Inzet Fiks blijkt lonend Grasshoppers maakt het zichzelf onnodig moeilijk Vrijheid blijheid in Eendenkooi Regionale turnsters matig tot slecht op Provinciale D Sport De Algemene laat het afwetej MAANDAG 27 FEBRUAR11995 t Met de 22-13 overwinning op De Vinken die Fiks zater dag behaalde, heeft de Oegstgeester eersteklasser zich bijna zeker in veiligheid gebracht. In theorie kunnen Al- tius én De Vinken nog op gelijke hoogte komen, maar de vijf punten voorsprong op hekkesluiter Unitas is met nog twee duels te gaan reeds beslissend. OEGSTGEEST BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER Het kon met Fiks dit le kanten op. Een serie van drie zeges bracht het achttal begin februari weer in de buurt van koploper KIOS. „En met het hoofd in de wolken", aldus coach Gé van der Water, die zijn discipelen vervolgens twee keer volledig af zag gaan. „De 11-11 tegen IJsselvogels was nog een gelukje, maar er werd die laatste twee wedstrijden werkelijk maar wat aangeklooid. Dat was m'n eer te na. Er is dus aan de wedstrijd tegen De Vinken wel wat voorafgegaan. Deze twee punten waren te belangrijk. Vol gende week,maakt KIOS er een kermistent van, waarin je wordt weggeschoten en de laatste week krijgen we Unitas dat op degraderen staat. Nu we van De Vinken gewonnen hebben zijn we tenminste overal vanaf." Het was aan het aanvalsspel goed te merken, dat Van der Water duidelijke richtlijnen aan zijn spelers had meegegeven. Nadrukkelijk werd de zone rondom de korf vrijgelaten, wat een erg open spel tot gevolg had. „Geen moeilijke opgave", vond de coach, „maar de op drachten moeten wel uitge voerd worden. Dat het werkte, is vandaag wel bewezen. Er staan zo altijd wel mensen vrij rond de paal als de verdedigers zich laten zakken. Het open spel leidde ook tot al die strafwor- pen." Strafworpen Na amper twintig seconden was het al raak en mocht Theo Vreeken vanaf de stip 1-0 laten aantekenen. In totaal zou arbi ter Ontijd dertien strafworpen uitdelen, zeven voor De Vinken en zes voor Fiks. Mede door het benutten van vier strafworpen kwam Fiks-topscorer Vreeken zaterdag tot maar liefst negen goals. Toch ging het de Oegst- geesters niet altijd zo voor de wind. Na 3-2 duurde het bijna een kwartier eer de vierde goal viel en liepen de beide aanval len voortdurend vast in de soms stevig ingrijpende Vinkenveens defensie. Inge Anholts (wenk brauw-blessure) werd daar in de twintigste minuut slachtoffer van. Kort voor rust kwam Fiks weer los en door drie strafwor pen (2x Vreeken, Matthijs de Visser) werd een 7-5 marge op gebouwd. De stok achter de deur van coach Van der Water („Ik had voldoende reserves op de bank voor iedereen die zich niet voor honderd procent zou inzetten") bleef ongebruikt. Na de hervatting rolde een ontketend Fiks De Vinken volle dig op. Vijftien maal scoorde de Oegstgeester ploeg, die met do delijke trefzekerheid uithaalde na soms onvoorspelbaar uitge werkte aanvalspatronen. Het verschil liep snel op naar vier (9-5 door Carola van Tol en Maikel Martens) en vervolgens naar zeven (17-10) punten. Het werd tenslotte 22-13 in het voordeel van de ploeg van coach Gé van der Water, die naar afloop tevreden consta teerde dat zijn spelers er dit maal wél de schouders onder hadden gezet. Week van de waarheid' begint slecht Henrik Hooimeieraai ker van handhaving. de bal voor Fiks. De club uit Oegstgeest is n LEIDEN» MICHEL V KORFBALMEDWERKER De Algemene en Tempo heb ben dit weekeinde hun promo tiekansen niet kunnen vergro ten in hun duels tegen de naas te concurrenten. De eerste club verloor met 19-25 van Vlaardin- gen en de tweede kwam bij WION niet verder dan 14-14. TOP, Fides Pact^ en Crescendo zijn de grootste tobbers in de Leidse regio, want zij zijn nog volop in degradatienood. De overige ploegen staan met nog twee speeldagen te gaan min of meer veilig in de middenmoot geklasseerd. Voor TOP was de wedstrijd tegen KVS er één om snel te ver geten, zoals de 25-12 eindstand genoegzaam aangeeft. „Je weet dat je gaat verliezen, maar je mag je toch wel verweren. Dat gebeurde niet en dan krijg je dus een bagger partij", stelde coach Anne van der Zaag plas tisch vast. Zijn ploeg raakte in rap tempo 10-1 achter en wist zich met een 15-6 ruststand reeds ver voor tijd geslagen. Dit was niet de enige tegenvaller, want al snel moest Inge de Vroomen invallen voor Chantal van Duyn, die door haar enkel was gezwikt. Michiel Kok (5), Mascha Nieuwenhuizen, Steven Baart, Tim van der Horst (2) en Linda Dannijs maakten het do zijn treffers vol. De Algemene is de 'week' van de waarheid' met de thuisduels tegen Vlaardingen en ZKV slecht begonnen: 19-25 verlies. De lijstaanvoerder van 1F bezat in de hele topper slechts een maal een behoorlijke voor sprong, toen Alfred (3) en Ar- noud Lambooy na 6-6 de stand op 10-7 brachten, maar bij rust was het alweer gelijk (10-10). Na 11-10 (Remco Molloy) nam Vlaardingen het initiatief over, steunend op zijn zuiver schie tende vrouwen en lange herea (11-14). Het zou de Leidenaars niet meer lukken terug op gelij ke hoogte te komen. Nadat zij in de 53ste minuut een straf- worp hadden gemist, werden zij in de verdediging enige malen knap uitgespeeld, zodat de sco re zelfs tot geflatteerde hoogte opliep. Drie minuten voor tijd ging Fides Pacta bij DKC nog met 15-13 aan de leiding, om toch nog een punt in te leveren: 15- 15. De aanval was voor deze gang van zaken verantwoorde lijk, want zij bleef teveel op de doorbraak spelen en leed daar door onnodig balverlies. Het achttal van Steven Tims bezat voor rust nog een overwicht door goed achterverdedigen en leidde halverwege dan ook met 9-5. In de tweede omgang liep het echter een stuk minder, ge tuige ondermeer twee gemiste strafworpen. Dimitri IJzerman en Conchita Prins werden nu topscorers met vier treffers, maar ook Misja IJzerman toon de zich met een hattrick goed op schot. Het is Pernix niet gelukt om als eerste Oranje Wit enige pun ten af te pakken, al ging het lan ge tijd voorspoedig. De midden moter uit Leiden onderschepte door alert verdedigen menige bal en bepaalde dan ook ruim drie kwartier de gang van zaken. Heléne Zuurmond, Bert Vanhaelen (2), Lian Tieleman en Geerten Breedveld, vervan ger van de geblesseerde Marco van der Lucht, zetten hun club na 3-4 in krap zes minuten op 8-4. Deze voorsprong zou in het derde kwartier zelfs uitgebouwd worden tot zes punten (14-9). Daarna boette de acht van Gra- vekamp echter aan scherpte in, terwij! de ongeslagen koploper juist beter ging afvangen en schieten. Ook het inzetten van Carla Kuipers en het benutten van een strafworp door Bert Vanhaelen brachten geen uit komst meer: 17-19 verlies. Met de laatste bal van de wedstrijd zag Crescendo bij ALO nog net een punt uit haar handen glippen. De thuisclub mocht in de slotminuut een (te rechte) strafWorp nemen en pakte dit buitenkansje om 10-10 Jeugd helpt BV Leiderdorp aan winst op Cangeroes BASKETBALMEDEWERKER i Grasshoppers maakten het zichzelf zaterdag tegen Landslake Lions onnodig moeilijk. Na tien minuten leek de wedstrijd namelijk gespeeld, gezien de 30-9 tussenstand, maar dit bleek niet genoeg. De gemakzucht sloop in het spel en de tegenstander uit Landsmeer wist naderbij te komen. Bij rust was het verschil daarom slechts twaalf punten (45-33). En na de onderbreking werd het nog erger. De 15-jarige Ju dith Pronk schoot de verdedi ging van Grasshoppers vanaf de driepunts-lijn aan flarden, zodat het verschil tussen de twee ploegen nog maar vijf punten was. Lace Strong zag zijn ploeg echter nog op tijd wakker wor den. De aanval van de thuis ploeg begon weer te lopen en vooral Barbara Nieuwenhuys onderstreepte haar progressie dit jaar door twintig punten aan te laten tekenen in de wedstrijd. De overwinning viel door de grotere klasse aan de kant van Grasshoppers uiteindelijk nog ruim uit (85-65), maar het had allemaal een stuk gemakkelijker kunnen gaan. Scores Grasshoppers: Nieu wenhuys 20, Allers 14, Driessen 14, Weeda 13. Het is maar goed voor de vrouwen van BV Leiderdorp dat ook de junioren van de ver eniging op hoog niveau kunnen spelen. Gedwongen door bles sures van vier speelsters nam coach Henk-Jan Piket Debby Suvaal en Barbara van Rooyen uit dat team mee. Dit legde Lei derdorp zeker geen windeieren. Mede dankzij de inzet van deze twee wist Leiderdorp Cangeroes in Utrecht goed bij te benen. En na de rust, die bij 33-33 kwam, toonden de Leiderdorpsen zich zelfs beter. Degene die ervoor zorgde dat de voorsprong definitief in Lei- derdorpse handen kwam was Suvaal. Twee driepunters op rij van haar hand tilden de stand van 41-41 naar 41-47 en knak ten het moreel van de thuisclub. Onder aanvoering van Mimi Koivisto, die 16 punten na rust scoorde, liep het gehavende team vervolgens weg. De 74-52 winst moet echter op rekening van het Leiderdorpse collectief worden geschreven, gezien het feit dat liefst vijf speelsters elf of meer punten lieten aantekenen. Scores Leiderdorp: Koivisto 16, Van Meurs 13, Schuit 13, Su vaal 11, Van Rooyen 11 (10 reb.). Halverwege de wedstrijd zag het er nog zo goed uit. De voor sprong (31-34) die MSV tegen Dunckers had genomen, sterkte de Noordwijkers in de hoop dat eindelijk een hoger geplaatste tegenstander verslagen kon worden. De verdediging zat im mers goed in elkaar en aanval len is nooit een zwakte van MSV geweest. De Hilversumse thuis club sloeg in het tweede bedrijf echter keihard toe. Dunckers bleek namelijk ook na rust de angel uit de Noord- wijkse aanval te kunnen halen. Zowel Steve Dogo (9 punten) als Bart Driessen (7) kregen geen kans om hun scoretotaal op te schroeven. Beide spelers bleven daarmee zo'n 15 punten onder hun seizoengemiddelde. Omdat de verdediging in de tweede helft ook niet liep, was MSV niet in staat dit op te vangen. Het verschil liep in de laatste minu ten snel op, zodat de wedstrijd wat geflatteerd met 59-79 verlo ren ging. Scores MSV: Koek 23, Van Velzen 13. Voor BS Leiden zag het er bij rust juist slecht uit. De ploeg van Ton Kallenberg zag een met scherp schietend Wyba een rui me voorsprong bij rust nemen: 40-49. Dat de opponent uit Wy- chen daarmee haar kruit ver schoten had werd snel duidelijk. Driepunters die in de eerste helft als rijpe appelen vielen bleven nu uit. Na de rust had de thuisploeg de zaakjes snel op orde. Het scorende werk van Erik Huy- bens voor rust werd overgeno men door Erik-Paul van Weeren en Loet de Ruijter na de thee. Het snelle duo werd daartoe in staat gesteld door het veelvuldig missen van Wyba. Waar Leiden voor rust nauwelijks uit fast- breaks kon scoren, gebeurde dat nu wel. Toen de trein een maal op volle snelheid was, was er geen houden meer aan. Grote man aan Leidse kant was Erik Huybens met 26 pun ten en veertien rebounds. Zijn beloning kreeg hij niet. Huy bens kreeg de ruimte voor een spetterende dunk, maar reikte net niet hoog genoeg. Zijn ploeg wel: 85-72. Scores BS Leiden: Huybens 26 (14 reb.), De Ruijter 19, Van Weeren 18. Ginjaar 11. De tegenstander van de man nen van BV Lisse dit weekeinde, Braggarts uit Heerlen, moet het vooral van de thuiswedstrijden hebben. Daarom was de ploeg uit de Bollenstreek allerminst zonder zorgen naar Limburg af gereisd. Lisse bleek zich echter ten onrechte zorgen gemaakt te hebben. De thuisclub, die ge heel in de ban van het carnaval was, werd door het zuiver schie tende Lisse halverwege het duel op een flinke achterstand gezet (25-36). Na de basketverwisseling ver zuimde Lisse de klus snel af te maken. Verdedigend was Lisse toen niet bij de les en daarom kon Braggarts de nadelige mar ge verkleinen. Serieus in gevaar kwam de Lisse-overwinning (63-73) echter niet. Scores Lisse: Ter Haak 15, Verhaar 14, Van de Akker 10. ZOETERWOUDE GERTJAN VAN GEEN De basketbalvereniging Luba Zoeterwoude is een typisch dorpsclubje. Klein, gemoedelijk en niet gericht op sportieve top prestaties, kortom: niets moet en alles mag. De club telt 75 le den (waaronder de Leidse sportwethouder Hans Peter de Goede), die verdeeld zijn over vier mannen- en drie vróuwen teams. De club telt geen jeugd leden, dus aanvulling van on deraf is niet mogelijk. Het eerste herenteam bestaat uit spelers die allemaal elders hun oplei ding hebben genoten. Spelers als Peter Paulides, Will Moerer en Piet van der Zaag zijn een aantal jaren geleden na een conflict met BV Leiderdorp in Zoeterwoude hun wedstrijdjes gaan spelen. Erg veel clubliefde lijkt er op het eerste oog niet te bestaan. Op de confrontatie tussen het hoogste vrouwenteam en het tweede van Grasshoppers komt geen publiek af. Zelfs de dertig seconden-operator laat het af weten, zodat de wisselspeelster aan Zoeterwoudse kant het ap paraat moet bedienen. Het hoort er allemaal bij in Zoeter woude en niemand die er over Niveau Het niveau waarop de vrouwen acteren is hoger dan verwacht. Slechts twee klassen scheiden Zoeterwoude van de eredivisie. Dat de ploeg in de eerste klasse van het rayon west de een na laatste plaats inneemt met vier overwinningen is niet echt ver wonderlijk. Voor de meeste speelsters van Zoeterwoude is het niveau iets te hoog gegre pen. Iets wat de reserves van Grasshoppers afgelopen zater dag duidelijk lieten blijken. In een verlaten sporthal 'De Een denkooi' maakte de Katwijkse koploper gehakt van hun oppo nent: 37-92. Zoeterwoude promnoveerde afgelopen jaar naar de eerste Marieke van der Plas gaat scoren voor de reserves van Grasshoppers. Ellen de Graaf (links) en Marjolijn Kuenen (rechts) kijken namens Luba Zoeterwoude toe. Marijke de Weger (4) staat klaar voor de rebound. te maken. De formatie van beth Kok, die inviel voorL, Niesing (wintersport), hacff dien genoeg kansen gehjl een vroege beslissing te j ren, alleen werden die nj deels gemist. In de eerstJ scoorden alleen Wijnanp berts (3) en Peter Baak (2jp; dien waren ook Debbie |a Gert-Jan Hensing en Edwin der Kraan eens succesvol (r maar in de resterende tiej-e nuten was iedereen alle voor richting kwijtgeraakt. Tempo en WION hebb kaar in de strijd om de t\ promotieplaats geen breedte toegegeven met hpt 14 gelijke spel. Beide club; t' den in elke helft een goe een mindere periode, zod|>F scoreverloop tamelijk werd. De Alphenaars bou|>c in de eerste helft een 6-2 sprong op, maar daar was rust weinig meer van overtf' ven (6-7). Martijn Hooijeït Sandra Buiskool, Arianne^l weij, Ben Nikkels en Erik zorgden voor 13-8 ei met slechts twaalf n gaan een goede basis voo 's zege. De thuisclub ontke echter een slotoffensie|: scoorde zes keer op rij. Gel schoot Erik Pons hierna eens raak, waardoor de ning aan de top van 2F maal blijft. Bijna had KZ Leiden noj punt ingeleverd tegen At maar het bleef met hange6 wurgen net 16-15. „Wij i op een kluitje spelen erF krijg je allerlei lijf aan lijf bij de paal. En daar zijn w(e goed in," verklaarde coach f man Godefroy de moeizan sluiting. Zijn ploeg had in e11 instantie wel steeds goe 11 ruimte gezocht in de aanva tuige de 7-2, 11-5 en 13-9' senstanden. Nadat Annelie der Blom, Erik van Lunten Ronald Siera 16-11 haddei!! maakt, werd dit niet mee daan, zodat het toch onverwachts spannend wer FOTO HENK BOUWMAN klasse. Een promotie op uitno- gin dit seizoen coach van het diging, omdat er een plek over damesteam. Kales, die de was. „Iemand heeft ooit gezegd coach- en trainerstaak deelt met dat deze ploeg moest promove- Charley van Cleef en Bert van ren", zegt Frans Kales, sinds be- der Mark omdat hij zelf deel uit maakt van het eerste heren team, proeft de sfeer ook als 'vrijheid, blijheid'. „Het niveau waarop we spelen is vrij pittig, gezien het aantal trainingsuren dat we maken. We trainen maar twee keer in de week en het is moeilijk op te brengen om dat meer te doen. Sommige speel sters hebben al een kind en wil len afbouwen." Inzet Zoeterwoude moet het hebben van inzet en agressiviteit. Van echte kwaliteit is geen sprake. Alleen guard Jolanda Bey en center Britta Hansen kunnen zich enigszins staande houden tussen het geweld dat Grasshoppers ontwilckelt. De wedstrijd tegen de Katwijksen is dan ook geèn echte graadmeter voor wat Zoeterwoude wel kan. Daarvoor is het krachtsverschil eenvoudigweg te groot. In an dere confrontaties houdt de ploeg van Kales zich vaak wel staande, getuige de vier over winningen die Zoeterwoude dit seizoen boekte. Dat het slechts zes punten achter zijn naam heeft is het gevolg van blessu res, waardoor het een keer niet op kwam dagen. „Dat was net na onze eerste overwinning", herinnert Kales zich. „Toen stonden we weer op nul. Zonde, want degraderen is niet echt de bedoeling. We moeten wel reeël blijven, want je ziet dat het moeilijk is om in deze klasse veel te winnen. In ieder geval leren de speelsters wel veel. Soms verliezen we, omdat we niet weten hoe we men. Dat is gebrek a routine." Voorlopig ziet het er niet naar uit dat Luba Zoeterwoude zich handhaaft, met nog zes wed strijden voor de boeg is het gat met het Hilversumse Dunckers zes punten. Het 'vrijheid, blij heid' geldt volgend jaar met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid voor de tweede klasse. BV Leiderdorj gehavend naar simpele winst Ook zonder vier var startende speelsters blijk de meisjes junioren Leiderdorp nauwelijks verslaan. Tegenstant Groningen bleef weliswa de eerste helft gelijk opga met de lijstaanvoerder (3 26), maar moest na d snel afhaken. Met Malika Saidi, de enige nit geblesseerde starter, na toen het voortouw. Leid< dorp brak zonder prob men door de Groning press heen en keek meer om. De overwinnii kwam daardoor toch gemakkelijk bij de Leidt dorpse ploeg: eindstand 7 46. Scores Leiderdorp: Sai 25, Suvaal 10. Streekgenoi Grasshoppers slaagt nederlagen te onderbrekt Ook een goede eers die met een 24-21 voc sprong werd afgeslote bleek niet voldoende o Akrides te verslaan. De de fout van Marjan Bi vroeg in de tweede he deed de Katwijkse numm laatst van de ranglijst d de schoenen zij moed ken. Akrides kend met 36-51. Scores Grasshoppers: Versteeg 10, Buis 9. Ook ti jongens junioren van B Leiderdorp drinken de gi beker tot op de bodem lee, Alleen de eerste elf minute van de wedstrijd wisten c Leiderdorpers het temp van Canadians bij te hoi den. Daarna liepen de An sterdammers weg van 2! 22 naar 40-57 bij rust. On dat Leiderdorp pas na acl minuten in de tweede hel wist te scoren was de re van de wedstrijd geen pr< bleem meer voor Canad ans, dat afgetekend met 71 108 zegevierde. Scores Leiderdorp: Kni nenburg 17, Smeding 15. ROTTERDAM ROB BEURSE TURNMEDEWERKER De 22 turnsters uit Leiden en omstreken die zich vorige maand plaatsten voor de Pro vinciale D kampioenschappen hebben het zaterdag niet waar kunnen maken. Alleen Nubia van Rijswijk van de vereniging DOS-Alphen ging door een ge deelde derde plaats met brons naar huis. De overigen turnden matig tot slecht of werden het slachtoffer van willekeur bij de scoringsbeluste juryleden. De Provinciale D-kampioen- schappen in de Prins Alexan- der-hal in Rotterdam zullen niet de geschiedenis ingaan als de meest inspirerende. Deze wed strijd, die een treffen is van de beste vijf of zes meisjes uit de op regionaal niveau gehouden voorrondes, behoort een de monstratie van keurtumen te zijn van talentjes in de dop, van meisjes die net nog niet aan het landelijke topniveau toe zijn. Aan die verwachting werd dus niet voldaan. De excuses lijken voorhanden: een rommelige or ganisatie en de nieuwe oefen stof van dit seizoen waar zowel deelneemsters als juryleden aan moeten wennen. Het deugt echter niet. In de voorrondes werd dezelfde oe fenstof gehanteerd en werden wel zeer goede resultaten be haald. Het riekt enigszins naar willekeur bij de toepassing van de aftrektabellen door de juryle den. Of, zoals J. Morssink, de voorzitter technische Commis sie van de regio 's Gravenlan den - de regio waar de turnvere nigingen onder vallen - op merkte: „Het is puur een lote rij- Dat weg dat over het algemeen zeer matig geturnd werd. Slordigheidjes in beheersing en beweging bij voorgeschreven oefenstof wer den genadeloos door de jury af gestraft. Daardoor kon het bij voorbeeld gebeuren dat de pro vinciaal kampioen bij pupillen deze plaats bereikte met cijfers als 6.5 en 6.55 in haar reeks, wat te denken geeft. Bij de jeugd en senioren werd er beter geturnd. Dezen kennen geen verplichte oefenstof, waar door wat vrijer en vooral crea tiever geturnd kon worden. Toch bleven cijfers boven de 8 een hoge uitzondering. Het verschil tussen de beh de cijfers tijdens de regional! wedstrijden en de verwoi punten zaterdag is echter vallend groot. Dat zei niet all iets over de kwaliteit van het leverde turnen en de aftrek tigheid van de juryleden n vooral ook over de kwaliteit het jureren tijdens die regioi D-wedstrijden. Een beter stemming op dit gebied var provincie en de regio zal w; schijnlijk tot betere, in ieder val minder frustrerende resi ten leiden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16