NedCar begint aan nieuw tijdperk ADVERTEREN OP DEZE PAGINA?! Weg en wiel Kwart Renault-verkoop bestaat uit Twingo's 071-356 230 Fietsdocent voor TU-Delft iNDERDAG 23 FEBRUAR11995 REDACTIE: PETER LODEWIJKS Jaarverkiezingen in klein en groot Minichamps/Paul's Model Art. In de motorwereld houdt het blad Moto '73 onder zijn meer dan 50.000 lezers jaarlijks een verkiezingsenquête. Op deze puur democratische wijze be paalt men de motorfiets en mo torsportman van het jaar. Die laatste werd 125 cc GP-coureur Loek Bodelier. De inmiddels van rijder naar teammanager gewisselde Bodelier zette met bescheiden middelen opmerke lijke prestaties neer. Zijn enige serieuze concurrent in de ver kiezing was 250 cc GP-collega Zeelenberg, winnaar in 1991. Motor van het jaar werd onbe twist de exotische Ducati 916, op een straatlengte voor de veel bescheidener, praktische Ya maha XJ900S Diversion. Overi gens hoeft de favoriet van de Moto '73 lezers helemaal geen nieuw 1994-model te zijn. Het is meer een keus voor het mooiste wat er het afgelopen jaar te koop was. Waarbij nieuwe mo dellen wel altijd het hoogst ge waardeerd worden. ugkijkend op het voorbije r haalt men graag de mooiste igen nogeens terug. Het be- i eind vorig jaar al met de sonenauto van het jaar (Fiat ito), daarop volgend koos in ook in andere klassen de ipervan 1994. de trucks werd het de MAN )00, op een haarbreedte voor DAF 95.500 Super Space Het gaat hier, net als bij de sonenauto's, om een Eu- jese verkiezing door een jury ipecialiseerdejournalisten. Nederlandse aangelegen- d zijn de verkiezingen in de »tor- en modelauto-wereld. 3.500 leden van de minia- ïrautoclub NAMAC kiezen in categorieën hun favoriete luwe model. Algemeen win- ir wordt onder deze zes het idel waaraan de meeste pun- izijn toegekend. Dat was >r 1994 de prachtig gedetail- rde Opel Rekord PI uit 1958, ichaal 1:43 uitgebracht door het segment van de com- acte auto's scoorde Renault g fgelopen jaar met de Twingo itzonderlijk goed. Gingen er an deze 'mini-ruimtewagen' 1993 al 4.316 de deur uit, irig jaar verdubbelde dat intal tot 8.953 eenheden. In itaal verkocht Renault ruim 1.000 auto's in '94, een stij- ing van bijna 26 procent, lind vorig jaar presenteerde igslenault een 'nouvelle collec- ion' voor de Twingo, die zich door nieuwe carros- leriekleuren, andere bekledin- er]en en uitbreiding van de uit- ïstingsmogelijklieden. Op ;se ïotorisch gebied laat Renault e Twingo-koper nog steeds 1 een keuze: één benzinemotor fp iet een cilinderinhoud van .239 cc. orrj)e standaard Twingo kan vorden geleverd met een (omfortpakket, bestaande uit lektrisch bedienbare zijruiten óór, centrale portiervergren- eling met afstandsbediening n elektrisch verstelbare bui- enspiegels. Ook nieuw in het I amma is de Twingo Easy, een jersie die is uitgerust met een lektronische koppeling, waar oor de berijder wèl moet chakelen, maar niet hoeft te oppelen. Een ABS-remsys- eem is als optie leverbaar op leze 'halfautomaat' en de uit- oering met comfortpakket. die versies van de Twingo unnen tegen meerprijs wor- len voorzien van airconditio- ling en een vouwdak. Ook kan nen lederen hoezen voor de toelen kopen. Deze kosten 1.700 en kunnen eventueel loor de eigenaar zelf gemon- eerd worden. Vanaf mei aan staande is een airbag voor de bestuurder leverbaar. Rijden in de Twingo Easy is wel even wennen. Iemand die gewend is te koppelen en te schakelen zal in het begin moeite hebben zijn koppelre flex te onderdrukken. Wat dat betreft heeft men het in een echte automaat wat gemakke lijker. De Twingo Easy rijdt dus als een gewone Twingo, maar met name in de file of in een druk ke stad is het ontbreken van een koppelingspedaal een ze ge. In tegenstelling tot een au to met een automatische bak kruipt de Twingo na het in schakelen niet vooruit. Voor het wegrijden moet eerst een dot gas worden gegeven zodat de automatische koppeling aangrijpt. Het systeem werkt als volgt: in de versnel lingspook zit een sensor die bij elke schakelbeweging een sig naal afgeeft aan een rekeneen heid. Deze zet pijlsnel een hy draulisch koppelingssysteem in beweging, die deze taak moeiteloos van de bestuurder overneemt. Accelereren gaat heel geleidelijk. De bestuurder kan nooit meer door een kop- pelingsfout de motor laten af slaan. Renault denkt, dat het met dit systeem een nieuwe trend in gang heeft gezet, die spoedig door andere merken zal wor den overgenomen. Overigens biedt Saab ook al een dergelij ke halfautomaat aan in de 900 Sensonic. In Nederland is de Twingo Ea sy te koop voor 24.190. De gewone Twingo begint bij 21.590. De Comfort-versie kost 1.000 gulden meer. WEGWERKZAAMHEDEN «lA verzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, nengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) issen Velsertunnel en Amstelveen, avond en nacht. Amsterdam - Den Haag (A 4) E El issen Schipholtunnel en aansluiting A 10, avond en nacht. Amsterdam richting Den Haag (A 4) jussen Hoofddorp en Nieuw Vennep, overdag. Den Bosch richting Utrecht (A 2) ir hoogte van knooppunt Oudenrijn, avond en nacht. Arnhem richting Utrecht (A 12) er hoogte van Bunnik, Utrecht - Arnhem (A 12) ussen Driebergen en Maarsbergen, overdag. Almere - Utrecht (A 27) ussen knooppunt Rijnsweerd en Bilthoven, avond en nacht. Arnhem - Den Bosch (A 50) ussen knooppunten Valburg en Grijsoord, avond en nacht. Emmeloord - Zwolle (N 50) Ier hoogte van de IJsselbrug. Middelburg richting Rozenburg (N 57) ussen Brouwersdam en Ouddorp. Norio Takehara, het Japan se lid van de raad van be stuur bij NedCar, pinkte een traantje weg toen op de Auto Rai de eerste echte Nederlandse Mitsubishi werd onthuld. Naar dit moment had hij jaren toe- geleefd. Volgens Takehara is NedCar aan een nieuw tijdperk begonnen. In Bom worden vanaf nu naast Volvo's ook Mitsubishi's gemaakt. Het is vrij uniek in de autoin dustrie dat er van één pro- duktielijn twee verschillen de merken rollen. Het nieuwe Mitsubishi-model heet Carisma. NedCar gaat er dit jaar 20.000 maken, op den duur moeten dat er 100.000 per jaar worden. In mei gaat de massaproduktie van start. In september produceert Ned Car tevens de eerste Volvo's van een nieuw model en zo ver klapte Takehara vanaf 1998 gaat NedCar voor Mitsubishi ook nog eens een stationwagon produceren. De totale produktie gaat dan richting 300.000 au to's. De twee Carisma's die op de Rai stonden, waren de allereerste exemplaren. Ze hebben de con structeurs bij NedCar bloed, zweet en tranen gekost. In twee Sensoren bewaken bandenspanning De Amerikaanse General Mo tors-dochter Chevrolet is een van de eerste autofabrikanten die als extra een systeem op de markt brengt dat een te lage bandenspanning signaleert en meldt aan de bestuurder. Iedere band is voorzien van een sensor, die een signaal afgeeft aan een apparaatje op het dash board in het geval dat in een van de banden de spanning on der de 1,72 bar zakt. Het systeem helpt volgens GM de veiligheid verhogen en het brandstofverbruikverlagen. Voorlopig kan alleen de sport wagen Chevrolet Corvette met deze optie worden uitgerust. De produktie van de Carisma begint in mei, drie maanden eerder dan gepland. Duurde de bouw van een auto bij NedCar tot voor kort 27 uur, nu moet dat in 20 en later zelfs in 17 uur gaan gebeuren. foto hnc maanden tijd zijn ze deels handmatig in elkaar gezet. Er is met man en macht aan gewerkt om ze op tijd klaar te hebben voor de Rai. De start van de produktie van een nieuw model brengt altijd talloze complica ties met zich mee. De onderdelen voor de Mitsubishi Carisma komen voor 85 procent uit Europa, voor 21 procent zelfs uit Nederland. NedCar heeft het aantal toele veranciers beperkt tot 170. Sa men leveren die voor rond 1 miljard gulden aan materiaal en diensten per jaar. De kleine, eeuwig glimlachende Takehara was de afgelopen we ken op van de zenuwen. Door Mitsubishi was hij drie jaar ge leden naar Nederland gestuurd om 's lands enige, zieltogende autofabriek de Japanse kneepjes van het vak bij te brengen. Dat was zeker geen gemakkelijke taak, maar met geld kan veel, zo niet alles. NedCar-president-directeurSe- venstern wist bij de aandeel houders Volvo, Mitsubishi en de Nederlandse staat uiteindelijk een investering van 3,4 miljard los te krijgen. De samenwerking Iedere donderdag verschijnt "Weg en Wiel" in het Leidsch Dagblad Bel voor info: met Volvo in NedCar was voor Mitsubishi een uitgelezen mo gelijkheid om snel voet aan de grond te krijgen in Europa. Bijna de helft van het geld is ge bruikt om de NedCar-fabriek drastisch te vernieuwen met een van de meest geavanceerde produktiestraten ter wereld. Mitsubishi heeft er zijn nieuw ste fabrikagetechnologie in toe gepast. Meest in het oog sprin gend is de aanschaf van twee enorme, moderne persen, die binnen zeven minuten op een ander model kunnen worden afgesteld. Droge stoep met Mitsubishi stenen De Japanse fabrikant Mitsubis hi zorgt dat mensen het naar hun zin hebben. Niet alleen op de weg, maar ook op de stoep. Mitsubishi produceert name lijk sinds kort zogeheten Natu ral Walk bakstenen, die als be langrijkste eigenschap hebben dat ze water doorlaten. Ideaal dus voor stoepen, zodat er voortaan geen regenplassen meer op blijven staan. De ste nen worden gemaakt van klei, water en verbrand rioolslib. Vroeger werd dit gewoon op de vuilnisbelt gestort, nu hoeft dat niet meer. Zo dragen de stenen volgens Mitsubishi ook bij tot een schoner milieu. FIETSSTROOK De Technische Universiteit Delft heeft sinds kort een docent met als specialisme de fiets. Ir. Ton Welleman geeft een dag per week college over de aspecten die samenhangen met de rol van de fiets in het Nederlandse verkeer. Welleman is ambtenaar bij het ministerie van verkeer en waterstaat en de verant woordelijke projectleider van het Master- plan Fiets. De colleges over de fiets passen in dit uit 1990 daterende plan, dat bedoeld is om het dichtslibben van binnensteden met auto's te voorkomen. Het plan voorziet onder meer in de aanleg van fietspaden, waarmee fietsers een 20 procent kortere reistijd kun nen krijgen van huis naar werk of school. Hiermee komt er een steeds scherpere scheiding tussen fiets- en autoverkeer, waarmee de verkeersveiligheid is gediend. Ook propageert het plan de aanleg van transferia aan de rand van grote steden. Daar is gratis parkeerruimte voor fietsen en auto's en aansluitend openbaar vervoer de stad in. Volgens Welleman voldoen deze transferia al uitstekend in Delft, Houten en Groningen. Voorbeeld van een nieuw, groot transferium in aanbouw is dat bij het nieu we stadion in Amsterdam-Zuidoost. Welleman is redelijk tevreden met de uit werking van het Masterplan Fiets, maar is van mening dat de overheid beter moet communiceren met de bevolking. ,,Daar schort het is veel gemeenten aan," aldus Welleman, „Wel een prachtig fietsnet aan leggen, maar vergeten de burgers adequaat in te lichten. Dat is iets dat ik mijn studen ten zeker zal meegeven." De voorzitter van de Raad voor de Verkeers veiligheid, Pieter van Vollenhoven, heeft een aardige aanvulling op het Masterplan Fiets. Hij pleit ervoor dat fietsers in alle situ aties voorrang krijgen van rechts. Hij vindt het vreemd dat deze regel niet hier geldt, maar wel in Europese landen waar veel minder wordt gefietst. Van Vollenhoven De 3.000 werknemers in de fa briek zijn de afgelopen jaren flink bijgeschoold. Naar Japans voorbeeld hebben ze voortaan veel meer verantwoordelijkheid bij de produktie. Iedere 'taak groep' probeert zijn deel van de produktie continu te verbete ren, zo is de theorie. De praktijk blijkt iets weerbarstiger. Zeshonderd NedCar-werkne- mers hebben vorig jaar een paar maanden stage gelopen in de Mitsubishi-fabriek in Mizushi- ma en nu komen er 300 tot 400 Japanners korte tijd naar Lim burg om hun Nederlandse col lega's te helpen bij het inwerken van de nieuwe produktielijn. In de bestaande fabriek waar de Volvo 400-serie wordt gemaakt, ligt de produktietijd nu op 27 uur. Door de 'just-in-time'- werkmethoden zoals die door Mitsubishi zijn ontwikkeld, wordt de bouwtijd verkort tot ongeveer 20 uur en later wel licht tot 17 uur. De carrosserie- afdeling is zo flexibel ingericht dat het produktievolume mak kelijk kan worden opgevoerd en dat probleemloos op andere modellen kan worden overge schakeld. In de verdere produktielijn zijn 305 hypermoderne robots geïn stalleerd die alle lastige klussen uit handen nemen. NedCar heeft voor 221 miljoen gulden een nieuwe lakstraat gebouwd waarin voor het eerst verf op waterbasis wordt toegepast. Dat is beter voor het milieu en net zo duur als gewone lak. Alfa Romeo weg uit VS Na 43 jaar heeft Alfa Romeo be sloten zich terug te trekken van de Amerikaanse markt. Aanlei ding tot dit besluit is volgens bronnen in de VS het forse ver lies van Alfa vorig jaar. Lr zou den in heel 1994 slechts 545 au to's in de VS,verkocht zijn. LONDEN LEONARD DOYLE THE INDEPENDENT Na uitgebreide tests in Zweden en Duitsland is de Ford Mon- deo, de auto van het jaar 1994, bestempeld als de 'slechtste koop' wat betreft het milieu. Volgens de Europese Federatie voor Transport en Milieu (T &E) heeft de Mondeo, de popu lairste auto bij bedrijven, de schadelijkste uitlaatgassen van 31 geteste modellen. T&E beschuldigt Ford en ande re autofabrikanten ervan de auto's zó af te stellen, dat ze tijdens speciale milieutests aan de Europese normen voldoen. Maar in het dagelijks gebruik met een zware lading, bij snel acceleren of tijdens het klimmen blijkt de vervui lende uitstoot aanzienlijk gro ter te zijn dan tijdens de tests. De Europese standaardtest meet de uitstoot van auto's die zich met een min of meer con stante snelheid in het stadsver keer begeven. Hierbij behalen de Mondeo en ook de Mitsubishi Galant bijzonder gunstige scores. Maar onder andere omstandigheden blij ken deze modellen juist ex treem vervuilend te zijn. De Citroen AX, Fiat Panda en Volkswagen Golflijden het minst aan deze vertekening van testresultaten. T&E is van mening dat de au tojournalisten die de Auto van het Jaar kiezen, meer rekening moeten houden met de milieu aspecten: „Er hestaan grote milieuverschillen tussen de verschillende modellen en de consument heeft het recht hiervan op de hoogte te wor den gesteld." Een woordvoerder van Ford Engeland ontkent dat de Mon deo speciaal voor de Europese milieutest is afgesteld. VERTALING: MARGREET HESLINGA BLIK IN HET VERLEDEN redactie: Theo van der Kaaij Op het nieuwste type fiets drager van Master Load zijn meer spullen mee te nemen. Met een hulpstuk is er ruimte voor twee in plaats van drie fietsen. Dat derde exemplaar dient dan wel een kinderfiets te zijn. De prijs van het hulp stuk is 209. De Master Load zelf kost 349. Presen tatie op de komende Fiets- RAI. DeTwinny Load, be doeld voor twee fietsen, blijft te koop voor 269. foto twinnyload zegt erbij, dat fietsers als tegenprestatie er voor moeten zorgen dat hun verlichting bij duisternis werkt en dat ze stoppen voor rood licht. Meer Gazelles Gazelle in Dieren kondigt een onverwachte produktieverhoging aan. Vanaf 1 maart zul len er geen 1.150 maar 1.300 fietsen per dag gemaakt worden. Het gaat vooral om duur dere kwaliteitsfietsen en dat is precies het type waarvoor steeds meer Nederlanders kiezen bij het kopen van een nieuwe fiets. Overigens zijn er landelijk gezien vorig jaar 7% minder fietsen verkocht. In de jaren vijftig ontwierp de Britse Ford-tak nog zijn eigen auto's. Zo was de Ford Anglia een typisch Brits produkt, al vertoonde deze kleine middenklasser wel Amerikaanse invloeden. Het laatste type Anglia verscheen rond 1960 op de weg en was duidelijk herkenbaar aan de schaapachtig grijnzende grille en de 'verkeerd schuin' gemon teerde achterruit. Ford was trots op 'de nieuwe vorm' en vond zelf de auto 'raketslank van koplamp tot achterlicht'. Een minder bekende versie van deze laatste Anglia kwam in 1961 op de markt: de Estate. Van deze 'ruimtegevende' stationwagon, die uiteraard geen last had van een 'verkeerde' achterruit, werden tot 1967 rond 104.000 exem plaren gebouwd. Op de foto een Estate uit 1963. archieffoto The American Way to Drive 'Forel Mondeo niet vriendelijk voor milieu Argentijnse Cherokee Na een afwezigheid van dertien jaar wil de Amerikaanse autofa brikant Chrysler weer in Argen tinië gaan produceren. Na een investering van 83 mil joen dollar wil Chrysler samen met vrachtwagenfabrikant Iveco er zijn luxe terreinwagen Grand Cherokee gaan maken. sedan. foto»hng Op de Auto Rai viel het doek van de Mitsubishi Carisma. Het gamma zal eerst 3 motoren en 4 luxe-niveaus tellen. Later volgen een dieselmotor en een 4-deurs

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27