ïkez D66 wil weduwe ontzien ten koste van weduwnaar Watervrees in Ochten zit er nog goed in Jlillingers krijgen alvast 00 gulden voor evacuatie OPRUIMING Binnenland Politie wil crimineel geld dekmantelfirma houden SVb gaat fors inkrimpen Pils en haring voor de 'helden' >•"4 I* R ff *P OPEN HUIS Vakbondsleden in HBO worden bevoordeeld JNDERDAG 23 FEBRUARI 1995 I en W Zaanstad woedend op comité anstad Burgemeester en wethouders van Zaanstad zijn woe- :nd op het Comité Waakzaamheid Racisme Zaanstreek. Het iniité had het college uitgenodigd voor een fakkeloptocht te- n racisme, maar tekende daarbij aan dat de twee WD-wet- Duders niet gewenst waren als spreker vanwege uitspraken van VD-leider Bolkestein over asielzoekers. Een van de twee WD- ethouders, W. Schilder-Mantel, overweegt zelfs een klacht te- m het comité in te dienen wegens discriminatie. el voor vader die zoons ontvoerde iqningenDe rechtbank in Groningen heeft gisteren een 41-ja- ge man voor het ontvoeren van zijn twee zoontjes (acht en ne en jaar) veroordeeld tot twaalf maanden cel waarvan vier voor waardelijk. Hij moet bovendien de kinderen binnen de proeftijd in twee jaar zo snel mogelijk naar hun moeder terugbrengen, e man, een in Amsterdam wonende Marokkaan, wordt door iei ïstitie al een jaar lang gegijzeld in het huis van bewaring in eeuwarden. Met de gijzeling heeft de moeder, die in Groningen woont, tevergeefs getracht haar ex-man te dwingen om de kin- oe eren uit Marokko te halen en terug te brengen. 9S Jederlanders verongelukt in Duitsland amen Door een ongeval op de Duitse Autobahn A2 bij het laatsje Kamen (ten noorden van Dortmund) zijn gisteren twee ederlanders om het leven gekomen. Een derde inzittende werd eeer zwaar gewond met een helikopter naar een ziekenhuis ge- 3n racht. Door het ongeval werden verder nog zes mensen zwaar no evvond. Het drietal was voor hun werk vanuit het Nederlandse a( ieuwent op weg naar Duitsland, ro bouwvakkers in actie voor CAO oetermeer Honderden bouwvakkers in het hele land hebben anmorgen gedurende enige tijd het werk neergelegd. Tijdens eze 'pauzes' werden zij door bestuurders van de bouwbonden dj an FNV en CNV geïnformeerd over de CAO-onderhandelingen ;tt ie begin deze maand zijn vastgelopen. De acties richten zich ,n olgens een FNV-woordvoerder nu vooral op Zoetermeer, Rot- rj( ;rdam en de regio Hillegom-Lisse. Gisteren zijn de acties be- onnen. i'xtraatje welkom zo vlak voor carnaval 61ilingen-echteld anp gemeente Millingen in de lypolder keert de komende gen als eerste aan elk geëva- eerd gezin vijfhonderd gul- n uit. „Omdat we niet einde- os willen blijven rondbellen faxen over die vergoeding r or de evacuatie", aldus bur- meester De Roos gisteren. De meente rekent er op dat aan )00 gezinnen de komende da- n uitbetaald moet worden, at de gemeente één miljoen ilden kost. Alle geregistreerde evacués gen gisteren een brief, op i.n» ,03 axah ni nawhnii 'ERZISCHE TAPIJTEN HEEMSTEDE, Bronsteeweg 2, tel: 023-292509. Adopteer een aap voor een tientje den haag anp De in Leiden gevestigde stichting Pro Primates is een landelijke campagne begon nen om de illegale handel in apen tegen te gaan. Bedrij ven en particulieren kunnen voor respectievelijk veertig en tien gulden per maand een aap adopteren. Met dat geld probeert de stichting projecten op te zet ten die lokale bevolkingen in de wereld ervan moeten weerhouden om jacht te ma ken op apen. Apen leveren veel geld op. Zo is een ge middelde gorilla op de zwar te markt goed voor een half miljoen gulden. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassociei Groenman: Weduwe met inkomen te hard gepakt in nieuwe wet amsterdam gpd den haag anp D66 wil weduwen met een klein inkomen ontzien bij de invoering van de Algemene Nabestaandenwet (ANW), die per 1 januari de oude Algemene Weduwen- en We zenwet (AWW) moet vervangen. Volgens vice-fractie- voorzitter Groenman gaan 50.000 tot 70.000 weduwen met een deeltijdbaantje er bij de ANW tot honderden guldens per maand op achteruit. Haar plan zal echter vooral ten koste gaan van de weduwnaars, die in de nieu we ANW juist eindelijk een weduwnaarsuitkering krijgen. Om de kosten in de hand te houden, wil het kabinet de uit keringsrechten voor weduwen beperken. Nu krijgen wijwei alle weduwen AWW. straks alleen nog weduwen ouder dan 50 en weduwen met kinderen. Boven dien komt er een inkomen- stoets voor nieuwe gevallen. De eerste 15 procent van het mini mumloon (325 gulden) inko men of pensioen is vrij, van het overige wordt éénderde gekort op de uitkering. De bestaande AWW'ers vallen per 1 januari 1998 onder de inkomenstoets. Volgens Groenman zal die re geling 50.000 tot 70.000 van de 193.000 AWW'ers treffen. Zij wil De AWW garandeert een uitke ring op bijstandsniveau. Een belangrijk verschil met de bij stand is het ontbreken van een inkomens- en vermogenstoets, zodat weduwen niet het eventu ele eigen huis hoeven 'op te eten'. Bovendien wordt ook het particuliere weduwen- en we zenpensioen van de overleden man of ander inkomen buiten beschouwing gelaten. In de ANW krijgen niet alleen wedu wen en wezen, maar ook we duwnaars en partners van over leden samenwonenden recht op een uitkering. daarom een hogere vrijstelling: 50 procent van het minimum loon (1.080 gulden) en een kwart van het meerdere. De meeste weduwen met een (klein) aanvullend inkomen hoeven dan niet in te leveren. Met de nieuwe regeling wil het kabinet 815 miljoen bezui nigen op de ruim 4,8 miljard die de AWW vorig jaar kostte. Om aan dat bedrag te komen, wil Groenman nabestaanden van wie de partner geen inkomen had, geen uitkering meer geven. De nieuwe ANW is namelijk evenals de AWW een inkomens- dervingsregeling, wat wil zeg gen dat de wet een compensatie geeft voor het inkomensverlies door het overlijden van de part ner. Die regeling zou vooral we duwnaars treffen. Verder ont vangen nabestaanden onder de 50 met jonge kinderen in het D66-plan geen AWW-uitkering meer, wat in de kabinetsplan nen wél het geval is. Deze men sen moeten wat de Democraten beteft maar naar de sociale dienst voor een bijstandsuitke ring. Bij de PvdA is het D66- voorstel welwillend ontvangen, al wijst kamerlid Vliegenthart erop dat D66 een PvdA-amen- dement bij de behandeling van de nabestaandenwet in de vori ge kabinetsperiode nog ver wierp. „Maar er is natuurlijk niets op tegen als goede ideeën van de PvdA weer op tafel ko men", aldus Vliegenthart. Daar entegen vindt Vliegenthart het oneerlijk om ouders onder de 50 met jonge kinderen geen uit kering te geven. Dat geldt ook voor het schrappen van de ANW voor weduwnaars van wie de overleden partner geen inko men had. „Dat betekent dat tra ditionele gezinnen niets ont vangen en tweeverdieners wel." WD-kamerlid Van der Stoel vindt het nog te vroeg voor een reactie. Ze legt er wel de nadruk op dat de bezuinigingen uit het regeerakkoord volledig gehaald moeten worden. Het kabinet spreekt vermoedelijk volgende week vrijdag over de Algemene Nabestaandenwet. zaam' via een geldwisselkantoor dat geheel door politiepersoneel werd bemand. Het werken met dekmantel firma's levert nog geen miljoe nen op. aldus een woordvoer stervan Justitie, maar dat kan in de toekomst wel zo worden. Het is niet de bedoeling dat er 'Amerikaanse toestanden' ont staan. Daar gebruiken drugs teams geld uit frontstores voor de aanschaf van dure auto's of drankenkoelers in de kantine. Justitie wil juist ook instellingen als Slachtofferhulp met de winsten van de criminelen gaan spekken. Tot dusver ging alle drugsgelden rechtstreeks in de schatkist. Polijie en Justitie willen geld dat wordt verdiend met zogeheten 'frontstores' (dekmantelfirma's) zelf houden voorde Nederland se politie. Dat is onderwerp van gesprek tussen Justitie en het ministerie van financiën. 'Frontstores' zijn door politie en Justitie opgezette (of overge nomen) bedrijven die diensten verlenen aan criminelen. Te denken valt aan bedrijven die behulpzaam zijn bij het witwas sen van geld. Vorig jaar rolde de Canadese politie een drugsben de op met behulp van de Ne derlandse politic. Die was de bende in Nederland 'behulp- amstelveen gpd De Sociale Verzekeringsbank, verantwoordelijk voor de AOW- uitkeringen, de kinderbijslag en de weduwen- en wezen-uitke ringen (AWW), gaat meer dan de helft van haar districtskanto ren sluiten. Het bureau Twijn- stra Gudde heeft dat geadvi seerd. Daarmee zouden 192 ba nen op de tocht komen te staan. Nog voor de zomer zullen er be- vertoon waarvan ze bij een plaatselijke bank vijfhonderd gulden kunnen halen. Wie wel is weggegaan maar zich niet heeft laten registreren, moet dat bewijzen. Volgens De Roos weet de gemeente precies van welke gezinnen één of meer leden in het evacuatiegebied zijn geble ven. £)ie gezinnen krijgen niets. Millingen gaat het miljoen declareren bij het rijk. De Roos rekent er vast op dat haar ge meente het geld terugkrijgt. „Premier Kok heeft tijdens de watersnooddagen in het open baar gezegd dat de mensen een vergoeding zouden krijgen. Nu is er al tien dagen niets meer gebeurd ëri'de mensen worden ongeduldig. Zo vlak voor de car naval kunnen ze best een ex traatje gebruiken." Minder mensen bij Nederlands toerismebureau haarlem rob van den dobbelsteen Het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) in Leidschen- dam gaat voor het einde van dit jaar vijftien van de honderd ar beidsplaatsen schrappen. Ge dwongen ontslagen zijn niet uitgesloten. Dat heeft directeur Hans Cornelissen vanmiddag bekendgemaakt. Hij sluit niet uit dat er in de nabije toekomst nog een aantal 'stevige maatre gelen' moet worden genomen. Het NBT zorgt onder andere voor de promotie van Neder land in het buitenland. Voor naamste oorzaak voor de bezui nigingen is dat het ministerie van economische zaken de sub sidie heeft verlaagd van 38,5 naar 35,5 miljoen gulden. Vorig jaar al werd een grootscheepse reorganisatie doorgevoerd. Het bureau wil de financiën gezonder maken door onder andere te proberen om van het bedrijfsleven meer geld los te krijgen voor Hollandpromotie. Tot nu toe droeg het bedrijfsle ven ruim 40 miljoen gulden bij. ochten gpd Bewoners van de Betuwse poldergebieden tussen Rijn en Waal die begin deze maand hals over kop hun huis moesten verlaten wegens dreigende dijkdoorbraken, hebben de schrik voor het water nog goed te pakken. Nu de rivieren de laatste twee dagen weer zijn geste gen, krijgt het berichtencentrum van Rijkswaterstaat een groeiend aantal telefoontjes van ongeruste polder bewoners die bang zijn dat er weer een evacuatie voor de deur staat. Ook circuleert een hardnekkig gerucht over een op handen zijnde evacuatiebrief van de ge meente. Het stadhuis van Echteld het dorp Ochten dat met spoed werd ontruimd omdat de dijk het bijna begaf, valt hieronder wordt overstelpt met telefoontjes van verontruste bewoners die het maar hebben over een brief waarin de gemeente zegt dat de volgende evacua tie alweer voor de deur staat. Gemeentevoorlichter Hel- mink kreeg vandaag en gisteren 150 telefoontjes. Toen de burgemeester van Ochten voor Omroep Gel derland de geruchten wilde ontzenuwen, had dat een sluiten overvallen. Er zouden in de nieuwe op zet, naast het hoofdkantoor in Amstelveen, slechts districts kantoren overblijven in Amster dam, Assen, Breda, Eindhoven, Den Haag, Hengelo, Nijmegen, Rotterdam en Utrecht. De nieu we ingreep volgt op een reorga nisatie waartoe al in 1993 werd besloten. Toen leek een en an der 580 banen te gaan kosten. Dat is nu dus honderd. 'Klant moet keuze hebben tussen Air Miles en geld' den haag gpd De Airmiles-actie van grote be drijven als Shell, Vendex en Al- bert Heijn mag een doorslaand succes zijn, voor de fractie van Groen Links in de Tweede Ka mer is het sparen van van lucht- kilometers een regelrechte gru wel. Het Air Miles-spaarsysteem leidt er maar toe dat consumen ten onnodige milieuvervuilende vliegkilometers maken en moet daarom wettelijk worden be streden, zo hebben de fractiele-i den Vos en Rabbae gisteren ge ëist. Ze denken dat het kabinet de betrokken bedrijven een voet dwars kan zetten door gebruik te maken van de Wet Beperking i Cadeaustelsel. Deze wet schrijft voor dat de consument bij ze geltjesacties de keus moet heb ben tussen het opeisen van een cadeau, danwel een bedrag in contanten. „Voor Air Miles moet hetzelfde regime gelden", schrijven Vos en Rabbae aan minister Wijers van Economi sche Zaken. „De consument die geen behoefte heeft aan een milieuvervuilende vliegreis kan dan toch meeprofiteren." kampen In Kampen zijn gisteren alle 349 militairen van het elfde Pantsergeniebataljon uit Wezep gehuldigd voor hun hulp bij de aanleg van een nooddijk op 31 januari. Op de Nieuwe Markt stonden bier en haring klaar voor de dijkbouwers. foto anp koen suyk averechts effect. Er kwam een nieuwe stroom telefoon tjes op gang, van mensen die de burgemeester maar half hadden gehoord en hem verkeerd hadden begre pen. Volgens de gemeentevoorlichter en Rijkswaterstaat is er geen enkele reden voor paniek. De Rijn bij Lobith stond gisteren op 13.47 meter boven NAP en zal nog iets verder stijgen. Dat is altijd nog ruim drie meter on der het maximum niveau van begin deze maand. U krijgt/ 3000,- terug voor uw lichtdrukmachine. Ontdek het compacte AO*alternatief. De nieuwste grootformaat kopieeimachine van Ricoh tijdens het op 22, 23 en 24 februari van 10.00 -18.00 uur bij Repranat, Wagenmakerstraat 31, Velserbroek, telefoon 023 - 38 93 94 I U mag f 2.086,- fiscaal aftrekken als beroepskosten. Ook als ik geen bonnetjes heb? u een aangiftebiljet ontvangt; kunt u altijd onder "beroepskosten" een bedrag invullen zonder dat u daar voor bonnetjes hoeft te bewaren. Als uw inkomsten hoger zijn dan 26.063,- is het standaard aftrekbare bedrag dat i in kunt vullen 2.086,-. "Wat moet ik doen als ik g kan aftrekken?" u een hoger bedrag denkt te kunm ken, is het noodzakelijk dat u dit kunt n de hand van rekeningen, kwitanties e of bankafschriften. Meer hierover leest i toelichting die u bij het aangiftebiljet or n de gratis brochure "Beroepskosten". "Wat valt eigenlijk allemaal onder beroepskosten?" Onder beroepskosten vallen alle kosten die te maken hebben met uw werk. Dat kunnen bij voorbeeld de kosten zijn die u maakt voor solli- "Mag ik ook mijn studiekosten aftrekken?" Alle kosten die u maakt om bij te blijven op uw vakgebied, zijn beroepskosten. Voor kosten van cursussen en een stu- dan het standaardbe- deerkamer geldt een maximum aftrekbaar bedrag. L "Hoe kan ik aan meer informatie komen?" Het kan zijn dat u bij het invullen van uw aan gifte op specifieke vragen stuit. In dat geval kunt u de brochure "Beroepskosten" raadplegen. Deze is bijvoorbeeld verkrijgbaar bij postkan toren en bibliotheken. Vanaf nu introduceren we bovendien nieuwe manieren waarop u, 24 uur per dag, aan informatie kunt komen. Bijvoorbeeld per TV plus telefoon (TV-video- tex) of via een PC met modem. Ook hierover vindt u meer informatie in de toelichting bij het aangiftebiljet. Belastingdienst Leuker kunnen we't niet maken. Wel makkelijker. den haag gpd HBO-scholen blijken in te stem men met een voorkeursbehan deling voor vakbondsleden in geval van reorganisaties. Vak bondsleden krijgen een minder bedreigende positie op de af- vloeiingslijst, een soepeler af vloeiingsregeling, een aanvul ling op de uitkering of extra scholing. De Nederlandse Federatie voor Tertiair Onderwijs (NFTO), die vooral leden telt onder het HBO-personeel, schat dat de komende tijd zeker minstens 700 tot 800 arbeidsplaatsen op de tocht staan. „Wij kunnen niet voorkomen dat onze leden binnen blijven, maar wij probe ren ook voor de leden die er toch uitmoeten de pijn zoveel mogelijk te verzachten," zegt NFTO-voorzitter J. de Lange. Inmiddels heeft ook de ABOP besloten de leden te raadplegen over de noodzaak van een voor keursbehandeling. De confes sionele bonden PCO en KOV beraden zich nog. De NFTO eist bij alle onderhandelingen over reorganisaties in het HBO een aantal bijzondere regelingen voor haar leden. De Lange: „Het is niet meer dan normaal dat wij de belan gen van onze leden behartigen. Daarvoor zijn wij als vakbond door hen opgericht. Ik kan me niet voorstellen dat het normaal is dat je de eigen leden op de zelfde wijze behandelt als de niet-leden." De NFTO en de ABOP beves tigen dat een aantal HBO-scho- len inmiddels heeft ingestemd met de speciale behandeling van vakbondsleden. Namen willen de twee vakbonden ech ter niet noemeh. I De Belastingdienst geeft 7 dagen in de week en 24 uur per dag informatie. De meeste mensen vullen hun aangiftebiljet in tijdens de avonduren of in het weekend. Als u op dat moment aan vullende informatie zoekt die u niet in de toelichting kunt vinden, is .het handig als u direct hulp kunt krijgen. Daarom heeft de Belastingdienst tot 1 april van dit jaar extra informatieservice voor u beschikbaar. Zo kunt u direct antwoord kri|gen op uw vragen. Deze informatieser vice is 7 dagen in de weck en 24 uur per dag bereikbaar, "Informatie via de televisie met TV-videotex." Als u een televisietoestel heeft met tclctcxtvoorzicning, is het mogelijk extra informatie te verkrijgen met TV-vidco- tex. Deze informatie vindt u op pagina 808 van RTI.5-tcxt. Hiervoor heeft u dan wel een telefoontoestel met druktoct- scn nodig. De kosten hiervan zijn 45 cent per minuut. "Informatie via Teletekst" Op NOS-teletekst pagina 510 kunt u dagelijks het ant woord op één van de meest gestelde vragen van de dag aan Mag ik jullie dan ook uit bed bellen? de BclastingTclefoon terugvinden. Tevens licht NOS-tclc- tckst iedere weck een ander specifiek bclastingonderwcrp toe op pagina 509. "Informatie via uw PC." Indien u beschikt over een modem met Videotex-software, kunt u terecht op nummer 06 - 74 00 ónder dienstnaam "Belastingdienst". Meer over deze service leest u in de toe lichting bij uw aangiftebiljet. Voor gebruikers van een modem met andere software is cr het extra nummer 06-71 11. De aanbevolen modeminstel ling hiervoor is 7.E.1Wacht na "connect" 25 seconden of toets "A" in. Zodra cr om een dienstnaam wordt gevraagd, tikt u "Belastingdienst" in. Ook kunt u via de "Digitale stad" in Amsterdam antwoor den op uw vragen vinden. Dat kan via telefoonnummer 020 - <i22 52 22 bij "Overheids informatie*. Ten slotte is ook toegang mogelijk via Internet http^/www.dds.nl, of anders via telnet dds.nl. Belastingdienst Leuker kunnen we't niet maken. Wel makkelijker.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3