Bejaarden krijgen diepvries' thuis i 'Stel je patiënten op hun gemak' Politie neemt zes wapens in beslag Leiden Regio/Rijn Veenstreek LStompwijk twijfelt aan =nut van een werkplan Franse mariniers herdacht Alkemade rekent op fonds voor herstel Paardebrug Oegstgeest wil oude raadhuis beschermen Hardrijders Rijksstraatweg aangepakt DINSDAG 28 FEBRUAR11995 chef henny van egmond, 071 -35641-1. plv.-chef hans koenekoop. 071 -356429 roefin Leiderdorp -veral Ie vrijwilligers van Tafeltje Dekje gaan de ouderen in ïngeleiderdorp binnenkort diepvriesmaaltijden thuis bezor- P'ev en. Ze dienen als vervanging van de huidige warme naaltijden. Ouderen die geen magnetron of diepvries- astje hebben, kunnen er een lenen van de UW (Unie JJan Vrijwilligers). Ook veranderen de prijzen voor de naaltijden. Ouderen met een hoger inkomen, moeten in lorg iet vervolg meer betalen. eiderdorp hans koenekoop 'oordat dit nieuwe systeem van ttlai naaltijdvoorziening in heel Lei erdorp wordt ingevoerd, wil de JW eerst een proef doen met en stuk of dertig ouderen, laar allereerst is goedkeuring lodig van de gemeenteraad, imdat Leiderdorp de verstrek ing van maaltijden aan thuis wonende ouderen met tiendui- enden guldens subsidieert. Nu nog rijden de vrijwilligers an Tafeltje Dekje elke dag met wanne maaltijden langs de deu ren van bejaarden. Elke 'afne mer' betaalt dezelfde prijs: 6,50 gulden. In de toekomst is het de bedoeling dat de bezorgdienst van de UW nog maar een keer per week langskomt met een compleet pakketje diepvries maaltijden. Afhankelijk van het inkomen betaalt een oudere een prijs die ligt tussen de 5,50 en 8 gulden. De groep thuiswonende ou deren die gebruik maakt van de maaltijdservice, wordt steeds groter. Naar verwachting maakt in het jaar 2010 zestig procent van de Leiderdorpse ouderen gebruik van de voorziening. Het aantal vrijwilligers dat kosteloos langs de deuren rijdt, wordt daarentegen niet groter. Het nieuwe plan om wekelijks een 'kouwe hap' aan huis te bezor gen, is dan ook vooral bedoeld om de kosten te drukken. De gemeente heeft berekend dat voor het nieuwe systeem een subsidie nodig is van ruim 52.000 gulden. Het huidige sub sidiebedrag bedraagt ruim 63.000 gulden. Van de bejaar den die nu warme maaltijd thuis laten bezorgen, zou straks de helft een lagere of een gelijke prijs gaan betalen voor de diep vriesmaaltijden. De andere helft zal 50 cent tot twee gulden meer per maaltijd moeten neer leggen. De gemeente houdt er daarom rekening mee dat som mige rijkere' ouderen vanwege die prijsverhoging afhaken. Inbraak in zwembad Haasbroek zoeterwoude In het sportcomplex van zwembad Haasbroek aan de Zoeterwoudse Nieuweweg is het afgelopen weekeinde ingebroken. De beheerder ontdekte gisteren dat een ruitje was ingeslagen. De daders namen een radio en enkele sleutels mee. Auto over de kop door stoepje alphen aan den rijn Een 24-jarige automobilist uit Alphen aan den Rijn is gisteravond met zijn auto op de Marketenster in zijn woonplaats over de kop geslagen. Net voor twee scherpe boch ten raakte de man vermoedelijk een stoeprand, waardoor hij de macht over het stuur verloor. De Alphenaar bleef ongedeerd. De dorpsraad van Stompwijk en burgemeester en wethouders in Leidschendam zijn het nog niet ps over de manier waarop de fraad in de toekomst moet wer- De gemeente wil dat de dorpsraad jaarlijks een werk plan opstelt met projecten die 'in Stompwijk kunnen worden aangepakt. Projecten die vari ëren van het opknappen van 4 een zandbak tot het schilderen van een bankje of het schoon maken van sloten. In sommige gevallen zullen omwonenden hierbij zelf de handen uit de mouwen moeten steken. De etl 'dorpsraad dient de projecten te coördineren, zo is de bedoeling. „Die hoort waaraan behoefte is VRIJE TIJD rompwuk dorith ligtvoet en kan de inzet van vrijwilligers regelen", aldus een gemeente woordvoerster. De leden van de dorpsraad zijn nog niet zo ver. Ze twijfelen aan het nut-van «en werkplan. „Als Stompwijkers ergens mee zitten, geven zé 'dat toch weL aan ons door. Wij vinden een werkplan niet zo nodig", zegt dorpsraadlid S. Waaijer. Ze vreest dat de dorpsraad een hoop extra werk en verantwoor delijkheid toegeschoven krijgt, als het model van de gemeente wordt overgenomen. „Als bij voorbeeld beslist wordt dat er gens een speeltuin moet ko men, mag het niet zo zijn dat wij zelf die voorziening moeten realiseren", aldus Waaijer. Ne gen maart is de vergadering van de dorpsraad. Vier nieuwe plaquettes bij monument in Oegstgeest Bij het verzetsmonument in het Bos van Wijckerslooth in Oegstgeest worden dit voor jaar vier nieuwe plaquettes geplaatst. Hierop komen de namen te staan van ver zetsleden en Oegstgeestena- ren, die als oorlogslachtoffers moeten worden herdacht. Het toevoegen van de na men is onder meer een ini tiatief van de Oranjevereni ging, instanties van oud-ver zetsstrijders en de vereniging Oud Oegstgeest. De plaquet tes, die ,11.000 gulden kosten, worden uitgevoerd in brons. Het ontwerp is van kunste nares M. Elias-van Pantha- leon baronnesse van Eek uit Warmond. Het is de bedoe ling dat de bronzen aanvul ling op het verzetsmonu ment voorafgaand aan de dodenherdenking op 4 mei wordt onthuld. wassenaar Aan de Wassenaarse Slag in Wassenaar had gisteren de tra ditionele herden king plaats van de zes Franse mari niers die daar in 1944 omkwamen. De plechtigheid, georganiseerd door de vereniging Oud Commando's Zuid- Holland, werd ge houden rond het zogeheten Trepel- monument. Het monument is ge noemd naar Char les Trepel, de Fran se kapitein die met vijf marinecom mando's de op dracht kreeg na te gaan of het moge lijk was geheim agenten binnen te smokkelen vanuit zee. De Duitsers kregen hiervan ver moedelijk lucht en hebben de actie mogelijk hardhan dig in de kiem ge smoord. De precie ze toedracht is tot op de dag van van daag nog onduide lijk, maar de Was senaarse politie trof de ontzielde li chamen van de zes op 28 februari 1944 aan. FOTO BEN DE BRUYN rupwetering» De politie van het district Rijn en Braassem heeft dit weekein de zes jachtgeweren in beslag genomen. De eigenaars hadden geen geldige vergunning. De in beslagname is onderdeel van een actie om de registratie van vuurwapens op orde te stellen. De gemeenten hebben die regi stratie vorig jaar aan de politie overgedragen. Alle 'geregistreerde personen in Alkemade, Jacobswoude, Rijnwoude, Zoeterwoude en Leiderdorp, die in het bezit zijn van een jachtakte of een vuur wapenvergunning, krijgen deze week een brief van de afdeling bijzondere wetten met de me dedeling dat zij voor 15 maart een aanvraag moeten indienen voor verlenging van hun papie ren. Mensen die een geregi streerd vuurwapen hebben, maar deze week geen brief op hun mat hebben vinden, wordt dringen verzocht contact op te nemen met deze afdeling, tel: 071-810194. „We denken en we hopen dat we het volledige adressenbestand hebben, maar er zou een adresjes tussendoor geslipt kunnen zijn", zegt poli tiewoordvoerder H. Boeser. Tegen de zes mensen, bij wie dit weekeinde jachtgeweren in beslag zijn genomen, is proces verbaal opgemaakt. „Ze ston- deft bij ons geregistreerd dat ze ooit een vuurwapen hadden. Maar ze hadden nu niet meer de juiste papieren. Blijkbaar wa ren ze vergeten de wapens in te leveren of wisten niet dat dat zo hoorde. Ze deden verder niets meer met hun vuurwapens", al dus Boeser. Tijdens de controle is ook een opgezette buizerd in beslag ge nomen op grond van bepalin gen in de Vogelwet. Het beest was niet geregistreerd terwijl dat wel zo hoorde. Er is weinig hoop meer dat de vrachtwagenchauffeur die in oktober vorig jaar de Paarde brug in Rijpwetering voor meer dan een ton beschadigde, ooit nog wordt gevonden. De politie heeft de zaak nog niet opgege ven en laat in België en Frank rijk nog wat tips natrekken. Maar op het gemeentehuis van Alkemade wordt er al stilaan re kening mee gehouden dat de dader op het kerkhof ligt. Bur gemeester A. Meerburg zei gis teren tijdens de vergadering van de gemeenteraad dat hij nu zijn hoop heeft gevestigd op het waarborgfonds. Wanneer de politie het onderzoek naar de vernieling staakt, kan de ge meente zich tot het fonds wen den. Alkemade kan dan in ieder geval een belangrijk deel van de herstelkosten vergoed krijgen. Meerburg rekent er op dat het nog wel enkele maanden zal duren voordat de politie alle sporen heeft nagetrokken. Aan de brug wordt ondertussen niets opgeknapt. De ophaalbrug over de Rijpweteringsevaart kan zo lang niet open voor het scheepvaartverkeer, omdat de brug door de aanrijding totaal Leiderdorpse tandarts Beije neemt afscheid OEGSTGEEST Woonruimte. 'Woonruimte in o Nederland op rantsoen' is het thema van een discussie-avond o in de Roode Leeuw aan de Dorpsstraat op dinsdag'28 fe- :bruari. Vanaf 20.30 uur spreekt Groen-Linkskandidaat Pieter de Jong over de volkshuisvesting in :Zuid-holland. Na 22 uur houdt de afdeling Oegstgeest van Groen Links de jaarvergadering. Swingen. In het gebouw De Nachtegaal aan de Endegeester- 2 [straatweg wordt op donderdag 2 maart de maandelijkse swing avond van Endegeest gehouden. Te gast is de disco Dance Emo tion. Aanvang 20 uur. LEIDERDORP Politiek. De politieke partijen in Leiderdorp houden op vrijdag 3 maart een politiek café in party centrum 't Oude Dorp aan de Hoofdstraat. Zes kandidaten iraten over het Groene Hart, be- aardenzorg en verkeer en ver voer. Aanvang 20 uur. ALPHEN AAN DEN RUN Peuters. Peuterspeelzaal De Ridderzwam in buurtcentrum Elckerlyc aan de Havixhorst heeft plaats voor peuters van 2 jaar en drie maanden tot 4 jaar. Informatie: 01720-44046. Tekenfilm. 'Het dappere broodroostertje' is de tekenfilm die op zaterdag 4 maart wordt vertoond bij speeltuin- en buurt vereniging Vreugdeoord aan de Vorselenburgstraat. De film be gint om 14 uur. Entree twee gul den. Niet-leden betalen drie gul den. ZOETERWOUDE-DORP Meester.Het Zoeterwoudse duo Kvin Traar verzorgt op zondag 5 maart een Diner Dansant in café de Meester aan de Zuidbuurtse- weg. Barbara Straathof en Rol and vander Post spelen covers en enkele eigen nummers. Tege lijkertijd1 wordt een dagschotel leiderdorp» hermanjoustra Tandarts J. Beije gaat fietsen in Zuid-Frankrijk. Tandarts gaat golfen in Zuid-Frankrijk. Tandarts Beije gaat oude Peu- geots verzamelen in Zuid- Frankrijk. En tandarts Beije zal geen boor meer aanraken in Zuid-Frankrijk. Tandarts Beije? Ja, tandarts Beije! Want ook al stopt hij per 1 maart met zijn praktijk om naar het zonnige zuiden te vertrekken, voor veel patiënten zal hij altijd 'die vriendelijke Leiderdorpse tand arts' blijven. Na 34 jaar praktijk, waarvan 32 jaar in Leiden en Leiderdorp, vindt hij het welletjes. Zestig jaar is een mooie leeftijd om op te houden. „Het is een zwaar beroep. Je leeft continu onder spanning. Steeds moet je pro beren de angst en de weerstand bij de patiënt weg te nemen. En dan is 34 jaar lang. Mijn vrouw heeft ook altijd gezegd: je moet op je hoogtepunt ophouden. Op het moment dat het nog goed gaat. Ik heb verscheidene colle ga's zien gaan. Met een hartin farct bijvoorbeeld. Moet ik daar op wachten, dacht ik op een ge geven moment." Bovendien heeft zijn eigen li chamelijke gesteldheid ook een rol gespeeld bij de beslissing te stoppen. Twintig jaar geleden kreeg Beije een hernia en de laatste jaren begon zijn rug steeds vaker weer op te spelen. Kortom, alles bij elkaar genoeg reden afscheid te nemen van zijn werk. Dat hij al die jaren schitte rend heeft gevonden, laat daar geen misverstand over bestaan. Een zwaar beroep hoeft nog geen naar beroep te zijn. „Om een goede tandarts te zijn, moet je natuurlijk liefde voor het vak hebben. Naast de vereiste handvaardigheid. Het is vaak werken op de vierkante milli meter. En je moet uiteraard met Tandarts Beije: werken op vierkante millimeter. kon dat heel goed, zo zeggen enige bezoekers van zijn af scheidsreceptie. Hij had de gave patiënten op hun gemak te stel len. „Een warm, vriendelijk en zachtaardig mens", zo luidt het algemene oordeel. Beije constateert zelf ook met genoegen dat veel patiënten hem een warm hart toedragen. „Eind 1962 nam ik de praktijk over van tandarts Kranenburg, JiuLUwduJata. FOTO HENK BOUWMAN Een praktijk met vijfduizend pa tiënten. 's Ochtends om half ze ven ging de deur al open. En 's avonds om half vijf was er weer spreekuur. Daar wen je aan, ook al speelde ik met het idee de praktijk wat kleiner te maken. Minder patiënten. Dat was al leen niet zo eenvoudig. In die tijd was er een enorm tandart sentekort. In elk geval krijg je zo wel een band met heel veel jfl, Dat merkte hij onder meer toen hij na tien jaar met zijn praktijk verhuisde naar Leider dorp. Een groot deel van de pa tiënten uit Leiden ging gewoon mee. „Nu is dat nog te merken. De helft van de mensen woont in Leiden." Ze voelen zich blijk baar thuis bij Beije. Een groter compliment kan hij zich nau welijks voorstellen, want voor menigeen is de tandarts toch nog altijd een boeman. Dat er tegenwoordig meer aandacht wordt besteed aan het wegnemen van de angst bij pa tiënten kan dan ook zijn goed keuring wegdragen. Het 'ont staan' van de zogeheten angst tandarts die pas tot behande ling overgaat als de patiënt zich een beetje op zijn gemak voelt - en dat kan maanden duren - vindt hij een goede ontwikke ling. „Boren geeft nu eenmaal een rotgevoel, dat moet je on derkennen als tandarts. Stel je patiënten gerust. Probeer dui delijk te maken dat je dat rotge voel voor een deel kunt wegne men." Hoe? „Door bijvoorbeeld te vertellen dat een injectie dat ge voel voor een groot deel kan wegnemen. En door uit te leg gen wat je precies gaat doen, dan is het wat minder bedrei gend. Hoe jonger de patiënten in dat geval zijn hoe beter. De angst voor de tandarts ontstaat vaak in de kindertijd. Neem de schooltandarts die met een bus komt voorrijden. Je ziet een hele klas dan verstarren. En als ze in de bus zijn geweest, dikken ze de verhalen aan. Zo ontstaat een soort van collectieve angst." Daarom is Beije ook zo blij met zijn opvolger, A. Goudberg. Het vak van tandheelkunde is nog altijd in beweging. „En hij beheerst allerlei nieuwe tech nieken. Zoals hypnose. Elke tandarts zou dat eigenlijk moe ten beheersen. Om de angst bij de patiënt weg te kunnen ne- oegstgeest loman leefmans Het gemeentebestuur van Oegstgeest wil dat het huidige raadhuis aan het Wilhelmina- park op een lijst van bescherm de dorpsgezichten wordt ge plaatst. Burgemeester en wet houders antwoorden dit op vra gen van de vereniging Oud Oegstgeest. De historische ver eniging is bang dat het raadhuis nadelige veranderingen onder gaat als de gemeente binnen enkele jaren naar de Jelgersma- kliniek verhuist. Los van de vraag of het Wil- helminapark een beschermd dorpsgezicht wordt en op de rijks- of gemeentelijke monu mentenlijst komt, zegt het colle ge alles in het werk te zullen stellen om voor het huidige raadhuis een 'hoogwaardige be stemming' te zoeken. Inmiddels is duidelijk dat de gemeente het complex afstoot en ambtenaren en bestuurders naar de voormalige en opge knapte Jelgersma-kliniek ver huizen. Hierdoor bestond bij Oud Oegstgeest, de fractie van Leefbaar Oegstgeest en enige omwonenden angst dat een an dere functie voor het raadhuis het uiterlijk en de rust in de buurt zou schaden. B en W denken dat het moge lijk moet zijn om het raadhuis als kantoor in te richten of er enkele luxe appartementen in te vestigen. De gemeente wil de omwonenden betrekken bij het zoeken naar een nieuwe be stemming voor het raadhuis. In de tussentijd moet dit wor den geschilderd. Het uitstellen van de keuze voor een (deels) nieuw of bestaand gemeente huis, heeft het onderhoud naar de achtergrond gedrongen. Om houtrot te voorkomen moet het worden geschilderd. De ge meente is van plan daar 23.000 gulden extra voor uit te trekken. Pluimveeslachter schrikt niet van ultimatum zoeterwoude liesbeth buitink Pluimveeslachter Den Her tog is niet geschrokken van het ultimatum dat de ge meente Zoeterwoude vorige week heeft gesteld. Zij dreig de met een dwangsom als het bedrijf niet vóór juli maatregelen neemt om de stank tegen te gaan. Woord voerder O. Franken van het moederbedrijf Brokkings' Be heer in Hagestein verklaart dat tussen de slachter en de gemeente al afspraken be stonden om voor die datum definitief een einde te maken aan de overlast voor omwo nenden. Brokkings' Beheer nam Den Hertog een jaar geleden over en heeft volgens Fran ken sindsdien een half mil joen gulden geïnvesteerd. „We hebben knelpunten op gelost, maar moesten daarbij wel een achterstand inhalen. Achter die dreiging met een dwangsom zit een positieve klank, namelijk dat we al hadden afgesproken dat voor die datum een aantal dingen gerealiseerd zou zijn. En wij zijn wel bereid mee te wer ken aan datgene dat de ge meente wil", aldus Franken. Toch legt Brokkings' Be heer zich niet neer bij de dwangsom. „We gaan daar tegen wel in beroep. Dat doen we altijd. Want wij zou den het niet terecht vinden als die dwangsom wordt in gevorderd. Wij vinden dat we 'goede afspraken met de ge meente hebben gemaakt en nemen een aantal maatrege len om de klachten zoveel en zo goed mogelijk op te los- Groenendijk geeft voetballes in Koudekerk koudekerk aan den run Profvoetvaller Alfons Groenen dijk van het Rotterdamse Sparta geeft op woensdag 8 maart een zogeheten clinic aan jeugdspe lers van voetbalvereniging Kou dekerk. De training wordt afgesloten met wedstrijdjes van vier tegen vier man. De winnaars in de verschillende leeftijdscategorie- en gaan door naar de halve fi nales die op 14 mei in Utrecht worden gespeeld voor aanvang van de wedstrijd FC Utrecht - Roda JC. De training door de Rotter damse profvoetvaller begint om 17.00 uur op het sportcomplex van W Koudekerk aan de Grut tolaan, en is onderdeel van het Goalmasters-programma van de KNVB. De politie gaat maatregelen treffen tegen snel heidsduivels op de Rijksstraatweg in Wassenaar. Veel automobilisten rijden daar - zo bleek uit controles - ondanks de vijf snelheidscamera's te hard. Volgens woordvoerder H. Merx van de po litie zouden zij telkens snelheid minderen bij een controlepunt om vervolgens weer gas te ge ven tot de volgende camera. Vanaf volgende week gaat de politie Haag landen daarom structureel met mobile appara tuur controleren tussen de vaste camera's. De controles zijn op diverse plaatsen en tijdstip pen, minimaal vier uur per week. Eerder werd al incidenteel met mobile apparatuur gecontro leerd. Maar dat had volgens de politie niet het beoogde effect. Zwemmers praten mee over nieuw Alphens zwembad alphen aan den run Een glijbaan van vijftig meter of langer, een wildwaterkreek een golfslagbad of een bubbelbad. Of toch liever een Turks stoom bad, een massagesalon en on derwaterverlichting? De Alphe- naren die vorig iaar een nement hadden voor zwembad De Hoorn kunnen nu zelf aan geven wat zij in hun nieuwe zwembad willen hebben. De ge meente werkt op dit moment aan een programma van eisen voor het nieuwe binnen- en buitenbad dat in 1997 de poor- ten moet onenen~Voor de houw van het nieuwe bad op de plek van De Hoorn aan de Van Fo reestlaan heeft de gemeente een bedrag van 17 miljoen gulden beschikbaar. Hoeveel daarvan bestemd is voor de toeters en bellen die in hel enquêteformu lier worden opgesomd, is nog nietvasteesteld.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11