Gore ontziet Russische gevoeligheid CONSUMENTENINFORMATIE Grondgebied ex-Sovjetunie zeer grote drugleverancier Bagdad èn Koerden moorden en martelen Buitenland Mariniers ontruimen Somalië Dissidenten in China roeren weer de trom Glas in vleessalade van Türk und Pabst Twist over Rudi Dutschke-school Washington staat pal achter NAVO-topman Polemiek in Oostenrijk over zieke minister Mock IINSDAG 28 FEBRUAR11995 s1Leider Shin Beth in Israël omstreden ^telaviv* Een deskundige op het gebied van joods extremisme, P die door de autoriteiten in het openbaar slechts 'C.' wordt ge- noemd, heeft gisteren de leiding over de Israëlische binnenland- j se veiligheidsdienst Shin Bet overgenomen. De benoeming van de 44-jarige C. lijkt te wijzen op een beleidsverandering bij de Shin Bet, die kennelijk meer nadruk zal leggen op de bestrijding n van het joodse terrorisme. Dit tot woede van rechts-radicale jo- den. Clinton krijgt weer goede cijfers new york Voor het eerst sinds een jaar vinden meer Amerika- nen dat president Clinton zijn werk goed doet dan er mensen zijn die vinden van niet. In een opiniepeiling van CBS News en de New York Times zegt 45 procent van de bevolking dat Clinton overwegend goed bestuurt, terwijl 43 procent dat niet vindt. [Jongen bekent moord op (groot(ouders Ilouveciennes* Een 17-jarige jongen in Louveciennes bij Parijs Iheeft gisteren toegegeven dat hij zijn ouders, grootouders en een I bevriend echtpaar heeft vermoord, zo meldt radiozender Fran- ce-Info. De zes slachtoffers, allen van Russische afkomst, zijn zondagavond doodgeschoten. De jongen zegt de moorden te hebben gepleegd na een ruzie. Hij zou daarbij een of meerdere wapens hebben gebruikt uit de verzameling van zijn vader. De tiener klaagde dat hij zich ongeliefd voelde. Anti-rookprogramma VS helpt niet new york Een grootscheepse campagne van de Amerikaanse regering om het roken terug te dringen, levert nauwelijks resul taat op. De actie, die de afgelopen negen jaar 45 miljoen dollar overheidsgeld kostte, bracht maar weinig rokers van de sigaret af. In gemeenten met campagnes tegen het roken stopte 31 pro cent met tabakgebruik, in gemeenten die niet aan de campagne meededen was dat 28 procent. Proces tegen Toto Riina begonnen Palermo Topman Salvatore 'Toto' Riina en 47 andere leden van de Italiaanse maffia staan sinds gisteren terecht voor de zwaar bewaakte rechtbank in de Ucciardone-gevangenis in de Sicili- aanse hoofdstad Palermo. Ze worden beschuldigd van betrok kenheid bij 48 moorden die de georganiseerde misdaad uit het dorp Corleone in de meedogenloze machtsstrijd met andere maffiafamilies tussen 1981 en 1991 heeft gepleegd. Riina, be kend als 'het beest', zit tijdens het proces opgesloten in een kooi. Eiffeltoren even dicht uit protest parus Het personeel van de Eiffeltoren in Parijs heeft het we reldberoemde bouwwerk gisteren een poosje voor bezoekers ge sloten. Daarmee protesteerde het personeel ertegen dat op het terrein voor de toren een bijeenkomst plaatsvond van het rechts-extremistische Front National. Wij ontvangen 'miljoenen bezoekers, ongeacht hun ras, huidskleur of godsdienstige over tuiging en wij betreuren het dat dit monument, dat zo vaak als symbool van Frankrijk fungeert, nu dient als startpunt voor Le Pen en diens ideeën', aldus een verklaring van het personeel. Ex-hoofd Guardia Civil gearresteerd madrid* Een voormalig hoofd van de Spaanse paramilitaire Gu ardia Civil, Luis Roldan, is volgens Spaanse media gisteren in de Thaise hoofdstad Bangkok gearresteerd. Hij is bijna een jaar voortvluchtig geweest. Roldan verdween op 29 april 1994, terwijl tegen hem een parlementair onderzoek liep wegens vermeende aanname van steekpenningen en misbruik van overheidsgeld. Roldan was van 1986 tot 1993 hoofd van de Guardia Civil. De zaak Roldan leidde tot het aftreden van minister van binnen landse zaken Antoni Asuncion. Veel Australiërs te moe voor seks Sydney Australiërs hebben een Weinig opwindend seksleven, zo blijkt uit onderzoeken van het ministerie van volksgezondheid en van de universiteit van Melbourne. Bijna een derde van de ondervraagden heeft één keer geslachtsgemeenschap per maand, nog minder of zelfs nooit, zo ontdekte de universiteit. „Ze willen allemaal meer, maar doen minder", aldus onderzoek ster Marita McCabe. „Ik denk dat de mensen moe zijn, ge stresst." istanbul-geneve gpd De ontploffing in het Noordi- 'raakse plaatsje Zakho heeft gis teren zeker 75 levens gekost. Meer dan 100 raakten gewond. De springstof zat in een auto die geparkeerd stond op de markt. De meeste slachtoffers waren dan ook gewone burgers. Niemand heeft zich voor de aanslag verantwoordelijk ge steld, maar terreurdaden in het door Koerden bestuurde Noord-Irak worden meestal aan het regime van Saddam Hus sein toegeschreven. Toch publi ceerde Amnesty International vanochtend een rapport waar uit blijkt dat de Koerden zelf de mensenrechten op grote schaal schenden. Het rapport rept over syste matische martelingen en execu ties van gevangenen, het. ver- AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent RTR Reuter UPl United Press International Amerikaanse vice-president bezoekt NAVO moorden of ontvoeren van bur gers die 'de verkeerde partij' aanhangen. De veroorzakers van deze gruwelen zijn de twee grootste partijen van respectie velijk Mesut Barzani en Djelal Talabani. Maar ook een derde factie, de Islamitische Beweging maakt zich schuldig aan wandaden. Ook het bewind in Bagdad maakt zeer vuile handen. De VN-rapporteur voor Irak, Max van der Stoel, heeft gisteren voor de Commissie voor de Mensenrechten Saddam Hus sein aan de kaak gesteld als „een van de ernstige mensen- rechtenschenders ter wereld". Hij beschuldigde het bewind in Bagdad van moord, martelin gen, een onmenselijk 'straf recht' en onderdrukking van het Iraakse volk, met name in het zuiden. De uitbreiding van de NAVO met Oosteuropese landen moet gelijke tred houden met een 'verheldering en verdieping' van de relatie tussen het Westen en Rusland. De Ame rikaanse vice-president, Al Gore, zei dat gisteren in Brussel na afloop van een bezoek aan het NAVO-hoofdkwartier. Zijn uitspraken onderstrepen dat de VS Rusland niet voor het hoofd willen stoten door een snel NAVO-lidmaatschap van landen als Polen, Hongarije en Tsjechië. NAVO-landen. Ook ontmoette getekend. Daarbij was ook de hij de ambassadeurs van de speciale gezant van de Russi- Oosteuropese landen waarmee sche president Jeltsin, Tsjoer- Gore sprak in Brussel met de de NAVO het verdrag van 'part- kin, aanwezig. Het precieze ambassadeurs van alle zestien nerschap voor de vrede' heeft tempo waarin Oosteuropese brussel peter de vries correspondent landen lid kunnen worden is binnen de NAVO al geruime tijd onderwerp van studie en van meningsverschillen tussen Eu ropa en de VS. De Amerikanen leken de laatste tijd juist weer haast te maken. Maar Gore benadrukte op een persconferentie dat de toetreding van nieuwe lidstaten tot de NAVO niet mag leiden tot een breuk in de relatie van het Westen met Moskou. De twee processen van toenadering tot Oost-Europa en tot Rusland moeten 'parallel' lopen. „Het is net als de koppeling tussen het ruimtestation Mir en de Space- shuttle. In het begin draaiden ze in verschillende banen met ver schillende snelheden. Zowel de banen als de snelheid moesten aangepast worden. Dat gebeurt geleidelijk, zonder snelle bewe gingen en verrassingen", aldus Gore. De Amerikaanse vice-presi dent herhaalde nog eens dat dat Mogadishu Zo'n achthonderd Amerikaanse en Italiaanse mariniers hebben vanochtend de haven en het vliegveld van de Somalische hoofdstad Mogadishu bezet. Ze moeten be scherming bieden tijdens de inscheping van 2.500 Bengalese en Pakistaanse VN-blauw- helmen. Dit zijn de laatste VN-troepen die nog in Somalië verblijven. De terugtrekking van de VN-troepen moet uiterlijk 6 maart voltooid zijn. De Verenigde Naties hebben tot de ontruiming van Somalië besloten omdat aanhoudende interne strijd in het Oostafrikaanse land de VN-missie zinloos maakt. foto ap corinne dufka geenszins betekent dat Moskou een veto kan uitspreken over de uitbreiding van de NAVO. Wel houdt het in dat het Westen re kening wil houden met de ge voeligheden in Moskou. Daar om wordt ook overwogen Rus land een apart verdrag aan te bieden waarin plechtig wordt beloofd de Russen bij alle veilig heidsvraagstukken in Europa te betrekken. Kinderen in Japan dol op computerhond tokyo dpa Hij hoeft niet naar buiten, kost geen belasting en is toch net zo lief als een echte hond. In Ja pan spelen kinderen met hun elektronische hond of kat. Vanwege de zeer beperkte woonruimte in de grote steden kunnen ze namelijk geen le vende viervoeters houden. De computerbedrijven Casio en Sega zagen een gat in de markt en ontwikkelden elektronische huisdieren. De hond zit netjes op zodra het baasje een teken geeft. De kat is eigengereider: als het baasje hem langdurig verwaarloost, trekt hij de wijde wereld in op zoek naar een be ter baasje. Kinderen kunnen hem kopen als klein poesje, waarna hij in drie maanden volwassen wordt. Tunnel tussen Gaza en Israël Het Israëlische leger heeft een geheime tunnel ontdekt die de autonome Gazastrook met Is raël verbindt. De ingang van de tunnel met een lengte van twin tig meter en een doorsnede van 2,5 meter lag bij Kerem Shalom, in het zuiden van de Gaza strook. De geheime route bood Palestijnen de mogelijkheid Is raël in te komen, ondanks een afsluiting door de Israëliërs van de Gazastrook en de Westelijké Jordaanoever. de afgrendeling volgde op de Palestijnse aanslag van 22 januari in Netanya waar bij 21 Israëliërs omkwamen. Een groep van 26 Chinese dissi denten heeft gisteren in een pe titie aan het Nationale Volks congres aangedrongen op be scherming van de mensenrech ten. Het Volkscongres komt ko mende zondag voor drie weken bijeen. In de petitie werden de niet- communistische krachten in het land opgeroepen zich te verenigen en de Communisti sche Partij ertoe te bewegen haar alleenheerschappij op te geven. Nu de jaarvergadering van het Volkscongres nadert, lijken China's dissidenten en intellec tuelen zich schrap te zetten voor een gezamenlijke inspan ning. Het afgelopen jaar hebben ze het zwaar te verduren gehad. Er zijn veel mensen gearres teerd en naar werkkampen ver bannen. Toch lijken ze de tradi tie in ere te willen houden om het Volkscongres ieder jaar weer te wijzen op zijn verantwoorde lijkheden en te bestoken met petities. Aldi heeft uit voorzorg een partij vleessalade met de code 040395 uit de verkoop genomen na een klacht over glasstukjes daarin. Het is mogelijk dat er zich bij u thuis nog vleessalade met deze code bevindt. Aldi verzoekt u de vleessalade met bovengenoemde code terug te bezorgen in de winkel van aankoop, waarbij het aankoopbedrag direkt wordt vergoed. Met excuses voor het ongemak. Overleden APO-leider verdeelt geesten in Luckenwalde bonn peter van nuusenburg correspondent Stel, u bent hoofd van een school en een van de bekendere ex-leerlingen is Roel van Duijn. Hij is niet geheel onmomstreden, maar zijn glorietijd ligt ruim 20 jaar terug. Toen joeg hij burgers, gezagsdragers en andere monarchis ten de gordijnen in met tirades tegen het ko ningshuis en zijn handleiding voor de fabrica ge van rookbommen. Maar nu is hij een brave vegetariër; iemand die zonder problemen Sin terklaas op de kleuterschool kan spelen. De vraag is: wat vindt u ervan om voortaan als hoofd van de Roel van Duijn-scholenge- meenschap door het leven te gaan? Moet u iets wegslikken of denkt u: die man was een fenomeen, de belichaming van de protestbe weging van de jaren zestig en dus van enige, zij het niet overmatige, historische betekenis; laten we het maar doen. Voor een vergelijkbare afweging staat de rector van het gymnasium in Luckenwalde in de Oostduitse deelstaat Brandenburg. Hij heet Kohl (toeval?) en de Duitse Roel van Duijn heet Rudi Dutschke. De Duitse protestbeweging de Ausserpar- lamentarische Opposition (APO) was min der ludiek dan de Nederlandse en Dutschke werd in 1968 door een rechtse gek neerge schoten. Hij overleefde de aanslag, maar werd nooit meer de oude. Hij overleed in 1979. Luckenwalde is Dutschkes geboorteplaats en op het gymnasium hield hij zijn eerste gro te toespraak voor de hereniging van.Duits- land en tegen de dienstplicht. Dat was in 1958 in de DDR voor een 18-jarige scholier een op zienbarende stellingname. Dat vonden de DDR-bonzen ook. Dutschke mocht geen jour nalistiek studeren in Leipzig en nam de wijk naar het Westen. Daar werd hij de leider van het studentenprotest tegen de Vietnam-oor- log en de meest gehate figuur in de Westduit- se huiskamers. Moet je deze man eren met een herden kingstegel in zijn oude school? Ja, zeggen de voorstanders, onder wie de broers van de held. Dat is het minste wat gedaan kan wor den. Eigenlijk vinden ze dat de school omge doopt moeten worden in het Rudi Dutschke- gymnasium. Nee, zegt rector Kohl. Dutschke was de leider van een Westduitse protestbe weging en daar hebben wij in het Oosten niets mee te maken. Dat de ex-leerling op zijn school het DDR-gezag trotseerde en een op merkelijk staaltje 'burgermoed' had getoond, is kennelijk niet van belang. Luckenwalde, zegt Kohl, hoeft niet te boeten voor het feit dat 'men in het Westen op Dutschke heeft ge schoten'. Om de zaak niet op de spits te drijven, wilde Kohl Dutschke wel opnemen in een ere-galle- rij, samen met andere prominente ex-leerlin gen. Hij had ook al een andere beroemdheid gevonden: de joodse wiskundige Freudenthal, die zelfs al ereburger van de stad is. Dat vond Dutschkes broer Helmut geen goed idee. Dat leek te veel op de tijdens de DDR-jaren in zwang zijnde 'straten der besten' waarmee de helden van het reëel be staande socialisme werden gefêteerd. Hij wil nu een tentoonstelling over 'leven en werken' van zijn broer inrichten. Dat vindt wel genade in de ogen van Kohl, maar niet van de Dut schke-fans. Die willen een permanenter eer betoon. Desnoods moet er maar een straat naar hem worden vernoemd. brussel peter de vries Justitie verhoort Willy Claes vertrouwen' blijven stellen in Claes. Gore roemde de Belg voor diens 'uitstekende en krachtige leiderschap' van het militaire bondgenootschap. De NAVO-topman zelf liet zich te gen alle gebruiken in niet zien op de persconferentie bij het af scheid van Gore. Claes speelt al enkele dagen verstoppertje om zich te onttrekken aan vragen van de media. Claes en Vandenbroucke heb ben altijd ontkend iets te heb ben geweten van het feit dat SP- penningmeester Mangé in 1989 geld van Agusta kreeg, net ten tijde van het kabinetsbesluit om 46 helikopters voor het Belgi sche leger te kopen. Volgens partijvoorzitter lobback is de naam van de SP door twee tus senpersonen misbruikt om geld bij Agusta los te peuteren. Deze tussenpersonen, die gisteren opnieuw de hele dag door de Luikse justitie werden verhoord, verzetten zich tegen opheffing van het bankgeheim op de Zwitserse rekening waarop het geld werd gestort. Volgens Tob back duidt dat er op dat op die rekening nog meer geld staat of dat ze een deel van de steek penningen in eigen zak hebben gestoken. correspondent De Belgische justitie heeft NAVO-topman Willy Claes en vice-premier Frank Vanden broucke gisteren verhoord over hun rol in het Agusta-smeer- geldschandaal. De twee in op spraak geraakte voormannen van de Vlaamse Socialistische Partij (SP) hadden zelf gevraagd om te worden gehoord. Ze wil den zich zo verdedigen tegen de beschuldiging dat ze meer heb ben geweten van de 2,7 miljoen gulden steekpenningen die de Italiaanse helikopterfabrikant Agusta in 1989 aan de SP zou hebben betaald. Details over de verhoren zijn niet bekend. Claes' stuntelige aanpak van de affaire de afgelopen dagen heeft diens positie bij de NAVO ondermijnd en knaagt ook aan de SP, nu die partij zich op maakt voor de parlementsver kiezingen over drie maanden. In België riep de liberale oppo sitie gisteren om het vertrek van deSP-kopstukken. De Amerikaanse vice-presi dent Gore verklaarde gisteren tijdens een bezoek aan het NAVO-hoofdkwartier in Brussel daarentegen dat de VS 'volledig wenen «afp-dpa De vroegere Sovjetrepublieken in Azië en de Kaukasus zijn uit gegroeid tot zeer grote leveran ciers van verdovende middelen. De voormalige Sovjetunie is goed voor toevoer van drievier de van de voor Europa bestem de drugs en een vierde van de verdovende middelen voor de VS. Dat is de belangrijkste con clusie uit een gisteren in Wenen gepresenteerd rapport over 1994 vatde VN-organisatie voor de bestrijding van verdo vende middelen. Het bureau noemt de „buitengewoon grote sociaal-economische proble men" als oorzaken voor de op komst van de drughandel in de voormalige Sovjetrepublieken. „Voortdurende begrotingste korten, de ineenstorting van de industrie, de stijgende werk loosheid, etnische conflicten en burgeroorlogen veroorzaken een drastische stijging van de criminaliteit die met de drug handel gepaard gaat", aldus de VN. Bovefldien ontbreekt het in alle vijf betrokken Centraalazia- tische staten aan een effectieve controle op de handel in drugs. Ook in het Europese deel van de voormalige Sovjetunie esca leren volgens het rapport de problemen. Russische drugben des worden actief op de Balkan en in Oost-Europa. Een alarme rend nieuw fenomeen noemt het rapport het voor het eerst opduiken van cocaïne uit Zuid- Amerika in Wit-Rusland, Rus land en Oekraïne. niets van de polemiek aan. De monstratief heeft hij zijn reis plannen tot ver in 1996 vastge legd. Mock is vastbesloten tot het einde van de parlementaire periode in 1998 als minister aan te blijven. Zijn arts heeft vorige week zijn ziekte als 'licht en goedaar dig' aangemerkt. De Parkinson- kwaal beïnvloedt de hande lingsbekwaamheid van de mi nister niet negatief, zei hij. Sommige kranten willen daar voor echter wel eens spijkerhar de medische bewijzen zien. Verscheidene media verwij ten Mock dat hij zijn ziekte lang verzweeg. Mock zelf zegt dat hij eerst niet geloofde dat hij de ge vreesde ziekte had. Kan Alois Mock, de aan de ziek te van Parkinson lijdende Oos tenrijkse minister van buiten landse zaken, in functie blijven? Over die vraag is in Oostenrijk een openbare discussie uitge broken. Sinds Mock vorige week zijn ziekte bekendmaakte, zijn politici, journalisten en medici in een fel debat verwikkeld of de minister nog wel tegen de be lastingen van zijn werk is opge wassen. De 60-jarige bewindsman, die door de ongecontroleerde be wegingen van zijn lichaam en door het feit dat hij moeilijk verstaanbaar is irritatie opwekt bij televisiekijkers, trekt zich

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5