Industrie in startblokken voor informatie-tijdperk Feiten &Meningen Angst centraal in debat over orgaandonatie Een poezeleven Strak in het gelid 'Het had iets jongensclub-aehtigs, maar nu moet het ophouden' MAANDAG 27 FEBRUAR11995 In de discussie over de orgaandonatie, die vorige week niet alleen in de Tweede Kamer maar ook in honderdduizenden Nederland se huiskamers is gevoerd, klinkt veelal een zekere angst door. De meeste mensen den ken niet graag na over hun eigen dood. Wanneer ben je eigenlijk dood? Zullen de medici die op organen wachten wel altijd zorgvuldig genoeg zijn? Zijn er wel garan ties tegen al te haastige of te gretige beslis singen? Deze vragen staan plotseling midden in de publieke aandacht. De bezorgdheid is het gevolg van onzekerheid over de vraag op welk moment de dood intreedt. Ener zijds: vanzelfsprekend moet de donor over leden zijn voordat er organen ten behoeve van transplantatie kunnen worden uitgeno men. Maar anderzijds: die organen zelf moeten nog leven, het hart moet nog klop pen, de laatste adem is nog niet uitgebla zen. Door middel van beademing van de hersendode moeten de organen nog enige tijd in goede conditie worden gehouden. Voor de nabestaanden is deze gang van za ken soms pijnlijk. De Wet op de Lijkbezorging (waarin de orgaandonatie is geregeld in afwachting van de nu aanhangige Wet op de Or gaandonatie) geeft geen duidelijkheid over de vaststelling van de dood. Een lijk is het stoffelijk overschot van een overledene of doodgeborene, aldus de wet, maar dat geeft geen uitsluitsel over de vraag wat een over ledene is. De doodsvaststelling is een feite lijk medisch oordeel, waarvoor tot dusver geen wettelijke maatstaven bestaan. Het wordt dus tot nog toe aan de indivi duele artsen overgelaten naar beste weten en naar de laatste stand van het medisch inzicht over te gaan tot de doodsvast stelling. Daarbij geldt algemeen de opvatting dat de dood van een mens intreedt door de dood van de herse nen. Een richtlijn die artsen hierbij kunnen hanteren, is door de Gezond heidsraad opgesteld in de vorm van 'Cri teria inzake de her sendood'. Deze cri teria krijgen nu een wettelijke basis. Bij twijfel aan de hersendood mag nooit ofte nimmer worden overgegaan tot uitna- me van organen. Zou dit wel gebeuren, dan maakt de arts zich schuldig aan een mis drijf, bij voorbeeld doodslag of dood door schuld. Om op dit punt een waarborg te scheppen, schrijft de Wet op de Lijkbezor ging voor dat een arts die organen uitneemt voor transplantatie nooit dezelfde mag zijn als de arts die de dood vaststelt. Overtre ding van dit voorschrift is strafbaar. In het ontwerp van de Wet op de Or gaandonaties is de bepaling opgenomen dat alle ziekenhuizen moeten gaan werken met een protocol. Daarin wordt dan precies vastgelegd hoe de artsen moeten handelen in een geval van overlijden waarbij or gaandonatie aan de orde kan komen. Overi gens speelt dat maar bij een klein percenta ge van de overlijdensgevallen omdat de meeste mensen nu eenmaal overlijden aan ouderdom of ziekte. Het protocol moet duidelijkheid geven over de zorgvuldigheid en de kwaliteit van de procedure. Het kan ook een handreiking zijn voor de artsen die toestemming moe ten vragen voor het uitnemen van organen. Dat is geen makkelijke vraag, temeer omdat er veelal vóór het intreden van de dood al voorbereidende maatregelen voor een eventuele orgaandonatie moeten worden getroffen. Voorkomen moet worden dat de ze voorbereidingen tegen het belang van de patiënt/donor ingaan. Behalve een protocol dat alle ziekenhui zen moeten ontwikkelen met afspraken over hoe te handelen bij orgaandonatie, komt er een nieuw protocol van de Ge zondheidsraad over het vaststellen van de hersendood. Hiermee kan worden voorko men dat verschillende artsen uiteenlopende maatstaven hanteren. Het protocol, dat naar de laatste stand van de medische we tenschap moet worden opgesteld, kan door de minister van volksgezondheid verbin dend worden verklaard. Voor het vertrouwen van het publiek in de gang van zaken rond orgaandonaties kan deze regeling van groot belang zijn. Misschien is dit punt wel even essentieel als het onderwerp dat vorige week centraal stond, namelijk het wettelijke systeem dat moet voorkomen dat bij mensen tegen hun uitdrukkelijke wil na hun dood organen worden weggenomen. Het zelfbeschik kingsrecht en het grondrecht op integriteit van het lichaam kunnen worden gehand haafd zonder afbreuk te doen aan het stre ven meer organen voor transplantatie ter beschikking te krijgen. Maar een vereiste is dat men vertrouwen heeft in de gang van zaken in de ziekenhuizen. Een regeling in zake de hersendood en een helder protocol kunnen aan dit vertrouwen vaste grond ge- GUSSCHREUDERS juridisch medewerker De Verenigde Staten zullen hun uiterst belangrijke en gevoelige markt voor telecommunicatie volledig opengooien voor buitenlandse concurrenten, op voorwaarde dat andere landen dat voorbeeld volgen. De Amerikaanse vice-president Al Gore deed die belofte zaterdag in Brussel tijdens een bijeenkomst van de zeven geïndustrialiseerde landen (G7) over de informatiemaatschappij. Het gebaar van Gore was het meest tastbare resultaat van de speciale G7-top en kwam voor de Europeanen als een verras sing. De Europese Unie en de VS verwijten elkaar al langer hun eigen bedrijfsleven teveel te beschermen tegen buitenlandse concurrentie, vooral wanneer het gaat om 'high tech'-bedrijfs- takken. De G7-vergadering in Brussel was uniek, omdat voor het eerst ook topmensen van elektroni- ca-giganten als Philips-presi dent Timmer aanwezig waren. Multinationals als IBM, Sony en Olivetti, grepen de conferentie aan om niet alleen hun nieuw ste technologische snufjes te demonstreren, maar om ook te pleiten voor internationale sa menwerking bij de ontwikkeling van nieuwe informatie-techno- logie. Maar liefst 146 exposanten wa ren het afgelopen weekeinde aanwezig op een 'high tech- beurs' in het gebouw van het Europees Parlement in Brussel. Op vier etages stalden ze hun produkten uit. Van personal computers (PC's) voor 'vergade ren op afstand' tot 'smartcards' voor de zieke patiënt en diens artsen van de toekomst, van computerprogrammatuur waarmee ieder zijn eigen krant kan samenstellen tot CD-rom schijfjes boordevol toeristische informatie. De industrie is klaar voor de nieuwe tijd, het 'post-industrië- le' tijdsgewricht aan de voor avond waarvan de wereld staat. Volgens sommigen zal die zelfs een ingrijpender maatschappe lijke omwenteling teweegbren gen dan de industriële revolutie zelf, die de maatschappij zo'n honderdvijftig jaar geleden op haar grondvesten deed trillen. De honderden belangstellen den, Europarlementariërs, gese- Voorzitter Santer van de Europese Commissie (links) en de Amerikaanse v de hand na afloop van een gezamenlijke persconferentie. lecteerde schoolklassen met hun familie en andere genodig den, lieten zich de buitenkans niet ontnemen al die nieuwe goodies met eigen ogen te aan schouwen. Voor velen was het de eerste kennismaking met het internationale computernet werk Internet, de voorloper van de elektronische snelweg. De toeleveranciers van diensten op de elektronische snelweg staan te trappelen van ongeduld hun nering aan de man te bren gen. Zij wachten nog slechts op de politici. Die moeten de regels stellen voor het zakendoen op de marktplaats van de toe komst. Zo mag er geen misver stand meer bestaan over het 'intellectueel eigendom', het auteursrecht van produkten, moet de bescherming van pri- vacygegevens zijn geregeld en standaardisatie van systemen worden overeengekomen. Maar dan kan er ook worden gewin keld op superscherpe, 'high-de- finition'beeldschermen, die zo nodig voor gehandicapten kun nen worden aangepast en des noods slechts door de menselij ke spraak kunnen worden 'ge stuurd'. Een ander programma toont het reisbureau van de toekomst, die niet alleen op de computer de reizen regelt en afspraken vastlegt, maar de toerist ook al een stukje van het verafgelegen tropische paradijs toont alsof deze al ter plekke ligt te zonnen. Hij kan er als het ware even rondlopen, zijn hotelkamer in specteren en de menulijst van het restaurant aan een kritische blik onderwerpen. De meest indrukwekkende nieuwe toepassingen die al voor de elektronische snelweg zijn ontwikkeld, liggen op het ge bied van de medische zorg en het leren-op-afstand. Niet al leen kunnen de medische gege vens van een patiënt op een 'chipcard' worden vastgelegd. Ze kunnen ook binnen enkele seconden door elke computer ter wereld op het scherm wor den opgeroepen. Het 'klasklokaal-zonder-muren' toont een reis van drie onder zoekers naar het Turkse bin nenland. Schoolklassen in Brus sel, Connecticut en Nova Scotia volgen het project via Internet. Interactiviteit, waardoor diege ne voor het beeldscherm in di rect contact staat met bij voor beeld een leraar, is het sleutel woord. Vooral voor onderwijs doelen lijkt interactiviteit on ontbeerlijk en brengt het het 'le venslang leren', maar dan vanuit de eigen studeerkamer, tot werkelijkheid. Een programma dat de 'telede- mocratie', waardoor de burgers vanuit hun huis kunnen stem men, dichterbij moet brengen, is ook al ontwikkeld. Volgens velen, onder wie de Amerikaan se vice-president Gore, zal het de betrokkenheid van de bur gers bij het bestuur van het land vergroten en de democratie er aan kwaliteit door winnen. Futuristisch gedroom met een hoog Chriet Titulaer-gehalte? Wellicht. Het grote gevaar dat velen zien in de ontwikkelingen naar een internationale infor matiemaatschappij is de teloor gang van de eigen culturele identiteit van naties en volke ren. De profeten van de infor matiemaatschappij spreken dat echter direct tegen. Ontwikke lingen als het videomuseum, met meer dan 80.000 teksten en afbeeldingen uit de 20ste eeuw en reserveringssystemen voor culturele en toeristische evene menten op de elektronische snelweg, lijken eerder op het te gendeel te wijzen. Dat de elektronische snelweg er komt, als levensader van de in formatiemaatschappij, is al lang geen vraag meer. De kwestie is alleen nog wanneer precies en in welke vorm. Het wachten is tot de diverse overheden er in slagen belemmeringen voor de industrie weg te nemen en han teerbare spelregels vast te stel len. Want het bedrijfsleven is klaar voor de volgende techno logische revolutie. BRUSSEL HANS SONDERS e Uit mijn kindertijd herinner ik me hqe ik op een dag in de berm een bruine vond. Omdat hij zo lief en tam was, nam ik hem, tot grote schrik van miji moeder, mee naar huis. Van een doo maakte ik een bedje voor hem, want stond niet zo vast op zijn pootjes. Hij was duidelijk ziek, zo ziek zelfs dat ik een paar uur la*^ zijn bed als doodskistje moest gebruiken. Zoals die rat, is mijn kat er nu aan toe. Wankelend oj zijn pootjes sleept hij zijn sterk vermagerde lijfje van keuken naar het donkerste hoekje onder het bed. Zij bloed zit vol vergif en het liefst wil hij stilletjes dood gaan. Maar zo makkelijk laat ik hem niet gaan. Keer keer haal ik hem uit zijn schuilplaats om hem te dwif gen iets te drinken. Eten kan hij niet. Met hartver scheurend gekreun ondergaat hij dagelijks vier injec ties, de naalden komen nauwelijks door zijn tot leer verworden vel. Enorme bellen serum worden onder zijn huid gespoten, waarna hij wegkruipt van schaaniu over de bochel op zijn rug, die het vocht heeft veroor zaakt. Op de avond dat ik de hoop op zijn herstel opgegevei had en daar met een vriendin over zat te treuren, krr ik het bericht dat mevrouw Pervin was overleden. Di dame van 75 jaar mocht ik graag. Toen haar zoon op belde om het slechte nieuws te vertellen, liet hij om naar de poes te vragen. Heel lief van hem, rr kreeg er een raar gevoel van. Wat is tenslotte een poe L zeieven tegen dat van een mens? Dat had ik die dag ap| eerder gedacht, toen ik in de tram een groep kleine 1; straatjongentjes de lijmtubes in hun neus had zien di wen om met veel genot de giftige dampen op te snui ven. Hun lever moet er net zo aan toe zijn als die van mijn kat, maar zij krijgen geen versterkende injecties, De begrafenis van mevrouw Pervin was van een ont luisterende soberheid. Ze was arts geweest en al haar oude collega's waren present. Haar kist stond op een betonnen tafel op het voorhof van de moskee, omge ven door plastic kransen die voor iedere dode opnieu tevoorschijn worden gehaald. Terwijl de imam binne het middaggebed hield, stonden de rouwenden in he zonnetje met elkaar te kletsen. Op een gegeven mo- c' ment kwam de imam naar buiten en ging voor de kis staan. De gelovigen die binnen hadden zitten bidden en de mannen onder de rouwenden begaven zich oolp 1 l' iek enil de kist. De vrouwen, onder wie ook de dochter van mevrouw Pervin, bleven op een afstand staan toewi kijken terwijl de imam een kort gebed voorlas. Toen den al die vreemde mannen, die daar slechts waren ojó mee te bidden, haar kist op en droegen hem begrafenis wagen. De hele ceremonie (als dat woord hta gebeuren al omschrijft) was in vijf minuten afgelopens Het heeft een gevoel van verwarring bij me achtergelad ten, alsof men hier niet zo aan het leven hecht, dat men als het ware terloops afscheid neemt van een w liefde dode. Ik ken ter vergelijking alleen de katholiel begrafenis met al zijn pracht en praal, die, al ben je gelovig, een uitvaart toch iets groots geeft. Je kunt je natuurlijk afvragen of dat nodig is. In ieder geval heb besloten om de behandeling van mijn poes stop te ze ten. Na een week van antibiotica, vitamine-en minen len-shots hoop ik dat hij sterk genoeg is om zelf weer zin in het leven te krijgen. Want hoe dierbaar hij me ook is, bij iedere bedelaar die ik voorbij loop, krijg ik gewetenswroeging over het geld dat ik aan de dieren arts betaal. Het aantal armen groeit in deze tijden van economische crisis. En dan lijkt een poezeleven toch een luxe-probleem. JESSICA LUTZ» CORRESPONDENT Peking Leden v de Chinese militaire politie zijn aan oefenen in de buurt van hun kazerne in de hoofdstad Pe king. De militaire politie krijgt de laatste tijd weer fel Ie kritiek te verdu ren wegens ver meende corruptie en schending van de mensenrechten. FOTO REUTER V BURGESS Vakbondsman Noten verruilt bond voor verzekeraar Haast even verrassend als zijn optreden in de CAO-onder- handelingen voor het bankbe drijf is zijn vertrek. De 37-jari- ge Han Noten verruilt de FNV Dienstenbond voor een func tie bij verzekeraar Centraal Beheer. ,,Ikzie geen perspec tief meer." Bijna tien jaar lang was hij in dienst van de vakbeweging. Aanvankelijk bij de Industrie bond FNV, de laatste vijfen- eenhalf jaar bij de Diensten bond als onderhandelaar in het bankbedrijf. Ooit volgde hij het voorbereidende jaar voor de toneelacademie. We gens gebrek aan talent werd hem de toegang tot de echte opleiding geweigerd. Dat gebrek aan talent was hem niet altijd aan te zien. Zijn optreden tijdens de vaak eindeloos voortslepende CAO- onderhandelingen had vaak iets theatraals. Noten is er een ster in mensen op het verkeer de been te zetten. Zowel bin nen als buiten de vakbewe ging vielen de monden met grote regelmaat van verbazing open als Noten weer eens een -voorstel lanceerde. „Ik ben een nar die anderen een spie gel voorhoudt", zegt hij zelf. Zijn jaren bij de vakbeweging omschrijft Noten als tropenja ren. Tijdens een actie van de Industriebond werd hij eens in elkaar geslagen door een werkgever. Noten: „Ik sloeg niet terug omdat de Industrie bond vindt dat het beter is als je dat niet doet." In het bankbedrijf kreeg hij te maken met een enorm verlies aan werkgelegenheid. Banken fuseerden met elkaar en met verzekeraars. Automatisering kost veel, vooral lager ge schoolde bankemployés hun baan. „Er was te veel uit stoot", zegt Noten nu, „en er was te weinig progressie." Het gebrek aan perspectief is een van de belangrijkste rede nen voor zijn vertrek. Maar ook privéredenen noopten hem de overstap naar het be drijfsleven te maken. Zijn echtgenote werkt bij de Indus triebond FNV. „Het is heel plat", aldus de scheidende man, „maar twee mensen die per definitie conflictrijk werk- actief zijn, daar moet een eind aankomen." Bovendien wenkte voor de na bije toekomst een weinig op beurende werkelijkheid. No ten: „Ik ben geruime tijd vol strekt monomaan met die CAO-onderhandelingen bezig geweest. De kans dat we er snel uitkomen, is heel klein en ik voel er weinig voor om ze ven jaar lang met die onder handelingen bezig te zijn. Ik heb een prachtige tijd gehad, het had iets jongensclub-aeh tigs, maar het moet op een be paald moment wel ophou den." Het voornemen te vertrekken dateert al van december 1993. Noten liet toen intern weten dat de toen komende onder handelingen over de banken- CAO zijn laatste zouden zijn, niet wetende dat dat overleg zich tot op heden zou voort slepen. Vorig jaar september nam hij het definitieve besluit. Drie maanden later vroeg Centraal Beheer hem voor de leiding van een dertig werkne mers tellende afdeling die zich bezighoudt met de ontwikke ling en verkoop van pensioe nen en collectieve verzekerin gen. Dick Hamaker, tweede onderhandelaar van de FNV Dienstenbond in het bankbe drijf, volgt hem op. Noten ziet in zijn nieuwe functie een mogelijkheid 'creatieve ideeën los te laten op veranderende arbeidspa tronen'. Pensioenen zijn nog altijd gebaseenj op de alleen- verdienende man en op ar beidsrelaties van een leven lang bij dezelfde baas. Notens opdracht is de produkten van zijn nieuwe werkgever meer in overeenstemming te brengen met de werkelijkheid. „Inhou delijk is het een prachtige job." Maar voor het zover is, moet eerst het vervolg van de mis lukte CAO-onderhandelingen in het bankbedrijf op de rails worden gezet. Tot 1 april zal Noten fungeren als actiecoör dinator van de vijf betrokken vakbonden. Nu het overleg voor de be- drijfstak-CAO is mislukt, rich ten de bonden zich op con tracten met de afzonderlijke banken, die daar overigens niet om zitten te springen. „Even in het kader van de hu mor", zegt Noten. „Wij ont vingen vrijdag een fax van werkgeversonderhandelaar Ruiter, waarin stond dat die afzonderlijke CAO's helemaal niet kunnen, omdat de statu ten van de werkgeversvereni ging dat uitsluiten. Daarin staat dat die de CAO moet a sluiten. En dat na zoveel tijd onderhandelen. Dat vind ik hèt symbool van deze onder handelingen." david-jan godfroid/anp

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2