Op weg naar een duurzame provincie? Braziliaanse nachtmerrie Schrijvende Lezers Het gat in de markt van de Christenzakenlieden Beter met de bus naar Winkelhof of Alphen Adoptiekinderen: wat doen om problemen te voorkomer DINSDAG 28 FEBRUAR11995 969 Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermel den waarop het betref fende artikel werd gepu bliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant ondertekend met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezon den brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor inge zonden brieven in te kor ten en plaatsing van brie ven te weigeren. Op 17 februari 1995 las ik in de krant; 'Christenzakenlieden zien gat in de markt'. In dit artikel staat dat de zoon van EO-pre- sentatior het antwoord allang heeft gevon den. En dat mogen collega-zakenlieden we ten. (Alzo geschreven in de krant van 17-02- 95.) Als de heer Binnendijk het zo goed weet, waarom geeft hij zijn kennis dan onbijbels over aan de mede-zakenlieden. De BIJBEL Door de gehele THORA-BIJBEL staat de handelswereld in de geest van Kain, de moordenaar van de beginnen. Zijn kinde ren werden handelaars en oorlogmakers, het middel om de economie in stand te houden, heden duidelijk te zien voor ieder een op de wereld. Jezus is gedood omdat HIJ voor de voeten liep van Kains kinderen, de leiders der wereld die alleen baat hebben in veel winst en macht, heden nog. Wie niet meedoet zal geen voet op de aarde kunnen zetten zonder pijn en onderdrukking te voelen van het handelssysteem dat eindigt aan het kruis. P.J. van Delft, Oegstgeest. (van redactiewege ingekort) Bussen in de Leidse Breestraat. Een aantal lijnen door deze winkelstraat wordt geschrapt. Naar aanleiding van een artikel in uw krant over het niet meer rijden van de lijnen 48 en 167 door de Breestraat het komend najaar wil ik het volgende kwijt. Ik meen al meermalen gelezen en gehoord te hebben, dat er door ondernemers van de Bree straat geklaagd werd over de ve le klanten die de Breestraat links lieten liggen. Wat wil men nu eigenlijk? In plaats dat men blij is dat zoveel potentiële klanten met de bussen op de Breestraat af gezet worden (bus 167 stopt bij het stadhuis), gaat men bus 167 geheel buiten de stad om lei den, richting station, zonder enige 'binnenstadshalte' aan te doen. Als ik als reiziger van bus 167 wil gaan winkelen in Lei den, bedenk ik mij wel twee maal om van het station naar de Breestraat te lopen. En ik niet alleen natuurlijk, met mij reizigers uit Alphen, Woubrugge en Hoogmade. (Wij moeten toch niet allemaal op het station zijn?!) Wij kunnen nu beter naar de Winkelhof in Leiderdorp, of naar de Alphense winkelcentra gaan. Dit lijkt mij toch niet de bedoeling van de middenstan der in de Breestraat (en uiter aard geldt dit ook voor andere middenstanders in de binnen stad). Als men nu nog via de Hooigracht ging, had men nog één binnenstadshalte. Mijns in ziens heeft men dit plan erg eenzijdig bekeken. Conclusie: ik heb als passa gier van bus 167 en potentiële klant, natuurlijk niet in de eer ste plaats te doen met de arme middenstander uit Leiden, maar denk wel te kunnen spre ken namens vele passagiers van deze buslijn over de toekomsti ge slechte bereikbaarheid van de binnenstad. H. v.d. Putten, Hoogmade. Goed(e)bedoeld Geachte meneer de wethouder, Waarom reageren mensen toch zo onverwacht anders op uw uitspraken, ze zijn toch Goe- debedoeld?! Neem nou laatst de presentatie van de sportnota 'het spel met de knikkers', 'het spel OM de knikkers' zou overi gens een betere naam zijn. Het 'gymnastiekspel' gaat meer knikkers kosten, de zaalhuur gaat fors omhoog. In een on langs afgenomen interview ver dedigt u de zaalhuur-verhoging en u stelt dat het geen ondraag lijke last is voor de verenigingen en leden. Want dat het leidt tot contributieverhoging dat is ook u duidelijk. Maar, ik citeer u let terlijk: ,,We doen ook wat terug voor de gymnastiekverenigin gen. We denken aan de moge lijkheid om voor de gymnastiek een eigen kantine of bar te bou wen in de directe omgeving van de nieuwe sporthal, zodat ze hun eigen barinkomsten heb ben." Stel je voor, je heet de Goede en je woont in de Professoren- wijk, je dochter van 13 jaar zit één uur in de week op gymnas tiek in de Oppenheimstraat. Dochterlief vraagt aan pa: mag ik vijf gulden, want ik wil met mijn vriendinnen na de gymles op de fiets naar de gymnastiek- bar in de Stevenshof, even ge zellig wat drinken. En wat zegt pa??? Nou die pa is net zoals an dere pa's: 'Vergeet 't maar.' Van een gymnastiekvereniging is ongeveer 70 procent van de le den onder de 14 jaar. Stel nu, dat de helft van die overige 30 procent allemaal naar de gym- nastiek-bar aan dé andere kant van Leiden gaat en 2 a 3 drank jes drinkt, dat betekent voor de grootste vereniging van Leiden: 80 x 5 gulden 400 gulden om zet pet week, waarvoor 5 dagen per week vrijwilligers in de weer moeten zijn. En de extra barin komsten? Omzet 400 gulden minus de huur, minus inventa ris, minus de inkoop, minus gratis drankjes voor de vrijwilli gers, minus etc. Hoeveel kom je dan tekort??? Ach, het is Goede- bedoeld, Beterbedoeld is mis schien om de investering voor een gymnastiek-bar niet te doen en de zaalhuur-verhoging ook niet. Heeft pa tenminste geen dubbele kosten vanwege de contributie-verhoging en bar-uitgaven. Waarom reageren mensen toch zo raar op uw uit spraken??? TonZeilstra, Leiden. De Braziliaanse voetballertjes tijdens hun bezoek aan Rotterdam. 'Als ik die gozer zie, sla ik 'm op zijn bek'. Gespierde taal van VPRO-medewerker Jos de Put ter in deze krant van 16 februa ri. 'Die gozer', dat, ben ik, ver slaggever van KRO's Brandpunt. Waar gaat het om? De Putter noemt mijn reportage 'de meest erge vorm van effectbejag'. Verder bezigt hij de term 'doortrapt', zou ik voetbalscout Piet de Visser 'genaaid' hebben en zou ik de werkelijkheid ge weld hebben aangedaan door andere krotten te laten zien dan die waar Leonardo en Anselmo wonen. Ik moet hierop reageren, want wie de bewuste uitzending niet gezien heeft, zou wellicht geneigd zijn deze lariekoek te geloven. Hetgeen mijn naam en die van Brandpunt ten onrechte in diskrediet brengt. Het is duidelijk dat De Putter niet meer zo blij is met wat hij heeft aangericht, want hij is de gene die met zijn documentaire 'Solo, de wet van de favela' Feijenoord op het spoor heeft gebracht van de jonge talentjes in Rio de Janeiro. Sindsdien ontfermt hij zich als een vader over 'zijn' jongens. Met die 'va derlijke' blik heeft hij een repor tage aanschouwd die, in tegen stelling tot zijn eigen werkstuk, puur journalistiek in elkaar steekt. Als de 12-jarige jongen Bruno bij het afscheid nemen van zijn buren zijn tranen droogt, filmen wij dat terughoudend en van grote afstand. Effectbejag? Kom nou, dat is tocht een uiterst se rene manier om een dergelijke emotie in beeld te brengen. Ik zou scout Piet de Visser hebben 'genaaid' en hem heb ben afgeschilderd als een kolo niaal. Ook een opmerking die meer zegt over de huidige ver troebelde geestestoestand van De Putter dan over de integriteit van mijn reportage. De Visser gedraagt zich in de reportage zoals hij is: enthousiast, gedre ven en bezeten van voetbal. Juist om de andere, wat meer beschouwende kant van De Vis ser te tonen, heb ik hem heel bewust uitgebreid aan het woord gelaten over de sociale kant van de zaak, de manier waarop hij vindt dat Feijenoord de jongens hier en in Brazilië zou moeten begeleiden en over zijn persoonlijke drijfveren. Als dat iemand 'naaien' is? Verder gebruikt De Putter het woord 'doortrapt'. Hij doet dat nadat hij het 'veelzeggend' heeft genoemd dat in de reportage een opname zit van krottenwij ken. 'Heel andere krottenwijken dan die waar Leonardo en An selmo wonen', aldus De Putter. Inderdaad veelzeggend. Over De Putter wederom. Want op geen enkele wijze wek ik in de reportage de suggestie dat het hier gaat om de wijken waa beide jongens wonen. Het v ren beelden die het decor sd derden waarin Piet de Visser: tief was. Algemene beelden Rio de Janeiro dus. De desillusie van Jos de Pul over de gevolgen van zijn dot mentaire kan ik me voorstelt: Het is inderdaad pijnlijk vt hem dat hij nu als gelauwerd neast wordt geassocieerd n het opportunisme van Feijt oord dat zonder nadenken ji getjes voor korte tijd met mo beloften naar Nederland 1 komen. Maar het gaat wel h ver om dan iemand die op jo nalistieke wijze zijn werk d daarvoor 'op zijn bek te wil! slaan'. Bedenkelijk, kinderai tig en zielig om op zo'n pl vloerse manier de boodsch; per van het nieuws verbaal lijf te gaan. Ik kan me dan ook niet a de indruk onttrekken dat I hele avontuur niet alleen vt Braziliaanse jongens, mi vooral voor documentaire-n ker De Putter een nachtmer is geworden. In dit licht bezi krijgt de kop boven het arti in deze krant ('Ze gaan met droom aan de haal') een gehi andere lading. Dirkjan Roelevt Amsterda KRO's Brandpu Een deel van Nederland is ge troffen geweest door overvloe dig rivierwater. De politiek had verkeerde prioriteiten gesteld. Daarmee zijn wij uiteindelijk mede-verantwoordelijk. Het be lang van politieke betrokken heid wordt vaak onderschat. Maar politici worden gekozen door de burgers. Op welke gronden? Voor korte termijn welvaart? Wat is de grote lijn die de politiek volgt? Is het bijvoor beeld wenselijk dat Zuid-Hol land sterk groeit wat betreft wo ningen, bedrijven, mensen? Wat wil de provincie met het Groene Hart? Is een Bentwoud te ver kiezen boven een Bentveld? Met de Statenverkiezingen in maart en de Waterschapsverkiezingen in mei is het nuttig om de boodschap van politici kritisch te bekijken. Kiezen we voor (zo genaamde) winnaars? Kiezen we voor leefbaarheid en duur zaamheid? Politici, economen en lob byisten uit het bedrijfsleven spreken graag over de BV Ne derland - alsof het hier slechts om producenten gaat. Ze schet sen zorgwekkende beelden en dreigende cijfers met betrekking tot woningnood, werkloosheid, wegtrekkende bedrijven, of, op grotere schaal, over 'Nederland als het Jutland van Europa'. Hun oplossing is: bouwen, vooral méér woningen, méér bedrijventerreinen. Ook Zuid- Holland wil hiervoor kiezen. De discussie over het Groene Hart is losgebrand: vooral degenen die er geld aan kunnen verdie nen willen het Groene Hart in stukjes opdelen. Het bedrijfsle ven, dat vindt dat de natuur niet zó zwaar mag wegen in de dis cussie, zoekt een 'aantrekkelijk woonmilieu' voor nieuwe be drijvigheid/woningbouw: juist, een plaatsje temidden van het groen. Momenteel wordt er met honderdduizenden gestoeid als het om woningbouw gaat. Tot 2005 zijn 850.000 nieuwe wo ningen nodig, waarvan 500.000 tot 600.000 in de Randstad. Al thans zo beweren sommige po litici, woningbouwverenigingen en de Nationale Woningraad. Op de huidige 15 miljoen inwo ners in Nederland zijn er 6,1 miljoen woningen, waarvan 70 procent eengezinswoningen. Van de huishoudens bestaat 61 procent uit een of twee perso- In de verstedelijkte Randstad is de nabijheid van een gebied dat, op de volle grond, de mens van voedsel voorziet zowel ver standig als interessant. Ook de recreant kan er goed vertoeven: in het plan zijn kanoroutes, rui terpaden, schaatsroutes, skilou- pes en vanzelfsprekend voet-, en fietspaden geprojecteerd. Mensen hechten zich aan een landschap waar ze in opgroeien, aldus de omgevingspsychologie. Zouden de bedenkers van een Bentwoud soms in een bosrijke omgeving zijn opgegroeid? Wie zal overwegen om op de Veluwe sloten, meren en rietkragen aan te leggen? Niemand toch? De Leidse regio kenmerkt zich juist door de bestaande fraaie afwis seling van landschappen in de vier windstreken. Bovendien zal een Bentwoud in aanleg zeven maal zo duur worden als een Bentveld. Waarvoor gaat er ge kozen worden bij de komende verkiezingen van Provinciale Staten en waterschappen? Voor duurzaamheid, leefbaarheid voor velen, voor mensen? Ne derland is geen BV. Nederland is een land met mensen met emoties, zoekend naar geluk en een redelijk plekje voor ieder een onder de zon. Mirjam Ates-Snijdewind, Zoeterwoude. ren en hun omgeving kan hel pen zo goed mogelijk met even tuele problemen om te gaan. Voor de ouders is dit: een kind met een vaak onbekende geschiedenis in je gezin opne men en proberen zo goed mo gelijk af te stemmen op de aard en geschiedenis van dit kind. Voor de kinderen betekent dit: allereerst verlies van de om geving en de mensen bij wie je bent geboren, wennen aan een volledig nieuwe omgeving en langzaam leren om weer ver trouwen te krijgen in de wereld om je heen. Voor zowel ouders als kinde ren geldt: we hebben samen iets gemist en hoe kunnen we sa men nog zoveel mogelijk inha len van alles wat we teko komen zijn. Ouders en kin kunnen dan een band m kaar krijgen, die de basi zijn voor het latere levei het kind, nl. 'je op je g kunnen voelen bij een anc intimiteit aan te gaan. We hopen dat we met brief zowel ouders als ge; teerden recht doen, door r zeggen: 'Adoptiekind vaat bleemkind', maar: 'Wat ku we doen om problemen z mogelijk te voorkomen?' T. Bc R. Sc Riagg Zuid-Holland N Bentwoud of Bentveld? nen. Twee miljoen van de ruim zes miljoen huishoudens is 55 jaar of ouder. Vanwege vergrij zing en woningverdunning zou daarom meer gewerkt moeten worden aan creatieve oplossin gen in steden om woonruimtes (ook financieel) aantrekkelijk te maken voor 1 a 2 persoonshuis houdens. Veel mensen wonen te groot. Het Rijksbeleid dat ou deren zo lang mogelijk zelfstan dig moeten wonen heeft hier ook invloed op. Uit het Woning behoefte-onderzoek van CBS (Staatcourant 31.1.95) bleek dat het aantal woningzoekenden tussen 1989 en 1993 gelijk is ge bleven. ,,De stijging van de ja ren tachtig heeft zich niet door gezet." Ook een provincie kan keuzes maken: meer nieuwe (dure) woningen bouwen, of de doorstroming in de binnenste den bevorderen. De provincie Zuid-Holland wil haar imago oppoetsen met mooi gesitueerde bedrijven en woningen. ,,Dat trekt meer be drijvigheid (van elders) aan." En nieuwe mensen. Ook al is Zuid- Holland de drukst bevolkte pro vincie van Nederland (24 pro cent van de bevolking). In de Randstad behoort de woning dichtheid per hectare nu al tot de hoogste in de wereld. Boven dien kent de Randstad de mees te congestie op de wegen. In Zuid-Holland heeft meer dan 1 op de 3 inwoners een motor voertuig. Waar zullen al die nieuwe bewoners in vredes naam moeten rijden? De wegen zullen niet 6-baans maar min sten 8-baans moeten worden en de straten in de steden...? Hoe veel bedrijven en welvarende bewoners zullen vervolgens ver dwijnen omdat mobiliteit in de Randstad onmogelijk is gewor den? Dat laatste speelt al een belangrijke rol bij bedrijven die wegtrekken: het is hier te druk. (Een andere reden is een betere locatie: meer centraal in Neder land of dichter bij de grenzen.) Veel bedrijfs-, en kantoorpan,- den staan leeg in de grote ste den van Zuid-Holland. Te weinig wordt stilgestaan bij de betekenis van een land schappelijk gebied voor de mens. Mensen ontspannen zich in de natuur, komen er op adem. Vluchten er weg voor de dagelijkse drukte. Zoeken er vertroosting in moeilijke tijden. Laten er hun fantasie los op het wolkenspel. Worden onbekom merd geïmponeerd door de grootsheid van de natuur. Crea- ARCHIEFFOTO BEN DE BRUYN tieve, nieuwe ideeën ontstaan vaak tijdens wandelingen of fietstochten in de vrije natuur. Kortom, voor de psychische ge zondheid, de stressbestendig heid van mensen en het beden ken van innovatieve ideeën speelt de natuur een belangrijke rol. Maar dan praten we wel over een redelijk groot gebied. Niet over een park of groen strook. En dat laatste schijnt men met het Groene Hart meer en meer voor ogen te hebben. Een versnippering van het Groene Hart betekent een in perking van de emotionele be levingswereld van de mens. De weidsheid van het open veen- weidelandschap roept in de mens iets groots en ruims op, waar hij in dit horizoninkrim- pende verstedelijkte gebied juist behoefte aan heeft. Een Bent veld bij Zoetermeer, ontwikkeld door het platform Bentveld, past dan ook veel beter in het hierboven genoemde open ge bied dan een Bentwoud. Onder zoek heeft aangetoond dat in deze omgeving nimmer een woud heeft gestaan. In een Bentveld zou de huidige agrari sche functie kunnen blijven voortbestaan. De produktiefac- toren zijn er goed beheersbaar. Hierbij willen we reageren op het artikel over adoptiekinde ren, dat vrijdag 10 februari jl. in uw krant stond. Zoals reeds met de redactrice M. Wesseling was overeengeko men, konden we ons vinden in de inhoud van het verhaal. On ze schrik betrof echter de aan hef van het artikel: 'Adoptiekind vaak probleemkind'. Naar onze mening staat dit volledig in te genspraak met de aard en doel van het interview: nl. meer be grip proberen te krijgen voor de specifieke situatie van adoptie gezinnen, adoptieouders en ge- adopteerden zelf. Onze ervaring is dat meer be grip van het specifieke van de adoptiesituatie ouders, kinde- Ifuiinrélil

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16