fc I S Staking in Duitse metaal staat vast Buitenland groepen maken einde aan "evangenisopstand Algiers Vee-inspecteurs België staken na moord op collega VS ontkennen spionage ^Uitvoering van vredesregeling ^Somalië uiterst twijfelachtig r E Noordierse protestanten voelen zich verraden hNDERDAG 23 FEBRUAR11995 Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent RTR* Reuter UPI United Press Inte ]ranse marine pakt leden Greenpeace op De marine in de Franse havenstad Cherbourg heeft idaag leden van de milieu-organisatie Greenpeace opgepakt in die wilden voorkomen dat een Brits schip met nucleair af- vverd geladen. Zij heeft bovendien het Greenpeace-actieschip jlo aan de ketting gelegd. Dat heeft een woordvoerder van jeenpeace meegedeeld. Het Britse schip, de Pacific Pintail, een lading hoog radioactief afval ophalen en naar Japan poeren. historische vondst eeuwen oud graf Jfsbaden Niet ver van Frankfurt hebben Duitse archeologen At graf van een Keltische vorstin blootgelegd. Het in Stuttgart 1 Jrschijnende tijdschrift Archeologie sprak gisteren van de '"jndst van de eeuw. De houten grafkamer, die 1,2 bij 2,4 meter foot is, werd ontdekt in de Glauberg ten westen van Büdingen. ^%t graf dateert uit de vijfde eeuw voor Christus. ^resident Afghanistan treedt snel af |bul» President Burhanuddin Rabbani van Afghanistan maakt j 21 maart plaats voor een brede coalitieregering. Het aftreden b Rabbani is onderdeel van een vredesplan voor Afghanistan, p president kwam in 1992 aan de macht, nadat de communis- [che regering was verdreven. In de coalitie die hem opvolgt Uien de tien strijdende moslimfacties zitten, aldus het vredes- an. Of dat lukt, is nog onzeker, want voorlopig is er nog geen (koord over de medewerking van de Talabin, een machtige, llangs gevormde militie van fanatieke studenten. luurstof op maan van Jupiter inden Astronomen hebben gisteren verklaard op een maan .éi Jupiter zuurstof te hebben ontdekt. De maan heet 'Europa', i^jt hemellichaam heeft ongeveer dezelfde afmetingen als de i Jjaan bij de aarde en er ligt bevroren water aan de oppervlakte. HHgrip van atmosferen op andere hemellichamen kan van groot Ffïlang zijn voor de problematiek van de vervuiling, de ozonlaag jïhet broeikaseffect op aarde. Nottingham na 800 jaar zonder sheriff Voor het eerst in 800 jaar heeft de Britse plaats pttingham dit voorjaar geen sheriff meer. Geen enkel lid van meerderheidspartij (Labour) in de gemeenteraad heeft zich ischikbaar gesteld voor de ceremoniële functie. In de taalfde eeuw was de sheriff van Nottingham de aartsvijand van )bin Hood. De functie werd in de vijftiende eeuw formeel inge- >ld door de toenmalige koning. De huidige sheriff, Ron Mcln- ph, treedt in mei af. taper KLM-toestel krijgt vier jaar Isseldorf De Egyptenaar Khalid Gharib, die in 1993 een toe- >1 van de KLM kaapte, is gisteren in Düsseldorf tot vier jaar cel roordeeld. Rechter Obermann achtte Gharib (42) schuldig aan zeling en geweldpleging tegen het luchtverkeer. In zijn laatste rweer bood Gharib zijn excuses aan en vroeg hij om genade. Egyptenaar, die zegt door een boze geest te worden bezeten, trar/ifi nog steeds niet geloven dat hij het toestel heeft gekaapt. □tee zender BBC: Bijna honderd doden ERS Rtr-AFP-ANP Algerijnse leger heeft giste leen einde gemaakt aan een tand in een gevangenis in Iers. Daarbij zijn volgens de se zender BBC zeker 95 ge- |neerden en vier bewakers ;ekomen. de opstand van radi- moslims gijzelden de op- idige gevangenen bewakers nede-gevangenen. De vier rs zijn daarbij om het leven acht. Onder de omgeko- gevangenen bevinden zich [ens het leger twéé leiders de Gewapende Islamitische :p en de man die is aange- igd wegens de moord op 'sidentBoudiafin 1992. olgens justitieminister Te- wilden de opstandige ge- igenen massaal ontsnappen. Tsjetsjenen eisen vergelding voor deportatie in 1944 Werknemers stemmen met overweldigende meerderheid in V\f' 'U'ï.ïf 5 M i Ingrijpen van het leger voor kwam dat. In de Serkadji-ge- vangenis, omringd door dikke muren en gelegen in het oude hart van de hoofdstad, zitten honderden militante funda mentalisten. De gevangenis staat bekend als een van de 'hardste' van Algerije. Een bekende gevangene is Abdelkader Hachani, die in juni '91 de leiding van het nu verbo den Islamitische Reddingsfront (FIS) overnam nadat de twee toenmalige leiders van deze or ganisatie waren gearresteerd. Hachani leidde het FIS eind 1991 naar de grote overwinning in de eerste ronde van de alge mene verkiezingen. De autori teiten voorkwamen een defini tieve zege door een maand later de tweede ronde af te gelasten. GROZNY AP Tsjetsjeense separatisten heb ben vandaag uitgeroepen tot 'Dag van de Volksvergelding' voor dë massale deportatie van Tsjetsjenen waartoe Sovjetleider Stalin 51 jaar geleden opdracht gaf. Stalin gaf in 1944 opdracht tot de deportatie, nadat hij de Tsjetsjenen had beschuldigd van collaboratie met de nazi's. Het besluit om 23 februari uit te roepen tot 'Dag van de Volks vergelding' werd aangenomen door ongeveer zevenhonderd afgevaardigden die gisteren een zogeheten 'Congres van het Tsjetsjeense Volk' bijwoonden. De beloofde vergelding zou vandaag de vorm krijgen van een 'bloedbad' onder de Russi sche indringers, zo werd ge zegd. De werknemers in de metaal- en elektro-industrie in de Duitse deelstaat Beieren hebben met een overweldigen de meerderheid de stakingsoproep van de vakbond IG Metall gesteund. De staking wordt geconcentreerd in het gebied rond Neurenberg, zetel van de elektro-gigant Sie mens, en begint waarschijnlijk morgenochtend. Het is voor het eerst sinds 1954 dat IG Metall in Beieren naar het stakingswapen grijpt. bonn peter van nuusenburg correspondent Gisteren werd de uitslag van de stemming onder 165.000 leden bekend genmaakt. Bijna negen tig procent sprak zich uit voor de staking, die een looneis van zes procent kracht moet bijzet ten. De werkgevers deden gisteren een beroep op de vakbond om nog niet te gaan staken. De werkgeversorganisatie Gesamt- metall zei nog een kans voor verder overleg te zien. De werk gevers hebben gedreigd perso neel op non-actief te stellen wanneer het werk morgen daadwerkelijk wordt neerge legd. Begin volgende week zul len zij daarover een besluit ne men. Beide partijen hebben bijna negen weken onderhandeld over een nieuwe CAO. IG Metall eist een loonsverhoging van zes procent. De bond wijst er op dat veel bedrijven weer forse winst en hebben geboekt. De werkne mers, die de afgelopen jaren stevig hebben ingeleverd, heb ben recht op hun aandeel in de winst. Gesamtmetall heeft zich vori ge week bereid verklaard over een loonsverhoging te onder handelen, maar geen concreet bod op tafel gelegd. De looneis van IG Metall is gezien de zwak ke positie van veel ondernemin gen onverantwoord. De werkge- BRUSSEL» ANP Na de 'laffe moord' op een col lega hebben Belgische vee-in specteurs besloten hun werk gedeeltelijk neer te leggen. De inspecteurs controleren het slachtvee op de aanwezigheid van verboden hormonen. Tot dat de daders zijn gevonden, voeren de inspecteurs alleen nog steekproefsgewijs controles Parijs eist vertrek van vijf Amerikanen Een vrouw treurt bij het graf van haar echtgenoot in de buurt van hun in puin geschoten huis. Het was redelijk rustig in de Tsjetsjeense hoofdstad totdat Russische troepen afgelopen nacht nieuwe aanvallen uitvoerden. FOTO EP A VLADIMIR MASHATIN De Russische defensieminis ter Gratsjov toonde zich niet onder de indruk van het dreige ment. Hij zei dat de Tsjetsjenen al hun wapentuig van betekenis al hebben verloren bij de strijd om de hoofdstad Grozny. Hij voegde eraan toe dat de Russi sche troepen alle wegen naar Grozny hebben afgesloten en dat 'elke militaire actie zal wor den afgeslagen'. WASHINGTON AFP-Rtr-DPA De Verenigde Staten hebben gisteren de Franse beschuldi gingen van spionage tegen vijf Amerikanen tegengesproken. Washington noemt de beschul digingen onrechtmatig maar repte niet over tegenmaatrege len. Frankrijk eiste eerder op de dag op korte termijn het vertrek van vijf Amerikanen, onder wie vier diplomaten, die worden verdacht van spionage. De mi nisteries van binnen- en buiten landse zaken in Parijs bevestig den de uitzetting. De Franse krant Le Monde, die gisteren over de zaak publi ceerde, schreef dat de vijf ver dachten in opdracht van de Amerikaanse geheime dienst (CIA) economische en politieke spionage bedreven. Met de on vers dringen op hun beurt voor al aan op verlaging van de ar beidskosten om hun positie te genover de buitenlandse oppo sitie te versterken. De opstelling van de werkgevers is op veel kri tiek gestuit. Minister-president Biedenkopf van de deelstaat Saksen, wijt het conflict aan de weigering van Gesamtmetall om met een concreet loonaan- bod te komen. De leidster van de SPD in Beieren, Renate Schmidt, zei dat de werkgevers de regels die sociale partners normaal in acht nemen aan hun laars hebben gelapt. De Duitse vakbond van che- mie-arbeiders heeft vanmorgen na 14 uur durende loononder handelingen met de werkgevers geen overeenstemming kunnen bereiken. De besprekingen wor den 8 maart voortgezet. De vak bond IG Chemie had ingezet op een loonsverhoging van 3 a 4 procent. De werkgevers hadden echter een.voorstel voor een verhoging van 2,3 procent op tafel gelegd. Franse fascisten opgepakt wegens moord immigrant uit. De vijftien inspecteurs me nen dat ze niet langer in staat zijn hun werk naar behoren uit te voeren. Ook vleeskeurders van het ministerie van land bouw gaven gisteren als signaal aan de veesector geen export certificaten voor levende runde ren af. De Belgische regering heeft inmiddels betere bescher ming toegezegd. p/\rus hans gertsen der bondgenoten ongebruikelij ke gang van zaken (uitwijzing) wil Frankrijk duidelijk maken dat er een einde moet komen aan deze praktijken, zo schreef de krant. De Amerikanen zou den sinds twee of drie jaar bezig zijn. Volgens anonieme regerings functionarissen in Washington is het onzeker dat de diploma ten zijn betrokken bij spionage. Ze zeiden het niet verrassend te vinden als Washington als ver gelding Franse diplomaten uit wijst. Volgens Le Monde ging het de spionnen vooral om ge heime inlichtingen 'over de Franse binnenlandse politiek en de grote lijnen van de economi sche en handelspolitiek van het land, met name op de terreinen van audiovisuele media en tele communicatie'. correspondent Drie aanhangers van het neo- fascistische Front National (FN) hebben zich gistermiddag bij de politie in Marseille gemeld in verband met de moord op de 17-jarige immigrant Ibrahim Ali. De van de Comoren afkom stige jongen overleed dinsdag avond nadat hij door affiche- plakkers van de partij van Jean- Marie le Pen in zijn rug was ge schoten. De drie mannen zijn ingesloten op verdenking van moord danwel medeplichtig heid aan moord. Over de juiste toedracht van het dodelijke incident, dat dins dagavond plaatshad in een wijk van Marseille waar veel immi granten wonen, is nog geen dui delijkheid. Vrienden van het slachtoffer verklaarden dat de affiche-plakkers van het FN zonder enige aanleiding het vuur op hen hadden geopend. De nummer twee van de neo- fascistische partij, Bruno Mé- gret, kwam gistermiddag echter met een geheel andere verkla ring. De drie mannen hadden volgens Mégret uit noodweer gehandeld nadat een groep van vijftien jongeren hen tijdens het plakken van verkiezingsaffiches had aangevallen. Mégret loonde begrip vor het feit dat de drie mannen tegen de FN-regels in gewapend op pad waren ge gaan. fsprfijn de oorlogszuchtige Soma- ïj^^sche clanleiders uiteindelijk fel degelijk in staat op eigen iutje vrede te stichten in hun isloten aan de vooravond in het definitieve vertrek van VN-troepen (Unosom), de iveelste mislukte poging om :n eind te maken aan de cha in Somalië? fat in ieder geval vaststaat, is at de Somalische leiders ui- :rst onberekenbaar zijn. Op ïn moment dat alom wordt jrwacht dat met het vertrek in de laatste paar duizend N-soldaten opnieuw de hel losbreken in de hoofdstad logadishu, blijken aartsriva- ;n Aideed en Ali Mahdi toch ïkenen van verzoening te ver men. Totaal onverwacht wamen zij gisteren met een ieuw vredesakkoord op de oppen, bedoeld om de over- ng naar een VN-loos tijd- erk orderlijk en zonder loedvergieten te laten verlo- i' 'e negen punten tellende vereen komst voorziet onder teer in de oprichting van een jeciaal comité dat na het ver- ek van de VN-troepen de icht-en zeehaven van Moga- ishu moet controleren. Beide lategische plekken worden lgemeen gezien als het mid- elpunt van toekomstige ge- ichten tussen de diverse 'oeperingen, die de afgelo- |en weken al hevig strijd heb ben geleverd om de nabijgele gen wijken en hun gevechts voertuigen paraat hebben om toe te slaan zodra de laatste VN-soldaat van Somalische bodem is verdwenen. Verder is afgesproken dat in een toekomstige regering de zetels evenredig verdeeld zul len worden tussen de clans en, wat al§ het belangrijkste on derdeel van het akkoord ge zien kan worden, de leiders hebben erkend dat het presi dentschap van het land niet gewonnen kan worden door middel van geweld. Kortom, de vechtjassen van weleer wil len de wereld onomwonden tonen dat zij, als de buiten landse inmenging in hun aan gelegenheden definitief voor bij is, gewoon als wijze man nen om de tafel kunnen gaan zitten om een nieuw bestuur voor hun land te bespreken. Dat hebben ze de afgelopen jaren vaak gedaan, maar nim mer met succes. De akkoorden van Nairobi en Addis Abeba hebben alleen maar tot nieu we rivaliteiten en meer geweld geleid. Waarom zou nu plotse ling wel de vrede uitbreken in Mogadishu? „Omdat", zegt Abdi Karim, secretaris-gene raal van Aideed's SNA, met grote stelligheid „dit een puur Somalisch vredesinitiatief is, terwijl voorgaande overeen komsten steeds onder druk van buitenlanders tot stand kwamen." Aan de inwoners van Moga dishu zal het niet liggen. Zij ontvingen het nieuws over het nieuwe vredesplan met ge juich en zeiden vurig te hopen dat hun leiders nu eindelijk de strijdbijl begraven. Het is ech ter de vraag of de bewapende strijders in hun met zwaar ma terieel uitgeruste gevechts voertuigen, de zogenaamde 'technicals', er ook zo over denken. De inkt van het nieu we akkoord was nog niet droog, of er werd nabij het vliegveld opnieuw een VN- konvooi beschoten. Een So malische chauffeur in dienst van de VN werd gedood, vijf bewakers liepen verwondin gen op. De spanning onder de strijders bij het vliegveld en de haven is de afgelopen weken naar zulke hoogten gestegen, dat het ui terst twijfelachtig is dat een uitbarsting van geweld en plunderingen uitblijft. Somaliërs hebben gelijk als ze een deel van de problemen van de afgelopen jaren toe schrijven aan de interventie van Amerikaanse en VN-sol- daten, die zich totaal onvoor bereid op een voor hen on doorgrondelijk land stortten. Maar veel wat er is misgegaan in Somalië, is zonder meer de schuld van de clanleiders. Het heeft daarom weinig zin enige waarde te hechten aan hun in tenties voordat ze worden ge volgd door daden. Dat ze het kunnen, vrede stichten, heb ben ze bewezen in de haven stad Kismayo waar het nu al tien maanden redelijk rustig is. Maar Mogadishu is pas de ultieme test. LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De Britse premier John Major was naar Belfast gegaan als een vredesduif, maar kreeg de ontvangst van een oorlogshitser. Betogers jouwden hem uit en gooiden een bord naar zijn auto, politici spuwden vuur. „Dit is een eenrichtingsweg naar Dublin", brieste dominee Paisley, nadat de premier zijn vredesplan had ontvouwd. „Een recept voor chaos", meende John Taylor. Het vredesplan is een document dat als ba sis moet dienen voor de beoogde onder handelingen over Noord-lerland. Maar zelfs als discussiestuk was het niet aanvaardbaar voor de twee protestantse partijen, de Ul ster Unionist Party (UUP) en de Democra tie Unionist Part}' (DUP). Robinson, DUP- Lagerhuislid, brandmerkte het als 'een be vel om het Verenigd Koninkrijk te verlaten'. Andere protestantse leiders uitten hun woe de op fysieke wijze. David Trimble, een UUP-Lagerhuislid, beende woedend een te levisiestudio uit. Aanleiding was dat Martin McGuinness, een leider van Sinn Fein (de politieke arm van de IRA), per telefoon werd uitgenodigd aan de studio-discussie mee te doen. De protestanten voelen zich verraden door John Major. Voordat de premier zijn eerste vredesplan lanceerde, in december 1993, had hij hen uitvoerig geconsulteerd. Nu, voorafgaand aan de publicatie van het dis cussiestuk, had hij alleen met zijn Ierse ambtgenoot John Bruton gesproken. Maar John Major lijkt het spel behendig te hebben gespeeld. Twee weken geleden liet zijn regering een deel van het document uitlekken naar The Times. In een opwelling van woede zeiden de twee protestantse par tijen toen dat zij de komende gesprekken zouden boycotten. Maar de afgelopen da gen zijn zij zo geschrokken van de negatie ve reacties op die dreiging dat ze naarstig op hun schreden zijn teruggekeerd. De UUP en de DUP willen niet worden ge zien als partijen die genadeloos elke vredes duif uit de lucht schieten. Deze week publi ceerden zij elk een eigen discussiestuk, en bliezen de boycot af op voorwaarde dat ook die stukken ter tafel zouden komen. De Een protestant verbrandt demonstratief een kopie van het vredesplan voor Noord-lerland. Britten hadden daar geen bezwaar tegen. Dat neemt niet weg dat het door Major en Bruton ontvouwde plan voor hen nog altijd onaanvaardbaar is. Ontdaan van alle franje bestaat dat plan uit twee elementen: een parlement voor Noord-lerland, en de vor ming van een Iers-Noordiers overheidsli chaam met uitvoerende taken. Met een parlement voor Noord-lerland kunnen de protestanten leven, al was het alleen maar omdat zij daarin de meerder heid zullen hebben. Het struikelblok is het Pan-Ierseoverheidslichaam. De gedachte is dat de Ierse Republiek en Noord-lerland in dit lichaam, een soort 'Europese Commissie' voor het hele eiland, gaan sa menwerken. Hierin zulleiTverte- genwoordigers zitten van dq par lementen van zowel de Ierse Re publiek als die van Noord-ler land. Het is ook aan de parle menten om de terreinen aan te wijzen waarop beide delen van het groene eiland gaan samen werken, zoals bijvoorbeeld land bouw, toerisme en gezondheids zorg. Maar dat gaat de protestanten veel te ver. Weliswaar vormen zij een meerderheid in Noord-ler land, in het geheel van het ei land zijn zij in de minderheid. Zij vrezen dat zij in zo'n samen werkingsorgaan zouden worden overschaduwd door de katholie ken. De protestanten zijn niet tegen elke vorm van samenwerking met de Ierse Republiek, maar zij menen dat de regering van dat land daar niet bij moet worden betrokken. Wat de UUP en DUP willen, is dat graafschappen aan beide zijden van de grens op het eiland samenwerken. „In Europa zijn er vijf landen die 'grensoverschrijdende'bestuur- foto reuter Crispinrodwell ëjke lichamen hebben ge vormd", zei UUP-Lagerhuislid John Taylor. „Dat zijn voorbeel den die wij kunnen volgen. Maar in alle gevallen gaat het daar om provincies die met elkaar samenwerken, niet regerin gen". Probleem is dat een dergelijke vorm van sa menwerking voor de katholieken een te slap aftreksel zou zijn van hun uiteindelijke doel. Dat doel, dat wordt nagestreefd door ruim dertig procent van de Noordierse be volking, is een hereniging van beide delen van het eiland. Major en Bruton lijken erin geslaagd om de dreiging van een protestantse boycot af te wenden, en het vredesproces gaande te Ecuador: Peru gebruikt gifgas in grensconflict QUITO «Rtr-AFP-UPI Ecuador heeft Peru er gisteren van beschuldigd gifgassen en vlammenwerpers te gebruiken bij het grensconflict tussen bei de landen. De gevechten laai den het afgelopen weekeinde op, ondanks het bestand van 14 februari. Beide partijen be schuldigen elkaar ervan met schieten te zijn begonnen. De Peruaanse president Fuji mori heeft gisteren 'de beschie tingen door de Ecuadoraanse troepen' scherp veroordeeld. Hij deed dit bij een bewakings post op dertien kilometer af stand van de grens. Wegens de gevechten zag hij af van een voorgenomen bezoek aan de militaire basis Tiwinsa. Zowel Peru als Ecuador zeggen deze basis in handen te hebben. De schermutselingen aan de grens hebben zich volgens Peruaanse militairen inmiddels uitgebreid tot gevechten van grote omvang. Een groep inter nationale waarnemers die on langs is aangekomen in het grensgebied, bevestigde dat het bestand is gebroken. Wie daar voor verantwoordelijk is, is nog onduidelijk. Ecuador beschouwt de verhe viging van de gevechten als 'het bewijs' dat Peru de missie van de internationale waarnemers wil dwarsbomen. Deze zijn be gonnen met een inspectie van het omstreden grensgebied, waar al sinds 1960 geregeld bot singen tussen grenstroepen plaatshebben. De waarnemers zijn afkomstig uit de Verenigde Staten, Argentinië, Brazilië en Chili.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7