'Ook dominee mag de fiscus niet tillen' Bedevaarten met en voor invalide medemens Kerk Samenleving MAANDAG 27 FEBRUAR11995 KORTWEG T oerust ingsa vond De Gereformeerde Kerk en de hervormde gemeente van Rijnsburg houden op dinsdag 28 februari een toerustingsavond voor ge meenteleden in zaal 1 van het centrum bij de Imma- nuelkerk aan de Kerkstraat. Gastspreker is dominee P.J. Stam, hervormd predikant in Katwijk aan Zee. Het the ma van de bijeenkomst is 'Als ons christen-zijn juist de ander vervreemd...' Stam gaat onder meer in op de huis-aan-huis evangeli satiecampagne die in no vember 1994 in zijn eigen wijkgemeente is gehouden. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Haggadot Dr. E.G.L. Schrijver spreekt op dinsdag 14 maart voor het Genootschap Neder- land-Israël over de 'Geïllu streerde Haggadot (paasvertellingen) door de eeuwen heen'. De lezing wordt gehouden in de bo venzaal van de synagoge, Levendaal 14/hoek Ko- revaarstraat in Leiden. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Introducées zijn van harte welkom. Van hen wordt wel een bijdrage van 2,50 gulden gevraagd. Songs of praise In de Groene- of Willibrord- kerk in Oegstgeest wordt op zondagavond 5 maart een zogenaamde 'Songs of Prai se' gehouden. Naast de sa menzang voert het koor 'Cappella pro Cantibus', onder leiding van Theo To- bé, het 'Miserere' van Alle- gri en het motet 'Aus tiefer Not...' van Felix Mendels sohn uit. Liturg is dominee H.R. Plomp en organist is Theo Goedhart. De toegang is gratis. Aanvang 19.00 uur. Forum De Acht Mei Beweging, het forum van ruim honderd katholieke organisaties voor vernieuwing in kerk en sa menleving, houdt op zater dag 1 april een forum over 'moslims en christenen in gesprek'. Dit forum wordt gehouden in De Rode Hoed in Amsterdam en duurt van 13.00 tot 17.00 uur. De ge sprekspartners zijn Omai- ma Korz-Noor, Hamsa Zeid-Kailani, mgr. Hub Ernst en Marieke van Beast. Het gesprek wordt geleid door Lieve Troch. Er wordt onder meer gesproken over de betekenis van de relatie met God en hoe deze relatie betekenis krijgt in het dage lijks leven. Secretaris Bond van Predikanten vermaant collega's: Een woordvoerster van de Belastingdienst in Utrecht heeft niet de in druk 'dat predikanten bij ons zo'n verschrikkelijk slechte naam hebben'. ARCHIEFFOTO Soms slaat ds. Nico Kuipéri, secretaris van de Bond van Nederlandse Predikanten, 'de schrik om het hart' als hij ziet wat voor aftrekposten collega's op hun belastingfor mulier opvoeren. Door het gedrag van zulke dominees wordt volgens Kuipéri de indruk gewekt 'dat predikanten het met de fiscale regels niet zo nauw nemen'. Extra con trole van de fiscus van de hele beroepsgroep is het ge volg, waarschuwt hij. onder de zware fiscale druk uit te komen. „In een enkel geval", vertelt Kuipéri, „werd zelfs open lijk de opvatting geventileerd dat toch iedereen in ons land de fis cus tilt." Kuipéri legt in het bondsor gaan nog eens uit hoe de fiscus werkt in de hoop 'eens en voor goed' de verhalen de wereld uit te helpen dat dominees extra worden gepakt. Het tegendeel is volgens hem waar. Predikanten hoeven immers geen premies te betalen, terwijl ze voor hun vrije ambtswoning verhoudingsgewijs laag woren aangeslagen. Het echte probleem is volgens hem dat dominees met een veel te la ge aanslag rekening houden. Een oorzaak waarom collega's denken dat ze veel meer belas ting moeten betalen dan een In het bondsblad Predikant Samenleving heft de een vermanende vinger op. „Ook over het terrein van de fiscus strekt zich onze beroepsethiek uit." Nee, dat is geen open deur. „Sommige collegae blijken ui terst creatief in het bedenken van aftrekposten en worden niet ge remd door enige kennis van de fiscale regels." Ze voeren bijvoor beeld abonnementen op, video's of cd's die niets met het werk te maken hebben. Het bondsbureau in Utrecht werd het afgelopen half jaar 're gelmatig' geconfronteerd met dominees die zich door de fiscus onredelijk behandeld voelden. Vaak werd daarbij de vraag ge steld of het bureau tips had om paar jaar terug, is volgens Kuipéri dat de groep die na de hervor mingen van Oort nog aftrekpos ten opvoert, aanzienlijk is ge slonken. De aangiften van de overblijvers worden nauwkeurig doorgespit. „Het is maar dat u het weet!", waarschuwt Kuipéri zijn collega's. Aanslagen van 'tienduizenden guldens' zijn vol gens hem geen uitzondering. Medelijden heeft Kuipéri ech ter niet. Niet gebruik maken van de belastingtelefoon, -gids of - consulent is 'vragen om moeilijk heden'. Belangenbehartiging als bond wordt door de dominees zelf ook bemoeilijkt. Het bureau mag wel vaak de 'klaagzangen' aanhoren, maar als predikanten wordt gevraagd om inzage te ge ven in de reële kosten, wordt er nauwelijks gereageerd, aldus Kuipéri. Een landelijke persvoorlicht ster van de Belastingdienst in Utrecht heeft niet de indruk 'dat predikanten bij ons zo'n ver schrikkelijk slechte naam heb ben'. „Het is niet zo dat als wij de opgave van een dominee onder ogen krijgen, zeggen: ha, die gaan wij eens extra goed bestu deren." Freek van den Broeke geeft gehoor aan vrouwelijke 'Stem van daarbuiten EERBEEK NIKO HOFFER Hij wil 'de komende tijden' alle bekende bedevaartsplaatsen in heel Europa bezoe ken, Lourdes voorop. Dat komt doordat Zij het hem heeft gevraagd: een vrouwelij ke Stem 'van daarbuiten' die hem aanriep in de nacht voor zijn loodzware hartope ratie. Achteloos deed hij een toezegging die hij even vlot weer vergat. Tot Ze terug kwam. Nu weet Freek van den Broeke (48) uit Eerbeek het zeker: hij zal, ter wille van de gehandicapte medemens, de komende twaalf jaar 144 bedevaarten organiseren. „Of het Maria was weet ik niet, maar Ze heeft me wel overtuigd." Precies op zijn 48e verjaardag, 2 april vorig jaar, krijgt Freek van den Broeke een 'cadeautje'. Hij wordt zo benauwd dat hij zichzelf binnen de kortste keren terug vindt in het Apeldoornse Julianazieken- huis: verstoppingen rond zijn kransslag ader. Korte tijd later ligt hij - als urgent 'geval' - in het Sint Antoniusziekenhuis in Nieu- wegein. Freek van den Broeke, ras-Am- sterdammer, voormalig huisschilder, on derwijzer, begeleider van werkloze Suri naamse jongeren, vader van twee kinde ren, gescheiden, consulent leerlingwezen, hoofd personeelszaken, oprichter van een stichting voor alleenstaanden en alleen- gaanden, in '88 getrouwd met Eerbeekse onderwijzeres Ans Landman, nu 'huis man' en mede-verzorger van dochter Marjolein (5). De nacht voor de ingrijpende bypass- operatie ligt Freek te piekeren in zijn ziek bed. De film van zijn leven trekt aan hem voorbij. Dan is daar opeens die Stem. Er ontspint zich een 'intieme dialoog', waar uiteindelijk niets tegen in te brengen valt, vindt Freek. „Ze vroeg me: ben je bang voor de operatie? Ja, best wel. Eerst dacht ik nog dat ik tegen mezelf aan het praten was. Maar Ze was voortdurend aanwezig, die Stem dan. Ze kwam van daarbuiten, niet bedreigend, plezierig, vertrouwd. Ik ging aan mezelf twijfelen, probeerde me af te sluiten, maar dat ging niet. Ze wist alles van me, het was alsof ik met mijn eigen geweten praatte. Potjan- drie, dacht ik, Freek, je bent dan wel ka tholiek gedoopt en je hebt op een katho lieke school gezeten, maar daar was het wel mee af. Geen enkele religieuze bin ding meer, geen kerk. „Wat heeft 2000 jaar christendom ons gebracht," vroeg ik Haar. Dat heeft niets met religie te maken, zei Ze: dat waren 2000 jaar lang de keuzen van mensen. Ze had overal een antwoord op. Ja, toen kwam het grote moment, ik vertaal het maar populair. „Wat is het je waard om je operatie goed te doorstaan, vroeg Ze me. Het woord 'bedevaart' viel me in, een be devaart naar Lourdes. Eentje maar, zei Ze. Wel tien antwoordde ik. Maak er dan twaalf van, zei ze: twaalf keer twaalf bede vaarten, daar kwam het op neer, 144 in to taal, een levensmissie dus. Gelukkig gaf ze me meteen veel ruimte: al ga ik maar naar de Bonifatiusbron in Dokkum, of naar Ke- velaer. Herboren Lang nog denkt Van den Broeke die nacht na over de 'wonderlijke gebeurtenis' in zijn ziekenhuisbed. Hij twijfelt aan zijn gezond verstand, knijpt zich in zijn arm, hoort mensen om hem heen snurken. Nee, slapen doet-ie niet en dromen al evenmin. Twee dagen na de operatie voelt Freek zich 'kiplekker' op de tweepersoonszaal waar hij aansterkt. Zijn gedachtes, zijn be lofte, over de Bedevaart heeft hij 'wegge stopt'. Dat was toch niet serieus. De narcose is uitgewerkt, Freek voelt zich als 'herboren', denkt aan de natuur reizen die hij straks wil gaan maken: naar Noorwegen, Lapland, de Lofoten. Dan is Zij er weer. „Of ik nog wat van plan was met mijn Bedevaart? Het gesprek van twee dagen geleden werd gewoon voortgezet. Ik wierp allerlei praktische bezwaren op. Hoe moet ik dat betalen, al die bedevaarten? Bouw je bus om en neem pelgrims mee, zei Ze. Voor elk bezwaar had Ze een oplossing. Ga nou maar en je zult het Licht zien. Dat vond ik een beetje orakeltaal, het Licht zien, daar kan ik toch niks mee? Toen heb ik de Heilige Antonius aangeroepen: als je me NU trakteert op een kop sterke koffie, liefst met wat erbij, dan neem ik alles voor waar aan, beloofde ik. Vijf minuten later kreeg ik koffie, mét gebak. Het was die dag de feestdag van de heilige Antonius, het hele ziekenhuis kreeg wat lekkers bij de koffie. Ik schrok ervan, mijn gebed was meteen verhoord. Het was de druppel die de em mer deed overlopen. Wat ik almaar pro beerde te ontkennen, een wonder, werd opeens materieel bevestigd. Was het toe val of wonder, fictie of werkelijkheid? Ik weet het nu nóg niet, maar ik nam me toen voor: Freek, je houdt je aan je be lofte, je gaat naar Lourdes." Samen met een 'atheïst' reist Freek van den Broeke in oktober naar de Zuidfranse bedevaarts plaats. Hij komt er ondersteboven van te rug. „Daar kreeg ik de bevestiging: over die praktische problemen is best heen te komen. Ik zag daar die grot, en al die kaarsjes. Het Licht waar Zij het over had, heb ik vertaald in die kaarsjes die allemaal voor een goed doel bestemd zijn. Toen heb ik gedacht: Freek, jij moet andere mensen kansen gaan geven, minder aan jezelf denken." OPGAVE WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vor- el voor regel boven beneden nog een R E p I u R K R E D D o M 1 E K E O N S E E Z B o S O E T A L B 1 K O O R i T s S R L S 1 V T A K V K D 1 G M P 1 A s N S G 1 L S V R O Z M M N H N R A R R R 1 E R E A A O P A E E A E A N P S E L D N P N K A T A 1 E R L N E R S IJ N B E H D E A A E A 1 R F A R M N R N Z Z K V A 1 L B E O R A S R s K D 1 L O S 1 R O S E E O N G U U D R V A O D O T E D A R O D A 1 B D R S 1 V N A A M G M R A K R E K IJ W R E D R A H OPLOSSING CRYPTOGRAM ekster s-d-l-o-o paria-e-1 i-u-april emmer-e-e ssnor zetten u-eo solist DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck BOES HET WEER Somber Het kou-invalletje tijdens de laatste week van de meteorologi sche winter -1 december tot 1 maart - stelde weinig voor. Naast een beetje vorst in de nacht vielen een paar winterse buien; een mix van regen, hagel en natte sneeuw. Onze Belgische collega's vegen de vloer aan met de slappe pogingen van koning winter. Hetzelfde type buien, dat wij winters noemen, wordt over onze zuidgrens al we kenlang aangeduid met 'voorjaars buien'. Bekijken we het voorbije seizoen cijfermatig, dan valt onmiddellijk de hoge gemiddelde temperatuur op. De winter van 1995 was met ruim 5 graden opnieuw een hele zachte. In deze eeuw waren alleen de jaren 1990(6.0); 1989(5.6) en 1975 nog warmer. Geheel in overeenstemming met de gecon stateerde opwarming van de aarde sinds 1975 0.4 graden) zijn alle extreem warme winters in Neder land in de laatste twee decennia opgetreden. Verder gooide natuurlijk de neer slagsom van deze winter hoge ogen; alle drie wintermaanden wa ren nat tot zeer nat. Overigens is er al sinds de zomer van 1993 een duidelijke toename van de regen- hoeveelheid en neerslagduur ge constateerd. Het KNMI houdt er rekening Ia mee, dat ons klimaat ook in de si bije toekomst relatief nat en way blijft. De klimaatmodellen wijze t. immers op een verdere opwarm Ook wordt in wetenschapskring beseft, dat de klimaatverwachti( gen nog vrij beperkt zijn. Er wor' wel flinke vooruitgang geboekt het simuleren van de toekomsti weerpatronen, maar harde bewi zen omtrent de vaak gesuggerei klimaatsverandering zijn nogn geleverd. Verder onderzoek naa het gedrag van bijvoorbeeld de zeestromingen en fenomenen a 'El Nino', zal ongetwijfeld meet duidelijkheid opleveren over de ontwikkeling van het klimaat. Actueel: Een warmtefront zal vrij koude lucht vanavond en va nacht opzij schuiven. Daarbij v; wat (mot)regen; het kwik kruipt omhoog naar 8 a 9 graden. Mor ligt ons land in de warme sectoi van een diepe depressie voor Noord-Noorwegen. Het blijft so ber met soms een beetje regen, langere termijn versterkt de Atli tische westcirculatie zich weer. Het ziet er naar uit, dat we deze week een afwisseling krijgen opklaringsgebieden en regen buienzones. Vanaf woensdag het weer een tikje kouder. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Vooral langs de kusten re gen- en sneeuwbuien, el ders opklaringen en vrijwel droog. Morgen breidt de regen zich over het hele stormachtige westenwind. Maxima rond 5 graden, vandaag overal enkele gra- Vandaag perioden met zon en droog. Morgen bewolkt en af en toe regen. Maxi mumtemperatuur vandaag rond 0 graden, morgen van 6 graden in het zuiden tot +1 in het noorden. Denemarken: Perioden met zon en droog. Vandaag later op de dag meer bewolking en in de avond regen. Morgen in de loop van de dag opkla ringen en droog. Middagtemperatuur oplopend van 3 haar 7 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en af en toe regen of mot regen. In het zuiden van Engeland en Ierland en in Wales ook geruime tijd droog. Middagtemperatuur tussen 8 en 13 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon en vooral morgen kans op wat regen of motregen. Middagtem peratuur vandaag 6 graden, morgen rond 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: oosten ook enkele wolkenvelden. Mor gen meeste bewolking in het westen en kans op wat regen of motregen. Middag temperatuur oplopend van 7 graden op vandaag naar 10 graden op morgen. Temperatuur op 1000 meter vandaag rond -2 graden, morgen weer oplopend naar +3 graden. Vandaag enkele wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Morgen flinke perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Wolkenvelden en vandaag kans op mot regen. Morgen droog en meer zon. Mid dagtemperatuur ongeveer 17 graden. Spanje: Wolkenvelden, maar ook perioden met zon. Vooral langs de Golf van Biskaje en langs de zuidelijke costa's enkele buien, in het zuiden met onweer. Middagtem peratuur rond 14 graden. In het binnen land overdag rond 9 graden en 's nachts lichte vorst. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, maar op de zuidstranden ook flinke perioden met zon. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 19 gra- Wisselënd bewolkt en buien, soms met onweer. Middagtemperatuur rond 20 graden. Zuid-Frankrijk: Geleidelijk droog en flinke opklaringen. Vooral morgen perioden met zon. Mid dagtemperatuur rond 10 graden. In de Alpen en Pyreneeën temperatuur op' 2000 meter eerst -7 graden, morgen op lopend tot -2 graden. Mallorca en Ibiza: Wisselend bewolkt en vooral in de mid dag een enkele bui, soms met onweer. Middagtemperatuur rond 13 graden. Italië: Vooral in het noorden vandaag nog re gen- en onweersbuien. In het midden en zuiden flinke perioden met zon. Morgen tuur van 11 graden in het noorden 18 in het zuiden. Temperatuur op 2000 meter hoogte in de Italiaanse Alpen on geveer -4 graden. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon en droog. In het Duitsland: Vandaag vooral in het oosten en zuiden nog af en toe regen of sneeuw. Elders opklaringen die zich over het hele land uitbreiden. Morgen perioden met zon en droog. In het noorden meer bewolking en kans op regen. Middagtemperatuur vandaag rond 5 graden, morgen op de meeste plaatsen 9 graden. Temperatuur op 1000 meter in de middelgebergten en op 1500 meter in de Beierse Alpen Neerslagkans Mmimumtemp. Middagtemp. Wind rond het vriespunt. Zwitserland: In de loop van vandaag overal droojj' perioden met zon. Ook morgen flin zon. Temperatuur op 2000 meter c 5 graden. Temperatuur in de dale i middags ongeveer 5 graden. Oostenrijk: Naar het oosten wegtrekkende s Vandaag flinke opklaringen, morgen rioden met zon. Temperatuur op 2( meter -5 graden, temperatuur laagland rond 5 graden. Tsjechië en Slowakije: Overwegend bewolkt en vandaag wat regen of sneeuw. In de loop van dag opklaringen en morgen perio met zon. Maximumtemperatuur ror graden, temperatuur op 1000 meter ca -2 graden. WEERRAPPORTEN DINSDAG 28 FEBRUAR11995 Zon- en maanstanden Zon op 07.29 Zon onder 18 Maan op 06.33 Maan onder 17 Waterstanden Katwijk Hoogwater02.14 14.18 Laag water 09.58 Weerrapporten 26 februari 19 ui Amsterdam licht bew. De Bilt onbew. Deelen nietontv. Eelde regenbui Eindhoven licht bew. Den Helder onbew Rotterdam licht bew. Maastricht regenbui Aberdeen licht bew Athene licht bew Barcelona half bew. Boedapest regen Bordeaux licht bew. Brussel licht bew. o 13 16 10 COLOFON ADVERTENTIES D!R8ecti^ HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans 071-356215, of per post Redactie 071-321921 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) Telefoon071 -143545 Tel. 071-128030 bij vooruitbet. (incl. E peracc.giro ai per maand ƒ31,05 ƒ30, per kwartaal 87,70 86. «„NCPERPOS/337-55 336t Nederland per kwartaal 134,50 KLACHTEN BEZORGING36 ma t/m vrij 18 00-19 30 uur. zat 10 00-12.00 uur. Tel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8