'Nu laten we zien wat besturen is' CONTACT 189,- Dijkdoorbraak blijft zonder gevolgen Minder appartementen in recreatiegebied Vlietland Uit Contactbeurs 'kan iets moois groeien' Leiden Regio/Rijn Veenstreek Protesten tegen hangplek in Vier maanden cel voor inbreker Winkelhof Leiderdorps park blijven uit Botsing WOENSDAG 1 MAART 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 Wethouders opgelucht na vertrek Leefbaar Oegstgeest oegstgeest aap rietveld In net iets meer dan een half uur heeft de gemeenteraad van Oegstgeest gisteravond voorzien in de vacatures die waren ontstaan door het vertrek van de wethouders F. Lisman en A. Ollongren van Leefbaar Oegstgeest. M. Poelmans (D66) en mevrouw G. Kempen (CDA) namen de opengevallen plaatsen in. stel van LO zou niet in de raad komen. De nieuwe partij was daarover zo boos, dat zij in een advertentie in de Oegstgeester Courant haar standpunt uiteen zette. En dat leidde weer tot een motie van wantrouwen in de raad. Fractievoorzitter J. de Soeten van LO noemde de hele gang van zaken - zowel de aanleiding tot de breuk als het vervolg daarop - politiek onzuiver. Hij verwijt burgemeester Scheen- stra partij te hebben gekozen in het conflict. ,,Een burgemeester moet het cement tussen de par tijen zijn." En hij vond het vreemd dat Kamphuisen en Van De vergadering begon om half negen. De klok wees zeven mi nuten over negen toen burge- ipeester S. Scheenstra zei: „Dan mag ik constateren dat Oegst geest weer een college heeft. Morgenochtend, om negen uur, *de eerste vergadering." De zittenblijvers in het college van burgemeester en wethou- konden hun opluchting over het afhaken van LO maar nauwelijks verbergen. De partij !;die bij de verkiezingen in maart van het vorig jaar in Oegstgeest |-42 procent van de stemmen I haalde, heeft bij de andere par- tijen in de gemeenteraad weinig Eisen niet gelijk met Ollongren i 'goodwill'. „Nu zullen wij eens en Lisman zijn opgestapt. „Het i laten zien wat besturen is", zei was politiek zuiverder geweest wethouder G. van Eisen van indien alle wethouders waren Progressief Oegstgeest (PrO) na afgetreden. Nu is er onduide- j afloop van de vergadering. lijkheid ontstaan. Is er nu een „De wethouders van Leefbaar aangevuld college of een nieuw ;-Oegstgeest hadden in het colle- college? Dit college leidt aan bo- ge totaal geen speelruimte", zei demvervuiling." zijn WD-collega H. Kamphui- De andere poliüeke partijen [sen. „Ze moesten altijd terug gingen nauwelijks in discussie naar hun fractie en dan kwa- met De Soeten. Alle vier bewe- men ze de volgende vergade ring weer met een ander stand- punt. En dan denk je na een tijdje toch: Gaan we verdulleme nog eens wat doen!" De samenwerking van LO met WD en PrO liep op 15 fe- bruari op de klippen tijdens een 'debat over de huisvesting van het gemeentebestuur. LO wilde j/daarvoor zowel het huidige raadhuis als de voormalige Jel- j gersma-kliniek benutten, de an dere twee partijen meenden dat 'de Jel' voldoende zou Beide kampen zeiden dat hun variant de beste en de voordeligste was. Maar in het college stemde de burgemeester 1 mee met WD en PrO. Het voor ren zij dat er in de tien maan den dat LO aan het bewind was, nauwelijks besluiten zijn geno men. De schuld van de breuk leggen de vier partijen bij LO. „De actiegroep is nooit een po litieke partij geworden", zei Van Eisen. „De wethouders van LO hadden een fundamenteel wan trouwen tegen de gevestigde partijen en zij geloofden alleen in hun eigen gelijk. En dan word je erg eenzaam. En als je een zaam bent kun je in de politiek weinig bereiken." Kamphuizen: „Van de beloofde bestuurlijke vernieuwing is niets terechtge komen. Het ambtelijk apparaat is zo druk beziggehouden met het uitzoeken van allerlei zaken, dat er nu juist meer klachten van burgers komen over brie ven die niet op tijd beantwoord worden. Het werk stapelde zich de afgelopen tien maanden op, maar er gebeurde weinig. Leef baar Oegstgeest heeft zijn kans gehad." De Soeten beloofde de raad namens Leefbaar Oegstgeest een 'constructieve oppositie'. Maar na het horen van de woorden van Van Eisen hield hij zijn hart vast. „Daadkrachtig besturen; dan wordt er natuur lijk weer met de vuist op tafel geslagen. Maar dat gebeurt zo vaak op het verkeerde moment. En op de verkeerde tafel." Een halfjaar zachte standaard contactlenzen inkl. vloeistoffen per paar 189,- Groeneveld Opticiens De beste zaak vooi* je ogen. ALPHEN A/D RIJN, Van Mandersloostraat 33. LEIDEN, Winkelcentrum Kopermolen nr. 21 LISSE, Kanaalstraat 63a/Hoek Blokhuis. SASSENHEIM, Hoofdstraat 234. aarlanderveen herman joustra De dijkdoorbraak in Aarlander- veen van afgelopen maandag heeft slechts een waterstijging van ongeveer één centimeter tot gevolg gehad in de 'Droogge maakte Polder aan de Westzijde van Aarlanderveen', de officiële benaming van het gebied. Van een overstroming was dan ook geen sprake. Mens, dier, gebou wen en landerijen liepen geen schade op. „Na een fikse regen bui staat het water vaak nog ho ger", aldus dijkgraaf D.A.B. Kemp van waterschap De Oude Rijnstromen. Volgens de dijkgraaf is er van enige ongerustheid onder de bewoners van het gebied dan ook geen sprake geweest. In de 480 hectare grote polder staan behalve enkele boerderijen ook een aantal nieuwbouwhuizen van Aarlanderveen. Molenaar P. van den Bosch, degene die met een aantal collega's de dijk doorbraak ontdekte, beaamt dat er nauwelijks iets is gebeurd. Voor het oog was er zelfs niets te zien, op de beschadigde dijk na. „Je kunt die doorbraak ver gelijken met een badkuip die leegloopt. De vloer van het huis is nat maar meer ook niet. Je kunt dan niet van een overstro ming spreken. Er is niets aan de hand." Noodgemalen Het waterschap plaatst in de komende dagen desondanks 'twee noodgemalen die de taak van de vier molens en het hulp gemaal moeten overnemen. Normaal gesproken malen die het overtollige polderwater de boezem in. Nu de boezemdijk is doorgebroken, is een grotere capaciteit gewenst om het wa terpeil de komende tijd in de hand te houden. „Het is vooral een preventieve maatregel", legt dijkgraaf Kemp uit. In de tussentijd kan worden gewerkt aan het herstel van de dijk. Naar de verwachting van Kemp zal dat een half jaar in beslag nemen. In totaal is onge veer vijftig meter van de bin nendijk verloren gegaan. Wat de omvang van de schade is, is nog niet bekend. Ook naar de oorzaak van de dijkdoorbraak moet nog onder- Bij de doorgebroken boezemkade is het een enorme ravage. Maar de schade in de polder is zeer gering. zoek worden verricht. De boe zemkaden van de molenvier gang zijn vorig jaar nog opge knapt. De thans doorgebroken kade is in september zelfs nog opgehoogd. Of de nieuwe dij ken nog erg kwetsbaar waren, is moeilijk te zeggen zo liet de dijkgraaf kort na de doorbraak reeds weten. Van den Bosch acht dat echter niet onaanne melijk. „Een nieuwe dijk moet FOTO BEN DE BRUYN gaan zitten, zoals dat in vaktaal heet. Hij moet iets inzakken en één worden met de ondergrond waarop hij is gebouwd. Het grondwaterpeil is dan ook Weer gestabiliseerd." Bromfietser gewond aan voet voorschoten Een 16-jarige Haagse bromfietser is gisteravond gewond geraakt aan zijn voet nadat hij op de kruising van de Veurseweg met de Kniplaan in Voorschoten was aangereden door een auto. De 31-jarige bestuurder had volgens de politie de Hagenaar geen voorrang gegeven. De jongen is naar het zieken huis Antoniushove in Leidschendam overgebracht. Snelkraak op pompstation mislukt voorschoten Een snelkraak op een benzinestation aan de Veurseweg in Voorschoten is gisteravond mislukt. De daders gooiden met straattegels de voordeur in, maar trokken daarmee de aandacht van omwonenden. Toen de op het glasgerinkel af kwamen, namen de inbrekers de benen. Garage brandt uit voorschoten Een garage bij een boerderij aan deüorstlaan in Voorschoten is gisteravond geheel uitgebrand. De brand ont stond door nog onbekende reden in de werkplaats, die direct grenst aan het woonhuis van de boerderij. De eigenaar van de werkplaats belde daar aan om de bewoners te waarschuwen, maar niemand reageerde. Daarop gooide hij een ruit in en wekte de bewoners, twee volwassenen en een baby. De brandweer kon voorkomen dat de brand oversloeg naar het woonhuis; De eige naar van de garage is met klachten over ingeademde rook naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. den haag/leiden leiderdorp jaap van sanduk „Het is geen gekke locatie, 's Zomers kan je er tot half elf lek ker blijven hangen." Het waren gisteren vooral de jongeren die zich lieten horen tijdens de in spraakavond over de tweede Leiderdorpse hangplek, aan de rand van park De Houtkamp. Buurtbewoners waren er niet. Ook de schriftelijke reacties tij dens de nog lopende inspraak ronde zijn op één hand te tel len. De inspraakavond over de hangplek verliep gisteravond in het gemeentehuis in een ge moedelijke sfeer, compleet met door de gemeente verstrekte flesjes cola voor de jongeren op de publieke tribune. Werden eerder andere plekken als Jon geren Ontmoetings Plaats (JOP geschrapt na felle protesten van inwoners, een hangplek bij De Houtkamp lijkt niets meer in de weg te staan. Enige jongeren hadden echter toch wat moeite met de keuze voor De Hout kamp. Zij vinden de plek niet centraal. De al eerder afgevallen locaties zoals die bij de Buiten hofvijver en de Regenboog- school blijven de voorkeur van de jeugd houden. Hans Edink, jongerenwerker bij Sjelter, viel hen bij: „Natuur lijk is het jammer dat de jonge ren naar de randen worden ge drukt. Maar ja, dat is een poli tieke keuze." Nadat eerder een aantal JOP's werd geschrapt, besloot het college onlangs voorlopig te experimenteren met de huidige hangplek in De Bloemerd en de nieuwe in De Houtkamp. Deze komt schuin achter het bushokje bij de vijver van De Houtkamp langs de En- gelendaal. Dinsdag 7 maart be spreekt de commissie welzijn het nieuwe collegevoorstel. De politierechter in Den Haag heeft gistermiddag een 29-jarige Amsterdammer bij verstek ver oordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf. De man had in september 1993 een inbraak ge pleegd in een winkel in de Lei derdorpse Winkelhof. Boven dien had hij geprobeerd om in drie andere winkels binnen te komen. Dit was niet gelukt, maar de winkeliers hadden wel de nodige schade. De man werd vrijgesproken van een inbraak in een slagerij, omdat hij niet aan het signale ment beantwoordde dat een ge tuige van de inbreker had gege ven. Rechter Van Leeuwen liet in zijn oordeel meespelen dat de man verdacht wordt van in braken in andere gemeenten. Bovendien heeft de Amster dammer zich niet bij de reclas sering gemeld en kwam hij tij dens de zitting niet opdagen. leidschendam dorith ligtvoet In recreatiegebied Vlietland mogen slechts 120 hotelappar tementen en 100 -bungalows worden gebouwd. Verder wil het college van burgemeester HANDEL EN WANDEL Rubriek voor zakelijk nieuws fax: 071 -321921 De Contactbeurs voor Bedrijven ;gaat definitief door. „We heb ben nu 135 aanmeldingen, er zijn verder 15 toezeggingen en ik moet nog van zo'n 60 onder- jjiemers uitsluitsel krijgen. De 'sluitingsdatum voor de inschrij ving staat op 16 maart en ik re- fken derhalve op zo'n 150 deel nemende bedrijven. Dat moet een gezonde basis zijn om mee start te gaan." [Jan van der Klugt junior heeft er ■alle vertrouwen in dat hem dit- maal wel lukt wat hij vorig jaar i op het allerlaatste moment bij I gebrek aan voldoende belang stelling moest afblazen, name lijk een beurs te organiseren en door bedrijven uit de regio. „Dat het doorgaat zeker, zover zijn we al. Of wat me voor ogen staat ook daad werkelijk uitkomt, is natuurlijk Ipunt twee. Het moet een succes worden dat voor herhaling vat baar is. Pas dan kan je gaan ^bouwen. Maar uiteraard zie ik het zitten. Anders begin je er, na zo'n eerste valse start, niet nog maals aan." De beurs is op 22 en 23 maart in de Leidse Groenoordhallen en is in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Leidato Huishoudbeurs niet bestemd voor het grote publiek. „Nee, dat is niet de bedoeling. Het gaat hier echt om onderne mers die zich presenteren aan andere ondernemers waarbij uiteraard het personeel ook van harte welkom is. Men huurt standruimte, laat zien wat men doet, maar het gaat vooral om het onderlinge contact. Dat je weet wie wie is en wat je even tueel voor elkaar kunt beteke nen." Het idee voor een dergelijke beurs is niet nieuw. Ooit had Leiden al zo iets dergelijks, maar die opzet was geen lang leven beschoren. In den lande zijn een stuk of twintig van dit soort beurzen, maar ook hier geldt dat meer dan de helft moeite heeft om zich staande te houden. Is er dan wel behoefte aan zoiets dergelijks, lijkt hier den logische vraag. „Wat dat betreft", antwoordt Van der Klugt jr. „kun je weer wél een vergelijking met de Lei dato maken. De formule op zich is goed. Maar je moet je wel jaar ten, werkt niet meer. Je moet de op jaar afvragen of er bijstelling deelnemers en bezoekers iets nodig is. Wat je moet houden extra's bieden. Een goed en af- en wat je moet vernieuwen. Zo wisselend programma bijvoor maar een paar stands neerzet- beeld. Daar met name streven we naar. Dus komt er op die dagen straks een plein speciaal voor (27) starters, een podium waarop waarop ondernemers hun zegje kunnen doen, een modeshow met bedrijfs- en vrije tijdskle ding, bandjes, borrels en dat soort dingen. „Een mix, maar, van serieuze en aangelegenheden, een onge dwongen sfeer waarin hét ple zierig zakendoen is. Informatie en ontspanning naast elkaar." De Kamer van Koophandel, PTT Telecom, busonderneming Zuid West Nederland, Deloitte Touche, Geenjaar, CampsO- bers, het zijn zomaar een paar van de in elk geval 135 bedrij ven die op 22 en 23 maart in de Groenoordhallen acte de pré- sence geven. „Bij vele bedrijven in Leiden en omgeving be speurde ik een soort van koud watervrees. Zo van: we willen wel, maar kijken eerst de kat uit de boom. Ik hoop dat die on dernemers zich in elk geval op de hoogte komen stellen. Want slaat deze formule aan, dan kan er op dit gebied best weer iets moois groeien, in Leiden. Daar ben ik van overtuigd", aldus Jan van der Klugt jr. leiden ad van kaam en wethouders in Leidschen dam niet gaan. B. Carpentier Al- ting, directeur van Vlietland BV, had zo'n veertig appartementen en bungalows meer willen bou wen. Het college heeft de aan tallen teruggeschroefd, omdat het de bouwplannen te massaal vond. Carpentier Al ting is teleurge steld dat het college het aantal gewenste appartementen heeft teruggedraaid. Hij meldt zijn plannen 'nog net' te kunnen verwezenlijken. „Het complex moet immers een minimale grootte hebben om bijvoor beeld de nodige sportvoorzie- ningen te kunnen financieren." Carpentier Alting wil onder meer een golfbaan in Vlietland aanleggen waarmee hij zaken mensen en 'sportieve senioren' wil trekken. Zonder dergelijke voorzieningen verwacht hij dat de appartementen onvoldoende in trek zijn bij toeristen. De gemeenteraad moet de plannen van het college nog goedkeuren. Carpentier Alting hoopt niet dat de raadsleden nog verder snijden in het aantal bungalows. „Dan zijn de plan nen commercieel niet langer haalbaar." Hoe de appartemen ten, de golfbaan en andere voorzieningen er straks uitzien, is nog niet duidelijk. PlflN VREES? Nog nooit op 't Meubelplein geweest? Geen paniek! Eens moet de eerste keer zijn. Wie niet bang is voor kwaliteit en variëteit in meubelen, moet snel eens langskomen. Meubelplein Leiderdorp ligt pal aan de A4 tussen Rotterdam en |U|F| IDCI Dl Cllil Amsterdam, afslag Leiderdorp, f jL\TTTi jTjr M-P Informatie: 071^416585. LEIDERDORP Verduistering of diefstal? boskoop paul van der koou Over één ding was iedereen het gisteren eens bij de Haagse po litierechter: een 21-jarige Bos koper heeft op 4 februari vorig jaar een zak met 4.500 gulden gestolen op zijn werk, bij Mc Donald's in Bodegraven. Alleen, was dat verduistering, zoals de dagvaarding meldde? Of was het diefstal, zoals de advocaat van de verdachte aanvoerde? Volgens de advocaat was de verdachte op de bewuste dag al leen verantwoordelijk voor het geld van de avonddienst. En dat geld, zo'n 10.000 gulden, had hij keurig in de daarvoor bestemde kluis gestopt. Het bedrag van 4.500 gulden waar het gisteren om ging, was door een andere ploeg in de kluis gestopt. En daar was zijn cliënt dus niet ver antwoordelijkvoor. Officier J. van Ek en rechter J. Haverkorte bleven dat, ook na het betoog van de advocaat, verduistering noemen. Want, zo oordeelden zij, de manager had het geld wel degelijk 'onder zich'. Eiste de officier zes weken onvoorwaardelijke gevangenis straf, de rechter kwam uit op zes weken gevangenisstraf waarvan drie weken voorwaar delijk. De drie weken celstraf kan de inmiddels ontslagen manager ontlopen door 36 uur dienstverlening te verrichten. Overigens was de man al eer der bij McDonald's ontslagen, op verdenking van diefstal. Na zijn terugkomst verdwenen op nieuw geldbedragen en rezen opnieuw verdenkingen. Toen de manager op de bewuste dag zag dat de geldzak nog niet he lemaal in de kluis was gezakt, voelde hij direct dat dit een val was: „Alle stoppen sloegen toen bij me door, na alles wat ik voor de zaak had gedaan. Uit boos heid ben ik erin getrapt." SCHRIJVENDE LEZERS In het artikel 'Botsing van oud en nieuw in Oegstgeest' in het zaterdags bijvoegsel van 25 fe bruari zijn mijn collega Ol longren en ik enkele malen on juist geciteerd. 1. In de krant staat: „Andere kwesties, zoals de verplaatsing van de bibliotheek, de uitvoe ring van gemeentelijk verkeers beleid en het verzetten van het kunstwerk Doorgaande Bewe ging komen binnenkort aan de orde." Daarmee wordt gesugge reerd dat Leefbaar Oegstgeest het al met een eventuele ver plaatsing van de bibliotheek eens is. Dat is geenszins het ge val. Een besluit over de biblio theek had sneller gekund, maar daar is wethouder Van Eisen van Progressief Oegstgeest ook verantwoordelijk voor. Verder is o.a. het verkeersbeleid in gang gezet en is het de WD met haar bedenkingen geweest die de be sluitvorming over het kunst werk heeft opgehouden. 2. In het artikel wordt ons een verwijt in de mond gelegd. „De burgemeester en de gemeente secretaris zijn juridisch beter onderlegd en hebben ons niet op de risico's gewezen. Ligt dat dan aan ons?" Daar had moeten staan: de burgemeester en de gemeentesecretaris hadden daar toen geen duidelijk stand punt over. 3. In de krant staat vervol gens: Een ander voorbeeld: wij wilden besluiten in het col lege ook voorleggen aan de frac tie om te zien of er ook een draagvlak voor was." In de krant wordt gesuggereerd dat het ons uitsluitend om een draagvlak in de fractie te doen was. Het gaat echter om de raad, die neemt de besluiten. Dat is ook een be langrijk aspect van onze visie op bestuurlijke vernieuwing, waar toe o.a. ook een grote mate van betrokkenheid van de burgers nodig is. Nog een voorbeeld: het verle nen van een bouwvergunning doen B en W zelfstandig. Maar voor andere zaken van enig ge wicht wilden wij vaak vooraf dekking hebben van de fractie om zeker te stellen dat de B en W-voorstellen in de raad vol doende draagvlak zouden heb ben. J. Lisman, Oegstgeest. Auto rijdt tegen boom alphen aan den run Een 20-jarige automobilist uit Alphen aan den Rijn is gisteren met zijn auto tegen een boom aan de Sportlaan in zijn woon plaats gebotst. De bestuurder is met een lichte hersenschudding en een aantal kneuzingen over gebracht naar het Elisabeth-zie kenhuis in Leiderdorp. Zijn pas sagier, een 22-jarige Alphenaar, liep een pijnlijke schouder op en een kneuzing aan de rechter hand.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13