m Raamwerk voor toekomst cia^ondSfragen11 Noord-Ierland is klaar 'Drie-Klovendam China ramp voor mens en milieu' Buitenland Mexico en VS akkoord over voorwaarden steun M *"«n tuv Franse premier tracht schandaal te sussen Greenpeace moet wegblijven bij nucleair transport Frankrijk België verbijsterd na moord op 'hormonenjager (OENSDAG 22 FEBRUAR11995 Neushoornbaby Nelson ingeslapen dej nocKHQLMDierenartsen van de dierentuin Kolmarden in het p zuiden van Zweden hebben Nelson, de neushoornbaby, wegens [gt pen ongeneeslijke ziekte laten inslapen. Nelson genoemd gj paar Nelson Mandela zag op 11 februari als eerste neus je loornbaby in Zweden het levenslicht. Het 50 kilo wegende dier- je leed echter aan een soort hersenvirus. Na tien dagen van on- jerzoek en medische behandelingen gaven de dienenartsen in Kolmarden de strijd op. ykkoord over verdeling Mogadishu Iele Mogadishu President Ali Mahdi Mohammed en generaal Mo- ais< hammed Farah Aideed, de belangrijkste militaire leiders in So- nai malië, hebben gisteravond een akkoord ondertekend over het •ve opschorten van de vijandelijkheden en het verdelen van de iaa macht in de hoofdstad Mogadishu. De leiders spraken af dat dl beide partijen een gedeelte van de hoofdstad Mogadishu behe- i ren. Het akkoord tussen de militaire leiders gaat in zodra de laatste soldaten van de VN-vredesmacht het land eind maart hebben verlaten. Geen regeling veetransport brussel De Europese ministers van landbouw zijn er vannacht niet in geslaagd een aanvaardbare regeling te ontwerpen voor de duur en de omstandigheden van het transport van dieren. Ne derland, kon zich, samen met enkele andere noordelijke landen or< van de EU, niet vinden in een compromis-voorstel dat Frankrijk ke ils voorzitter van de Unie had gedaan. De tegenstanders van het voorstel vinden de reistijden nog steeds te lang, maar vooral de i rusttijden te kort. 31 on Ortega weg als defensieminister managua Generaal Humberto Ortega, de broer van voormalig president Daniel Ortega, is gisteren na vijftien jaar afgetreden als e minister van defensie van Nicaragua. Hij was de laatste ortho- doxe sandinist op een hoge regeringspost. Ortega werd opge- ln< volgd door het 44-jarige hoofd van de gezamenlijke chefs van staven, generaal Joaquin Cuadra Lacayo. Cuadra is ook een san dinist, maar gematigder dan Ortega. Moskou wil geen vredesbesprekingen erl moskou Rusland onderhandelt niet langer met de Tsjetsjeense opstandelingen. Een Tsjetsjeense delegatie kreeg gisteren geen toestemming naar Nazran, de hoofdstad van het naburige In- goesjië, te gaan voor besprekingen over een nieuw staakt-het- 1« Sturen. Russische troepen zijn gisteren een nieuw offensief tegen de Tsjetsjenen begonnen. Hama Amadou premier van Niger niamey De Nigerese president Mahamane Ousmane heeft gis teren zijn tegenstander Hama Amadou van de voormalige een heidspartij Nationale Beweging voor de Samenleving van Ont wikkeling (MNSD) tot premier benoemd. Daarmee komt een einde aan de sinds september voortslepende bestuurscrisis in het Afrikaanse land. Saddam Hussein voert terreur op genéve» De Iraakse dictator Saddam Hussein heeft de staatster reur tegenover zijn volk versterkt volgens een rapportage aan de mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties. „Er zijn duidelijke bewijzen dat de toestand op verscheidene punten is verslechterd", meldt de Nederlandse rapporteur Max van der .3 Stoel in zijn gisteren gepresenteerde onderzoek. RAF-lid Kuby vrijgelaten hamburg Christine Kuby, die als lid van de Rote Armee Frak- tion in 1979 tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld na een schietpartij met de politie, is gisteren vrijgelaten. Kuby heeft 17 jaar in de gevangenis gezeten. Zij werd veroordeeld wegens poging tot moord na een schietpartij. Daarbij raakte zijzelf ge wond, net als een politieman. Ballonvaarder breekt wereldrecord leader De Amerikaan Steve Fosset heeft gisteren het afstands record ballonvaren gebroken. Fosset landde in het Canadese plaatsje Leader, 400 kilometer ten oosten van Calgary, na een reis van 9.600 kilometer. Hij begon zijn reis in Seoul, de hoofd stad van Zuid-Korea. Het oude record stond op 8.320 km. De ballon, met een diameter van 16 meter en met een gewicht van ruim 2000 kilo, had snelheden bereikt tot 145 kilometer per uur. Fosset heeft met een hoogte van 8.100 meter bovendien het hoogterecord voor dit type ballon gebroken. peking «ap •5 De enorme Drie-Klovendam in de Chinese rivier de Yangtze is een ecologische ramp en een bedreiging van de mensenrech ten als er niet meer wordt daan om de rechten te bescher men van de mensen in het ge- -|-bied waar de dam wordt legd. Dat zegt de mensenrech tenorganisatie Human Rights Watch/Asia in een gisteren vrij gegeven rapport. AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent RTR Reuter UPI United Press Interr Huis Eurocommissaris Van Miert doorzocht De organisatie roept buiten landse investeerders op het pro ject te boycotten, totdat de Chi nese regering de rechten garan deert van de meer dan een mil joen mensen in het gebied die naar elders moeten verhuizen. Volgens Human Rights Watch dreigt de Drie-Klovendam het zelfde te worden als de Chinese Muur: „Het ultieme symbool van de macht en het gezag van een onderdrukkende staat." Dominee Paisley woedend over 'oorlogsverklaring De premiers van Ierland en Groot-Brittannië hebben vandaag in Belfast hun ge zamenlijke visie op de toe komst van Noord-Ierland gepresenteerd. Daarmee willen zij de vrede besten digen die nu vijf en een halve maand stand houdt na een bloedige burgeroor log die 25 jaar heeft ge duurd. De voorstellen wor den voorgelegd aan de Noordierse partijen en aan de bevolking. LONDEN-BELFAST Rtr-AFP Bij de presentatie in Belfast door de Britse premier Major en zijn Ierse ambtgenoot Bruton heeft Major de bevolking van Noord-Ierland opgeroepen het plan niet op voorhand te ver werpen. Major deed dit in een poging onverzoenlijke protes tantse politici te isoleren. Die beschuldigen Londen ervan de provincie uit te leveren aan Ier land en de wens te negeren van de protestantse meerderheid om de historische banden met Groot-Brittannië te handhaven. Het Britse kabinet ging giste ren formeel akkoord met wat Met verbeten gezicht richtte dominee Ian Paisley, leider van de Demo cratie Unionist Party (DUP), zich gisteren tot de pers. Het document, dat het raamwerk voor een vreedzame toekomst in Noord-Ierland moet zijn, noemde hij 'een oorlogsverklaring aan de Unionisten'. foto reuter kevin lamarque officieel het Kader-Document heet. In de voorstellen wordt het raamwerk vastgelegd voor besprekingen tussen alle poli tieke partijen in Noord-Ierland en de twee regeringen over de politieke toekomst van de pro vincie. De plannen moeten leiden tot beëindiging van een kwart eeuw vol geweld tussen de protes tantse meerderheid en de ka tholieke minderheid in Noord- Ierland. De laatste streeft naar aansluiting bij de Ierse repu bliek. Bij de strijd zijn zowel in als buiten Ulster meer dan drie duizend doden gevallen. Verwacht wordt dat Ierland en Groot-Brittannië hun consti tutionele aanspraken op Noord- Ierland laten vallen of verzach ten zodat de Noordieren zelf over hun toekomst kunnen be slissen. Het plan voorziet in een Noordierse volksvertegenwoor diging en in de vorming van ge zamenlijke bestuursorganen van Noord-Ierland en Ierland. De bevolking krijgt de wettelijke garantie dat hun toekomst al leen met instemming van de meerderheid wordt bepaald. Maar protestantse leiders van de Unionistische partijen vre zen dat het document de repu blikeinen in hun wens tot een wording met Ierland te ver tege moet zal komen. De radicaalste unionisten, zoals dominee Ian Paisley van de Democratie Unionist Party (UDF), kondig den al een boycot aan van de meer-partijenbesprekingen op basis van het Brits-Ierse docu ment. Een woedende Paisley sprak van 'verraad', 'een oor logsverklaring aan de Unionis ten'. De gematigde Ulster Unionist Party (UUP) noemde het kader document te complex en dwin gend en wil niet 'in een kooi' tot onderhandelingen worden ge dwongen. UUP-leider James Molyneaux kwam gisteren met eigen voorstellen. Hij sloot niet uit te zullen 'deelnemen aan een bredere discussie', die de komende zes maanden echter op ad hoc-basis zou moeten worden gevoerd. De NAVO houdt vertrouwen in de in opspraak ge raakt secretaris generaal Willy Claes. brussel peter de vries correspondent Het Hof van Cassatie, de hoog ste Belgische rechtbank, on derzoekt hoe de diplomatieke onschendbaarheid van NAVO- topman Willy Claes kan wor den opgeheven. Het gerecht wil uitvinden of Claes, als pro minent lid van de Vlaamse So cialistische Partij (SP), op de hoogte is geweest van de 2,7 miljoen gulden aan steekpen ningen die de Italiaanse heli kopterfabrikant Agusta vanaf 1989 betaalde via partijpen ningmeester Mangé. Dat meldde gisteravond de Vlaamse commerciële televisie zender VTM. Hoewel Claes zijn medewerking aan het justitieel onderzoek heeft toegezegd, kan de NAVO-topman officieel niet zelf zijn diplomatieke immuni teit opheffen. Het gerecht voer de gisteren wel, op diens ver zoek, een huiszoeking uil bij de Belgische Eurocommissaris en oud-SP-voorzitterVan Miert. Volgens de advocaten van de eerder deze week aangehouden SP-penningmeester Mangé ge bruikte deze het geld om allerlei tekorten bij aanverwante stich tingen te dekken. Een socialis tisch vakantie-oord en een stichting die in 1986 zwaar ver lies leed bij de redding van het linkse dagblad De Morgen, pro fiteerden het meest. De krant zelf heeft er nooit een centime van gezien. Een tweede Vlaamse TV-zen- der liet gisteravond een ano niem te blijven ambtenaar aan het woord die zei dat Mangé tot ver in 1993, nadat dat wettelijk verboden was, ook nog giften inzamelde bij andere bedrijven. De getuigenis van Claes, voormalig SP-minister van eco nomische zaken, is van groot belang voor het Agusta-onder- zoek. omdat hij de politicus zou moeten zijn op wie de poging tot omkoping zich richtte. Claes zegt van geen corruptie te we ten bij het besluit in 1988 Agus- ta-helikopters te kopen. Kan het gerecht de omkoping niet be wijzen, zo wordt nu in België gevreesd, dan komt de aan klacht niet veel verder dan du bieuze giften. Penningmeester Mangé houdt tot nu toe vol op eigen houtje te hebben gehandeld en de partijtop niet hebben ge raadpleegd bij het aanvaarden en verdelen van het geld. Hij zou een 'zeer grote beslissings vrijheid' van de partijtop heb ben gekregen. De vorig jaar ten val gekomen christendemocratische minister van defensie Delcroix is gisteren door twee christelijke kranten ook met de affaire in verband gebracht. Bij de CVP zouden in dezelfde periode, onder pen ningmeester Delcroix, dubieuze betalingen hebben plaatsgevon den. Bewijzen daarvoor ontbre ken echter. Presidentskandidaat socialisten op winst parus hans gertsen Boze Mexicanen eisen voor het kantoor van de openbaar aanklager vervolging van oud-president Salinas, die zij verantwoordelijk houden voor de economische crisis van Mexico. foto ap WASHINGTON Rtr-DPA-KRF De Verenigde Staten en Mexico hebben gisteren een akkoord ondertekend over de voorwaar den waarop Washington de eer der toegezegde steun van 20 miljard dollar beschikbaar stelt om het buurland uit de finan ciële problemen te helpen. Af gesproken is dat Mexico in de periode tot eind juni al de helft van het bedrag kan gebruiken. Het akkoord had per saldo nau welijks invloed op de koers van de Mexicaanse peso, maar de effectenbeurs in Mexico rea geerde zeer negatief. Het Amerikaanse geld zal vooral dienen voor het aflossen van in dollars luidende Mexi caanse staatsobligaties waarvan de looptijd op korte termijn ver strijkt. Het land zal een rente moeten betalen die is gekop peld aan het rendement op Amerikaanse schatkistpapier. Als borg voor de Amerikaanse steun dienen zoals verwacht de inkomsten van Mexico uit de olie-export. Buitenlandse afne mers van olie moeten de beta ling daarvan voldoen op een re kening van een Amerikaanse commerciële bank. Deze maakt het vervolgens over naar de centrale bank van New York, die het vasthoudt op een rekening van de Mexicaanse centrale bank. Zolang Mexico zijn verplich tingen nakomt, kan het vrij over het geld beschikken. Maar als het land in gebreke blijft, krijgt het Amerikaanse ministerie van financiën via de rekening een schadeloosstelling. De verplichtingen van Mexico betreffen ook het economische beleid. Het land moet zich hou den aan de afspraken die eerder zijn gemaakt met het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF). De overheidsuitgaven moeten omlaag, waardoor er dit jaar een overschot op de begroting moet komen van 0,5 procent van het bruto binnenlands pro- dukt. Verder moet Mexico een strak monetair beleid voeren om de inflatie dit jaar beperkt te houden tot 19 procent. De Amerikaanse hulp is onderdeel van een internationaal pakket van in totaal bijna 50 miljard dollar. Het akkoord over het Ameri kaanse aandeel in het pakket had gisteren een positief effect op de dollarkoers, terwijl in eer ste instantie ook de peso om hoog ging. Later zakte die koers weer naar 5,61 peso per dollar, vrijwel gelijk aan de 5,59 peso van maandag. correspondent De Franse premier Balladur, die hevig onder vuur ligt vanwege een afluisterschandaal, heeft gisteren nadrukkelijk gepro beerd het tumult rond die zaak te sussen. In een radio-inter view gaf Balladur toe dat er 'een ernstige fout' is gemaakt, maar de verantwoordelijkheid daar voor ligt volgens de premier niet op politiek niveau. De premier sprak zijn vertrouwen uit in de eveneens 'aangeschoten' minis ter Pasqua (binnenlandse za ken). Balladur, wiens staf in decem ber wederrechtelijk toestem ming verleende voor het afluis teren van de telefoon van psy chiater Maréchal, lijkt erop te gokken dat de verontwaardiging over de zaak wegebt na het ont slag van Jacques Franquet, het hoofd van de gerechtelijke poli tie. Die rechterhand van Pasqua krijgt de schuld in de schoenen geschoven voor de affaire. Het afluisterschandaal komt voor de premier en presidents kandidaat bijzonder ongelegen. De populariteit van de man die tot voor kort in één ronde op de overwinning leek af te stevenen, brokkelt razendsnel af. Volgens een gisteren gepubliceerde opi niepeiling zou de socialistische kandidaat Lionel Jospin hem tij dens de eerste ronde van de presidentsverkiezingen zelfs één procent voorblijven. Bal- ladurs rivaal en partijgenoot Jacques Chirac zijn tot voor kort nog grote achterstand op Bal ladur nagenoeg heeft ingelopen. CHERBOURG JAN VAN ETTEN Het is gisteren rustig gebleven- in en om de Westfranse haven stad Cherbourg na de beslissing van de rechter dat Greenpeace niet in de buurt mag komen van schepen van twee Britse maat schappijen, gespecialiseerd in het transport van radio-actief afval. Voor de eerste keer ver trekt morgen vanuit Cherbourg een schip met veertien ton nu cleair afval naar Japan: 28 cilin ders verpakt in honderd ton ballast. De komende tijd gaan tweeduizend cilinders naar Ja pan. Dat afval komt uit de opwer kingsfabriek in Cap de la Hague op het uiterste puntje van Co- tentin, het schiereiland dat uit ziet op de Britse Kanaaleilan den. Frankrijk heeft met een aantal landen in het verleden contracten gesloten voor de op werking en/of opslag van ge bruikte uraniumstaven uit hun kerncentrales. Voorwaarde was dat het afval, opgewerkt of niet, na verloop van tijd teruggaat naar het land dat het heeft ge produceerd. Ook met Neder land bestaan afspraken over de 225 ton afval van de centrale in het Zeeuwse Borsele, dat in Frankrijk is opgeslagen. Dit eerste transport naar Ja pan vindt absoluut geen genade in de ogen van de milieu-orga nisatie Greenpeace. De organi satie spreekt zich niet uit over de wenselijkheid het afval terug te sturen naar het land van her komst, wèl over de omstandig heden waaronder. De Franse staatsmaatschappij Cogema, belast met nucleaire installaties en aangelegenhe den, doet volgens Greenpeace alles af met 'geen enkel pro bleem'. Maar Cogema laat zich niet uit over de exacte omstan digheden van het transport op de dubbelwandige Britse sche pen. Ook is niets bekend over beveiliging op de geheim ge houden route naar Japan. De laatste tijd wemelde het van de Greenpeace-aanhangers rond de opwerkingsfabriek. Dat verontrustte de twee Britse maatschappijen British Nuclear Fuel Limited en Pacific Nucleair Transport Limited. Zij stapten naar de rechter nog vóór één van hun schepen voor de rede van Cherbourg verscheen. Gis termorgen kondigde het Hof van Cherbourg een verbod af in de buurt te komen van de sche pen of ze te blokkeren, op straf fe van 100.000 gulden boete. De maatschappijen vroegen om een boete van 300.000 gulden. Greenpeace gaat in beroep tegen deze 'dubbelzinnige uit spraak'. Andere milieu-organi saties zijn voor een zo snel mo gelijk vertrek van het afval uit Cap de La Hague. BRUSSEL ANP-GPD Een Belgische inspecteur voor de volksgezondheid is maandagavond vermoord, naar alle waarschijnlijk heid door de zogenoemde Westvlaamse hormonen maffia. „Zij heeft ons de oorlog verklaard", zei mi nister Vande Lanotte (binnenlandse zaken) gisteren in een reactie. Dreigbrieven, bekladde huizen, molotov-cocktails, schoten op woningen, in brand gestoken auto's. Bel gië dacht alles al te hebben meegemaakt in de guerril la die de hormonenmaffia al jaren tegen veterinair in specteurs voert. Maar deze week bleek dat het nog er ger kon toen in Wechelderzande, bij Turnhout, de 42- jarige veearts Karei van Noppen in koelen bloede werd doodgeschoten. De aanslagen tegen veterinair inspecteurs begonnen 2,5 jaar geleden, toen België ernst ging maken met een strenge wetgeving tegen het gebruik van groei hormonen in de veeteelt. Geen van de eerdere aansla gen is opgelost, maar nu de eerste dode is gevallen, wordt alom om hard optreden geroepen. Premier Dehaene zei gisteren 'geschandaliseerd' te zijn door de 'laffe moord' op de veearts die verbonden was aan het Instituut voor Veterinaire Keuring. „Het is onaanvaardbaar dat het leven van mensen, die in staan voor het behouden van de volksgezondheid, be dreigd zou worden", zei Dehaene. „Dergelijke maffia praktijken moeten met alle middelen worden stopge zet." De vermoorde veearts gold als 'de hardste' van de zes tien 'hormonenjagers'. Hij was 'een principieel en compromisloos man', die erom bekend stond dat hij 'de pakken geld' die hij soms na bezoeken aan slacht huizen in zijn jaszak vond, altijd direct inleverde. De moord houdt vrijwel zeker verband met een con trole die hij vorige week in het slachthuis van Rekkem uitvoerde. Daarbij keurde hij twaalf karkassen uit een partij van twintig af. Na die controle is er volgens mi nister Santkin (volksgezondheid) politiebescherming voor Van Noppen en zijn collega's gevraagd. De veearts was al ettelijke malen door de hormonen maffia bedreigd. Ook zijn familie werd geïntimideerd. Een dochter van Van Noppen werd onlangs door on bekenden van de weg gereden. De weduwe van de veearts verklaarde gisteren dat haar man recentelijk tegen haar had gezegd: „Als ze me nu niet om het le ven brengen, zal het nooit meer gebeuren." Het ve/bijstert de Belgen dat de hormonenmaffia, die veel geld verdient aan de illegale praktijken, zolang zijn gang kon gaan. Al in de herfst van '92 dreigden onbekenden alle inspecteurs 'een voor een te elimine ren'. Sindsdien werden verscheidene veeartsen in West-Vlaanderen en het Belgische Europarlementslid Jaak Vandemeulebroucke, die politiek strijd levert te gen de hormonenmaffia, door aanslagen geteisterd. Hun huizen werden met verf besmeurd, beschoten of met molotov-cocktails bestookt. Ook werd een auto, die op de oprit van het huis van een veearts stond, met benzine overgoten en in brand gestoken. Op het ministerie van volksgezondheid zei men giste ren dat de opdrachtgevers van de moord vermoedelijk te vinden zijn 'in een beperkte kring die we kennen'. De Belgische consumentenorganisatie Test-Aankoop maakte vorig jaar bekend dat het in België verkochte rundvlees 'zowat het meest verdachte' in heel Europa is. De verkoop van rundvlees daalde daarna aanzien lijk, zozeer zelfs dat de beenhouwers in het land on langs in een open brief aan de koning de wanpraktij- ken met de hormonen aanklaagden. Sinds in oktober '94 een veel strengere wet in België werd aangenomen, is er volgens Santkin veel verbe terd. De vraag is alleen of de inspecteurs nog bereid zijn hun werk te doen. De ambtenarenbonden in Bel gië willen de hele maand maart een slachtverbod om een strategie uit te werken voor een betere bestrijding van de hormonenmaffia en een betere bescherming van de inspecteurs.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7