Tweede hangplek bij De Houtkamp Carnaval in Leiden: niet druk, wel gezellig Rietveld vraagt aandacht voor natuur Rijn Veenstreek/Leiden Regio Raadslid zei geen 'amen' Inwoners Alphen praten mee over bezuinigingen iAANDAG 27 FEBRUAR11995 Zeven broeken van lijn geplukt alphen aan den run» Van de waslijn in een tuin aan de Maurits- straat in Alphen zijn zeven sprijkerbroeken gestolen. De kleding- dief nam ook een dekbedovertrek, een kussensloop en een aan- truien mee en een niet afgesloten fiets die in de tuin stond. Voorstel meerderheid Leiderdorps college De tweede Leiderdorpse hangplek, officieel Jongeren Ontmoetings Plaats (JOP) geheten, komt langs de Enge- lendaal ter hoogte van de vijver van het park De Hout kamp. De meerderheid van het college van B en W heeft hiertoe besloten. Alleen WD-wethouder C. Huigen keer de zich tijdens de collegevergadering tegen deze plek. Zij wil de JOP op het parkeerterrein van het park hebben. In november vorig jaar besloot het Leiderdorpse college vier nieuwe hangplekken aan te leg gen. Er is al een hangplek in De Bloemerd. Na felle reacties in de inspraak van inwoners werden er twee geschrapt: aan de Bui tenhofvijver en het Hubrechts- plein. De commissie welzijn schrapte een derde JOB aan de Roerdompstraat, zodat alleen de Houtkamp overbleef. Beslo ten werd voorlopig alleen te ex perimenteren met de hangplek in De Bloemerd en de nieuwe in De Houtkamp. Over de plek van de nieuw aan te leggen JOP in het park kon het college het niet eens worden. Er waren diverse loca ties, zoals de hondenuitlaat- plaats, de parkeerplaats en hoek Engelendaal/Laan van Oude renzorg. Die vielen af omdat er te weinig sociale controle was, de realisatie een te grote in breuk zouden hebben op het park of omdat er andere plan nen waren met de grond. Uit eindelijk werd gekozen voor een plek schuin achter het bushokje bij de vijver van De Houtkamp langs de Engelendaal. Voor de hangplek die een in vestering vergt van 20.000 gul den moet wel een vleugelnoot- boom wijken. Daarvoor moet een kapvergunning worden af gegeven. Bovendien moet het cofiee een planologische proce dure volgen omdat het bestem mingsplan de aanleg van een hangplek niet toelaat. Het is de bedoeling dat de Leiderdorpers nog in de gelegenheid worden gesteld om zich uit te spreken over het plan. Daartoe wordt onder meer een inspraakavond gehouden. Geld uit kleedkamer gestolen alphen aan den run» Eeh 14-jarige jongen uit Alphen mist sinds zaterdagmiddag zijn portemonnee met daarin wat kleingeld, drie pasjes, een ziekenfondskaart en een zwembadkaart. De por temonnee is gestolen uit een kleedkamer van een sportcomplex aan de Olympiaweg. De rechtmatige eigenaar van een envelop met daarin 5.500 gulden deed eind vorige week aangifte van diefstal van het geld. Hij had de envelop donderdagavond ach tergelaten in de kleedruimte van een sportcomplex aan de Sportlaan. Auto te water leiderdorp Een 40-jarige inwoner van Hoogmade liep zaterdag middag een nat pak op toen hij op de provinciale weg 6 in Lei derdorp met zijn auto de sloot inreed. Bij controle bleek dat de man een glaasje te veel had gedronken. Hij is met een proces verbaal maar zonder rijbewijs naar huis gestuurd. Insluiper in laboratorium leiderdorp» De politie heeft een 47-jarige man uit Rotterdam aangehouden die zaterdagmiddag het laboratorium van het Eli- sabethziekenhuis was binnengelopen. Personeel betrapte hem toen hij een bureau doorzocht. Hardrijders op de bon oude wetering/oud apeBij snelheidscontroles op de Alkemade- laan in Oude Wetering en de provinciale weg 5 in Oud Ade heeft de politie respectievelijk 79 en 52 automobilisten bekeurd we gens te hard rijden. In Oude Wetering werden in totaal 297 pas santen gecontroleerd, in Oud Ade 310. Zeilboot en surfplank botsen warmond Op het Joppe zijn gistermiddag een zeilbootje en een surfplank tegen elkaar opgevaren. De inzittenden van de zeiboot vaarden na het ongeluk door. De surfer had flinke schade aan zijn plank. Dure boodschappen leiderdorp» De boodschappen werden uiteindelijk toch nog duur voor een winkeldievegge uit Rijpwetering. De vrouw had zaterdag voor ongeveer vijftien gulden aan waren gestolen bij een supermarkt in de Winkelhof in Leiderdorp. Ze werd betrapt en moest op het politiebureau vervolgens een boete van twee honderd gulden betalen. Twee Opeis gestolen hazerswoude-rijnduk De Opel Kadett is blijkbaar een populaire auto bij autodieven die in Hazerswoude-Rijndijk opereren. Za terdagnacht verdween een blauw exemplaar uit de J.P. Heijes- traat, gisteravond deed de eigenaar van een andere Opel Kadett, die geparkeerd stond aan de Rhynenburcherlaan, aangifte van diefstal. Drie gewonden bij aanrijding voorschoten Een zware aanrijding op de kruising Van Beetho- venlaan/Mozartlaan hqeft zaterdagnacht drie gewonden tot ge volg gehad. Een 26-jarige Voorschotenaar reed met hoge snel heid over de kruising. Een 29-jarige Haagse automobilist gaf geen voorrang, waarna de botsing ontstond. De Hagenaar liep heupletsel op' en werd afgevoerd naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. De Voorschotenaal- sloeg met zijn kop tegen de voorruit en liep hoofdletsel op. Een 23-jarige passagier in de au to raakte gewond aan hoofd en been. Beiden zijn naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden afgevoerd. VRIJE TIJD ALPHEN AAN DEN RUN Interkerkelijk. De interkerkelij ke organisatie Woman's Aglow houdt op woensdag 1 maart een bijeenkomst. In het gebouw van het Leger des Heils komen de vrouwen vanaf 19.30 uur samen. Poppentheater. De poppenspe ler Boude wijn van Limbeek treedt op donderdag 2 maart om 14 uur op in buurthuis Wester haven aan de Emmalaan met zijn Tejater Beek. Voor kinderen van 4-10 jaar speelt hij daar 'Oma's geheim'. De toegang kost 3,50 gulden. Wandeling. Onder het motto 'natuur in stad en dorp' houdt de vereniging voor natuur- en milieu-educatie op zondag 5 maart een wandeling in het Bos- park. De wandeling begint om 14 uur bij de kinderboerderij aan de Prins Bernhardlaan. Deelna me is gratis. Deelnemers wordt aangeraden een verrekijker mee te nemen. OEGSTGEEST CDA. Het CDA in Oegstgeest houdt maandag 6 maart een verkiezingsbijeenkomst in het Witte Huis aan het Wilhelmina- park. Sprekers zijn het raadslid G. Kempen-van Dommelen en statenlid W. van den Berg. De bijeenkomst begint om 20 uur. WARMOND Drieluik. Zo heet het house feest dat zaterdag 4 maart plaatsheeft in jongerensociëteit Ut Sloepie. De dj's Jan Oek (mel low), Nota (Leiden hard core) en Maurice (trans) wisselen elkaar af achter de draaitafel. Het feest begint om tien uur en duurt tot in de kleine uurtjes. Kaarten 7,50) kunnen aan de zaal wor den gekocht. Vechtpartij na carnaval in Schelft noordwukerhout/oegstgeest Het carnaval leidde dit week einde maar tot één incident. Bij het verlaten van hèt carnavals centrum De Schelft in Noord- wijkerhout, raakten twee groe pen jongeren slaags. Een 17-ja- rige jongen uit Oegstgeest raak te hierbij buiten bewustzijn en moest per ambulance naar het Academisch Ziekenhuis Leiden worden vervoerd. De politie scheidde de vechterbazen. Te gen twee broers uit Lisse maak te zij roces-verbaal op. De jong ste van het tweetal had de Oegstgeestenaar op z'n gezicht geslagen, waardoor oogspieren beschadigd raakten, een kaak brak en een lichte hersenschud ding ontstond. Bejaarde man gewond bij ongeluk wassenaar Een 75-jarige man uit Wasse naar is gisteravond met hoofdwonden opgenomen in het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag nadat hij op de Jagerslaan met zijn wagen tegen een boom was gereden. De man verloor door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur.. Stompwijk uren i STOMPWUK Stompwijk was afgelopen nacht enkele uren lang in het duister gehuld. De storing heeft van elf uur 's avonds tot ongeveer drie uur 's nachts geduurd. De duis ternis was te wijten aan een lichtmast, die op de Stompwijk- ti het donker seweg door een onbekende au tomobilist omver was gereden. De mast was verdwenen en de bekabeling werd teruggevonden in het prikkeldraad. Het elektri citeitsbedrijf Rijswijk/Leidschendam heeft de openbare verlichting proviso risch gerepareerd. Werknemer steelt uit kassa baas wassenaar De politie van Wassenaar heeft gisteravond een 18-jarige Haag se werknemer van een bedrijf aan de Storm van 's Gravezand- eweg in wassenaar aangehou den, die ervan verdacht wordt dat hij geregeld een greep uit de kassa deed. Het 'stelen van de baas' zou hem voor zover nu bekend in de loop der tijden zo'n duizend gulden aan extra zakgeld hebben opgeleverd. duivenvoorden lieuwe rector \shram College lillegommer Martin Duiven voorden (44) wordt de nieuwe ector van het Ashram College n Alphen aan den Rijn. Het be tuur van de Katholieke Stich- ing Ashram College verklaart n« 'erheugd te zijn dat met de be- ïoeming van Duivenvoorden, lie uiterlijk in juni aantreedt, een einde komt aan de periode vaarin de school het na het (verlijden van Ton Maurice noest stellen zonder de inbreng 'an een inspirerende rector'. De nieuwe rector heeft peda- ■ogiek gestudeerd in Lelden en vas van 1974 tot 1986 verbon- len aan de Pabo 'De la Salle' in leemstede. Daarna stapte hij >ver naar het academisch zie- cenhuis Dijkzigt in Rotterdam, vaar hij hoofd van het oplei- lingsinstituut werd. Diezelfde ünctie vervulde Duivenvoor- ien vanaf 1991 aan het acade- nisch ziekenhuis in Utrecht. Daarnaast werkte hij onder •2 2 neer als part-time docent aan iet Rotterdamse Nutsseminari- im en de Katholieke Theologi sche Hogeschool in Amsterdam. Fractievoorzitter J. de Soeten van Leefbaar Oegstgeest blijkt tijdens de tumultueuze com missievergadering van 14 febru ari het woord amen niet in de mond te hebben genomen. Nu twee weken later heeft zich J. Dorresteijn gemeld, die destijds 1 de vergadering bezocht. Hij.ver- klaart dat de uitroep van hem afkomstig was. In het verslag van de vergadering in deze krant werd de korte opmerking aan De Soeten toegeschreven. Zo uitbundig als beneden de grote rivieren en in Noord- wijkerhout - Kokkerhout, dezer dagen - werd er in Lei den en omstreken afgelopen weekeinde geen carnaval gevierd. Maar dat zal ongetwijfeld niemand verbazen. De Leidse Hutspotten, hun prins Hans en prinses Francine, kijken desondanks tevreden terug op de traditionele car navals-avond in het Antonius Zalencentrum. Weliswaar was het daar zaterdag niet overmatig druk maar gezellig was het wel, zo verzekerden de feestvierders. Kwart over negen, de zaal is nog bijna leeg. Slechts de prins en zijn gevolg zijn aanwezig, nadat zij eerder op de dag de Leidse 55-plussers een gezellige carnavalsmiddag hadden voorgeschoteld. 'Glaasje op, laatje rijden', klinkt het door de luidsprekers, het gezelschap gaat in polonai se door de zaal. Niemand zit op dat moment al aan zijn taks, prinsen horen niet buitensporig te drinken. „Rond tien uur komen de meeste mensen, dan wordt het pas druk", zegt de dame bij de deur. Enkele uren later heeft ze de deur op slot gedaan. „Kan ik beter in de gaten houden wie er allemaal binnenko men", zegt ze. Druk is het nog steeds niet, veel tafeltjes in de zaal zijn leeg. En op de dansvloer, waar enige tiental len mensen de benen losgooien, zijn nog steeds gaten te bespeuren. Het bandje Mountainfield treedt op, met mu ziek van the Bluesbrothers en Ace of the Base. Carnaval in Leiden is nog steeds geen carnaval. Of toch? Het begint er op te lijken als even later een stuk of -acht Dansmariekes uit Ter Aar op het podium klimmen. Naar goed gebruik krijgen ze allemaal elf zoenen van de prins. En dan is het tijd voor de grote loterij. Tegoedbon nen voor gratis rijlessen bij Francine (op de motor wel te verstaan), leverworsten, salades, waardebonnen voor bij de chinees, bodywarmers en een tegoedbon voor een dagje winkelen op de meubelboulevard vinden gretig af trek. En daarna is het feest toch echt voorbij. Prins Hans en zijn gade Francine krijgen tot maandagmorgen mst. Dan treden zij weer aan in het Antonius Zalencentrum voor een feestochtend voor gehandicapten. Alsof Pippi Langkous even Villa Kakelbont had verlaten om haar opwachting te maken in de vei linggebouwen aan de De Sota- weg. Dit meisje uit Roelofarends- veen - uitgedost als de heldin uit de boeken van Lindgren - ver maakte zich opperbest tijdens het kindercarnaval in de Veense vei ling. Dertig vrijwilligers van de Vrije Jeugd Recreatie Alkemade waren zaterdagmiddag druk in touw om het kinderfeest in goede banen te leiden. Het krioelde van de kroko dillen, kikkers, heksen en clowns in de veilinggebouwen. Zo'n drie honderd kinderen waren op ko men draven „Een opkomst op peil", constateerde R. van der Meer, lid van de evenementen commissie. De raad van elf - gestoken in een splinternieuwe outfit - liep er in polonaise en clown Mazzel trad op met zijn pony Toeike, een dier dat geen moeite bleek te hebben met een paar simpele optelsom men. Prinses Renée de Vijfde wees de jeugdige feestgangers de weg naar de ijscokraam en de po ny's Daisy, Figaro en Pauline die hun ruggen kosteloos beschikbaar stelden voor een ritje. „Leuk om te zien, al die kleuters. Alleen wordt er te weinig ge-alaafd", merkte prinses Renée op. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Zeshonderd inwoners van Al phen aan den Rijn krijgen vol gende maand een uitnodiging in de bus om op het Stadskan toor een avondje mee te praten over de bezuinigingen. De door het lot aangewezen Alphenaren mogen op een lange lijst van onderwerpen aangeven wat zij belangrijker vinden: de biblio theek of het wegenonderhoud, het snoeien van de plantsoenen of de subsidiëring van de jonge rencentra. De gemeente ver wacht dat zo'n 250 inwoners aan de uitnodiging gehoor zul len geven. Met de uitkomsten van de en quête kan het onderzoeksbu reau dat de zaak leidt snel uitre kenen welke prioriteiten de in woners stellen als het gaat om de taken van de gemeente. Ook enige ambtenaren vullen de en quête in, zodat ook hun voor keuren duidelijk worden. Voordat de enquête wordt ge houden, komen burgemeester en wethouders begin volgende maand met een voorlopige lijst van bezuinigingen. Alphen moet volgend jaar voor niet minder dan negen miljoen gul den bezuinigen. Nadat in april en mei de enquêtes zijn gehou den en er uitvoerig is gepraat met allerlei maatschappelijke instellingen, heeft de politiek het laatste woord over de bezui nigingen. Het is een uniek natuurgebied met houtwallen en eeuwenoude boerderijen rond die ene vaart. Waar de roeiboot nog altijd een onmisbaar vervoermiddel is - sommige huizen zijn alleen be reikbaar over het water. Het Ha- zerswoudse Rietveld, daar gaat het over, wordt bedreigd. De oprukkende sierteelt eist zijn tol. Twee bewoners van het Rietveld trekken aan de bel. Aan beide zijden van de Riet- veldsevaart winnen de boom kwekerijen terrein ten koste van het veenweidegebied. Sinds het gebied door een weg is openge legd, is de ontwikkeling niet meer tegen te houden. Dat be seffen ook Ineke Smit en Jan- Willem van Rijn van Alkemade. „We willen ideeën aandragen om in dit gebied met sierteelt en huizen ook de natuur zo veel mogelijk te behouden. Het hele gebied rond de vaart heeft de bestemming sierteelt. Alleen een paar stukjes hebben een natuurbestemming. Aan het eind van het verhaal komt het Rietveld midden in de sierteelt te liggen", vult Van Rijn aan." Om die gevolgen te bekijken moet je met de roeiboot het wa ter op. In de boot blijkt de Riet- veldsevaart een bijna uitput tend assortiment aan waterkan ten te bieden: gevlochten wilge tenen, graskanten, hoge golfpla ten schoeiingen en lagere vari anten en een enkele rietkraag. Hier en daar hangen struiken met hun takken over het water heen. „Futen en meerkoeten broeden onder het overhan gend groen en wilde eenden schuilen er onder wanneer ze 's zomers tijdens de rui niet kun nen vliegen", vertelt Van Rijn. „En in de winter slapen de wa terhoentjes en meerkoeten in die takken." Achter de hoge golfplaten schoeiingen beginnen stan daard boomkwekerijen. Het zijn die recht uit het water oprijzen de kanten die de twee Rietvel- ders de meeste zorgen baren. De angst is dat deze schoeiin- Jan-Willem van Rijn van Alkemade en Ineke Smit in de roeiboot in het Rietveld. gen de natuurlijke wallekanten verdringen en het leven voor de vele watervogels onmogelijk zullen maken. „De kwekers hebben hier een bedrijf te run nen en dat brengt in veel geval len een rechte schoeiing met zich'mee", beseft Smit. „Op die manier kun je tot vlak aan de rand bomen planten en heb je geen last van wegspoelende kanten door langs varende mo torboten." Niet alle kwekers kiezen voor dezelfde, nogal radicale oplos sing. Hier en daar komt de schoeiing amper boven de wa terspiegel uit en zijn de laatste meters langs de vaart in min of meer natuurlijke staat gehou den. Bij een oud geriefhoutbos- je vertelt Van Rijn dat het tot voor kort de broedplaats was van een stel ransuilen. Terug in de verbouwde boer derij van Smit komt het ge meentelijke 'Jandschapsbeleids- plan' op tafel. Van Rijn vertelt: „Hierin wordt voorgesteld om langs de Rietveldsevaart een strook land vrij te houden, liefst met gras. Dat vinden wij een goed idee. Zo staan er wel meer goede ideeën in, maar het is al lemaal nog niet zo erg uitge werkt. En wij hebben nog wel wat meer ideeën: zo zou het leuk zijn om op de kop van de kwekerijen nieuwe stukjes ge- riefhout aan te planten. Daar mee zou dit gebied zijn naam wat meer eer aan doen. Voor de aanleg en het onderhoud van dit soort natuurgebiedjes zijn bij de provincie subsidies te krijgen." De twee beseffen maar al te goed dat er van hun plannen niets terechtkomt wanneer de bewoners en de kwekers rond het Rietveld niet mee willen doen. Smit: „Ik kan met voor stellen dat vooral de kwekers niet meteen enthousiast zullen zijn. Het vrij laten van een strook grond betekent voor hen productieverlies." FOTO HOLVAST/MARK LAMERS De eerste stap heef Smit vori ge week gezet door bij de Rijn- woudse politiek aandacht te vragen voor de problemen in het Rietveld. Een volgende stap zou volgens haar moeten zijn de vorming van een 'comité Rietveld' waarin mensen zitten die in Rietveld wonen of er hun brood verdienen. Van Rijn is hoopvol: „We hebben ideeën om de natuur in het Rietveld te behouden. Daar kan de ge meente samen met zo veel mo gelijk bewoners verder vorm aangeven."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9