EIDEN 'Liever geen baatbelasting' Organisaties vechten voor behoud panden Fakkeltocht tegen racisme Cabaret op Vrouwendag <\NDAG 27 FEBRUARI 1995 n ecmono, 071-356414, plv -chef hans koenekoop, 071-356429 Vlassale vechtpartij in café """p -idenIn een café aan de Breestraat ontstond vannacht een or|j! ïassale vechtpartij. De politie, die geen aanhoudingen verricht- maar slechts regulerend optrad, telde diverse 'dikke lippen en flauwe ogen'. Een vrouw verloor even het bewustzijn nadat ze c a net haar hoofd op een barkruk was gevallen. Volgens politie- woordvoerder Blom vloog een groot aantal mensen elkaar in de aren over de vraag bij wie één van de aanwezige dames hoor- ■if Han krijgt mes op de keel gev eiden Een 31 -jarige Sassenheimer is vannacht omstreeks half anp én op de Schipholweg beroofd door drie met bivakmuts getooi- roeile mannen. Het slachtoffer wilde net geld opnemen bij een expieldautomaat toen hij plotseling een mes op de keel gedrukt reeg. De drie mannen dwongen hem duizend gulden op te ne- k nen en gingen er vervolgens met het geld vandoor richting het Janalud van de spoorbaan. Verkoper' berooft Rijnsburger eiden Een 17-jarige Rijnsburger is zaterdagavond op de Antho- ly Fokkerweg bedreigd en vervolgens beroofd van ongeveer 160 ulden. De jongen had in de trein van Rotterdam naar Leiden ten man ontmoet, die hem trainingspakken en schoenen te ;oop aanbood. De Rijnsburger toonde belangstelling maar ben noest eerst op de Schipholweg geld opnemen. De 'verkoper' ma 'ergezelde hem naar de geldautomaat en nam hem vervolgens nee naar de Anthony Fokkerweg omdat daar in een pand de jd 1 landelswaar zou liggen. Eenmaal bij het pand aangekomen jda Iwong hij hem onder bedreiging van een mes het geld af te ge- laai en. ÏCtO Jongeren vernielen parkeermeters iden Een 17-jarige Leidenaar en een 15-jarige Leiderdorper jn zaterdagnacht aangehouden wegens het vernielen van par ameters. Ze hadden op een terrein aan de Maredijk een me er gekraakt en het geld vervolgens opgemaakt in een nabijgele- en snackbar. De actie beviel de jongens blijkbaar goed: ze keer- len terug om nog een meter te kraken. Bij deze poging liepen ze egen de lamp. 'ietser met hoofdwond naar ziekenhuis eiden Een 66-jarige fietser moest vrijdagavond met een loo fdwond naar het ziekenhuis worden afgevoerd nadat hij op 2 ie Waaghoofdbrug was aangereden door een auto. De bestuur- 12, Ier van de wagen - een 31-jarige Leidenaar - had geen goed uit- icht vanwege een bouwkeet en kon de fietser niet meer ontwij- hersenschudding voor snorfietser eiden Een 46-jarige Leidenaar kwam zaterdagmorgen met zijn norfiest ten val op de kruising Langegracht/Volmolengracht oen hij een auto - bestuurd door een 30-jarige Lissenaar- pro- 3! teerde te ontwijken. De Leidenaar is met een zware hersen- ichudding overgebracht naar het academisch ziekenhuis. liefland College naar A-lympiade eindelijk niet geselecteerd door het Freudenthal-instituut van dé Rijksuniversiteit Utrecht. Tijdens de wiskunde A-lym piade moeten de teams probe ren een ingewikkeld probleem te analyseren en op te lossen. Het gebruik van hulpmiddelen (boeken en een computejr is daarbij toegestaan. De drie leer lingen van het Vlietland College munten uit in wiskunde-A, een vak waarbij wiskundige technie ken moeten worden toegepast in verwante vakgebieden als economie, biologie, natuur- en scheikunde en statistiek. Carnaval 9 Carnaval in Leiden. Abnormaal druk was het zeker niet. ledereen was het erover eens: het was gezellig. Wethouder gedwongen nieuwe heffing voor te bereiden Niet omdat hij dat zo graag wil maar omdat hij mis schien later wel moet, treft CDA-wethouder J. Walen kamp (economie/financiën) dezer dagen voorbereidin gen voor de invoering van baatbelasting. Met de op brengsten van deze nieuwe heffing, te betalen door de detailhandel in het Leidse centrum, kan de gemeente (een deel van) de parkeergarage aan de Boommarkt be kostigen. motto 'de parkeerder betaalt'). Kort geleden is hij hierover in overleg getreden met Vendex. Vroom Dreesmann heeft im mers de meeste baat bij een parkeergarage naast de Sleutel hof. Volgens Walenkamp is er een goede kans dat Vendex inves teert. Toch kan de invoering van leiden wim koevoet Walenkamp benadrukt dat dit niet betekent hij op zijn schre den is teruggekeerd. De wet houder blijft ernaar streven de garage te bouwen met bijdra gen uit het bedrijfsleven en te exploiteren met de inkomsten uit het parkeerfonds (onder het baatbelasting noodzakelijk wor den. Winkeliers die met hun be drijf binnen een nog nader te bepalen straal van een cirkel om de garage zijn gevestigd, kun nen voor deze heffing worden aangeslagen. Walenkamp: „Probleem van baatbelasting is dat de intro ductie pas kan twee jaar nadat de voorziening die ervan wordt betaald, is gerealiseerd. Het kan gaan om lichtversiering, een overdekt stuk winkelstraat maar ook een parkeergarage is moge lijk." „We hebben voor de garage het jaar 1999 afgesproken. Dat is nog ver weg maar een andere regel is dat voordat de gemeen te ook maar één stap zet op weg naar de garage, ze een zoge naamd bekostigingsbesluit moet nemen. Binnenkort be sluit de gemeenteraad over de aankoop van het gebouw van het hoogheemraadschap. Dat is dus die eerste stap want op de plek van dat pand komt de ga rage te staan. Vandaar dat we op korte termijn ook dat bekos tigingsbesluit moeten nemen. Voor de Haarlemmerstraatgara ge, die de gemeente heeft over genomen, is zo'n voorberei- dingsbesluit niet genomen. Die kon dan ook niet uit de op brengsten van de baatbelasting voor winkeliers in die buurt worden betaald." Walenkamp hoopt dat het be kostigingsbesluit geen eigen le ven gaat leiden en dat de mid denstand geen overhaaste con clusies trekt en in opstand komt. „Zo van: de wethouder voert wéér een nieuwe belasting in. Ik voer geen nieuwe belas ting in, ik dreig er ook niet mee om het bedrijfsleven onder druk te zetten, ik stel slechts de rech ten van de gemeente veilig. Echt, ik heb liever geen baatbe lasting en wellicht is invoering niet nodig. Vendex heeft mij vo rig jaar al op het hart gedrukt geen baatbelasting in te voeren. Het concern vindt het zakelijker en reëler om de parkeergarage met investeringen int het be drijfsleven te bekostigen. Dat is en blijft dan ook mijn inzet." Kritiek 1 O Kritiek °P de Oran- I U jevereniging Rijns- burg. Ze vergat de verzets strijders voor het bevrij dingsfeest uit te nodigen. Wandelreisgids Trail Trekking De Leidse wandelorganisatie Trail Trekking heeft een nieu we wandelreisgids uitgebracht. Het 330 pagina's tellende boek bevat een opsomming van alle georganiseerde wandelreizen en ligt vanaf 1 maart in de boek handel. In de wandelreisgids wordt een opsomming gegeven van ruim 4.000 groeps- en indi viduele wandelreizen. Het marktaanbod van ongeveer 50 reisorgansaties wordt daarmee in beeld gebracht. De nieuwe, jaarlijks uitgebrachte catalogus vermeldt van elke reis onder meer een korte omschrijving, de prijs en de vertrekdata. Het aan bod is per land en streek ge rangschikt. Het boek geeft een overzicht van voettochten, rug- zaktrekkings, wandelweekends en dagtochten. De Wandelreisgids; Trail Trekking; 19,95 gulden. irt Boter, Aad den Hertog en ram Ledegang, vijfdejaars latf VO-leerlingen van het Vliet- latf nd College, mogen de eer van in school verdedigen op de ndelijke finale van de AUym- ade op 10 en 11 maart. Het lat( am van het Vlietland College iroverde tijdens de voorrondes waaraan zo'n 300 teams deel- imen - een van de twaalf fina- :LL itenplaatsen. Een tweede team in het Vlietland College zag ch bij de 24 beste van Neder- nd eindigen, maar werd uit- leiden annet van aarsen Rondleidingen, de presentatie van een bedrijfsontwikkelings plan, live muziek, video, theater en een eetcafé met een veganis- tische menukaart. De linkse or ganisaties die gebruikmaken van de panden Hooglandse Kerkgracht 4 en Koppenhink- steeg 2 en 4 hadden zaterdag een dagvullend programma op gesteld om aandacht te vragen voor hun plan: het kopen en renoveren van de panden waar ze gebruik van maken. Dat is volgens organisaties, die in de panden huizen en nu actievoe ren onder de slogan 'Pand in ei gen hand', mogelijk als ze ten minste steun krijgen van de po litiek. „Dat laatste zal echter lastig worden", zegt woordvoerder Harry Provoost. Burgemeester en wethouders kondigden in november van het vorig jaar aan dat zij in het verwaarloosde complex acht vrije sector appar tementen willen laten bouwen en bedrijfsruimte op de begane grond. Een plan dat naar schat ting drie miljoen gulden gaat kosten. Provoost: „Leiden wil chique. Kijk maar naar de om geving van het Stationsplein en naar het Sleutelhof-project. Maar van ons kun je beslist niet zeggen dat we chique zijn. De politieke wil moet er zijn - wil len wij onze plannen kunnen doorvoeren - en dat zal moeilijk worden. We leven niet echt meer in een tijd waarin ons soort projecten aanzien heb ben." De gebruikers van het com plex - onder meer boekhandel Manifest, stichting Gebladerte, vrouwenonderzoekscollectief Loeder, politiek informatiecen trum de Invalshoek, activitei tencentrum Bar en Boos, voed- selcoöperatie de Lachende La zuli en comité de Leidse Fabel van de Illegaal - hebben nu een studie laten uitvoeren naar de mogelijkheden van renovatie van de panden. Volgens archi tecten van de Utrechtse organi satie Kapriool zou een gedegen opknapbeurt zo'n 950.000 gul den kosten. De kosten zijn op te brengen, zo denken de instellin gen. Daartoe zou een stichting worden opgericht, die de ruim ten gaat verhuren aan de diver se gebruikers. De financierings- en exploitatieopzet lag zaterdag voor een ieder ter inzage. Aan de panden is de laatste tien jaar weinig onderhoud ver richt. „Er is sprake van een ze kere verkrotting", zet Provoost. De architecten van Kapriool ontdekten tijdens hun haal baarheidsonderzoek dan ook enkele ernstige gebreken. Zo verkeert de achtergevel van het pand aan de Koppenhinksteeg 2 in slechte staat. Het water van de Oude Rijn heeft het mestel werk ernstig aangetast, de boel is aan het verzakken en in de trapgevel zitten grote stukken metselwerk los. Ook het pand aan de Hooglandse Kerkgracht is in beweging. Volgens de ar chitecten zakt het linkergedeel te langzaam maar zeker naar de gracht toe. In de voorgevel is een grote scheur zichtbaar. Al leen het gebouw van Bar en Boos - aan Koppenhinksteeg 4 - kent geen grote gebreken. „Ons onderzoek heeft welis- Absurdistisch theater 'de alternatieve modeshow' in activiteitencentrum Bar en Boos. De linkse organisaties, die van de panden aan de Koppen hinksteeg gebruikmaken, hielden zaterdag open dag. waar een aantal forse gebreken het benodigde geld op te bren- aan het licht gebracht maar die gen. Wij vinden het belangrijk moeten op te lossen zijn", licht- dat initiatieven als deze een te zaterdag een architect van centrale plek hebben in de stad. Kapriool het onderzoek toe. „De En op deze plek misstaan de or- diverse groepen zijn in staat om ganisaties niet." De boodschap werd door slechts een handjevol politici gehoord. „Er zijn niet echt veel raadsleden komen opdagen", gaf ook Harry Provoost toe. „Maar we hebben al met een FOTO HOLVAST/MARK LAMERS aantal partijen gesproken en bij de rest zullen we ook nog wel aankloppen. We willen hier blij ven, we hebben ook geen con creet alternatief als we weg moeten." \luidpool 28 jn die voet heeft gezet op An- 19 irctica, zo stond in het Leidsch w 'agblad van 18 februari te le en. Swiers maakte in januari !0 imen met haar vriend en foto raaf Hans Westerling een trip aar het zuidpoolgebied om er 1(X imen aan een boek over het 6< nderwerp te werken. De ge- leente Leiden had haar de )od-wit-rode vlag met de sleu- ils meegegeven zodat ook die 6: oor het eerst kon wapperen op et zuidelijkse puntje der aarde, 'laar Leidenaar Herman de ollenaere meldde, dat hij twee iar geleden al eens met een ex- editie richting zuidpool afreis- e. Ook hij was naar Antarctica egaan om een boek te schrij- en. De Tollenaere maakte zijn ïis in 1993 aan boord van een Russisch onderzoeksschip. Voor Swiers blijft de troost dat ze wellicht de eerste Leidse vrouw blijft die de zuidpoolcirkel over schreed. De Zijl Duizendpoot Mike Boer stopt er mee. De Leidenaar, vooral be kend als leverancier van cham- pagne-ontbijten-aan-huis, heeft er zo langzamerhand zijn buik van vol: almaar nieuwe, uitge breidere vergunningen voor van alles en nog wat en steeds min der inkomsten omdat bijvoor beeld gokkasten moeten ver dwijnen. Op die wijze is de pacht van het restaurant van zwembad De Zijl niet meer op te brengen. Op 1 mei is hij weg. Boer wil niet hardop beweren dat niemand er zijn brood meer in kan verdienen, maar voor hem is de lol er na jaren wel een beetje af. In een advertentie, waarin nieuwe pachters worden opgeroepen, schrijft de ge meente dat de omzet van het horecagedeelte ongeveer 400.000 gulden bedraagt. De pachtsom is 8 procent met een minimum van 40.000 gulden. Boer heeft overigens nog ge noeg andere bezigheden om zijn hoofd boven water te hou den. Hij exploiteert onder meer de horeca op de camping in Leimuiden. Wie interesse heeft in het baantje van pachter, kan contact opnemen (tot uiterlijk 14 maart) met of schrijven naar Sport en Recreatie aan de Sma ragdlaan 99,2332 JP Leiden. Van Delft-reizen Teuntje van Delft is reisorgani sator geworden. Tot voor kort was zij het gezicht van het weekblad Nieuws week, vroeger een uitgave van het Leidsch Dagblad en thans uitgegeven Het opgeknapte bovenlicht van café De Vergulde Kruik. door drukkerij Van Groenigen. Zij is overgestapt naar 'Het', het andere zondagsblad in Leiden en omgeving, dat eigendom is van meubelkoning Jan van der Klugt. Voor 'Het' prijst Teuntje nu de reizen en reisjes aan onder de lezers. Het eerste uitstapje is binnenkort een feit. Dat gaat naar EuroDisney bij Parijs. Me de dankzij Teuntje wordt het colonne-rijden, want er vertrek ken drie volle bussen op een dag uit Leiden en omgeving. Beukenhof Welhaast het beste paard van stal. Gewoon vergeten. In het overzicht vorige week in deze rubriek van restaurants die een Michelin-onderscheidingheb- ben, is de naam van het Oegst- geestse restaurant Beukenhof weggevallen. Dit etablissement, waarvan meubelkoning Jan van der Klugt mede-eigenaar is, kreeg een ster. In termen van de Michelinorganisatie betekent dat 'een uitstekende keuken'. Duur raampje Een raampje van een paar dui zend gulden, maar wel een bij zonder kunstwerkje. Het boven licht van de entree van De Ver gulde Kruik aan de Haarlem merstraat 22 beeldt uit wat de mensen binnen kunnen doen, namelijk alcohol nuttigen. Door middel van een kruik jenever en een paar gleizen worden passan ten genood zich te laven. De af beelding is van glas en houtsnij werk. Sinds een aantal jaren is Hans FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Seisveld - al dik twintig jaar werkzaam in De Vergulde Kruik - ook eigenaar van het pand. Onlangs liet hij de gevel en het raam opknappen 'De Lachende Kwast' van Paul Berk. "Ze heb ben het prachtig gedaan. Het slechte houtsnijwerk is netjes vervangen", aldus Hans. Hij weet niet weet van welke datum het kunstwerkje is. De laatste verbouwing is in 1942 geweest, maar wellicht is het ouder. Zover de annalen reiken zat er in 1881 al een café in het pand dat zelfwaarschijnlijk in de de zeventiende eeuw is ge bouwd. Door de stadhuisbrand van 1929 zijn die gegevens ver loren gegaan. Tekst: Loman Lecfmans ei Henk van der Post Deel polikliniek Diaconessenhuis in noodgebouwen LEIDEN ERNA STRAATSMA In afwachting van uitbreiding van de polikliniek worden de urologen en dermatologen van het Diaconessenhuis dit jaar ondergebracht in noodgebou wen. Definitieve nieuwbouw begint naar verwachting over een paar jaar. De directie van het Leidse zie kenhuis wil nog dit jaar een aanvraag indienen voor uitbrei ding en renovatie van de po likliniek. De rijksoverheid moet hiervoor toestemming geven. Uitbreiding is nodig omdat het aantal poliklinische behan delingen de laatste jaren flink is toegenomen. „We hebben een enorm ruimtetekort," zegt di recteur patiëntenzorg M.P. Hennink. Het Diaconessenhuis wil bo vendien het aantal specialismen uitbreiden. „We hebben ook een gebrek aan mankracht. Door een veroudering van de bevolking hebben we meer spe cialismen nodig. We hebben bijvoorbeeld behoefte aan ver sterking op het gebied van in terne geneeskunde. De urologen en dermatolgen van het Diaconessenhuis wor den tijdelijk ondergebracht in zogeheten portocabines. Het Rijk heeft toestemming gegeven om deze noodgebouwen tot ui terlijk 2000 te gebruiken. Hen nink: „Het ligt dus voor de hand dat ze voor een definitieve uit breiding ook toestemming ge ven." Het Diaconessenhuis begint dit jaar met vernieuwing van het beddenhuis. Dit gebouw wordt na 30 jaar vervangen, omdat renovatie relatief te kost baar bleek. LEIDEN DORITH LIGTVOET Amnesty International, het Meldpunt Discriminatie Leiden en AFA-Leiden houden 21 maart weer een demonstratieve fakkeltocht als protest tegen het toenemend racisme in Neder land en de rest van Europa. Het verzamelpunt is om 19.30 uur bij de Hooglandse Kerk. Voor 3,50 gulden kan iedereen daar een fakkel kopen. Een half uur later begint de tocht, die eindigt bij de Burcht, waar een korte manifestatie wordt gehou den. Diverse sprekers verlenen hun medewerking. Verder zijn er optredens van het koor Jan Alleman en een percussiegroep onder leiding van Hannes Ha- braken. Dit jaar wordt ook een grote slotmanifestatie gehouden in De Waag. Er is Turkse live-mu- ziek en een buikdanseres treedt op. Ook kan men swingen op de klanken van de afro-caraibische band Beguine en op de multi culturele muziek van The Dal- ton Brothers. De Waag gaat om 21.30 uur open, na afloop van de fakkeltocht. Kaarten voor de slotmanifestatie zijn tijdens de manifestatie aan de deur te koop. Vooraf zijn de kaartjes te krijgen bij Plato aan de Vrou- wensteeg en bij Café Meneer Jansen aan de Nieuwe Rijn. Sigaretten uit station gestolen Een inbreker heeft vannacht kans gezien 65 sloffen sigaretten te stelen uit het stationsgebouwtje Lammenschans. De dader sloeg de ruit van de deur in. Bij en inbraak in een praktijkruimte aan de Pie- ter de la Courtstraat heeft een dief kans gezien voor ongeveer 2500 gulden aan cósmetica te stelen en een pedicuremotor. LEIDEN DORITH LIGTVOET Een cabaratesk optreden van Funda Müjde, een diapresenta tie over het Technica-10 project en een swingfeest in het pand van de Lesbiese Vrouwen Lei den (LVL) aan de Langegracht. Het is een greep uit het pro gramma dat diverse Leidse vrouwenorganisaties met het oog op de viering van Interna tionale Vrouwendag 8 maart hebben samengesteld. Het the ma dit jaar is 'Overeenkomsten en verschillen tussen vrouwen'. Het komt in verschillende lezin gen terug. Culturele aspecten, de herverdeling van taken bin nen het huishouden en ver schillen en overeenkomsten tussen jonge en oude vrouwen komen aan bod. De Vrouwendag wordt van 13.30-21 uur gevierd in het Volkshuis aan de Apothekers dag 33a. Om half zes kan men gebruik maken van een lopend buffet. Wethouder H. Koek reikt om half acht 's avonds de Pie ternel Rol emancipatieprijs uit. Vanaf 21 uur kan er bij LVL aan de Langegracht 65 geswingd. i.iA'jj?idin»i=aa?uii:«

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7