'Tucht tegen homo's is onaanvaardbaar' J Kerk Samenleving Samen op Weg 'in nieuwe fase' Ikon-beleid op synode ter discussie tËfë&ÊbÊiÊË Warmtefront DINSDAG 28 FEBRUAR11995 BUITENLAND KORT Kernwapens Paus Johannes Paulus II heeft zich uitgesproken voor vernietiging van alle kernwa pens. „Alle kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit het Valicaan." Met zoveel conflicten in de wereld moet de internationale gemeen schap nooit vergeten wat er in Hiroshima en Nagasaki is gebeurd, zei de paus tot een groep Japanse bisschoppen in het Vaticaan. De atoom bommen die de Amerikanen in augustus 1945 op deze Ja panse steden afwierpen, hebben naar schatting 210.000 mensen gedood. Vijftig jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog moeten de regeringen zich inzetten voor algehele ont wapening en voor een ver- bod van alle kernwapens. Een effectief systeem voor het geweldloos oplossen van conflicten is volgens de paus noodzakelijk. China en Taiwan De protestantse kerken uit China en Taiwan hebben voor het eerst sinds vier jaar weer contact met elkaar ge had. De gesprekken in Seoul (Zuid-Korea) zijn in een har telijke sfeer verlopen, aldus een gezamenlijke verklaring die de Wereldraad van Ker ken heeft verspreid. Het inti- tiatief voor de ontmoeting was ook van de Wereldraad afkomstig. De delegatie van de Chinese Christelijke Raad onder leiding van secretaris generaal dr. Han Wenzao en die van de Presbyteriaanse Kerk op Taiwan met onder anderen secretaris-generaal dr. C. Yang bekrachtigden 'hun gemeenschappelijke verbondenheid in het chris telijke geloof. In de verkla ring spreken de kerken de hoop uit dat de gesprekken worden voortgezet. De dele gaties spraken over het werk van beide kerken en vooral over de theologische oplei ding. Zondagsrust De twee grote kerken in Zwitserland zijn tegen het voorstel zes zondagen per jaar de winkels te openen. Het desbetreffende wets voorstel hebben ze in een ge zamenlijke verklaring 'onaanvaardbaar' genoemd. Als een dag waarop er in principe niet gewerkt hoeft te worden, heeft de zondag een grote betekenis. Dit geldt niet alleen voor het gezin, maar ook voor culturele, sociale en godsdienstige terreinen, al dus de Federatie van Zwit serse Protestantse Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk. Daarvan mag niet worden af geweken, zeggen de kerken. Met slechts twee stemmen te gen hebben afgevaardigden op de zogenaamde kleine synode de herziene begroting voor de werkorganisatie van de drie Sa men op Weg kerken geaccep teerd. Na forse kritiek in januari was de begroting met een mil joen gulden verlaagd tot ander half miljoen. Ook is er overleg geweest met de financiële orga nen van de kerken. Bovendien zijn er voorzienin gen getroffen om dubbele be lasting van het personeel te voorkomen. De ondernemings raden hadden daarop aange drongen. Zij vreesden dat het werken aan het ineenschuiven van de verschillende organen naast het gewone werk moest worden gedaan. De hervormde predikant B.H. Weegink uit Katwijk vond de voorbereiding van de organisa torische eenheid te ver gaan. „Dit is voorbij de voorlopig heid", zei hij. „Ik ben er niet zo zeker van dat er ruimte is om het proces te keren." In princi pe valt pas volgend jaar de prin cipiële beslissing over het sa mengaan van de drie kerken. De tegenstanders vrezen dat het dan te laat is, omdat de hele or ganisatie dan al min of meer is samengevoegd. Ds. W. van der Aa uit Herwij nen schetste het dilemma van een 'Bonder' die lid is van het hervormd moderamen: „Ik ben geen voorstander van Samen op Weg, maar ik zal wel voor deze begroting stemmen. Een zieke kerk sta je bij. Deze kerk is mij lief." Nieuw rapport voor hervormde synode over heet hangijzer Tucht tegen homoseksuelen is binnen de Hervormde Kerk niet aanvaardbaar. Dat is de teneur van het rapport 'Afhouding van het avondmaal als middel van kerkelijke tucht', waarover de hervormde synode zich volgende maand zal buigen. De synode stelt opnieuw haar homo- besluit van vorig jaar aan de orde, gezien de daarna op gestoken storm van kritiek. LEIDSCHENDAM GPD In het rapport, dat is geschreven door de raad en deputaten (des kundigen) voor de zaken van kerk en theologie, wordt vol mondig erkend dat een kerke- raad is geroepen om tucht te oefenen. Het doel van tucht is immers om dwalende kerkleden naar de gemeenschap te trek ken. Echter, zo staat in het rap port, 'binnen een kerkverband is afsnijding (en dus ook de voorgaande stap van afhou ding) alleen mogelijk wanneer een leer of levenswijze in de breedte van de kerk onaan vaardbaar wordt geacht'. Het stuk vervolgt: „Wanneer de kerk in haar geheel, bij mon de van de generale synode, een bepaalde leer of leefwijze niet wil of kan afwijzen, kan een ker- keraad of consistorie niet over gaan tot maatregelen van tucht vanwege die leer of leefwijze, zonder misbruik te maken van zijn bevoegdheid. Uit deze stellingname van raad en deputaten blijkt dat men het gewraakte homobe- sluit van november vorig jaar onuitvoerbaar acht. De synode constateerde toen opnieuw dat binnen de Hervormde Kerk zeer verschillend wordt gedacht over de aanvaarding van homo seksualiteit. De synode sprak uit dat een kerkeraad van een be zwaarde gemeente om 'onrust en verwarring' homoseksuelen mag vragen elders het avond maal te vieren. LEIDSCHENDAM GPD De hervormde synode zal zich volgende maand bezighouden met de programmering van de IKON (Interkerkelijke Omroep Nederland). Direc te aanleiding is de eigen zendtijdaanvraag van de Gereformeerde Bond, de hervormde rechterflank. De Hervormde Kerk als geheel neemt deel in de IKON. Samen met vier orthodoxe kerkgenootschap pen en de Evangelische Alliantie heeft de bond via de stichting Zendtijd voor de Kerken bij het Commissariaat voor de Media een aanvraag inge diend voor het uitzenden van kerkdiensten. Tij dens een hoorzitting van het commissariaat maakte secretaris ir. Jan van der Graaf van de bond eerder deze maand duidelijk dat de bond 'fundamentele bezwaren heeft tegen de meeste IKON-programma's'. Het hervormd-synodebe- stuur toonde zich pijnlijk getroffen door deze stap van de bond. De synode zal met name ingaan op de vraag hoe de 'breedte der kerk' zich meer zou kunnen herkennen in de programma's van de IKON. Ba sis voor de discussie vormt de IKON-beleidsnota 'Context en gedachtengoed' van vorig jaar. De omroep erkent daarin dat het 'steeds minder dui delijk is wat nu eigenlijk 'des IKON's' is'. Er is niet langer sprake van één visie binnen de c „Dat Iaat ook de IKON niet onberoerd." Aangenomen: te Heukelum: E.B. Kok, kandidaat te Hierden. Bedankt: voor Hollandscheveld (bui tengewone wijkgemeente): J. van Dijk te Tholen; voor Almelo (SoW) A A. van Houwelingen te Waddinxveen (deelge meente Immanuelkerk). BEROEPINGSWERK Aangenomen: naar Hallum: drs. 0 Doorn te Zwartsluis. Beroepbaarstelling: mevr. drs. J. Kloosterman, Gieser Wildeman 29, 6671 HC Zetten. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Stadskanaal (wijk Noord) en te Berkel en Rodenrijs: J.R. Geer- sing te Lisse i.c.m. Voorschoten; te As sen-Zuid: P.J. Trimp te Zoetermeer. CHR. GEREF. KERKEN t: J Plan- tinga te Groningen. Bedankt: voor Nieuwe Pekela: M J. Oosting te Boskoop. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Rhenem C A. van Dieren te Stolwijk; te Middelharnis: AJ. Gunst te Tholen. Aangenomen; te Oud Beijerland: N.W. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: te Emmen-West: G l veninkteAppingedam. DE SPITS •L&OjaMS .V..JLrSr 1 d kA «K.uaia... ,ïcü ijl f MËÊRSSSZfk Kerktorens bepalen al eeuwenlang het silhouet van dorp en stad. De oerdegelijke, robuuste, massieve architectuur als eerbetoon aan God houdt ook in deze tijd van secularisatie stand. De kerk mag dan hebben geleerd een houden van deze bouwwerken is allang geen exclusieve plicht meer van een kleine groep gelovigen, maar wordt gezien als een zaak van algemeen belang. In deze rubriek wordt het werk van oude bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. wstmm P u 1 8 1 4 7 8 8 5 5 2 2 7 3 3 2 9 10 4 5 3 1 8 4 2 2 6 2 3 2 4 9 4 6 9 4 8 4 7 8 10 4 5 4 9 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. praatjesmaker; 2. afvoerbuis; 3. vaag; 4. soort reflector; 5. ein digen; 6. kwajongen; 7. naboot sing; 8. kwaadspreken. WOORDZOEKER Overgebleven woord: BOOTSMANSHARING DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck /AAAB (30ED DAT '|K ME HAD LATEN BUVERZEKEREN HEINZ HET WEER Het kou-invalletje tijdens de laatste week van de meteorologi sche winter - 1 december tot 1 maart - stelde weinig voor. Naast een beetje vorst in de nacht vielen een paar winterse buien; een mix van regen, hagel en natte sneeuw. Onze Belgische collega's vegen de vloer aan met de slappe pogingen van koning winter. Hetzelfde type buien, dat wij winters noemen, wordt over onze zuidgrens al we kenlang aangeduid met 'voorjaars buien'. Bekijken we het voorbije seizoen cijfermatig, dan valt onmiddellijk de hoge gemiddelde temperatuur op. De winter van 1995 was met ruim 5 graden opnieuw een hele zachte. In deze eeuw waren alleen de jaren 1990(6.0), 1989(5.6) en 1975 nog warmer. Geheel in overeenstemming met de gecon stateerde opwarming van de aarde sinds 1975 0.4 graden) zijn alle extreem warme winters in Neder land in de laatste twee decennia opgetreden. Verder gooide natuur lijk de neerslagsom van deze winter hoge ogen; alle drie de winter maanden waren nat tot zeer nat. Overigens is er al sinds de zomer van 1993 een duidelijke toename van de regenhoeveelheid en neer- slagduur geconstateerd. Het KNMI P/ houdt er rekening me maat ook in de nabije toekomst latief nat en warm blijft. De kin atmodellen wijzen immers op e verdere opwarming. Ook wordt wetenschapskringen beseft, dat klimaatverwachtingen nog vrij bel perkt zijn. Er wordt wel flinke vodA uitgang geboekt in het simuleren]/ van de toekomstige weerpatrone] maar harde bewijzen omtrent de vaak gesuggereerde klimaatsverej dering zijn nog niet geleverd. Ver der onderzoek naar het gedrag vah„ bijvoorbeeld de zeestromingen er fenomenen als 'El Nino' zal ongeil twijfeld meer duidelijkheid oplevig] ren over de ontwikkeling van het£. klimaat. Actueel: Een warmtefront zal de vrij koude lucht vanavond en v nacht opzij schuiven. Daarbij val wat (mot)regen; het kwik kruipt omhoog naar 8 a 9 graden. Morgi je ligt ons land in de warme sector van een diepe depressie voor Noord-Noorwegen. Het blijft s ber met soms een beetje regen. langere termijn versterkt de Atlarp tische westcirculatie zich vi Het ziet er naar uit, dat we deze week een afwisseling krijgen v opklaringsgebieden en regen- of buienzones. Vanaf woensdag v\ het weer een tikje kouder. HET WEER IN EUROPA i middag- KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: In het noorden enkele re- gen- en sneeuwbuien, nu en dan ook opklaringen. In het zuiden overwegend be wolkt en regenachtig. Vooral vandaag een storm achtige westenwind. Zacht met maxima van ongeveer 5 graden, in het noorden Meest bewolkt weer met af en toe regen. In het bin- ringen. Maximumtempera tuur tussen 3 en 8 graden, in het noorden lichte Denemarken: Veel bewolking en van daag eerst regen, later op de meeste plaatsen droog. Morgen eerjt droog maar later op de dag weer enige tijd regen. Erg zacht met e temperatuur van ongeveer 9 graden Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig weer. Vandaag in het zuiden van Engeland droog en ook wat zon. Ver der overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur vandaag van 10 graden in Schotland tot 13 gra den in Ierland en Wales en tot 15 gra den plaatselijk aan de Engelse zuidkust; morgen overal enkele graden lager. België en Luxemburg: Vandaag wolkenvelden nog wat zon. Morgen be de dag van het westen uit regen. Mid dagtemperatuur rond 11 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag eerst wolkenvelden en plaatse lijk Jichte regen, boven 1000 meter in de Vogezen en de Jura wat sneeuw. In de loop van de dag droog en perioden met zon. Morgen in de middag van het westen uit regen. Middagtemperatuur in het algemeen rond 12 graden. Tempera tuur op 1000 meter oplopend tot rond +7 graden. Spanje: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog! Langs de zuidelijke cos- ta's en morgen ook langs de de Golf van Biscaje wolkenvelden en enkele buien, middagtemperatuur ongeveer 14 gra den, morgen in Andalusië 19 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, ook van tijd tot tijd zon en op de zuidstranden veel zon. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 20 gra- Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. Mor gen in het westen en later misschien ook in het mrdden van Frankrijk bewolkt en enige tijd regen. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden, morgen enkele gra den hoger. In de Alpen en Pyreneeën temperatuur op 2000 meter morgen op lopend naar ongeveer +2 graden. Italië: In het zuiden en op Sicilië geregeld be wolking en nu en dan een bui. Elders op beide dagen vrijwel droog met flink wat zon. Middagtemperatuur van 11 graden in het noorden tot 19 op Sicilië. Tempe ratuur op 2000 meter hoogte in de Itali aanse Alpen vandaag ongeveer -4 gra den, morgen oplopend tot iets onder Duitsland: In het noorden bewolking en af en toe wat regen of motregen; ook nu en dan zon. Elders op beide dagen droog en flinke perioden met zon. Geleidelijk zachter, mét vandaag maxima van circa 10 graden, op 1500 meter hoogte rond het vriespunt. Morgen is het 12 tot 14 graden en op 1500 meter hoogte loopt het kwik op tot een graad of 4. Zwitserland: Op beide dagen droog en flink wat zon. Middagtemperatuur in de dalen vandaag rond 7 graden, morgen iets hoger. Tem peratuur op 2000 meter hoogte oplo pend tot rond het vriespunt. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind °p WEERRAPPORTEN WOENSDAG 1 MAART 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.27 Zonondi Maan op 06.59 Maan on Waterstanden Katwijk Hoogwater02.58 15.14 Laag water 00.37 10.57 Weerrapporten 27 februari 19 u Amsterdam regen Rotterdam Vlissingen Barcelona onbew Berlijn onbew. Boedapest half bew. Vandaag wolkenvelden, in Vorarlberg en Tirol mogelijk wat sneeuw. Temperatuur in de dalen rond een graad of 5, op 2000 meter rond -4. Morgen droog en flink wat zon. Middagtemperatuur rond 9 graden, op 2000 meter hoogte oplo pend tot iets onder nul. Tsjechië en Slowakije: Veel bewolking, nu en dan mogelijk ook wat zon. Op de meeste plaatsen droog. Maximumtemperatuur vandaag rond 6 graden, morgen op veel plaatsen enkele graden hoger. Temperatuur op 1000 meter geleidelijk stijgend tot +6 graden. Buenos Aires half bew. COLOFON HOOFDREDACTIE: Jan KLACHTEN BEZ^RGING^ zaUaOO-i ZOOuurTd. C EENS /CUKEV WAT EN QOVEM OP DEZE 0EN& TE V7MPESS /S.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10