Meer angst voor criminaliteit Echte bouwvakker dreigt in museum te verdwijnen Binnenland ^Lotto-deelnemer krijgt 5,6 miljoen gulden niet Verdachte op de buis Van Leiden naar Den Haag 'Beveiliging asociaal en vaak zinloos' Winkeliers vechten om plekje in spaarsysteem GPV wil scheiding voor jong gezin bemoeilijken DENSDAG 22 FEBRUARI 1995 n Nederlands Persbur panier wil actie tegen nazi-import iaag De Tweede Kamer heeft de regering gisteren gevraagd [aatregelen te nemen tegen de verspreiding van nazi-propa- indamateriaal dat vanuit de Verenigde Staten onder meer in ïderland wordt afgezet. KRO's televisierubriek Brandpunt be- :htte zondag over de Amerikaanse neo-nazileider Gary Lauck, e per nummer 5.000 exemplaren van zijn blad in Nederland jat distribueren door onder anderen leden van de Centrumpar- '86. De fracties willen een diepgravend onderzoek naar die mg van zaken. Overigens waren de activiteiten van Lauck al Jnger bekend. 'folitie achterhaalt illegale video's .den» De politie heeft in het Limburgse Panningen een illegale zakip'eetinrichting voor videobanden opgerold, die een capaciteit fed van ongeveer 40.000 banden per maand. Twee inwoners in fen de gemeente Helden-Panningen zijn in verband hiermee enhefcngehouden. In totaal zijn 80 videorecorders en 1.500 video- pnden in beslag genomen. De illegale banden zijn voorname- n jk Disney-classics en amusementsfilms. |234 Verdachte van brandstichting gepakt bichen De politie heeft gisteren een 37-jarige man uit Wijchen der tij Nijmegen) aangehouden. Hij wordt verdacht van brand- tichting in een meubelzaak in zijn woonplaats. De verdachte )7l_ferkt bij het bedrijf. Over een motief is nog niets bekend. Op de kond van 7 februari legde een felle uitslaande brand de meu- elzaak in de as. De schade loopt in de miljoenen guldens. Door rjjJe sterke rookontwikkeling moest het treinverkeer tussen ^fijmegen en Den Bosch enige tijd worden stilgelegd. keurmerk allochtoon-vriendelijkheid en haag Voor bedrijven die allochtonen op een goede manier felijke kansen bieden, moet een keurmerk worden ingevoerd, e overheid zou vervolgens bij het verlenen van opdrachten en ubsidies aan bedrijven de aanwezigheid van allochtonen moe- ir elfen laten meewegen. Dit zijn enkele aanbevelingen van de Bajuurgroep Allochtonen. De commissie onder leiding van oud- iaatssecretaris Ter Veld presenteerde haar aanbevelingen giste- in pn aan minister Melkert van sociale zaken en werkgelegenheid. Cijfers van CBS en CRI over misdaad spreken elkaar tegen i 74-jarige J. Hoogstraten uit Brabantse Veldhoven krijgt jt de 1,6 miljoen gulden die gvan de Lotto eiste. Er is geen Avijs dat de man bij zijn Lot- agente het winnende num- ,lx had ingediend. Het formu- dat hij bewaarde, is een ,vJdpapiertje zonder enige gei lheid. Dat heeft de Haagse hter mr. F. Robbers gisteren ÉkfVat is uitgelopen op een sof, hou met een zeer kort maar Jpukkig moment op 11 juni vo- j jaar. Toen zag Hoogstraten ■mI de televisie dat op één van Mh nummers de hoofdprijs van Kg miljoen was gevallen. Dat fcek uit de gegevens op het rmulier dat de man voor z'n nas had en dat hij, naar hij pende, had laten registreren de plaatselijke agente. Hij ide naar zijn jas voor de com- iteruitdraai, die als registratie ijs dient. 'oen kwam de klap: van de drie formulieren die hij had la ten registreren, was er één dub bel door de computer gehaald, en één juist die met het win nende getal niet. De agente erkende dat ze een fout had gemaakt. Maar dat was voor de Lotto-directie geen re den te betalen. Hoogstraten ging naar de rechter en vaardde zowel de Lotto als de agente, eigenares van een speel goed- en huishoudelijke-artike lenzaak. De agente werkte op de zit ting niet meer mee. Haar advo caat zei dat de vrouw en haar werkneemster niet meer wisten of zij de formulieren hadden verwisseld of dat Hoogstraten zélf twee keer hetzelfde had aangereikt en dus zelf fout zat. De Lotto wierp het op de spelregels. Daarin staat dat ie dere deelnemer zelf moet con troleren of zijn registratiepapie ren kloppen. Doet hij dat niet, dan is de Lotto noch de agent aansprakelijk. Daarmee was de rechter het eens. assen» Het experiment waarbij de rechtbank in Assen via een televisiecamera verdachten in het huis van bewaring De Grit- tenborgh in Hoogeveen kan ho ren, is een succes. Dat is de er varing na twee zittingen waarbij zes verdachten per beeldverbin ding met de rechtbank hebben gecommuniceerd. De reserve van persrechter Van der Vinne is vrijwel volledig verdwenen: „Er is geen sprake van een grotere afstand tussen de gedetineerden en de rechtbank. Integendeel, we praten honderduit zonder be lemmeringen." Het Asser expe riment, het eerste in Europa, wordt tot nu toe alleen toege past bij zittingen waarin de raad kamer van de rechtbank moet beslissen over schorsing van de gevangenhouding. De bezwaren van de Bond van Wetsovertre ders zijn door de praktijk achter haald. De bond vreesde dat de gedetineerden het uitstapje naar de zitting zouden missen. Maar volgens Van der Vinne blijken ze liever in het huis van bewaring te blijven. Daar kunnen ze hun activiteiten voortzetten in plaats van soms uren op hun beurt te moeten wachten in een cel op de rechtbank. Op de foto is op de beeldbuis een figurant te zien. foto anp raymond rutting Steeds meer mensen, vooral ouderen, zijn bang voor cri minaliteit. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). CBS-onder zoek leert dat 60 procent van de jongeren tot 24 jaar ie der jaar last heeft van enige vorm van criminaliteit. Dit is zes maal zo veel als onder 65-plussers. Toch zijn ouderen veel banger. Meer dan 80 procent van de ouderen zegt bang te zijn 's avonds open te doen als men alleen thuis is. Bij 15- tot 40-jarigen ligt dat op ongeveer 50 procent. door op verschillende cijfers uit. De veel voorkomende crimi naliteit is in Nederland de laatste jaren niet toegenomen, aldus het CBS. Steeds meer mensen zijn echter bang. Dat lijkt vreemd, want de politie no teert wel een sterke stijging aan autodiefstallen en geweldsmis drijven, maar die is niet in het CBS-onderzoek terug te vinden. den haag anp-gpd Wordt er meer of minder gesto len? Vinden er veel of weinig moorden plaats? Daarover be staat grote verwarring. Het CBS en de Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) spreken el kaar tegen. Ze gebruiken al thans verschillende manieren van registratie en komen daar- Vorige week werd ook bekend dat cijfers van de CRI niet altijd betrouwbaar zijn. Zo schort het aan de uitwisseling van gege vens tussen de CRI en de regio nale politiekorpsen. En wat niet geregistreerd staat, is er niet, al dus de CRI. De ware omvang van de criminaliteit in Neder land blijft daarom onduidelijk. Het CBS houdt sinds 1980 jaarlijks een enquête onder mensen van 15 jaar en ouder met vragen over veel voorko mende criminaliteit, zoals auto diefstal, woninginbraak, seksu eel misbruik, mishandeling of beschadiging van een auto. In 1994 zijn op elke honderd men sen zeven geweldsdelicten ge pleegd, terwijl dat in 1982 nog acht was. Het aantal diefstallen was in 1982 en 1994 vrijwel ge lijk. Zware misdaad als moord, overvallen en handel in drugs zijn niet in het CBS-onderzoek meegenomen. Dat de criminali teit van alledag niet toeneemt, hoeft dus nog niet te betekenen dat het met de criminaliteit in het algemeen wel meevalt. Want uit ander CBS-onderzoek blijkt dat het aantal moorden en pogingen tot doodslag sterk toeneemt. Zo registreerde het CBS in de eerste negen maan den van 1994 2.600 'tegen het leven gerichte misdrijven', bijna evenveel als voor heel 1993 (2.700). De burger heeft vooral te ma ken met de veel voorkomende criminaliteit. Op basis van de CBS-cijfers zou men zich weinig zorgen hoeven te maken. Het aantal diefstallen, vernielingen en geweldsdelicten is in de pe riode 1980-'94 nauwelijks toe genomen. Alleen het aantal wo ninginbraken zou sterk zijn ge stegen. Het onlangs gepubliceerde rapport 'Criminaliteitsbeeld van Nederland in de periode 1980- '93' van het ministerie van justi tie toont weer een ander beeld. Want behalve woninginbraken is ook het aantal autodiefstallen en geweldsmisdrijven volgens dat rapport sterk toegenomen. Het verschil kan zitten in de manier van registreren, maar ook de onderzoeksmethode kan de uitkomsten beïnvloeden. De politie registreert alleen wat ze weet, terwijl het CBS antwoor den turft van ondervraagde mensen. Niemeyer moet Samson-leeuw in toom houden amsterdam anp Samson mag zijn tanden niet meer zonder waarschuwing la ten zien bij popconcerten in Nederland. Dat heeft het college van beroep van de Reclame Co de Commissie gisteren beves- tigd. Een leeuw is het symbool van Samson-shag, een produkt van de Koninklijke Theodorus Nie meyer in Groningen. Als geld schieter van grote popconcer ten verschijnt de firma met de leeuw op posters. Het college van beroep heeft laten weten dat dat niet zonder meer door de beugel kan. Voortaan zullen alle uitingen van Samson-recla- me bij popconcerten moeten worden voorzien van de waar schuwing dat roken slecht is voor de gezondheid. Voor de Nederlandse Niet- Rokers Vereniging CAN was de reclame tijdens Parkpop 1994 aanleiding voor een protest bij de Reclame Code Commisie. De Ridderkerkse CAN-werkgroep 'De pijp uit' wees ook op de manshoge borden bij andere festivals: Metropolis, Halfway Amsterdam en Pinkpop. Of de uitspraak gevolgen heeft voor de sponsoring van popconcerten wilde een woord voerder niet zeggen. Atk den haag Geconcentreerd volgt kroonprins Willem-Alexander een scheikundige proef. Dat gebeurde gistermiddag, toen de prins in de Haagse Schilderswijk het Johan de Witt-college bezocht. Eerder op de dag had hij zich officieel ingeschreven als burger van de hofstad. Daarmee kwam formeel een einde aan zijn Leidse periode. In de praktijk duurt het echter nog eventjes voor zijn verhuizing van het Leidse Rapenburg naar het Haagse Noordeinde (naast het werkpaleis van zijn moeder) een feit is. foto anp paul vreeker Beveiligingsapparatuur is in het algemeen gesproken asoci aal en in de praktijk stelt het vaak niets voor. Duidelijke uit spraken van deskundigen op dit gebied, gisteren genoteerd op een themadag over nieuwe toepassingen van elektronica. De bijeenkomst in congrescen trum De Reehorst in Ede was georganiseerd door het Cen trum voor Micro-Elektronica (CME). De term asociaal kwam van ing. T. Jansen van de ING- Bank. „Door het toepassen van technische veiligheidsmaatre gelen voorkomen wc geen cri mineel gedrag, maar verplaat sen we het risico naar onze buurman", zei hij. Het aan brengen van allerlei elektroni sche beveiligingsapparatuur bevordert volgens hem dat de criminaliteit zich voortdurend van de ene naar de andere branche verplaatst. De beveiligingsdeskundigc stak de hand in eigen boezem door te erkennen dat de ban ken zich in het verleden ook schuldig maakten aan dit aso ciaal gedrag. Door de vestigin gen te voorzien van camera's, meldsystemen en andere be veiligingsmiddelen werden an dere ondernemingen, zoals winkels, benzinestations en horecagelegenheden het mik punt van criminelen. De enige juiste manier om banken en andere instellingen te behoeden voor overvallers is volgens de ING-medewerker ervoor te zorgen dat er voor de crimineel niets te halen valt. Doordat de bankbediende te genwoordig niet zonder meer bij het geld kan komen, zijn de banken niet meer interessant voor kwaadwillenden. Op de kwaliteit van de be schikbare elektronische bevei ligingsapparaten had L. Huges van het Verzekeringsinstituut voor Preventie geen kritiek. De systemen zijn op zichzelf goed, maar de manier waarop de ge bruiker ermee omgaat, maakt ze volgens de veiligheidsdes kundige vaak nutteloos. Voorts wordt bij het installeren dikwijls niet nagedacht over aansluiting op een alarmcen trale. „Blijft inbraakbeveiliging beperkt tot het aanbrengen van elektronische apparatuur, dan is het gepiep in een verla ten pand nodeloos. Niemand reageert. Het huidige beveili gen stelt vaak niets voor en leidt alleen maar tot meer in braken en meer schade", aldus Huges. Bata: geen Air Miles, wel Qualiet? best-amsterdam anp Nederlandse winkeliers verdrin gen zich om te mogen meedoen aan het spaarpuntenprogram ma Air Miles. Tal van bedrijven kloppen echter tevergeefs aan bij Loyalty Management Netherlands (LMN), de organi sator van het programma. Bata bijvoorbeeld. De schoenenfabri kant uit het Brabantse Best, goed voor 130 winkels in Neder land en België, kreeg deze week nul op het rekest. Air Miles (inmiddels 1,3 mil joen deelnemers) wil per bran che slechts één deelnemer. Bata Nederland viste daardoor ach ter het net. De 'eer' viel name lijk al te beurt aan concurrent Hoogenbosch, in Nederland present met de winkelketens Manfield, Dolcis, Invito en Schoen Express. In verband met de enorme populariteit van spaaracties zoekt Bata nu zijn toevlucht bij Qualiet. Of het Bata daar wel lukt, valt echter te betwijfelen. Qualiet heeft volgens marke tingmanager J. Custers al con tacten met diverse ketens van schoenwinkels. Qualiet begint volgende maand met een spaar systeem in Nederland, België, Frankrijk en Luxemburg. Ande re spaarpuntenprogramma's die binnenkort van start gaan zijn: Helios, een initiatief van OAD-reizen uit Holten en de Haarlemse Trendgroep en Es Pay, een programma voor zelf standige winkeliers. Air Miles, tot nu het enige programma dat werkelijk loopt, moet vaak nee verkopen, beves tigt woordvoerster L. Stenvert. Ze wil niet zeggen hoe vaak dat gebeurt. Veel bedrijven die bij Air Miles bot vangen, komen uiteindelijk terecht bij Qualiet, aldus Custers. Deelnemers aan Air Miles zijn bij voorkeur landelijk actief. Stenvert: „Met alle respect, maar de plaatselijke bakker op de hoek kan niet meedoen. We streven nu eenmaal een bepaal de exclusiviteit na." Qualiet doet dat ook, al is het volgens Custers mogelijk dat meer win kelketens binnen één branche meedoen. Voorwaarde is wel dat ze niet in dezelfde streek ac tief zijn. Air Miles kent inmiddels 22 deelnemers, waaronder Shell, ABN-AMRO, Vendex, Albert Heijn en KLM. Mogelijk treedt ook McDonald's toe. Op de deelnemerslijst staan veel be drijven die deel uitmaken van Vendex International (onder andere Valkenburg, Kreymborg, Dixons, Perry Sport) en Ahold (Albert Heijn, Etos en Gall Gall). Etos en Gall Gall doen mee met ingang van respectie velijk 27 februari en 1 mei. Qua liet maakt pas eind volgende maand bekend wie er aan deze actie meedoen. den haag gpd ket krijgt. Deze 'coördinerend bewindspersoon' toetst de kabi netsplannen op gezinsvriende lijkheid. De overheid heeft het gezin de afgelopen jaren stelsel matig verwaarloosd, aldus het actieplan. In dat plan, 'Het gezin welge zind', schrijft het GPV onder meer: „Het gezin geeft samen hang en vitaliteit aan de maat schappij. Opgroeien in een goed gezin geeft een kind een startkapitaal voor de toekomst." Om het plan verder gestalte te geven houdt de Groen van Prin- st'ererstichting, hel wetenschap pelijk bureau van het GPV, in oktober een congres over het gezin. Pas getrouwde stellen en echt paren met jonge kinderen moe ten minder makkelijk kunnen scheiden. Dat bepleit het Gere formeerd Politiek Verbond (GPV) in zijn vandaag gepresen teerde 'actieplan voor het ge zin'. Het GPV vindt verder dat adoptie alleen binnen een wet tig huwelijk mag en wil een eind maken aan de fiscale benade ling van het gezin. Ook zou er een kinderombudsman moeten komen. Volgens het GPV wordt het tijd dat het gezin terugkeert op de politieke agenda. Er moet een minister worden aangewe zen die gezinszaken in het pak- Verbod op uitzendwerk in bouwnijverheid wankelt den haag margreet vermeulen Jarenlang hebben de vakbonden de komst van uitzendkrachten in de bouw weten tegen te hou den. Want de uitzendformule zou wel eens de on dergang van de bouwvakker kunnen inluiden, voorspelde Roel de Vries, voorzitter van de Bouw en Houtbond FNV. „Binnen de kortste keren zal 80 procent van het werk door uitzendkrachten worden gedaan voor een schamel loon en zonder dat er VUT- of pensioenrechten worden opge bouwd. En wie wil er dan nog in de bouw wer ken?", somberde De Vries in september vorig jaar. Toch gaan de bonden nu schoorvoetend ak koord met een beperkt uitzendexperiment in de bouw en bij schilders- en afwerkingsbedrijven. Want de Tweede Kamer staat op het punt het ver gunningenstelsel voor uitzendbureaus vrijer te maken en daarmee het verbod op uitzendwerk in de bouw op te heffen. In zo'n situatie kan je maar beter meedenken, vinden FNV en CNV. Maar de angst blijft dat de uitzendkracht de 'echte' bouw vakker zal wegdrukken. „Onzin", zegt J. Sinke van de Algemene Bond voor Uitzendbureaus (ABU). „Ongeveer twee pro cent van de beroepsbevolking is uitzendkracht. Waarom zou dat percentage in de bouw zoveel hoger worden? En er wordt altijd gedaan alsof een uitzendbaan levenslang is. De gemiddelde uit zendbaan duurt 57 dagen. Uitzendwerk is tijdelijk werk." Maar de bouw kent wel een uniek produktie- proces. Bouwbedrijven werken op bestelling en zijn gespecialiseerd in just-in-tinie-management met enorme pieken en dalen in de hoeveelheid werk. Daar sluit de uitzendformule natuurlijk naadloos op aan. Zeker nu steeds meer bouwbe drijven zich concentreren op het organiseren van bouwprojecten en het uitvoerende werk steeds vaker aan anderen overlaten. Volgens de vakbonden is de bouw nu al flexibel genoeg. CNV-bestuurder B. van der Spek: „Het wemelt van de tijdelijke arbeidscontracten, soms voor de duur van een jaar, maar soms ook voor een paar weken of maanden." Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt echter dat het overgrote deel van de bouwvakkers een vaste arbeidsovereenkomst heeft. Slechts drie procent van de werknemers in de bouwnijverheid en bij installatiebedrijven heeft een arbeidscon tract voor beperkte tijd en/of een contract zonder vastgelegde arbeidsduur. Dat is ver onder het ge middelde van zes procent van de totale beroeps bevolking. Daar staat tegenover dat aannemers op grote schaal personeel tijdelijk inlenen van onderaan nemers. Ook de detachering van buitenlandse bouwvakkers (vooral Britten, Ieren en Zuideuro peanen) maakt het makkelijk om pieken in het werkaanbod op te vangen. Uitzendkrachten zijn echter niet alleen flexibeler, maar doorgaans ook goedkoper. Om te voorkomen dat er op dezelfde steiger een 'dure' gewone bouwvakker en een 'goedkope' uitzendkracht staan, willen de werk gevers het loon van de uitzendkrachten aanvullen met een toeslag. Maar toeslagen kunnen altijd worden verlaagd of afgeschaft. Een ander nadeel voor de werknemers is dat de uitzend-CAO (nog) geen regelingen voor de opbouw van VUT- en pensioenrechten kent. Ruwe berekeningen tonen aan dat een uitzend kracht 20 25 procent goedkoper is dan een bouwvakker. Dat komt vooral doordat over het loon van bouwvakkers allerlei premies worden betaald waarmee de VUT wordt bekostigd, het pensioen, de vakopleidingen, de collectieve onge vallenverzekering en noem maar op. Als uitzend krachten de 'echte' bouwvakkers op grote schaal gaan verdringen, worden deze voorzieningen on dermijnd. Daar zit het allergrootste gevaar van de uitzendformule in de bouw. Ook werkgevers zijn daar trouwens beducht voor. Want 80 procent van de naar schatting 12.000 bouwbedrijven heeft minder dan 20 werk nemers in dienst. Deze kleine bedrijven zijn op eigen houtje niet in staat al die miljoenen verslin dende voorzieningen in stand te houden. Alleen al het vorstverlet kost honderden miljoenen gul dens per jaar, en de vakopleiding 200 miljoen. Tijdens het experiment met uitzendwerk in de bouw zullen de uitzendbureaus bij wijze van uitzondering de premies voor al die kostbare voorzieningen afdragen. Maar principieel hebben de uitzendbureaus daar nogal moeite mee. Ze zijn bang dat andere bedrijfstakken straks met hetzelfde idee op de proppen komen. Het verbod op uitzendwerk in de bouw is nu zo'n twintig jaar oud. De bedoeling van het ver bod was: een halt toeroepen aan malafide kop pelbazen die geen belasting en premies afdroe gen over het salaris van de arbeiders. Dat is voor een belangrijk deel gelukt. Maar voor welk deel precies, dat weet niemand. Want een aantal kop pelbazen is sinds het verbod ondergronds gegaan en niemand weet hoe omvangrijk hun praktijken precies zijn. Volgens de bonden betekent het afschaffen van het uitzendverbod in de bouw onherroepelijk een terugkeer van de malafide koppelbaas. Toch kan het ook anders uitpakken. Juist door iets wettelijk te verbieden, druk je ongewenste verschijnselen in het criminele circuit. Zo bezien zou legalisering van de uitzendformule in de bouw juist de onder gang van de illegale koppelbazen kunnen inlui den.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5