Raadselachtige meesterschilder Muziek gebukt onder pretenties Cultuur Kunst Groeiende belangstelling voor Nederlandse dans Choquerend zonder te overtuigen Muziek, dans en 'live' schilderen op performance in Leids kunstcentrum JINSDAG 28 FEBRUAR11995 chef annemiek ruygrok, 071 -356471plv chef jan rijsdam. 071-356472 Geen intelligent varken te vinden straatsburg Een filmploeg van het tv-station France 3 zoekt al enige tijd vergeefs een intelligent varken voor een rol in de serie Les Alsaciens (De Elzassers). Het varken wordt Adolf genoemd in de film die in 1944 speelt. Zodra er een geschikt varken is gevon den, moet het leren meubels om te gooien. In de scène wordt een verboden radio-toestel ontdekt terwijl er toevallig een SS'er aanwezig is. De filmmakers zijn op zoek naar een scharrelvarken omdat mestvarkens uit de moderne veehouderij door hun leefomstandigheden dommer zijn dan normaal. Scharrelvarkens daarentegen kunnen zich vrij bewegen en ontwikkelen daardoor een hogere IQ. Acteur Michael Vincent Gazzo dood los angeles De acteur en toneelschrijver Michael Vincent Gazzo, die bekend werd door zijn rol als mafialid in 'The God- father' deel II, is naar nu pas bekend is geworden, medio februa ri overleden aan een hartaanval. Gazzo is 71 jaar geworden. Hij speelde al in 1954 in een film met Marlon Brando in de hoofdrol: 'On the Waterfront'. Hiermee maakte hij naam als Hollywood- acteur die het type van de 'bad guy' goed kon vertolken. Disco Night in Stadsgehoorzaal leiden De Stadsgehoorzaal ondergaat deze week een me tamorfose. De concertzaal wordt één keer als een discotheek in gericht. Aanstaande zaterdag vindt er namelijk de Disco Soul Dance Night plaats, een spectaculaire (licht)show met optredens van De Hermes House Band en Caught in the Act. De Hermes House Band is de bekendste studentenband van dit moment. Hun hit 'I will survive' verdrong Marco Borsato van de nummer één notering op de hitlijsten. De band bestaat uit elf studenten van de Rotterdamse Studentenvereniging Hermes. Ze treden maar een beperkt aantal keren op, maar dan is het ook echt feest. Kaarten voor de Disco Soul Dance Night kosten in de voorverkoop 30 gulden (aan de zaal 35 gulden) en zijn verkrijg baar bij K&O, Oude Vest 45 en bij de V&D info-balie. De zaal is open vanaf 21.00 uur. The Blues Brothers in Den Haag leiden A Tribute to the Blues Brothers is een swingende theater voorstelling, waarin het bekende Blues Brothers-repertoire wordt gebracht. Giles New en Simon John Foster hebben de rol len overgenomen van John Belushi en Dan Aykroyd die eind ja ren zeventig succes genoten als The Blues Brothers. In 1982 overleed Belushi en daarmee kwam een te vroeg einde aan hun succesformule. Samen met The Bluettes en Band zijn de nieuwe Blues Brothers te zien op zondag 12 maart in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Kaarten voor deze voorstelling zijn tot en met 6 maart te koop bij het Uitbureau van K&O, aan de Oude Vest 45 in Leiden. The Blues Brothers. Compleet overzicht van Pyke Koch in Boymans-van Beuningen Voor en tijdens de oorlog gokte Pyke Koch (1901-1991) op het verkeerde politieke paard. Het kwam de magisch realist - volgens sommige kenners de beste Nederlandse schilder van de afgelopen 150 jaar - op een tijdelijk be roepsverbod te staan. Zijn onverhulde sympathieën voor het fascisme zouden hem tot aan zijn dood blijven ach tervolgen, maar ook de waardering voor zijn werk danig in de weg zitten. Met een indrukwekkend overzicht doet het Rotterdamse Museum Boymans-van Beuningen een serieuze poging het kunstenaarssschap van Koch te reha biliteren. rotterdam»godert van colmjon Als schilder had hij waarschijn lijk het liefst in de Renaissance geleefd. Maar zijn hang naar aristocratie en de grote schil derkunstige traditie belette hem niet explosieve thema's als ho moseksualiteit, travestie, incest en het Freudiaanse Oedipus complex in de Nederlandse schilderkunst te introduceren. De politiek en artistiek uiterst conservatieve Koch was in ero tisch opzicht een libertijn van de veelsoortige liefde. Vrijwel zonder uitzondering zouden zijn voorstellingen in het teken van het laatste staan, wat tot een voor Nederland even uniek als raadselachtig oeuvre zou lei den. „Een beschaafde man van het Pruisisch-Engelse type. Hij sprak nooit met stemverheffing. Politiek gezien was Koch een smerige rotzak, hoewel ik zeer beducht ben voor een lukraak oordeel over 'goed' of 'fout'. Maar los van de ethiek is zijn werk natuurlijk fascinerend," aldus tekenares en schrijfster Dirkje Kuik. Zij ontmoette Koch begin jaren zestig enkele malen in de Utrechtse galerie De Rei ger. Daar werden enkele nieuwe schilderijen van Koch geëxpo seerd en de galeriehoudster vul de de overige ruimten aan met tekeningen van Kuijk. Ongenaakbaar De enige keer dat Koch bij het Utrechtse Genootschap Kun- stielfe, waarvan hij lid was, ex poseerde was op 26 oktober 1940. Koch toonde er het ge ruchtmakende portret van zijn vrouw Heddy Koch-de Geer, dochter van minister-president De Geer die in september 1940 plaats moest maken voor Ger- brandy omdat hij vrede met Hitier wilde sluiten. Het was een opmerkelijke en scenering, zorgvuldig geregis seerd door de meester zelf. De wanden van de grote expositie zaal had hij voor deze gelegen heid zwart laten schilderen ten Lijm gestolen van Panorama Mesdag den haag gpd De restauratie van Panorama Mesdag in Den Haag hoeft er geen vertraging door op te lo- )en. Maar, zo reageert project- eider H. van der Donk, verve end is het wel dat inbrekers ;ich hebben ontfermd over de ipeciale lijm die gebruikt wordt ij de hersteloperatie .van het ichilderij waaraan al geruime ijd wordt gewerkt. Uit een op- ilagloods zijn 44 blikken ont- eemd met de uit Amerika af- omstige lijm die speciaal voor restauratiewerkzaamheden van schilderijen wordt toegepast. Van der Donk heeft goede hoop spoedig over nieuwe lijm te kunnen beschikken. De restau ratie van Panorama Mesdag wordt naar verwachtig eind van dit jaar afgerond. amsterdam anp De belangstelling in het buiten land voor Nederlandse dans is de laatste jaren toegenomen. Nederlandse gezelschappen hebben in het seizoen 1993/94 25 procent meer voorstellingen gegeven dan in het jaar daar voor. Dat blijkt uit een rapport van het Directie Overleg Dans gezelschappen (DOD). De voorstellingen trokken bij na 80.000 bezoekers, gemiddeld zeshonderd per voorstelling. In het Kunstenplan 1993-1996 is de bevordering van de Neder landse cultuur in het buitenland een van de beleidsuitgangspun ten. De afwezigheid van taal en het visuele karakter maken de Gegraai in herenpantalons en gekronkel in trio 's toneel recensie tineke straatman Voorstelling: 'De dood, de duivel' van Pe ter Turrini door het Nationale Toneel. Ver taling: Marcel Otten. Decor: Andre Joos- :en Spel: Esgo Heil, Hans Ligtvoet, Anane Schluter, Jack Wouterse e.a. Gezien: 25/2, heater a/h Spui, Den Haag Aldaar nog t/m 11 maart. Tournee t/m 6 mei. 'ow, wat is de wereld toch :ondig, vooral als je er met iriesterogen naar kijkt. Een aar Sodom en Gomorra. En het toppunt van slechtigheid is uiteraard de grote stad, een poel van hoererij, geweld en bederf. De priesterogen in kwestie behoren toe aan Christian Bley (let op de symboliek van de voornaam), een wereldvreemde dorpspastoor die in 'De dood, de duivel' van de Oostenrijkse toneelschrijver Peter Turrini op zoek gaat naar de zonde omdat hij niet meer weet „wat goed en kwaad is, wat zonde is, .wie God Tijdens zijn zoektocht komt hij al snel terecht aan de zelf kanten van de maatschappij, lie zich zowel in de onderwe reld als in de bovenwereld be vinden. In de onderwereld, met ^zijn louche cafés en zijn ge welddadige cliëntèle, raakt hij in contact met een jongeman met filmster-aspiraties en een verlepte alcoholiste met om zwachtelde benen die Magda heet (let opnieuw op de symbo liek van de voornaam). En in de bovenwereld treft hij een milieu van wapenhandelaars, omkoop bare ministers en actrices met nazi-sympathieën. Dit moderne passiespel, waarin Christian na een bewus te onderdompeling in diverse vormen van morele corruptie uiteindelijk zijn eigen kruisiging arrangeert, veroorzaakte bij de Weense première in 1990 heel wat commotie. Niet uitgesloten is dat het juist die commotie is die regisseur Johan Doesburg voor het stuk heeft doen kiezen. Hij houdt immers van contro verse, of het nu de roemruchte opwinding betreft die indertijd ontstond over het uiteindelijk niet opgevoerde Fassbinder- stuk 'Het vuil, de stad en de dood' of de recente uitvoering van 'Troilus en Cressida'. Commotie over een stuk be tekent echter niet noodzakelij kerwijs dat het goed of interes einde ongewenste lichtreflecties te voorkomen. In het duister gloeide, rood als de bloem van een rododendron, slechts één schilderij op: het ongenaakbare portret van zijn jonge echtgeno te. Sommige scherpzinnige criti ci zagen in de hooghartige en met een ijskoud klassiek forma lisme geschilderde gestalte een nationaal-socialistische begin selverklaring, wat door de schil der overigens altijd is ontkend. Dat gold ook voor zijn bekende 'Zelfportret' met zwarte band (1937), waarin moeilijk iets an ders kan worden gezien dan de voorstelling van een jonge god van de Nieuwe Orde. Erotisch Koch werd zijn leven lang geob sedeerd door de techniek van het schilderen, maar meer nog door het maken van intrigeren de en raadselachtige beelden, waarin zijn eigen psyche cen traal stond. Erotische mystifica ties en maskerades, metamorfo ses en symbolische toespelin gen vormen de kern van zijn werk. Zijn schilderijen (en tekenin gen) vormen een wonderlijke stoet van slangemensen, prosti- tuées, viriele schoorsteenvegers, slaapwandelaarsters, openbare urinoirs, kermisattracties, stille vens, mythologische figuren, geheimzinnige tuinen, vreemde sporttaferelen, staatsie-achtige vrouwenportretten en narcisti sche zelfportretten. Voor de liefhebber bieden de schilderijen een schat aan Freu diaanse toespelingen. Kochs seksuele ambivalentie komt on der meer tot uitdrukking in het verschil tussen de vitale manier waarop hij mannen - in het bij zonder zijn schoorsteenvegers met goed gevulde broek - uit beeldt en de lijksbleke huidskleur die zijn vrouwen zonder uitzondering hebben. Hij heeft ze naar oud Renais- sance-gebruik licht geschminkt met groene aarde en roze, een cosmetica die Carel Blotkamp 'De schiettent' van Pyke Koch. het woord 'doodsengelen' in de mond heeft gelegd. In het overzicht in Museum Boymans ligt het zwaartepunt op de schilderkunstige en es thetische kwaliteiten van zijn werk. Dat Koch 'fout' was in de oorlog, dat wil zeggen een over tuigd nationaal-socialist waar voor hij na de oorlog een tijde lijk beroepsverbod aan zijn broek kreeg, wordt vanzelfspre kend in de catalogusteksten niet ontkend. Toch hebben de au teurs een sterke neiging Kochs voorstellingswereld vooral te beschrijven in kunsthistorische termen. Hoe gerechtvaardigd anno 1995 de aandacht voor de tech nische en esthetische aspecten van Kochs oeuvre ook lijkt, aan de stijl en de representativiteit van zijn voorstellingen kleven aspecten die duidelijk naar zijn bedenkelijke politieke keuze verwijzen. Zijn stijl heeft onmis kenbaar autoritaire trekken. Ze ker in een jaar waarin we voor de vijftigste keer de oorlogsdo den herdenken mag niet verge ten worden dat Kochs sympa thieën lagen bij een uiterst kwa lijke politieke orde waartegen een aantal collega's van hem wel stelling durfden te nemen en dat met hun leven moesten bekopen. Pyke Koch, Schilderijen en Te keningen. Museum Boymans- van Beuningen, Mathenesser- laan 18-20, Rotterdam. 26 fe bruari t/m 14 mei. Open: di t/m za 10-17 uur; zo 11-17 uur. Glenn Miller, als de dag van gisteren haarlem john oomkes Vijftig jaar na dato duiken nog steeds memorabilia op die de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog verduidelijken, nuanceren of van een ongezie ne voetnoot voorzien. Deze week liggen de herontdekte op namen van de Amerikaanse or kestleider en arrangeur Glenn Miller uit 1944 in de vorm van een dubbel-CD in de Neder landse platenwinkels. Het is als of het publiek het historisch be lang ervan beseft: de plaat scoort bij voorintekening al in de vele duizenden. Major Glenn Miller speelde, samen met zijn vaste orkest (het tot "The American Band of the Allied Expeditionary Force' om gedoopte ensemble) een cen trale rol in de Amerikaanse pro pagandamachine. Tussen 16 september en 27 november 1944 namen ze ten behoeve van het American Broadcasting Sta tion een zestal radio-uitzendin gen op, gericht aan het adres van de Duitse Wehrmacht, die sinds de zesde juni van dat jaar voortdurend terugtrekkend pro beerde stand te houden. Het is aan het kleine Engelse platenmaatschappijtje Gonifer Records en een klein aantal Mil- ler-liefhebbers te danken dat schellak-kopieën van de lang vermiste Abbey Road Studio opnamen boven water kwamen en konden worden gerestau reerd. Bij beluistering blijkt dat de kwaliteit zich op zijn minst kan meten met andere histori sche opnamen uit dat tijdperk. Het audiodocument is om min stens twee redenen uniek. De voor Miller zo kenmerkende klarinetsoli en een aantal stuk ken die öf niet van de Miller Band bekend zijn öf in andere arrangementen worden ge speeld dan van bestaande op namen bekend is. Hollywood had de nu eens suikerzoete, flegmatiek optre dende romanticus en de dan weer muzikaal vernieuwende orkestleider al lang en breed in de smiezen toen hij deze opna men in Abbey Road (later zo be faamd dank zij The Beatles) ver vaardigde. Maar als de droom- fabriek écht had beseft wat Mil ler in zijn mars had - tot op de dag van vandaag schuimen twee full-time orkesten gebruik makend van zijn naam en mu ziek de wereld af - dan hadden we meer overgehouden dan de ze, overigens elegante en bij tijd en wijle knallende opnamen. Glenn Miller the American Band of the AEF, The Lost Re cordings. Zesendertig songs plus introducties. Happy Days/Conifer Records (RCA), cdhd40112. ADD/MONO. dans zeer geschikt voor culture le export. In Nederland steeg het aantal dansvoorstellingen met dertien procent van 877 in 1992/93 naar 988. Het aantal bezoekers nam met een procent af van 377.346 naar 372.627. Volgens het onderzoek is het bezoek na een tijd van groei nu stabiel. Tussen 1986 en 1994 was er sprake van een stijging van 45 procent. Het Nationale Ballet en het Nederlands Dans Theater, twee gezelschappen die ook interna tionaal een vooraanstaande rol spelen, maken deel uit van het DOD. Verder zijn acht kleinere gezelschappen lid. sant is, zoals ook Doesburg zou moeten weten. „Nu heb je me gegeten en gedronken", zegt de oude alcoholiste wanneer zij en de priester de liefde hebben be dreven, en ja hoor, „net de con secratie tijdens de mis", consta teert de priester. Turrini's para bel is gevuld met dergelijke cli chés, zoals hij ook gevuld is met buitenkantfiguren, en vooral met pogingen tot choqueren. Aan die pogingen tot choque ren heeft Doesburg zich als aan een reddingsboei vastgeklampt. De voorstelling is een en al ge- graai in herenpantalons, ge- sproei van sperma en gekronkel in trio's, terwijl tussendoor vrij wel iedere mannelijke speler wel even in travestie verschijnt. Voeg daarbij de priesterlijke heffing van een kelk door een wapenhandelaar boven een schotel van kapotgeschoten mensenhoofden, het gevinger aan een sexpop door een hoer en de naakte Christian aan het kruis, en de overkill is compleet. Waarmee Doesburg meteen zijn eigen vergissing onderstreept. Hij had het stuk nooit moeten kiezen. Kunstenares Molly Ackerman. FOTO FRED ROHDE Dansers, musici en een kunste nares achter de ezel geven vrij dag 3 maart een ongewone voorstelling in de expositie ruimte van kunstcentrum Haagweg in Leiden. Onder de titel 'Moment of creation' schil dert Molly Ackerman terwijl Bram Groothoff, Erik Jan Kuiper en Jos Kessels muziek maken. Danseres en actrice Josephine Jansen beweegt op hun geïm proviseerde klanken. Lambert Wouda zet dat alles in het juiste licht. Fred Rohde wandelt daar tussendoor met zijn camera en naar alle waarschijnlijk komt ook een aantal videografen op namen maken van deze perfor mance. De Amerikaanse Ackerman bewees al eerder dat ze het te gendeel is van de kunstenaar die eenzaam en noest in zijn atelier werkt. In haar vaderland heeft ze al verschillende van de ze performances met musici en dansers gemaakt. Vorig jaar was Ackerman in Leiden en werkte daar met plaatselijk kunste naars Ben Overdevest en Frank Borst aan een moderne versie van 'Het laatste oordeel' van Lucas van Leyden. De kunstenares noemt haar manier van werken expansio nisme. Het samenwerken met kunstenaars uit andere discipli nes zoals dans en muziek geeft meer energie, nieuwe ideeën, andere zienswijzen. Volgens Ac kerman kan een kunstenaar die voorbij de grenzen gaat van zijn manier van schilderen, muziek maken, dansen of welke disci pline dan ook veel vrijer wer ken. In Amerika geeft ze zelfs les in de vrijheid van het samen werken door met jonge kunste naars een groepsschilderij te maken. De performance 'Moment of creation' begint om 21.00 uur. Ackerman laat zich net als dan seres Jansen inspireren door de geïmproviseerde klanken van Kessels (percussie en gitaar), Groothoff, saxofoon, keyboards, drum en zang) en Kuiper (bas). Het eindresultaat is, naast an der werk van de kunstenares, zaterdag en zondag te bekijken. In de expositieruimte hangen ook foto's die Fred Rohde maakte voor zijn boek 'Molly in the Neverlands'. De tentoon stelling is tussen 13.00 uur en 18.00 te bezichtigen aan de Haagweg 4. theater recensie wunand zeilstra 'Niet gesnoeid', muzikaal programma met Ricky Koole, Karin Bloemen, Ca rolyn Watkinson. Leoni Jansen. Adel- heid Roosen en Rocq-E Harrell Regie Titus Tiel Groenestege. Muzikale lei ding: Onno Krijn. Gezien: 27/2. schouwburg. Leiden Citaten van de Oostenrijkse schrijver Peter Handke sieren het programma dat er op het eerste gezicht uit ziet als een gebedenboekje. Dat staat chique, 'Niet gesnoeid' is kennelijk niet zo maar een muzikaal programma, het biedt muziek binnen een pretentieus kader. De vrouw staat centraal als moeder, maagd en minnares. Nu wordt Peter Handke de laatste jaren in vakkringen menigmaal zweverigheid verweten. En dat is ook pre cies de zwakke kant van 'Niet gesnoeid'. De muziek gaat gebukt onder de pretenties. Zo lang Karin Bloemen, Leoni Jansen, Rocq-E Harrell en Carolyn Watkinson zin gen, is het programma één groot muzikaal feest. Hun stijlen lopen mijlenver uit een, hun vakvrouwschap staat op hetzelfde niveau. Daarnaast doen mee pril ta lent Ricky Koole en Adelheid Roosen, wier vocale capaci teiten van bescheidener om vang zijn. Deze zes vrouwen worden begeleid door een achtmansformatie met ras muzikanten als Onno Krijn en Nico van der Linden op toetsen. Er zitten muzikale pareltjes tussen. Zo horen we bijvoor beeld ineens het 'Zing, vecht, huil van Ramses Shaffy als tussenstuk binnen een nummer met Afrikaanse rit mes. 'With a little help from my friends' van I.ennon en McCartney en 'Only women bleed' zijn hier kippevel- nummers, 'Sisters' swingt bij deze dames de pan uit. En daarmee is de lijst nog niet uitgeput. Soms is de opbouw van het programma verrassend. Eerst is er bijvoorbeeld een uiterst ingetogen 'Miserere nobis'. De andere dames zeggen daar dan kinderge bedjes doorheen. Van religie stappen we over op een kort intermezzo, waarin de heren van het orkest een loflied op hun geslachtsdeel brengen. Dan neemt Leoni Jansen het roer over en zingt in een ste vig nummer van Coot van Doesburgh en Onno Krijn 'Mama houdt van sex'. Ter afsluiting daarvan stapt Ca rolyn Watkinson naar voren om ons 'Throw out the life line' van de Reverend Ufford te leren. Het is een verfris sende warboel. Helaas zakt het program ma diverse malen in, als die pretenties met sprookjes of beschouwelijke verzinsels om de hoek komen kijken. Alle zes maken ze zich daar min of meer schuldig aan. Adelheid Roosen spant hier de kroon. Zij is in staat om de grootst mogelijke flauwe kul met een air van diepzin nigheid te verkopen. De een vindt dat meesterlijk, een an der walgelijk. Maar een feit is dat het de vaart uit het pro gramma haalt zonder iets ex tra's toe te voegen. Het mag kinderachtig klinken, maar eigenlijk geeft de titel exact de zwakke kant van het pro gramma aan. Had men ri goureuzer gesnoeid, dan was er absoluut niets te klagen geweest.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13