CDA doet stap terug bij orgaandonatie Broccoli en gehakt. Binnenland Duizenden herdenken Februaristaking Een schelm, een acteur, een ouderling en een gezond-verstandkrant Veel arrestaties bij verboden CP-optocht Kok en Van Mierlo op werkbezoek bij Clinton Bolkestein niet gesteund in eigen belang-betoog 0 500gram525-5.25 kilo 99 -1338 9.98 1.79 39 1.49 1.29 0530 9.90 1.19 14.50 NDAG27 FEBRUAR11995 De Hond: PvdA wordt derde >en haag Door een naar verwachting extreem lage opkomst bij ïe statenverkiezingen op 8 maart dreigt de PvdA de derde partij e hde worden en het CDA de grootste. Dat zegt marktonderzoeker ine(daurice de Hond. Hij verwacht dat de opkomst niet boven de 45 is, hrocent uitkomt tegen 52 procent vier jaar geleden, mijl amf-das in Aldi-slaatje ^|^jNSCHEDEDe supermarktketen Aldi heeft uit voorzorg een partij jleessalade met de code 040395 uit de verkoop genomen na een j Q Lacht van een klant die er stukjes glas in had aangetroffen. Het /anlaat om sa^ac'e van ^et mer^ Tiirk unci Pcibst. Consumenten die Zijie sa'a^e hebben gekocht, kunnen die teruggeven. 3d-! l)rie jaar cel voor benzinediefstal den haag Twee Nederlanders zijn deze week in Roemenië ver- jec-pordeeld tot driejaar cel voor het niet betalen van een benzine er rekening bij een tankstation. Het ministerie van buitenlandse er raken biedt via de ambassade in Boekarest de gebruikelijke con- lanlulaire bijstand. Ze kunnen hun straf niet in Nederland uitzitten oorpmdat Nederland en Roemenië daarover geen afspraken heb ben gemaakt. opode en gewonden bij ongeval °Pmaarheeze Bij een auto-ongeluk in het Brabantse Maarheeze is et.|aterdagavond een 67-jarige vrouw uit Budel gedood. Vier ande- ar 'ren, onder wie de echtgenoot en het kleinkind van het slachtof fer, raakten zwaar gewond, aldus de politie. De 67-jarige sloeg plotseling linksaf en verleende geen voorrang aan een auto die e naar tegemoet kwam rijden. De laatste auto, met twee inzitten - 1 .pen, boorde zich vervolgens vol in de flank, aldus de politie. De luljotaal vernielde auto's kwamen allebei in een sloot terecht. ran[ Arnhem pakt tippelaars aan aar enfldddARNHEM» De politie van Arnhem heeft dit weekeinde zes ge-[naiinen aangehouden die ingingen op het aanbod van tippe laarsters. Ook de betrokken vrouwen zijn aangehouden. Ze heb- nepen een boete van tweehonderd gulden gekregen. In Arnhem hegeldt sinds vrijdag een tippelverbod. De gemeente hoopt zo een einde te maken aan de overlast van heroïneprostituées en hun [Qsidanten. en] °ro1 Nijmeegse vrouw schiet man dood toe jumegen Een 25-jarige Nijmeegse vrouw heeft gisteren haar n tochtgenoot gedood. Volgens de vrouw gaat het om een 'fataal 1 o ongeluk'. De Nijmegenaar was met zijn revolver bezig. Zijn touw was bezorgd dat er iets zou kunnen gebeuren, maar dat vas volgens de man onmogelijk omdat het wapen 'op veilig ienstond'. Toen de vrouw daarna het wapen op haar man richtte en ;el« de trekker overhaalde, schoot zij hem in de borst. De vrouw is aangehouden. riEx-CDA' er sticht nieuwe partij den haag Er is een nieuwe rooms-katholieke partij in Neder- land opgericht: de Katholiek Politieke Partij (KPP). Volgens de ar£ initiatiefnemers komt het katholieke ideeëngoed volstrekt onvol doende tot zijn recht bij de huidige partijen. Voorzitter van de KPP is baron van Boetzelaer, tot voor kort voorzitter van de CDA-afdeling Den Haag-Centrum. De KPP wil herstel van de christelijke waarden zoals die in de Bijbel staan. Het gezin is de hoeksteen van de samenleving. Abortus en euthanasie mogen niet en criminaliteit wordt fel bestreden. Man botst tegen boom en overlijdt emmen Een 44-jarige inwoner van Nieuw-Weerdinge (gemeente Emmen) is in de nacht van zaterdag op zondag verongelukt. De man was op weg van Emmen naar zijn woonplaats volgens de politie vermoedelijk in slaap gevallen achter het stuur. Hij reed in de bocht van de weg rechtdoor en knalde tegen een boom. Volgens de politie was de man op slag dood. Man in Venlo doodgeschoten venlo Een 41-jarige man uit Venlo is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woning door onbekenden neergeschoten. Het zwaargewonde slachtoffer en zijn vriendin, die ongedeerd bleef, vluchtten naar buiten. De vriendin haalde hulp en alarmeerde de politie. Het slachtoffer is in het ziekenhuis overleden. Het motief is niet duidelijk. Brand in kattenhuis Amersfoort Amersfoort De brandweer van Amersfoort heeft gisteren veer tien katten en twee honden moeten vangen om ze te kunnen evacueren uit een villa waarvan de zolderverdieping en de rieten kap in brand stonden. Drie katten hadden zich ergens in huis verstopt en bleven onvindbaar. In de villa zit een opvangcen trum van de stichting Herplaatsing Katten, die een nieuw baasje zoekt voor afgedankte en/of verwilderde katten. De oorzaak van de brand is niet bekend. Lijk in hotelkamer Amsterdam Een 66-jarige Duitser is gisteren dood aangetroffen in een kamer van een hotel aan de Haarlemmerstraat in Amster dam. De man was gewikkeld in een deken en had diverse hoofdwonden. De politie weet niet met welk voorwerp het slachtoffer is toegetakeld. De man was vrijdag aangekomen. Hij heeft in de nacht van zaterdag op zondag bezoek gehad van een nog onbekende prostituée. Volgens de politie is niet duidelijk of zij iets met het misdrijf heeft te maken. Hulpverleners ontvluchten Somalië Nairobi Een drie leden tellend Memisa-team is zaterdag ver trokken uit Somalië, nadat zeven gewapende Somaliërs het kan toor waren binnengevallen. De leider van het team, een 42-jari- ge man uit Goes, werd daarbij mishandeld en in zijn linker schouder geschoten. Behalve de Goesenaar, een Nederlandse arts en een Nederlandse verpleegster vertrokken ook een even eens gewond geraakte Somalische hulpverlener en drie mede werkers van twee andere hulporganisaties naar de Kenyaanse 'hoofdstad Nairobi. Rotterdamse agenten voeren een lid van de extreemrechtse CP'86 af. FOTO REUTER JERRY LAMPEN Lansink Iaat geen-bezwaarsysteem toch varen Het CDA is bereid terug te komen op het geen-bezwaar systeem bij orgaandonatie om een breed gedragen poli tiek compromis mogelijk te maken. CDA-kamerlid Lan sink zei gisteren in discussieprogramma Het Capitool dat zijn partij ook akkoord wil gaan met een registratiesys teem waarbij mensen kunnen kiezen uit drie mogelijkhe den: wel of geen orgaandonatie na hun dood of de kwes tie overlaten aan de nabestaanden. haarlem sjaak smakmander te willen gaan. Woordvoer der Lansink bepleitte het geen- Er is in Nederland een groot te- bezwaarsysteem, waarbij ieder- kort aan donoren. Dat komt een donor is tenzij hij of zij daar mede door de wetgeving op dit bij leven uitdrukkelijk bezwaar gebied, waarover de discussie tegen heeft gemaakt, zich dan ook al jaren vóórsleept. Momenteel kunnen mensen Vorige week debatteerde de Ka- via een donorcodicil kenbaar mer over een kabinetsvoorstel maken dat ze hun organen voor om de wetgeving iets te versoe- transplantatie ter beschikking peteiKPWr hftt .CPA liet tot, ie-,bellen pa hun dood, maar moe ders verrassing weten veel ver- ten artsen desondanks ook de nabestaanden van codicildra gers nog om toestemming vra gen. Die kunnen dat weigeren. Dat laatste wil het kabinet ver anderen: als iemand zelf heeft ingestemd met orgaandonatie, kunnen de nabestaanden dat niet meer tegenhouden. PvdA en D66, die bij het begin van het debat varianten tussen het kabinetsplan en het geen bezwaarsysteem lanceerden, sloten zich vorige week bij het CDA aan. De WD is fel tegen op een geen-bezwaarsysteem met als argument dat de staat op die manier kan beschikken over de lichamen van zijn onderdanen tenzij die zich daartegen heb ben uitgesproken. Het is ook in strijd met de,grondwet, waarin, een artikel over de onaantast- (M Amsterdam De stenen cirkel rond de Dokwerker in Amsterdam veranderde zaterdagmiddag binnen een half uur in een veelkleurig tapijt van bloemen en kransen. Tussen de twee- en drieduizend mensen trokken tussen vijf en zes uur aan het trotse stand beeld voorbij, om in het vijftigste bevrijdingsjaar de Februaristaking van 1941 te herdenken. De dok werker is het symbool van het verzet van de Amster damse bevolking tegen het steeds bruter optreden van de nazi's tegen de joden. Na de eerste openlijke razzia negeerden duizenden stedelingen het alge meen stakingsverbod en legden hun werk een dag neer om te protesteren tegen de pogroms. Hele fa brieken lagen stil, winkels sloten en het openbaar vervoer ging plat. Burgemeester S. Patijn en wethou der J. van der Aa van Amsterdam legden zaterdag tij dens de sobere plechtigheid de eerste krans. Ze wer den gevolgd door onder anderen de oud-burgemees ters Van Thijn, Polak en Samkalden, vertegenwoordi gers van de hoofdstedelijke en de Zaanse gemeente raad, het bestuur van de provincie Noord-Holland, het Auschwitz-comité, de Vrouwen van Ravens- brück, FNV-voorman Stekelenburg, het Voormalig Verzet en honderden burgers onder wie opvallend veel jongeren. FOTO ANP RAYMOND RUTTING den haag paul koopman Voor drie van de vier fractievoorzitters was het de eerste keer, een echt verkie zingsdebat. Belangrijkste vraag vooraf: hoe zou de chemie uitpakken tussen de wat schelmachtige Wallage (PvdA), de hoorspelacteur Wolffensperger (D66) en de bevindelijke ouderling Heerma (CDA)? En vooral: Hoe zouden deze drie reageren op de wandelende gezond-verstandkrant Bolkestein (WD)? In het Amsterdamse etablissement Vertigo in het Vondelpark schoven ze aan een ruwhouten tafel om ter ere van de naderende statenverkiezingen alle politieke punten behalve uiteraard de provinciepolitiek met elkaar door te nemen. De NOS hield er een micro foon bij en registreerde hoe de WD'er van dik hout planken zaagde, Wallage zijn venijn doseerde, Wolffensperger behendig maar wat theatraal mist ver spreidde en Heerma al die tijd gespan nen op zijn pepermuntje bleef zuigen. Alle fractievoorzitters hadden hun voorlichters en media-adviseurs mee genomen om bemoedigende duimen de lucht in te steken, dan wel afkeurend te kreunen tijdens de bijdrage van één van de anderen. Bij Heerma, het moet gezegd, werd veel gekreund behalve door de CDA-voorlichtster. Wallage en Wolffensperger scoorden, te oordelen naar de bijval en afkeuring in de zaal, 1:1. Bij Bolkestein werd veel gefronst, behalve door de liberale PR-staf. Bolke stein, zo werd voor de NOS-radio dui delijk, heeft nu eenmaal lak aan de re gel dat een Nederlands politicus nooit een onvertogen woord mag zeggen. Zaterdag nog poneerde de liberaal de stelling dat het eens tijd wordt dat de Nederlandse regering het eigenbelang zwaarder laat wegen in de internatio nale politiek. Alleen Gekke Henkie, is er tevreden over dat hij de grootste netto betaler wordt van Europa zonder er iets behoorlijks voor terug te krijgen. Bovendien vond hij het onbegrijpelijk dat de Nederlandse regering nog ge makkelijker bezuinigt op de uitkerin gen dan op de ontwikkelingshulp. Dat nu was 'kortzichtig', vonden Wal lage, Wolffensperger en Heerma in koor. Wallage: ,,Als we ons alleen qon- centreren op ons directe eigenbelang, zakken de armste landen verder af." Wolffensperger: „Wij hebben ook een eigenbelang bij het stimuleren van de economie in ontwikkelingslanden." Heerma: „Het CDA wil de ontwikke lingshulp op peil houden." Maar Bol kestein bleef onbewogen. „Dat ik geen steun krijg, ben ik wel gewend. Wij be talen tweemaal zoveel aan ontwikke lingshulp als het gemiddelde Europese land. Waarom, terwijl de effectiviteit van die hulp zo ter discussie staat?" De WD-leider, die al sinds 1989 met het campagnebijltje hakt, had als enige van de vier een paar soundbites inge studeerd: korte teksten die het in de 'snelle' media goed doen. Zoals deze: „Van lagere overheden die het rijk dwarsbomen, heb ik de buik vol. Als zij weer eens roepen 'wij werken niet meer mee', dan denk ik langzamer hand: dan maar niet!". De opvattingen van het CDA over orgaandonatie kwali ficeerde hij zonder met de ogen te knipperen als 'bloedstollend'. Nee, dan debatteerden Wolffensperger, Heerma en Wallage heel wat om- floerster. Ook de NOS-radio wist Wolffensperger niet te ontlokken hoe veel geld D66 extra aan de Betuwelijn wil vertimmeren. De fractieleider, op hoorspeltoon: „Zoals die lijn er nü ligt, is hij voor ons niet acceptabel!" De PvdA-communicator Wallage wees rotterdam gpd De politie van Rotterdam heeft zaterdag 169 mensen gearres teerd in verband met de verbo den demonstratie van de ex treemrechtse partij CP'86. Het gaat om 150 extreemlinkse 'autonomen' die een tegende- monstratie wilden houden, acht CP'86-ers en elf Duitse skinheads. Door de arrestaties verliep de herdenking van de Februaristaking op de Blaak ordelijk. Loco-burgemeester H. Simons was tevreden over het politie optreden omdat rellen uitble ven. De Duitse skinheads wer den 's morgens al aangehou den. Ze hadden zes slagwapens in hun bezit, 's Middags pakte de politie bij het CS vier CP'ers op na een confrontatie met linkse tegendemonstranten. La ter op de middag arresteerde de politie in Rotterdam-Zuid nog eens vier CP'ers, onder wie de Arnhemse voorzitter C. Klisters. De linkse betogers verzamel den zich 's morgens op het sta tion van Schiedam. Ze waren in de verondersteling dat de CP'ers daar bijeen zouden komen, maar dat gebeurde niet. Onder politiebegeleiding reisde de ex treemlinkse groep vervolgens naar het Rotterdam CS. waar ze werden gearresteerd. De politie omsingelde daartoe het sta tionsgebouw. Volgens de politie maakte de autonomen een agressieve in druk. In de trein werd een arse naal aan slag-en steekwapens gevonden: 46 helmen, 44 slag- ivapens waaronder honkbal knuppels en ijzeren pijpen, tien kettingen, negen zakmessen, twaalf schilden, een brandblus ser, een spuitbus met verf, der tig strijkers, een priem, cjen schroevendraaier, een hamei;, een katapult met knikkers, ne gen busjes traangas en ook 33' bivakmutsen en 59 beenbe schermers. washington anp baarheid van het menselijk li chaam is opgenomen. Het kabinet trok, verrast door de ommezwaai van het CDA, het wetsvoorstel terug. Premier Kok liet dit weekeinde echter nog eens weten dat het aange paste nieuwe wetsvoorstel nau welijks zal afwijken van het te ruggetrokken voorstel. Lansink kan daar wel mee leven, zei hij gisteren. Hij toonde zich daar mee bereid mee te werken aan een systeem zoals dat zich nu aftekent: Iedereen van 16 jaar en ouder wordt benaderd met de vraag om orgaandonor te worden. Dat antwoord wordt opgeslagen in een centraal regi stratiesysteem en is bepalend vpor de gang van zaken na ,de dood. Voorhoeve wil geld Pronk voor Oost-Europa noord wuk gpd Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking moet een groter deel van zijn budget be steden aan Oost-Europa. Een deel van het extra geld dat de komende jaren aan Pronk toe valt, moet in de landen achter het voormalige IJzeren Gordijn worden geïnvesteerd. Dat heeft WD-defensieminister Voorhoe ve zaterdag gezegd. Pronk wijst tfe suggestie niet meteen af. Coalitiepartijen WD, D66 en PvdA zijn hopeloos verdeeld over de vraag hoe de miljarden voor het buitenlands beleid de komende jaren over de ontwik kelingslanden, het ministerie van defensie en Oost-Europa moeten worden verdeeld. Voor al PvdA-minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking ligt daarbij onder vuur. Bolkestein wil diens budget verlagen tot 0,7 procent van het nationaal inko men, D66 en PvdA koersen aan op verhoging. Voorhoeve, Pronk en D66-minister Van Mierlo van buitenlandse zaken moeten de komende maanden proberen het over deze netelige kwestie eens te worden. Voorhoeve nam zaterdag tijdens een discussie bijeenkomst van zijn partij in Noordwijk enige afstand van zijn partijleider, Bolkestein. De verwachting is dat de Amerikanen proberen Neder land over te halen tot de aan schaf van de Amerikaanse Apa- che-gevechtshelikopter. Het ka binet is al enige tijd verdeeld over de vraag of het de Apache moet kopen, waarvoor Defensie een voorkeur heeft, of de Frans- Duitse Tigre. De helikopters zijn even duur, maar het gaat vooral om de compensatie-orders die Nederland uit de Verenigde Sta ten of Frankrijk en Duitsland kan krijgen. Op het programma staat verder nog een ontmoe ting met de leider van de Repu blikeinse meerderheid in de Se naat, Robert Dole. Premier Kok en minister Van Mierlo van buitenlandse zaken zijn gistermiddag om half drie (plaatselijke tijd) aangekomen in Washington voor een officieel werkbezoek. Zij praten vandaag en morgen met president Clin ton, vice-president Gore en een aantal ministers en adviseurs van de Amerikaanse regering over de relaties op veiligheids gebied tussen de VS en Europa. Daarnaast komen de economi sche betrekkingen tussen beide handelsblokken aan de orde en zaken als de samenwerking in het Caribisch gebied om drug transporten tegen te gaan. den haag anp WD-leider Bolleesteirt staat'alléén'.in zijn plèn bm in de buiten landse politiek het nationale belang centraal te stellen. Voor Bolke: stein betekent dat onder meer minder geld naar Brussel en m indek geld voor ontwikkelingssamenwerking. De fractievoorzitters Walla ge, Heerma en Wolffensperger van PvdA, CDA en D66 voelen daar niets voor, bleek gisteren bij een radiodebat. Wallage vindt de ideeën van Bolkestein 'kortzichtig'. Volgens, hem zijn de economische belangen van Nederland op langere ter mijn het meest gediend bij een wereld waarin de rijkdom wat beter, is verdeeld. Minder uitgeven aan ontwikkelingshulp vindt hij dan ook volstrekt onjuist. Ook Wolffensperger (D66) en Heerma (CDA), lieten weten niets te zien in de visie van Bolkestein. vervolgens tactisch op de 'risico's' als de rijksoverheid grote infrastructurele projecten doorduwt 'zondereen draag vlak onder de bevolking te creëren'. En Heerma? Opnieuw slaagde hij er niet in zijn initiatief voor een 'natio naal pact' over de toekomst van de so ciale zekerheid op een geloofwaardige manier van de grond te tillen. Wallage, venijnig glimlachend: „Je vraagt: Waar om praten we niet nu al over de sociale zekerheid en niet pas in 1996 zoals het regeerakkoord voorschrijft? Gun ten minste ook jezelf de tijd om dit soort dingen eens wat beter uit te zoeken." Zo n denigrerende opmerking onweer sproken laten, is een fout die tijdens een verkiezingsdebat eigenlijk niet ge maakt mag worden. Maar Heerma beet op zijn pepermuntje. Onze Top 10 van deze week. O Broccoli, 500 gram Rundergehakt, 01 Zaanse snijder, 0 wit, bruin [2M] of volkoren 1255), heel O Zeeuws Meisje margarine, pakje 250 gram 01 Koffiemelk, O halfvol of vol, fles 0,5 liter of pak 500 gram ©01 Halve perziken, op lichte siroop, blik 850 g -L73 O 01 Country- of Fruit cookies, 1 /|f\ rol 300 gram i.Hy ÜlZaanlander kaas licht pikant 48+, 0 vers van 't mes, kilo Q 01 Zakdoekjes, pak 8 x 10 stuks 01 Luiers, diverse maten, pak 0638 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 4 maart as. 's Lands grootste kruidenier blijft op ae kleintjes letten. \Ji I

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3