'Werk onder minimumloon levert weinig banen op' Kok wijst handelsblok EU-Nafta af Binnenland De Boer kan eindelijk sen milieudaad stellen Niemand wil een Lubbers of een Nijpels Verzekeraar en leverancier graaien uit AWBZ-pot JNSDAG 28 FEBRUARI 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassi Achtervolging eindigt in weiland Lieuwegein Na een wilde achtervolging van Mijdrecht tot Nieu- jvegein, waarbij 160 kilometer per uur werd gereden, heeft de politie gisteren twee Utrechtse autodieven aangehouden van 17 tn 20 jaar. In Nieuwegein vlogen de Utrechters, inmiddels op de huid gezeten door vijf politie-auto's, uit de bocht. Ze wisten lo pend te on tkomen door de weilanden, maar werden een half ijiur later besmeurd en verkleumd aangetroffen. "arnavalspaard op hol in optocht [int truiden Tijdens de carnavalsoptocht in Limburgse Sint- bruiden is gistermiddag een paard op hol geslagen en in het pu bliek terechtgekomen. Veertien toeschouwers, onder wie een °pantal kinderen, en de ruiter raakten gewond. Het paard raakte In paniek toen een kleuter met een spuitbus bontgekleurde Spaghettislierten in zijn richting had gespoten. De gewonden kijn met vier ambulances naar het ziekenhuis gebracht. Van Aartsen wil boer niet overvallen ;J)rachten Minister Van Aartsen (Landbouw) ontkent dat hij blannen heeft om de Nederlandse veehouderij met een overval te dwingen tot beperking van de mestproduktie. Hij is niet van l plan om uitbreiding van de veestapel in het noorden en westen van het land via plotselinge wetgeving te verbieden. Dat heeft hij bisteren gezegd op een verkiezingsbijeenkomst in Drachten. Van jKartsen en minister De Boer onderzoeken nu welke mestmaat- jtegelen ze het beste kunnen nemen. In mei maken ze de uit komsten bekend. ^Tolken voelen zich gepakt roekers en ambtenaren vertalen, voelen zich in diskrediet ge le iracht door de Nationale Ombudsman en Justitie. Zij zeggen dat dj de problemen met onervaren tolken die voor de vertaling uit dialecten en Afrikaanse talen van de straat worden geplukt, enjreeds lang hebben voorzien. Maar Justitie zou toen geen oor Rebben gehad voor hun zorg. Dat schrijven ze in een brief aan itaatssecretaris Schmitz van j ustitie. Opnieuw brand bij Cindu amsterdam Bij Cindu Chemicals in Uithoorn is gisteren voor de tweede keer in een week brand uitgebroken. Nu vloog een lege naftalinetank in brand bij snijwerkzaamheden. De bedrijfs brandweer en het korps van de gemeente Uithoorn hebben het vuur geblust. Er zijn geen gewonden. Afgelopen vrijdag raakte iejéén man gewond toen stoom, hars en dampen uit een ketel spo rten. Bij het bedrijf was in juli 1992 een grote ontploffing waarbij [rïjdrie doden en elf gewonden vielen. man, vermoedelijk een Nederlander, aangehouden met 2,9 kilo heroïne in zijn bezit. De drugs hebben een geschatte straatwaar de van 38.000 gulden. In Thailand zittën 1.378 buitenlanders 'aivast in verband met overtredingen die te maken hebben met verdovende middelen. Of genoemde arrestant inderdaad een Nederlander is, onderzoekt het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag nog. ien haag De tolken die voor Justitie gesprekken tussen asiel- Nederlander met drugs gepakt bangkok De Thaise autoriteiten hebben vannacht een 37-jarige 'vdA en D66 kunnen nu scoren metA-73 en haag koos van wees le voorstanders van aanleg van e A73 op de westoever van de laas konden hun oren het af- elopen weekeinde nauwelijks eloven. Hadden *ze het wel oed gehoord? Milieuminister )e Boer zei de weg nog liever an de oostkant te willen dan te iezen voor de oude west-vari- nt. Want die oude westvariant, ldus De Boer, is gewoon slecht. De minister van milieu is er >p basis van haar gezonde ver- tand', aldus haar medewerkers, an overtuigd dat de oude west- ariant milieubelastender is dan le oostvariant omdat zich daar- lij op termijn ook aan de oost- ant een autoweg ontwikkelt ings de vele bedrijven die zich laar hebben gevestigd. Vandaar lat ze vrijdag met een nieuwe /estvariant kwam, die ze overi- ens tevoren goed had doorge- proken met collega-ministers an FVdA en D66. Alleen de VD-ministers bleken er vrijdag log grote problemen mee te In haar nieuwe variant zocht le minister een simpel doch loeltreffend alternatief. Ze vond lat in de aanleg van de weg SER ziet niets in plan van Melkert Het plan van minister Melkert van sociale zaken en werk gelegenheid om bedrijven toestemming te geven langdu rig werklozen tijdelijk minder dan het minimumloon te betalen, leidt nauwelijks tot meer banen, zo vermoedt de Sociaal-Economische Raad (SER). den haag anp Melkert wil bedrijven de moge lijkheid geven langdurig werklo zen maximaal twee jaar minder dan het minimumloon te beta len, op voorwaarde dat de be drijven de betrokken werkne mers vast in dienst nemen. Vol gens de werkgevers en de onaf hankelijke leden is dat plan zo wel voor bedrijven als voor werknemers onaantrekkelijk. Zij denken dat werklozen niet snel te motiveren zijn om voor min der dan het minimumloon te werken. Voor werkgevers zou de verplichting om de werklozen een vast dienst verband aan te bieden te riskant zijn, omdat ze dan moeilijk weer van hun werknemer af kunnen als deze niet voldoet. Het Centraal Plan Bureau (CPB) heeft berekend dat de maatregel leidt tot 3.000 minder werklozen op middellange ter mijn en tot 11.000 minder werk lozen op de lange termijn. Maar in de SER worden zelfs die voor uitberekeningen veel te opti mistisch genoemd. De werknemers in de SER vinden niet alleen dat het plan te weinig banen oplevert, daar naast vinden ze het sociaal on aanvaardbaar dat alleenverdie ners en alleenstaanden met kin deren die onder het minimum loon gaan werken, een beroep moeten doen op de bijstand voor een aanvullende uitkering. Dat tast op termijn het sociaal minimum aan, vrezen de werk nemers. De werkgevers lieten gisteren verder weten dat ze niets zien in het plan van Melkert om met zogeheten dienstencheques de werkloosheid aan te pakken. Op zichzelf zijn de werkgevers voorstander van dienstenche ques, maar dat dient niet uit sluitend op langdurig werklozen gericht te zijn, zoals de minister wil. De FNV vindt het voorstel van de minister wel een goed idee. Melkert maakte zondag be kend dat hij op beperkte schaal wil experimenteren met dien stencheques. Particulieren kun nen met zo'n cheque iemand inhuren voor klussen die nu doorgaans zwart gebeuren, bij voorbeeld huishoudelijk werk. De minister wil de klussen laten opknappen door werklozen. Die moeten in dienst komen van bedrijven. De bedrijven worden betaald met dienstencheques, en krijgen daarnaast een bedrag dat bespaard wordt op de uitke ringen. In België werkt dat systeem al enige tijd, maar daar wordt het gebruikt om werklozen met een uitkering wat te laten bijverdie nen. Een dienstencheque in België kost 15 gulden. Dat is ook de orde van grootte die Melkert in gedachten heeft. Sorgdrager: Media zorgen voor gevoel onveiligheid groningen gpd Het gevoel van onveiligheid bij de burgers neemt toe, hoewel de criminaliteit niet toeneemt. Het grotere onveiligheidsge- voel wordt vooral gevoed dooi de media, die zeer veel aan dacht aan criminaliteit beste den. Daardoor voelen mensen zich onveiliger dan nodig is. Dat zei D66-minister van justi tie Sorgdrager gisteren tijdens een verkiezingsbijeenkomst van haar partij in Groningen. Sorgdrager wil meer cel ruimte voor lichtere vergrij pen. Nu worden mensen voor een licht vergrijp, waaronder winkeldiefstal en inbraak, maar al te vaak na het opma ken van een proces-verbaal di rect weer naar huis gestuurd. Pas wanneer iemand in de zware categorie criminelen valt, wordt hij in elk geval tot aan de berechting vastgezet. Sorgdrager: „Zover moet je het niet laten komen. De groep 14- tot 25-jarigen ver oorzaakt de meeste criminali teit. Het is niet de weg dat je die mensen door laat groeien naar de zwaartse categorie en ze dan pas opsluit." Volgens de minister is het verschijnsel jeugdbendes, zoals dit zich tegenwoordig in Amsterdam, Den Haag en Groningen openbaart, uit het buitenland overgewaaid. „Daar moet je wat aan doen, want anders kan dat dramati sche gevolgen hebben." Het opsluiten van twee ge vangenen in één cel ziet ze niet zitten. Dat levert teveel spanningen op in gevangenis sen, waar toch al veel gedrags gestoorden en verslaafden zit ten. Ook vreest ze dat er dan een stijging is van het ziekte verzuim onder gevangenbe waarders. 'Geen alternatief voor wereldwijde vrijhandel' zonder de eerdere aanpassin gen. Met één uitzondering: een verbinding met de regionale economische trekker Roer mond-Oost. Behalve simpeler en beter voor het milieu, is dat alternatief beduidend goedko per. Op het ministerie van VROM wordt gesproken over vele honderden miljoenen. Im mers, waar minder aftakkingen komen, gaat de prijs omlaag. En als dan het milieuvoordeel de voorstanders van 'oost' niet over de streep zal trekken, dan misschien het financiële voor deel wèl. Het moet al raar lopen als het WD-smaldeel in kabinet en Ka mer niet gevoelig is voor de veel lagere prijs. Waarmee zich dan ook in de Kamer een meerder heid aftekent voor aanleg op de westoever, want PvdA en D66 hebben al flinke druk op de ke tel gezet voor een milieuvrien delijke westvariant. Als morgen het kabinet daadwerkelijk kiest voor de variant van De Boer, dan stelt deze PvdA-minister een milieudaad en kunnen haar partij en D66 zich voor het eerst met recht kwalificeren als milieupartijen. Niet slecht, zo vlak voor de statenverkiezingen. Premier Kok en minister van buitenlandse zaken Van Mierlo leggen een krans bij het graf van de onbekende soldaat, een handje geholpen door een Amerikaanse sergeant, foto anp washington hans de bruun correspondent Premier Kok voelt weinig voor een handelsblok van de Europe se Unie en de Nafta, het vrij- handelsverbond tussen de VS, Canada en Mexico. In reactie op dat voorstel van de VS zei Kok gisteren dat hij wereldwijde vrij handel veel belangrijker vindt dan afspraken tussen de twee handelsblokken. Tegelijk drong hij wel aan op een alomvattend 'politiek part nerschap' tussen de VS en Euro pa. Dat partnerschap moet aan vullend zijn aan de NAVO en in houden dat de VS en Europa zich ertoe verplichten altijd te werken aan een gezamenlijke aanpak van internationale pro blemen. „Europa en de VS zijn eigenlijk één transatlantische gemeenschap, met gemeen schappelijke belangen en waar den". Maar op economisch gebied wil Kok niet zo ver gaan. Tijdens zijn onderhoud met de Ameri kaanse handelsgezant Kantor bleek opnieuw dat de VS grote waarde hechten aan een vrij handelsakkoord met de Europe se Unie. De afgelopen maanden hebben zij dat idee in Brussel al aan de man proberen te bren gen, maar Kok ziet er geen heil in. „Natuurlijk hebben wij een wederzijds belang bij sterke economische banden tussen de EU en de VS", zei hij in een rede tot de National Press Club, „maar ons doel moeten multila terale handelsovereenkomsten zijn. Het is contraproduktief als we te veel energie steken in bi laterale akkoorden In Europa wordt met enige zorg gekeken naar de regionale handelsafspraken die de Ameri kanen de laatste tijd hebben ge sloten. Zo zijn vrijhandelsover eenkomsten tot stand gekomen met landen rond de Stille Zuid zee en in Zuid-Amerika. Kok stelde dat het gevaar bestaat dat de VS die akkoorden belangrij ker gaat vinden dan een totaal vrije wereldhandel, vooral nu de VS zich in hun buitenlands be leid steeds meer in zichzelf lij ken terug te trekken. „Die regio nale overeenkomsten moeten bouwstenen zijn voor een we reldwijde liberalisatie van han del en investeringen. Zij kunnen en mogen daar nooit een alter natiefvoor zijn". Kok liet Kantor ook weten be zorgd te zijn over de voorstellen in het Amerikaanse Congres om strakkere regels te stellen voor buitenlandse investeringen in de VS. Nederland is na Japan en Groot-Brittannië met 70 miljard dollar de derde investeerder in de VS. Kok drong aan op onder handelingen over een interna tionale investeringsovereen komst, die geen nationale be perkingen toelaat. VVDM bezorgd over opleiding van chauffeurs den haag anp Dienstplichtige chauffeurs wor den onvoldoende voorbereid naar Bosnië gestuurd, waar zij in VN-verband transporten moeten verrichten. Volgens de vakbond voor dienstplichtige militairen WDM schiet de op leiding tekort als gevolg van be zuinigingen. Belangrijk gemis is dat een driedaagse stage in het Duitse Eifel-gebergte is weggevallen. Daar werd tot voor kort het rij den op onverharde wegen geoe fend. Defensie schrapte dit on derdeel uit bezuinigingsoverwe gingen. PvdA-kamerlid Valk en W- D'er Van den Doel hebben mi nister van defensie Voorhoeve om opheldering gewaagd. Wallage: Banken moeten aan vierdaagse leeuwarden gpd Fractievoorzitter Wallage van de PvdA heeft de bankwerkgevers opgeroepen om het nationaal belang boven het eigen belang te stellen. „Het land is gebaat bij een gematigde loonontwik keling en herverdeling van werk. Als werknemers daartoë bereid zijn, moeten bankdirec- ties naar hen luisteren." Luiste ren de bankwerkgevers niet, dan moeten ze maar voelen. Dan zal de lastenverlichting ook niet doorgaan, zo dreigde Wal- lage. Hij ontkent dat hij daarmee als politicus aan de onderhan delingstafel aanschuift. „Maar behalve het belang van werkne mers en werkgevers is er ook een algemeen belang. Veel winst moet niet worden afge kocht met een loonsverhoging. Dan gaat de economie precies .de verkeerde kant op. Als de winsten worden gebruikt voor hét verhogen van lonen en dé dividenduitkeringen op de aaiv delen, dan moeten we lasten verlichting gericht aanwenden voor die bedrijven die werkgele genheid scheppen aan de on derkant van de arbeidsmarkt", aldus de PvdA'er. Portrettenveiling levert niet veel op den haag maaike kraayeveld Het had een echt Haags avondje moeten worden. De gerieflijke ambiance van hotel Corona aan het Buitenhof, een glaasje champagne, voortreffe lijke hapjes en een veiling voor het goede doel onder leiding van de populaire, studentikoze veilingmeester Glerum. Een veiling van tekeningen van 24 ministers nog wel, uit een zorgvuldig opgebouwde por trettengalerij, die de band tus sen het Binnenhof van de poli tici en het Buitenhof van het hotel jarenlang heeft gesymbo liseerd. Maar de Binnenhovelingen, kunstkenners en andere be langstellenden bleven gister avond massaal weg. Twee schilderijen zijn er verkocht, van de ministers Bukman en De Koning, door het ministerie van landbouw. Om de avond nog enigszins te redden, koopt Glerum zelf twee tekeningen, de spannende combinatie He- dy d'Ancona en Frits Bolke- stein. Het is altijd onvoorspelbaar hoeveel mensen afkomen op een veiling. Zeker op een ver koop van tekeningen van mi nisters uit de kabinetten Lub- bers-2 en -3, daar moet je van houden. Maar een beetje be langstelling van de politici zelf, hun partijen, de fracties en de partementen had manager Van Dam van Corona toch wel ver wacht. Ze waren tenslotte alle maal persoonlijk aangeschre ven. Hoe vaak hadden politici zelf niet gevraagd als ze hun portret in het hotel zagen han gen of hij ook te koop was. Gis teravond dus, ten behoeve van de inrichting van de nieuwe vakantieboot van het Neder landse Rode Kruis voor gehan dicapten en chronisch zieken, de Henry Dunant-3, nog wel. Het levert uiteindelijk 1.600 gulden op. Veilingmeester Glerum is zelfs een beetje boos. „Je kunt van een aantal tekeningen hoogstens zeggen dat je het niet mooi vindt, maar over vijf tig jaar is dit geschiedenis! Je moet toch documenteren op zo'n departement?" Maar Lub bers, Kok, Van den Broek, Korthals Altes, Maij-Weggen, Van Mierlo, Ter Beek, Ritzen, Alders, Nijpels: ze gaan alle maal onverkocht voorbij. Er wordt niet eens geboden. De vertegenwoordigers van het ministerie van landbouw zijn blij dat ze Bukman en De Koning voor 'een koopje' heb ben bemachtigd. Voor 400 gul den per stuk, omdat er geen te genbod komt. Ze hadden Braks ook graag willen hebben, maar die tekening is bij een lekkage in het hotel een paar jaar gele den verloren gegaan. „We overwegen nu de kunstenaar van deze portretten te vragen alsnog eentje van Braks te la ten maken." Over wat er met de onverkochte portretten gaat gebeuren, moet Van Dam zich nog 'nader beraden', zegt hij bij het sluiten van de markt. den haag carel goseling Het vorige week bekend geworden rap port van onderzoeker Rob Scherens leest als een misdaadroman, ook al doet de saaie titel 'Analyse ontwikke lingssector kunst- en hulpmiddelen' anders vermoeden. Betalingen via het buitenland, dure feestjes, geheime maatschappijen en rekeningen, het we ren van concurrenten door onderlinge afspraken, zwijgplicht. Terwijl we het toch hebben over de ge zondheidszorg: hulpmiddelen. Inconti- nentie-materiaal, stoma-artikelen, dia betes-hulpmiddelen, aangepast schoei sel, steunkousen, prothesen, hoortoe- stellen, TV-loepen en nog veel meer. Per jaar goed voor zo'n miljard gulden. Dat £ou 200 tot 300 miljoen gulden minder kunnen zijn, ware het niet dat er nogal wat 'lucht' in de prijzen van de spullen zit. Marges die verzekeraars in de gelegenheid stellen een complete geld stroom buiten het normale circuit te or ganiseren, stelt onderzoeker Scherens. Het normale circuit is de AWBZ, de al gemene wet bijzondere ziektekosten. Daar moeten de ziekenfondsen en parti culiere verzekeraars hun rekeningen in dienen, die zonder slag of stoot worden uitbetaald. Dat kan ook omdat er geen maximum geldt. Wordt het budget over schreden, dan gaat de AWBZ-premie ge woon omhoog. De zestig ziekenfondsen en verzekeraars lopen zelf dus geen en kel risico. Dat is één kant van de medail le. De andere is dat er geen enkele con trole bestaat op de handel en wandel van degenen die bijvoorbeeld op de markt van incontinentie-materiaal actièf zijn. De arts of therapeut die het materiaal voorschrijft, de producent, de handel en de verzekeraars hebben er allen belang bij zoveel mogelijk omzet te maken te gen een zo hoog mogelijke prijs. Teza men vormen ze een 'kartel' waarvan de rekening natuurlijk bij de AWBZ-pot te recht komt. De gevolgen liggen nu op tafel. De prijs in de winkel is twee maal zo hoog als de fabrieksprijs. Grootgebruikers als bijvoorbeeld ziekenhuizen krijgen daar entegen gemiddeld twintig procent kor ting op die officiële verkoopprijs. Die korting wordt onder meer 'weggewerkt' door voor dezelfde produkten andere namen en bestelnummers te gebruiken. En er zijn meer trucs. Neem de verze keraar die een aparte maatschappij op zet die met een leverancier een contract sluit tegen een bepaalde prijs. De factuur moet dan niet naar de verzekeraar, maar naar de dochtermaatschappij. Die be taalt de rekening dan met een korting van tien tot vijftien procent. De officiële factuur gaat via de verzekeraar naar de AWBZ-kas. De dochtermaatschappij staat nergens geregistreerd.' De leveran cier houdt adres en rekeningnummer geheim. Deze is ook aardig: een verzekeraar richt een vennootschap op met dezelfde naam als het ziekenfonds van de verze keraar. De leverancier levert aan de ven nootschap tegen de normale prijs. Die rekening gaat via de verzekeraar naar de AWBZ. De vennootschap krijgt echter van de leverancier vervolgens vijftien procent van de rekening als 'bemidde- lingskosten' vergoed. Er zijn verzekeraars die contracten hebben met maar één leverancier van kunst- en hulpmiddelen. Alleen als de verzekerde daarvan gebruik maakt, wordt de rekening vergoed. Tachtig pro cent van de markt werkt zo, al rechtvaar digen prijs noch kwaliteit deze exclusie ve contracten. Op deze manier worden nieuwkomers op de markt met goedko pere en betere produkten ook geweerd. Leveranciers die zelf met de gangbare praktijken willen stoppen, durven dat niet uit angst voor een totale boycot door de branchegenoten en de verzeke raars. Scherens achterhaalde ook nog wat andere duistere zaken. Zo blijken fabri kanten en leveranciers van stoma-artike len adviserend verpleegkundigen in zieL kenhuizen te financieren. Die moeteh ervoor zorgen dat patiënten wennen aan de stoma van het betrokken bedrijf. Als de patiënt het ziekenhuis verlaat, moet deze het produkt trouw blijven, onder meer via een advies van de stoma-ver pleegkundige. Voorts blijken de artsen en anderen die steunkousen, stoma-materiaal of or thopedische produkten voorschrijven daarvoor een bonus te krijgen. De hoog te daarvan is afhankelijk van de 'omzet' die men maakt. Betaling vindt meestal in het buitenland plaats. Fabrikanten en le veranciers fêteren de 'technische advi seurs' van de verzekeraars op overmatig grote schaal om er zo voor te zorgen dat hun bazen exclusieve contracten met hen sluiten. Scherens spreekt van 'oneigenlijke ele menten' in het geheel. In enkele gevallen lijkt er van fraude sprake te zijn. Sluiten de bewijzen zijn daar echter niet voor. Voor elke leverancier geldt 'mondje dicht'.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3