uitspraak gaf vanaf zater dag, toen hij eigenlijk al zijn in trek zou nemen in het Rotter damse Parkhotel, voeding aan het vermoeden dat Becker in Ahoy' weer niet in actie zou ko men. Twee jaar geleden meldde hij zich ook al af met een voed selvergiftiging. Gisteren werd het vermoeden dat hij opnieuw niet op het centre-court zou verschijnen, langzaam werke lijkheid. Om 20.25 uur landde Becker met zijn privé-jet op Schiphol. Ruim een uur later baande hij zich bij de spelersingang van Ahoy' een weg door de fotogra fen en cameraploegen en meld de hij zich bij toernooi-arts Ger Reitsma. Deze kon niet anders dan vaststellen dat de nummer drie van de wereld niet in staat is vandaag in actie te komen te gen de Slowaak Karol Kucera. Zoals in de door Becker meege nomen verklaring van de be kende orthopeed Müller-Wo- hlfahrt uit München al stond, gpd-verslaggever Na de eerdere afmeldingen van Goran Ivanisevic en Sergi Bruguera werd gisteravond ook een streep door de naam van Boris Becker gehaald. De Duit ser, als eerste geplaatst, kwam nog wel naar Rotterdam, maar alleen om zijn ontstoken knieën te laten zien. Het gerucht groeide tijdens de gezapig begonnen tweede speeldag in Ahoy'. Eigenlijk rommelde de 'Becker-vulkaan' al op de Australian Open in Melbourne. Na zijn uitschake ling in de eerste ronde door Pa trick McEnroe liet de Duitser weten geen trek te hebben om naar Rotterdam te komen. Het toernooi zou niet meer in zijn schema passen. Vorige week herhaalde hij in Stuttgart in fei te die woorden. Nadat Michael Stich zijn landgenoot in de hal ve finales een ongenadig pak slaag had gegeven (6-0, 6-3), klaagde Becker dat hij moe was constateerde Reitsma een lichte ontsteking in beide knieën. Om 22.22 uur verliet Becker in een zee van flitslicht weer Ahoy'. „Voor mij telt alleen wat de arts zegt", sipte Buitendijk. „Als hij vindt dat Becker niet kan spelen, houdt het voor mij. Ik kan hoog en laag springen, maar daar schiet ik niets mee op. Ik weet dat zijn uitspraken in Stuttgart het idee geven dat hij simuleert, maar ik ga daar geen uitspraken over doen. Vol gens de dokter is hij gebles seerd. Punt uit." Ook fysiotherapeut Leo Taal bekeek de pijnlijke gewrichten van Becker en kwam tot dezelf de conclusie. „Al hadden we graag nog de mening van ortho pedisch chirurg Heijboer van het Dijkzigt-ziekenhuis ge vraagd. Maar volgens de regels van de ATP mag dat niet. Het was wel duidelijk dat Becker de afgelopen dagen aan zijn knie- en is behandeld en injecties heeft gekregen." De kwetsuur van Becker is het gevolg van overbelasting en houdt hem zeker drie weken aan de kant. Na zijn vroege ver trek uit Melbourne kwam de in woner van Leimen in de Davis Cup-wedstrijd tegen Kroatië uit voor zijn land. Daarna werkte hij achtereenvolgens de toer nooien van Marseille (eindze ge), Milaan (verliezend finalist) en Stuttgart (halve finale) af. Voor het eerste en laatste eve nement vroeg hij een wild-card aan, dus de overbelasting heeft Becker in feite alleen aan zich zelf te wijten. „Hij had echter niet verwacht steeds zo ver te komen", bracht Buitendijk het smoesje over. „Ik had er langzamerhand een beetje rekening mee gehou den", bekende de toernooibaas verder. „Ik hoorde maar niets officieels van hem. Alleen werd er elke dag naar het hotel ge beld dat hij later zou komen. Toen Becker vanavond vertrok, gaf hij de indruk alles te betreu ren. 'Ik hoop eens ook toernooi directeur te worden, maar dan wil ik dit niet meemaken', heeft hij letterlijk gezegd", aldus Bui tendijk, die ondanks alles nog niet is afgeknapt op Becker. „Volgend jaar zal ik hem ze ker weer proberen te krijgen. Als dit soort spelers meedoen, ma ken ze toch je toernooi." Voor het Nederlandse contingent had de afmelding van Becker overi gens nog een pluspuntje. Sjeng Schalken neemt nu als lucky-lo- ser de plaats van de Duitser in. Fin hoopt op 'nieuwe start' in Split amsterdam eric de jager Jari Litmanen is een voetballer met een missie. Hij moet zich door pijnlijke blessures en on begrip in eigen land worstelen. Toch overwint hij altijd. Hij heeft namelijk een plan. Hij is 24 uur per dag bezig het hoog ste niveau te bereiken en wil daarbij het hele Finse voetbal in zijn kielzog meeslepen. Het lijkt erop, dat dat gaat lukken. Als Litmanen in zijn geboorteland terugkomt, ziet hij zichzelf overal terug. De kranten staan vol met kleurenfoto's en de laatste nieuwtjes uit De Meer. Vanachter etalageruiten glimla chen kartonnen replica's van de ster het winkelende publiek toe. Ansichtkaarten met zijn beelte nis vinden gretig aftrek. Als klap op de vuurpijl gaven de Finse posterijen drie weken geleden een heuse Jari-postzegel uit. Voor 3,40 Finse Marken 1,10) kunnen fans hun post opsieren met een zegel van hun idool. De voetballer zelf reageert wat ver legen op de Litmania die in Ne derland en Finland is uitgebro ken: „Het belangrijkste is, dat het Finse voetbal in de belang stelling komt. Als dat met kar tonnen Jari's moet, dan moet dat maar. Zijn gulle lach maakt plaats voor een serieuze blik, wanneer hij vertelt over de nadelen die bij het sterdom horen. „Voor een interland op woensdag, ar riveer ik 's maandags in Fin land. Op dinsdag is er altijd trai ning. Die twee dagen gaan hele maal op aan het geven van in terviews. Ik ben de enige speler die uren achter elkaar met de pers moet praten. Dan willen ze alles weten over Ajax, maar niets over de interland, terwijl ik daarvoor gekomen ben. Ik be grijp het wel, het is lekker mak kelijk, ze hoeven niet helemaal naar Amsterdam te komen. Maar eigenlijk vind ik, dat ze voor een interland over de in terland moeten vragen. Als ze over Amsterdam willen schrij ven, moeten ze maar een keer naar Amsterdam komen. Litmanen begrijpt dat zijn po sitie de aandacht van de media trekt, maar toch snapt hij al die drukte rond zijn pèrsoon niet altijd. Daarom beschermt hij zich vaak met korte standaard- antwoorden. Verder houdt de Fin zich op de vlakte. Zijn vrien din. Tiina, kleuterleidster van beroep, schermt hij zorgvuldig af van de media. Zijn telefoon nummer is één van de best be waarde geheimen van West-Eu ropa. Wat dat laatste betreft, is hij door schade en schande wijs geworden. Toen Litmanen net in Amsterdam was, gaf hij aan Jan en alleman zijn telefoon nummer. Dat wreekte zich al snel. Als topscorer van de PTT- Telecompetitie was Litmanen hot news. De telefoon stond geen seconde stil. „Ik werd er een beetje gek van. Zodra ik de deur open deed, hoorde ik de telefoon rinkelen", zegt hij, te rugdenkend aan zijn 'beginnersfout'. Nu is het een stuk rustiger in zijn huisje in Diemen. Daar is hij dan ook meestal te vinden. Of in het huis van Ajax-pers- voorlichter David Endt. Want dat is voor Litmanen een ver edelde videotheek. De uigebrei de collectie voetbalvideo's van Endt verslindt de leergierige Fin bijna dagelijks. „Op de video's kan ik leren van grote voetbal lers als Cruijff en Pelé, die ik nooit in het echt heb kunnen zien. Ik ben eigenlijk altijd met voetbal bezig." De nummer tien van Ajax heeft zijn route door de voetbal wereld nauwkeurig uitgestip peld. Het is niet gebruikelijk, dat een Finse jongen zo gedeci deerd voor een leven als prof voetballer kiest. Voor het voet- baldier uit Lahti stond alles ech ter vanaf het begin vast. De keu ze tussen voetbal en de volks- f Jari Litmanen: zeer populair in Finland. sport ijshockey was snel ge maakt. „Ik ben nu eenmaal met voetbal geboren. Ik weet niet beter." Het spelletje werd Litmanen met de paplepel ingegoten. Va der Olavi, zelf Fins internatio nal, nam de kleine Jari al vroeg mee naar wedstrijden en trai ningen. „Mijn eerste herinne ringen zijn aan voetbal. Al mijn vriendjes waren spelerszoon tjes. Alles in mijn leven stond in het teken Van voetbal. Ik oefen de elke dag. Als het 's winters te koud was, ging ik naar de grote sporthal in Lahti om verder te trainen." Later vond Litmanen een an dere oplossing voor de lange winterstop. De Finse competitie ligt van oktober tot april stil en in die pauzes trok hij Europa in. Stages bij gerenommeerde clubs als Malmö FF, Barcelona, PSV en Leeds United volgden elkaar in een hoog tempo op. „Een prima manier om ervaring op te doen. Ik had geluk, dat ik steeds iemand tegenkwam met goede connecties. De stage bij Barcelona was eigenlijk een prijs. Ik werd drie keer achter el kaar tot beste speler van Fin land gekozen. Daarbij hoorde een week Barcelona. Die prijzen heb ik opgespaard en na de der de keer ben ik drie weken ge gaan. De Finse bondscoach kende Tonnie Bruins-Slot en die zorgde ervoor, dat ik met het eerste van Barcelona kon mee- trEiinen." In 1992 plukte Ajax de Fin bij MyPa weg. In Amsterdam kreeg hij de kans veel en snel te leren. Binnen een half jaar sprak hij Nederlands en na een jaar ver overde hij een basisplaats in Ajax 1. „Ik heb altijd een plan in mijn hoofd. Ik wist dat ik in het begin niet aan speeltijd zou toe komen, omdat Dennis Berg kamp het nummer tien droeg. Daardoor had ik gelegenheid, Ajax op mijn gemak 'te leren kennen. Het tweede jaar moest ik in de basis zien te komen. Dat is gelukt. Nu wil ik mijn ni veau langzaam verhogen. Mijn spel moet constanter worden, mijn handelingssnelheid groter. Ik verbeter me nog dagelijks. Ik scoor nu wel minder, maar speel veel beter." Zijn goede spel wordt des te opvallender, als Litmanen ver telt, dat hij zijn prestaties van het afgelopen half jaar bijna voortdurend geblesseerd heeft geleverd. „Ajax strijdt nog om alle prijzen. We hebben een goede eerste seizoenshelft ge speeld. Dat is fantastisch, maar het was wel zwaar. Elke week twee wedstrijden en dan ook nog kwalificatiewedstrijden voor het Finse elftal." Het is voor het eerst in zijn le ven, dat Litmanen zo'n hoog tempo moet aanhouden. Voort durend staken kleine, vervelen de blessures de kop op. „Het begon al in de voorbereiding met een hamstringblessure. Daarna kreeg ik achterelkaar last van mijn enkel, mijn achil lespezen en mijn mg. De bles sures hebben me niet belet goed te spelen, maar ze zijn vooral geestelijk een zware be lasting. De laatste wedstrijd van 1994, tegen NEC, heb ik van mijnheer Van Gaal vrij gekre gen. Ik kon het niet meer op brengen. Die wedstrijd heb ik staande op de tribune gevolgd, omdat ik door de pijn in mijn rug niet meer kon zitten." De laatste maanden speelt de vliegende Fin met pijnstillers. Toch voetbalt hij door. Zelfs nu hij dit seizoen al vier keer zijn enkel verzwikte. Problemen met het onwillige gewricht is hij wel gewend: „De laatste keer, heel lullig op de training, was de tiende keer in mijn carrière, dat ik mijn rechterenkel blesseerde. Vroeger nam ik anderhalve maand rust. Nu kan dat niet." Litmanen is een doorzetter. Hij wil altijd spelen, ook met een blessure. In de thuiswed strijd tegen Heerenveen (5-1), verzweeg hij zelfs een griep te genover trainer Van Gaal. Lit manen speelde, scoorde twee keer en liet zich pas in de rust wisselen. Zijn verklaring: „De vorige keer dat ik ziek was, scoorde ik ook twee keer. Ik dacht dat dat vandaag mis schien weer zou gebeuren." Na de thuiswedstrijd tegen Roda JC liep de Fin alweer met pijnstillers in zijn hand („Ik moet toch slapen vannacht"). Tegen Dordrecht '90 was hij er niet bij. Maar vanavond in Split begint hij aan zijn zoveelste 'nieuwe' start van het seizoen. Hij heeft immers geen keus, hij heeft een missie. Rinus Duindam fietste zaterdag middag nietsver moedend langs de velden van FC Rijnland. Hij moest in de buurt 'toevallig' een bezoekje afleggen. Het werd een be zoekje dat Duindam zich nog lang zal heugen. 's Morgens was hij ook al op de terreinen op De Morsch geweest en in zijn hoedanig heid als consul had Duindam besloten dat er die dag niet gevoetbald kon worden. Tot zover is er niets aan de hand. Duindam voelde kennelijk 'aan zijn water' dat er iets die middag zou misgaan bij FC Rijnland. Eenmaal op zijn fiets gearriveerd bij de Leidse Smaragdlaan zag de consul voetballers op 'zijn' veld. En Duindam begon ineens heel hard te fietsen. Onderwijl kookte hij over van woede. Hoe durfden ze, illegaal het veld te betreden. Illegaal was de actie van FC Rijnland 1 en Katwijk 15 (re serve vierde klasse zaterdag, afdeling Leiden) inderdaad. Maar er lag wel een levens groot misverstand aan ten grondslag. Het is gebruikelijk dat de consul tegenstander en scheidsrechter verwittigt van de afgelasting. En dat had Duindam nagelaten. Dus stapte scheidsrechter De Bruin zaterdagmiddag met zijn tasje in de auto en stuur de zijn wagen richting De Morsch I. Daar was inmiddels Katwijk aangekomen, net als De Bruin onwetend van de af gelasting. Bij de voetballers van FC Rijnland ontstond di rect verwarring: Leidsman De Bruin stapte over het veld en constateerde dat er gevoetbald kon wor den. Spelers van Rijnland die al lang en breed bij moeder de vrouw zaten, werden te ruggeroepen om zich gereed te maken voor de 'verboden 'wedstrijd. De ploegen waren net vijf minuten bezig, toen Duindam op zijn fiets kwam aanscheuren. Voetballers, spelleider, grens rechters en toeschouwers ke ken vreemd op, want Duin dam nam geen halve maatre gelen. Hij stapte pontificaal het veld op en maakte duide lijk dat er niet gevoetbald mocht worden. Scheidsrechter De Bruin stribbelde nog tegen: Wie mag u clan wel wezen. Dat had hij beter niet kunnen zeggen. Duindam kookte bijna over en toonde zijn badge van de gemeente Leiden (de Valken burger werkt bij Sport en Re creatie) als bewijs dat hij ge machtigd was om de wed strijd af te breken: ,,Ik ben de consul. De consul van de gemeen te Leiden. Be grijpt u. En nu eraf." Duindam, twee dagen later: „Ik had die jas toevallig aan. Ja, daarvan waren ze geloof ik wel onder de indruk. Kon er nu echt niet gevoet bald worden? De scheidsrech ter keurde het goed. Duindam: „Nee. We moeten nog drie maanden voetballen op dat veld en als ik die wedsrijd had laten spelen, was het finaal naar de Filistijnen geholpen, Een misverstand als zaterdag zal er volgens de consul niet meer plaatsvinden. Duindam: Normaal verzorgde Jan Oudshoorn bij FC Rijnland cle zaken richting scheidsrechter en tegenstander. Maar daar is hij mee gestopt. Dat wist ik niet en daardoor is het mis verstand ontstaan. Op de wedstrijd FC Rijnland 1 - Katwijk 15 rust blijkbaar een vloek. Eerder dit seizoen, een week of acht geleden, keurde Duindam het veld 's ochtends wél goed. Dus de spelers had den zich keurig in het geel- blauw en oranjezwart omge kleed. De kicksen gestrikt en klaar voor de wedstrijd. Afge trapt werd er echter niet. Want vijf minuten voor aan vang vond de scheidsrechter het toen vanwege de slechte gesteldheid van het veld on verantwoord om te spelen... Het is al weer een jaar of drie gele den dat het pro grammablad van de suppor tersclub van FC Lisse zater dag door de redactie van de ze krant tot het beste in dat genre werd bestempeld. Voor Quick Boys en FC Lisse kwam dai 24 A5-jes tellende, normaal twee-wekelijks ver schijnende boekje als meest fraaie en informatieve uit de vergelijkende warentest. Maar: adel verplicht. Met an dere woorden: het blad van de Lissese supporters wordt op de voet gevolgd. En op hel moment dat zo'n uitgave dreigt af te glijden, moet aan de bel worden getrokken. Dus werd het nummer van redactielid Jankees Faas, met Jos Grimbergen verantwoor delijk voor hel produkt, ge draaid toen zijn blad op een omissie kon worden betrapt. Zo compleet ogen en dan de periodestand niet volledig in je blad opnemen, dat kan niet. „Dat kan wel", laat Faas desgevraagd weten. Dus voelen we ons genood zaakt het even uit te leggen. In het programmablad van afgelopen zaterdag (Spijkenisse thuis) helemaal geen periodestand opnemen en in het exemplaar van de week ervoor (Scheveningen thuis) uitsluitend de num mers twee (FC Lisse) en drie (Quick Boys) noemen, dat is dus een logische zaak? De redacteur, in het dagelijks leven werkzaam bij de kabel krant in Haarlem, lacht en legt uit: Zowel voorde wedstrijd te gen Scheveningen, als die te gen Spijkenisse was de perio destand niet van belang. Scheveningen was de eerste wedstrijd van de derde perio de, daar was dus nog hele maal geen stand van. En te gen Spijkenisse ging het nog om een wedstrijd van de eer ste periode, die al lang door Katwijk is gewonnen. Dat we vorige week de tweede perio de nog opnamen was meer een kwestie van service. Maar dan wel een hele be perkte service. Twaalf van de veertien ploegen niet noe men, het is nogal wat. Faas probeert: „Al die clubs deden er ook niet. meer toe. liet gaat in die periode tussen FC Lisse en Quick Boys." Dat kan wel zo zijn, maar speelt er soms niet meer? Katwijk, bijvoorbeeld, de on aantastbare ploeg. Beetje ja loers? De lach klinkt nu nog oprechter. Faas: -„Eerlijkgezegd worden we in derdaad wel een beetje moe van Katwijk. We hadden ons het seizoen hier iets anders voorgesteld. Maar we geven die ploeg wel de eer die zij toekomt. In het laatste pro grammablad hebben we de recordjacht van Kat wijk zelfs nog genoemd. Met alle perio- detitelserbij. Houd heter maar op dat de redactie van het programmablad zich voor dit seizoen bij de supre matie van Katwijk heeft neer gelegd. En clat we ze al het goeds toewensen. I 'boet'nspul heeft vortr grensrech ter Klaas Drewel uit Midwol- da geen gevolgen. De tucht- commissie van de KNVB liet de Groninger deze week schriftelijk weten dal hij is vrijgesproken. „Ik kreeg een brief waarin stond dat de zaak was behan deld, maar dat ik vrijspraak krijg". aldus een opgeluchte Dre wel, die anderhalve week ge leden werd weggestuurd door scheidsrechter Vink uit Noordwijkerhoul. I lij hoefde geen verweerschrift in te die nen en hij hoefde ook niet te worden gehoord. rob onderwater gert jan onvlee playerslounge dressing rooms

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17