Ajax wil af van het 'maart-trauma' Jan Siemerink vlot langs Steeb Wat wil je ook, die jongen komt uit een goed nest Sport n I 'Supporters' Chelsea direct met boot terug kAANDAC 27 FEBRUAR11995 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-356463 Dean Gorré naar FC Groningen |groningen Eredivisieclub FC Groningen heeft gisteren zaken igedaan met twee spelers. Feyenoorder Dean Gorré speelt tot aan het einde van het seizoen op huurbasis in het Oosterpark. Mid denvelder Dick Kooijman (22) op zijn beurt verruilt FC Gronin gen voor AZ. De oud-topschutter van Heracles tekent vandaag een contract tot medio 1997 bij de ambitieuze Noordhollandse eerste-divisieclub. Overlevingskansen McClellan stijgen nde londen De overlevingskansen van de Amerikaanse bokser Ge rald McClellan stijgen van uur tot uur. Dat hebben artsen van het ziekenhuis Royal Londen gisteren meegedeeld. Chirurg John Sutcliffe, die zaterdag tijdens een spoedoperatie een bloedprop van 6 tot 8 centimeter uit de hersens van de 27-jarige bokser ver- ak wijderde, benadrukte nogmaals dat McClellan nooit meer kan kun boksen. Verver nieuwe trainer UVS zaterdag leiden Jan Verver is de nieuwe trainer van het zaterdagteam van UVS. Verver volgt volgend seizoen Wally Gallert op. De speler die zelf jaren met UVS zondag in de hoofdklasse doorbracht, was eerder als jeugdtrainer van Blauw Zwart werkzaam. Den nis van der Ing fungeert in de komende jaargang als assis tent van Mark Wotte. Van der Ing, nu nog assistent van Paul Bahlmann bij Alphense Boys, is de opvolger van Chris Hoog- eweij, die volgend jaar waarschijnlijk mede de keeperstraining gaat verzorgen. John Manuputty neemt volgend seizoen de A-jeugd van Noord- Iwijk onder zijn hoede. jTitelstrijd biljarten in Sassenheim i sassenheim. Bij biljartvereniging Sportrust in Sassenheim heeft I dit weekeinde het nationaal kampioenschap biljarten 'libre 2e Jklasse' plaats. De wedstrijden worden gehouden in De Uiver. ■Acht winnaars van gewestelijke kampioenschappen strijden om I de titel. Op vrijdag 3 maart opent burgemeester Buddenberg het I toernooi om 19.00 uur. Op zaterdag beginnen de wedstrijden lom 12.00 om 19.00, zondag wordt om 14.00 de finale gespeeld. schiphol/ leimuiden tim brouwer de koning „Bobbie de Jong, Bobbie de Jong." De schaatser van die naam, te herkennen aan zijn lauwerkrans, laat zich op lucht haven Schiphol op de wijs van Heja Jan Bols bejubelen door tientallen Leimuidenaren en fa milieleden. Vervolgens zegt de vermoeide maar dolgelukkige wereldkampioen bij de junioren dat het hem allemaal wat veel wordt. „Voor het eerst in mijn leven heb ik in een vliegtuig ge zeten, vervolgens de wereldtitel veroverd en nu krijg ik zo'n overweldigende ontvangst. Temidden van de belangstel lenden, die hem overstelpen met bloemen en cadeaus, weet hij nog niet eens wat hem alle maal in zijn woonplaats nog te wachten staat. Het draaiboek voorziet in een rondrit van de brandweerkazerne naar het ge bouw van de ijsclub. „Ik hoop alleen dat het niet zo laat wordt als vannacht in Finland. Daar heb ik van vier uur tot half acht op bed gelegen. Maar zelfs toen heb ik door alle opwinding wei nig kunnen slapen." Maar goed, je wordt nu een maal niet elke dag wereldkam pioen, zelfs niet als je trainer Leen Pfrommer heet. Boven dien wacht De Jong in sportief opzicht een rustige week. Re laxed trainen, want het seizoen loopt op zijn eind. „Het komen de weekeinde hebben we nog een landenwedstrijd en daarna staan alleen de recordwedstrij- den nog op het programma." Voor zo ver hij op dit ogenblik helder kan denken, gaan de ge dachten van de wereldkam pioen al uit naar de volgende wereldkampioenschappen. In 1996 kan De Jong dan op het supersnelle ijs van de indoor- baan van Calgary zijn titel ver dedigen en ongetwijfeld prach tige tijden realiseren. „Zelf dacht ik niet meteen aan die wedstrijd, maar toen ik kam pioen was werden er opeens zo veel vragen op mij afgevuurd. Daar moest ik wel antwoord op geven." Het zou logischer zijn als De Jong zijn vizier volgend seizoen afstemt op de mondiale af standskampioenschappen, die dan voor het eerst worden geor ganiseerd. Immers, de 18-jaar jonge 'ongeslepen diamant' bleek in het Finse Seinajöki zijn leeftijdsgenoten ver vooruit op de 3000 en 5000 meter. In Ne derland reed tijdens de nationa le afstandskampioenschappen alleen Rintje Ritsma op de 10.000 meter een stuk harder, terwijl Falko Zandstra hem net voor bleef. De stayer De Jong heeft de wereldtop op de lange afstanden ogenschijnlijk binnen handbereik. Pfrommer, die met de Lei- muidenaar de tiende wereld kampioen uit zijn rijke trai nersloopbaan voortbracht, vindt het echter belangrijk dat De Jong ook beter leert sprin ten. Pfrommer: „Bob is welis waar van het type Kees Verkerk, Piet Kleine en Bart Veldkamp, die ook geen sterke sprint had den. maar we gaan nog wel schaven aan zijn 500 meter. Die reed hij tijdens het WK niet zo goed. Vooral daardoor moest hij op de afsluitende 5000 meter 16,8 seconden goedmaken op nummer twee, de Japanner Imai. Het werden er uiteindelijk 26." De kampioenmaker zegt het met gepaste trots, maar ook hij kan niet ontkennen dat het schema waarop hij De Jong wegstuurde (7.20) achteraf be zien te langzaam was voor de wereldtitel. „Toch heb ik be wust voor een voorzichtige op bouw gekozen. Uit de tijden van andere rijders bleek dat zij stuk voor stuk langzamer reden dan je van hen mocht verwachten. Misschien is er wat met het ijs aan de hand, dacht ik. En gaat alles goed met Bob, dan duikt hij vanzelf een seconde of vijf onder zijn schema." De ervaren coach zat er in Seinajöki zo'n zes seconden naast. „Die tijd van 7.09 op een buitenbaan is geweldig. Terwijl ik zijn 3000 meter ook al zo goed vond. Na die prestatie Leen Prommer en Bob de Jong werden gisteravond gehuldigd door de IJsclub in Leimuiden. kwam het zelfvertrouwen terug. Maar ja. wat wil je ook, die jon gen komt uit een goed nest. Bob is een bescheiden jongen. Ik denk hij dat ook na de succes sen van het afgelopen weekein !en ding wordt al gauw duidelijk tijdens de persbijeen komst van Ajax ter gelegenheid van het kwartfinale-duel de Champions League tegen Hajduk Split. Als ge- ipreksonderwerp heeft de Oranje-böycot duidelijk afge daan. De rijen zijn gesloten, de monden ook. ■i put edwin struistrauma aan overhouden. Van Gaal heeft dit seizoen echter tegenmaatregelen geno men. De belangrijkste is de ver breding van de selectie. „Daar hebben we de laatste maanden al van geprofiteerd. Litmanen, De Boer en Davids vielen weg, toch hebben we uitstekend ge presteerd. Nu is het zo dat we maar een geblesseerde speler hebben, dus ik denk dat het niet zo'n vaart zal lopen." Toch had de trainer uit Aven- horn gisteren alle reden om be zorgd te zijn. Ondanks de ge slaagde trainingsweek in Zuid- Europa liepen de Ajacieden in de afsluitende training op het eigen complex de kantjes er van af. Van Gaal explodeerde bijna van kwaadheid. „Als zo'n week zó vertaald wordt naar de trai ning, ja, dan bloedt m'n hart. Elke training weer eis ik hon derd procent van geest en li chaam." Overgave Volledige overgave, dat eist de oefenmeester van z'n man schappen. En dat is nodig ook tegen de Kroatische landskam pioen. Voor de derde keer op rij treft Ajax in de kwartfinale van een EC-toernooi een tegenstan der die niet direct tot de Eu ropese top behoort. Gevaarlijk voor een ploeg die tegen top- ploegen (AC Milan, Feyenoord, PSV) weinig moeite heeft met de concentratie, maar tegen op papier zwakke broeders als RKC, Volendam en Casino Salz burg nog wel eens een steek laat vallen. „Wij zitten weer in de fa- vorietenrol", onderkent aan voerder Danny Blind het gevaar. „Weinig te winnen, veel te ver liezen. Maar iedereen is doordrongen van de sterkte van Hajduk. Ik sla die ploeg hoger aan dan Bayern München." De vrije verdediger van zowel Ajax als Oranje begint morgen aan z'n 47e EC-duel voor Ajax. d-mdewerker :lfs Louis van Gaal, nooit om :n woordje verlegen als het /er de ICNVB gaat, doet er het ijgen toe. Pas als de voetbal- ind met sancties komt, zullen le Amsterdammers reageren, "jrderniet. Nee, dan het trainingsweekje Griekenland. Daar lopen de ïonden van over. Dat had de lub nou net even nodig. Even van de commotie en de du- jieuze weersomstandigheden Nederland. Een week vol trai- iingsarbeid aangevuld met cul- ïur (bezoek Akropolis) en ont- janning (avondje Plaka, het ïerverende uitgaanscentrum in Athene). Een toevallige laar zeer welkome bijkomstig- rid van de boycot. Louis van ïaal speelde al langer met de idachte om er een tijdje tus senuit te knijpen. Goed voor de teambuilding. Beetje bang (omt bij dat de Ajax-trainer een beetje bang is voor de maand maart. Hij zegt het niet met zo veel woorden, maar de schrik voor de derde maand van het jaar zit er aardig in. Niet geheel ten onrechte. De afgelopen twee jaar liep de selectie in maart tegen een paar geweldige zeperds aan. Van Gaal wordt 's nachts nog wel eens schreeu wend wakker als in z'n onder bewustzijn de Europa Cup wedstrijden tegen Parma en Auxerre worden afgedraaid. Of dat bekerduel tegen NEC van vorig jaar. Sterker nog: in de laatste zes jaar werd Ajax in maart vier keer (FC Groningen, 13 PSV, Feyenoord en NEC) uit het KNVB bekertoernooi geknik- kerd. En wat te denken van de blessures van enkele spelbepa- ende Ajacieden in deze perio de, met name vorig seizoen. Je zou er een regelrecht maart- ii L De teller had op 46 kunnen blij ven staan als Blind vorige maand toestemming had gekre gen om de gelederen van het Mexicaanse America te verster ken. De club van Leo Beenhak ker had de 33-jarige Zeeuw graag tussentijds ingelijfd. Ook was er belangstelling uit Japan. Een transfer was voor Louis van Gaal en het bestuur echter on bespreekbaar. Danny Blind, di plomatieker dan ooit: „Aan de ene kant vond ik het jammer dat het onbespreekbaar was, aan de andere kant streelde het me ook." Zo belangrijk is hij nog voor de ploeg. De wisselwerking met Frank Rijkaard loopt dan ook als een trein. Ligt de lengte van de spits boven het landelijk gemiddelde, dan gaat Rijkaard in de dekking, anders knapt Blind het karwei op. „Dat is ook het grote ver schil met het Nederlands elftal. Onze as Rijkaard/Litmanen is veel evenwichtiger dan de as Jonk/Bergkamp. Allebei heel goede spelers, begrijp me niet verkeerd, maar ons duo speelt veel beter in op de omstandig heden. Als de tegenpartij een lange spits heeft, begint het al. Jonk en ik komen dan in de problemen. Dan moet Frank de Boer weer naar binnen schui ven en zo raakt het elftal uit ba lans. Op het middenveld speelt dat ook. Litmanen kan denken als een middenvelder maar ook als een aanvaller. Het is alle maal wat subtieler, wat door dachten Ambitie Hier is duidelijk een trainer aan het woord. Dat is ook een van Blinds ambities als hij stopt met voetballen. Aan het eind van het seizoen loopt z'n contract af, maar de verdediger heeft nog geen idee waar hij komend sei zoen actief is. „Het is niet on denkbaar dat er weer aanbie dingen uit het buitenland zullen komen. Maar eerst ga ik met Ajax om de tafel. Frank Rijkaard stopt, ik neem aan dat ze niet het hele centrale duo willen ver vangen. Of ik daar misbruik van ga maken? Nee, geen misbruik, alleen gebruik." Louis van Gaal, hier op de foto met Patrick Kluivert, lijkt tijdens de ochtendtraining nog de rust zelve. De Ajax-trainer explodeerde echter bijna van woede omdat de Ajacieden er gistermorgen de kantjes vanaf liepen. FOTO ANP rotterdam eric de bie n gpd-verslaggever Jan Siemerink dreigde vorig jaar 0 in de vergetelheid te raken. Hij 1 kampte met een knieblessure, h had moeite zijn spel weer te 0 vinden en gleed weg op de we- reldranglijst. De inwoner van Rijnsburg wist echter niet van opgeven en ging op zoek naar )l zichzelf. Inmiddels klopt Sieme- rink, die gisteren de tweede ronde van het ABN AMRO-ten- nistoernooi bereikte, op de deur van de top-vijftig. Met een nieu we coach neemt hij nu de stormram ter hand. Tjerk Bogstra, de assistent van Siemerinks vroegere bege- r leider, zal tot het eind van het jaar met de huidige nummer 53 i van de wereld de toernooien angsgaan. „In de afgelopen vier maanden ging het niet slecht. Ik was helemaal op mezelf aange wezen en dat was erg leerzaam. 3m nog verder te komen heb je toch iemand nodig die je tijdens de toernooien mentaal onder steunt", aldus Siemerink, die gisteravond weinig moeite ken- de met dè Duitser Carl-Uwe Steeb: 7-5,6-3. „Ik heb degelijk gespeeld. Het kostte me aan het einde nog enige moeite om het af te ma ken (Siemerink kreeg een 5-0- voorsprong, red.), maar dat kwam mede door Steeb. Hij is echt iemand die tot de laatste snik knokt". In de tweede ronde ontmoet Siemerink de winnaar van de partij tussen Richard Krajicek en Ronald Agenor. „Ik hoop na tuurlijk dat het Richard wordt, maar laten we niet op de zaken vooruit lopen. Voor Richard zal het na zijn succes in Stuttgart moeilijk worden om hier het zelfde niveau te laten zien. Het is een ander toernooi, een an dere baan". Diezelfde Krajicek zorgde gis teren met zijn opkomst wel voor een compleet gekkenhuis in Rotterdam. De eerste dag van het ABN AMRO-tennistoernooi was uitgeroepen tot 'Kids Day' en die ruim 1700 krijsende jeugdleden van Nederlandse tennisclubs tekenden bij de aankomst van Neerlands beste tennisser voor taferelen die je normaal gesproken alleen bij de Open Amerikaanse kampioen schappen tegenkomt. Krajicek had in een eerder stadium beloofd zijn medewer king te verlenen aan het nieuw ste idee van circuit-organisator ATP om het tennis vooral bij de jeugd populairder te maken. Dus reisde hij zondagavond al naar Amsterdam, liet hij zich gistermorgen in de praktijk van haptonoom Ted Troost behan delen (maar niet door Troost zelf, met *vie hij heeft gebro ken), nam hij vervolgens zijn in trek in het Rotterdamse spelers hotel, trainde hij een uurtje met de net uit Philadelphia aange komen Paul Haarhuis en ver zorgde hij tot slot een clinic voor zijn uitgelaten fans. Het was alsof het populaire popgroepje Take That de Ahoy'- hal al in beslag nam. Gegil en geschreeuw,en honderden smeekbeden om een handteke ning. Richard Krajicek lachte er verlegen bij, maar voldeed gelijk een echte popster aan zijn ver plichtingen. „Ik ben, geloof ik, wel populair", zei hij even tij dens een rustig moment. „Ach, het hoort erbij. In Rosmalen en Antwerpen heb ik vorig jaar ook iets dergelijks gedaan. Eigenlijk is het best leuk". Ondank.** de vermoeiende week die hij achter de rug heeft, genoot Krajicek gisteren in de tijdelijke tennistempel. In het verleden was dat wel eens an ders. De 23-jarige Monegask speelde twee keer eerder in Ahoy' en beide malen verloor hij in de eerste ronde. In 1991 was Andrej Tsjesnokov te sterk en twee jaar geleden werd hij na zijn nederlaag tegen Goran Prpic door het publiek uitgeflo ten. In het grootste indoortoer- nooi van de ATP-tour heeft Kra jicek duidelijk iets recht te zet ten. „Dat vind ik een beetje zwaar uitgedrukt", probeerde hij zelf de verwachtingen iets minder hooggespannen te maken. „Ik heb niet het gevoel dat ik hier iets moet goedmaken. Ik wil hier gewoon goed spelen en ik zie geen reden om de eerste ronde te verliezen", aldus Kraji cek, die vanavond met Andrej Medvedev in het dubbelspel in actie komt en pas morgen tegen Ronald Agenor zijn eerste en kelpartij speelt. De Haitiaan vormt normaal geen probleem voor hem, maar voor Krajiceks derde optreden in zijn geboortestad, dat door het financiële steekspel tussen zijn manager en toernooidirec teur Wim Buitendijk al heel wat voeten in de aarde had, staan de sterren bepaald niet gunstig. In 1993 speelde hij in Stuttgart ook de finale tegen Stich en ver loor toen net. Desondanks werd hij in Rotterdam ingehaald als een held, maar al snel weer ver guisd. Ook nu voelt hij bij de buitenwacht nog steeds de scepsis over zijn matige verrich tingen tijdens echt belangrijke evenementen, zoals de Austra lian Open (verlies in de tweede ronde) en de Daviscup-wed- strijd tegen Zwitserland (neder- Hlasek). de niet naast zijn schoenen gaat lopen." De enige uitspatting waaraan De Jong zich na het behalen van de wereldtitel bezondigde was het nuttigen van een biertje. FOTO BEN DE BRUYN „We hadden een voorraadje uit Nederland meegenomen in het vliegtuig, maar in Finland wilde niemand ons bier hebben. Toen hebben we het zelf maar opge dronken." Ronald de Boer blijft thuis Ronald de Boer zal morgen ontbreken in de basisopstelling van Ajax. De 24-jarige spits/middenvelder is weliswaar hersteld van een langdurige enkelblessure, maar ontbeert nog het nodige balgevoel en wedstrijdritme. Jari Litmanen en Patrick Kluivert zijn gisteren wel afgereisd naar Kroatië. Hun enkelblessures lij ken volledig genezen. „De wedstrijd tegen Hajduk komt te vroeg voor iemand die in zes weken geen wedstrijd gespeeld heeft", gaf trainer Louis van Gaal tekst en uideg. „Ik neem alleen honderd procent fitte mensen mee. Jari Litmanen heeft voor het eerst meegetraind met de groep, dat verliep erg positief. Maar hij is dan ook maar drie weken uit de roulatie geweest." Louis van Gaal heeft in z'n selectie zelfs nog een plaatsje vrij voor Nwankwo Kanu. De aanvaller verblijft momenteel in Ni geria voor twee interlands van het olympisch elftal, maar de Ajax-trainer speelt met de gedachte om Kanu over te laten ko men voor de wedstrijd van morgen. Van Gaal: „Hij heeft afge lopen zondag tegen Ivoorkust gevoetbald, als er tenminste niet opeens verkiezingen zijn uitgeschreven. De volgende wedstrijd staat pas gepland voor komende zaterdag. Dus hel zou eventu eel kunnen. Echt ideaal is het uiteraard niet." brugge sid/rtr De Belgische politie probeert met man en macht een explosie van geweld vanavond rond de Europese voetbalwedstrijd Club Brugge-Chelsea te voorkomen. Ruim 140 Engelse supporters werden gisteren bij aankomst in Oostende vrijwel meteen terug op de boot naar huis gezet. Op het vliegveld Zaventem, in de haven van Oostende en op de belangrijkste snelwegen vanuit Calais zijn alle instanties in de hoogste vorm van paraatheid. De Brugse politie verrichtte 63 arrestaties. Elf vandalen ble ven in hechtenis, de rest werd terug naar Engeland gestuurd. Alle geweigerde fans maakten de terugreis met de handboeien om. Dat gebeurde op uitdrukke lijk verzoek van de directie van de vervoersmaatschappij, die had gedreigd de raddraaiers niet mee terug te nemen. De Belgische autoriteiten be sloten gisteren meteen drasti sche maatregelen te nemen. Veel Britten die zich op het Eu ropese vasteland meldden, wa ren dronken, pleegden vernie lingen of hadden geen kaartje. De politie nam diverse messen, stokken en traangasbusjes in beslag. Een Engelsman raakte gewond bij een vechtpartij en moest naar een ziekenhuis wor den vervoerd. Het is overigens nog maar de vraag of Club Brugge en Chelsea de eerste wedstrijd in de kwartfinales van het Europa- Cuptoernooi voor bekerwin naars vandaag afwerken. Het veld in Brugge ligt er door hevi ge regenval slecht bij. De wed strijd wordt bij afgelasting naar morgenmiddag verschoven. De Belgen zetten vijfhonderd politiemensen in. Zij krijgen hulp van vijftig Engelse agen ten. Een politiehelikopter houdt vandaag de ontwikkelingen in de stad en rond het stadion in de gaten. De politie wacht een moeilijke taak. In Londen blij ken ook entreebiljetten te zijn verkocht voor het vak dat be stemd is voor Brugge-suppor- ters. De Brugse politiecommis saris De Bree betreurde die blunder ten zeerste. Volgens geruchten zouden nog ongeveer 1500 hooligans zonder kaartje op weg zijn naar Brugge. De Belgische politie liet weten dat supporters zonder toegangsbewijs direct per boot terug naar Engeland gaan. On geveer 2100 supporters komen met de supportersvereniging van Chelsea naar België. Zij be schikken wel over geldige kaart jes. De burgemeester van Brug ge heeft een alcoholverbod uit gevaardigd binnen een straal van vijfhonderd meter rond het stadion. De Engelse voetbalbond (FA) is momenteel druk bezig met een onderzoek naar de rellen bij de gestaakte interland lerland- Engeland in Dublin, bijna twee weken geleden. „We hebben al een man in Brugge zitten om in de aanloop naar het duel met de bestuurders en politie te pra ten over de beheersing van het supportersprobleem", zei FA- woordvoerder Mike Parry. Een nieuw schandaal met voetbal fans kan de Engelse bond niet gebruiken in verband met de organisatie van het EK in 1996. Japan kandidaat WK 2002 zurich dpa Een week na Zuid-Korea heeft nu ook Japan zich officeel ge meld als kandidaat-organisator voor het wereldkampioen schap voetbal in 2002. Gisteren ontving de wereldvoetbalorga- nisatie FIFA de Japanse geloofsbrieven. Vandaag sluit de inschrijvingstermijn voor de WK-organisa- tie. Verwacht wordt dat ook Mexico zich nog meldt. Japan en Zuid-Korea strijden in ieder geval weer om de organisatie van een groot sportevenement. In 1988 namen beide landen het te gen elkaar op voor de organisatie van de Olympische Spelen. De FIFA neemt in juni volgend jaar de beslissing. Het eerstvol gende WK vindt plaats in 1998 in Frankrijk.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17