Dadendrang van DAC beloond Oegstgeest slaagt cum laude in opzt Saturnus afgetroefd door concurrent Jeugdatleten uit Leidse regio boeren goed op Nï Sport Katwijk toont niveau met 'winst' op Vivax MAANDAG 27 FEBRUAR11995 IB ONDERWATER, 0 DAC weet dat het in de thuiswedstrijden punten moet pakken. Slachtoffer van die dadendrang werd de num mer drie van de ranglijst Martinus. De streekderby tussen Gemini en LUSV bracht niet wat ervan verwacht werd. In een eenzijdige ontmoeting toonde Gemini zich duidelijk de sterkste: 3-0. Bij de vrouwen kreeg Gemini weer een domper te verwerken: Sarto/Pellikaan bleek een niet te nemen hindernis, waardoor de aspiraties op de tweede plaats even vergeten kunnen worden (0-3). VOLLEYBALMEDEWERKER DAC - Martinus 3-1 (17-15, 15- 6, 6-15, 17-16) DAC had driemaal achter elkaar een sterke tegenstander ont moet en driemaal verloren in de voorgaande weken. Omdat de ploeg intussen naar de derde' plaats van onder was afgedaald, moest er wat gebeuren. Een foutieve pass en een misver stand aan het einde van de eer ste set kostte Martinus de eerste set. In het volgende deel bleek DAC duidelijk veel te sterk. Blokkerend klopte het prima en in de rally kon tempo gespeeld worden. De Alphenaren hielden die lijn echter niet vast. Er slo pen fouten in het spel en de ploeg zakte ver weg. De derde set werd dan wel verloren, maar de spirit was in de vierde set weer volop aanwezig. Tot 7-7 bleef het spannend: toen sloeg de uitstekende Otto Smook een gat naar 11-7 met zijn daveren de smashes. Gemini - LUSV 3-0 (15-4, 15-3, 17-15) Dit duel in de derde divisie was volgens coach Casper Brussee van Gemini de eerste twee sets gênant om aan te zien. Met een Van Langen in Birmingham weer de snelste Ellen van Langen heeft zaterdag opnieuw een overwinning be haald. Nog geen week nadat zij in Liévin het Nederlands in- doorrecord op de 800 meter op 2.00,36 had gebracht, was de Hilversumse in Birmingham opnieuw te sterk voor haar con currenten. Omdat de eerste helft van de race in 62,62 secon den te langzaam ging, was Van Langen bij de derde wedstrijd van de Golden Four-serie met 2.01,79 aanzienlijk minder snel. Wel zette de olympische kam pioene de wedstrijd in de laatste ronde weer volledig naar haar hand. Zij sprintte uit derde po sitie naar de kop en werd niet meer bedreigd. Letitia Vriesde moest als tweede ruim een se conde toegeven, met nationaal kampioene Stella longmans als vijfde in 2.06,56. De beste wereldseizoenpres- tatie is Van Langen dit weekein de wel weer kwijt geraakt aan Maria Mutola. In de Amerikaan se plaats Fairfax bleef Mutola als eerste deze winter beneden de grens van twee minuten (1.59,41). Het is niet uitgesloten dat Van Langen, die niet naar het WK-indoor komende maand in Barcelona gaat, om dat zij geen risico's wil nemen in verband met het seizoen in de open lucht, vandaag nog de laatste wedstrijd van de Golden Four in Stockholm loopt. Linford Christie, net terug uit Duitsland voor een behandeling aan zijn kwetsbare rug, werd op de 60 meter verslagen door landgenoot Darren Braithwaite, die met een bliksemstart en een tijd van 6,54 ook de Namibiër Frankie Fredericks verraste. Christie bevestigde in Birming ham zijn 60 meter-start bij het WK in Barcelona. De wereld-, Europees-, gemenebest- en olympisch kampioen verbeter de in Liévin het Europees re cord op de 60 meter en het we reldrecord op de 200 meter. Fredericks won uiteindelijk wel de 200 meter in 20,65. De En gelsman John Regis werd net als in Liévin op dit nummer gedis kwalificeerd omdat hij buiten zijn baan stapte. Venuste Niyongabo het afgelopen met een serie overwinningen op de 1500 meter. De loper uit Bu rundi versloeg in Birmingham op de drie kilometer de Keny- aan Moses Kiptanui, die veer tien dagen geleden in Gent het wereldrecord op 7.35,15 bracht. Niyongabo kwam uit op 7.37,82 en verklaarde later zich in staat te voelen onder de zeven en een halve minuut te lopen. Kipta nui, die een aanval op zijn we reldrecord had willen doen, moest ruim vier seconden toe geven. De "onbekende Marok kaan Hicham el Guerrouj liep een uitstekende 1500 meter met 3.36,22. Wereldrecordhoudster 60 meter Irina Privalova was opnieuw van aparte klasse. Ze won het korte r per laximale servicedruk, waarbij s ge scoorde werden, Remco van Rijn die in de twee de set ook nog eens vijf ouder wetse tennisservices met top spin insloeg, werden de studen ten vernederd. Aanvoerder Paul 't Lam van LUSV gaf als excuus de afwezigheid van drie vaste passers. Vrouwen Gemini - Sarto 0-3 (10-15, 12- 15, 14-16) De strijd tussen de nummer drie en twee in de tweede divi sie leverde een terechte over winning op voor Sarto. Toch be gon Gemini hoopgevend: een sterke opslag bracht de ploeg zelfs nog een 7-2 voorsprong. Na 7-8 werd het initiatief voor anderhalve set bij Gemini weg genomen. Gemini begon onbe vangen aan de derde set en liep vooral door de goed scorende buitenaanval uit naar 9-3. Sarto kwam op 10-10 langszij en liep naar matchpunt (11-14). Nog eenmaal rechtte Gemini de rug en kwam het naast Sarto (14- 14), maar de Tilburgers zaten beter in de wedstrijd en maak ten uit. Veel verschil was er niet tussen de teams, alleen Sarto was wat completer en maakte minder fouten volgens Gemini- coach Van de Pols. Gemini 2 - Kalinko 2-3 (15-10, 3-15,15-8, 15-17, 12-15) Gemini stond nu eens bijzonder geconcentreerd aan de start. Enthousiasme en degelijk spel waren de wapens waarmee Ge- mini de eerste set naar zich toe trok. In de volgende speelde Ge- mini als vanouds slecht, in de derde weer beter en tot 9-7 bleef Gemini ook in de vierde set aan de goede kant van de score. Toen had de ploeg een black-out en tilde Kalinko de stand naar 14-9. Gemini kwam nog op 15-14 en had de drie punten bijna binnen, maar een paar 'rare' scheidsrechterlijke beslissingen deden de balans weer omslaan. De vijfde set bleek daarna een formaliteit. Beker Inter Amicos - RW 1-3 (15-9, 6-15,7-15,8-15) Op zich een logische en gemak kelijke bekerzege voor de Rijns- burgers, die hiermee de halve fi nale bereikten. Toch was de eerste set verre van overtui gend. Coach Martin Broere be gon met Kees van de Meent en Marco Wensveen in de basis. Dat was geen gelukkige zet en op 11-2 waren twee wissels (Broere zelf voor Van de Meent en Wilco Saab voor Wensveen) noodzakelijk. Vanaf de tweede set was er nog maar één ploeg die het spelbeeld bepaalde en dat was RW. Aan de buitenkant scoorden Michiel Schoo en Marcel Aernoutse er lustig op los, terwijl op het midden Saab weer eens aantoonde wat voor grote mogelijkheden hij heeft. RON HOOGENDAM Gemini valt aan. De handen van LUSV konden weinig terugdoen. foto henk bouwman TAFELTENNISMEDEWERKER Zelfs zonder Jurgen Pastoors bereikte Pecos/Oegstgeest in de slotronde de play-offs van de nationale tafeltenniscompetitie. De Oegstgeester ploeg moest bij Kluis in Geleen drie punten ver garen om via een vierde plaats verzekerd te zijn van deelname aan de play-offs. Het team van Joop van der Borg verloor met 6-4 en slaagde cum laude in de opzet om herfstkampioen Van Sloun te ontlopen. Nu mogen de Oegstgeestena- ren het op 11 maart geplande halve-finaleduel (het eerste van twee wedstrijden) spelen tegen het talentvolle Veldhoven, en treffen FVT en Van Sloun elkaar. Het is vervelend om te verlie zen", zei Herman van den Broek na het opmerkelijke ver lies. „Maar per saldo hebben wij tegen Veldhoven meer kans dan tegen Van Sloun. Noem het maar een geluk bij een ongeluk dat we precies op de vierde plaats zijn geëindigd." FVT-coach en veelvoudig landskampioen Bert van der Helm - zijn ploeg verloor kans loos met 8-2 van Veldhoven en eindigde met een punt meer vóór Oegstgeest - is niet van gis teren en liet onmiddellijk na de 6-4 van Oegstgeest de term 'op vallend' van zijn Amsterdamse tong glippen. Van der Helm: „Ach, in feite vind ik het wel pri ma zo, wij hebben geen bepaal de voorkeur. Ik denk zelf dat we tegen Van Sloun niet kansloos zijn." Opvallend aan de kant van Geleen was de rentree van Jonah Kahn. D schiedenisstudent zag zijn dieplannen in Madrid uitge tot medio augustus en kor doende voor Oegstgeest aa bak in plaats van thuisbl Pastoors. Kahn deed zijn j Zonder succes echter. In te stelling tot de tegenwoordig genaakbare Ted van den I die zijn sterke spel beloond met winstpartijen op Fn noppenspeler Houben en A| Omdat laatstgenoemde Van den Broek een wel simpele prooi was bleel 'schade' beperkt tot 6-4. De Leidse mannen va deden het in de derde divi relatief beter door de num twee van de ranglijst maar'71 op 5-5 te houden, uitslag had voor de Leiden, samen met Pecos 4 op ogenschijnlijk veilige gede vierde plaats vertoevend, h kunnen uitvallen als Armin mie beter bij de les w weest. Broer Zlatan hield wel zijn constante vorm v tuige een onvervalste 'hatti Voeg daarbij de formidabel) valbeurt van good-old Ja< van Veen, die op zijn gevor de leeftijd tweemaal won, w door de oogst bescheiden pakte. Geflatteerd was de 9-1 c winning die de vrouwen i Pecos thuis boekten op Nijmegen geenszins. Hoi kopvrouw Iris Sjaardema enige steekje liet vallen - teamgenoten Miranda Karst en Karin van der Heiden nen alles - is de koppositie ii derde divisie ondubbelzii verstevigd. LEIDEN GERTJAN V De handbalsters van Saturnus hebben gisteren hun kans om uitzicht te houden op de play offs niet benut. In de strijd om de vierde plaats haakte de ploeg van Zsigmund Makay af door voor eigen publiek met 28-21 van Westland te verliezen. Met nog vijf wedstrijden te gaan heeft Saturnus nu drie v'erlies- punten meer dan Westland. Dat lijkt, met confrontaties tegen de nummers één en twee - Swift en De Volewijckers - te goed, te veel van het goede om het sei zoenstoetje mee te beleven. De bittere constatering dat het seizoen over is voor Satur nus, is jammerlijk voor de Leid se vrou\ven. Aan de houding in het veld was echter al te consta teren dat Saturnus de play-offs niet verdient. De thuisploeg die zich zo voorbeeldig herstelde van de dramatische seizoens start, had de troeven in handen om zich alsnog te plaatsen voor de finales om het landskam pioenschap, maar speelde ze niet uit. Westland, dat de thuiswed strijd met dank aan Saturnus had gewonnen, had zich beter geprepareerd voor de onderlin ge confrontatie en kwam dan ook, met uitzondering van een korte periode in de tweede helft, nauwelijks in gevaar. Saturnus, dat bij winst virtueel de vierde plaats had overgenomen met een verliespunt minder, speelde flets en vaak te onnauwkeurig. Westland daarentegen pakte de zaken voortvarender aan. Het verstoorde de aanvalsopbouw van de thuisploeg door van het begin af aan Nicoleta Boriceanu vaste mandekking te geven. De Roemeense kon zo, op wat strafworpen na, aanvallend wei nig voor haar ploeg betekenen. Omdat Gerrie van Jaarsveld weinig gelukkig was in haar ac ties en bovendien ook voor ge ruime tijd een persoonlijke ver dedigster kreeg, liepen de be zoekers uit naar 10-6. De Kok Vooral Jolanda de Kok van Westland was daar verantwoor delijk voor. Saturnus kreeg het niet voor elkaar het grootste ge vaar van de ploeg uit Kwints- heul te neutraliseren. De Kok, ze trof negen keer doel, kon naar hartelust aanleggen voor haar schoten, terwijl keepster Monique van der Poel niet haar beste dag had. Van der Poel leek af en toe te dromen in haar doel, waardoor zelfs de 'roller- tjes' via haar handen tot doel punt werden gepromoveerd. Reservekeepster Natascha Rad der werd echter lange tijd op de bank gehouden. Omdat zij de afgelopen week ziek was ge weest, spaarde Makay haar. Pas bij de tweede voorsprong voor Saturnus, 17-16 in de veertigste minuut na een tweeminuten- tijdstraf voor De Kok, kwam Radder binnen de lijnen. De binnenkomer, ze keerde een strafworp van Mirjam van Paas- sen die daarvoor reeds vier keer succesvol was, was aardig. Het vervolg niet, al kon Radder net als Van der Poel eigenlijk weinig verweten worden. De Verdedi ging van Saturnus vertoonde zo veel gatén, dat er voor de keeps- ters weinig eer te behalen was. Dat Saturnus in eerste instan tie nog in de race bleef, dankte de ploeg aan vijftien minuten goed spel. Vijf minuten voor rust en tien minuten erna. Voor de thee verkleinde de ploeg de marge van 7-11 naar 11-12 via de eerste twee scores van Van Jaarsveld, een strafworp van Bo riceanu en een schitterende break-out via Monique Gijsman en Elly van Leeuwen. Na de doelwisseling leverde een ver dere opleving 15-14 en 17-16 op. Meer zat er niet in, naar la ter zou blijken. Slordig aanvals- spel leverde zes minuten lang geen doelpunt op, waardoor Westland het initiatief weer overnam en naar 20-17 uitliep. Dat het verschil nog verder opliep was niet meer van be lang. Het uiteindelijke verschil van zeven doelpunten was ge flatteerd, het verschil van vijf punten op de ranglijst niet. Vol gende week woensdag mag Sa turnus naar Roermond voor het inhaalduel tegen koploper Swift. Een wonder kan de ploeg nog in de race houden. Welbe schouwd echter is het verloren. Overwinning vo< vrouwen Katwij In de eerste klasse zaterdag de vrouwenvoetbalcompe won Katwijk thuis vrij gem kelijk met 3-1 van Zwart Wit 2. Al na een kwartier scoo spits Yvonne Ouwehand Marjan Boogert profiteerde een botsing tussen ploeggen Ilonka Brouwer en de Rot damse keepster: 2-0. De de goal kwam op naam van Mi ka Brouwer, die de bal uit vrije trap van de zijkant lang: doelvrouw werkte. In de twe klasse won FC Lisse met 4 hekkesluiter Rozenburg, briëlle Mosk (2x), Gitte Hooj mer en laatste vrouw Ingrid Loon passeerden de uitblink de keepster van Rozenburg. Vivax-poloërJos Verburg (links) in duel met Katwijker Mare Sieval. De Katwijkers bekeren dankzij het gelijkspel verder. foto henk bouwman LEIDEN WIM SIERA WATERPOLOMEDEWERKER Z en PC Katwijk heeft zijn zin nen gezet op een terugkeer naar de eerste klasse. De lijstaan voerder van de tweede klasse wil van het 'middenmoter'- imago af en hunkert naar het milieu waar het thuishoort. Twee jaar geleden acteerde Kat wijk al op dat niveau, maar dat werd na een bemoedigend be gin (5 uit 3) een compleet fias co. De door ziektes en blessures geteisterde ploeg degradeerde roemloos. De zeekanters heb ben de afgelopen jaren niet stil gezeten. Katwijk sleepte zater dag tegen Vivax een 11-11 remi se uit het vuur en drong daar mee als bezoekende ploeg door tot de halve finale van de Beker 2 competitie. Het bekertreffen met eerste klasser en streekgenoot Vivax was voor trainer Hugo Boon- stoppel een ideale gelegenheid om de mogelijkheden van zijn ploeg naar waarde te schatten. Over zijn zoon Kjelt hoeft hij zich geen zorgen te maken. De aanvalsleider van Katwijk strooide kwistig met lepe balle tjes en nam in de eerste rond gang ook drie treffers voor zijn rekening. Het publiek kreeg toch al veel fraais voorgescho teld. Beide ploegen lapten de verdedigende principes aan hun laars en gooiden zich met overgave op de aanval met als resultaat negen doelpunten in amper zes minuten. Vijf voor Katwijk en vier voor Vivax. De toon was gezet. De als favoriet gedoodverfde Oegstgeestenaren stond een heet avondje te wachten. Vivax, vertrouwd ge raakt met het 'oude-mannen- polo' van de eerste klasse, stelde zich na de vlot opgelopen ach terstand beter in op het be weeglijke Katwijk. De doortocht naar het heilig dom van goalie Richard Vilfoye werd afgesloten, terwijl ook de midvoors Mulder en Dietz meer handelingsvrijheid kregen. Kat wijk zakte weg en verloor in de derde periode de aansluiting. Althans, zo leek het. Arjan Lau- rense profiteerde optimaal van een overtalsituatie en zette zijn ploeg op een 10-7 voorsprong. Hij dwong daarmee Katwijk tot een inhaalrace die vlak voor tijd een succesvolle afronding ken de. Trainer Marc van Belkum was er na afloop nog ziek van: „Onvolwassen om zo'n voor sprong uit handen te geven". Mare Sieval deed de nummmer zeven van de eerste klasse de das om. Na de 11-10 van Serge Dietz schoot de linkshander uit een numerieke meerderheid de luid bejubelde treffer binnen. Manager Jan Schaap stak zijn enthousiasme niet onder stoe len of banken: „Te gek, vooral omdat we dit resultaat zonder basisspelers Martin Jonker en Arco Guyt hebben bereikt." Doelpuntenmakers Katwijk: Boonstoppel (4x), Dirk Haas noot en Alex Sieval (beiden 2x), Mare Sieval, Ronald Heemrood en Ferry Spros. Doelpuntenma kers Vivax: Hans Trijsburg, Ser ge Dietz, Marco Mulder, Sjors Verburg en Arjan Laurense (2x), Onno Sloterdijk. AZC Alphen werd vrijdag voor de beker uitgeschakeld. De Alp henaren, dit jaar deelnemend aan de Europa Ctip, werden met 12-11 uitgeschakeld door Het Ravijn. AZC speelde niet best, miste te veel kansen en ir riteerde zich mateloos aan het arbitrale duo Van Zenderen en Bookelman. ATLETIEKMEDEWERKER Met liefst zeven medailles op het NK indooratletiek waren de regionale junioren het afgelo pen weekeinde aanzienlijk beter op dreef dan hun senior-colle ga's een week eerder. De 16-ja- rige Christoph Kempen was spekkoper, met goud op de 200 meter en brons op de zestig meter mét zowel als zonder horden. Ook de Alphense Bren- da van der Laan pakte goud, op de 1500 meter, terwijl haar clubgenoten Martijn Ungerer en Raymond Pet zilver incas seerden op de 60 en de 3000 meter. De bronzen polsstok springer Remi Zevenhuizen was de enige Leidenaar met ereme taal. Omdat de Oegstgeester atleet op al zijn nummers kansrijk was, droomde Kempen vooraf van driemaal goud bij de jon gens B. Door een korte ziekte enkele weken tevoren was hij echter kracht, enig gewicht, maar zeker zijn topvorm verlo ren. Op zowel de 60 meter vlak zaterdag als met horden giste ren bleek daarbij bovendien de spanning groot en de tegen stand sterker dan in jaren bij de B's vertoond. Twee derde plaat sen en geen records waren daarvan het resultaat. Gedegen start Op de 200 meter hervond de re gerend outdoorkampioen op de 110 meter horden en de 200 meter zich. Na een gedegen start kwam de geblokte Oegst- geestenaar langszij zijn grootste concurrent Middelkoop om ver volgens alsnog goud te incasse ren. „Een klein beetje teleurge steld wel", zei de student aan het Nederlandse luchtvaartcol lege. „Die records staan toch iets scherper dan ik dacht. Maar op 200 meter krijg ik nog een kans, op de interland over drie weken in Düsseldorf." 22,77 is het doel, de teller stokte nu op 23,04. Behalve Kempen mocht tot haar eigen verrassing ook Van der Laan op het hoogste plat form plaatsnemen. In een mooie race nam ze al vroeg het initiatief om de tegenstanders er één voor één af te lopen. Van der Laan: „Ik werd gelanceerd en schrok dat ik op kop kwam. Vaak word ik dan later inge haald, maar ik kon zelfs nog versnellen." Aan de streep bleek de tijd van 4.49,46 ook nog een persoonlijk record. Op de 60 meter ging Alphe- naar Martijn Ungerer Kempep vooraf. De gedreven atleet van AAV had na een blessure beslo ten zich op de sprint toe te leg gen. „Vorig jaar waren de 60 en ver tegelijk en viel ik buiten de medailles", verklaarde hij zijn keuze. „Ik ga ook niet meer ver springen. Te blessuregevoelig." In de finale 60 meter kwam Un gerer dicht bij winnaar Van Cal- ker, die ook het verspringen en de 60 horden won. „Ik heb ge daan wat ik kon", zei Ungerer, tevreden met zijn persoonlijk record van 7,12. Spannend gevecht Van der Laans clubgenoot Ray mond Pet weigert voorlopig te kiezen tussen triathlon en atle tiek en oogst op beide fronten. In een spannend gevecht op de 3000 meter wreekte zich het ge brek aan snelheidstraining, me de opgelopen omdat zijn nieu we trainer Klaas Lok te laat wist dat er een NK op het program ma stond. Met 9.02,48 in zijn eerste wedstrijd over die afstand werd het echter wel zilver. Evenals Van der Laan is Pet vol gende week kansrijk bij het NK Cross in Wassenaar. Op de in- terland-uitnoding gaat hij ech ter niet in. Een Run Bike Run in Spijkenisse heeft op 11 maart hogere prioriteit. De regerend polsstok-out- door-kampioen Zevenhuizen moest het afleggen tegen favo riet Rens Blom, hoewel deze pas in zijn derde poging over zijn 4,70 zeil De mooie winnende sprong Blom over 5,10 was uiteinde tachtig centimeter hoger het resultaat van Zevenhuü die vanwege een foutsprong de aanvangshoogte ook het ver nog misliep. „Die 4,40 ik willen en kunnen spring Buiten ga ik voor zilver, het gaat om de hoogte moet kunnen." Record-evenaring Casper Ong was de enige dt nemer van AV Holland. Pe april verruilt de Leidenaar club echter voor het Haarlen KAV Holland. Hij traint al en maanden bij districtstraii Wiggert Thunissen, ook begel der van Kempen. In Houtr werd het gisteren een vij plaats en een record-e op de 60 meter (7,21). Een ka rijke positie op de horden (e vierde serietijd van 8,50) daags ervoor na enkele met verloren door een uitslaan arm van een concurrent. Het kampioenschap van semieke Roksnoer verü wrang. De Leiderdorpse mi in haar laatste juniorenjaar finale op de 60 meter horden een honderste seconde (9," Op de 200 meter liep ze met persoonlijk record van 26,55 vierde tijd, maar omdat ze i series niet zo snel ging, het in de B-finale slechts zevende plek.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18