'Er mag best iets met de lonen gebeuren Discussie over donorcodicil blijft hachelijk Feiten &Meningen DONDERDAG 23 FEBRUAR11995 )NC Paars zit premier Kok na een halfjaar als gegoten ..Bij de lamp maar weer?" Alsof hij al vele jaren in het Torentje huist, installeert Wim Kok zich in de leun stoel met het beste licht voor de foto. Het - eerste - kabinet Kok telt op de kop af 184 dagen, maar het voelt al heel wat langer. Pijnlijke besluiten zijn er ge nomen. De kinderbijslag is gekortwiekt. De studie beurs uitgekleed. En de vijfde baan op Schiphol komt De 'bijna-waterramp' kwam vorige maand goed van pas om het beeld van krachtdadige bestuurders wat op te poetsen. Het had effect. Volgens de opiniepei lingen heeft Nederland meer geloof in het kabinet gekregen, ook al schiet het niet op met een aantal po litiek gevoelige dossiers zoals de Betuwelijn of de aankoop van gevechtshelikopters. Op 8 maart doet de ploeg Kok zijn 'proefexamen', als in de provincies nieuwe bestuurders worden geko zen. Er kan wel niet op hem worden gestemd, maar toch wordt Koks achtste verkiezingsnederlaag als PvdA-leider al voorspeld. De minister-president vreest een slechte stembusuitslag niet, ook niet voor zijn coalitiepartners. Dit kabinet kan wel tegen een stootje, denkt hij. - De verliezer van de kamerverkiezingen en de forma tie, ex-CDA-leider Elco Brinkman, verliet vorige week het Haagse toneel via de kelder van de Tweede Kamer. Had u niet even het gevoel: het scheelde weinig of ik had daar gelopen? „Nee, dat gevoel heb ik al weer een poosje achter me gelaten. Voor en na de verkiezingen van 3 mei heb ik wel gezegd dat de ere-loge en de nooduitgang in de politiek heel dicht bij elkaar liggen. Dat gevoel heb ik nog wel een poosje gehouden. Maar nu, bij Brink mans' vertrek niet meer. Ik hoop dat hij bevrediging zal vinden in de bouwwereld". - Wij kunnen ons indenken dat u af en toe het gevoel bekruipt: ik heb die plaats in het Torentje niet echt verdiend. Een calvinist moet bovendien eerst flink lij den. „Nou, wat dat lijden betreft ben ik wel aan mijn trek ken gekomen. In de eerste plaats hebben ook wij op drie mei flink verloren. Ik ben ook persoonlijk door hele diepe dalen gegaan. Maar ik zit hier niet met het idee: er had vanaf 22 augustus eigenlijk een ander in het Torentje moeten zetelen. We wérden de grootste partij na de verkiezingen en kwamen daarom ook het meest in aanmerking om de minister-president te le veren. Daar is dus niets mis mee. Terugkijkend zie ik nog wel al die haarspeldbochten en diepe ravijnen waar ik langs ben gegaan. Maar dat doet niets af aan het besef dat deze functie een logisch en reëel resul taat is van de verkiezingen. En zonder iets af te doen van die grote nederlaag zit er wel iets van voldoening bij dat we er in geslaagd zijn die laatste drie maanden een forse klim te maken. December '93 stonden we op 22 zetels!". - PvdA-partijvoorzitter Rottenberg omschreef dat als een bij na-doodervaring. „Ik had meer de instelling: nu komt het er echt op aan. Ik heb er altijd op vertrouwd dat de kiezers uit eindelijk in het stemhokje een andere afweging zou den maken. Dat toch de vertrouwensvraag aan de or de zou komen: bij welke partij en bij welke lijsttrek ker is de toekomst in goede handen". - Bij de statenverkiezingen kunt u die vraag niet stellen. „Nee, dat klopt. Maar politiek-psychologisch werkt het natuurlijk wel door. De vraag zal gesteld worden welke partij de grootste is geworden, omgerekend in kamerzetels. Bij statenverkiezingen is de afstand tus sen de kiezer en Den Haag groter, dat is waar. Maar: er zijn hele goeie provinciale bestuurders en daar moet men op gaan stemmen". - Kom nou, die kent toch niemand? Hoe belangrijk zijn de statenverkiezingen eigenlijk voorde krachts verhoudingen in het kabinet? „Die waren in 1991 belangrijk en dat is nu nog zo. Overigens heeft het CDA indertijd geen misbruik ge maakt van de situatie (de PvdA verloor, red.), de wij ze van met elkaar omgaan bleef hetzelfde. Maar als de uitslag nu voor ingrijpende veranderingen zorgt, dan kan het linksom of rechtsom effect hebben". - Wat kan er zoal misgaan? „Als een partij een flinke tik op de neus krijgt, ont staat misschien de neiging zich steviger te profileren. Dat kan gebeuren in de fractie, in het partijkader of in het partijbestuur. De andere coalitiepartner kan dan reageren door te roepen: jij moet een toontje la ger zingen. Dat geeft spanningen in het kabinet. Het Een onderhandelingsdiplomaat wordt hij genoemd. Maar ook een kameleon, van kleur verande rend met elke nieuwe baan. Zijn PvdA-collega's uit het vorige kabinet schilderden hem af als een kortaangebonden, knorrig mens. Maar daar hebben de 'paarse lachebekjes' nog weinig van ge merkt. Wim Kok is ontspannen, gloriërend als vader des vaderlands. Het is geen geheim dat hij aanvankelijk weinig trek had in een kabinet met WD en D66. Maar na een half jaar regeren, zit het sociaal-liberale maatkostuum hem als gegoten. Kok: Bij de lamp maar weer? kan de zaak destabiliseren". - Voorde cohesie in het kabinet hoopt u dat behalve natuurlijk de PvdA ook WD en D66 niet teveel verlie zen? Lacht: „Ja! Nou, het kabinet staat stevig genoeg op zijn poten om een verkiezingsuitslag die verschuivin gen laat zien, te kunnen dragen. Ik denk dat PvdA, WD en D66 zich niet de luxe kunnen en willen per mitteren het kabinet voortijdig naar huis te sturen. We realiseren ons alle drie dat we echt vier volle jaren nodig hebben om het beleid op de rails te zetten en uit te voeren. Samenvattend: dit kabinet kan wel een stootje hebben". - U houdt zichzelf wel op de achtergrond. U zou voor de PvdA bij de campagne een extra steuntje in de rug kunnen zijn. „Op het PvdA-congres van 4 maart in Maastricht sta ik op het podium. Maar verder ben ik in de campag ne van de partij niet nodig. Ze kunnen het ook wel zonder mij". FOTO GPD CEES ZORN - Het premierschap van Lubbers wc voor tien zetels extra. Voor het Kok-effect hoeft u geen speciale moeite te doen? „Doelt u nu op de kamerverkiezingen in 1998? Tsja, dat is een gans ander verhaal. Dan zal ik ook in strikt persoonlijke zin verantwoording afleggen over mijn beleid. Maar nu opgewonden in de schijnwerpers treden zou een krampachtige indruk maken. Dan zouden de mensen zeggen: laat die man zich toch een beetje inhouden. Ik heb het bovendien te druk om elke avond campagnewerk te doen. Volgende week zit ik alweer bij president Clinton". - Gaat u het dan ook over de helikopters hebben? „Wat mij betreft niet. Maar de Amerikaanse presi dent kan het aan de orde stellen. Ik ken de opvattin gen van Clinton over deze zaak. Hij heeft me een aantal malen gebeld en ook een paar brieven ge stuurd. Het is dus heel goed mogelijk dat hij er zelf over wil spreken. Het besluit moet ergens in de loop van volgende maand genomen worden". - Waarom wordt er zo lang getreuzeld? Moet de voor keur van Defensie voor de Amerikaanse Apache niet het zwaarst wegen? „De eisen waaraan zo'n helikopter moet voldoen zijn heel belangrijk. De afweging welke helikopter het moet worden begint dan ook déar en niet bij de com pensatieorders of de buitenlands-politieke aspecten. De eerste vraag is: wat heeft de krijgsmacht nodig en hoe ziet de prijs/kwaliteitsvergelijking eruit? Dat is een zeer zwaarwegend onderdeel in het geheel. Pas als je dat gehad hebt komen de andere vragen aan de orde. Het is moeilijk vol te houden een helikopter te kiezen die duidelijk slechter is, alleen omdat het compensatie-pakket er beter uitziet of om redenen van Europese politiek. Als het marginale verschillen zijn... Ja, dan worden de afgeleide wagen weer be langrijker. We zijn nu juist bezig in het kabinet een antwoord te vinden op die hoofdvraag over de kwali teit van de helikopter". - Defensie is daar al lang uit. Dat ministerie roept al maanden luid en duidelijk: de Apache is veruit de bes te en de veiligste helikopter. De Europese Tigre bestaat alleen op de tekentafel. „Defensie staat sterker als het er in slaagt ook de an dere ministers daarvan te overtuigen. Het is een mis vatting te denken dat deze order louter een defensie aangelegenheid is. Het is een kabinetszaak, we be slissen er samen over". Kok schuift nog eens heen en weer op zijn stoel. Hij blijft in beweging op de lederen fauteuil onder de lamp. Al een file tussen Amsterdam en Den Haag achter de rug, en met dit gesprek breekt een drukke dag aan. In de gelambrizeerde werkkamer van het Torentje wordt nog een kopje koffie geserveerd en het gesprek zwenkt naar de watersnood die Neder land vorige maand enkele dagen volledig in zijn ban hield. „Ik krijg niet zo snel klamme handen. Maar ik er wel bang voor dat hele polders gingen onderlopen", be kent hij. „Het beeld van 1953 heb ik nog steeds scherp voor ogen. Ik was toen vijftien en ik zie mijn opa nog op de dijk staan met zijn handen in zijn zakken, turend over het water dat hoog tegen de rivierdijk aanklots- te. In de Krimpenerwaard hebben we het toen droog gehouden, maar die dreiging voel ik nog steeds". - Het nationaal bewustzijn heeft in elk geval een flinke oppepper gekregen van die hoge waterstand „Men vraagt wel eens cynisch wat er nog over is van de gemeenschapszin en de behoefte voor elkaar op te komen in Nederland. Nou, bij die watersnood heb ben we het kunnen zien: iedereen stroopte de mou wen op. Overigens ben ik over die gemeenschapszin niet somber. Het populaire verhaal is, dat die ge meenschapszin en solidariteit door de toenemende individualisering langzaam erodeert. Maar ik wil in dividualisering vooral zien als een mogelijkheid tot emancipatie en ontplooiing. Werkelijk als vrij en zelf standig burger over je eigen toekomst en leven be slissen. Gemeenschapszin komt pas tot zijn recht als zoveel mogelijk burgers in vrijheid en zonder onno dige afhankelijkheid van elkaar, inhoud aan hun le ven kunnen geven. Gemeenschapszin wordt dus niet bevorderd door zoveel mogelijk mensen afhankelijk van elkaar en van de overheid te maken. Integendeel juist! Gemeenschapszin en beslissingsvrijheid van burgers moeten elkaar aanvullen. Zolang het maar niet overgaat in egoïsme, in zelfzucht". Kok wijst met beide handen op zijn borst. „Deze per soon ziet geen tegenstelling tussen individuele ont plooiing en een boodschap hebben aan elkaar. Ik wil met dit kabinet het één bevorderen zonder het ande re te laten afkalven. Mensen zijn eerder geneigd de mouwen op te stropen als ze een bepaald doel voor ogen hebben. Dat geldt niet alleen de infrastructuur, maar bijvoorbeeld ook de vraag hoe je in de toe- Je komst met de verzorgingsstaat omgaat of met het moderniseren van je land". - Dat perspectief is juist bij de verzorgingsstaat zoe ei Het kabinet neemt de hele sociale zekerheid in 199 nog eens op de korrel. Mensen met een minimum- kering zien de bui al hangen. UMI „We hebben in het kabinet geen maatregelen gen men of aangekondigd die de hoogte en duur minimumuitkeringen aantasten. Wel hebben we< ser gesproken dat we halverwege de rit de balans opn ra, ken. Maar daar ben ik niet somber over. De econo EVV mie ontwikkelt zich gunstiger dan we gedacht hai den en dat zal ook gevolgen hebben voor het bero op sociale voorzieningen en de belastinginkomste - Wat gaat u met al die belastingmeevallers doen 5c 2L „We zullen eerst de ramingen van het Centraal PI;an bureau moeten zien. Als de verwachtingen voor l!fez zijn dat we een groei hebben 2,5 a drie procent, d< extra ruimte voor verlaging van het schatkistt kort, lastenverlichting en voor meer investeringen' „We zullen de lastenverlichting zoveel mogelijk ric;1 ten op het ondersteunen van werk en scholing e de lagere inkomensgroepen. Doel is: eenvoudig goedkoper maken, zodat meer mensen met een opleiding weer aan de slag kunnen komen. Maar wil ook naar de koopkracht van uitkeringsgerechti den kijken. Een deel van de lastenverlichting kunn A gebruiken om mensen die financieel ker zitten te ondersteunen. Ik hoop dat CDA-leide Heerma met zijn pleidooi voor een sociaal pact, dat danook mag zijn, het ook voor deze groepen w opnemen" Ook de werkgelegenheid zal zich gunstiger kunnei ontwikkelen dan in het regeerakkoord meent Kok. „Ik ben vol vertrouwen dat als we ver standige keuzes maken, we op het punt van de gelegenheid beter kunnen scoren dan we aan h gin dachten. Dat we het regeerakkoord kunnen inl len". - Trekt u zich het verwijt aan dat dit kabinet in feih een neo-liberaal beleid voert? De lasten voorburgei en bedrijven gaan met negen miljard gidden ontlat n Dat is een liberaal beleid, vindt bijvoorbeeld oud-fr tievoorzitter Thijs Wöltgens. Een beleid dat ook het PvdA-verkiezingsprogramma is terug te vinden Opverend: „Dat moét ik weerspreken. Wöltgens i als mede-opsteller van het PvdA-verkiezingspro- gramma toch weten dat daar ook lastenverlichting, zij het in bescheidener omvang, in voorkomt. Het i dus niet iets van de anderen in deze coalitie. Of las tenverlichting neo-liberaal wordt genoemd of iets a ders, interesseert me geen worst. Als het ma^r werf - Het werkgelegenheidsbeleid slaagt alleen als de werknemers hun lonen blijvend matigen. Het lijkt i op dat mensen weer voor poen gaan kiezen. Kok relativeert: „Ach, als je over de grenzen kijkt denk ik dat het hier heel rustig gaat. Het wordt werl nemers soms ook heel moeilijk gemaakt om van looneisen af te zien, omdat werkgevers niet in staat zijn of niet bereid zijn er iets voor in de plaats te ste lën. In zijn algemeenheid zeg ik: een bescheiden loonstijging in combinatie met forse inspanningen voor de werkgelegenheidsbeleid zouden de ingredi ënten voor de CAO's van de komende jaren moetei zijn". - U stapt af van de nullijn die vorig jaar nog onont beerlijk werd genoemd voor groei van de werkgelege heid? „Er mag best iets met de lonen gebeuren. Laten wel wezen: de nullijn wordt de facto al niet meei gepast in Nederland. Enkele uitzonderingen daarge laten zie je in de meeste bedrijfstakken een loonstij ging van tussen de één en anderhalf procent. Is dat onrustbarend? Nee. Dat steekt internationaal buiter gewoon gunstig af'. Het gesprek loopt ten einde. Laatste onderwerp: het regeren. Wanneer is Kok tevreden:Als we de hoofd doelen van dit regeerakkoord hebben gerealiseerd: meer werk, voord voor de mensen die al lang aan kant staan. Maar het gaat er eigenlijk niet om of ik vreden ben. Je kunt voor jezelf een voldaan gevoel hebben, maar het is toch up to de kiezer. Over de v rige kabinetsperiode ben ik zelf nog steeds niet onte vreden. En toch kregen we op 3 mei een enorme af straffing van de kiezers. Dus dan moet de conclusie toch zijn: öf we hebben het écht slecht gedaan, öf wi zijn niet in staat geweest voldoende tekst en uitleg ti geven". DEN HAAG ANS BOUWMANS EN PAUL KOOPMAN Moeten nabestaanden nu wel of niet het recht hebben om het 'uitnemen' van een hart of nier bij de overledene tegen te hou den? Het kabinet en de meerderheid in het parlement vinden van niet. Heeft een over ledene een donorcodicil op zak, dan is er volgens die meerderheid geen discussie mogelijk. In tegenstelling tot nu moet or gaantransplantatie dan altijd mogelijk zijn. Nu steekt de familie daar vaak een stokje De discussie heeft zich de afgelopen dagen verscherpt, nu zich door een ommezwaai van het CDA ook een meerderheid aftekent voor een verplichte landelijke registratie van donoren. Iedere Nederlander boven de 16 jaar moet worden benaderd en voor de keuze worden gesteld om wel of geen do nor te worden. CDA, D66, SP en de meeste fractieleden van PvdA en Groen Links den ken dat er dan meer potentiële donoren zullen zijn. Mede door een dalend aantal verkeersdo den en omdat het fenomeen orgaantrans plantatie velen angst inboezemt, is er een toenemend tekort aan donoren. Mensen zijn daardoor gedoemd soms jaren te wachten op een nieuw hart of een goed werkende nier. Sommige welgestelden wachten niet af en maken gebruik van de armoe in bepaalde Aziatische en Zuidamerikaanse landen. Daar is via handelaren vaak wel een arm gezinshoofd te vinden, dat vopr een flink bedrag een nier afstaat. De Socialistische Partij spreekt in dit verband zelfs van 'or- gaantoerisme', dat zal toenemen als de te korten aan donoren niet snel worden inge lopen. Vorig jaar bleek uit een enquête van de Nierstichting, dat tachtig procent van de Nederlanders akkoord is met een bindend landelijk registratiesysteem waarin staat of iemand bij overlijden of hersendood wel of Wat vinden lezers? Orgaan transplantatie en donorcodicil zijn beladen begrippen. De redactie wil hierover de lezers aan het woord laten. Het plaatsen van verschillende visies helpt de lezer wellicht tot een genuan ceerde mening te komen. Schriftelijke reacties liefst kort en bondig voorzien van naam, adres en telefoonnummer kunnen worden gestuurd naar óf Haarlems Dagblad en IJmuider Courant, Antwoordnummer 416, 2000 VC Haarlem óf Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Een postzegel is niet nodig. In de linker bovenhoek van de envelop graag de vermel ding Codicil-debat. geen donor wil zijn. Wie niet nadrukkelijk tegen het donorschap is, wordt vervolgens in een databank automatisch opgenomen als kandidaat-donor. Uit dezelfde enquête blijkt dat de meerderheid vindt dat nabe staanden in dat geval niet het recht moe ten hebben de transplantatie tegen te hou den. Als de tekenen van de laatste dagen niet bedriegen, zal het parlement inderdaad de nabestaanden het recht ontnemen om mee te beslissen. Deze richting van de dis cussie is duidelijk tegen het zere been van bijvoorbeeld chirurg Veldhuis van het Gro ningse Academisch Ziekenhuis. Die hield onlangs in NRC-Handelsblad een betoog om juist met het oog op de rouwverwer king de beslissingsbevoegdheid te leggen bij de nabestaanden. Hij staat daar niet alleen in. Deze week nog hield de docent toegepaste medische ethiek Kompanje in Trouw een pleidooi om het primaat van de beslissingsbe voegdheid altijd bij de nabestaanden te leggen. Ook al vindt hij wel degelijk, dat vanuit de medische hoek professioneel en taktisch moet worden geprobeerd toe stemming tot 'uitneming' van organen te krijgen. Ook al kiest een meerderheid van de Ka mer straks vóór het laten prevaleren van de wens van de overledene boven die van de nabestaanden, ook al wordt iedere Neder lander rechtstreeks gevraagd of hij donor wil zijn, zeker is dat elke oplossing leidt tot emotionele problemen bij sommige nabe staanden. Elke keer blijkt dat de discussie over zaken van leven of dood een hachelijke zaak is. Juist omdat je er met op zich goede argu menten verschillend over kunt blijven den ken. Tegenover de emotionele problemen van nabestaanden met het afstaan van or ganen van het dode familielid staan de frustratie van nier-patiënten die al jareh- lang op een nieuwe nier wachten en het verdriet van nabestaanden van mensen die vergeefs op een donor hebben gewacht. JAN PETER VERSTEEGE

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2