Wervelend debuut voor Glenn Helder Ook Valckx niet op debutantenbal Q Sport 'Vertrouw op Bergkamp en gij zult oogsten' CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 - 356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 'Ik red het bij Arsenal, daar ga ik vanuit' londen renze lolkema Vandaag worden zijn synthesizer en drumstel overgevlo gen. En gaat hij op zoek naar woonruimte in Londen waar hij zich de komende drieënhalf jaar thuis moet voe len. Bovendien weet Glenn Helder al welke auto hij bin nenkort uit de showroom van de BMW-dealer ophaalt. „Als dat er allemaal maar is, pas dan kan ik me echt lek ker voelen." Gisteravond maakte hij zijn nieuwe werkge ver voor even gelukkig. Helders glanzende debuut tegen Nottingham Forest eindigde in de eerste thuiszege voor Arsenal sinds oktober; 1-0 dankzij een treffer van Chris Kiwomya. duurd? Iedereen staat er ach ter." Helder maakte een wervelend debuut voor zijn nieuwe brood heer. Samen met de onlangs van een drugs- en alcoholver slaving afgekickte Paul Merson was de international de gevaar lijkste aanvaller van een stroef draaiende topclub. Helder eta leerde zelfs een positieve vorm van arrogantie, als bewijs dat hij lekker in zijn vel zat. De inte rim-coach van Arsenal, Stewart Houston, stelde Helder als lin kermiddenvelder op. Het had enige tijd nodig eer Helder zich zelf was. Vervolgens was hij op dreef en leek nauwelijks nog te stuiten. Enthousiasme Vooral één actie in de eerste helft zorgde voor enthousiasme onder de 35.000 toeschouwers. Helder zette twee verdedigers met een verfijnde beweging voor schut, om vervolgens Merson aan te spelen. Die schoot echter net over. Ook de klussen in de tweede helft klaar de Helder simpel. „Ik voel me lekker", zei Helder gisteravond. Nottingham Forest, de tegen stander van gisteravond, zat in de rats. „Brian verzekerde me dat hij beter was dan Glenn", aldus Forest-manager Frank Clark. „Maar daar heb ik weinig van gemerkt." "I.Ik heb er een paar lekkere gpd-verslaggever Zijn eerste werkdag voor Ar senal zal Glenn Helder (26) nog lang heugen. Het was namelijk de laatste voor degene die hem vorige week met een lucratief contract verleidde Vitesse spoorslags te verlaten. George Graham kreeg gisterochtend de zak van het bestuur van de Lon- dense Premier League-club, omdat de Schotse manager zich verrijkt zou hebben met trans- fergeld dat hem niet toebehoor de. Graham verduisterde vol gens nog niet bewezen feiten ruim 750.000 gulden toen Ar senal in '92 de Deen John Jen sen aankocht. Graham reageer de gisteren gebelgd op de de sastreuze maatregel van zijn ba zen. Hij kondigde juridische stappen aan. Grahams ontslag overscha duwde Helders debuut op Highbury. De Leidenaar kon er niet mee zitten. „Ik vind het jammer natuurlijk, maar ik ben niet ongerust of zo. Ik ga niet vrezen voor mijn plekkie. Ieder een in de club wilde mij graag hebben. Ik heb trouwens hele maal niet zo lang met Graham gesproken, veel meer met ande re mensen van Arsenal. Waar om denk je dat die contractbe sprekingen zo lang hebben ge- Basketballer in Italië overleden fabrianoDe 24-jarige Amerikaanse basketbal-speler Samuel Mitchell, die maandag dood in zijn appartement werd gevon den, lijkt te zijn overleden door koolmonoxydevergiftiging als gevolg van een defecte geiser. Dat is volgens de politie de voor lopige conclusie van een lijkschouwing die gisteren werd ver richt door dokter Mariano Cingolani van het regionaal zieken huis in Ancona. Mitchell speelde sinds december in de Italiaanse competitie voor het team van Fabriano-Turboair. Cantona voor de rechter londen Eric Cantona moet op 23 maart in Londen voor de rechter verschijnen. Na een urenlang verhoor stelde de Engelse politie dinsdag de Franse sterspeler van Manchester United offi cieel in staat van beschuldiging. Cantona, tijdens de ondervra ging bijgestaan door een advocaat van zijn club, is aangeklaagd wegens mishandeling. De Franse international verloor op 25 ja nuari de controle over zichzelf. Bij het verlaten van het veld na een rode kaart sprong hij over de omheining en deelde een trap uit aan een een sarrende supporter van Crystal Palace. Columbiaanse renners verongelukt manizales Drie Colombiaanse profwielrenners uit één ploeg zijn dinsdag bij een verkeersongeluk in Manizales (midden-Colom- bia) om het leven gekomen. Het drietal, Nestor Mora (30), Au- gusto Triana (27) en Herna Patino (28), raakte levensgevaarlijk gewond tijdens een training met hun ploegmakkers van Man- zana/Postobon. Op weg naar het ziekenhuis overleden ze. Een vierde renner van de groep, Asdrubal Patino, is ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. Vandaal had kaartje via Seaman londen De doelman van het Engelse voetbalelftal, David Seaman, zit in een lastig parket. Hij leverde een Engelse voetbal supporter een toegangskaartje voor de interland tussen Ierland en Engeland. De supporter werd opgepakt wegens vandalisme. De Engelse voetbalbond (FA) stelt nu een onderzoek in. De Eu ropese voetbalbond UEFA heeft dinsdag een duidelijke indicatie gegeven dat het Europese kampioenschap in 1996 gewoon in Engeland wordt gehouden. Bovendien hoeven de Engelsen geen hekken te plaatsen rond de velden. Schorsing voor neusbijter londen Wimbledon heeft Vinnie Jones drie duels geschorst. De Engelse voetbalinternational beet na afloop van de wegens rel len gestaakte interland Ierland - Engeland een journalist van de Daily Mirror in de neus. De verslaggever stelde volgens Jones lastige vragen. Katwijk ontvangt FC Den Haag leiden Zaterdageersteklasser Katwijk speelt zaterdag een oefen wedstrijd tegen FC Den Haag. De wedstrijd tegen de eerstedivi- sionist wordt gespeeld op De Krom en begint om 15.00 uur. Utrecht door met Vonk-Du Chatinier utrecht gpd FC Utrecht maakt het seizoen af met Henk Vonk en Ton du Cha tinier op de bank. Gisteren kwam het bestuur tegemoet aan de wens van de spelersgroep, die zich maandag unaniem uit sprak voor het duo als opvolger van Leo van Veen. Mister FC Utrecht legde vrijdag zijn func tie neer. Zowel Vonk (Oefenmeester 1) als Du Chatinier (Oefenmeester 2) beschikt niet over het hoog ste trainersdiploma, Coach Be taald Voetbal. Niettemin zal de Vereniging Voof Oefenmeesters Nederland (WON) volgens FC Utrechts directeur Ad Zonder land geen bezwaar maken tegen deze tussentijdse oplossing. De vakbond zal het bondsbestuur van de KNVB adviseren dispen satie te verlenen, mits de club binnen redelijke termijn een bevoegde trainer aanstelt voor het nieuwe seizoen. Vonk (53) en Du Chatinier (37) gaan zich belasten met een dubbele taak. Hoofd opleidin gen Vonk blijft de A-junioren trainen en coachen, Du Chati nier de B-junioren. Zij zullen de taken verdelen, maar Vonk heeft de eindverantwoording. Glenn Helder voor het eerst te bewonderen in het shirt van Arsenal. De Leidenaar, op de huid gezeten door Steve Stone van Forest, speelde een goede wedstrijd. foto ap dagen opzitten", vervolgde hij. „Ik ben goed opgevangen en de mensen blijken ontzettend aar dig. Vooral met Ian Wright, hij was vanavond helaas geschorst, kan ik het goed vinden. Toen ik van Sparta naar Vitesse ging zei ik 'de sfeer kan nooit beter als op Spangen'. Dat heb ik nu weer. Ik mis Vitesse best wel, de sfeer kan eigenlijk nergens beter zijn. Maar je weet het niet. Wright is de gekste van de se lectie, maar ik heb tegen hem gezegd, over twee weken ben ik net zo gek." Zijn op optimisme gebaseer de levensvisie moet het driejarig contract bij Arsenal tot een suc ces maken, denkt Helder zelf. „Ik red het hier wel, daar ga ik vanuit." Toch is Helder een fa milieman die maar moeilijk los kan komen van zijn bloedver wanten in Leiden. Dat was ooit de reden waarom hij op 20-jari- ge leeftijd op het allerlaatste moment voor Sparta koos en niet voor Roda JC. „M'n koffers stonden klaar. Toen kwam Sparta met hetzelfde bod. Ik hoefde toen niet lang na te den ken. Rotterdam is een half uur tje van Leiden. Als ik naar Kerk- rade was gegaan, had ik twee stappen in één keer moeten malcen. De eerste van amateur- naar profvoetbal en de tweede weg van m'n familie. Nu hoefde ik er maar één te maken." Wat dat betreft biedt Londen uitkomst. „Het is maar een uur tje vliegen. Ik ben van plan als we niet op zondag hoeven te voetballen naar huis te gaan. En dan op maandag weer terug." Arsenal is voor Helder in elk ge val de droom waar hij jarenlang van watertandde. „Ik kan het maar moeilijk geloven. Maar ik denk nu professioneel. Hier voetbal je voor." Geblesseerde PSV'er vervangen door Van de Looi van Vitesse oisterwuk ype minkema gpd-verslaggever Stan Valckx, weet bondscoach Guus Hiddink, speelt nog als zijn voet haaks op zijn been staat. „Een type dat je tegen zichzelf in bescherming moet nemen." Dat deed de bonds coach gisteravond. Hij stuurde de verdediger van PSV, gebles seerd aan de enkel, weg. De se lectie van Oranje voor de inter land tegen Portugal werd aan gevuld met - hoe kan het ook anders - een nieuwe debutant: Erwin van de Looi van Vitesse is nummer zeven. Drie daarvan - Kreek, Verlaat en Vurens - staan vanavond in de basis. Oranje gaat de geslepen en ervaren Portugezen in Eindho ven met drie verdedigers be strijden die samen één heuse interland hebben gespeeld. Al leen Johan de Koek speelde ooit - op 24 februari'93 tegen Turkije (3-1) - in Oranje. Hij werd daar na niet meer opgeroepen. Frank Verlaat, de libero van Auxerre, en Michel Kreek (Padova) zijn echte debutanten. Edwin Vu rens gaat het vanavond als 'rechterspits proberen. Hiddink maakte gisteravond - na de laatste training - zijn op stelling al bekend. Op dat mo ment had hij Valckx nog niet bij zich geroepen. Erwin van de Looi, voorstopper van Vitesse en vijf keer Jong Oranje, was zich op dat moment ook nog nergens van bewust. Hij mocht gisteravond in allerijl zijn kof fers nog pakken. Met het vertrek van Valckx is ook de laatste PSV'er verdwe nen. Numan is al geruime tijd geblesseerd. Zoals bekend heb ben de acht Ajacieden de inter land geboycot. Feyenoord en Roda JC (3) zijn nu de 'hofleve ranciers' van Oranje. Valckx liep zijn enkelblessure op tijdens de training van maandagmiddag. Hij blesseerde zichzelf. Het zag er aanvankelijk alleszins redelijk uit. Ook de PSV'er was redelijk optimistisch. Gistermiddag Stan Valckx (links) moest afhaken in de Oranje-selectie nadat hij op de training een enkelblessure opliep. Vi- tesse-speler Erwin van de Looi vervangt hem. archieffoto anp moest hij het afsluitende partij tje voortijdig verlaten. Daarvoor had hij buiten de groep oefe ningen gedaan. Hiddink: „Ik ken Valckx natuurlijk al jaren. Ik moest de beslissing zelf nemen, hij kan dat niet. Ik ga niet gok ken." Bergkamp Wat bleef er nog over? Twee en een halve debutant in de defen sie, Bosz, Jonk, Winter (achter de spits) en Witschge op het middenveld en Roy en Vurens flankeren de diepe spits Berg kamp. Hiddink heeft nog geen tijd gehad om de positie voor Berg kamp toe te lichten. „Dat krijg je met zo'n korte voorberei ding", zei de bondscoach. Wim Jonk is bij absentie van Ajacied Blind aanvoerder. Er zullen nog meer debutanten een kans krij gen. Hiddink mag naar harte lust wisselen en zal dat van avond ook doen. Het basisteam van Oranje: De Goeij; De Koek, Verlaat, Kreek; Bosz, Jonk, Winter, Witschge; Vurens, Bergkamp en Roy. Massimo Moratti wordt wellicht niet de nieuwe voorzitter van Inter, maar hij is ze ker de belangrijkste aandeelhouder en be leidsbepaler na de paleisrevolutie. De telg uit het voorzittersgeslacht-Moratti twijfelt of hij de hamer ter hand zal nemen. Werk nemers van zijn bedrijf hebben hem dat om zakelijke redenen ontraden en Moratti lijkt daar gevoelig voor te zijn. Veel zal er niet veranderen aan de nieuwe situatie. Presi dent Pellegrini heeft zijn aftreden al geratifi ceerd. Door veel Inter-fans wordt de periode Pellegrini (1984-1995) als een duur inter mezzo beschouwd. De aftredende voorzit ter bleef altijd in de schaduw van Angelo Moratti staan, ondanks dat hij voor meer dan 200 miljoen gulden spelers recruteerde. Kosten noch moeite werden gespaard om vedetten als Rummenigge, Brady, Scifo, Matthaus, Klinsmann en Sjalimov in dienst te nemen. De investeringen leverden weinig op: een fraai kampioenschap in 1989 en twee UEFA-bekers, maar vooral veel tegen vallers. Bij de financiële afwikkeling van de overname zal Pellegrini er een slordige veertig miljoen bij inschieten. Ongeveer de som die hij aan Ajax beloofde om Jonk en Bergkamp te contracteren. Het Nederland se duo is onbedoeld de nagel aan zijn doodskist geworden. Toch blijft Pellegrini zijn Nederlandse werknemers tot in het graf trouw.Als ik mijn opvolger een advies mag geven: vertrouw op Bergkamp en gij zult oogsten", luidde de laatste frase van zijn af scheidsrede. Ver weg van de Ne derlandse wind en regen zitten de voetballers van Noordwijk hoog en droog in de Oosten rijkse bergen. Onder de bezie lende leiding van trainer Ruud Bröring genieten de voetballers (met bestuurders, begeleiders en sponsors) van een korte skivakantie in Stumm. Afgelopen zaterdag reisde het gezelschap goedgemutst af naar de Alpen. Ze waren goed uitgerust en 'heel', want de wedstrijd bij Marken werd wegens slechte omstandighe den van het veld afgekeurd. Men verkeerde in de weten schap dat de bloemetjes bui ten konden worden gezet. Want er hoeft komende zater dag immers niet gespeeld te worden. Dus skiën en apres- skiën dus! Zum wohl! Elftalleider Siem van Beveren zwaaide de Oostenrijkgangers zaterdag uit op de Duinwete ring. De ex-speler van het roemruchte Noordwijk had een onbestemd gevoel toen hij Bröring en zijn gevolg zag wegrijden. „Als de KNVB maar niet be sluit om Marken - Noordwijk voor komende zaterdag in te lassen, flitste door het hoofd van Van Beveren. Maandag viel de on heilsboodschap op de deur mat van secretaris Cees Spaanderman. Een telegram, van de KNVB. Spaanderman en Van Beveren voelden het al aan: Vastgesteld voor zaterdag 25 februari: Marken - Noord wijk. Die mededeling sloeg in als een bom. Siem van Beveren probeerde nog te redden wat er te redden viel. Een skiva kantie met veel lol en schnapps is nu niet bepaald de meest ideale voorbereiding voor een competitiewedstrijd. Hij belde daarom naar de competitieleider in Zeist met het verzoek om het duel naar 4 maart te verplaatsen. Van Beveren: Daar wilden ze niet aan be ginnen. Als de wedstrijd zater dag wordt afgelast, kan-ie al tijd nog naar 4 maart worden verschoven. Dat is nu eenmaal aldus Drewel het beleid." grens had toen zijn vlag laten wapperen en geroepen 'boet 'nspul'. Dat is plat Gronings voor buitenspel. Vink had echter 'boerenlul' verstaan. Dus de man aan de zijlijn kon inrukken. Einde bericht. „Leuk voor de krant zo'n stuk je," zegt Vink. Inderdaad, dit zijn nou de krenten in de pap. En heel wat leuker dan een arbiter die in het nieuws komt omdat-ie in elkaar is getimmerd op het toilet bijvoorbeeld. Vink: „Er klopt alleen niets van. Ik weet niet wie zoiets in de we reld heeft geholpen. Het ging inderdaad om een buitenspel- geval. Toen de grensrechter met zijn vlag omhoog bleef staan ben ik naar hem toege gaan. Ik zeg 'u kunt de vlag weer omlaag doenwant ik heb het anders gezien. Toen zei hij jullie westerlingen flui ten altijd in het voordeel van Ajax, je bent een boerenlul'. Ik verstond het heel goed en heb hem weggestuurd, vervolgens is alles ook in mijn rapport vermeld. Of de man wordt ge straft is verder niet mijn zaak. Vink heeft het geval zelf niet naar buiten gebracht. De grensrechter van Veendam ook niet. Maar na de eerste- divisiewedstrijd Heracles - Veendam van zaterdagavond kwam het aan het licht. Veen- dam-trainer Jan Schulting be gon erover tegenover de pers en toen ging het balletje rol len. De bewuste grensrechter heet Klaas Drewel. Hij zit er vrese lijk mee in zijn maag. Drewel loopt de kans dat er deze week een brief van de KNVB in zijn bus glijdt, waarin zijn schorsing wordt gemeld. Dat betekent dat hij dan ook niet als scheidsrechter mag funge ren. „En dat terwijl ik zondag net de topper Surhuisterveen te gen Bergum heb, de nummer één tegen de nummer twee. En die wil ik natuurlijk heel graag fluiten, Maandagavond seinde Van Beveren het vakantievierende gezelschap in Oostenrijk in. En ze begonnen terstond te zingen: „Daar zijn we niet blij mee. Van Beveren: Bröring vond het niet leuk. We hebben deze week nog overleg wat er moet gebeuren. De bedoeling is dat de ploeg vrijdag thuiskomt, maar ik kan me voorstellen dat dat een dag eerder wordt. Van Beveren heeft nog een hoop. „Ik hoop op regen, heel veel regen. cheidsrechter Pieter W J Vink ging maandag- ochtend naar zijn werk bij de Amsterdamse po litie. Op het bureau aangeko men nam hij om te beginnen een bakkie. Even de slaap uit de ogen wrijven, kopje koffie, De Telegraaf ernaast, u kent dat wel. Opeens schrok Vink zich een hoedje. Wat deed zijn naam daar op de voorpagina van de 'krant van wakker Neder land'? De arbiter uit Noord- wijkerhout was hoofdrolspe ler in een bericht over een voetbalwedstrijd tussen Veen dam Al en Ajax A2. Ja, die had hij inderdaad gefloten in het weekeinde, dat klopte. De fluitende politiefunctiona ris zou volgens het verhaaltje een Veendamse grensrechter volkomen ten onrechte heb ben weggestuurd. De vlagge- nist had een Ajacied offside zien staan, buitenspel dus. De Na afloop van de wedstrijd Veendam Al - Ajax A2 heeft Drewel nog geprobeerd Pieter Vink duidelijk te maken dat alles op een misverstand be rustte. „Hij wou er niet meer over praten. Wij hebben zelfs na af loop nog naast elkaar in de bestuurskamer gezeten en toen hij wegging heeft hij me nog de hancl gegeven. Maar op het wedstrijdformulier bleef wel staan dat ik wegens belediging van de scheidsrechter weg ben gestuurd. De grensrechter uit Midwolda hoopt wel op enige clementie van de tuchtcommissie van de voetbalbond. „Ik fluit nu twaalf jaar en ik heb gevoetbald, onder andere in het eerste elftal van MOW. Ik ben nog nooit geschorst ge weest of uit het veld gestuurd. Dan is het een rare gewaar wordingals je dit meemaakt. Volgende keer maar gewoon algemeen beschaafd Neder lands spreken tegen de scheidsrechter.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19