Laatste kans voor Fokker £D, 'De provincie? Nooit van gehoord' cdC <S&//ezahiztz (Yj/z/esz j de Bijenkorf Randstad Produktie onderdelen in nieuw bedrijf Fokker OP ZOEK PROVINCIALE STATEN 8 maart '95 DINSDAG 28 FEBRUAR11995 Douane Schiphol vindt slagtanden Amsterdam De douane op Schiphol heeft acht hele en een hoe veelheid delen van slagtanden van Afrikaanse olifanten in beslag genomen die, naar nu pas blijkt, vrijdag zijn aangetroffen in een vliegtuig uit Lagos, Nigeria. Het toestel was op weg naar de Filip pijnen en maakte op Schiphol een tussenstop. Volgens woord voerder H. van Zon was de douane niet getipt over de smokkel waar, maar was het toestel reeds van tevoren als 'risicovlucht" geselecteerd voor een controle op vervoer van beschermde uit heemse diersoorten. Van Zon kon niet zeggen welke waarde de slagtanden vertegenwoordigen. De douane draagt ze over aan de Algemene Inspectiedienst (AID). Schoonmaakbeurt Haagse binnenstad den haag De gemeente Den Haag geeft al het straatmeubilair in het centrum van de stad een grote schoonmaakbeurt. Vanaf woensdag wordt alle graffiti en illegaal plakwerk op banken, lan taarnpalen en prullenbakken verwijderd. De straten moeten daardoor een nettere aanblik bieden. Het schoongemaakte straatmeubilair wordt voorzien van een waarschuwing dat op nieuw bekladden geen zin heeft. Elke dag wordt gecontroleerd of het schoongemaakte object schoon blijft. De praktijk leert vol gens de gemeente dat graffitispuiters en illegale plakkers daar door worden afgeschrikt. De schoonmaakactie, die tot eind vol gend jaar duurt, kost ongeveer honderdduizend gulden. De ge meente hoopt dat de actie winkeliers ertoe aanzet hun panden te ontdoen van illegale leuzen en andere ongerechtigheden. schiphol. bill meyer vervolg van voorpagina Fokker wil alle ondersteunende activiteiten, zoals de produktie van vliegtuigonderdelen, onder brengen in een nieuwe onder neming: Fokker Aerostructures. Dit bedrijf, met maar liefst 2000 werknemers, komt op een zeke re afstand van Fokker Aircraft te staan. De nieuwe organisatie bestaat uit de toeleveringsbe drijven van Fokker op Schiphol en Papendrecht, alsmede de naar Hoogeveen over te plaat sen kunststoffenproduktie. Fokker-topman Van Schaik wil zich namelijk meer en meer op de kernactiviteiten terug trekken: vliegtuigbouw, ont werp, verkoop, product support en onderhoud. Fokker Aero structures zal zichzelf in de markt staande moeten houden door concurrerend te werken. Na verloop van tijd is het niet vanzelfsprekend dat Fokker bij zijn dochteronderneming in koopt als iemand anders de produkten goedkoper kan ma ken. Fokker wil verder 10 procent op de loonkosten besparen via aanpassing van de arbeidsvoor waarden. De directie heeft een pakket maatregelen op tafel ge legd om dit te realiseren. Fokker wil de sinds 1993 uitgestelde loonsverhogingen plus de CAO- verhoging van 1 mei 1995, die per 1 mei 1996 verschuldigd zouden zijn, alleen doorvoeren als het bedrijf winst maakt. e Bijenkorf bestaat 125 jaar. Ter gelegenheid daarvan hebben we gezorgd voor veel extra activiteiten en novitei ten. Neem bijvoorbeeld de Bijenkorf Boekhandel. Deze keer met een aantal bijzondere aanbiedingen. Topman Van Schaik benadrukt noodzaak sanering „In Nederland gingen andere ondernemingen ons reeds voor. We zijn niet lichtvaardig tot dit besluit gekomen. De totale bedrijfskosten moeten omlaag. Anders redden wij het niet. De komende onderhandelingen met de vak bonden zullen niet eenvoudig zijn. Maar wij voeren ze niet vanuit een luxueuze positie. We hadden geen andere keus." onderneming wel sluiten. Enigszins eufemistisch begon hij gisteren zijn persconferentie met de opmerking dat Fokker zich als 's werelds grootste fa brikant van regionale vliegtui gen moet versterken. ,,Met de herstructurering wordt beoogd een technologisch hoogwaardi ge industrie als vliegtuigbouw voor Nederland te behouden", aldus Van Schaik. In gewoon Ben van Schaik weet nu hoe zijn voorgangers Frans Swarttouw en Erik-Jan Nederkoom zich bij eerdere Fokker-saneringen ge voeld moeten hebben. Aange slagen, maar toch vastberaden presenteerde hij zijn eigen red dingsplan voor Fokker. In 1996 moet er weer winst zijn, anders stapt Van Schaik op en kan de Nederlands: het is deze keer er op of eronder voor Fokker. Een volgende sanering betekent de doodsteek voor het bedrijf. Immers, werkten er vijf jaar geleden 14.000 mensen bij de vliegtuigbouwer, na deze ronde zijn dat er nog slechts 6650. Als de ruimtevaartafdeling volledig wordt verkocht en de nieuwe onderneming Fokker Aerostruc tures straks wordt verzelfstan digd, blijven er nog ruim 4000 mensen bij de 'kernonderne- ming' over. Daar valt verder niet in te snijden. Fokker wordt net als zijn con currenten geplaagd door de aanhoudende recessie in de we reldluchtvaart. Die zette tijdens de Golfoorlog in. Alleen de zeer sterke luchtvaartmaatschappij en, waaronder de KLM, tonen dit jaar voor het eerst tekenen van herstel. De recessie heeft tot gevolg gehad dat de or derstroom opdroogde. Werd er nog eind jaren tachtig voor mil jarden aan vliegtuigen besteld, nu is het vechten om de schaar se orders. Verwacht wordt dat de vliegtuigmarkt volgend jaar aantrekt, hoewel deze prognose al enkele jaren de ronde doet. Maatschappijen zullen, hoopt Fokker, hun oudere toestellen moeten vervangen met het oog op strengere geluidseisen en onderhoudskosten. Ook zullen zij hun vloten moeten uitbrei den om de gestage groei van passagiers te behappen. Tot die tijd moet Fokker het zien uit te houden. Leidse hoogleraar pessimistisch over opkomst verkiezingen leiden monica wesseling ,,De provincie? Daar heeft de burger toch nog nooit van ge hoord. Grote zaken als de hoge snelheidslijn, de Betuwelijn of de uitbreiding van Schiphol worden door het Rijk doorge drukt; de provincies hebben het nakijken. Dat onthoudt de bur ger. De provincie ziet hij nooit. Provinciebestuurders moesten eens wat meer tam-tam maken. Jan Terlouw is het goede voor beeld." Professor A. Bekke, hoogle raar bestuurskunde aan de Leidse universiteit, is bepaald niet optimistisch gestemd over de opkomst bij de komende provinciale-staten-verkiezingen (8 maart). „Zo'n 60 procent. Laag, maar al meer dan vier jaar geleden. De watersnood heeft de provincies bekender ge maakt." Hij zelf stemt in elk ge val: „Nooit over getwijfeld." De lage opkomst noemt de hoogleraar betreurenswaardig, maar begrijpelijk. Provincies zijn volgens hem altijd al 'merk waardige stiefkindjes' geweest. Stiefkindjes, maar dan wèl van het soort dat belangrijke beslui ten neemt, zo tekent hij aan. „De provincie bepaalt wat er met het Groene Hart gaat ge beuren, ongelooflijk belangrijk. Ze geeft milieuvergunningen uit en bepaalt waar er ziekenhuis bedden komen. Verstrekkende besluiten, maar in alle stilte ge nomen. De provincie verkoopt zichzelf niet." Van écht politiek bedrijven heb ben de provincies geen kaas ge geten, vindt de hoogleraar. „Ik heb alle partijprogramma's doorgelezen en ze zijn allemaal hetzelfde. Uiterst saai. Provinci ale politici zijn geen politici, maar een groepje, hopelijk wij ze, dames en heren dat beslui ten neemt." De kritiek van Beelaerts-van Blokland, voorzitter van het IPO (de club van provincies), dat de provinciale verkiezingen te veel beheerst zouden worden door de nationale politici, wijst Bekke met verve van de hand. „Zonder die nationale kopstukken was de verkiezingscampagne nog e Bijenkorf, 125 jaar samengevat. Heen Montijn dook in onze archieven en stelde een boek samen over 125 jaar Bijenkorf, "t Gonst', een boeiend kijk- en leesboek waarin de gesebiedenii de Bijenkorf op een inspirerende manier tot uiting komt. 39.50 Jiteraire Boekenmaand. Van 1 maart tot 1 april staat de Bijenkorf in het teken van Literatuur. Speciaal voor de Bijenkorf schreef Gerard Reve de novelle 'Op Zoek'. Een treffend relaas over menselijk streven en falen, spannend en hilarisch tegelijk, helder Een exclusieve Bijenkorf uitgave voor de geschenkprijs van 5.- MUMOllg) 1 og meer Reve. Het indrukwekkende oeuvre van Gerard Reve is compleet vertegen woordigd. Van 'De Avonden' tot een nieuwe uitgebreide editie van 'Brieven aan Josine M.' In de maand maart is vrijwel zijn gehele werk tijdelijk in prijs verlaagd. Paperbacks vanaf 29.90. Nu 10.- korting. Pockets nu 5.- korting. saaier. Bovendien, de burger kiest op grond van wat nationa le politici doen. Daar komt geen provinciaal aan te pas." Overigens is hij ervan over tuigd dat de onbekendheid we derzijds is; de provinciaal be stuurder kent de kiezer even min. „En dat is maar goed ook. Een bestuurder moet de grote lijnen in de gaten houden. Hij moet niet afgaan op individuen en op individuele v Uitstel De provinciale staten die op 8 maart voor Zuid-Holland wor den gekozen, mogen maar krap twee jaar de scepter zwaaien over heel Zuid-Holland. Bin nenkort worden Rotterdam en (hoogstwaarschijnlijk) Den Haag tot aparte stadsprovincies benoemd. De inwoners van die twee nieuwe provincies moeten dan opnieuw naar de stembus om hun eigen provinciale staten te kiezen. „Niet galant en onge lukkig", is het commentaar van de hoogleraar. Hij ziet veel meer in uitstel van de verkiezingen in Zuid- en Noord-Holland. „Wacht anderhalf jaar en dan weet de burger ook waarvoor hij kiest. Een Rotterdammer nu het bestuur van de rest van Zuid- Holland laten kiezen, dat klopt Een fusie tussen Noord- en Zuid-Holland ligt voor hem overigens voor de hand. De hui dige grens tussen deze twee provincies vindt hij kunstmatig. Het milieu hier en daar is het zelfde. De komst van de stads provincies ziet Bekke als een fa celift voor het verschijnsel pro vincie. Rotterdam eist als stads provincie heel veel bevoegdhe den op. „En dus zal de burger de provincie weer veel vaker te genkomen." Het boek 'De Sehrijversmarkt (of een schrijver is ook maar een mens)', gaat over de lach en soms deerniswekkende belevenissen van schrijvers in hun strijd om het dagelijks brood. Een keuze uit de verhalen van bijvoorbeeld Wim de Bic, Remco Campert, Freek de Jonge, Jules Deelder, Peter van Straaten, Theodor Holman, Koos van Zomeren en Stefan Verwey. Geïllustreerde paperback, exclusieve Bijenkorf uitg ave 15.- 1 gpm Opeens deed hij m'n rokje omhoog en m'n broekje naar beneden "Maar meneer toch wat doet u nu?! 06-340.340.30 Gratis telefoon- sex voor vrouwen 06-4366 Of 4622 Mannen bellen v. 1,-p/m Telefoonsex 06-9713 Sex direct 06-9718 Super sex 06-9716 Sexcontact 06-9635 Sex plezier voor 2 06-9894 Live sex 06-320.325.00 Regiosex 06-320 325.92 IVrouwen van 35 jaar en ouder willen DIREKT-SEX, Bel haar thuis op via DIKKE vrouwen geven telnrs. voor gratis sex bij hen thuis. Diverse clubs en 06-nummers Hot dreams escort Voor een leuke dame thuis of hotel. Tev. striptease. Tel.: 071-412587. HOMO-KONTAKTEN Direkt apart met een hete knul uit de regio Leiden. Bel nu 06-9613 (Nu 50cpm). Hete ERVAREN vrouwen van 40 jaar zoeken sexkontakt. 06-350.290.08 (75cpm). Hot dreams privé Onze dames ontvangen u op een leuke manier. Tev. soft SM. Tel 071-148847. Oudere vrouwen geven telnrs. voor GRATIS sex bij hen thuis. Bel 06-9511. (100cpm). Nymfomanes doorschakel- lijn direkt APART met een oudere vrouw. Bel 06-9504. (75 cpm). IIPRIVE, vol uur 75.-!! Geop. ma.t/m vrij 10-24u Bestevaerstr 215 hs. A'dam. Tel.: 020-6869264 1 gpm. Zonder slipje aan klom ze over het prikkel draad. 'Oei HELP me!! Ik zit vast!!' 06-340.340.55. Anonieme sexafspraakjes met heerlijke vrouwen uit de regio LEIDEN bel nu 06-320.330.79 (75cpm). GRATIS naar bed met vele getrouwde vrouwen thuis. Sexkontakten. Bel nu 06-9530 (75cpm). Hofstad Escort SERVICE: 070-3549241 Assistentie welkom! Sleutel opgeven? Tel.: 071-143545 Fax.: 071-323508 C^ene wandeling door den Bijenkorf. De heruitgave van een legendarisch boek dat 25 jaar geleden verscheen. Het bevat een verzameling afdrukken van oude Bijenkorf advertenties uit de periode 1914-1930. Een caleidoscopisch weleer. Feestprijs 10.-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12