EIDEN 'Uitsluiten lannemers en ramp' KI wMm» y Umm* 'timÊwMa ffv™ Parkeergarage Infotheek langzaam gesloopt Isolement Groen Links groter door baatbelasting SP wil wethouders verrassen net duizenden rode kaarten Bomen zijn niet vergeten SDAG28 FEBRUAR11995 NSDAG 2 henny van egmond. 071 356414. plv.-chef hans koenekoop, 071-356429 Tandarts Si si Na 34 jaar praktijk, I I waarvan 32 jaar in Leiden en Leiderdorp, neemt tandarts J. Beije af scheid. Hij vertrekt naar Zuid-Frankrijk. Provincie Si *5 Professor Bekke, I hoogleraar be stuurskunde in Leiden, verwacht een matige op komst bij de provinciale verkiezingen. Voorstelling Si q Dansers, musici en I J een kunstenares achter de ezel geven vrij dag een bijzondere voor stelling in het kunstcen trum Haagweg in Leiden. \ieuws over boycot slaat in als een bom q Vervolg van voorpagina :t uitsluiten van aannemers door de WBL is een schok lenior leden van de Algemene Vergadering (AV). „Er zou- ;n in de AV verdachtmakingen zijn geuit, maar dat is j ïzin. Hier is geen enkele aanleiding voor", zegt W. de leen. En zijn collega-AV-lid W. Plasmeijer: „Dat is perti- I ^nt onjuist. Er is in de AV nooit gesproken over relaties ssen bouwbedrijven en medewerkers van de Woning- puwvereniging Leiden. Dat is een ramp zeg. Het is juist als je werkt met aannemers die kennis hebben van rg£ complexen van de WBL." den aap rietveld ]>k andere AV-leden en voor ter G. Kreuger van de techni- he commissie beweren dat lke verdachtmakingen niet n de orde zijn geweest. „Als je n goeie aannemer hebt moet daar gewoon mee doorgaan", idt Kreuger. Een aantal Leidse aannemers heenst geen commentaar te ge il op de brief, omdat zij bang n dat zij dan ook eventuele idrachten voor 1996 verspe- Ik vind het ontzettend ijtig", zegt directeur J. Hop- ]an van bouwbedrijf Huur- an, de huisaannemer van de BL. „Maar ik ga hier geen innis over maken want in die isitie zijn wij niet. Wij doen )g wel klein onderhoudswerk orde WBL." Hoewel hij er niet blij mee is, gt Hopman de maatregel van »WBL te kunnen billijken. „Ik ■b begrepen dat dit besluit is nomen om de ledenvergade- g voor de toekomst de wind de zeilen te nemen. Om mo- Insluiper in studentenkamer eiden Een cd-wisselaar, 65 compact discs, manchetknopen en vat buitenlands geld zijn gistermorgen gestolen uit een studen- enpand aan de Hogewoerd. De politie vermoedt dat de voor- leur open heeft gestaan. Hierdoor kon de insluiper de centrale 'ang inlopen. De kamerdeur van de student die aangifte deed vas niet op slot. Tassendieven slaan toe op station eiden Een tassendief heeft gisteren twee keer toegeslagen op iet Leidse station. Een 26-jarige Engelsman miste 's ochtends Toeg een tas met kleding, die hij in het halletje van het toilet ïad gezet. Toen hij de wc verliet was de tas verdwenen. Later op ie dag verloor een 23-jarige Syriër zijn tas uit het oog, terwijl hij n een telefooncel stond te bellen. Hij mist kleding, een videoca- nera en een bedrag van 6 miljoen Italiaanse lires (zo'n 600 gul len). Leidenaar bedreigd en beroofd eiden Een 19-jarige Leidenaar is zondagavond bedreigd en be- oofd. De man werd op het Kort Galgewater beetgepakt door irie mannen die hem bevolen zijn geld af te geven. Het slachtof- ër deed dit en mist nu een bruine portemonnee met vijf gulden. Inval in drugpand leiden De politie heeft gistermiddag een inval gedaan in een (irugpand aan de Celebesstraat in Leiden. Aanleiding was een panhoudende stroom klachten uit de buurt. Een 36-jarige Leidse Vrouw, twee Leidenaars van 35 en 45 jaar oud en een 22-jarige man zonder vaste woon- en verblijfplaats zijn aangehouden. Naast wat geld heeft de politie twintig porties cocaïne en heroï ne in beslag genomen. De vrouw en de oudste man zijn inmid- pels op vrije voeten gesteld. De andere twee worden nader ver hoord. Snelkraak in kledingzaak leiden De eigenaresse van een kledingzaak aan de Pieterskerk- jchoorsteeg is afgelopen nacht het slachtoffer geworden van een ,snelkraak. Rond vier uur 's nachts werd een steen door de win kelruit gegooid. Hoeveel kleding er is verdwenen, is nog onbe kend. Afgelopen weekeinde is ingebroken in een artsenpraktijk aan het Petronella Moenspad. Een kopieerapparaat en een com- jputer zijn verdwenen. Om binnen te komen werd een raam ver nield. (en voetballer kan na één rode pan al vertrekken. De Leidse jethouders krijgen, als het aan b SP ligt, straks duizenden van le prenten. Met de rode kaar- Jn voert de partij actie tegen de jezuinigingsplannen van bur gmeester en wethouders. 1 Raadslid Daan Sloos is de ac- e begonnen. Met zijn partij indt hij veel bezuinigingen die en W willen doorvoeren V -T'-Vvév> gelijke toekomstige verdacht makingen te voorkomen." Een anonieme collega van Hopman vindt het besluit van de WBL wel 'een kwalijke zaak'. „Er zijn toch bedrijven die nu behoorlij ke opdrachten missen. En da's wel Leidse werkgelegenheid." Hoofd technische dienst Poelstra van de WBL wil niet te diep op de zaak ingaan. „Dit hoort niet in de krant uitge speeld te worden. Dit is een in terne kwestie", vindt zij. Dat le den van de Algemene Vergade- ,ring ontkennen dat er ooit ver dachtmakingen tegen aanne mers zijn geuit zegt haar weinig. „Ik beweer dat niet als het niet zo is. En het maakt mij niet uit of die verdachtmakingen nou in de AV zijn geuit of ergens an ders. Het maakt me ook niet uit of ze waar zijn of niet. Ik vind verdachtmakingen erg genoeg om er serieus mee om te gaan." AV-lid De Leen vindt de actie van mevrouw Poelstra echter 'pure nonsens'. „Ik zal deze zaak zeker in de AV aan de orde stellen." .V /i Mi m [a'-4 i «7- v BS*. "SB Een aparte kijk op het gebouw van de voormalige Infotheek. KL AII- ai. 'v\V'V-£^'A foto loek zuyderduin leiden henny van egmond De parkeergarage van het failliete bedrijf Infotheek in de Leeuwenhoek wordt langzamerhand gesloopt. Werden eerst de glazen platen van de garage inge gooid, nu is een hele wand met die pla ten verdwenen. Een woordvoerder van makelaar Nieboer/Gemako, die de gara ge probeert te verkopen, is verbaasd over het verwijderen van de platen. „Wij heb ben daartoe geen opdracht gegeven. We zullen de politie maar eens bellen met de vraag of ze een oogje in het zeil willen houden." De garage staat al leeg sinds de Info- theekgroep failliet is. Vele instanties heb ben er belangstelling voor gehad, maar nu is er geen serieuze gegadigde meer. De gemeente Leiden heeft het willen aankopen om er een transferium van te maken, waar auto's kunnen worden ge stald, terwijl de bestuurders verdergaan met het openbaar vervoer. Dat plan is van de baan. Er komt nu een transferium aan de Oegstgeester kant van de rijksweg A44. Ook de universiteit heeft een tijd onder handeld over aankoop. De universiteit heeft het kantoorgebouw van de Info theek wel gekocht. Dat wordt momen teel verbouwd en geschikt gemaakt voor de huisvesting van het Rijksherbarium dat nu nog elders in de stad zit. Maar ook de universiteit heeft geen belangstel ling meer. De laatste gegadigde die heeft afgehaakt is het Hoogheemraadschap van Rijn land, dat nieuwbouw pleegt in de Leeu wenhoek. Maar een woordvoerder laat weten dat Rijnland ook niet meer geïnte resseerd is. „We hebben besloten dat het parkeren van auto's op ons eigen terrein plaatsheeft. Hoe, weten we nog niet, om dat er nog geen ontwerp is voor de nieuwbouw." Volgens de zegsman van Nieboer/Gema ko kan het nog wel jaren duren voordat de parkeergarage is verkocht. Het is ove rigens niet zeker dat de garage op dezelf de plek blijft staan. „De garage is geheel demontabel. Hij kan dus worden ver plaatst", aldus de woordvoerder. De ga rage moet overigens zo'n 500.000 gulden kosten. Daar komen dan nog wel de kos ten van het uit elkaar halen en weer in elkaar zetten bij. En dat kan fors oplopen omdat de palen ook de grond uit moe ten. „Die kosten kunnen meevallen als een aannemer de garage koopt. We had den contact met een bouwer die elders een kantoor wilden neerzetten en de ga rage naar die plek wilde verplaatsen. Dat is uiteindelijk niet doorgegaan omdat de aannemer de opdracht niet kreeg." Instellingen samen in verzet tegen kortingen leiden wim koevoet Zeven instellingen op het ge bied van welzijn, cultuur en educatie protesteren in een ge zamenlijk schrijven tegen het bezuinigingsplan van burge meester en wethouders. Het gaat om de volgende organisa ties: de bibliotheek, de Leidse welzijnsorganisatie, de streek- muziekschool, de stichting ou derenwerk, de centrale organi satie kinderopvang Leiden, vrouwenopvangcentrum Cas- sandra/Hestia en stichting de Binnenvest. „Wij vinden het ontoelaat baar dat instellingen, die voor het overgrote deel in de afgelo pen periode reeds fors zijn ge troffen door bezuinigingen, nu weer worden aangeslagen", schrijven ze. De organisaties vragen zich af of de gemeente zich bij een te bezuinigen bedrag van 18 mil joen gulden wel 'nieuw beleid' kan veroorloven. Het college zou zich beter druk kunnen ma ken om 'zorgvuldig beheer van het bestaande'. Als het bezuinigingsplan wordt doorgevoerd, menen de zeven, zullen keuzes onvermij delijk zijn. „Hetzelfde blijven doen met minder geld is uitge sloten." De instellingen vinden dat de gemeente moet aange ven waarom zij van oordeel is waarom er wel wat van hun ta kenpakketten afkan. Alle lucht die ze in hun begro tingen hadden zitten, is bij voorgaande bezuinigingsrondes verdwenen. Bovendien hebben ze tal van kostenstijgingen (lo nen, huisvesting en prijzen in het algemeen) al een paar jaar niet gecompenseerd gekregen in de subsidies. „Het gaat hier bij om bedragen per instelling variërend tussen de 25.000 en 150.000 gulden op jaarbasis." De instellingen vragen zich af wat de gemeente nu eigenlijk meent te bereiken met haar be zuinigingsplan. Weliswaar wordt met het 'nieuwe beleid' werkgelegenheid in de stad ge creëerd maar de bezuinigingen kunnen bij de getroffen instel lingen niet anders dan tot het verlies van arbeidsplaatsen lei den. Grote zorgen maken de in stellingen zich om de post 'aan vullende taakstelling subsdidies' uit de bezuinigingsnota. Daar staat voor 1996 een bedrag van 150.000 gulden genoteerd en 316.000 gulden voor de jaren 1997 en 1998. „Dat zijn bezuini gingen die boven de markt han gen en nog meer onzekerheid scheppen." maatschappelijk onaanvaard baar. De meest verfoeilijke in de ogen van Sloos zijn de kortin gen op het schoolzwemmen, het overblijven op basisscholen, de noodopvang, de buurthui zen, sport en de bibliotheek. Wie tegen die bezuinigingen protest wil aantekenen kan de kaarten bij het SP-lid bestellen (telefoon: 14.42.24). De SP zal de rode kaarten kort voor de be sluitvorming over de bezuini gingen overhandigen aan bur gemeester en wethouders. leiden Uit de referendumvraag die de kiezers op 8 maart krijgen voorgelegd, zijn ze weggelaten maar dat wil volgens de stichting tot behoud van het Koninklijk Militair Invalidenhuis (KMI) niet zeggen dat ze er niet meer toe doen: drie platanen, drie haagbeuken, een Amerikaanse eik, vier esdoorns, drie iepen en een linde. Slechts vier van deze bomen overleven als het plan van de gemeente en projectontwikkelaar Van der Plas om aan de achterkant van het KMI appartementen en een ondergrondse parkeergarage te bouwen doorgaat. In de referendumvraag wordt alleen maar gerept over de sloop van de serre en de eetzaal. Dat de stich ting de bomen nog niet is vergeten, maakten enige bestuursleden gisteren duidelijk. Ze brachten in sa menwerking met het 'beroemde' Amsterdamse raadslid Roel van Duijn (rechts) van De Groenen doeken aan op de stammen waarin een hart was geknipt. Van Duijn 'duwt' de lijst van Groen Links en de Groenen bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten, die tegelijk met het referendum worden gehouden. Vlak boven hem, op de 29ste plaats, staat Jan Lau rier, de Leidse wethouder van Groen Links, die vo'o'r het kappen van de bomen is. Van Duijn keek vreemd op toen hij daarvan hoorde. Margje Vlasveld het Leidse raadslid van Leiden Weer Gezellig/De Groenen, Die Van Duijn had opge trommeld, bracht redding. Ja, dat is inderdaad wat vreemd. Maar Groen Links en de Groenen staan op e'e'n lijst zodat Groen Links nog wat van ons kan leren." Vlasveld deed vorig jaar een referendumaanvraag over de veelbesproken bouwplannen. Haar was het vooral om de bomen te doen. Vlasvelds aanvraag werd door burgemeester en wethouders terzijde ge legd. Het raadslid trok haar aanvraag in toen de stichting een referendum over hetzelfde onderwerp in gang zette. Hierdoor kregen Leiden en Nederland de eerste volksraadpleging waarvoor het initiatief door burgers is genomen. foto henk bouwman Andere collegepartijen wel voor invoering hejfing leiden wim koevoet De baatbelasting mag geen fi nancieringsbron zijn voor de parkeergarage aan de Boom- markt. Dat is tegen de afspraken in. Zo denkt Rianne Peeters, fractievoorzitter van Groen Links, over het plan van CDA- wethouder J. Walenkamp. Groen Links is de enige van de collegepartijen die protesteert. Walenkamp zelf zou de finan ciering van de garage ook het liefst zonder baatbelasting rond krijgen. Maar de wethouder wil de mogelijkheid open houden om deze nieuwe heffing voor winkeliers in de binnenstad te introduceren. Hij kan niet ga randeren dat er genoeg geld in het parkeerfonds zit en dat het bedrijfsleven voldoende inves teringen pleegt. Vandaar dat Walenkamp de gemeenteraad binnenkort groen licht wil vragen voor een wettelijk voorgeschreven 'bekostigingsbesluit'. Daarmee wordt de weg voor invoering van baatbelasting geopend. Wil de gemeente later de belasting opbrengsten aan de garage be steden dan moet dat bekosti gingsbesluit tegelijk vallen met het besluit het gebouw van het Hoogheemraadschap van Rijn land aan te kopen. De bedoe ling is dat dit pand wijkt voor de Boommarkt-garage. Groen Links zal volgens Peet ers ook niet meewerken aan voorbereidingen voor invoering van baatbelasting. „Daarmee wordt immers vastgelegd dat de opbrengsten voor de garage zijn bedoeld. En er zijn veel nuttiger dingen om dat geld voor te ge bruiken. Bovendien zijn er ook winkeliers die net als wij niet gelukkig zijn met een garage op de Boommarkt. Die vinden dat ze daar geen baat bij hebben en moeten daar straks dan wel baatbelasting voor betalen. Volgens Peeters is in het col lege afgesproken dat de garage wordt betaald uit investeringen van het bedrijfsleven en uit het parkeerfonds. Ze zegt dat Groen Links-wethouder j. Laurier in het college ook tegen het aan boren van een derde financie ringsbron zal stemmen. Daarmee groeit het isolement van Groen Links in het college. Laurier stemde eind vorig jaar al tegen de plaats van de garage, die hij veel te dicht in de buurt van het autovrije deel van de binnenstad vindt. Een van de redenen dat Lau rier nog in het college zit, is dat hij de andere wethouders van CDA, PvdA en D66 wil houden aan de voorwaarden die aan de garage zijn gesteld. Een van die voorwaarden betreft de finan cieringswijze. Maar de andere collegefrac ties vinden dat Walenkamp zich wel degelijk aan de voorwaar den houdt. Volgens Roelie van Opijnen, fractievoorzitter van de PvdA, getuigt het plan van Walenkamp juist van creativi teit. „De belangrijkste afspraak over de financieringswijze was dat er geen algemene middelen mogen worden gebruikt: het be drijfsleven en de parkeerders betalen. Baatbelasting druist niet in tegen deze afspraak. Ik vind het juist prima dat Walen kamp nu al probeert te voorko men dat er straks toch geld van de gemeente op tafel moet ko men." O. Welling, voorman van D66, is ook voor. „De winkeliers heb ben zelf al eens aangedrongen op baatbelasting. Verder is er volgens mij geen essentieel ver schil tussen een bedrijf dat in vesteert of baatbelasting betaalt. Baatbelasting is zelfs wat eerlij ker omdat alle winkeliers dan aan de garage meebetalen en niet slechts een of twee." Oppositieleider A. Geertsema (WD) vindt het niet terecht als winkeliers baatbelasting moe ten betalen voor de parkeerga rage. „Ze hebben er immers geen baat bij want het plan is om tegelijk met de bouw van de garage parkeerplaatsen van straat te verwijderen." Geertsema noemt het ook zwak van Walenkamp dat hij voorbereidingen treft voor baat belasting zonder dat hij een concreet besluit neemt over de bouw van de garage. „Aan de garage zijn tal van voorwaarden verbonden. De garage is kortom nog niet zeker, krijgt volgens de plannen pas gestalte in 1999 maar wel doet de wethouder er nu al alles aan om de financie ring rond te krijgen." Volgens Geertsema blijft zo'n concreet besluit om maar één reden uit en dat is om het Groen Links niet 'te moeilijk te maken'. De liberaal heeft al eens eerder gezegd dat hij vindt dat Groen Links het college moet verlaten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9