Kind beter te zien in verkeer Nederland kiest voor de beuk Motortje van één millimeter voor dichtslibbend bloedvat Mannen zijn kleine biggen Vrouwen doen meer met hun hersenen Hoog gehalte transvetzuren in Nederland Trends Gezondheid Wetenschappers hebben nieuwe bewijzen gevon den voor de theorie dat er verschillen bestaan tussen de hersenen van mannen en vrouwen in de manier waarop ze met taal omgaan. Als een man een woord in verschillende klanken opdeelt werkt alleen het linkergedeelte van zijn hersenen. Een vrouw daarentegen gebruikt beide hersenhelften om dezelfde taak uit te voeren, al dus onderzoekers van de Yale universiteit. On danks de verschillen konden mannen en vrouwen de taken even goed vervullen. De uitkomst van het onderzoek suggereert dat vrouwen een reserve hebben voor taalvaardighe den als de linkerhelft van de hersenen wordt be schadigd of slecht functioneert. Dat zou ertoe kunnen leiden dat vrouwen beter genezen als hun taalvaardigheid worden aangetast door ziek te of een ongeluk en het verklaart tevens waarom meisjes met dyslexie uileindelijk beter leren lezen dan jongens met hetzelfde probleem. Het onderzoek, waarbij de hersenen van vrijwilli gers werden getest tijdens de uitvoering van ver schillende opdrachten, toont verder aan dat we tenschappers kunnen nagaan waar specifieke taaltaken worden uitgevoerd in de hersenen. Dit kan leiden tot beter inzicht bij problemen als dyslexie, aldus onderzoekster Dr. Sally Shaywitz. Shaywitz en haar echtgenoot dr. Bennett Shay witz van de faculteit medicijnen van de Yale uni versiteit hebben verslag gedaan van hun bevin dingen in het tijdschrift Nature. Zij hebben 19 mannen en 19 vrouwen onderzocht via een on langs ontwikkelde techniek die functionele mag netische resonantie verbeelding wordt genoemd en waarbij kan worden aangetoond welke delen van de hersenen actief zijn als iemand een be paalde taak uitvoert. De vrijwilligers kregen bij voorbeeld als opdracht om te zeggen of onzin- woorden als het Engelse ,,lete" en ,,keat" rijmen, een opdracht waardoor ze gedwongen werden om in gedachten de klank van de woorden te ho ren. Het vermogen om de klank te herkennen is van cruciaal belangvoor lezen, schrijven, spreken en het begrijpen van gesproken woord. De wetenschappers maten de activiteit van een speciaal gebied dat in beide hersenhelften aan wezig is en dat zich in de buurt van de slapen be vindt. De studie is een overeenstemming met eerdere wetenschappelijke vondsten die aantonen dat de hersenen van mannen en vrouwen niet hetzelfde functioneren. LEEUWARDEN ARNOUD CORNELISSEN Vroeger ging je gewoon dood als je kransslagaders dichtslib den. Daar is gelukkig wat op gevonden. Een bypass of een dotteroperatie en de patiënt kan weer jaren mee. Hoe meer informatie de specialist krijgt over het aangetaste bloedvat, hoe effectiever de ingreep kan verlopen. Met een ultrasound- katheter op de kop van een mi nuscule elektromotor kan een arts een natuurgetrouwe re constructie van een bloedvat op een computerbeeldscherm toveren. Waarom bloedvaten dichtslib ben is medici nog een raadsel. De hypothese is dat het li chaam bij beschadiging van een bloedvat overgaat tot over matige reparatie-acties. Oplos singen zijn er gelukkig wel. Als de obstructie groot is, biedt een bypass-uitkomst. Bij meer plaatselijke verstoppingen kan de specialist besluiten tot een dotteringreep. Het nadeel daarvan is dat het effect tijde lijk is en het slechts kan wor den toegepast bij zeer lokale stremmingen. Andere mogelijkheden zijn het schoonkrabben van het bloed vat, het schoonboren of het door middel van ultrasound het stolsel te verwijderen. Het nadeel in alle gevallen is veel schade aan het bloedvat waar door het lichaam opnieuw zou kunnen overgaan tot overmati ge reparatie met een nieuwe verstopping tot gevolg. Groot probleem voor de be handelend arts is dat hij niet goed weet hoe de obstructie eruit ziet. Met behulp van een optische fiber kan hij wel een kijkje nemen in de bloedvatop lossing. Nadeel van dit in de bloedbaan ingebrachte kijkin- strument is dat de lens steeds gespoeld moet worden. Ook krijgt de specialist zo geen in formatie over het weefsel. En dat is juist van groot belang. Als er bijvoorbeeld veel calci um in de stremming zit, zal een behandeling met een laser weinig effect hebben. Een ultrasound-echo biedt de opiossing. Aan de mechatroni- sche ontwerp-opleidingin Eindhoven ontwikkelde ir. Pe ter Klijn een toepassing voor een elektro-magnetische mi cromotor in een ultrasoundka- theter. Alleen het motortje al is een technisch wonder. Met zijn diameter van één millimeter en een lengte van drie millime ter past het prima in een bloedvat. Door het bloedvat schuivend draait het op een halve volt werkend motortje een elementje rond dat hoog frequent geluid uitzendt, deze weer opvangt en doorgeeft aan een computer. Daar worden de meetgegevens omgerekend tot een beeldreconstructie van het bloedvat. Door de wijze waar op de hoogfrequente tonen te rugkaatsen kan de computer ook informatie berekenen over het weefsel in het bloedvat. De katheter, zo waarschuwt Peter Klijn, is geen oplossing voor het probleem van dicht slibbende bloedvaten, maar slechts ,,een aanvullend dia gnostisch apparaat." Vrouwen kunnen even sterk worden als mannen, als ze maar de juiste training krijgen." foto united photos de boer Als een proef van het Amerikaanse leger slaagt, moet Patricia Fos ter zich in september met iedere man kunnen meten. Patricia en veertig andere vrouwen beginnen volgende maand aan een kracht training die hen geschikt moet maken om zware militaire taken te verrichten die normaal alleen aan mannen worden opgedragen. Voor degenen die het project uitvoeren is de kwestie niet of vrou wen even sterk kunnen worden als mannen, maar hoe lang het duurt vopr ze even sterk zijn. „Mijn mening is dat vrouwen even sterk kunnen worden als man nen als ze maar de juiste training krijgen", zegt de 27-jarige Foster. „Een spier is een spier en zou hetzelfde moeten doen, onafhanke lijk van het geslacht." Flet project, gefiancierd uit geld dat het Congres voor de medische begeleiding van vrouwelijke militairen heeft uitgetrokken, maakt gebruik van burgers als proefpersonen omdat er onvoldoende vrouwelijke militairen beschikbaar zijn. Foster en de andere vrouwen, die in leeftijd varieren van 18 tot 32 jaar, gaan een halfjaar vijf dagen per week anderhalf uur trainen - gewichtheffen, trappen lopen, heuvels oprennen en veldlopen met zware (tot 34 kilo) bepakking. De beloning voor dit slopende pro gramma is - naast een uitstekende conditie - 500 dollar de vrouw. „Het is het soort werk dat soldaten te velde moeten doen", zei fy sioloog Peter Frykman. Het project wordt door Frykan en collega- fysioloog Everett Harman uitgevoerd op het Onderzoeksinstituut voor Omgevingsgeneeskunde van het Amerikaanse leger. Uit onderzoek is gebleken dat vrouwen in hun bovenlichaam 50 tot 60 procent van de kracht van een man hebben en in hun onderli chaam 70 procent. Harman zei te geloven dat vrouwen, door hun kracht met 50 procent te verhogen, net zo sterk kunnen worden als veel mannen. Blijkt dat inderdaad zo te zijn, dan moeten vrouwen in het leger evengoed kunnen presteren als mannen - zowel in ge vechtspositie als daarbuiten. De positie van vrouwen in de strijdkrachten is echter niet alleen een kwestie van fysiologie, maar ook van politiek. Voorzitter Newt Gingrinch van het Huis van Afgevaardigden legde vorige maand aan zijn studenten uit dat vrouwen niet geschikt zijn voor militaire dienst en oogstte daarmee veel kritiek. „Als de strijd betekent datje in een greppel moet zitten, dan hebben vrouwen biologische pro blemen om dertig dagen in een greppel te zitten, want dan krijgen ze infecties en ze hebben geen kracht in hun bovenlijf', zei Gin grich. „Sommigen wel natuurlijk, maar die zijn relatief zeldzaam." „Mannen, aan de andere kant, zijn in wezen kleine biggetjes. Je gooit ze in een greppel, ze rollen erin rond, het maakt niet uit weet je. Deze dingen zijn heel reeël." Frykman en Harman geven toe dat vrouwen minder wegen en meer vet op hun lichaam hebben dan mannen, waardoor het voor hen moeilijker is dezefde kracht te bereiken. Maar ze hopen dat vrouwen met de juiste training wel dicht in de buurt kunnen ko men. Voor Foster is het programma een kans om negen maanden na de geboorte van haar dochter Victoria weer haar vroegere vorm terug te krijgen. Met een lengte van 1.68 meter en een gewicht van 59 ki lo zit ze daar ver vanaf, vindt ze. Het programma biedt haar ook de kans om haar man en vrienden te bewijzen dat zij net zo goed zwa re arbeid kan verrichten als zij. Bijna geen van de proefpersonen beschouwt zichzelf als atletisch, zei Harman. Velen hebben jonge kinderen. De vrouwen die allen door legerartsen zijn goedgekeurd om de zware training te door staan, vormen volgens Frykman „een aardige afspiegeling van de lengte en de vorm van vrouwen in Amerika." Harman meent dat het onderzoek zeer breed is opgèzet„„We wil len kunnen zeggen dat als dit niet werkt, niets werkt. Een hoog transvetzuurgehalte van het lichaam verhoogt de kans op een hartinfarct niet. Di blijkt uit een Europees onder zoek onder leiding van de on derzoekorganisatie TNO. De re sultaten zijn gepubliceerd in he Britse gezaghebbende medischs tijdschrift The Lancet. Transvetzuren ontstaan bij het harden van plantaardige oliën en visolie. Amerikaanse onder zoekers beweren dat het eten van produkten met deze oliën de sterfte door hartziekten be vordert. De studie in acht Eu ropese landen toont echter aan dat patiënten met een acuut hartinfarct een gemiddeld even hoog transvetzuurgehalte had den als gezonde mensen. De onderzoekers bekeken het gehalte aan transvetzuren in onderhuids vetweefsel bij 671 mannen met een eerste hartin farct en bij 717 mannen van vergelijkbare leeftijd die nooit een infarct hadden gehad. Zij constateerden wel grote ver schillen in de hoeveelheid transvetzuren tussen landen. Het laagste gehalte vonden de onderzoekers bij Spaanse man nen. De hoeveelheid transvet zuren bij de onderzochte man nelijke bevolking in Nederland was zes keer zo hoog. Er is volgens TNO geen vaste re latie aangetoond tussen trans- vetzuren en hart- en vaatziek ten. Het Europese onderzoek ;i wordt voortgezet. Men wil be zien of verschillende typen transvetzuren een ander effect hebben op de gezondheid. Te vens wil men nagaan hoe hoog de consumptie van de verschil lende transvetzuren in de lan den van Europa is. De studie, die TNO Voeding in j opdracht van de Europese i Commissie coördineerde, stond onder leiding van prof. dr. F. j Kok, hoogleraar aan de Land- j bouw Universiteit Wageningen. j WOENSDAG 22 FEBRUARI 199596i_ Retroreflecterend materiaal modieus verwerkt c Politieagenten, brandweerlie- i den en hulpverleners hullen j zich, zodra het donker wordt, in r kleding die oplicht als je er een t lamp op laat schijnen. Kleding met strepen, manchetten of los se vesten van retroreflecterend materiaal. Die kleding heeft z'n i nut al meer dan eens bewezen. Waarom wordt zoiets niet ge bruikt om kinderen beter zicht baar te maken in het verkeer, vroeg Gaytri Somai zich af. Voor haar afstudeerscriptie aan de Hogere Economische School in Rotterdam onderzocht ze on dermeer de mogelijkheden om dit materiaal te gebruiken voor kinderkleding en of de consu ment zo'n produkt ziet zitten. Voor haar onderzoek werkte ze nauw samen met 3M, C&A en Meta Bison uit Beverwijk. De Beverwijkse voert sinds 1993 ac tie om kinderen beter zichtbaar te maken in het verkeer. Motto van haar campagne: 'Zichtbaar is haalbaar' en die titel koos Gaytri Somai ook voor haar scriptie. Uit haar onderzoek bleek on dermeer dat het retroreflecte rend materiaal van 3M gemake- lijk verwerkt kan worden in jas sen, tassen en schoenen, zonder de produkten veel duurder te maken. Joep Luykx van C&A, het bedrijf dat een groot deel van van de jacks en jassen (voor 4- t/m 16- jarigen) komend najaar met re troreflecterend materiaal gaat uitbrengen: „Het produkt slaat aan bij de consument, dat heb ben onderzoeken in Duitsland, waar we vorig jaar een collectie met retrorefecterend materiaal bracht, uitgewezen." Hoewel bij ouders veiligheid een eerste reden is om een der gelijk produkt te kopen speelt, vooral bij de wat oudere jeugd, mode een belangrijke rol. En ook aan die eis is moeiteloos te voldoen omdat het materiaal niet alleen als stof (op kleppen, zakken en capuchon verwerkt kan worden, maar ook gespo ten. Een oplichtend stripfiguur of een tekst behoren dus tot de mogelijkheden. En met de tien tot vijftien gul den extra die het de consument wel waard is om hun kinderen veiliger over straat te laten gaan, komt Joep Luykx goed uit. „Een jack zal een tot twee procent meer gaan kosten door gebruik van retroreflecterend materiaal en komt dan gemiddeld op zo'n negentig gulden". De jacks en jassen, die onder het label Body Guard in de win kel komen, zijn vanaf augustus te koop. Hydra-serum Om de buitenste huidlaag te verzorgen breng Chanel hydra serum op de markt. Dit serum waarin ondermeer provitamine B5 (helend) karakter en een combinatie van de vitamines F (voor de droge huid) en E (tegen vrije radicalen). Het soepele, heel koel aanvoelende hydra serum moet na een dag- of nachtcrème worden aange bracht. Ondanks het vrij hoge alcoholperentage is het geschikt voor elk huidtype en voor elke leeftijd. Prijs voor 30 ml: 93. Meubels en kasten gaan in warm getint hout op poten Bij nachtelijke verkeerscontroles dragen agenten reflecterende vesten om te voorkomen dat ze van de sokken worden gereden. foto united photos de boer olaf kraak Meubels en kasten van beuken veroveren het inte rieur. Na een voorzichtige entree via de keukendeur stroomt het Europese loof boomhout nu de woonka mer binnen. Verfijnd is de uitstraling van gestoomd, roodgetint beuken in een afgeronde vormgeving. Stoer daarentegen is de blanke ongestoomde vari ant in combinatie met ge galvaniseerd metaal. DESIREE VAN OOYIK De binnenkomst van beuken zet het interieur op poten. Stoe len, twee- en driezitsbanken ogen nooit massief en staan evenals vitrinekasten iets van de grond. „Tachtig procent van onze totale verkoop gaat om in beuken," zegt algemeen direc teur J. de Vries van het woon- warenhuis Jencikova, dat tien vestigingen heeft verspreid door het land. „De trend komt uit Frankrijk, waar naturel hout een ware rage is." Dat juist beuken zo hoog scoort in Nederland verbaast De Vries niet. „Het is een hardhout dat weinig kwetsbaar is, zich uitste kend in vorm laat buigen en warm oogt. Nederlanders zijn praktische kopers. Kersehout, waarnaar veel vraag is in zuide lijker landen, is voor ons te zacht. Nederlanders houden van beschadigde meubels noch van beschermende kleden." „Komend voorjaar blijft beuken actueel in combinatie met me taal, meest mat chroom in alu- miniumtint," blikt De Vries vooruit. „Bekleding krijgt een wat grovere structuur. Nieuw wordt de babyrib, een fijne rib- cord die deze winter in kleding al veel wordt gebruikt." Warme gloed „De vraag naar beuken is een direct antwoord op de vooraf gaande trend van veel wit met grijs. Om dat koude effect te doorbreken wordt daar hout met een warme gloed tegenover gezet," meent Els Huibregtse, pr-vrouw van Habitat. Drie kwart van alle verkochte meu belen bij het woonwarenhuis is De drie-zitter Woody-M waarin stof, beukehout en chroom voor een 'luchtig' effect zorgen. foto op dit moment beuken. Ook het komend voorjaar staat er volop beuken bij Habitat, met en zon der metaalaccenten. „We com bineren vooral met naturel en zwart. In bekleding en gordijn stoffen bij beuken staan wat grovere weefsels centraal in na tuurlijke kleuren en vergrijsde pastels. De vormgeving wordt naar het najaar toe wat hoeki ger", zegt Els Huibregtse. „Voor de echte trendsetters zijn we zelfs alweer met een nieuwe houtsoort bezig. Directe opvol ger wordt het zachtgele berken. Een gladde houtsoort met fijne nerf als van de beuk. De intro ductie wordt volgend najaar". Metalen frames Elegante combinaties met me taal maakt meubelfabrikant Harry Vink in het Utrechtse IJs- selstein. Onder de naam Har- vink introduceert hij samen met zijn broer beuken meubelen met mat metalen frames in het zicht. In de showmodellen van Har- vink valt een duidelijk kleurge bruik op. De bekleding van zo wel leer als stof is uitgevoerd in heldere kleuren. Als je naar de internationale beurzen kijkt wordt de trend witvarianten in combinatie met hout, geeft Vink aan. Zelf is hij echter wars van trends. „Iedereen zou moeten aanschaffen wat hij mooi vindt. Mensen trekken zich te veel aan van het waardeoordeel van an deren. Kopen daarom voorge kauwde combinaties. De Ne derlander heeft meer durf no dig". Vink houdt van lichte meubels, een afwisselend lijnenspel en een vrije vloer. „Ik moet overal onderdoor kunnen kijken". De collectie weerspiegelt die visie. De ontwerpen staan vrij van de grond, in bekleding zijn wissel hoezen mogelijk. De vormge ving oogt eigentijds maar blijkt van sommige modellen al acht jaar onveranderd. Het jongste Harvink ontwerp is Woody DM, een vrij recht ogen de bank met hout in het zicht en een tikje mat chroom. De rugzijde biedt het omgekeerde effect. Accenten zoals de zicht bare kopse kanten met de hout- opbouw in laagjes geven het meubel een extra eerlijk karak ter. Doordat Harvink het hout heel licht stoomt blijven de meubels blank van tint. Naast zitmeubelen omvat de collectie eetkamertafels en stoelen, sa lontafels en schemerlampen. Nieuwe kleur bij Harvink voor komend voorjaar is flessegroen, daarnaast blijft het bestaande heldere palet gehandhaafd, al dus Vink. „Inspringend op de behoefte aan hout wordt voorts ons meest succesvolle on twerp in metalen frames vertaald in beuken". Beukehout staat bij ons voor keukens, kasten en tafels, zegt commercieel directeur Moni que des Bouvrie van Het Arse naai in Naarden. Naast een showroom en ontwerpstudio van haar echtgenoot ontwerpi Jan des Bouvrie herbergt het j pand veertien verschillende in terieurspecialisten die geza- menlijk alle produkten verte- 1 genwoordigen voor de aankle ding van een pand. i Nieuw is de vraag naar andere t vrij harde soorten hout, afgela in de warme gloed van kersen Hout op hout lijkt een tendens op zich. Meubels zijn veelal f voorzien van stoffen bekledin[ i met een zichtbare structuur. J Fluweel maar ook stevige, grof? geweven katoen doen opgeld i( wat gelige tinten en naturelvai anten. Bijvoorbeeld off white e met een accentje van meegew ven gekleurde draad. Essentials De basis voor natuurlijk verzoi gingslijn Essentials van Ellen Betrix is het extrakt van groen thee. De bladeren van groene thee zijn ondermeer zeer rijk aan vitamine C, B en E en aan sporen-elementen. Dit wordt aangevuld met vitamine E en provitamine B5. Ook deze ver zorgingsserie moet de huid ste ker maken en beschermen te gen milieu-invloeden en UV- straling. u- f - - T-. t t t MASSACHUSETTS RONBIN ESTRIN AP

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8