9 Piket moet genoegen nemen met kruimels Alphense dammers blijven dank zij remise in hoofdklasse Sport Camporese staat in Ahoy' weer onderaan tennisladder ïatdinov en Gurevich winnen Daniël Noteboomtoernooi h DEN RUUD DOBBELAAR roen Piket heeft geen hoofdrol kunnen spelen in het 2jpannendste Daniël Noteboomschaaktoernooi van de latste jaren. De 55ste editie van het paradepaardje van 'JSG, waarvoor vanwege het honderdjarig bestaan van de eeidse schaakvereniging meer prijzengeld beschikbaar ras, leverde de Leiderdorper slechts de gedeelde derde ilaats op. Ziatdinov en Gurevich legden beslag op de oofdprijs. rev na een bijna even spannend duel eveneens op een halfje ble ven steken, een lot dat ook de eveneens nog op de wip zitten de Piket was beschoren. HAAKMEDEWERKER jipfavoriet Piket zag zich het as van het brood gegeten ior zijn rivalen Ziatdinov en irevich, die bij het ingaan van slotronde als enige spelers inder puntverlies waren. In e :t onderlinge duel ging Gure- :h vervolgens tot de bodem n zich het alleenrecht op de lOfdprijs te verwerven. Gebrek tin winstmateriaal deed de issisch-Belgische groot meester pas in een remise en ;|iarmee gedeelde totaalpot van i00 gulden berusten. uveltje !t betekende voor Gurevich n teleurstelling, want hij was voormalig top-tienspeler van wereldranglijst vrijdagavond de Rembrandtscholenge- eenschap het duveltje uit het losje die als mede-favoriet roen Pikets leven het zuurst iu kunnen maken. Bovendien eek de eer van de offciële ernooiwinst op weerstands- J inten naar Gurevich's Tad- o iekische rivaal Ziatdinov te lan. Geluk bij een ongeluk was >or de beide koplopers dat de :h tervolgers Brynell en Laza- Lastige kluif Piket kon er vervolgens slechts bijstaan en naar kijken. Hij moest het bij het ingaan van de zesde ronde op 4 1/2 punt met zwart opnemen tegen collega grootmeester Loek van Wely. In het kielzog van Piket en Tim man de nummer drie van Ne derland en daarom een uiterst lastige kluif. In feite mocht Piket alleen maar hoop koesteren uit het feit dat Van Wely in de der de ronde een stevig pak slaag had opgelopen tegen het aan- tormende talent uit Lisse: Den nis de Vreugt. Dat betekende het einde van de kansen van de Brabander. Pikets hoop bleek echter ijdel, want met een voor zichtige openingsaanpak hield Van Wely zijn opponent moei teloos op remise en daarmee buiten de hoofdprijzen. In ron de vier was de Leiderdorper im mers al een halfje kwijtgeraakt aan de Rus Lazarev, die hem met wit een theoretische remi sevariant in de maag splitste. Piket kon er overigens niet mee zitten: ,,Leuk is anders en de hoofdprijs is nooit weg, maar voor mij stonden de training en het deelnemen voorop. Omdat ik binnenkort vader hoop te worden, ben ik de komende tijd uit de running en heb ik ook het komende toptoernooi in Lina res afgezegd. Als alternatief is het dan leuk om via een pittig toernooi als dit actief te blij- „Om te winnen moet het een beetje meezitten. Eerst liet ik mij zaterdagavond in een Bot- winnik-variant door die Lazarev verrassen. Mij was ingefluisterd dat hij daar niet zo goed in thuis zou zijn, maar gelet op de theo retische remisevariant die ik voor mijn kiezen kreeg, viel dat kennelijk wel mee. Ook mijn ei gen stomme schuld. Daarna krijg ik in de laatste ronde met zwart dan ook nog eens de slechts denkbare speler met vier punten tegenover mij. Van Loek win je nu eenmaal niet zo maar." „Eerlijksheidshalve moet ik bekennen dat ik het in sommige andere partijen ook bepaald niet gemakkelijk had. Voor het zelfde geld was ik daarin al pun ten kwijtgeraakt. Met een min dere vorm heeft dit overigens weinig te maken, daar is dit toernooi geen graadmeter voor. Tijdens het Hoogovenstoernooi en de match op Aruba tegen Drejev was ik laatst inderdaad niet in goede doen, maar je weet dat zoiets vroeg of laat wel eens gebeurt. Dat komt vanzelf weer in orde." CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071-356463 Er werd wat afgepeinsd tijdens het drukbezette 55ste Daniël Noteboomtoernooi van LSG, waaraan honderden schakers deelnamen. Schoonheidsprijs Kohlweyer van de gedeelde der- Die score was na een tot op de Uit de regio tekenden Mark Ir- de P'aats afgehouden. Leide- laatste snik bevochten zege op win en De Vreugt voor sterke naar Itwhi startte met 4 uit 4 IM Doncevic eveneens voor Lei staaltjes De Vreugt verdiende om Pas daarna zijn Waterloo te- derdorper Ad van den Berg met zijn zege op Van Wely de Sen de latere winnaar Ziatdinov weggelegd, schoonheidsprijs en zag zich te vinden. Een verdienstelijke QlprhtQ Hnnr upHïpc in Hp «int. remise tegen Gupta betekende Achter de twee winnaars ronde tegen de Duitse meester de fraaie score van 4 1/2 6- deelden Brynell, Lazarev, Piket, Cekro, Ragosin, Schmittdiel, Wemmers en Kohlweyer de 'kruimels' van de derde plaats. Bij de vrouwen veroverden de thuisspeelsters Linda Jap en An- nemarie Benschop samen de hoofdprijs. In de B-groep, die met ruim tweehonderd deelne FOTO DICK HOGEWONING mers een nog omvangrijker be zetting kende dan de hoofd groep, was Limburger Winkels met 6 uit 6 oppermachtig. Rits- ma en Leeuwenburg deelden hier met 5 1/2 punten de twee de plaats. IDEN BERTHO SMIT j ^MEDEWERKER DC heeft zich in de voorlaats- competitieronde in de hoofd- asse van de Dambond Mid- ;n Holland in veiligheid ge- aeeld. De Alphenaren deelden punten met Excelsior: 8-8. rterder blijft het dringen onder met als hoofdrolspelers LDG RDC 2, Mariahoeve en Bos- Dop. HDC - Excelsior 8-8 Nico van der End zat er na af loop helemaal door. In zijn ge vecht met Raymond van Es blunderde de Alphenaar een winnende stand faliekant van het bord. Van Es pakte alsnog de punten en zorgde voor 8-8. HDC bleek aan dit zesde com- petitiepunt voldoende te heb ben om verblijf in de hoofdklas se te rekken. Erik Jan van Ree- nen, Richard Treur en Arie van Diggele pakten volle winst. LDG 2 - Mariahoeve 9-7 LDG greep de laatste strohalm en heeft in de slotronde tegen hekkesluiter Boskoop aan een punt genoeg om zich te hand haven. „We denken nu dat we het redden, maar je weet het nooit", stelde Hans Kolfoort, die aan het eerste bord remise overeenkwam met Zandvliet. De winstpartijen van Fred Slin gerland, Leo Mulder en Harrie Dekker gaven de doorslag. KDV - RDC 2 9-7 De Rijnsburgers bakten er weer onverklaarbaar weinig van. „Een drama is het, onbegrijpe lijk", stelde Arie Schoneveld te recht. Dit keer verspeelde het team een voorsprong van 5-1. Alle moeite van Piet van Eg- mond, Hans Luchies en Ben Fa se was daarmee tevergeefs. Al leen Adri van Delft, weer op dreef, en invaller Ronald Turen- hout, die de zege in tijdnood liet liggen, pakten nog een puntje. In de slotronde tegen Katwijk moet minimaal een punt ge haald worden. Katwijk - Boskoop 10-6 Na een soepel opgebouwde 8-0 voorsprong (winst van Zwet sloot, De Jonge, Klinkenberg en Passchier) nam Katwijk even gas terug. Alleen het laatste du el, de remise tussen de kop mannen Andries van der Wal en Erik Hoogendoorn, sprak nog tot de verbeelding. De Katwij- kers grepen definitief de tweede plaats achter Zoetermeer, dat mogelijk weigert om te pro moveren. BC-commentator Trevor rooking tijdens Match of the lay Arsenal heeft te weinig 'enter- liners' in het elftal. Glenn Hel ler hoort wel tot die categorie. Ik ie ernaar uit meer van hem te Iet ANP-nieuws, toen er om 5.00 uur van de partij Kraji- ek - Stich twee van de vijf sets naren gespeeld: Richard Krajicek eeft het toernooi m Stuttgart ge- vonnen. WIE ZEI DAT 'oeschouwers bij JVS - DHC tegen adioverslaggever Bax: U haalt de twee iloegen door el- 'aar. DHC speelt in le groene shirts" idri van Tiggelen, pelervan Jordrecht '90, in 1: Ik heb nooit voor nderlecht ofPSV 'evoetbald, ik speel- 'e voor mijn boterham. Voor nij was het onmogelijk van die plubs te houden. Zo zit ik niet in tlkaar. Voor mij is er maar één club, dat is Oud-Beijerland. Idem: Als men de spelers noemt waarop Oranje niet meer kan beschikken, valt mijn naam nooit. Dat doet me pijn. Ik ben \och altijd een van de steunpila ren geweest. lournaalpresentatrice Marga nan Praag, nicht van ex-Ajax- noorzitter Jaap van Praag, in n-. ,Ik zou me nooit echt in de voet balwereld begeven. Ik vind het nan één kant vreselijk fout alle maal, van die mannen met lan- le camel jassen en van die witte jaals om. En die cult dat Ajax nu opeens in is, daar word ik ook misselijk van. Van die men sen die zo nodig moeten, hoe he len ze allemaal, de Pim Ja- cobsen, de Tony Eijks en de René Frogers. Idem: ,Waar ik me kapot aan erger is ie arrogantie van sommige trai ners. Waar halen ze het van daan? Zo'n Van Hanegem. le iereen vindt dat je hem enig moet vinden geloof ik. Hij is zo onbetrouwbaar als de neten. Ik beb gehoord van mensen die een tfspraak met hem hadden voor sen interview dat hij gewoon niet kwam. Dan denk ik, wat verbeelden ze zich wel?" Feyenoord-doelman Ed de GoeyinVI: „Ik denk niet dat ik voldoe aan het beeld van de profvoetballer. Ik ben geen macho. Han Berger in Voetbal Interna tional: „Ik ben inmiddels negentien jaar hoofdtrainer in de eredivi sie, maar in m'n denken en in m'n belevingswe reld ben ik nog vaak naïef als een kind. De onlangs als trainer van Ca- buur ontslagen Fritz Korbach in TV-sport: „Ik zit dagelijks als een afgerichte Duitse herder naar de telefoon te kijken. Jan van der Wint, ex-doel man van Sport club Enschede, in Voetbal Inter national: ,Abe Lenstra had ook zijn eigen aardigheden. Ik heb nog eens meegemaakt dat hij trainde in zijn gewone kleding met daar overheen zijn trainingspak. Jan van Halst van FC Twente in Voetbal International: Lezen doe ik niet veel. Mijn laatste boek is van Youp van 't Hek, Eerst de man, dan de bal. Johan Cruijff in Nieuwe Revu over Frank Rijkaard: „Ik vind het jammer als hij stopt en nog stom ook. Als je de gave van God hebt gekregen om op hoog niveau mee te mogen doen aan dat mooie spelletje, dan moet je elk jaar dat het kan, blij ven voetballen. Idem: „Ik hoop echt uit de grond van mijn hart dat het Ajax tot in lengte van dagen goed zal gaan, dat de boel over drie jaar niet in elkaar zal flikkeren. Je ziet na melijk zo vaak dat mensen het hoog in de bol krijgen als er even succes is." Ivan Buljan, technisch direc teur van Hajduk Split, woens dag tegenstander van Ajax in de Champions League, in de Volkskrant: „Ik wil niet provoceren. In een land waar mensen honger lijden en wordt gevochten, past het niet om in een Mercedes rijden. Omar Camporese, bezig aan een moeizame come-back, mocht in 1991 i ontvangst nemen. i Rotterdam nog de hoofdprijs in ARCHIEFFOTO ANP In 1991 behaalde hij in de finale van het ABN AMRO-tennistoer nooi nog een memorabele zege op Ivan Lendl, vier jaar later zweet hij peentjes op een ach- teraf-baantje in Ahoy'. Omar Camporese keerde dit weekein de in Rotterdam terug om in de strijd op leven en dood, die de kwalificaties heet, een gooi te doen naar een plaats in het hoofdschema. Geen volle hal die hem toejuicht ditmaal, maar lege tribunes. De Italiaan, die na een vervelende blessure aan zijn come-back werkt, maakte het afgelopen jaar opnieuw de zware 'jeugd' van een tennis- prof door. „Ik voel weer me een klein kind, dat aan het opgroei en is." Het moment is kort, maar veelzeggend. Tijdens de partij tussen Camporese en Lorenzo Manta in de eerste ronde van het kwalificatietoernooi duikt plotsklaps een man met een meetlint op. Zonder blikken of blozen neemt hij de breedte van een netpaal op, en weg is hij weer. Camporese besteedt er geen aandacht aan. Inmiddels is hij het leven in de kelders van het mondiale tenniscircuit wel gewend. Op de bovenste verdie pingen vertoeven de bewoners in luxe, maar daaronder is het behelpen met droog brood en water. Toch staat er vrijdagavond voor het kantoor van Wim Bui tendijk weer een aardige rij jeugdige tennissers en 'still going strong'-types, die de trap naar de parterre het liefst met tien treden tegelijk nemen. Ge durende twee dagen knokken 32 van hen in de marge om vier tickets voor het 'echte toernooi'. In de koude en lege Ahoy'-zaal, waar de verf op de reclamebor den nog nat is en tegelijkertijd de bloemstukken worden ge schikt, of in de bedompte IJssel- hal, waar het geluid van de langskomende metro over heerst en het naar uitlaatgassen stinkt. Camporese doorstaat al deze beproevingen. Hij verslaat ach tereenvolgens de Zwitser Manta - na zijn invalbeurt in de Davis Cup-wedstrijd tegen Nederland ook weer terug in de anonimi teit -, de Hongaar Noszaly en de Oostenrijker Antonitsch en mag zich deze week eindelijk weer een keer met de gevestigde orde meten. Drie jaar geleden be hoorde de Italiaan zelf tot die groep. Nadat hij in Milaan zijn tweede toernooititel had ver overd, leek hij de top-tien bin nen te stormen. Het liep echter anders. Vanwege een blessure aan zijn elleboog moest Camporese onder het mes en vervolgens stond hij ruim een jaar langs de kant. Zijn kle- dingsponsor liet hem in de steek en hij verdween van de wereldranglijst. Begin 1994 begon Camporese weer voorzichtig tegen een bal te slaan, maar aan zijn verleden had hij weinig in de van senti menten gespeende tenniswe reld. „Ik moest helemaal opnieuw beginnen", zegt de 26-jarige in woner van Bologna, tegenwoor dig met baard en oorbel. „Maar technisch gezien speel ik mo menteel beter dan vroeger. Om terug te komen moet je mentaal zeer sterk zijn. Die jonge gasten slaan steeds harder en ze tonen terecht weinig respect voor je. Het is overleven in de jungle. Vorig jaar heb ik ook herhaalde lijk op het punt gestaan defini tief te stoppen. Maar ik reali seerde me steeds dat tennis mijn leven is. Alles wat ik nu be zit, heb ik aan die sport te dan ken." Camporese, inmiddels de nummer 227 van de wereld, heeft zich daarom maar één doel voor ogen gesteld en dat is terugkeren bij de besten. „Ik weet dat ik het kan halen. Elke week ga ik beter spelen en in vergelijking met jongere spelers heb ik de ervaring." Eén van die jeugdige tennis sers is de Nederlander Martijn Bok, 21 jaar en woonachtig in Vught. Op de wereldranglijst is hij momenteel nog terug te vin den op 251. „Dat is eigenlijk net twintig plaatsen te laag. Nu word ik vaak niet rechtstreeks toegelaten tot de Challengers (toernooien die één verdieping onder evenementen als 'Rotter dam' zitten, red.). Kwalificaties lukt nog wel, maar als je die constant speelt, krijg je geen wedstrijdritme." Eigenlijk had Bok dan ook vo rige week naar Zuid-Amerika willen reizen, om daar enkele Satellites (de onderste laag van het ATP-flatgebouw) af te wer ken. „Ik hoopte daar wat pun ten te pakken, maar vanwege fi nanciële problemen is die trip niet doorgegaan", aldus de klei ne Brabander, die door zijn kle- dingsponsor wel in de 'Sam- pras-look' is gestoken. „Ik heb nog een ander bedrijf dat me ondersteunt, maar dat is niet gaan. Bok vliegt volgende week wel naar Key Biscayne, waar hij aan de kwalificaties voor het 'vijfde Grand-SIamtoernooi' meedoet. Daarna volgen, hoopt hij, weer enkele Challengers. „Maar het probleem is dat die toernooien steeds sterker bezet zijn. Dat komt door de zogenoemde 'veertien-toernooienregel'. Je beste veertien resultaten tellen mee voor de wereldranglijst. De ATP heeft die regel verzonnen om in feite de toppers te be schermen. Zij hoeven nu niet zo veel toernooien te spelen. Spe lers die zo rond de honderd staan, lopen daarentegen juist veel meer evenementen af. Als ze dan een keer in de eerste ronde verliezen, schrappen ze die uitslag. Je gelooft soms je ogen niet als je ziet wie er aan zo'n Challenger meedoen. De ontwikkeling van talenten wordt daardoor niet bevor derd." Ook in Rotterdam heeft Bok de pech tegen een hoogge plaatste speler aan te lopen. In de tweede ronde verliest hij van de Rus Andrej Olhovski, 89-ste op de ranking. De Nederlanders doen het sowieso niet best. Van de twaalf die mogen meedoen, overleeft er maar één de voor rondes en dat is Sander Groen. In tegenstelling tot Bok doet de 26-jarige Eindhovenaar niets anders dan kwalificatie-toer nooien spelen. „Ik heb geen zin om steeds naar de rimboe te reizen en daar proberen puntjes te verzamelen. Daar voel ik me eerlijk gezegd ook te goed voor. Ik heb voor deze manier geko zen. Daardoor sta ik nu nog laag, maar als ik een keer een klapper maak, schiet ik meteen flink omhoog door de extra bo- nuspunten. De verliezend fina list van de nationale Masters ontmoet in de eerste ronde landgenoot Joost Winnink, van wie hij nog nooit heeft verloren. Daarna wacht waarschijnlijk Boris Becker. „Ik heb gehoord dat hij moe is, dus..." GPD-VERSLAGGEVER

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17