Democratie is een mentaliteit Analyse gebeurtenissen in Indië vergt veel tijd en inzet Schrijvende Lezers Drie aanbiedingen op een rij. DONDERDAG 23 FEBRUARI 1995 beoogd debat allang is gevoerd, de Oost begaan, overduidelijk waar het leger de baas is over schaft dan de huidige, vaak wel- ren, moeilijk gemaakt. Naarma- in het voormalige Ned. Oost Terecht merkt hij op, dat zij die de bedoeling van de schrijver, het landsbestuur (zie bv. Indo- les-nietes discussies. Over het te de herhaalde - vaak onfrisse dië verricht. Het is mijn mer Na lezing van de annoncering en de oproep tot een soort van lezersdiscussie over de voorbije gebeurtenissen in Indië in de ja ren '45-'50 (waarom wederom geredigeerd door dhr. Frisart?), lag het aanvankelijk niet in mijn bedoeling om te reageren. Ik had namelijk gelijktijdig het zeer interessante en goed gefundeerde artikel van J.A.A. van Doorn (H.P.-de Tijd nr. 3) gelezen. Dhr. van Doorn is een man die volkomen recht van spreken heeft, want hij is ook veteraan en reeds in 1975, mid dels N.R.C. schrijvende over dit onderwerp. Sindsdien is zijn fe nomenale kennis van zaken en feiten, verder toegenomen. Ik ben het dan ook volledig met Van Doorn eens, dat zón beoogd debat 0 Terecht merkt hij op, dat zij die opnieuw de discussie willen aangaan, blijkbaar lange tijd hebben nagelaten om de krant te lezen. Het intro van de opi niekolom in het Leidsch Dag blad van 23 jan. zet duidelijk de toon van het artikel en getuigt mijn inziens niet van de ge wenste objectiviteit m.b.t. de onderwerpelijke materie. Zo ty peert de suggestie, dat minister president Kok op de knieën moet om wereldwijd vergiffenis te vragen voor de vermeende Nederlandse wandaden ooit in de Oost begaan, overduidelijk de bedoeling van de schrijver. De zin van een nationaal of in dit geval van een lezersdebat ontgaat mij (en velen met mij) volledig. Immers, slechts twee zaken zouden dienaangaande van essentieel belang zijn. Ten eerste; wie was, is en blijft voor een en ander verantwoordelijk? Wel, een overduidelijke zaak. Nederland is nog steeds één van de landen waar een kabinet en het parlement verantwoordelijk zijn voor enig optreden en han delen van hun krijgsmacht. Dit in tegenstelling tot die landen het leger de het landsbestuur (zie bv. Indo nesië). Het tweede punt betreft dan de getoonde interesse voor hetgeen daadwerkelijk door het leger (de veteranen) tussen '45 en '50 aldaar is uitgevoerd. Naast alles wat daar tot op he den reeds over is geschreven en verhaald, is dit een kwestie van het op serieuze en onbevoor oordeelde wijze gesprekken met veteranen aangaan. Zo simpel is dat! Het zou wellicht een analy se kunnen opleveren, die wel veel tijd en inzet vergt, maar al tijd meer en beter inzicht ver schaft dan de huidige, vaak wel les-nietes discussies. Over het eventuele resultaat voorgesteld lezersdebat kunnen we denk ik kort zijn. Ik verwacht dat een (klein) aantal geëxal- teerden wederom hun gal zal spuwen. Een enkeling zal gedre ven naar erkenning reageren En 'the silent majority' doe zoals gewoonlijk haar naam alk eer aan. Dhr. van Doorn beslui zijn artikel met de stelling: de Indonesiërs, maar de eigen landgenoten hebben het de In dische generatie, waartoe na drukkelijk de veteranen beho n, moeilijk gemaakt. Naarma te de herhaalde - vaak onfrisse discussies aan de orde komen - blijkbaar tot de laatste veteraan is heengegaan, sluiten steeds meer van hen zich af. Daarnaast zullen anderen zich heftiger blijven verzetten tegen het hen aangedaan onrecht. Met uitzon dering van familie en een bevlo gen pastoor, stond men niet te dringen om de teruggekeerden te aanhoren en enige considera tie te tonen m.b.t. onze beleve nissen in 'Tempo Doelo'. Zo'n 136 Noordwijkerhouters/Zilkers hebben toen hun militaire werk t het voormalige Ned. Oost-In- dië verricht. Het is mijn mening dat zij die nu nog leven, desge wenst zelf moeten reageren op de aantijgingen en beschuldi gingen. Blijft echter één groep over, die (te veel) buiten de dis cussies wordt gehouden, nl. de gesneuvelden en omgekomen landgenoten, waaronder drie Noordwijkerhouters. Voor hen en hun nabestaanden heb ik nog één keer willen reageren. Terzake van de recente uitlatin gen van voormalige politici, zoals de heren Mansholt en V. d. Goes van Naters, die nu plotsklaps hun 'mea moeten ventileren, verr slechts meewarig de schoui op te halen. De heren PrL Deetman en Van Traa zich wellicht eens verdienslj kunnen maken m.b.t. ging van die belachelijke r ling inzake de financiële vei dingen. Dit is nl. wel een vreemde (kruideniersach manier om erkenning dai waardering te tonen. Boi dien, wanneer men nog wacht, hoeft het niet nl Want misschien in tegenstej tot de 'evergreen' met 1 mooie titel van 'old soldiers! ver die', eens gaan we wel! I Nic. Sluii NoordwijkerlL Actie!!! De crisis in Oegstgeest is ont staan omdat de 'oude' partijen de waarheid niet onder ogen wilden zien. In de Oegstgeester Courant van 8 febr. j.l. schreef LO, dat de mening van de be volking door de 'oude' politieke partijen aan de laars werd ge lapt. Ik voeg er aan toe: ook het unanieme raadsbesluit uit 1993. Dat dit oordeel terecht is, blijkt uit de voorgeschiedenis. De beslispunten-notitie van 8 febr. van de burgemeester en twee wethouders vermeldt deze niet. Bij de aanbieding van het unanieme rapport van alle frac tievoorzitters uit de vorige ge meenteraad, zei de heer Kuntze (WD) op 23-9-1993: 'Het komt niet vaak voor dat de zakelijke en emotionele verschillen van inzicht zo diepgaand als bij dit onderwerp het geval was, on dergeschikt worden gemaakt aan een gemeenschappelijk ge voeld belang om tot een goede oplossing te komen. Het onder havige rapport als bouwwerk toont het bewijs dat dit is ge lukt.' Vervolgens besloot hij zijn toespraak met de opdracht aan het college, dat de bal 'nu weer bij het college (wordt) neerge legd met een dringende unanie me boodschap om het voorstel huidige raadhuis plus 'Jel' uit te werken.' Uit een opinie-onderzoek on der 1000 burgers was gebleken, dat van de respondenten 83% de voorkeur gaf aan een depen dance in de Jelgersmakliniek. In de raadsvergadering van 11-3- 1993 had de heer Kuntze na mens alle raadsfracties gecon cludeerd dat 'er nu varianten (dienen) te worden uitgewerkt, die met elkaar gemeen hebben dat bet bestuurscentrum in het Wilhelminapark blijft.' LO heeft als enige partij dus vastgehouden aan het pacifica tiemodel, dat door de gemeen teraad in 1993 unaniem werd aanvaard. De opdracht aan het bureau Starke Diekstra (SD) is blijkens hun rapport niet in overeen stemming met de opdracht die de raad unaniem aan het colle ge had gegeven. Het primaire uitganspunt: huidige raadhuis 'Jel' uitwer ken tot een beslissingsrijp voor stel, wordt in de samenvatting van SD op blz. 3 van hun rap port en bij de omschrijving van de opdracht op blz. 7 niet ver meld. Op blz. 8 e.v. wordt onder het hoofd Historie het besluit van de raad wel genoemd. Na de omschrijving van 3 varianten van het pacificatiemodel stelt het rapport: 'Gaande het onder zoeksrapport is in de bouw commissie geconstateerd, dat de bovengenoemde modellen op essentiële aspecten niet kun nen voldoen aan de gestelde uitgangspunten, zoals vermeld op blz. 9 van dit rapport. Daar om zijn er nog twee modellen uitgewerkt, waarbij alle ge meentelijke functies in de Jel gersmakliniek ondergebracht zullen worden. Deze 2 modellen zijn rechtstreeks in strijd met het primaire uitgangspunt van het unanieme raadsbesluit. De bouwcommissie is dus buiten haar boekje gegaan en had aan de gemeenteraad moeten rap porteren, dat zij zich niet in staat achtte om aan de op dracht te voldoen. Dan was een openbare discussie mogelijk ge weest over de door de commis sie en SD gehanteerde criteria, waaronder het door de ambte naren opgestelde programma van eisen. Maar ja, dat kwam ongelukkig uit, want de verkie zingscampagne was al begon nen of stond voor de deur. Door haar mandaat niet eer lijk terug te geven, heeft de commissie, zonder democrati sche verantwoording, de splijt zwam in de Oegstgeester poli tiek opnieuw geïntroduceerd. Een splijtzwam, die de heer Kuntze namens alle partijen had uitgeroeid. De burgers heb ben er op mogen vertrouwen, dat het college met een beslis singsrijp voorstel zou komen voor het pacificatiemodel. De mening van de bevolking (zoals eerder gevraagd) en het raads besluit werden inderdaad aan de laars gelapt. Onder het mot to: we zijn het toch met elkaar eens! De adjunct-hoofdredac teur van het Leidsch Dagblad schreef vandaag aan het slot van zijn commentaar over het a.s. Leidse referendum: "Demo cratie is een mentaliteit, dat kun je niet leren." Dat geldt ook voor de democratie in Oegst geest. Mr. P. Lever, Leiden. De Jelgersmakliniek. archieffoto hielco Het blijft een maand vol actie bij uw Suzuki-dealer. Ditmaal richten we de schijnwerpers op de Suzuki Swift Sedan. (Precies, die met die grote kofferbak) Met de volgspot op drie speciale aanbiedingen. Ofwel een lening van 36 maanden tegen de belachelijke lage rente van 5,9%*'. Ofwel een maximale lening van f 15.000,- met een looptijd van 15 maanden en een rente van (houdt u vast) nul komma nul procent*2. Of - als u dat ook niet wilt - een gratis stuurbekrachtiging ter waarde van f 1.000,-. Nu hoeft u niet a la minute te kiezen. U mag eerst even een proefrit maken in de Swift Sedan. En neemt u dan gelijk even uw huidige auto mee om - vrijblijvend - te laten taxeren, want dan dan krijgt u van ons de kindervideo 'Sjakie en de chocola defabriek cadeau** Dat is anderhalf uur lang pret met holle-kiezen-vullende caramels, priklimonade zwembaden, lichtgevende lolly's om 's nachts in bed op te eten en onzichtbare chocoladerepen om stiekem op te sabbelen. Dus pa... actie! FEEL FREE, FEEL SUZUKI

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20