erlichting inzet van echtszaak Lubbe zet passagiers in gordels Outsiders zeggen zichzelf wacht aan Rijn Veenstreek kommissie zet geld ongerenwerk apart Discussie over vluchtelingen Motorrijder breekt rug Slechte conditie paling Nieuwkoop Geen heuvels meer aan Praam, wel speelplaats DNDERDAG 23 FEBRUAR11995 jhid Acle: Leidseweg wordt onveilig e vereniging dorpsgemeenschap Oud Ade probeert via rechtbank de voorgenomen straatverlichting langs de idseweg tegen te houden. De vereniging heeft begin ze maand officieel beroep aangetekend. Volgens de reniging leidt de verlichting tot onveiligheid op de weg tot aantasting van het milieu. De gemeente Alkemade eft inmiddels aangegeven te willen wachten met de nleg tot de rechter zich over de zaak heeft uitgespro- |d ade. ruud sep nisch genoeg is het de ver- Iging zelf die in 1991 als eer- is begonnen over verlichting de weg die Oud Ade ver- - idt met Leiderdorp. Door de aatlantaarns moest de don- e polderweg voor fietsers liger en minder eng worden naakt. De vereniging wilde irom dat alleen het fietspad worden verlicht. De provin- (toen nog eigenaar van de g) nam het idee na veel vij- en zessen over. Toen de g werd overgedragen aan ;emade, werd ook het ver- ;k tot verlichting van het tspad overgebracht. Tot be- vorig jaar sprak de vereni- j geregeld met gemeente en ivincie over de plannen, n september besloot de ge- ;ente echter niet het vrijlig- ïde fietspad, maar de rijbaan Jri verlichting te voorzien. „We jbben gekeken wat het beste j, vertelt gemeentesecretaris J. n Elk nu. „Als je aan de ene pt de rijbaan en aan de ande kant het fietspad heeft, lijkt it mij het beste om beide te nichten." Maar die wijziging s voor de vereniging onac- ptabel. Een verzoek de zaak jg eens te bekijken legde de meenteraad in december last zich neer. IVat heeft de vereniging pre fs tegen de verlichting van de paan in plaats van het fiets- id? In het beroepschrift legt Sloot vol autobanden pETERWOUPE-dqrp» De politie vond gisteren in een sloot naast je Broekweg in Zoeterwoude-Dorp 24 gebruikte autobanden, wie zich schuldig heeft gemaakt aan deze vorm van milieuver- ruiling, is onbekend. De politie heeft alle banden laten verwijde- Motorrijder geschept lphen aan den run Een 45-jarige motorrijder uit Boskoop is gis- eren aangereden door een 24-jarige automobilist uit Bodegra- en. De motorrijder is met nekletsel naar het Elisabeth-zieken- uis in Leiderdorp gebracht. Het ongeluk gebeurde rond half cht 's ochtends op de Steekterweg, op het moment dat er een ile stond. De motorrijder reed in de richting van Bodegraven. )e automobilist kwam vanaf de Oostgouweweg de Steekterweg iprijden en gaf geen voorrang. Vervolgens schepte hij de motor ijder. Zonnebankcentrum geplunderd lphen aan den run De etalage van een zonnebankcentrum aan e Ouvertureweg in Alphen is vannacht zo goed als leeggeplun- lerd. Dieven gooiden de ruit in van het centrum en namen vier ogeheten sunmobiels, een lichaamsbruiner en een gezichts- iruiner weg. 21.000 gulden die Rijnwou- over heeft gehouden na het onk-project in Koudekerk ijft gereserveerd voor het jon- renwerk. CDA, PvdA en D66 ongen er gisteren tijdens de rgadering van de commissie elzijn op aan de reserve hiet te heffen. B en W wilden de serve samen met een aantal )tjes opheffen om geld vrij te aken voor de renovatie van vembad De Dolfijn. CHEF HENNYVAN EGMOND, 071-356414. PIV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 voorzitter L. van Berkel het alle maal haarfijn uit. Ten eerste wekt de slingerende polderweg door de uitbundige verlichting straks de indruk van een be langrijke verbindingsweg. Van Berkel vreest dat daardoor men sen de Leidseweg op zullen rij den terwijl ze daar niets te zoe ken hebben. Bovendien zullen de mensen door de goede ver lichting harder gaan rijden. Ten tweede tast het kunstlicht de natuur in de aangrenzende polders aan. In die polders broeden nu nog grote aantallen scholeksters, kievieten, ture luurs en veldleeuweriken. Uit ervaringen met 's nachts ver lichte kassen blijkt dat de vogels bij verlichting hun heil elders gaan zoeken. Tenslotte tasten de grote lantaarnpalen het landschap aan. Van Elk is het niet eens met de bezwaren van de vereniging. De weg wordt volgens hem een stuk veiliger door de verlichting. „Ik vergelijk het maar met de Belgische snelwegen die hele maal verlicht zijn. Ik vind dat ideaal en ik ga er echt niet har der door rijden", aldus de ge meentesecretaris. Wanneer de rechter uitspraak doet over het beroep van de vereniging valt nog niet te zeggen. Van Elk hoopt dat het niet te lang gaat duren. „We willen in principe zo snel mogelijk beginnen. De middelen liggen klaar. En het gaat tenslotte over de verkeers veiligheid." Zoeterwoudenaar Cees Lubbe doet in een van de busjes de heupgordel om. FOTO HIELCO KUIPERS zoeterwoude liesbeth buitink Wettelijk verplicht zijn autogordels in per- sonenbusjes nog niet, maar het Zoeter- woudse groepsvervoer- en touringcarbedrijf Lubbe wil daar niet op wachten. In 47 bus jes zijn de afgelopen weken heupgordels aangebracht en het dragen daarvan is voor de passagiers verplicht gesteld. „We hebben de gordels aangebracht voor de veiligheid. Onze chauffeurs hebben net als iedereen in het verkeer wel eens een akkefietje dat er geremd moet worden en dat er mensen van de bank afglijden", verklaart directeur Cees Lubbe de noodzaak van de gordels. De gordels zijn aangebracht in de busjes waarin schoolkinderen en gehandicapten worden vervoerd. „Kinderen zijn moeilijk op de banken te houden als ze de hele dag al op school hebben gezeten. Die worden ballorig en gaan staan, lopen, bij de chauf feur wat praten. Dat werd echt te gek. Dan zie je niet acht kinderen op de bank zitten, maar zes bij de chauffeur staan. En als er dan een noodstop gemaakt moet worden, worden die kinderen gelanceerd. Daar gaan we niet op wachten", zegt Lubbe stellig. Ook voor.de gehandicapten vindt de Zoe terwoudenaar autogordels geen overbodige luxe. „Voor de mensen die we naar de dag centra brengen zijn de gordels minstens zo hard nodig. Sommigen van hen hebben geen benul van wat er op de weg gebeurt, of ze kunnen door een lichamelijke handicap niet goed reageren." Daarom heeft Lubbe in de busjes niet alleen bij de stoelen gor dels aangebracht, maar krijgen ook alle mensen in een rolstoel een heupgordel om. „De rolstoelen staan wel goed vergrendeld, maar door de gordels kunnen die mensen nu ook niet meer uit hun stoel glijden. Alles zit nu in de riem." Hoewel Lubbe niemand kan verplichten de gordel te dragen, hoopt hij op de steun van ouders en verzorgers. „De ouders en de leiding van de dagverblijven kunnen de kin deren ertoe brengen om de gordels ook om te doen. Het gaat in die busjes om kwetsba re mensen." Hoewel Lubbe naar schatting zo'n 10.000 gulden heeft uitgegeven om alle busjes van gordels te voorzien, wil hij dat niet doorberekenen naar de passagiers. De touringcars blijven voorlopig nog zon der veiligheidsgordels. „Zie een groep voet balsupporters maar te verplichten om een gordel te dragen, die lachen je gewoon uit. Op de gevaarlijke plekken in de bussen zit ten wel gordels, zoals voorin, middenachter en bij de nooduitgang. Maar zolang het niet wettelijk verplicht is, heeft het niet zoveel zin daarin te investeren. En ik vraag me af of gordels in touringcars ooit wettelijk ver plicht worden gesteld." Het Honk-project bestond er uit dat er tussen 1990 en 1993 voor een paar uur per week in het Koudekerkse jongerencen trum Het Honk een jongeren werkster werd betaald. Omdat de gemeente plannen heeft om opnieuw een jongerenwerker aan te trekken, leek het de drie partijen voor de hand te liggen het overgebleven geld daarvoor in te zetten. De nieuwe jonge renwerker zou moeten gaan werken voor alle vier de jonge rencentra in Rijnwoude. [M alphen aan den rijn Een centraal Europees meldpunt, dat na selectie asielzoekers over de landen moet verdelen, posters in scholen om vooroordelen over vluchtelingen weg te nemen. Zo'n driehonderd leerlingen uit de derde klassen van HAVO en VWO uit Zuid- Holland probeerden gisteren in Alphen pan klare oplossingen te vinden voor het vluchte lingenvraagstuk. De scholierenconferentie in Avifauna le verde een aantal leuke suggesties op, zo merkten de experts in het forum. Minder goede - zoals een voorstel van een Haagse school om financiële steun te geven aan lan den waar asielzoekers vandaan komen - wer den door een meerderheid van de conferen tiegangers weggehoond. Uiteindelijk kwam het voorstel voor een Europees registratie- punt als beste uit de bus rollen. Het idee kon ook de goedkeuring wegdragen van forumlid J. Hoeksma, vice-voorzitter van Vluchtelin genwerk. De scholieren hadden samen met hun klasgenoten tijdens de vakken geschiedenis, godsdienst/maatschappijleer en aardrijks kunde al aandacht besteed aan het vluchte lingenvraagstuk. Aantallen, landen van her komst en ervaringen van vluchtelingen en asielzoekers stonden tijdens de lessen cen traal. Vluchtelingen uit onder meer Irak, Iran, Somalië, het voormalige Joegoslavië, Rus land, Libanon, Palestina, Chili en Zaïre vertel den over hun verleden en hun ervaringen in Nederland. Vooral hun bezoek aan de klas maakte diepe indruk op veel scholieren. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en Omstreken Autobedrijf Den Hollander BV EjfJ Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee Bel Tel. 01718-28554 PEUGEOT noordwuk/alphen* leimuiden liesbeth buitink ongerenvereniging de Out- iiders in Leimuiden heeft zich- :elf de wacht aangezegd. Nadat de Keet aan de Kerklaan afgelo- )en weekeinde dicht moest omdat de politie al drie bekeu- ingen wegens geluidsoverlast sluitingstijd had uitgedeeld, tijn er tussen de jongeren en de gemeente afspraken ge naakt. „We mochten kiezen: als er nog twee processen-ver- baal worden uitgeschreven als straf öf vier weken sluiten öf een algehele sluiting. We heb ben gekozen voor algehele slui ting", verklaart Outsiders- woordvoerder Judith van Veen. Tegelijkertijd beleven de Outsiders een bestuurscrisis. Ger Brug, die tot voor kort als woordvoerder optrad, is uit de jongerenvereniging gestoten. „Hij was naar de notaris ge gaan om de vereniging op zijn naam te zetten. Toen hebben we hem gezegd dat hij er maar mee moest stoppen", aldus Van Veen. Brug erkent bij de notaris de stichting de Out siders te hebben opgericht. „Ik ben het enige bestuurslid. Het doel van de stichting is het or ganiseren van activiteiten voor jongeren in en rondom het clubgebouw de Keet." Nu Brug niet meer in de ver eniging zit, broedt hij op ande re mogelijkheden om de Lei- muidense jongeren bezig te houden. „Ik denk erover een touringcar in te richten om de jongens te vervoeren naar hou separty's en zo." Hoewel die reisjes met een bus voor jonge ren beduidend duurder zijn dan een biertje drinken in de Keet, verwacht Brug dat hij het plan toch kan verwezenlijken. „Zo'n bus kunnen we met el kaar betalen: ik heb genoeg jongeren die daar wel voor voe len." Volgens woordvoerder A. Saarberg van de gemeente Ja- cobswoude praat de gemeente alleen met de jongerenvereni ging. „Al zijn er twintig stich tingen die de Outsiders heten, wij praten met de jongeren die bij de Keet horen." Saarberg hoopt dat de Outsiders zich aan de afspraken over slui tingstijden en geluidsoverlast houden. „Het is ons doel ook- niet dat de Keet dichtgaat, want dan zouden we weer met een probleem op straat zitten." nieuwkoop erna straatsma De palingstand in de Nieuw- koopse Plassen is er slecht aan toe. De afgelopen twee jaar is er een grote sterfte onder de vissen en komen veel ziekten voor. Visserijver eniging Nieuwkoop/Noor den vermoedt dat het verwij deren van fofaten uit het wa ter en de daarbij behorende toevoeging van ijzerchloride een slechte invloed heeft op de visstand. De conditie van de Nieuw- koopse paling is achteruit gegaan. De palingen hebben veelal een aangetaste slijin laag en zijn een stuk mager der dan enkele jaren gele den. Huidziekten komen veel voor. Dat blijkt uit een steekproef van het Rijksinsti tuut Visserij Onderzoeken (RIVO) vorig jaar hield op verzoek van de plaatselijke visserijvereniging. „We twijfelen er aan of we door moeten gaan met het uitzetten van glasaal", zegt Jaap Wansinck, voorzitter van de visserijvereniging Nieuwkoop/Noorden. „Je kunt wel elk jaar nieuwe vis uitzetten maar als er elk jaar een grote sterfte is dan is dat weggooien van je geld." Dc uitgezette glasaal is na zes a zeven jaar geschikt voor con sumptie. Uit het onderzoek van het RIVO blijkt dat botu- lisme niet van invloed is op de palingstand. De visserijvereniging ver moedt dat defosfatering van de Nieuwkoopse Plassen een rol speelt bij de vissterfte. De conditie van de palingen is slecht sinds het Hoogheem raadschap van Rijnland is begonnen met het schoon maken van het water, onder meer door toevoeging van ijzerchloride. „We willen het hoogheemraadschaap niet beschuldigen, maar het zou onderzocht moeten wor den", aldus Wansinck. „Het defosfateringsproject is inte ressant, maar als het nade len voor de beroepsvisserij oplevert moet dat bekend worden." Wansinck wil dat Rijnland het water van de Nieuw koopse Plassen onderzoekt om te kijken of defsofatse- ring een slechte invloed heeft op de visstand. „Wij willen de chemische samen stelling van het water weten. Wat voegt het hoogheem- raadsghap precies toe aan het water. Vervolgens willen we aan de Organisatie Ver betering Binnenvisserij vra gen welke stoffen van in vloed zijn op de visstand." Tot nu toe hecht het hoog heemraadschap weinig waarde aim dc vermoedens van de visserijvereniging. „Vorig jaar hebben we al aangedrongen op een on derzoek, maar ze vertikten het allemaal. Ik vind het heel normaal dat we over die slechte visstand kritische vragen stellen." Zelf een on derzoek houden is voor de Nieuwkoopse vereniging van beroepsvissers te duur. Op ongeruste vragen van de Nieuwkoopse wethouder A.A. van der Most-de Ridder antwoordde hoogheemraad R. den Daas gisteren dat het waterschap wel een onder zoek wil houden. „Wij zijn bereid onderzoek te doen als wordt gezorgd voor materi aal." De visserijvereniging zou zelf dode en zieke palin gen moeten verzamelen en naar het hoogheemraad schap moeten brengen." Den Daas gelooft overi gens niet dat defosfatering een slechte invloed heeft op de visstand. „Die verhalen zijn bekend en horen we ook over de Braasscm en De Nieuwe Meer. Maar ze zijn nooit onderbouwd oude wetering De speelheuvels aan de Praam in Oude Wetering, die eind no vember plotseling werden ver wijderd, komen niet terug. In plaats daarvan krijgen de kinde ren een speelterrein met toe stellen in een extra welige be groeiing. Dat is de voorlopige uitkomst van een emotioneel verlopen inspraakavond giste ren in het gemeentehuis van Alkemade. De gemeente verwijderde de heuvels drie maanden geleden op verzoek van een enkele buurtbewoner. De rondhangen de en crossende jeugd zou te veel overlast veroorzaken en er werd met losgewrikte stenen gegooid. Bovendien was het speelterrein slecht onderhou den. De gemeente reageerde bijzonder attent op het verzoek van de bewoner. Iets té attent, bleek al snel. Want de andere buurtbewoners werden niet ge ïnformeerd, laat staan dat zij iets in te brengen hadden. „De wijk was er niet geheel content mee", stelde chef ruim telijke ordening gisteren. Wet houder L. Beelen (WD) gaf toe dat de gemeente een fout had gemaakt. „Volkomen te goeder trouw besloten we de heuvels te verwijderen. Maar we hebben het verkeerd ingeschat", biecht te hij op. „We steken de hand in eigen boezem." Tijdens de inspraakavond stonden twee groepen lijnrecht tegenover elkaar: de ouderen die de speelheuvels terug wil den, maar dan zonder speeltuig en de jonge ouders die in elk geval een speelplaats met toe stellen in de buurt wilden heb ben. „Anders voel ik me net in een achterbuurtje wonen", vond één van de mensen die voor zijn kinderen een speel- plekje in de buurt wil hebben. Een oudere onwonende vond dat de ouders beter op hun kin deren moesten letten. Nu moest hij geregeld ingrijpen 'omdat de ouders niet naar hen omkijken'. Uiteindelijk werd toch duide lijk dat er aan een speelplek niet viel te ontkomen. Toen ieder een een beetje was uitgeraasd kwam Beelen op de proppen met vier varianten van een speelplek zonder heuvels maar met toestellen. Waarschijnlijk neemt de politiek volgende maand al een besluit over de speelplek, waardoor de Praam al voor de zomervakantie een nieuwe speelplaats kan krijgen. VRIJE TIJD Bij een aanrijding met een per sonenauto is gistermiddag een 40-jarige motorrijder uit Alphen aan den Rijn zwaar gewond ge raakt. Een 51-jarige Noordwij- ker had met zijn auto zojuist de Provincialeweg verlaten en wil de de Van Berckelweg kruisen om zijn route via de Lageweg in Noordwijk te vervolgen. Hij verleende daarbij geen voorrang aan de motorrijder die vanuit Noordwijk over de Van Berckelweg reed. De Alphenaar probeerde nog te remmen maar sloeg over de kop. Met een gebroken rug, rib ben, |5ols en een beenwond is de man naar het ziekenhuis ver voerd. De politie verzoekt getui gen zich te melden, zoals een fietser die op het moment van het ongeval over het fietspad naast de Van Berckelweg reed. ALPHEN AAN DEN RUN Klucht. Toneelgezelschap The Oldtimers speelt vrijdag 24 februari de klucht/thriller 'De mooie moordenares' in het verenigingsgebouw van speeltuinvereniging Vreugdeoord aan de Vorselenburgstraat. De voorstelling begint om 20 uur, toegangskaarten kosten 10 gulden. Modeltreinen. Gemeenschapscentrum De Bron staat zaterdag 25 fe bruari vol mei modeltreinen. Hobbyisten en verzamelaars kunnen er hun vingers aflikken bij een keur aan modellen en ander railmateri aal. De beurs duurt van 10-15 uur, de toegangsprijs bedraagt 1,50 voor kinderen, 2,50 voor 65-plussers en 3,50 voor volwassenen. De Bron is gevestigd aan de Troubadourweg 2. Filmmiddag. Bezienswaardigheden over Alphen zijn te zien op een video die op dinsdag 28 februari wordt vertoond in activiteitencen trum Westerhove aan de Anna van Burenlaan. Dc aanvang is om 14 uur en de toegang bedraagt 1,50 gulden. ZOETERWOUDE Carnaval. Zoeterwoude viert zondag 26 februari carnaval in café De Meester en Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg. De best verklede persoon kan kaartjes winnen voor het openluchtconcert van De Dijk op zaterdag 8 juli op het Loetheveld. Meehossen kan vanaf 21 uur. ROELOFARENDSVEEN Veiling. Ruilvereniging Alkemade houdt vrijdag 24 februari de jaar lijkse postzegel- en muntenveiling in de Alkeburcht aan de Noord- hoek. Ruim 150 kavels worden te koop aangeboden. Vanaf 19.30 uur zijn de kavels te bezichtigen en om 20.30 uur begint de veiling. Er is die avond eveneens gelegenheid om postzegels en munten te ruilen. De entree bedraagt voor de jeugd 50 cent en voor volwassenen 1 gulden. Leden hebben gratis toegang.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21