Leiden Rooseveltstraat krijgt impulsen Winnaar Waal lijdt nederlaag in referendumdebat Buurtvereniging Noord-R Buurtvereniging Noord-Rijnevest opgeheven Striptease torenflat Officiële hangplek aan Kaarsenmakersstraat A/OENSDAG 1 MAART 1995 HENNY VAN EGMOND, 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Dijkdoorbraak yi o De dijkdoorbraak in I J Aarlanderveen heeft geen ernstige gevol gen. Het water in de pol der is één centimeter ge stegen. Danstalent A voorste"in6 van I 3 het Nederlands Dans Theater, gisteren in de Leidse Schouwburg, was een indrukwekkende demonstratie. 'Groentje' Hillebrand zet oud-wethouder op zijn nummer JOJO Tot drie keer toe heb ik het verhaal gelezen, omdat ik het zo ongeloofwaardig vond: Woningbouwvereniging Leiden (WBL) heeft haar huisaannemers een jaar de wacht aange zegd. Dat is gebeurd omdat er geruchten de ronde doen dat er te nauwe banden bestaan tussen de medewerkers van de bouwvereniging en de aannemers en hun personeel. Hoewel niet hardop wordt gezegd waaruit die mogelijke banden dan wel bestaan, laten die zich eenvoudig raden. Misschien waren de kerstpakketten te groot. Wellicht is er bijvoorbeeld een keukentje zwart geplaatst of een nieuw plafond gemaakt bij werknemers van de WBL. Mogelijk is er handel op naam van de aannemer besteld en met korting doorgegeven. Een gang van zaken die zo oud is als de weg naar Rome. Het zijn dus slechts geruchten, roddel en achterklap waarop de WBL zich baseert. Er is niks bewezen en dat hoeft vol gens mevrouw A. Poelstra, hoofd van de technische dienst van de WBL, ook niet. Het maakt haar helemaal niet uit of de verdachtmakingen waar zijn. Ze wil ze gewoon uit de we reld helpen door huisaannemers tijdelijk aan de dijk te zet ten. Natuurlijk voelen aannemers zich flink gepakt. Hun naam is bij duizenden bekend, want Leiden is klein. Bovendien zien huurders van de WBL straks ineens andere bedrijven opdra ven voor het onderhoud aan hun woningen en daarmee is de naam van een aantal Leidse aannemers voorgoed be smeurd. De WBL maakt zich er erg gemakkelijk van af. Door haar handelen bevestigt zij een sfeer van verdachtmakingen. Dat kan niet. Dat soort zaken dient tot op de bodem te worden uitgezocht. Indien er aantoonbaar schuldigen zijn, dan die nen die te worden gestraft. In dit soort kwesties zijn er altijd twee partijen nodig. Als koevoet Stichting tot Behoud van het Militair Invaliden heeft gisteravond wat het publiek betreft het debat met de gemeente Leiden over het refe rendum gewonnen. De bezoe- cers van de bijeenkomst in het gebouw van het Bonaventura- ;ollege aan de Burggravenlaan, een steenworp afstand van Invalidenhuis, stemden het debat in ruime meer tegen het bouwplan de gemeente en projectont Van der Plas: 65-34. Ook na de ferme botsing tussen C. Waal, die de stichting verte genwoordigde en wethouder R. Hillebrand (PvdA), die namens de gemeente in de ring kwam, de tegenstemmers in de 60-33. Het waarom van hun stemge- leiden aap rietveld Leiden werkt op dit moment plannen uit om ten minste een begin te maken met de opknap beurt van de Rooseveltstraat, waarover al jaren wordt gespro ken. Volgens het bureau BR) Adviseurs kan die impuls zo'n 150 tot 200 extra arbeidsplaat sen opleveren. Maar de ge meente verkondigt al sinds 1992, dat de bedrijven in het ge bied daaraan hun steentje moe ten bijdragen. ,,Nu kunnen we dit jaar nog het overleg met het bedrijfsleven beginnen over die drag werd niet duidelijk. Er voerden dan ook maar weinig burgers het woord. Dat lieten ze over aan raadsleden, die de dis cussies in de gemeenteraad nog eens dunnetjes overdeden. De weinige burgers die wel aan het woord kwamen, bleken on danks de uitgebreide voorlich tingscampagne nauwelijks op de hoogte van de kwestie Invali denhuis en dat terwijl de mees te bezoekers gisteravond nog buurtbewoners waren ook. Be trokken ambtenaren en be stuursleden van de stichting maken zich daar grote zorgen over. ,,Wat kun je nu nog ver wachten van Leidenaars uit an dere wijken?" De kans op een laag opkomstpercentage wordt groot geacht. Uit de weinige bijdragen aan het debat van 'gewone' burgers bleek dat ze ondanks hun on eigen bijdrage", zegt Den Broe der. De kosten van de plannen die in 1992 op tafel kwamen bedra gen in totaal tussen de vier en vijf miljoen gulden. Voor het re construeren van kruisingen, de aanleg van parkeervakken en het verbeteren van de groen structuur legt de gemeente an derhalf miljoen gulden op tafel. „En dan heeft de gemeente ook nog besloten een nieuw sys teem van bewegwijzering naar de industriegebieden helemaal voor eigen rekening te nemen. wetendheid heel wantrouwend zijn over de deal die de ge meente en Van der Plas hebben gesloten over het Invalidenhuis. Wethouder Hillebrand slaagde er niet in de zaal ervan te over tuigen dat de gemeente en pro jectontwikkelaar Van der Plas slechts een zakelijke relatie heb ben en geen achterkamertjes politiek bedrijven. Waal voedde het wantrouwen door de gemeente van 'verkie zingstrucs a la Nixon' te be schuldigen. Hij had geen goed woord over voor de wijze waar op de gemeente de afgelopen periode heeft geprobeerd met 'volksmisleiding' de kiezers haar wil op te leggen. Hoewel Hillebrand de ge meente niet aan een zege kon helpen, boekte hij als persoon een overwinning. Er waren er maar weinig die hem vooraf Dat is nog eens 170.000 gul den." Met de aanleg van een mini- rotonde wordt volgens Den Broeder een belangrijk pro bleem opgelost. „Nu moeten lange vrachtwagencombinaties vaak de kruising halverwege op rijden om voldoende overzicht te krijgen. Met een minirotonde is dat probleem uit de wereld. En volgens verkeersdeskundi- gen is er op die kruising juist voldoende plaats voor een rotonde." Een andere wens van de on dernemers aan de Roosevelt straat - een rondweg die ook bedrijven aan de Trekvliet beter bereikbaar maakt - kan voorlo pig nog niet in vervulling gaan. „We hebben geld uit de begro tingen voor de komende vier jaar bij elkaar geschraapt om ten minste te kunnen begin nen", zegt Den Broeder. Meer geld kan de gemeente er niet in steken." Het opknapplan wordt vermoedelijk in juni van dit jaar voorgelegd aan de onderne mers. Restaurantbus is wisselend succes leiden loman leefmans De busdienst die tien Leidse restaurants zijn begonnen voor hun klanten is een wisselend succes. „Soms waren er maar twee mensen, maar het is ook op een zaterdag gebeurd dat er zich 24 klanten klanten meld den en er dus negen moesten staan", aldus initiatiefnemer L. Kamphues. Op vrijdag- en zaterdagavond tussen 19.00 en 23.00 uur pen delt sinds drie maanden een speciale bus tussen het parkeer terrein aan de Lammermarkt en de binnenstad. Parkeren in het centrum blijft een probleem en op deze manier hoeven de eters niet meer te vrezen voor par keerbonnen of een gebrek aan plek. De bus rijdt ze gratis naar de eetgelegenheid naar keuze en komt ze daar ook weer op pikken. De gemeente wilde dit initia tief in het kader van haar stre ven naar een autoluwe binnen stad stimuleren en zorgde voor een haltebord op de plaats waar de bus vertrekt. Toch is Kamp hues niet helemaal tevreden over de rol van de plaatselijke overheid. Een brief waarin de tien restaurants vragen om en kele parkeerplaatsen bij de mo len te mogen gebruiken en of de bus een wat opvallender uiter lijk kan krijgen, is een maand na verzending nog niet in behan deling genomen. „Wil het een supersucces worden dan heb je bepaalde faciliteiten nodig. Op deze manier brengt de gemeen te 'alleen maar schade aan dit soort initiatieven", aldus Kamp hues. Het is nog onduidelijk of het experiment na 1 april wordt voortgezet. Een poging om meer eetgelegenheden te inte resseren voor het pendeldienst mislukte. Een definitief besluit valt binnen enkele weken. veel kans gaven. De verwach ting was dat de begenadigde spreker Waal, die eerder in het Leidsch Dagblad al eens won van wethouder T. van Rij, in de thuiswedstrijd van gisteravond de vloer zou aanvegen met 'groentje' Hillebrand. Maar Hil lebrand schminckte zijn partij genoot ongenadig af. Sinds gis teravond is Waal daardoor niet langer de ongenaakbare criticus die de huidige generatie wet houders parmantig doceert hoe ze bestuurlijk moeten vernieu wen en hoe ze van burgers 'bondgenoten in plaats van vij anden' kunnen maken. Waal blijkt slechts de pot die de ketel verwijt dat hij zwart ziet. Het moment waarop Waal van zijn troon werd gestoten luidde hij zelf in. Hij vergeleek het Invalidenhuis met het even eens door architect Posthumus Meyes ontworpen pand aan de Stationsweg 25 'dat ook werd bedreigd door een projectont wikkelaar'. Die projectontwik kelaar was Harry Mens. „Zeker geen gemakkelijk mens", aldus Waal. „Hij had een juridisch veel sterkere positie dan Van der Plas nu. Toch is het pand Stationsweg 25 volledig geres taureerd, er is geen steen ge sloopt en de gemeente heeft geen schadeclaim hoeven te be talen. Wat toen kon, kan nu ook als het stadsbestuur maar eens voor monumenten zou opko men en niet voor project-ont wikkelaars." Waarop Hillebrand er fijntjes aan herinnerde dat de toenma lige wethouder Waal project ontwikkelaar Mens 400 wonin gen in de vrije sector heeft (moeten) laten bouwen om een schadeclaim te voorkomen. „Nu weten de mensen meteen hoe Harry Mens Pavarotti naar Nederland heeft kunnen ha len." Waal had hier niet van terug. Dat had hij ook niet toen Hille brand op het verwijt dat de ge meente in de aanloop naar 8 maart vals spel heeft gespeeld reageerde met de opmerking dat het stadsbestuur de referen dumuitslag van tevoren 'bin dend' heeft verklaard. „Zou de heer Waal, die de gemeente van allerlei dingen beschuldigt, zich ook niet bij de uitslag moeten neerleggen? Het zou van fair play getuigen als de woordvoer der van de stichting nu zou ver klaren dat als een meerderheid voor het bouwplan kiest, de be zwaren tegen de sloopvergun ning worden ingetrokken." Een antwoord bleef uit. aannemers schuldig zijn, d WBL zich gevoelig getoond licht niet kunnen velen. Ov niet gesproken, waarschijn poot heeft om op te staan. Leidse aannemers zouden den naar de rechter moe ten stappen. Zij lopen daarbij het risico dat ze nooit meer werk krijgen van de Woningbouwvere niging Leiden. Maar je la ten behandelen als een jojo, als een stuk speel goed van de WBL, geeft ook een zeer onaange naam gevoel. Bovendien is hun goede naam in het geding. Waarin de WBL zich vergist, is dat met dit gedrag ook haar goede naam ter discussie staat. leiden Een aantal groepen jongeren zou inmiddels uit de oostelijke binnenstad zijn verdwenen maar de wijk krijgt toch haar eerste officiële hangplek. De wijkgroep sociale vernieuwing heeft gisteravond besloten dat op korte termijn met de overge bleven jongeren moet worden gepraat over hun wensen voor een jongeren ontmoetings plek (JOP) aan de Kaarsenmakers straat. Voor de inrichting ervan is een bedrag van bijna 40.000 gulden uitgetrokken. De helft daarvan won de wijkgroep vorig jaar bij de 'prijsvraag' voor soci ale vernieuwingsprojecten. Even ontstond er binnen de n hebben ook werknemers van rc>or zaken die het daglicht wel- r maatregelen tegen hen wordt jk omdat de WBL juridisch geen et niet moeten pikken. Ze zou- wijkgroep onenigheid of het pleintje aan de Kaarsenmakers straat, de enige locatie waar ruimte is, wel een geschikte plek zou zijn als hangplek. Het plein zou op het moment slechts worden bezocht door een groepje van vijf, zes jonge ren in de leeftijd van ongeveer twaalf jaar. Andere groepjes zouden de plek juist weer mij den. Volgens wijkgroepvoorzitter W. van de Eshof is dat echter geen argument om te stoppen met de voorbereidingen. „Er zijn in de wijk weliswaar speel- ple'kjes voor jonge kinderen maar voor de oudere jeugd is er niets." Kruising met Vijf Meilaan wordt rotonde De kruising van Rooseveltstraat en Vijf Meilaan wordt vermoedelijk een rotonde en de Rooseveltstraat krijgt as falt. Met dat gebaar van goede wil hoopt de gemeente Leiden de ondernemers van het industrieterrein in Lei den Zuid-West ertoe te bewegen ook te investeren om het gebied nieuw leven in te blazen. ,,De gemeente neemt het meest kostbare deel van dat project voor haar rekening. Wij hopen dat dat een impuls is voor het be drijfsleven", zegt gemeentelijk woordvoerder A. den Broeder. Schoenpoetsmachine weg uit hotel leiden» Een schoenpoetsmachine is onlangs gestolen uit een ho tel aan de Haagsche Schouwweg in Leiden. Het apparaat is on geveer 600 gulden waard. Wanneer de diefstal is gepleegd is niet bekend. Gisteren is aangifte gedaan. Geldkistje gestolen leiden Uit een sport- en gezondheidscentrum aan de Van Vol- lenhovekade is gisteren een geldkistje gestolen met daarin 300 gulden aan kleingeld. De diefstal had op klaarlichte dag plaats. Het kistje stond op een plank onder de bar. Tasjesroof op Oude Rijn leiden» Een 47-Leiderdorpse is gisteravond op de Oude Rijn be roofd van haar tas die zij onder haar arm droeg. In de tas zaten een bedrag van 50 gulden, een bril en enkele persoonlijke docu menten. De vrouw liep vanaf de Hooglandse Kerkgracht in de richting van de Haarlemmerstraat toen zij plotseling op de brug over de Oude Rijn werd aangevallen door een man van ongeveer 20 jaar op een fiets. De man kwam uit de richting van de Hoog straat en verdween na de tas te hebben gepakt in de richting van de Koppenhinksteeg. Het slachtofffer heeft de politie een signa lement van de dader kunnen geven. Brand blijkt brandertje leiden Omdat er een brand zou zijn rukten politie en brand weer gisteravond uit naar een flatgebouw aan het Stationsplein, waar tot voor kort enkele krakers zetelden. Op de negende etage was een oranje gloed waarneembaar. Toen politie en brandweer arriveerden verdween de gloed echter. Nadere inspectie leerde dat een 35-jarige Engelsman zonder vaste woon- of verblijfplaats kans had gezien de flat binnen te komen. Hij was bezig op een brandertje eten te koken. De man is uit het pand verwijderde Straatrover hoeft niet achter tralies den haag/leiden Een 20-jarige Leidse straatrover die in juni vo rig jaar vijftien maanden cel kreeg, is in hoger beroep door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 240 uur dienstverlening. Daarnaast kreeg de man zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De straatrover was in eerste instantie veroordeeld tot vijftien maanden cel. De milde strafwas een be loningvoor het 'voorbeeldige' gedrag van de man die tegen woordig in Katwijk woont. De afgelopen 1,5 jaar heeft de nu met zijn vriendin samenwonende man zich onberispelijk gedragen. De man werd veroordeeld, omdat hij in maart 1993 op de St. Aagtenstraat in Leiden een straatroof zou hebben gepleegd, iets wat hij overigens ontkent. Daarnaast heeft de man op de Mors- weg in Leiden samen met een vriend een fietser overvallen en beroofd. Ook heeft hij ingebroken in een supermarkt en een stu dentenhuis in Leiden. .PMP.IM U leiden Het heeft verdacht veel weg van een striptease. Maar dan wel een waarbij de spanning tot het uiterste wordt opgevoerd. Ooit was de veertig meter hoge torenflat op de hoek van de Vrijheidslaan en de Zoeterwoudseweg in Leiden helemaal verstopt achter groen gaas. Maar inmiddels wappert de vlag van bouwbedrijf De Raad uit Katwijk in top en worden de veertien verdiepingen één voor één 'uitge kleed'. Bewoners van de buurt maakten tot bij de Raad van State bezwaar tegen de bouw van de woon toren, die 54 appartementen bevat. Maar zij haalden bij dat hoogste rechtscollege bakzeil. FOTO HENK BOUWMAN 'We duperen een heleboel mensen en dat is echt verschrikkelijk' derine. ,,Onze buurtvereniging wordt ge- buurtverenig leiden annet van aarsen leiden Het heeft verdacht veel weg van een striptease. Maar dan wel een waarbij de spanning tot het uiterste wordt opgevoerd. Ooit was de veertig meter hoge torenflat op de hoek van de Vrijheidslaan en de Zoeterwoudseweg in Leiden helemaal verstopt achter groen gaas. Maar inmiddels wappert de vlag van bouwbedrijf De Raad uit Katwijk in top en worden de veertien verdiepingen één voor één 'uitge kleed'. Bewoners van de buurt maakten tot bij de Raad van State bezwaar tegen de bouw van de woon toren, die 54 appartementen bevat. Maar zij haalden bij dat hoogste rechtscollege bakzeil. FOTO HENK BOUWMAN WATERBORG B.V. 020 - 684.43.30 VERHUUR VAN: Tenten. Dekkleden. Meubilair. tevens Zeilmakerij 'We duperen een heleboel mensen en dat is echt verschrikkelijk' leiden annet van aarsen Buurtvereniging Noord-Rijnevest is gis teravond opgeheven. De zittende be stuursleden konden tijdens een leden vergadering in het verenigingsgebouw aan de Groenesteeg geen nieuwe men sen vinden die in het bestuur wilden plaatsnemen. Het huidige bestuur zag er zelf ook geen brood meer in om verder te gaan. Voorzitter K. van Kampen van de buurtvereniging wijst met een be schuldigende vinger naar de gemeente en haar 'bezuinigingsdrift'. „Vorig jaar gingen we van 2.600 naar 1.700 gulden subsidie. Dit jaar hebben we tot op he den helemaal geen geld gezien. Het gaat gewoon niet meer." De rigoureuze beslissing van gister avond heeft hem - zo zegt Van Kampen - het nodige hartzeer bezorgd. De emoties liepen dan ook hoog op tijdens de verga dering. „Onze buurtvereniging wordt ge zien als een toonaangevende vereniging. We organiseerden altijd ontzettend veel activiteiten. Ieder bestuurslid stak er jaarlijks minstens negenhonderd uur in. En nu moesten we de beslissing nemen om alles definitief stop te zetten. Vereni ging Noord-Rijnevest bestaat niet meer. Met onze beslissing duperen we een he leboel mensen en dat is echt verschrik kelijk", zegt Van Kampen. Tot eind mei gaat de vereniging, die vorig jaar september tien jaar bestond, nog door en dan gaat het boek definitief dicht. „Er komt nog een bestuursverga dering waarin wij moeten beslissen wat we met onze reserves gaan doen", zegt Van Kampen. „Het .geld moet een be stemming krijgen in de buurt zelf zodat de bewoners er nog wat aan hebben." Juist de reserves zouden er de oorzaak van zijn geweest dat de gemeente de buurtvereniging dit jaar geen subsidie meer wilde verstrekken. De buurtvereni ging weigerde de gemeente namelijk in zicht te geven in de hoogte van het be drag. „We mogen als buurtvereniging een reserve hebben maar als we die had den geopenbaard dan hadden we van de gemeente gelijk de kous op de kop ge- laegen", meent Van Kampen, die zelf overigens net als een aantal andere be stuursleden een tijdje geleden al uit de buurt verhuisde. Een werkelijk reusachtig bedrag is het volgens hem niet geweest. „We hadden het er hooguit een of twee jaar mee kun nen uitzingen. Onze vaste lasten zijn de afgelopen tijd fors gestegen, zo'n 13.000 gulden per jaar. Als je die bedragen ziet, dan kom je nergens meer. Wij zagen dit zinkend schip niet meer zitten en we konden ook geen mensen meer vinden die het wel wilden proberen." De leden van de wijkgroep sociale ver nieuwing in de oostelijke binnenstad, gisteravond een paar straten van de Groenesteeg in vergadering, spraken hun verontrusting uit over de opheffing. „Het lijkt erop of het draagvlak in de wijk steeds minder wordt", reageerde wijkgroepvoorzitter Willem van de Es- hof. „Buurtvereniging Pancras-Oost is ook al slapend. Misschien moeten we proberen om nieuwe mensen te vinden zodat de twee verenigingen samen iets kunnen gaan doen." De wijkgroep heeft daarnaast besloten op jacht te gaan naar mensen die de buurtkranten nieuw le ven in willen blazen. Volgens K. van Dijk van de gemeente lijke sector welzijn, zal de gemeente wat betreft de gebeurtenissen met Noord- Rijnevest streng toezien op wat er met de reserves gebeurt. „Er zit veel vermo gen. Geruchten spreken van veertig- tot honderdduizend gulden. Dat geld moet wel de wijk ten goede komen."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11