WILDE WUNDAGEN Kok blijft bij half miljard Betuwelijn Binnenland Wetenschappelijk weer Dek en ei met Indonesië Milieubeweging bereid vuile handen te maken Oeps, de buitenwereld Tekort aan F16-vliegers )hilips weer op koers, maar Jan Timmer wil meer U krijgt elke tweede fles wijn van dezelfde soort voor de halve prijs op vrijdag 24 en zaterdag 25 februariP GALL^GALL Altijd iets bijzonders. ÜDERDAG 23 FEBRUAR11995 CPD Geassocieerde Pers Dienste linezen bang voor huisnummer De Chinese familie Kim in het Utrechtse Eist wil koste Bcöst af van het huisnummer 164-C van hun nieuw te bou- woning aan de Rijksstraatweg. In de Chinese symboliek Tjt het getal 164 verband met het naderen van de dood. Dub- hmpzalig is de 'C' in het huisnummer! De klank van die let- Jtaat eveneens voor de dood. In een brief vraagt de familie I de gemeente Rhenen met klem het huisummer te verande- |ereldnatuurfonds groeit als kool haag» Het ledental van het Wereldnatuurfonds is het afgelo- verdubbeld van 350.000 naar 700.000. Deze opmerkelij- Krong is vooral te danken aan de een televisie-marathon op P ommerciële zender RTL in het najaar van 1993. De Neder- lse afdeling van het fonds zag zijn inkomen stijgen van 36 r 56 miljoen gulden. De milieuorganisatie is niet bang dat de selinge aanwas van donateurs even snel weer verdwijnt. is ledental is het afgelopen jaar redelijk stabiel gebleven", al- woordvoerster M. van Campen. |j mson blijft sponsor popfestivals '•9 ningen Samson blijft optreden als geldschieter van popcon- 1.9 en. Het shagmerk van de Groningse firma Niemeyer brengt waarschuwing aan op nieuw te drukken reclamemateriaal. gebeurt omdat het college van beroep van de Reclame Code nmissie heeft bepaald dat op de posters die Samson afgelo- 9 zomer tijdens Parkpop ophing ten onrechte een waarschu- 9 g ontbrak over de schadelijke gevolgen van roken. Samson tvoortaan reclame-uitingen op podia aan de eisen aan. n Tinbergen-beurs voor studenten •9 haag» Studenten van Nederlandse hogescholen en universi- ■9 en en studenten uit ontwikkelingslanden kunnen vanaf sep- •9)iber in eikaars land gaan studeren. Het geld voor de uitwisse- komt uit de 'Jan Tinbergen-beurs', genoemd naar de vorig .91 overleden Nederlandse econoom en Nobelprijswinnaar. Dit 9;iben de ministers Pronk (Ontwikkelingssamenwerking), Rit- 45 (Onderwijs) en Van Aartsen (Landbouw en Visserij) gisteren 95 loten. Jaarlijks is er een bedrag van 630.000 gulden beschik- 9r- 5 jbewijs gehaald; direct verongelukt hel Een 18-jarige jongeman uit het Brabantse Uden is gis- Eiddag in Veghel met een motor dodelijk verongelukt. Dat urde slechts enkele uren nadat hij was geslaagd voor zijn ewijs. Het slachtofffer reed in een bocht tegen een stoeprand, en overleed ter plaatse. Het slachtoffer bestuurde een motor i de rijschool. Hij was na het examen op weg naar huis. i imigrant mag twee passen hebben haag» Buitenlanders die Nederlander willen worden, mogen initief ook hun oorspronkelijke nationaliteit behouden. Ze (ben dan twee paspoorten. De Tweede Kamer is gisteren 95 ils al verwacht akkoord gegaan met dit voorstel van staats- retaris Schmitz (Justitie). Het voorstel haalde het dankzij de un van oppositiepartij CDA. Dat het kabinet geen plannen ift het stemrecht voor buitenlanders uit te breiden tot provin- Ie en landelijke verkiezingen gaf voor het CDA de doorslag, coalitie was verdeeld: PvdA en P66 steunden Schmitz, de niet. '51iaag gpd 5|erland en Indonesië gaan wetenschappelijk terrein samenwerken. De Konink- Nederlandse Academie van genschappen (KNAW) heeft tien projecten van Neder- Ise universiteiten goedge- rd. Daarmee is een eind ge- 5 len aan een impasse van jaar in de relatie tussen de e landen, j de goedgekeurde projec- gaat het om onderzoeken veldwerk van de universitei- van Leiden, Utrecht, Wage- gen en Amsterdam. De meeste projecten werden inge diend door de Leidse universi teit en het in Leiden gevestigde Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde. De relatie tussen Nederland en Indonesië raakte in 1992 in een impasse toen Jakarta de ontwikkelingsrelatie met het voormalige moederland ver brak. De Tweede Kamer had zich gestoord aan het geweld op Oost-Timor eerder dat jaar. Ook minister Pronk (ontwikkelings samenwerking) uitte zich kri tisch over het optreden van de Indonesische militairen op dat eiland. 'Wallage heeft zelf een hoog spuit elf-gehalte' Minister Van Mierlo vindt dat PvdA-fractieleider Wallage be zig is de sfeer in de coalitie te verpesten. Wallage noemde de leider van D66 'spuit elf toen deze liet weten dat er geld moet komen om de Betuwelijn op sommige plaatsen milieuvrien delijker te maken. „Zo'n opmer king zegt veel over het niveau van Wallage en ik wens niet op zo'n manier door hem behan deld te worden", zei een hevig gepikeerde Van Mierlo gister avond op een verkiezingsbij eenkomst van zijn partij in Bre da. „Het begint een beetje het re cept van Wallage te worden om mensen op deze manier af te pellen en dat is zeer vernede rend. Ik zou zoiets toch nooit over premier Kok zeggen. Wal lage probeert met opzet men sen te kleineren en dat mag niet. Zelfs niet in verkiezings tijd. Wallage moet echt oppas sen, want op zo'n manier ga je niet met elkaar om." „Bij alle beslissingen van het kabinet heeft D66 zich sterk ge maakt voor de milieu-aspecten, maar we moeten accepteren dat we het niet alleen voor het zeg gen hebben in de coalitie. In elk geval is het huidige besluit over Schiphol aanzienlijk beter voor het milieu dan het voorstel van het vorige kabinet, en dat is on ze verdienste. Ten aanzien van de Betuwelijn hebben we be reikt dat er geld komt voor de vijf belangrijkste knelpunten." Doorbraak van geldautomaat is een feit amsterdam gpd De definitieve doorbraak van de geldautomaat in Nederland is een feit. Van de Nederlan ders heeft 87 procent een pas met pincode, 4 procent meer dan in 1993 en 9 procent meer dan twee jaar geleden. De op mars van de klantenkaart of - pas is daarentegen tot stilstand gekomen. Eind 1994 had onge veer 13 procent van de Neder landse huishoudens zo'n kaart, even veel als het jaar ervoor. Dat blijkt uit een recente en quête van Swoka, een instituut voor consumentenonderzoek. Niet alleen hebben heel ve len een pinpas, tevens haalt 45 procent één of meer keer per week geld uit de muur. De weerzin van 65-plussers tegen de pas blijft ferm: 35 procent heeft 'm niet, ongeveer even veel als in 1993. Onder de jon geren tot en met 24 jaar die een bank- of girorekening heb ben scoort de pinpas voor het eerst-100 procent. Het aantal creditcards groeit ook, in 1992 had 18 procent van de Neder landers er een, in '93 22 pro cent en in '94 24 procent. Groen Links boos, Van Mierlo tevreden Geregeld overleg met kabinet DEN HAAG GPD Premier Kok blijft bij zijn uitlating dat voor aanpassingen aan de Betuwelijn niet meer dan een half miljard gulden beschikbaar is. Volgens de premier ontbreekt het geld om meer te doen, gezien de andere projecten die de ko mende tien jaar in Nederland moeten worden gereali seerd. DEN HAAG GPD-ANP Kok werd gisteren in de Tweede Kamer door de fractieleiders Rosenmöller (Groen Links) en Heerma (CDA) ter verantwoor ding geroepen voor zijn uit spraak. Rosenmöller was vooral boos dat die uitspraak kwam vlak na dat de premier in de Tweede Kamer had gezegd dat hij 'van wege de zorgvuldigheid' geen bedragen kon noemen. Boven dien gedraagt de premier zich als een boekhouder door uit te gaan van bedragen in plaats van de best mogelijke inpassing van de lijn, meent de Groen Links fractieleider. Hij zei dat de pre mier in elk geval aan moet ge ven welke knelpunten worden aangepakt. De commissie-Her mans, die onderzoek deed naar de lijn, noemde er vijf. Oplos sing van deze knelpunten kost zo'n 1,2 miljard gulden. Kok hield de Tweede Kamer voor dat het huidige ontwerp van de Betuwelijn al stukken beter is dan het aanvankelijk was. Ook sprak hij tegen dat het vorige kabinet had verzuimd voldoende steun in de regio te verwerven voor de spoorlijn van Rotterdam naar Duitsland. D66-woordvoerster Versnel werd fel aangepakt door Rosen möller, omdat haar partij geen duidelijkheid wil geven over welke knelpunten moeten wor den aangepakt. Versnel herhaal de dat de Betuwelijn zoals die er nu ligt voor haar partij niet ac ceptabel is, maar bleef bij haar weigering aan te geven wdar verbeteringen moeten komen. D66-leider Van Mierlo zei gis teren op een partijbijeenkomst in Breda dat hij op zichzelf niet ontevreden is met de opmer king van premier Kok. „Mijn bestuurlijke ervaring leert, dat bij dergelijke geladen onderwer pen een eenmaal genoemd be drag in de praktijk gaat gelden als een minimum. Als het meer wordt, is dus hgt eerste half mil jard al binnen", aldus Van Mier lo, die tevens minister van bui tenlandse zaken is. Eerder reageerde de WD al op Koks opmerkingen dat een half miljard het maximum moet zijn. De liberale minister van verkeer, Jorritsma, en WD-frac- tieleider Bolkestein schaarden zich achter de premier. De milieubeweging en het kabi net willen een paar keer per jaar met elkaar overleggen over gro te projecten die op stapel staan, zoals de Betuwelijn of de uit breiding van Schiphol. De milieubeweging hoopt daarmee in een vroeg stadium invloed te kunnen uitoefenen op plannen waarbij de belangen van natuur en milieu in het geding zijn. Daarmee neemt de milieube weging welbewust het risico vuile handen te maken. Naast minister De Boer van milieu waren gisteren bij de eerste ontmoeting de ministers Jorritsma van verkeer, Wijers van economische zaken en Van Aartsen van landbouw aanwe zig. De milieubeweging werd vertegenwoordigd door de voorzitters van Natuur en Milieu, Natuurmonumenten, het Wereldnatuurfonds, de Vo gelbescherming en de Unie van Landschappen. „We willen voorkomen dat partijen vastgroeien in hun standpunten en aan het eind van de rit alleen nog maar njet kunnen roepen", verwoordde Pieter Winsemius, voorzitter van Natuurmonumenten, de bedoeling van de bijeenkom sten. De milieu-organisaties willen gedurende een jaar of an derhalf bezien wat deze aanpak oplevert. Met dit overleg nemen de milieu-organisaties welbewust het risico dat ze medeverant woordelijk worden voor plan nen. „Het is wel makkelijk om met schone handen te blijven zitten", aldus Ria Beckers, voor zitter van de stichting Natuur en Milieu. Ze wees er op dat het kabinet ook belang heeft bij de gesprekken, omdat goed overleg het draagvlak vergroot dat no dig is om ingrijpende besluiten te nemen. De organisaties verwijten het vorige kabinet geen oor te heb ben gehad voor hun opvattin gen. „Mij is de afgelopen zes jaar nooit wat gevraagd", zei Winsemius. Beckers meent dat de grote problemen rond de uit breiding van Schiphol en de Be tuwelijn aan dat vorige kabinet te danken zijn. „Wij zijn op een rijdende trein gesprongen en het huidige kabinet ook." Bec kers zei te beseffen dat er eco nomisch gezien af en toe din gen noodzakelijk zijn die strijdig zijn met het milieubelang. De delegatie wilde inhoudelijk niets kwijt over de zaken die aan de orde waren tijdens het gesprek met de bewindslieden. Patiënt dood ondanks nieuw hart zaandam. gpd De Zaanse hartpatiënt Theo Kemper (44) is dinsdagnacht onverwacht overleden aan een hersenbloeding. De Zaandammer spande in au gustus een kort geding aan te gen Nationale Nederlanden. De maatschappij weigerde zijn harttransplantatie in Bel gië te betalen omdat artsen hem, ook met een nieuw hart, hadden voorspeld dat hij niet lang meer te leven zou heb ben. Nationale Nederlanden verloor het geding. In januari kreeg Kemper zijn donorhart. 40*. Leeuwarden 't Zal je maar gebeuren. Ben je in december geboren, heb je daarna beschermd in het familiehol gezeten, en plotseling neemt je moeder je mee in het volle licht van die enge buitenwereld. Dat overkwam gisteren drie Aziatische kleinklauwottertjes in het Leeuwarder otterpark Aqualutra. Geïmponeerd maar ook nieuwsgierig keken ze onder leiding van hun moeder in het rond. foto anp hans steinmeier Vrouwen eisen dat pil blijft in fondspakket DEN HAAG ANP De actiegroep Wij Vrouwen Ei sen wil samen met andere vrou wenorganisaties gaan strijden om de pil in het ziekenfonds te houden. Wij Vrouwen Eisen vindt dat de pil collectief moet worden gefinancierd. „Anders worden de lasten weer alleen af gewenteld op vrouwen. Dat is niet solidair", zegt L. Bijleveld van Wij Vrouwen Eisen. Minister Borst (volksgezond heid) wil de pil uit het zieken fonds schrappen. Vrouwen bo ven de 18 of ouder moeten dan, net zoals voor condooms, zelf gaan betalen voor het anticon ceptiemiddel. De maatregel is onderdeel van de bezuinigingen in de volksgezondheidseclor. Wij Vrouwen Eisen is in de jaren tachtig bekend geworden met acties voor legalisering van abortus. trondheim gpd Bij de luchtmacht dreigt een groot tekort aan ervaren piloten voor de straaljagers van het type F16. Bijna alle F16-vliegers van wie dit of komend jaar het acht jarig contract afloopt, zullen kiezen voor een beter betaalde baan in de burgerluchtvaart. Dit zei gisteren de plaatsver vangend directeur operaties van de luchtmacht, generaal B. Macco, bij een bezoek aan een F16-eenheid in hel Noorse Bödö. Tien F16's doen daar mee aan de NAVO-oefening 'Strong Resolve*. De luchtmacht heeft inmid dels een advertentiecampagne op touw gezet om meer kandi daten te werven voor de F16's. Probleem is dat de luchtmacht ook vliegers zoekt voor andere soorten toestellen. „Dan vis je in dezelfde vijver", aldus Mac- 'et draait niet om snelle jongens maar om koffie-apparaten n haag marien van den bos ifred van essen immer weg uit de Philips-top? Een ntspannen Jan Timmer veroorloofde ch gisteren bij de presentatie van de arcijfers over 1994 een grapje over die ardnekkige speculaties van de laatste laanden. „Ik blijf geen dag langer dan bsoluut noodzakelijk, maar dat bete- :nt niet dat ik dus van plan ben op orte termijn weg te gaan." Philips staat weer op de rails. De om- et groeide in 1994 gezond (plus 4 pro ent tot 61 miljard gulden), de winst teeg zelfs nog meer dan de Philips-top ad zien aankomen. En volgens analis- :n mogen de aandeelhouders niet iopperen met het uitgekeerde divi- end van 1,25 gulden per aandeel (in 993 was het twee kwartjes). Maar volgens Timmer, maandag 62 lar geworden, is zijn'karwei niet af. In e woorden van zijn rechterhand Dud- :y Eustace, de financiële man: „We zijn niet in staat geweest alle cylinders egelijk te laten ontbranden." Zo loopt ijvoorbeeld de afdeling 'professionele (rodukten' nog uit de pas, met een om- etdaling van 2 procent, en een bru- overlies van 100 miljoen op 8,7 miljard mzet. De Operatie Centurion, die het con tent uit een peilloze diepte weer terug noet brengen op het niveau van de in- ernationale concurrentie, gaat door, zei "immer, „maar zonder gigantisch grote vijzigingen" in de organisatie. Geen (ieuwe ronde van grootschalige inkrim pingen dus. Maar de onderneming zal vel voortdurend van vorm en inhoud •lijven veranderen, gelijk op met de dsselende eisen die de markt en de :onsumenten stellen. „Kwaliteit van de •rodukten staat voorop", aldus Timmer. )e investeringen worden opgevoerd, owel voor de aankoop van onderne- ningen die strategische aanvullingen tinnen bieden op wat Philips zelf al Öoet, als voor onderzoek en produktont- Jan Timmer kon op zijn persconferentie breed lachen. Wankelde Philips een paar jaar geleden nog op de rand van de afgrond, tegenwoordig gaat het het concern weer naar den vleze. foto anp marcel antonisse ^ikkeling. Timmer beklaagde zich opnieuw over de 'overdreven aandacht' voor 'glamourartikelen' als de digitale casset terecorder DCC en de interactieve CD-I (spelletjes, encyclopedie, speelfilms). Beide produkten kunnen rekenen op een uiterst sceptische pers, omdat ze maar niet goed uit de startblokken wil len komen. Nog altijd zijn er geen mil joen CD-I's verkocht. Maar: „Die pro dukten zijn niet zo belangrijk als de hoeveelheid aandacht die ze krijgen", vindt Timmer. „Als bijvoorbeeld alle verkochte cassetterecorders in één klap zouden zijn vervangen door DCC's, zou dat een invloed hebben op de omzet van Philips van slechts een half pro cent." De concerntopman kwam gisteren met de verrassende, op vaderlijke toon uitgesproken verklaring dat Philips de aantallen exprès laag heeft gehouden. „We hebben de markt afgetast", zei hij. Bij de geforceerd lage prijzen van DCC „is dat te kostbaar om in miljoenenop lagen over de hele wereld te doen." „Nieuwe dingen gaan altijd lang zaam", doceerde Timmer. Dat de top man van Philips-dochter Polygram dinsdag in Londen DCC nog typeerde als 'bijna dood en op zijn minst op de intensive care' wuifde Timmer weg. „Bij die snelle jongens van de muziekwereld regeert de hype. Het succes van de CD is ook niet dankzij de muziekindustrie ontstaan, maar door ons." Timmer hamerde erop dat Philips wel dagelijks bezig is met hef uitvinden van nieuwe dingen ('de slogan: Philips in vents for you) maar dat dat net zo goed broodroosters, koffiekannen en TV-toe stellen kunnen zijn. Dat soort produk ten zorgt nu eenmaal voor de bulk van de omzet. Het concern verdient het meest aan beeldbuizen en chips (die produkten zitten samen in de divisie 'componen ten en halfgeleiders': omzet 12,4 mil jard, brutowinst 1,6 miljard), aan'lam pen (omzet 8,2 miljard gulden, bruto winst 938 miljoen) en aan de Philisha- ves, koffiezetters en broodroosters (12,5 miljard omzet, brutowinst 1,2 miljard). De verdiensten in de video- en audio- apparatuur moeten omhoog van 2 pro cent bruto (449 miljoen) naar 4 procent, zette Timmer het streven van de Eind- hovense elektronicagigant neer. Hij beklemtoonde daarnaast het stra tegische belang van technologisch voor aanstaande ondernemingen, zoals het Duitse Grundig en PKI. Ze maken alle bei nog steeds verlies, maar ook zonder winst zijn ze volgens Timmer van be lang. Door PK3 (telecommunicatie), de platte-beeldschermfabriek (LCD's) in Eindhoven, de chipsfabrieken in Nijme gen en Taiwan en door de vooraan staande positie in de beeldbuizenpro- duktie beschikt Philips over kennis die zeer van pas komt. Dat komt vooral doordat langzamerhand veel geschei den markten en technieken worden ge combineerd. Te denken valt aan com puters die tegelijk dienen als televisie en fax. Ondanks de gunstige wending die Philips onder het bewind van Timmer heeft weten te nemen, lijken de beleg gers de zaak nog niet helemaal te ver trouwen. Een analist van een Neder landse bank. die alle koersen eens onder elkaar zette en optelde, kwam tot de verrassende ontdekking dat de waarde van het Philips-aandeel zwaar is onder gewaardeerd. Als om het onvoorspelba re, psychologische spel op de effecten- markt te onderstrepen, daalde de waar de van het Philips-aandeel gisteren gek genoeg van 56,30 gulden naar 55,60. Daar moet Timmer van balen. Al is het misschien en pleister op de wonde dat alle internationale fondsen in Amster dam te lijden hadden van de onzeker heden rond de Mexicaanse, Amerikaan se, Italiaanse en andere munten. "Port, Sherry cn Vermouth uitgezonderd. Geniet, maar drink met mate Voor uw dichtstbijzijnde Gall Gall bel: 02503-60555.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5