Dagblad Leidsch zet Streep door 1.760 banen Bank koningin Elizabeth failliet door foute speculatie werknemer GOED NIEUWS Carnaval barst los BEL: 071-128030 Schaatskampioen voor het eerst naar de disco Borst wil verzekeraars vervolgen voor fraude Nieuwe onrust op valutamarkten londen-amsterpam gpd-anp Barings Bank, de oudste han delsbank in Engeland, heeft af gelopen nacht uitstel van beta ling moeten aanvragen nadat een 28-jarige werknemer 1,3 miljard gulden had verloren op een transactie. De handelaar werkte op het Singaporese kantoor van de bank. Toen be kend werd dat een reddingspo ging onder leiding van de Bank of England was mislukt, ont stond grote onrust op de valu tamarkten. Op de Europese wisselmarkt ging het Britse pond omlaag van 2,6155 vrij dagmiddag naar 2,5800 gulden vanmorgen. De dollar ging van 1,6360 naar 1,6540 gulden. De voortvluchtige werkne mer had gehandeld in 'futures papieren waarvan de waarde afhankelijk is van een toekom stige beursindex. Namens Ba rings Bank, die onder anderen koningin Elizabeth als klant heeft, had hij 20.000 van deze futures gekocht tegen een prijs van ruim 320.000 gulden elk. Nadat de transactie was geslo ten, was de beurs van Tokyo (waarop hij de futures had ge kocht) echter gedaald. De datum waarop Barings Bank de aangekochte futures daadwerkelijk moet betalen, is 10 maart. Bij de huidige stand van de Nikkei 225, een index van de 225 grootste bedrijven op de beurs van Tokyo, zou Barings Bank al meer dan één miljard gulden verliezen. De reden waarom geen enkele bank bereid kon worden ge vonden om Barings Bank te kopen, was dat niemand met zekerheid kan zeggen of de Nikkei 225 op 10 maart niet nog veel lager staat. Het feit dat Barings Bank uit stel van betaling moest aanvra gen, droeg op zich al bij tot een verdere daling van de Nikkei 225, omdat een groot aantal handelaren in Tokyo nu geen geld krijgt. De Nikkei viel met 802 punten naar 16.670, een daling met 4,59 procent. Ook de beurzen in Hong Kong en Singapore daalden. Barings Bank werd in 1762 gesticht door John en Francis Baring. De werknemers van de bank, die ieder gemiddeld meer dan een kwart miljoen gulden verdienen, zijn ontred derd. Niemand mocht van morgen het prestigieuze hoofdkantoor in de Londense City binnen. Een zeven-jarig jongetje uit Egypte kan als beste ter wereld de Koran declameren. Youssef Qassem won een prijs van ruim 15.000 gulden op het internatio nale concours dat door de hoogste islamitische instantie in Egypte, Al-Azhar, was organi- seerd. Hij ontving gisteren de prijs uit handen van president Mubarak. De jongen begon op vier-jari- ge leeftijd met het lezen van de Koran. Hij kreeg daarbij hulp van zijn vader, een ambtenaar in Mochtohor in het noorden van het land. Later leerde Qas sem van de plaatselijke sjeik hoe hij de Koran ritmisch moet declameren. In totaal deden zeshonderd jonge moslims uit 105 landen mee, onder wie zeven meisjes. Tachtig vdn hen wonnen een prijs. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Naam:—Voorlettert:m/v Nr. bank/giro: Handtekening: OF BEL 071-128 030 712141 400114 maandag t/m vrijdag OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40709 LOSSE NUMMERS 1,65 estiging Ypenburg dicht HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Wie rechtdoor gaat, zal niet val- VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info ïdevaarten i Freek van den Broeke uit Eerbeek weet het ker: hij zal de komende iaalf jaar 144 bedevaar- n organiseren. stoet, waarin behalve de landelijke problemen ook plaatse lijke perikelen zoals een dikwijls leegstaand sportcomplex De Schelft en een verdwijnende kinderboerderij op de hak werden genomen. Behalve in Noordwijkerhout werd het I Nog geen abonnee? ABONNEE; -SERVICE Marjorie Barnes Ooit was ze de eer- I ste zangstem in de j Amerikaanse groep The 5th Dimension, nu doet ze j een theatertournee. e iegtuigbouwer Fokker schrapt 1.760 van de 8.500 ar- n ïidsplaatsen. Ongeveer duizend banen verdwijnen via - dwongen ontslag. Op Schiphol gaan zo'n 700 banen rloren. De fabriek in Ypenburg wordt gesloten. Van- 1 lag is daar spontaan gestaakt tegen de sluiting. Het jofdkantoor van Fokker in Amsterdam-Zuidoost gaat l mg naar Schiphol. Het resterende personeel moet tien ocent salaris inleveren via een aanpassing van de ar- :idsvoorwaarden. it zijn de belangrijkste punten n het reddingsplan van de ad van bestuur. Afgelopen za- dag keurden de commissaris- n de sanering goed. Eerder d de top van het moederbe- ijf Deutsche Aerospace (DA- j het reddingsplan afgekeurd. it ging toen niet ver genoeg. I drastische sanering is de :rde in driejaar tijd. f Het aangeslagen personeel is nmorgen ingelicht. De gehele ganisatie wordt afgeslankt >or het samenvoegen of uitbe-' :den van werkzaamheden, st bedrijf in Ypenburg wordt sloten, maar een deel van het :rsoneel gaat over naar andere stigingen. Het werk dat op lenburg wordt gedaan (kunst- afonderdelen en lijmtechnie- n) verhuist naar Hoogeveen IiPapendrecht. Bij eerdere saneringen, die loral de mensen op de werk- oer troffen, verdwenen 3.900 beidsplaaten. Nu vallen de irdste klappen bij het kantoor- irsoneel en bij 'engineering', ikker wilde deze afdeling met ït oog op nog nieuw te ont- ikkelen vliegtuigen op volle erkte houden. Door de tegen- illende markt en de lage dollar - de raad van bestuur nu ge- i, vongen een deel van de 'ken s' de deur uit te doen. Fokker - :gt wel zijn leidende rol bin- en DASA wat betreft het ont- erpen en de produktie van iegtuigen te blijven behouden. Fokker zal de produktie van iegtuigonderdelen in een larte organisatie onderbren- :n onder de naam Fokker erostructures. De Centrale Ondernemings- lad (COR) van Fokker noemt e maatregelen ,,niet voldoende /enwichtig". De COR zal de uiting van Ypenburg, die 170 ïiljoen gulden kost, niet Vkzo Nobel met ,2 miljard ip recordwinst rnhem anp voetstoots accepteren. De COR is verder bevreesd dat door de ingrijpende sanering Fokker straks niet meer in staat zal zijn de leidende rol bij de produktie en ontwikkeling van nieuwe vliegtuigtypen te vervullen. Ook de vier betrokken vak bonden vinden de sanerings plannen niet acceptabel. Zij gaan de bonden veel te ver. ,,Voor de zoveelste keer krijgen Fokker-werknemers de reke ning gepresenteerd, terwijl zij nieyt verantwoordelijk zijn voor de ontstane situatie", aldus de bonden. Melkert wil experiment met dienstencheque hilversum anp Minister Melkert van sociale za ken en werkgelegenheid wil ex perimenteren met zogeheten dienstencheques om langdurig werklozen aan de slag te hel pen. Hij kondigde dat gister avond aan voor de KRO-televi- sie. Het systeem houdt in dat par ticulieren voor een laag bedrag dienstencheques kunnen ko pen, waarmee ze personeel kunnen inhuren voor het ver richten van klussen die nu vaak zwart gebeuren, bijvoorbeeld huishoudelijk werk. Werklozen moeten dat werk opknappen. Een bedrijf neemt hen daarvoor in dienst en wordt betaald met de dienstencheque. Bovendien ontvangt het een bij drage van de overheid, die wordt gefinancierd met het geld dat de overheid bespaart op uit keringen. De werkgevers hebben het idee eerder in een iets andere vorm bepleit. Zij opperden dat particulieren de dienstenche ques op het postkantoor zou den kunnen kopen. Melkert overlegt nu met werkgevers- en werknemersorganisaties over de invoering. Hij sluit niet uit dat werklozen op termijn worden verplicht eraan mee te werken. noordwijkerhout» Jomanda, de bezuinigende minister Ritzen en voorbij razende interliners. Ze waren er afgelopen zaterdag allemaal tijdens de carnavalsoptocht in Noordwij kerhout. Bijna tachtig deelnemers zorgden voor een bonte hemieconcern Akzo Nobel eeft vorig jaar een nettowinst ehaald van 1,178 miljard gul- en, een stijging van 49 procent :n opzichte van het pro forma esultaat over 1993. De Neder- indse en Zweedse chemiecon- erns fuseerden pas begin 1994, 'aardoor de winst over 1993 an beide ondernemingen werd ecombineerd tot 790 miljoen. >e nettowinst is een record. Ak- o kwam in 1989 wel in de uurt met een nettoresultaat an 954 miljoen gulden. Bij het concern gingen vorig aar drieduizend banen -verlo- en. Wereldwijd heeft het con- ern nog 70.400 werknemers. Akzo Nobel dankt het hogere esultaat aan de opleving van de iuropese economie en het oortgaande herstel in de Vere ngde Staten. De coatings, ondermeer in de 'estiging in Sassenheim, lever- len van 521 miljoen gulden op, ;en stijging van zes procent ten •pzichte van 1993 (naar een imzet van 6,9 miljard). Dat taat gelijk aan 30 procent van le bedrijfsomzet. Akzo Nobel is le grootste verfproducent ter vereld met merknamen als Sik- ens, Flexa, Trimetal en Crown. De beurs reageerde niet posi- ief op de cijfers. De koers daal- le vanmorgen met 1,80 gulden ot 190 gulden per aandeel. Programma's11 ji Randstad10 Regio7,9 Religie8 Sport 13 t/m 20 Het WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Overwegend droog Veel bewolking, maar op de mees te plaatsen droog. Minimumtem peratuur rond 5 graden, middag- temperatuur 10 graden. Matige tot vrij krachtige zuidwestenwind, kracht 4 tot 5, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, 6, in de avond mogelijk hard, 7. Drugs tussen de bollen Leimuidenaar Bob de Jong stunt bij WK voor junioren in Finland Ziektekostenverzekeraars die aantoonbaar hebben gefrau deerd met hun declaraties aan de AWBZ (Algemene wet bij zondere ziektekosten) lopen volgens minister Borst van volksgezondheid het risico voor de rechter te moeten verschij nen. Het ministerie van justitie is volgens Borst om die reden ingeschakeld bij het onderzoek naar onoirbare praktijken. De Ziekenfondsraad is primair met dit onderzoek belast. Vrijdag werd bekend dat de verzekeraars vorig jaar vermoe delijk voor driehonderd miljoen gulden te veel bij de kas van de AWBZ hebben gedeclareerd. Uit voorlopig onderzoek van het ministerie van VWS is gebleken dat verzekeraars vaak kortingen krijgen van de fabrikanten van kunst- en hulpmiddelen (zoals rolstoelen, looprekken en in continentieluiers), maar bij de AWBZ het volle bedrag declare ren. Borst overweegt het te veel uitgekeerde bedrag terug te vor- Zeven-jarige declameert als beste de Koran cairo »afp deren als de verdenkingen die zijn gerezen kloppen, zo liet zij gisteren weten. ,,Tot nu toe is nog niets bewezen. Maar als in derdaad iets onoirbaars is ge beurd, bewijzen wij de verze kerden een dienst door dit aan de kaak te stellen. De verzeker den worden hier immers bena deeld." Alle grote fracties in de Twee de Kamer hebben het kabinet het afgelopen weekeinde opge roepen de zaak tot op de bo dem uit te zoeken. Als blijkt dat zorgverzekeraars inderdaad ten onrechte geld aan de AWBZ-kas hebben onttrokken, dan heb ben burgers jarenlang te veel premie betaald. De PvdA-fractie claimt dan dat de voorgenomen bezuinigingen op onder meer fysiotherapie niet doorgaan. L. de Graaf, voorzitter van de Ziekenfondsraad, bevestigde za terdag dat bij ten minste één grote verzekeraar vragen waren gerezen. Bij het te veel declare ren van verzekeraars gaat het volgens De Graaf jaarlijks om 'enkele tientallen miljoenen guldens'. Bestuurslid N. de Jong van de koepelorganisatie Zorgverzeke raars Nederland bestreed dat zijn leden de hand lichten met het declareren van kunst- en hulpmiddelen. „Niemand steekt het prijsverschil in eigen zak. Dat zou fraude zijn. Als het wel het geval is, zijn strenge maatre gelen nodig", aldus De Jong. zijn in beslag genomen en ver nietigd. Ondervraging van de chauf feur bracht de politie op het spoor van de transporteur an nex opdrachtgever. Tegen deze 34-jarige Duitser, die tijdens het transport in Nederland verbleef, is proces-verbaal op gemaakt. De politie, die een en ander vanmorgen bekend maakte, vermoedt dat het om een eenmalige actie ging, maar moet nog het nodige onder zoeken. Gewapende man berooft taxi-chauffeur alphen aan den rijn» Een gewapende man heeft za terdagnacht in Alphen aan den Rijn een 39-jarige taxi-chauffeur beroofd. De chauffeur kwam, na een telefoontje, naar de Paulus Potterstraat. Toen hij zijn auto wilde keren in het doodlopende straatje, stond er ineens een man met bivakmuts voor zijn wagen, die hem met een zilver kleurig vuurwapen bedreigde en zijn geld eiste. De chauffeur gaf de overvaller zijn polstas met daarin een klein geldbedrag en persoonlijke papieren. De dader maakte zich vervolgens uit de voeten. door alle spanning vrij moe." Maar op de slotdag van de wereldkampioenschappen voor junioren presteerde de 'nieuwe Kees Verkerk' (die het ook van de lange afstanden moest heb ben) het onmogelijke. De derde plaats op de 1.500 meter bood uitzicht op een stunt. Toch stuurde Pfrommer zijn pupil op de afsluitende 5.000 meter ge woontegetrouw weg op een voorzichtig schema (7.20). Als De Jong geen vier ijzersterke slotrondes had gereden, had hij naast de titel gegrepen. Maar met zijn eindtijd van 7.09,49 sloeg hij alles en iedereen. De opvolger van onder ande ren Falko Zandstra, Jeroen Straathof en Jan Bos wacht van avond een warm onthaal op luchthaven Schiphol. Niet al leen zijn familie, maar ook ijs- club Nut en Vermaak uit Lei- muiden heeft alle leden opge trommeld. Na aankomst wordt de nieuwe wereldkampipen bij de ijsclub gehuldigd. Pagina 19: Bob de Jong denkt al aan nieuwe wereldtitel. seinajoki tim brouwer de koning Nooit eerder had Bob de Jong een disco van binnen gezien. Maar na het behalen van de we reldtitel bij de junioren zette de 18-jarige schaatser uit Leimui- den zijn eerste schreden op de dansvloer in het Finse Seinajoki. Zelfs coach Leen Pfrommer volgde het voorbeeld van De long, de vierde wereldkampioen die hij de afgelopen vijf jaar af leverde. „Pfrommer kwam keurig in het pak naar de disco", zei de dolblije wereldkampioen. „Hij had zijn oranje schaatsmuts niet meer op. Zo'n feest heb ik nog nooit meegemaakt. Ik heb één keer eerder in het buiten land gewonnen, op mijn vijf tiende in München. Maar dit slaat alles. Met zijn allen op de dansvloer, ook mijn concurren ten waren door het dolle heen." De Jong, die bekend staat als een stille en bescheiden sport man, was vooral uitgelaten over de manier waarop hij 's werelds beste was geworden. Hij klom in anderhalve dag op van de afgelopen weekeinde ook in verschillende andere plaatsen in en rond Leiden carnaval gevierd. Pagina 9: Carnaval in Leiden: niet druk wel gezellig. FOTO DICK HOCEWONINC Zo'n 230 kilo marihuana en hasj, verstopt in kratten met leliebollen en afgedekt met turfmolm. Dat heeft de politie de afgelopen week onder schept in de Duin- en Bollen streek. De verdovende midde len hebben volgens de politie een straatwaarde van een mil joen gulden. De politie weet nog niet waar bollen en drugs vandaan ko men en waar ze naartoe moes ten. Ze hoorde pas van het transport op het moment dat de vrachtwagen al was volgela den met 180 kratten en op weg was naar een onbekende be stemming, zonder vrachtbrie ven. De verdovende middelen Bob de Jong: „Zo'n feest heb ik nog nooit meegemaakt". FOTO HOLVAST/MARK LAMERS 35ste naar de eerste plaats. De stayer uit Leimuiden kan nu eenmaal niet sprinten. „Van daar dat ik zaterdagavond in bed hoopte op de tweede plaats. Meer zat er volgens mij niet in. Om te winnen moest ik op de 5.000 meter achttien se conden goedmaken. Bovendien voelde ik mij gisterochtend

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1