John Kenneth Galbraith: fervent strijder tegen de publieke armoede Feiten jv Meningen Economie en Kok hebben peper nodig 'veroveren' Protestanten willen Spanje Proces De Koek houdt Zuid-Afrika in spanning WOENSDAG 22 FEBRUAR11995ik COLUMN Ruim een jaar geleden lanceerde prof. dr. Rick van der Ploeg zijn plan om iedereen in Nederland weer aan de slag te helpen, on der de welluidende titel: De peper in je reet- economie. Na enige verwarring onder de collegae of hiermee burgemeester Peper van Rotterdam werd bedoeld, vlogen de collegiale wenkbrauwen in een frons (voor al die van uw scribent, dat spreekt) over dat taalgebruik uit een hooggeleerde mond. De titel van zijn plan was echter ook een hele goede vlag die de lading voor iedere Nederlander in een oogopslag dekte. Rick van der Ploeg was inmiddels kandidaat-lid voor de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, bovendien op een verkiesbare plaats. Het journalistenvolk toog derhalve en masse naar Den Haag om de minister van financiën in het derde kabinet Lubbers, tevens lijsttrekker van de PvdA, te vragen naar zijn commentaar op dit verfrissende plan. Koks commentaar was van de zuinige soort. Het is een man voor wie alles dat on der de gordel plaats vindt tot het onzegbare behoort en die niet houdt van maatregelen van formaat en al helemaal niet van weidse intellectuele vergezichten. Hij is veeleer van de soort 'doe maar gewoon dan doe je gek genoeg' en dat vinden wij heerlijk in dit land. Vandaar dat hij nu minister-president is van het paarse kabinet op een moment dat dit land meer dan ooit creatieve ideeën en intellectuele en emotionele leiding nodig heeft. Kok vergoelijkte het optreden van de dek selse professor Van der Ploeg met een ver wijzing naar diens onervarenheid en bo venal naar diens jeugdige leeftijd. Dat laatste was natuurlijk onzin, omdat de mensheid gewoon uiteen valt in jonge en oude mensen. Wim Kok was altijd al een oude kerel en Rick van der Ploeg wordt waarschijnlijk, net als ik, nooit volwas sen. De inhoud van het plan van Rick stond mij wel aan. Niet dat het iets nieuws bevatte, anderen en ik hadden er al me nig boek en column PIM FORTUYN aan gewijd, maar uit medewerker de mond van een vooraanstaande PvdA'er klonk het tamelijk revolutionair en vooral fris. Rick wilde terug naar een situatie in ons land van volledige werkgelegenheid, zodat een ieder die daar psychisch en fysiek toe in staat is, weer zijn eigen broek en die van de zijnen kan ophouden. Hij wilde dat berei ken door het recht op inkomen te vervan gen door een recht op arbeid tegen een mi nimum-inkomen, maar je moest je daar wel zelf voor inspannen. Vandaar die peper. Rick was deze mening toegedaan, omdat hij net als de meesten van ons in de loop der jaren had ontdekt dat betaalde arbeid het enige instrument is waarmee je je toe gang verschaft tot de maatschappij in soci aal èn in economisch opzicht. Kortom, neem je niet deel aan het circuit van de be taalde arbeid, dan tel je in ons soort samen levingen eigenlijk niet mee en verlies je elk perspectief op een zinvol leven waar ook groei in zit. Ik was benieuwd hoe dit zou aflopen, want ik had Rick leren kennen als een bel hamel, maar ook als iemand die zich niet gemakkelijk liet muilkorven en in de hoek laat manoeuvreren. Die Kok zou er nog van lusten. Na de formatie van het paarse kabinet- Kok dacht ik dat Rick de peper in de reet van het paarse kabinet zou worden. Dat nu blijkt ijdele hoop te zijn. In het begin denk je nog, die man moet zich inwerken, het komt nog wel, maar na verloop van tijd be gin je de hoop op een frisse start te verlie zen. Veeleer blijkt minister Wijers van eco nomische zaken de functie van peper te vervullen. Hij probeert van alles, van de winkelsluitingstijden tot negatieve inkom stenbelasting voor de laagstbetaalden. Alle maal proefballonnetjes om eens te kijken hoe ver hij kan komen. Een man van D66, wie had dat kunnen denken. Overigens loopt Wijers het risico om de intellectuele Maij-Weggen te worden van het paarse kabinet. Of om een CDA-kamer- lid te citeren: gelanceerd als een raket en eindigend als vuurwerk. Dat zal vooral ge beuren als hij onvoldoende rugdekking krijgt in het kabinet en de Kamer. Wat dat betreft ziet het er niet rooskleurig voor hem uit. In het kabinet heeft hij alleen de steun van de WD-minister van financiën. Premier Kok en de PvdA-minister van so ciale zaken, Ad Melkert, zitten weer geheel op de toer van de banenplannen en het hier en daar wat snijden. Een complete verbou wing van de verzorgingsstaat en een struc turele herziening van de werknemersverze keringen, zoals Rick van der Ploeg bijvoor beeld wilde, valt van hen niet te verwach ten. De wens van minister Wijers en van Rick om de arbeidskosten drastisch te verla gen en de inzet van de arbeid dramatisch te flexibiliseren, zodat eenieder die dat kan in dit land weer aan de slag kan, zal op deze manier nooit worden ingewilligd. Kok en zijn partij vertegenwoordigen een uiterst conservatieve orde van gevestigden, die de buitenstaanders effectief buiten de deur houden. De drie miljoen mensen bij voorbeeld die in ons land zonder betaald werk zijn en bovendien elk perspectief ont beren- om daar ooit weer voor in aanmer king te komen. Rick is in geen velden of wegen te beken nen en beperkt zich tot het hem door de PvdA-fractie toegewezen gebied van de openbare financiën. Jammer van zo'n leuke jongen met frisse ideeën. Begin deze week is in Pretoria het eerste proces be gonnen tegen een voormalig lid van de Zuidafri- kaanse veiligheidsdienst. Kolonel Eugene de Koek moet zich verantwoorden voor meer dan 120 aan klachten, waaronder moord, ontvoering en illegale wapenhandel. Bij de openingszitting verklaarde De Koek dat hij onschuldig is. Verwacht wordt dat het proces meer dan een jaar gaat duren. Het proces tegen de 45-jarige De Koek wordt met spanning gevolgd, omdat het kan leiden tot een lawine aan onthullingen over de werkwijze van politie en vei ligheidsdiensten in de jaren van de apartheid. De Koek, commandant van de Vlakplaas-eenheid, was de spil van een groot aantal operaties die met openlijke of stilzwijgende instemming van hogerhand werden uit gevoerd. Dat de getuigen, veelal voormalige collega's en men sen van de geheime dienst, veel te vertellen zullen hebben, blijkt uit de verhalen die nog voor het begin van het proces zijn uitgelekt. Zo bevestigde de voor malige Zuidafrikaanse spion Craig Williamson het af gelopen weekeinde de beschuldiging dat de bom die in 1982 in Maputo een einde maakte aan het leven van de vooraanstaande ANC'er Ruth First het werk was van de Zuidafrikaanse politie. First werd gedood met een pakje dat door de Zuidafri kaanse veiligheidsdienst op het vliegveld Jan Smuts bij Johannesburg was onderschept en bewerkt. De bom was eigenlijk bestemd voor Joe Slovo, de man van Ruth First. Net zo'n 'bewerkt' pakje was verantwoor delijk voor de dood van een andere ANC'er en haar zesjarige dochterje in Angola. De Koek zou in het team hebben gezeten dat de bommen prepareerde. Eugene de Koek leidde vanaf 1985 de Vlakplaas-een heid, een elitekorps gespecialiseerd in terrorismebe strijding. De eenheid organiseerde ondermeer de doodseskaders die anti-apartheidsactivisten uit de weg ruimden, maar ook werden ingezet om mogelijke verraders uit eigen gelederen het zwijgen op te leggen. Verder wordt de Vlakplaas-eenheid verantwoordelijk gehouden voor zogenaamde 'derde macht'-activitei- ten. Met die term wordt de inmenging van de geheime dienst in de zwarte woonwijken aangeduid die tot doel had het politieke geweld tussen de verschillende zwar te organisaties zo hoog mogelijk op te stoken. De Vlak plaas-eenheid werd in 1990, na de legalisering van het ANC en de andere anti-apartheidsorganisaties, offi cieel ontbonden, maar de leden bleven ook daarna be trokken bij derde macht-activiteiten. Het proces tegen De Koek is een direct resultaat van de onderzoeken van de zogenoemde Goldstone-com- missie, die beginjaren negentig werd ingesteld om al le beschuldigingen over moordcommando's en derde macht-activiteiten van politie te onderzoeken. De Koek nam in 1993 ontslag bij de politie en kreeg toen een gouden handdruk van meer dan 600.000 gulden. Niet alle beschuldigingen tegen hem hebben te maken met zijn politiewerk. De Koek geldt als een 'charismatische en meedogenloze bedrieger' die zijn positie als Vlakplaas-commandant ook heeft gebruikt om zijn eigen portemonnee te vullen. Zo zouden hij en zijn mannen tienduizenden guldens in eigen zak hebben gestoken, die ze van het politiehoofdkwartier hadden gekregen om niet-bestaande informanten uit te betalen. Maar de voornaamste beschuldigingen tegen De Koek hebben betrekking op zijn geheime dienst-activiteiten. De Koek vervulde een centrale rol, maar hij werkte niet alleen. Kort voor begin van het proces nam het hoofd van de politierecherche luitenant-generaal Jo- han le Roux ontslag. Hij was betrokken bij een van de moorden waarvan De Koek wordt beschuldigd. Hij verklaarde dat hij vreesde dat zijn achtergrond bij de veiligheidspolitie een negatief effect op zijn carrière zou hebben. Het proces tegen De Koek zal mogelijk ook duidelijk heid verschaffen over de rol van oud-minister van jus titie Adriaan Vlok, die wegens een uitgelekte getuigen verklaring ondermeer betrokken was bij de bomaan slag in 1981 op het Khotsohuis, het Zuidafrikaanse hoofdkwartier van de Wereldraad van Kerken. Voor de getuigen is de samenwerking met justitie is niet geheel ongevaarlijk. De voorganger van De Koek in Vlakplaas, oud-politieman Dirk Coetzee, die het b< staan van doodseskaders in 1989 voor het eerst open baar maakte, is in het verleden verschillende malen bedreigd. Zo'n 37 mensen die voor de Goldstone-commissie hebben getuigd, zijn samen met hun familieleden in een beschermingsprogramma opgenomen dat volgei Amerikaans model zorgt voor een geheel nieuwe idei titeit, een nieuw bestaan en eventueel met behulp va plastische chirurgie een nieuw uiterlijk. Dat program ma kwam in 1992 van de grond, nadat bleek dat veel getuigen anders te bang waren om te praten. De medewerkers van De Koek zijn nog steeds op vriji voeten, al loopt tegen een deel van hen een onder zoek. Ook De Koek had na zijn arrestatie mei vorig ja om vrijlating op borg gevraagd, maar dat werd gewei gerd. Er bestond de vrees bestond dat hij zou vluchte en bovendien waren getuigen bang voor hun leven. Zelfs in de cel slaagde hij er nog in om sommigen vai hen telefonisch te bedreigen. Hoe serieus dat soort b dreigingen worden genomen, blijkt uit het feit dat Jai d'Oliveira, de openbaar aanklager in het Vlakplaas- proces, van een lijfwacht is voorzien. KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT 'In een behoorlijke samenleving mag er geen uitgesloten onderklasse zijn Toen hij op een zater dagmiddag in 1958 door de Leidsestraat liep, ging Joop den Uyl even langs bij boekhandel Bas. „Met de trefzekere hand die men op die leeftijd nog heeft", stelt hij in een de ze week posthuum gepu bliceerde lezing, „begaf ik mij naar de boeken kast en zag daar een nieuw boek van John Kenneth Galbraith, The affluent society (de eco nomie van de overvloed), en schafte mij dat aan". Het boek zou de rode draad worden van Den Uyls in 1963 verschenen rapport Om de kwaliteit van het bestaan, dat tien tallen jaren lang richting- bepalend zou blijven voor de PvdA. De Nationale Garde kijkt toe bij een brandend huis in Los Angeles, waar na de mishandeling van Rodney King door blanke agenten de opgekropte woede van de armen over hun uitzichtloze situatie tot een enorme uitbarsting is gekomen. foto afp The affluent society is waarschijnlijk het invloedrijkste van de vele tientallen boeken die de nu 86-jarige econoom John Kenneth Galbraith het licht heeft doen zien. Het boek werd in 1970 zelfs opgenomen in een of ficiële lijst van Books That Changed America. Centraal in het boek staat wat Galbraith de sociale (on)balans noemt: de private rijkdom tegenover de publieke ar moede. Hij illustreerde dat met een beroemd verhaal over een kampeertochtje: ,,De familie gaat op weg in zijn van airconditioning, stuur- en rembekrachtiging voorziene slee. Ze rijden over slecht onderhouden wegen met ber gen rotzooi in de berm en zien overal telefoon- en elek- triciteitspalen met kabels die al lang onder de grond hadden moeten liggen. Ze rijden door naar de country side, die bijna onzichtbaar is door de opzichtige recla meborden en eten hun in de koelbox meegenomen exquise hapjes langs een vervuild riviertje, 's Avonds zetten ze hun prachtige nylontent op in een park dat vergeven is van de rommel en wat obscure personen. En misschien dat ze, net voordat ze op hun comforta bele luchtbedden in slaap vallen, zich nog even afvra gen of dit nu inderdaad dat perfecte Amerikaanse sys teem is". De sociale onbalans is een van de hoofdthema's van Galbraiths werk. De econoom bekritiseerde die niet al leen in 1958, maar ook 34 jaar later in zijn vlak voor de rassenrellen in Los Angeles verschenen boek The cultu re of contentment (de cultuur van zelfgenoegzaamheid). Daarin hekelde hij fel de Amerikaanse middenklasse, die het niet interesseert dat meer dan 30 miljoen land genoten onder de armoedegrens leven. Er zijn maar drie dingen die die zelfgenoegzaamheid kunnen doorbreken, voorspelde hij: een diepe recessie, een rampzalig verlopende militaire interventie of een opstand van de have-nots in de getto's. Het werd het laatste. Even was er aandacht voor de armoede in de rijkste economie ter wereld, maar Bush' opvolger Clin ton heeft inmiddels het hoofd gebogen voor de weer in zijn zelfgenoegzaamheid teruggevallen middenklasse. Niet dat Galbraiths ideeën in de VS nooit navolging hebben gekregen. Zo was hij betrokken bij de war on poverty, de opzet van een bescheiden verzorgingsstaat in de jaren zestig door de zelf in bittere armoede opge groeide president Johnson. Maar wat van Johnsons Great Society van de grond kwam, werd tot Galbraiths teleurstelling in de Reagen-jaren even zo hard weer af gebroken. In Europa is Galbraiths werk altijd op veel vruchtbaar der bodem gevallen. Niet verwonderlijk gezien de hier veel oudere traditie van sociale wetgeving, met name in Duitsland en Engeland. En in de inhaalrace die Neder land na de Tweede Wereldoorlog inzette, vond Gal braith een invloedrijk pleitbezorger in PvdA-voorman Den Uyl door Drees jr. ooit zelfs betiteld als profes sor Uylbraith. Volgens de klassieke economische ideeën moet de overheid zich zo min mogelijk bemoeien met de eco nomie en vraag en aanbod hun werk laten doen. Laat de consument zelf maar uitmaken wat hij wil kopen en voor welke prijs. Het is echter dat idee van consumen- tensoevereiniteit dat Galbraith altijd fel heeft aangeval len. De consument wordt volgens hem gemanipuleerd door het bedrijfsleven, dat hem via de reclame steeds nieuwe produkten aansmeert en wijsmaakt dat al die onbenul lige nieuwigheden onmisbaar zijn om gelukkig te wor- den. Maar in feite dient al die produktie geen enkel an der doel dan de produktie zelfwerk, inkomen en ui teraard forse winsten. Galbraith fulmineert vooral omdat parallel aan het idee van consumentensoevereiniteit overheidsgoederen als gratis (basis) onderwijs, sociale zekerheid en huisvesting voor lagerbetaalden verdacht worden gemaakt. Die vloeien immers niet voort uit een 'vrije keuze' van de consument, maar worden hen opgedrongen. PvdA-econoom en Galbraith-fan Hans van den Doel had op dat verwijt steevast zijn antwoord klaar. Hij vroeg steevast zijn studenten wat volgens hen belang rijker was: goed onderwijs of een elelrirische tanden borstel. Galbraith legt ook een puur economisch argu ment in de schaal: maatschappijen die hun burgers geen fatsoenlijk bestaan (kunnen of willen) garanderen, zijn instabiel. Zo bezien schept de verzorgingsstaat de voorwaarden voor een bloeiend bedrijfsleven. Want wie zet een be drijf op in een maatschappij waar sociale onlusten of massale stakingen vele jaren van hard werken in één klap teniet kunnen doen zoals menig winkelier in John Kenneth Galbraith. archieffoto ap P nit r Los Angeles overkwam. Verdedigers van de Ne|i 1 landse verzorgingsstaat gebruiken het argume^e met graagte en wijzen op de maatschappelijke^ j biliteit waarvoor het sociale vangnet zorgt. c Zo uitgesproken als Galbraith in zijn meer danj t dertig boeken de richting aangeeft, zo vaag is 's werelds bekendste econoom helaas in de conci uitwerking. Oud-journalist en Galbraith-bewoiP raar Jan Beishuizen legt die zwakte genadeloosH| bloot in zijn prachtige proefschrift John Kennel^ Galbraith, het economisch denken van een dissiv dent, de 2,04 meter lange reus uit Vermont heeT een vreselijke hekel aan cijfers. Het is niet allee^ een reden waarom hij door veel vakgenoten m|u als sociaal-filosoof dan als econoom wordt gez^ maar zaait ook twijfel aan de onderbouwing erlr houdbaarheid van zijn uitgesproken denkbeelc Het beperkt ook zijn belang voor praktische dis cussies, bijvoorbeeld over die over de verzorgingssta Voor wie met Europese ogen kijkt naar de 'Amerikai se toestanden', kan voor de richting moeiteloos bij <1 braith terecht. Maar voor wie met diezelfde ogen kij| naar de veel uitgebreidere Europese verzorgingsstat is dat een stuk lastiger. Hoe hoog is een rechtvaardig sociaal minimum? Kul nen sociale uitkeringen ook verlammend werken? Is een grens waarbij het beslag van de collectieve sect<j op het nationaal inkomen contraproduktief wordt? If zo ja, waar ligt die dan? Maar hoe dan ook kan de paarse coalitie, die meer 11 markt en minder overheid hoog in het vaandel heeff' waarschuwing van Galbraith ter harte nemen die hiP een jaar geleden liet horen tijdens een lezing in Card' „In een behoorlijke samenleving mag er geen uitgeéf ten onderklasse zijn. Alleen dan is een samenleving;' mogelijk die verschillen in'normen en waarden erk^' en accepteert. Degenen die nu zijn uitgesloten, zijnr terug te brengen door beloften, gebed of lezingen va' politici. Het vereist praktische, concrete maatregelei van de kant van de moderne staat". Jan Beishuizen: John Kenneth Galbraith, het ecom mische denken van een dissident. Uitgeverij Boom 43,50 - Spanje is van oudsher een door en cf katholiek land, waar de protestanten: nooit enige voet aan de grond hebb{ gekregen. Van de bevolking is officie meer dan 90 procent katholiek, al bé zoekt slechts een derde van hen regt matig de mis. Journalisten spreken c ook over 'katholicisme è-la-carte' Het gezag van de RK Kerk is de afgel pen decennia flink afgenomen. Ondj Franco was de katholieke kerk de staatskerk. De scheiding tussen kerl^ staat is een feit geworden en het soc listische tijdperk van Felipe Gonzéle heeft een verdergaande secularisatie zien gegeven. De paus zei in 1993 b^ zijn bezoek aan Spanje, dat de Spanj jaarden God hebben ingeruild voor i 'consumentisme'. Aan de andere kaj hebben de diverse kabinetten-Gonzj de katholieke kerk met enorme staaj subsidies gesteund. DEN HAAG ANP Fundamentalistische protestantse kerk genootschappen willen het katholieke Spanje rijp maken voor het protestan tisme. Protestantse organisaties uit de Verenigde Staten zijn met een uitge breide en uitgekiende publiciteitscam pagne begonnen om het monopolie van de katholieke kerk te breken. De cam pagne wordt ook in het buurland Por tugal gevoerd. De Spaanse media kwamen vorige week met paginagrote artikelen over de cam pagne van de rechtse christenen. De fundamentalisten willen het Spaanse axioma doorbreken 'dat God katholiek is', schrijft de liberale krant El Mpndo. De Spaanse kranten citeren verschillen de bronnen die er op wijzen dat de campagne uit de koker komt van de de Amerikaanse mulitimiljonair en evan gelische christen Arthur S. DeMoss. Vol gens El Mundo is ook de Amerikaanse televisiedominee Billy Graham betrok ken bij het evangelisatieproject. De initiatiefnemers willen vóór het eind van deze maand gratis een miljoen boe ken verspreiden. In de metro's van de grote steden, in de kranten en op televi sie verschijnen grote posters en recla meboodschappen met afbeeldingen van de zanger Cliff Richard, de Spaans- /Braziliaanse voetballer Donato en de Spaanse judoka Manuel Orgaz. „Achter de campagne zit geen enkele kerk", zegt Donato, die de afgelopen maanden furore heeft gemaakt in het Spaanse nationale elftal. „Het is slechts een getuigenis van ons geloof in God." De Spaanse organisaties die het publici- teits- en campagnewerk verrichten, zeg gen per dag 50.000 telefoontjes te krij gen over de actie Fuerza para vivir (kracht om te leven). Woordvoerders van Spaanse evangeli sche organisaties zeggen officieel niet op de hoogte te zijn gesteld van de ac tie, maar zich er wel in te kunnen vin den. Een woordvoerder van de adven tisten zegt echter de campagne 'opper vlakkig' te vinden. De katholieke kerk staat 'perplex' van de publiciteitscam pagne van de evangelisten. Onthullingen verwacht over werkwijze politie en veiligheidsdiensten TOM JANSSEN - it m W-vvt writ wo* 'R sank

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2