diehard Krajicek erug in top-tien Ballerini schudt vier jaar frustratie af J orttrackgoud Wolvers Jolanda Grimbergen eist KNSB-beker voor zich op Tops aan de Europese top NDAC 27 FEBRUAR11995 Feyenoord deelt a A Vlak voor de EC- I H1 wedstrijd tegen Re- al Zaragoza verloor Feye noord een punt aan het nietige Go Ahead Eagles. Verlies UVS a rr UVS leed in de I J hoofdklasse een ne derlaag tegen DHC. Uit zicht op behoud wordt steeds moeilijker. i willem spierdijk, 071 -356464, plv -chef rob onderwater, 071 -356463 \ch en ik hebben iets met elkaar' )uitsers proberen opgefokte v)avis-Cupsfeer te kweken' :estien maanden is Richard Krajicek teruggekeerd in op-tien van de tenniswereld. Hij steeg zes plaatsen r de bizarre overwinning op Michael Stich gisteren in nale van het toernooi van Stuttgart. De 23-jarige Ha- lar versloeg de Duitser in vijf sets en drie uur en twee uten: 7-6 6-3 6-7 1-6 6-3. In de tiebreak van de derde erspeelde hij op 6-3 drie wedstrijdpunten. „Ik stond ider de douche", keek hij terug. „Ik had beter moe weten. Mijn partijen tegen Stich hebben altijd vreem- limaxen. Ik heb iets met hem. Geen relatie of verhou- maar we hebben iets met elkaar." art»anpde set beginnen." Voor twijfel was in de vijfde set geen plaats. „Dat was een nieuwe wedstrijd over één set." Krajicek won die verdiend. Zoals hij eigenlijk verdiend had te winnen in drie sets. „Ja, na tuurlijk. Normaal win ik in drie sets. Ik stond heel relaxed en overtuigend te spelen. Mis- cek liet de vierde set lopen, na verlies van zijn opslag eerste game in therapie op laseline. „In de vierde set kten alle mogelijke nega- gedachten door mijn d. Ik verzette me er niet te- Wilde schoon aan die vijf- itgart anp c werd Richard Krajicek in Stuttgart van vragen over het aan- j inde Davis-Cupduel in Utrecht tussen Nederland en Duits- d. „Die Duitsers proberen een geweldig opgefokte sfeer te iken", zei hij na een week vol aanvaringen met de Duitse s. „Elke verslaggever wilde weten hoe ik over dat spuuginci- h( it van Rijkaard dacht tegen Voller. Wat ik vond van Koeman zijn kont afveegde aan een Duits shirt. Wat ik ook zei, dat het aren geleden was, dat al die spanning tussen beide landen al g verdwenen was, het hielp niets. Zij willen die voetbalsfeer, gevoel van haat en nijd tussen beide landen in Utrecht." )e overwinning op Stich beschouwde de Duitse pers onmid- lijk als een waarschuwing richting bondscoach Pilic. Die est voor radio en televisie bezweren dat de Duitsers ook na verlies van Stich niet kansloos zijn in Utrecht. „Met Becker Stich hebben wij altijd kansen. Tegen iedereen", stelde hij de ssa tevreden. „Holland is gevaarlijk, jawohl, maar dat wisten bij de loting al. Dat heeft Krajicek tegen Stich alleen nog eens ccentueerd." emerink heeft nieuwe coach en» Jan Siemerink heeft een nieuwe coach. De Rijnsburgse nisser kwam een contract van,een jaar overeen met Tjerk jstra. Bogstra is de rechterhand van Flits Don, de voormalige ch van Siemerink. Hij gaat Siemerink niet gedurende het ge- e jaar bijstaan, maar in elk geval wel tijdens de Grand Slam- mooien en het toernooi van Key Biscane. De samenwerking sen Bogstra en Siemerink gaat op 1 maart in. an der Kolk en Perri naar WK haag» Yvonne van der Kolk (1500 m) en Frank Perri (60 m) door de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie aangewezen r het WK indoor van 10 tot en met 12 maart in Barcelona. leen medewerking aan boycot China' vien De KNZB voelt niets voor een Europese boycot van toer- oien waar Chinese zwemmers aan de start verschijnen. Dene- rken benaderde de zwembond onlangs met een dergelijk ver- ik. Bondscoördinator Ad Roskam legde de fax terzijde, omdat een heksenjacht wil voorkomen. De Amerikaanse zwembond i de PanPacific Games om dezelfde reden wel boycotten. Vorig r werden zeven Chinezen betrapt op het gebruik van verbo- stimulerende middelen. okser op operatietafel na gevecht jden» Een Amerikaanse bokser heeft in een Londens zieken- is een hersenoperatie ondergaan na een gevecht. Gerald Mc- illan was de derde bokser die in korte tijd hersenletsel opliep wedstrijden in Engeland. Het incident leidde zondag tot luwe oproepen om de sport onwettig te verklaren. McClellan was de uitdager van de Britse bokser Niger Benn, houder de wereldtitel in de supermiddengewicht klasse. De Ameri- in werd in de tiende ronde uitgeteld en naar zijn hoek geleid, ar hij echter ineenzeeg. Para-medici gaven McClellan zuur- f en injecties, alvorens hem op een stretcher weg te dragen. ■nv inveen marc van der jagt :ent Wolvers is de nieuwe erlands kampioen short- c bij de senioren. Het 19-ja- talent uit Woubrugge won assend twee van de vier af- iden en legde twee keer be- op de tweede plaats. De is nu groot, dat Wolvers laag geselecteerd wordt het WK shorttrack, dat op 3 en 19 maart in het Noor- lamar plaatsvindt, folvers, die lid is van de In- Hardrij Club Leiden (IH- verbaasde zich over het dat hij zijn grote concurrent c Velzeboer voor bleef. De die ook dit shorttracksei- domineert, eindigde als sde. „Het was een grote ver ing, hoewel we dit seizoen ire keer dicht bij elkaar ein- schien niet vlekkeloos, maar wel geconcentreerd en consistent. Die ommekeer op 6-3 in de tie break had ik absoluut niet ver wacht. Hij sloeg een paar fan tastische ballen en ik kon op nieuw beginnen. Financieel werd hij er aardig wijzer van. Hij ontving een che que ter waarde van 395.000 dol lar, 670.000 gulden, de grootste uit zijn loopbaan. Het was zijn achtste toernooizege in vijf jaar prof. De belangrijkste ook met zeven spelers uit de top-tien en vijftien uit de top-twintig. Op de wereldranglijst steeg hij van zestien naar tien. „Het leuke is dat ik tijdens de Davis-Cupwed- strijd in Genève voorspeld heb dat er een doorbraak aan kwam." In Genève verloor hij in vier sets van Hlasek. „En toch", wist Krajicek in Stuttgart, „en toch hou ik vol dat ik goed stond te spelen. Dat ik altijd zelfvertrou wen uitstraalde, dat ik altijd ge loofde in de overwinning. In die wedstrijd kreeg ik de bevesti ging van het gevoel dat mijn houding op de baan positiever is." Die trend zette zich door in Stuttgart, waar de 6500 Duitsers in de lang niet uitverkochte Martin Schleyerhalle Krajicek bij vlagen met schaamteloos chauvinisme uit zijn evenwicht probeerden te brengen. Krajicek sloeg 23 aces, 92 in het hele toernooi, en twaalf dubbele fouten (acht in de vier de set). „Over mijn opslag was ik niet bijzonder tevreden." Stich serveerde matig en sloeg meer dubbele fouten dan aces, dertien om twaalf. „Ik speelde matig", gaf de Duitser toe. „Kra jicek verdiende de overwin ning." De dag ervoor had Stich in de Negen spelers van regioclubs opgenomen in amateurselectie Negen spelers van clubs uit de Duin- en Bollenstreek zijn gese lecteerd voor een oefensessie van het Nederlands amateur team. Dat elftal bereidt zich voor op een wedstrijd tegen Enge land. Bondscoach Ron Groenewoud heeft in totaal dertig spe lers opgeroepen. Deze dertig spelers werken op dinsdag 7 maart een onderling duel af op het KNVB-sportcentrum in Zeist. Groenewoud selecteerde Robert Vermin, Patrick Scheur water en Fred Bloem (Noordwijk), Pirn Langeveld en Kenneth Braaf (Katwijk), Gert Aandewiel, Peter Kruit, Jan Jeroen Schaap en Ronald van Dijk (Quick Boys). Jolanda Grimbergen is op her haling gegaan. De Rijnsburgse was ook vorig jaar al winnares van het kleinood en had in de aardig gevulde Thialfhal op de slotdag alleen rekening te hou den met Klasina Seinstra. Ma rion Borst en Babs Bijlsma pro fiteerden van het tactische steekspel en streden om de dag zege. De Leiderdorpse zegevier de vóór Bijlsma. Jolanda Grim bergen, die al ruim een maand lijstaanvoerder van het klasse ment was, won de sprint om de derde plaats en mocht de cup ophalen. De vrouwen toonden in de laatste wedstrijd over 50 ronden weinig strijdlust. Er wer den slechts twee demarrages geregistreerd. Grimbergen, die gisteren op de Haagse Uithof en passant Zuidhollands kampioe ne langebaan werd: „We heb ben maar tien wedstrijden per seizoen, maar je moet toch steeds attent zijn. We zouden wat meer en beter gespreide wedstrijden moeten hebben. Het zou ook wat levendiger moeten. Aan langere wedstrij den denk ik niet, dan haken er nog meer af. Dertig rondjes is genoeg, alleen moet er wat meer spanning in zitten door tussensprints en een klasse ment. Om maar eens iets te noemen. Ik weet niet of de sec tie marathon ons inderdaad wil helpen. Wij hebben in het verle den wel vaker voorstellen ge daan. Maar het vrouwenschaat- sen is een ondergeschoven kindje." Richard Krajicek heeft moeite de zware trofee omhoog te houden na zijn zege op Stich. halve finale Becker gedemon teerd, 6-0 6-3. „Ik speelde droomtennis in de eerste set", zei hij na de winst. Alles wat ik aanraakte, veranderde in goud." Krajicek sparde 53 minuten met Damm (6-2 6-3), een qualifier en de nummer 106 van de we reld. De Tsjech stond stijf van de zenuwen en maakte acht punten in twee sets op de op slag van de Hagenaar. „Dat leek op een walk over." Het duel tegen Stich aller minst. Krajiceks coach Goetzke kreeg hartkloppingen na het verlies van de derde set. „Op 6- 3 in de tiebreak sloeg Richard twee opslagen naar de forehand van Stich, normaal diens zwak ke hand. Beide opslagen waren te gemakkelijk. Stich pakte bei de kansen en weg was die set. Toen sloeg de twijfel bij mij toe. Ik zag het even niet meer zitten. Het was slikken en wegwezen, dacht ik." „Richard herstelde zich in de vijfde set fantastisch", aldus Goetzke. „Hij nam in de vierde set de tijd zich te ontspannen, zijn hoofd schoon te maken. Hij heeft duidelijk geleerd in de laatste tijd." Krajicek trainde in de aanloop Stuttgart vier uur per dag op de baan en schaafde daarna een uur aan de conditie, vooral aan de verbetering van het voetenwerk. „Dat betaalde zich in Stuttgart uit", vond hij. „Opmerkelijk sneller dan ik ver wacht had. Ik dacht wel dat er een doorbraak in het vooruit zicht lag maar niet dat die zo snel zou koihen." bologna anp Jan Tops is door een zege in Bologna aan de top van het Europese klassement voor de wereldbeker springruiters verschenen. De 34- jarige Brabander, sinds jaar en dag gesteund door zijn Mexicaanse weldoener Alfonso Romo, moet alleen olympisch kampioen Ludger Beerbaum uit Duitsland naast zich dulden. Beide ruiters hebben 74 punten, vijftien meer dan de Brit Michael Whitaker. De Nederlander bevestigde met Top Gun la Silla de sterke vorm waarin de combinatie verkeert. De gouden medaillewinnaar van de Olympische Spelen in Barcelona (met de equipe) leverde in Bolog na in de barrage de snelste foutloze rit af. Hij had 36,50 seconden nodig, 0,21 seconde minder dan de Duitse wereldkampioen Franke Sloothaak met Weihaiwej. digen. Velzeboer blijft een klas se apart, daarom had ik ge hoopt op de tweede of de derde plaats." Wolvers werd op de 500 me ter tweede'achter nationaal-se- lectiegenoot Joost Smit, maar schaatste op die afstand in 44,28 seconden naar een nieuw nationaal juniorenrecord. De 1500 meter was voor Mare Vel zeboer, maar Wolvers greep de winst op de 1000 meter en de afsluitende 3000 meter. „De fi nale van de 1000 meter was een rare wedstrijd. Eerst viel Mare en daarna Joost, die zijn eigen schaats in zijn knie kreeg en als gevolg daarvan naar het zieken huis moest. Hij kon niet deelne men aan de 3000 meter", vertelt Wolvers. (zie verder pagina 19) gent govert van veen gpd-verslaggever Die triomf, zaterdag, van Fran co Ballerini in de Omloop Het Volle? 'Zie het als de verovering van een jnooie vrouw die u vier jaar lang heeft uitgedaagd, waar u vier jaar lang achteraan hebt gelopen....' De beeldspraak komt van Pa trick Lefèvere, vorig jaar succes vol ploegleider van GB/MG, en nu, bij het begin van het wie- Ierseizoen in de 'lage landen', direct andermaal in het middel punt van de belangstelling. De twijfels over de samen werking binnen z'n Italiaans- Belgische mammoetformatie Mapei/GB (budget bijna twaalf miljoen) hadden op geen betere manier weggenomen kunnen worden. Door een triomf van Franco Ballerini nog wel, de renner die vier jaar lang niet meer gescoord had, dan met schlemielige tweede, derde en vierde plaatsen. Wie zei er dat de hegemonie van het Italiaan se wielrennen onder druk zou komen te staan? Als zelfs Franco Ballerini nu al koersen gaat win nen... Want de toch zo gedreven Franco Ballerini heeft de koers- intelligentie van een garnaal. Zeggen ze. Eenmaal de helm op z'n hoofd, raakt hij bezeten en dan is het alsof z'n verstand wordt uitgeschakeld. Je kunt hem zelfs beter buiten dan bin nen je ploeg hebben, verkon digde Lefèvere eens, 'want Bal lerini rijdt altijd, ook als'ie rustig moet blijven. En winnen, dat doet hij toch nooit'. Terug naar Parijs-Roubaix, op elf aprü 1993. Ballerini was de beste. Dat is hij vaak op kassei en. Alleen Gilbert Duclos-Las- salle bleef in de laatste kilome ters nog in zijn spoor. Maar die zat kapot, die zou geen pro bleem zijn in de sprint op dat wielerbaantje. Een denkfout, zo zou de finishfoto tenslotte uit wijzen. En Franco Ballerini dacht dat hij gestoord werd. Stamelend verkondigde hij een grote fout in zijn leven te heb ben .gemaakt: de dag dat hij be sloot profwielrenner te worden. Het was de zwartste periode uit het wielerleven van Franco Ballerini. De Italiaan was vaak oppermachtig, maar drukte zijn wiel nooit als eerste over de streep. Het was ook de tijd dat zijn vader bij een fietstocht aan een hartaanval overleed en dat de vergissingen zich in de koers opstapelden. Ballerini was hy- -i j •I' De Belg Van Hooydonk leidt de dans op de Molenberg. Rob Harmeling, geheel rechts kan het niet meer bijbenen. pernerveus en nauwelijks voor rede vatbaar. „Er zijn er voor minder gek geworden" zei Lef èvere zaterdag in Gent. Op 28 september 1991 won Ballerini zijn laatste koers. Het was de Giro di Romagna, in ei gen land een wedstrijd van de eerste categorie. Jaren van windstilte volgden. Dat de Om loop Het Volk de ban brak, dat was logisch. Van alle Italianen voelt Franco Ballerini zich het meeste Belg. Ballerini (30) is dan ook geen rank rouleurtje, zoals zijn landgenoten. Langere hellingen zijn hem al gauw iets te veel. Nee, Franco Ballerini is meer een 'stoemper' en komt juist op de heuvels en kasseien van de Vlaamse Ardennen en Noord Frankrijk het meest tot zijn recht. Zijn geblokte li chaamsbouw heeft iets weg van dat van de ware Flandrien, van dat van ploeggenoot Johan Mu seeuw bijvoorbeeld, de voor naamste favoriet zaterdag. Johan Museeuw koos zelfs voor de aanval op de Molen berg, op het moment dat Balle rini, samen met Andrei Tchmil, Edwig van Hooydonck en toen ook nog Rob Harmeling voorop zat. Het was volgens het strijd plan van de Mapei/GB-forma- tie. Op de eerste helling, de Ou de Kwaremont, zou 'aan de boom worden geschud', op de Molenberg zou de verdere 'for cing' worden gevoerd. De eerste schermutseling, on der aanvoering van een toen al oppermachtige Ballerini, bracht niet de gewenste grote afschei ding, maar slechts een kwartet aan de leiding. Het was een schande voor de rest van het peloton dat drie van de vier ren ners in de resterende honderd vijftig kilometer zo maar voorop konden blijven. Toen Museeuw de Molenberg opdenderde, kreeg deze in eerste instantie de concurrerende sprinter Wilfriéd Nelissen mee. Nog ver voor de finish gaf de Belg dan ook z'n zegen aan ploeggenoot Franco Ballerini voorin. „Laat-ie het maar weer eens proberen, hij heeft die kans verdiend, vond ik." En of Ballerini het probeerde. Een keer, twee keer, drie keer, vier keer.... Twee kilometer wa ren er toen nog te rijden. En Franco Ballerini bleef zo waar weg. „Winnen hier en nu, dat is voor mij nog mooier dan het behalen van een wereldkam pioenschap." De Italiaan had zij helm afgezet en kon dus weer redelijk nadenken over zijn woorden. Over de achterliggen de periode: „Ik ben er bijna gek van geworden. Gek van al die tweede, derde, en vierde plaat sen. Gek van die fotofinish die altijd in mijn nadeel uitpakte. Ik wilde hier geen risico nemen. Met Tchmil en Van Hooydonck samen naar de streep, ging ik liever niet. Als de vierde demar rage niet was gelukt, had ik het nog een vijfde keer gepro beerd." Zo schudde Franco Ballerini in Gent de frustratie van zich af en zadelde er Edwig van Hooy donck mee op. Drie keer had de renner uit Wuustwezel geant woord op de demarrages. De vierde keer wuifde hij even drif tig richting Andrei Tschmil: 'Ga jij nu maar eens'. Maar dat deed de Oekraïner niet. Een moment van aarzeling, en Van Hooy donck was gezien. De ontgoo cheling was groot, de woede ook. „Tschmil speelde d'n plat te. Aan deze tweede plaats heb ik niks." Aldus begint Novell het sei zoen zoals WordPerfect dat ook vorig wielerjaar deed. Toen was Rob Mulders dichtbij de zege in de Omloop, nu Edwig van Hooydonck. Toen was Word Perfect ook één van de beste ploegen tussen Gent en Gent, maar bleek de schijn, hoe meer het seizoen vorderde, bedrieg lijk. Nu is Raas van plan de vorm van zijn formatie wat lan ger vast te houden. „Dit is be moedigend. De trainingskam pen hebben toch wat gedaan. Het is lang geleden dat we in de finale zo goed hebben meege speeld." Big bad Wolf' scoort hattrick wolverhampton/rotterdam John de Wolf is hard bezig om in Engeland dezelfde status te krijgen als in Ne derland. De vedette van Wolverhampton Wanderers was al populair bij de enor me aanhang van zijn club, sinds afgelopen weekeinde wordt hij helemaal op han den gedragen. De Wolf scoorde in de competitie wedstrijd tegen Port Vale, die met 4-2 werd gewon nen, drie van de vier goals en bereidde de andere tref fer van Steve Bull voor. Het was de eerste keer in veer tien seizoenen betaald voetbal dat De Wolf een hattrick scoorde. In dienst van Feyenoord had hij er tegen PSV nog niet zo lang geleden twee gemaakt. 'Port Vale afraid of Big bad Wolf en 'De Wolf hat trick blast for Wolves', kop ten Engelands grootste zon dagskranten gisteren met respect voor de Nederlan der, die tegen zijn vroegere stadgenoot Robin van der Laan speelde. De Wolf: „Dit was gewel dig. De eerste goal maakte ik al na anderhalve minuut. Na een corner werd de bal weggekopt en die viel voor m'n linkervoet. Ik schoot hem vanaf een meter of acht steenhard onder de lat. De tweede kopte ik zelf in tussen een paar verdedigers door. De derde was een strafschop. Normaal gaat-ie in de rechterbovenhoek, maar nu hoorde ik zelf nog net Robin van der Laan, die mij natuurlijk goed kent, te gen zijn keeper zeggen waar de bal zou komen. Toen wist ik meteen dat-ie dit keer links moest. De keeper was dan ook kans loos. De goal van Steve Bull ontstond uit een pass van mij op het hoofd van Don Goodman. De wedstrijd zelf was niet bijzonder, ook om dat we op een baggerveld speelden. Maar mijn dag kon natuurlijk niet meer stuk".

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13