VN-rapporteur voorziet slachtpartijen in Zaïre •99ea> 7'8 IV Honderden toeristen slapen in auto Arrestaties na bloedbaden in moskeeën Pakistan Vlaamse bevolking wil vertrek Claes !Ó9 f Rabin: Ron Arad zit al ees jaar in Iraanse cel Buitenland Gigant gaat naar zee Srebrenica weer geblokkeerd China en VS bezweren dreigende handelsoorlog A&P startdeweek met tir^-pt^neurs^ <^NDAG 27 FEBRUAR11995 {okers zouden minder goed horen mburg Roken is niet alleen slecht voor de longen en de iloedsomloop, maar het zou ook een negatief effect hebben op iet gehoor. Dat blijkt althans uit een onderzoek van Egyptische vetenschappers, dat door de Duitse organisatie voor goed horen FGH) in Hamburg openbaar is gemaakt. Ongeveer 70 procent -an de rokers heeft last van gehoorproblemen; bij niet-rokers is lat 17 procent. Hoe meer en hoe langer men rookt, hoe meer ichade aan de oren wordt toegebracht, aldus het onderzoek. Opgepakt wegens religieuze contacten Singapore De politie van Singapore heeft 69 mensen gearres- eerd omdat ze contacten onderhouden met de religieuze groe- lering Jehova's Getuigen. Sinds de Jehova's Getuigen in 1972 in iingapore als organisatie werden verboden, zijn meer dan hon- lerd leden voor de krijgsraad gebracht wegens het weigeren van le dienstplicht. Voorzitter Spaanse UGT stapt op aadrid Een machtsstrijd binnen de socialistische Spaanse vak- :entrale UGT heeft in het weekeinde geleid tot het opstappen 'an secretaris-generaal Candido Méndez. De UGT, met 700.00 eden de tweede vakcentrale van Spanje, is net als de socialisti- che regeringspartij PSOE al jarenlang verscheurd door interne :onflicten. Een deel van de UGT wil nauwer samenwerken met le PSOE, een ander deel wil een onafhankelijker koers varen. De nu opgestapte Méndez is voorstander van meer onafhankelijk- ïeid. Pakistaanse christenen vrijgelaten .mabad De twee christenen die vorige week door het Hoog gerechtshof van Pakistan werden vrijgesproken van godslaste ring zijn zaterdag vrijgelaten uit de gevangenis. Dat heeft hun advocaat gisteren gezegd. De de 14-jarige Salamat Masih en de 40-jarige Rehmat Masih werden donderdag als vrijgesproken, maar hun vrijlating werd uitgesteld tot een tijdstip dat de autori teiten hun veiligheid konden waarborgen. Denemarken bood de twee gisteren asiel aan. Of ze het aanbod aannemen, is nog on- aekend. Grensakkoord Saudi-Arabië en Jemen riyad Met de ondertekening van een akkoord hebben Saudi- jjtyArabië en Jemen hun 60 jaar oud grensgeschil gisteren formeel bijgelegd. De overeenkomst kwam tot stand na vijf weken on- rhft derhandelen. Het akkoord werd in Mekka plechtig ondertekend door de Saudische minister van defensie, prins Sidtan Ibn Abdel Aziz, en de Jemenitische parlementsvoorzitter, sjeik Abdullah al- Ahmar. Afgesproken is dat er binnen een maand een gemeen schappelijke commissie komt die de grotendeels ongemarkeer de en 2.000 kilometer lange grens moet vastleggen. Frans protest tegen racisme iarseille Meer dan 10.000 mensen hebben zaterdag in Marseil- le gedemonstreeerd tegen de moord op een 17-jarige Franse jongen die van de Afrikaanse eilandengroep de Comoren afkom stig was. Ibrahim Ali werd dinsdagavond op straat door een ko- ;el in de rug getroffen. Hij werd beschoten door aanhangers van het extreemrechtse Nationale Front van Le-Pen. Een van hen heeft inmiddels bekend. Ook Italië protesteert tegen racisme rome» Drie dagen na de gewelddadige dood van een zwangere Somalische vrouw zijn zaterdag in Rome duizenden Italianen en buitenlanders de straat op gegaan in een betoging tegen racis me. De mars, die was georganiseerd door de drie grote Italiaanse vakbondsfederaties, trok zeker 15.000 deelnemers. De Italiaanse president, Scalfaro, gaf uitdrukking aan zijn solidariteit. Aanlei ding was de dood, woensdagavond, van een Somalische vrouw die in een bus in Ostia, bij het vliegveld van Rome, in elkaar werd geslagen. Het slachtoffer was zeven maanden in verwach ting en overleefde het incident niet. In verband hiermee zijn drie jongens van 16 en 17 jaar aangehouden. EL AVIV AD BLOEMENDAAL iorrespondent )e Israëlische regering heeft ïarde bewijzen dat de vermiste uchtmachtofficier Ron Arad al ruim zes jaar in Iran gevangen it. Maar het is niet bekend ivaar precies. Premier Rabin ïeeft dat gisteravond laten we en in een reactie op verklarin- ;en van ex-gevangenen die zeg- ;en dat ze in Iran over Arad lebben gehoord. Het Duitse dagblad Frankfur- er Allgemeine Zeitung meldde 'orige week dat Israël en Iran net Duitse bemiddeling in Jonn onderhandelen Vrads vrijlating. Vandaag citeert le krant een Duitser van Turkse afkomst, Wuda Olef Skota, die n Iran gevangen heeft gezeten. Jewakers zouden hem hebben verteld dat in een isoleercel van 'eiligheidsafdeling 209 'een zio- ïistische piloot' werd vastge- ïouden. Volgens Skota was dat CM Ben jaar geleden. Ook de Duitse zakenman lelmut Shimkos, die in dezelf de gevangenis heeft gezeten op beschuldiging van spionage, zegt een aanwijzing te hebben dat Arad in Iran is. In 1991 had hij een Amerikaanse piloot als celgenoot. Op een dag vroeg een bewaker of hij tijdschriften Jkon lenen 'om aan een andere r\r piloot te geven'. Later realiseer de Shimkos zich dat het om Arad kon gaan. Navigator Arad werd in 1987 gevangen genomen door de Amal-militie in Libanon, nadat de straaljager waarin hij mee vloog was neergeschoten. De vlieger werd door een lucht machthelikopter in veiligheid gebracht. Amal verkocht Arad naar verluidt aan de pro-Iraanse Hezbollah, waarna hij naar Te heran zou zijn overgebracht. 'Meer druk op president Mobutu dringend nodig Het gevaar dreigt dat de sluimerende etnische en politie ke spanningen in Zaïre tot een uitbarsting komen. De ge volgen zullen dan veel ernstiger zijn dan die van het ge weld in Rwanda. Die alarmerende waarschuwing staat in een rapport van Roberto Garreton, mensenrechtenrap- porteur van de verenigde Naties. ste deel bij president Mobutu Sese Seko, die sinds 1965 aan de macht is en ook de bevelhebber is van het leger. Volgens Garre ton is het hard nodig meer druk uit te oefenen op Mobutu om verkiezingen uit te schrijven en een democratisch bestel in te voeren. Sinds 1991 heeft Mo butu al drie keer beloofd de macht te zullen overdragen aan een burgerregering, maar kwam hij die belofte nooit na. Sinds Zaïre vorig jaar enorme hoe veelheden vluchtelingen uit buurland Rwanda toeliet, is de internationale kritiek op het land echter geluwd. De spanningen in Zaïre, waar de economie volledig is inge stort, zijn vorig jaar verergerd door de komst van 1,2 miljoen RWandese vluchtelingen, aldus Garreton in zijn rapport. Het stuk wordt volgende week be sproken door de VN-mensen- rechtencommissie. ,,De interna tionale gemeenschap kan een situatie van deze omvang niet negeren. Preventieve diploma tie is dringend geboden", zo staat in het rapport. Garreton legt de schuld voor de spanningen voor het groot- „Het Zaïrese volk vraagt om vrijheid en democratie en doet dat onafgebroken sinds 1977. Het doet dat steeds dringender omdat het ervan overtuigd is dat de invoering van democra tie een einde kan maken aan het politieke, morele, culturele en economische verval", aldus Garreton. Onder Mobutu vermoordt het leger totaal straffeloos burgers, hetzij om hen te beroven hetzij om politieke redenen. Martelen en verkrachten is heel gewoon en de omstandigheden in de ge vangenissen zijn abominabel, zo staat in het rapport. ,,Het recht om te leven hangt voort durend af van de grillen van de leiding van leger en politie", al dus Garreton. Zijn rapport be rust op informatie van mensen rechtenorganisaties en een ver blijf van twee weken in Zaïre in november jongstleden. Zaïre, waar 40 miljoen men- Behalve in Frankrijk en Zwitserland waren er ook lange files rond de Oostenrijks-Duitse grens. Deze foto werd zaterdag gemaakt op de snelweg München-Salzburg. In totaal telde de politie in Beieren zo'n 250 kilometer aan files. foto reuter parus hans gertsen correspondent Honderden toeristen op weg naar winter sportgebieden in de Franse en Zwitserse Al pen hebben zaterdag in hun auto's moeten overnachten. Diverse routes in de Alpen valleien raakten door zware sneeuwval ge blokkeerd, andere wegen werden afgesloten omdat er lawinegevaar dreigde. In combi natie met de vakantie-uittocht leidde dat op diverse plaatsen tot monsterachtige files en chaotische verkeerssituaties. In Frankrijk was de chaos compleet in de vallei van de Tarentaise. Rond Albertville en Chambéry moesten duizenden mensen de nacht doorbrengen in scholen en sport complexen omdat hoger gelegen winter sportplaatsen als Val d'Isère, Val-Thorens en Tignes door lawines en aardverschuivin gen onbereikbaar waren geworden. Pas gis teren in de loop van de middag werd de si tuatie weer enigszins normaal. Ook in de Zwitserse Alpen zorgde de on gewoon hevige sneeuwval voor problemen. Tientallen wegen in het kanton Valais moesten vanwege lawinegevaar of vanwege neergestorte rotsblokken worden afgeslo ten. Het Berner Oberland raakte zaterdag avond vrijwel van de buitenwereld afgeslo ten. Op de snelweg ter hoogte van Bern stond op een gegeven moment een file van ruim 43 kilometer. In de Franse Savoie overleefden twaalf mensen een hachelijk avontuur. Hun va kantiewoningen raakten door een lawine onder een acht meter dikke sneeuwlaag be dolven. Reddingswerkers wisten de twaalf mensen na vier uur graven in veiligheid te brengen. Geen van hen bleek verwondin gen te hebben opgelopen. Gewelddadig conflict tussen shi'ieten en sunnieten KARACHIRtr-AFP De Pakistaanse politie heeft gis teren in de havenstad Karachi 36 islamitische activisten aan gehouden in verband met de moord, zaterdag, op twintig shi- 'itische moskeegangers. Deze werden gedood bij aanvallen door gemaskerde mannen op twee moskeeën. De moordpartij betekent een dieptepunt in de tot voor kort goede betrekkingen tussen de sunnitische meerderheid (80 procent) en de shi'itische min derheid (ongeveer 20 procent) onder de islamieten in Pakistan. De spanning in Karachi was in het weekeinde om te snijden. Jonge shi'ieten liepen rond met hun gezichten verborgen achter zwarte doeken en schoten met geweren, of reden rond op mo torfietsen of in auto's terwijl ze om wraak riepen. De politie versterkte haar patrouilles en stuurde bewakingseenheden naar de moskeeën. Veel winke liers sloten uit protest tegen de gebeurtenissen hun winkels. De moorden werden zater dagochtend in alle vroegte ge pleegd. Zes of zeven aanvallers drongen kort na het ochtendge bed een moskee binnen in de oostelijke wijk PIB Colony. Ze dwongen zes gelovigen op hun rug te gaan liggen en schoten hen vervolgens dood met auto matische wapens. Tien minuten later sloegen de overvallers toe bij een shi'itische moskee in het centrum van de stad, waar' een begrafenisritueel aan de gang was. Vijftien deelnemers daar aan werden afgezonderd. Ver volgens werden ze gedwongen de moskee in te gaan en met hun gezicht tegen een muur van de gebedsruimte te gaan staan. Daarna openden de aan vallers het vuur. Slechts een van de vijftien overleefde de schiet partij. De verantwoordelijkheid voor de bloedbaden is door nie mand opgeëist, maar waar schijnlijk ging het om een wraakactie na de aanslag van vrijdag op een sunnitische mos kee. Gemaskerde mannen scho ten toen twee biddende sunnie ten dood en verwondden vier anderen. De incidenten waren de laatste in een reeks aansla gen over en weer, waarbij de af gelopen maand zeker 161 men sen zijn gedood. Gisteren zijn er opnieuw lij ken gevonden: twee doodge schoten mensen, één gewurgde en één doodgeslagen. Het was ANP Algemeen Nederlands Persbureau se Agentur GPD Geassocieerde Pers Dien; independent RTR* Reuter UPI ;ten Ind The sen wonen, telt 450 stammen die in hoofdzaak behoren tot zes etnische groepen. De spanningen in de noorde lijke regio Kivu zijn volgens Gar reton toegenomen door de komst van Rwandse Hutu's, die zich hebben gevoegd bij de plaatselijke Banyarwanda-Hu- tu's. In 1993 ontvluchtten onge veer 150.000 mensen hun hui zen in verband met een conflict tussen de Banyarwanda-Hutu's en drie andere etnische groe pen, de Hunde, de Nyanga en de Nanda. Garreton maakt melding van beschuldigingen van massa moorden op leden van de Kasai-minderheid in Shaba, de aan grondstoffen rijke provincie in het zuiden. Hieraan lag vol gens de VN-rapporteur eerder een politiek, dan een etnisch conflict ten grondslag. ssmi papenburg Het grootste cruiseschip dat ooit in Duitsland is ge bouwd, de Orianana van de maatschappij P O, is gisteren van de Meyer-werf aan de Eems met sleepboten naar zee gebracht. Het 269-meter lange en 32,5 meter brede schip leek de rivier bijna ge heel te vullen. Langs de kant stonden duizenden mensen te kijken. Om de 69.000 ton metende Oriana vanaf de werf naar de Noord zee te slepen was de rivier extra uitgebaggerd. FOTO ANP KAREL ZWANEVELD NAVO-topman denkt niet aan opstappen brussel» peter de vries correspondent Liefst 96,4 procent van de Vlaamse bevolking eist het ver trek van de door het Agusta- schandaal in opspraak geraakte NAVO-secretaris-generaal Willy Claes. Ook in zijn eigen Socia listische Partij kan Claes op geen enkel krediet meer reke nen en eist 91,6 procent van de achterban dat hij zijn functie bij het militaire bondgenootschap neerlegt. Dat blijkt uit een opiniepei ling die zaterdag werd gepubli ceerd in Het Laatste Nieuws, een Vlaamse sensatiekrant die al geruime tijd een harde cam pagne tegen Claes voert. De NAVO-topman is ernstig in opspraak geraakt nadat was gebleken dat de penningmees ter van de Vlaamse Socialisti sche Partij (SP) in 1988 2,7 mil joen gulden smeergeld heeft aangenomen van de Italiaanse wapenfabrikant Agusta. De Bel gische regering, waarin Claes destijds minister van economi sche zakeft was, moest toen net beslissen over een bestelling van 46 helikopters. SP-penning- meester Mangé heeft alle ver antwoordelijkheid voor het smeergeldschandaal op zich ge nomen, maar Claes werkte zich vorige week ernstig in de nesten met allerlei tegenstrijdige ver klaringen. Hij denkt er echter niet over op te stappen. Sinds afgelopen woensdag houdt hij zich voor de media onbereik baar. Claes' eveneens in opspraak geraakte partijgenoot, vice-pre mier Vandenbroucke, herhaalde gisteren dat hij zijn functie zal neerleggen „als blijkt dat er bin nen de coalitie geen vertrouwen meer in mij wordt gesteld. Ik wens deze regering geen schade toe te brengen. Het is een sme rige affaire. Als degene die je aanstelt als boswachter zelf een stroper blijkt te zijn, dan zit je vast", zei hij over penningmees ter Mangé. Vandenbroucke zei gisteren ook dat hij het gerecht nieuwe informatie wil verstrek ken over de financiering van zijn partij. Een van de prominenten van de Waalse socialisten, de Luikse burgemeester en ex-vice-pre- mier Dehousse, riep Vanden broucke zaterdag op gewoon zijn functie op te geven. De drie Waalse socialisten die vorig jaar in het Agusta-schandaal ten val kwamen „zijn voor minder af getreden", aldus Dehousse voor de radio. Tot zover opze corres pondent. üp een WD-bijeenkomst in Noordwijk zei de liberale leider, Bolkcstein, in het weekeinde dat Claes tijdelijk namelijk zolang hij in de reuk van de smeergeldaffaire staat zou moeten terugtreden als secreta ris-generaal van de NAVO. „De NAVO kan zich geen Willy-gate veroorloven", aldus Bolkestein. PvdA, CDA en D66 erkennen dat Claes zich in een buitenge woon moeilijke positie bevindt, maar vinden niet dat hij tijdelijk moet aftreden. MEXICO-STAD AP niet duidelijk of deze slachtof fers ten prooi waren gevallen aan gewelddaden die verband hielden met de andere aansla gen. Premier Bhutto stuurde de fa milies van alle slachtoffers een condoléance. Ze riep de plaat selijke autoriteiten op de schul digen op te sporen en te straf fen. „De islam onderwijst liefde, tolerantie en broederschap", al dus haar boodschap, „Er is geen plaats voor terrorisme en secta- risme in de islam." 'Colosio slachtoffer van komplot' der werd een 23-jarige fabrieks arbeider, die wegens de moord tot 45 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, als enige dader be schouwd. Lozano gaf na zijn aantreden als minister van jus titie in december echter op dracht het onderzoek naar de moord le heropenen. Volgens hem hebben overheidsfunctio narissen bewijzen in de zaak achtergehouden. Colosio werd op 23 maart 1994 doodgeschoten tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Tijuana. De vermoorde Mexicaanse pre sidentskandidaat van de rege rende Institutionele Revolutio naire Partij (PRI), Luis Donaldo Colosio, is het slachtoffer ge worden van een politieke sa menzwering. Dat heeft minister van justitie Antonio Lozano Gracia gezegd. De afgelopen dagen zijn twee mensen gearresteerd op ver denking van betrokkenheid bij de moord op Colosio. Het zijn een politieman uit Tijuana en een lijfwacht van Colosio. Eer- Sarajevo»apafgesloten van de buitenwereld vast in Srebrenica. Vandaag zou de Turkse premier Demirel op bezoek komen in de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Hij heeft dat bezoek vanoch tend echter afgezegd vanwege de onzekere veiligheidssituatie. Zaterdag werd een vliegtuig op de luchthaven van Sarajevo be schoten. Bosnische Serviërs verhinderen de bevoorrading van het Neder landse VN-bataljon in de mos lim-enclave Srebrenica. Volgens VN-woordvoerder Coward be gint de slinkende voorraad me dicamenten nijpend te worden. Al eerder zaten Nederlandse militairen een tijdlang geheel WASHINGTON HANS DE BRUIJN I CORRESPONDENT De Amerikaanse president, Clinton, is zeer tevreden met het akkoord over de bescherming van auteursrechten de Verenigde Staten en China gisteren hebben gesloten. Met het akkoord werd op het nippertje een handelsoorlog tus sen de twee grootmachten voorkomen. Volgens Clinton verzekert het akkoord, waarbij vooral China heeft moeten toe geven, de werkgelegenheid van tiendui zenden hooggschoolde Amerikanen. De Amerikaanse handelsgezant, Mic key Kantor, zei erop te vertrouwen dat China het akkoord zal naleven. „Het is net zo goed in hun belang als het on ze", zei hij. China belooft in de over eenkomst, die gisteren uren na het ver strijken van een Amerikaans ultima tum werd getekend, harde maatregelen tegen de piraterij rond de auteursrech ten op muziek, CD's, computerpro gramma's, films en video's in China. Zowel de Amerikanen als de Chine zen benadrukten dat het akkoord niet louter een handelsovereenkomst is, maar ook de relatie tussen de VS en China op andere gebieden ten goede komt. De Chinezen hopen dat de Ame rikanen nu ook hun verzet zullen opge ven tegen de opname van China in de Wereld Handelsorganisatie (WTO), de nieuwe wereldwijde waakhond op han delsgebied. De VS hadden gedreigd het afgelopen weekeinde heffingen tot een miljard dollar te leggen op Chinese produkten als Peking geen einde zou maken aan de piraterij. China dreigde met tegen maatregelen. Om de dreigende botsing af te wenden, is de afgelopen dagen in Peking bijna onafgebroken onderhan deld door de Amerikaanse onderminis ter Charlene Barshefsky en de Chinese minister van handel Wu Yi. De Amerikanen stellen dat hun indu strie jaarlijks een miljard dollar aan in komsten derft door de Chinese pirate rij. Ze eisten de sluiting van 29 fabrie ken in Zuid-China waar illegale kopie ën van Amerikaanse CD's, video's, films en computerprogramma's worden ge maakt. China bestreed aanvankelijk de Amerikaanse eisen maar de afgelopen weken besloot het zeven fabrieken te sluiten waar CD's werden gekopieerd. In de overeenkomst met de VS be looft China dat een speciale politie- eenheid de piraterij gaat aanpakken. Bovendien zal China de invoerrechten op Amerikaanse muziek en films verla gen, om zo de illegale fabrieken de wind uit de zeilen te nemen. De Amerikaanse onderminister Bras- hefky noemde de overeenkomst „de meestomvattende die de VS ooit heb ben gesloten". Haar Chinese collega Wu Yi zei „dat dit akkoord een keer punt is in de betrekkingen tussen onze landen. We hopen dat de Amerikaans- Chinese handelsrelatie zich nu beter kan ontwikkelen". De VS hebben een zeer groot handelstekort met China. Vorig jaar werd voor 37 miljard dollar aan Chinese produkten in de VS inge voerd, terwijl de Amerikaanse export naar China acht miljard dollar be droeg. A&P start elke week met drastisch laag geprijsde aanbiedingen. Alleen geldig op maandag, dinsdag en woensdag. En deze week zijn de prijzen drastisch afgerond in het A&P ronde prijzen festival. iwjvjLcii r\wui pot 720 ml. KRENTEN ROZIJNEN BOLLEN zak 4 stuks van 459 KOTELETTO'S 8 stuks van US8 GOUDA'S GLORIE MAYONAISE pot 650 ml. van-2«5 k 09 A&P Services B V tel 02154-83333 ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5