Barings, het financiële equivalent van Tsjernobyl Feiten &Meningen Burger buitenspel in besluitvorming over Schiphol Miljardenverlies Barings doet elders de kassabei rinkelen DINSDAG 28 FEBRUAR11995 152 __k COLUMN Vanavond om acht uur is er in het Aviodo- me op Schiphol een debat met de lijsttrek kers van de vijf grote partijen in Provinciale Staten van Noord-Holland over de uitbrei ding van Schiphol met een vijfde start- en landingsbaan. De woorden 'mosterd na de maaltijd' komen bij een dergelijk initiatief het eerst bij mij op. Toen ik tot vreugde van enkelen en ver driet van velen uwer, slechts eens in de vier weken in uw krant mocht publiceren, licht jaren geleden dus, heb ik reeds de gang van zaken rond de uitbreiding van Schiphol aan de kaak gesteld. Ik schreef toen dat daar over in een veel te beperkte en vooral te be sloten sfeer werd gedacht en besloten. Het was dat typische 'Ons Soort Mensen'-ge- doe, met de toenmalige burgemeester van Amsterdam, Ed van Thijn (PvdA), in de hoofdrol. Burgers werden daar buiten gelaten. Schiphol moest in de visie van de heren be stuurders uitgroeien tot een van de grote luchthavens van West-Europa. Wat de ha ven is voor Rotterdam, moest Schiphol wor den voor Amsterdam. Op zichzelf een goe de en wervelende gedachte die veel kan bij dragen aan de economische groei in ons land en ervoor zorgt dat ons land als logis tieke natie en vervoers- en distributieland op de kaart wordt gezet. Als het meezit pro fiteert ook de werkgelegenheid daarvan en dat is inmiddels een schaars goed aan het worden. Niet meer alleen aan de onderkant van de arbeids markt, maar ook in het midden en hoogste segment daarvan. Ons land telt mo menteel 130.000 werkloze academici. Afgestudeerden van universiteit en HBO hebben moeite met het vinden van pas send werk. Eender de van de afgestu deerden is na een jaar nog zonder baan. Een geweldige kapitaalsvernietiging, om maar niet te spre ken van de frustraties die dat oplevert voor betrokkenen. Dat vitaal neerzetten van Schiphol was en is dus een uitstekend plan. Mijn kritiek richt zich daarom veeleer op de manier waarop daarover wordt besloten. De geslotenheid van de besluitvorming heeft er veel toe bijgedragen dat het maat schappelijke protest tegen uitbreiding steeds scherpere vormen begint aan te ne men en dat, wat belangrijker is, het ontwik kelen van ideeën door relatieve buiten staanders over wat er allemaal aan econo mische activiteit kan worden aangehaakt aan een zich uitbreidend Schiphol wordt geremd. Wat had er dan moeten gebeuren. Er hadden scenario's moeten worden ontwik keld, die onderwerp zouden zijn van een breed maatschappelijk debat. Ideaaltypisch zijn drie scenario's te ontwikkelen. Het eer ste scenario is de uitbreiding van Schiphol op de bestaande plek zoals nu wordt beslo- Het tweede scenario is uitbreiding van Schiphol op een andere plaats, bijvoorbeeld voor de kust van IJmuiden of in de Flevo- polder, met een hele moderne snelle ver binding met de terminal op Schiphol. Te denken valt aan een ondergrondse of bo vengrondse metro die werkt op magneten, waardoor een snelheid van driehonderd ki lometer per uur kan worden bereikt. In een vloek en een zucht is men dan op Schiphol. Hoe dat werkt kan men op Atlanta-Airport in de VS ervaren en anders in Japan wel. Ten slotte is een scenario denkbaar, waarin niks van dit alles gebeurt en Schip hol gewoon een goed geoutilleerde regiona le luchthaven is passend bij de schaal van ons land. Deze drie scenario's worden vervolgens uitgewerkt en getoetst op hun consequen ties voor het milieu, de economische bedrij vigheid en de werkgelegenheid en natuur lijk wordt het prijskaartje berekend. En wel op een manier dat uitgaven en inkomsten zichtbaar zijn. Een investering meet je niet af aan wat die kost, maar aan wat die op den duur opbrengt. De kost gaat immers ook hier aan de baat vooraf. Ik ben er vrijwel zeker van dat de nuchte re Hollandse bevolking de beperkte ambitie van een regionale luchthaven zou afwijzen. We willen tenslotte allemaal graag een cent je bijverdienen. Het debat zou zich dus toe spitsen op uitbreiding op de bestaande plek of op een nieuwe plaats. Mijn voorkeur zou uitgaan naar een nieuwe plek met ruim vol doende groeimogelijkheden. Als het tech nisch zou kunnen, zou dat de kust voor IJmuiden zijn. Dat biedt veel voordelen. Weinig milieuschade. Bovendien is die Noordzee van ons toch al een soort open riool en is er heel veel ruimte (dus expansie mogelijkheden tot in lengte van jaren) en is het er heel veilig. Als een vliegtuig neerla- zert dan komt het in zee terecht en behou dens voor de inzittenden is dat een stuk prettiger voor de bevolking rond Schiphol. Van zo'n nieuwe plek, waar heel veel gea vanceerde technologie kan worden toege past, gaat natuurlijk ook een grote werven de kracht uit en het is natuurlijk ook enig om met een snelheid van driehonderd kilo meter per uur over de bollenvelden te snoe ven, op weg naar de aankomsthal op de luchthaven Schiphol. Belangrijker echter is dat een drie-scena rioplan de bevolking iets te kiezen zou ge ven. Levendige debatten over de voors en tegens. Het idee dat de stem van de burger er iets toe doet. Het draagt bij aan het dich ten van de kloof tussen besluitvormers en volk. En wat wellicht nog enerverender is, het zou allerhande ondernemende burgers uitnodigen bedrijvigheid te ontwikkelen rond de nieuwe luchthaven. Dat is goed voor de economie en de werkgelegenheid. Zestienhoven zou kunnen blijven liggen waar het ligt en niet hoeven uit te breiden en dat scheelt een hoop gekrakeel in het Rotterdamse! PIM FORTUYN medewerker Engelse bankdirectie vertrouwde te veel op haar handelaren Barings was Ergens op de wereld ziet een paar ban kiers handenwrijvend toe hoe de Britse bank Barings naar de bliksem dreigt te gaan. Want dat deze bank 1,75 miljard gulden of mogelijk meer verliest, bete kent dat elders de kassabei gaat rinke len. Misschien in Singapore, maar ge zien de wereldwijde kapitaalstromen kan dat ook in New York zijn, Tokyo, Jo hannesburg, of zelfs in Amsterdam. Een overbetaalde trader van Barings blijkt dit weekeinde in Singapore schok golven in het internationale bankwezen te hebben veroorzaakt. De miskleunen bij Nederlandse woningcorporaties, de gemeente Deventer en internationale bedrijven als Procter Gamble, het Duitse Metallgeselschaften de Japanse Shell-dochter Shoiua ten spijt heeft nu opnieuw een professionele bankier bij een gerenommeerd instituut onverant woorde risico's genomen. ,,Ze leren het nooit", verzucht een Ne derlandse bankier, specialist in deriva ten, zoals de contracten heten die van rente, valuta, aandelen en andere finan ciële waarden zijn afgeleid. Tot het bot ontleed is een derivaat in feite niets an ders dan een optie, een verzekering te gen koersdaling of -stijging, rente- of valutabewegingen. Simpel gezegd: wie bang is dat zijn aan delen AKZO Nobel gekocht voor 190 gulden dalen, kan een contract af sluiten waarmee de komende maanden de verkoopprijs van de aandelen is ge garandeerd. Deze verzekering kost geld, de optiepremie. En het kan ook veel in- Op de beurs in Singapore pro beerden handelaren gisteren te redden wat er te redden viel. gewikkelder: opties op opties, opties op rente, valuta, staatsleningen, op het Ja panse beursgemiddelde enzovoorts. Derivaten hebben de afgelopen jaren een enorme vlucht genomen. Deskun digen becijferen dat, wanneer alle uit staande contracten worden afgerekend, meer dan 25 biljoen (25.000.000.000.000) gulden over de aardbol gaat. Zo ver zal het nooit ko men. Net zo min als verzekeraars bij voorbeeld de totale waarde van alle ver zekerde woningen zouden moeten uit keren. Bovendien zijn derivaten een 'zero sum game': het verlies van de één is de winst van de ander. Als iedereen zich verstan dig gedraagt en geen wilde risico's neemt, zijn mega-stroppen te vermij den. Net zo goed als de beurskrach van 1929 zich niet heeft herhaald omdat het vrijwel ongelimiteerd lenen op aande len aan banden werd gelegd. De beurs crash van 1987, veroorzaakt doordat dolgedraaidecomputerprogramma's maar bleven verkopen en verkopen, keerde in die vorm evenmin terug. De rampspoed rond Barings komt op een zeer ongelegen moment, juist nu wereldwijd verschillende valuta's in on derling strijdgewoel verkeren. Het schandaal heeft de ongerustheid over de munten alleen maar aangewakkerd. De dollar onder meer door de Mexi caanse pesocrisis al in mineur is al leen maar verder weggezakt, naar het diepste punt sinds november 1992. Ook het Britse pond ontsprong de dans niet en bereikte een nieuw dieptepunt op 2,58 gulden. De munt hangt er al enige maanden als een vaatdoek bij door de aanhoudende schandalen rond de regering-Major en het tumult in En geland over de Europese en Monetaire Unie. Zwakke munten als de lire en de C wanc necota IPHph PVPnppnc pnHp - de vlucht van beleggers in betrouwbar munten als de ongekend sterke Duits( mark en onze gulden. r Op de vraag of we dit het laatste debaP' cle met derivaten is, hebben alle des- P' kundigen een eensluidend en ontken nend antwoord. De risico's van dit so( contracten zitten er nu eenmaal inge bakken. Kinderen zullen altijd met luc fers blijven spelen en af en toe brandt daardoor een huis af. Wel begint het internationale bankwe' zen zich af te vragen of er niet iets mol worden gedaan om blunders met deri vaten te voorkomen. Juist op het mo ment dat de strop met Barings beken< werd, publiceerde de Groep van Tien (een gezaghebbend gezelschap van centrale banken, waaronder De Neder landsche Bank) een rapport over deze, financiële contracten. De belangrijkste conclusie van dit rap port is dat er nog te weinig bekend is over de risico's en de omvang van de wereldwijde derivatenhandel. Bankier in 26 landen gaan vanaf april hiernaar onderzoek verrichten. Een belangrijk onderdeel hiervan zullen de onder handse contracten zijn, die naar schat ting meer dan de helft van alle deriva ten uitmaken. Daar hebben de central banken vrijwel helemaal geen zicht op Over nut en noodzaak van derivaten ii de Groep van Tien het overigens roe rend eens. Zij merkt in haar rapport o| dat de internationale olie-industrie bij voorbeeld niet zonder kan. Oliecon- i cerns lopen immers het risico van schommelende olieprijzen, valutakoer sen en rentetarieven. „Derivaten makt dan investeringen mogelijk die anders niet zouden worden ondernomen", al dus het rapport. AMSTERDAM RAYMOND PEIL Nick Leeson (28) was maandag voortvluchtig. Van achter een computerscherm in Singapore had hij haast evenveel schade toegebracht aan de wereldeconomie als Saddam Hussein met zijn inval in Koeweit. Nick Leeson had niet alleen Engelands oudste bank naar de rand van de afgrond gedreven, hij had ook miljoenen aandeelhouders in Japan gedupeerd en de Britse autoriteiten in moeilijkheden gebracht. Zelfs had hij om nog maar eens een beroepsgroep te noemen de Nederlandse tuinders in het Westland benadeeld. Nick Leeson was een trader, een van die anonieme mannen-in- hemdsmouwen die handelen in stukken papier met bizarre na men als futures, swaps, opties of gewoon derivaten. Hij was in dienst van Barings Bank, het Engelse investeringshuis dat wereldwijd 24 vestigingen heeft. Nick Leeson werkte op het kan toor in Singapore. Zoals alle traders van de bank, genoot Leeson een riant inko men. Hij was goed voor een tonnetje of zeven per jaar, geld dat Leeson meer dan waard was. Het Verre Oosten, waar zich de helft van alle 24 vesti gingen bevinden, was voor Ba rings Bank de afgelopen jaren de meest winstgevende markt geweest. Mede dankzij hem had de winst in de eerste helft van het vorig jaar 150 miljoen gul den belopen, niet slecht in een tijd waarin andere investerings banken verliezen leden. Nick Leesons specialiteit waren futures. Dat waren papieren waarin de bank beloofde om op een bepaald moment in de toe komst aandelen voor een be paalde koers te zullen kopen. De kunst was eigenlijk om in de toekomst te kijken. Leeson was daar heel goed in; hij had vaak een koers bedongen die veel la ger was dan de werkelijke koers op dat afgesproken moment in de toekomst. Maar de afgelopen weken was Leeson bevangen geraakt door grootheidswaan. Hij had tussen de 15.000 en 40.000 contracten afgesloten voor de aankoop van Japanse aandelen, en met elk van die contracten was 315.000 gulden gemoeid. Wat erger was: Nick Leeson had deze keer een te hóge koers afgesproken. Leeson had erop gerekend dat de aandelenmarkt in Tokyo zich razensnel zou herstellen van de domper die de aardbeving in Kobe erop had gezet. Maar naarmate de schaderamingen uit Kobe hoger werden, daalden de aandelen verder. En vorige week begon duidelijk te worden dat Barings direct op een faillis sement afstevende. De futures die Leeson had ge kocht, waren nog niet betaald. Bij aankoop was een aanbeta ling gedaan van zo'n tien pro cent. De rest zou, zoals te doen gebruikelijk, worden voldaan op dat moment in de toekomst dat met de verkopers was afgespro ken. In dit geval was dat rond 10 maart. Afgelopen vrijdag begon het angstige besef door te breken: zelfs als de koers van de Japanse aandelen niet verder zou dalen, zou Barings Bank op 10 maart in het schip zitten voor 1,6 mil jard gulden. Een grote commer ciële bank had een dergelijk verlies wellicht nog kunnen dra gen, maar waar moest Barings zoveel geld vandaan halen? Haar werkkapitaal beliep nog geen anderhalf miljard. De Bank of England, de natio nale bank, kwam in het geweer. Moest deze trotse bescherm vrouwe van de Londense City uitgerekend de Barings Bank, de oudste handelsbank van het land, ter ziele laten gaan? Voor Eddie George, de presi dent van de nationale bank, was het antwoord niet moeilijk. Een telg van het Baring-geslacht was zelf ooit president geweest van de Bank of England, en Barings Bank had zelfs de vorstin als haar klant. George riep een spoedvergade ring bijeen van alle de City met diepe zakken. Maar uiteindelijk, zo moest George maandag in een korte verkla ring vaststellen, was geen enke le bankier bereid gevonden de boedel van Barings Bank over te De reden was eenvoudig: nie mand weet hoe groot de verlie zen op Leesons transacties uit eindelijk zullen zijn. Tussen nu en 10 maart, als de futures daadwerkelijk betaald moeten worden, kan de aandelenbeurs in Japan nog verder dalen. Ster ker, het nieuws dat Barings in gebreke zou moeten blijven, deed op zichzelf die beurs al da len. De hamvraag die de komende weken beantwoord moet wor den, is nu alleen nog interessant voor de geschiedenis van een eeuwenoude bank die door een jonge werknemer over de rand van de afgrond werd geduwd. Die vraag luidt: hoe was dit alles mogelijk? Een ongedateerde archieffoto van de 28-jarige Nick Leeson, de man die de catastrofe van de Barings Bank op zijn geweten heeft. Hij wordt gezocht door de Singaporese en Maleisische politie. foto» anp Het gebouw van de Barings Bank in de City of London (rechts) staat op een steenworp afstand van de Nationale Westminster Bank, de toren op de achtergrond, foto ap De omvang van de transacties die Nick Leeson had afgesloten, was niet ongewoon. De futures van Leeson waren gebonden aan aandelen, maar ze kunnen ook gebonden zijn aan bijvoor beeld geld. Handelaren specule ren dan op de toekomstige wis selkoers van een bepaalde valu ta. Op Black Wednesday, de ge denkwaardige dag in oktober 1992 waarop het Britse pond door zijn EMS-vloer zakte, werd duidelijk hoe groot de futures- markt in ponden eigenlijk was. Deskundigen schatten die op meer dan 685 miljard gulden, evenveel als de totale rijksuitga ven van de Britse regering in dat jaar. Wat echter ongewoon was, was dat Barings Bank transacties af sloot van een dergelijke om vang. Barings mocht dan een bank zijn met een uitstekende reputatie, een bank waaraan de koningin en haar zoon hun ver mogen hadden toevertrouwd, het was tevens een dreumes in de City. Hoe kon een betrekke lijk kleine familiebank aan een van haar werknemers, Nick Leeson, toestaan dergelijk grote risico's te nemen? Barings Bank was, zoals colum nist William Rees-Mog in de Ti mes uitlegde, een heel goed ge leid bankbedrijf. Maar het was ook een bank die te veel op haar traders was gaan vertrouwen, die contracten afsloten die zelfs voor de bankdirectie vaak on doorgrondelijk waren. „Een vriend van mij bracht on langs een bezoek aan een Zwit serse bank, waar hem de ruimte werd getoond waar de futures- traders opereerden", memo reerde Rees-Mog. „De chef van de traders was 28 jaar oud, en mijn vriend vroeg of een van de directeuren wellicht begreep waar deze jonge traders mee bezig waren. Hem werd verteld dat geen van hen daar iets van begreep". Zo bezien was een zesde machth in Europa Het in 1763 opgerichte Barings is een pei van de oudste en meest eerbiedwaardiliui investeringsbanken van Groot-Brittan-j nië, die onder andere koningin Elizabep II en prins Charles tot haar clientèle rel-' kent. De Franse militair en staatsman i,N1 Graaf de Richelieu noemde de bank inF^ 1818 de zesde grote macht van Europa^, naast Engeland, Frankrijk, Rusland, OoUj tenrijk en Pruisen. L Baring, de uit Bremen afkoniLpj ''li stige Johann, vestigde zich in 1717 Engeland. In Exeter, in het zuidwesten^ werd hij wolhandelaar. Twee van zijn zoons, John en Francis, begonnen de bank in Londen. De derde broer, Char-| les, werd zonder pardon buitengeslotei. de twee anderen vonden hem niet p'< competent. De bloei van de bank hield gelijke tred P met die van het Britse imperium. Het waren de kredieten van Barings die e voor zorgden dat de handel met de Verf enigde Staten na de Onafhankelijkheid»6! oorlog werd hervat. De bank hielp ook k° bij de financiering van de Britse oorlog tegen Napoleon, die definitief eindigdetp de Fransen in dej slag bij Waterloo in 1815. k§! Barings belegde veel geld in grond, omU een buffer te hebben als de zaken vollef- dig mis zouden lopen. De zogenoemdeUj groot tumult in het toenmalige LondenL se zakencentrum. De aanleiding van dehe crisis was het niet terugbetalen van le- L ningen aan Argentijnen waarmee een bedrag van 250 miljoen pond (nu ongeL-, veer 650 miljoen gulden) was gemoeid.L, Edward Baring, die een gokkersinstinctl had en als lord Revelstoke in de adel- stand werd verheven, moest huizen, P schilderijen en meubels verkopen om zijn schulden af te kunnen betalen. De ')r schande zou volgens de overlevering de^ dood van zijn echtgenote tot gevolg help ben gehad. De bank overleefde het echfe ter, met hulp van onder andere de natitr1 nale bank, The Bank of England. De huidige topman van de bank is PetefN Baring, die al meer dan drie decennia b| het bedrijf werkt. De topfuncties bij de bank gaan niet automatisch naar de m oudste zoons in de familie. Van nako- h< melingen met ambities in het bankwe- d< zen wordt verwacht dat ze zich eerst vawé onderaf opwerken en talent aan de dag vt leggen. De bank heeft nu over de hele N wereld 4.000 mensen in dienst, van de helft in Londen. ramp van het soort dat Leeson veroorzaakte, vroeg of laat on vermijdelijk. Nick Leeson maakte een relatief kleine fout: hij beoordeelde de Tokyose aandelenmarkt ver keerd. Die fout werd niet gecor rigeerd door zijn bazen, die niet begrepen waar hij mee bezig was. Die bazen hadden niet ge noeg geld om de gevolgen van de fout te kunnen opvangen. De Japanse aandelen daalden nog verder. Het Britse pond kwam in moeilijkheden, toen angstige beleggers voor veiliger valuta kozen. De mark steeg, de gul den in haar kielzog. Nederland se tomaten werden duurder in Engeland. Dit is, zo zei een commentator maandag, het financiële equiva lent van Tsjernobyl. LONDEN CEES VAN ZWEEDEN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2