Opera is treurige vertoning Een ongrijpbare wedstrijd Macbeth bloeit op uit schaduwrijke eerste akte Cultuur&Kunst Rotterdam krijgt toch popfestival k/OENSDAG 22 FEBRUAR11995 chef annemiek ruycrok, 071 -356471plv -chef jan rijsdam, 071 -356472 pqMuseum wil creaties Theo Sijthofï' iqtterdamHet Historische Museum in Rotterdam wil drie cre- ities van modekoning Theo Sijthofï voor de kledingcollectie. -iijthoff heeft onlangs aangekondigd te stoppen met werken en p jjit Rotterdam te vertrekken. Voor het museum denkt hij aan een [cape die hij heeft ontworpen voor Diana Ross en Nelli Cooman, |de trouwjurk van zangeres Vanessa en het uniform dat hij heeft gemaakt voor Rotterdamse taxichauffeurs. Noa geeft concert in Den Haag B< den haag Na haar debuut tijdens het North Sea Jazz Festival vo- k< rig jaar, kan de Israëlische zangeres Noa in Nederland niet meer stuk. Voor de liefhebbers geeft zij daarom op woensdag 15 maart ji een concert in de Haagse Dr. Anton Philips Zaal. De kaartver- Tin koop aan de kassa van de zaal en bij de VVV Theaterbespreek- let bureaus is reeds begonnen, on Ujl rank Sinatra beschildert dassen iew york Frank Sinatra brengt binnenkort in Amerika een col lectie dassen met zelfgeschilderde motieven op de markt. De zij den dassen met opgestikt merk worden op de markt gebracht door de firma die ook de dassencollectie ontwikkelde van Jerry Garcia van de band Grateful Dead en wijlen trompettist Miles Davis. De prijs van de Sinatra-dassen is nog niet bekend. Amerikaans schrijver overleden new york De Amerikaanse schijver Calder Willingham is in een iekenhuis in Laconia (New Hampshire) overleden aan longkan- er. Hij is 72 jaar geworden. Willingham werd op 24 jarige leef tijd beroemd met het boek 'End as a Man'. Voor Hollywood maakte hij scripts voor de films 'Little Big Man', 'Rambling Rose' en 'The Graduate'. Voor die film uit 1967, met muziek van Si mon en Garfunkel, kreeg regisseur Mike Nicols een Oscar. De net afgestudeerde Dustin Hoffman speelde er zijn eerste grote filmrol in. h ^Onbekende etsen James Ensor te zien amsterdam Het Vlaams Cultureel Centrum De Brakke Grond in zi Amsterdam presenteert in november en december een expositie ar met 122 etsen van James Ensor die nog niet eerder in ons land w waren te zien. De etsen van de Vlaamse kunstenaar werden vijf jaar geleden ontdekt in een Amerikaanse particuliere verzame ling en daarna aangekocht door de Kredietbank van België. Brakke Grond-directeur Guido Vereecke wil ook een theater voorstelling over de kunstenaar organiseren, he Jazz-trompetist Lawson overleden new york Jazz-trompetist Yank Lawson is zaterdag in een zie kenhuis in zijn woonplaats Indianapolis aan een hartaanval overleden. Hij werd 84 jaar. Lawson speelde in de jaren dertig in het orkest van Tommy Dorsey en Benny Goodman. Hij maakte .veel platen, waaronder de beroemde opname van 'Stormy Weather' met Frank Sinatra in 1944. ie ^Erasmusprijs voor architect Piano »liit amsterdam» De Erasmusprijs van dit jaar gaat naar de Italiaanse dijarchitect Renzo Piano (57). Hij krijgt de onderscheiding ter ïziwaarde van 300.000 gulden voor zijn fundamentele en originele ilabijdrage aan de moderne bouwkunst. Dat heeft de Stichting laiPraemium Erasmianum in Amsterdam gisteren bekendgemaakt. De Erasmusprijs wordt jaarlijks toegekend aan iemand die een —voor Europa buitengewoon belangrijke bijdrage heeft geleverd op cultureel, sociaal of sociaal-wetenschappelijk terrein. Piano was onder meer betrokken bij het ontwerp van het omstreden ^Centre Pompidou in Parijs. Bekroond poppentheater in Katwijk katwuk Poppenspeelster Camilla Koevoets werd onlangs be kroond met de Wim Meilinkprijs, een driejaarlijkse prijs voor poppentheater. Al eerder kreeg zij van de vereniging van schouwburgdirecteuren de Hans Snoekprijs voor de beste jeugdtheaterproduktie. Met haar programma 'Het heksje uit de vuilnisbak' is zij dinsdag 28 februari om twee uur in het K&O ge bouw aan de Sluisweg 16. Voor maximaal 100 kinderen tussen de vier en acht jaar is er plaats. Telefonisch reserveren: 01718- 16400, op werkdagen tussen negen en twaalf uur. Het heksje uit de vuilnisbak. 'Die Entführung aus dein Serail' zaterdag in Leidse Schouwburg Met het ontstaan van de Zomeropera in 1983 werd het Nederlandse operalandschap verrijkt met een aardig fe nomeen: jaarlijks werd in een Hilversumse achtertuin een Haydn-opera uitgevoerd door familie, vrienden en kennissen van Frank van Koten, eerste hoboïst bij het Ra dio Filharmonisch Orkest. haarlem/leiden arthur van puk Het niveau van de voorstellin gen schijnt aanvaardbaar ge weest te zijn, maar de bezoekers werden vooral aangetrokken door de bijzondere atmosfeer. Het was altijd spannend of het tot en met de finale droog zou blijven. Zo niet, dan werd toe vlucht gezocht in een nabijgele gen kerk, hetgeen weer een ex tra dimensie verschafte aan het gebeuren. Plezier, daar ging het om. Jammer genoeg heeft men geen weerstand kunnen bieden aan de verleiding het theater op te zoeken. Vorige maand bracht het gezelschap onder de naam 'Opera Holland' in de Haarlem se Schouwburg Mozarts 'Die Entführung aus dem Serail' in première. De voorstelling is ko mende zaterdag in de Leidse Schouwburg te zien. Dat gaat echt te ver: op geen enkel ge bied voldoet deze produktie aan de minimale eisen die je aan een operagezelschap mag stel len. Ervaring De Entführung lijkt een eenvou dige opera, maar de eisen die aan de zangers gesteld worden zijn enorm, zowel op vocaal als op dramatisch gebied. Wanneer deze opera wordt uitgekozen om jonge zangers de gelegen heid te geven zich in het vak te bekwamen, dan moeten er mi nimaal een ervaren dirigent en regisseur worden aangetrokken. Frank van Koten heeft uiteraard een enorme ervaring als musi cus, maar als opera-dirigent faalt hij. Er zitten goede musici in de Boslandschap van Hobbema weer toonbaar den haag anp Het boslandschap van Meindert Hobbema, dat het Mauritshuis in Den Haag in december voor zo'n negen miljoen gulden op een veiling in Londen heeft ge kocht, is nu voor het publiek te zien. Het schilderij is ontdaan van een laag vergeelde vernis en is hef middelpunt van een klei ne Hobbema-presentatie in het Mauritshuis. Die bestaat uit twee werken uit eigen bezit en drie bruiklenen. Sinds 1992 heeft het Mauritshuis 'De ruïnes van Brederode' te leen van de National Gallery in Londen. Dit schilderij keert na de Hobbema- presentatie terug naar Londen. 'Het Boslandschap met boeren hoeven' dateert van 1665. Van Hobbema was tot de aankoop niet één monumentaal land schap in Nederland aanwezig. Het was een van de laatste van dergelijke doeken in particulier bezit. Nationaal Tekstschrijvers Concours Aan het reeks zo rijke festival aanbod is het Nationaal Tekst schrijvers Concours toegevoegd. Op grond van de eerste editie belooft dat een aparte aanwinst te worden. Al zal er naar alle waarschijnlijkheid stevig aan de ij formule gesleuteld worden, want in de huidige vorm blijkt het een ongrijpbare wedstrijd te zijn. Winnaars zijn er trouwens wel. In de categorie 'columns' ging de eerste prijs naai" de 29- jarige Job van Oei uit Amster dam. Van Oei, de jongere broer van de bij het Leids Cabaret Festival bekende cabaretier- Itekstschrijver Justus van Oei, is werkzaam als zelfstandig tekst schrijver. De beste liedtekst is volgens de jury geschreven door Peter de Smet. Deze 42-jarige apotheker uit Alphen aan den Rijn is in zijn studententijd lid geweest van een cabaretgroep en wil het schrijven van liedtek sten weer oppakken. Van Oei schreef een geestige column over dorpsoudste Ori noco, wiens puur natuurlijke rust door figuren als regisseur David Attenborough en zanger Sting hinderlijk wordt ver stoord. Over het leed van kin derloosheid gaat het ingetogen lied van Peter de Smet dat in een compositie van Martijn Breebaart subtiel wordt vertolkt door Lenette van Dongen. De winnaars zijn aangewezen door een deskundige jury, be staande uit tekstschrijver Jan Boerstoel, NRC-recensent Henk van Gelder en de cabare tiers/presentatoren Jack Spij kerman en Dolf Jansen. Als ge volg van de gekozen opzet heeft deze concours-jury een enorme voorsprong op het publiek. Zij hebben de talrijke inzendingen geselecteerd en uit deze selectie reeds van tevoren de winnaars aangewezen. De uitslag bleef geheim, de jury behield zich het recht voor om nog eventueel tot andere gedachten te komen. Als toeschouwers krijgen wij de teksten slechts eenmaal te horen. Maar liefst negentien teksten komen in hoog tempo op ons af. Op het eerste gehoor lijken de teksten van behoorlijk tot goed niveau. Het zijn zeer uiteenlopende teksten, zodat het enorm veel concentratie vergt om alles goed in je op te nemen. Laat staan, dat je met de jury zou kunnen meeden ken. En dat laatste is bij festivals toch altijd een aardig gegeven. bak, maar door verkeerde tem pi, een slechte balans en onge motiveerde vertragingen komen die nauwelijks tot hun recht. Ook regisseur Pieter van Empe- len, voor wie dit zijn operade buut is, heeft voor het muziek theater onvoldoende in huis. De talloze aanknopingspun ten die Mozart biedt in de parti tuur, blijven alle onbenut. Wat het publiek voorgeschoteld krijgt is een serie cliché's van de ergste soort. Geen wonder dat de zangers, die zo aan hun lot zijn overgelaten, niet uit de verf komen. Weggegooid We kunnen ons afvragen of de opera in Nederland wel gediend is met dit soort initiatieven. Door de versnippering van ta lent en kapitaal zijn er teveel produkties die ver onder de maat blijven. Aan decor, kos tuums en vooral belichting van deze 'Entführung' is duidelijk te zien dat er te weinig geld voor is geweest. Het geld dat er dan toch nog aan wordt wordt, is Het ergste van alles is dat er jonge mensen aan meewerken, voor wie dit een werkervarings plaats is. Laten we hopen dat uit de as van deze produktie de Zo meropera zal herrijzen en dat men weer terugkeert naar het pretentieloze plezier van opera maken in een Hilversumse ach tertuin. Opera Holland: Die Entfüh rung aus dem Serail (Mozart). Esterhazy Orkest o.l.v. Willem van Koten. Regie: Pieter van Empelen. Te zien: 25 februari, schouwburg, Leiden. Aan decor, kostuums en vooral belichting van deze 'Entführung' is duidelijk te zien dat er te weinig geld voor is geweest. foto pr/inez grim Nederlanders naar Biënnale Johannesburg amsterdam anp De Nederlandse inzending naar de Biënnale van Johannesburg in Zuid-Afrika bestaat uit werk van de Nederlandse kunste naars Mariene Dumas (tekenin gen) en Mirjam de Zeeuw (foto grafie) en de Zuidafrikaanse kunstenaars Jenny Cullinan (sculpturen) en Pat Mautloa (schilderijen/installaties). Dumas werd in Kaapstad gebo ren en verliet haar land in 1976. Het is voor het eerst sinds haar vertrek dat zij in Zuid-Afrika ex poseert. Het Stedelijk Museum in Amsterdam is op verzoek van het ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschappen, ver antwoordelijk voor de Neder landseinzending. Aan de kunstmanifestatie, ge titeld Africus, doen 400 kunste naars uit meer dan 60 landen mee. Het is voor het eerst dat in het democratische Zuid-Afrika een dergelijke internationale biënnale plaatsvindt. De officië le opening in het Museum Afri ca is op 28 februari. De mani festatie loopt tot en met 30 april. Het publiek kan ook ken nis maken met kunstenaarsini tiatieven uit de townships. De titel van een schilderij van Dumas, See no Evil, inspireerde samensteller Maarten Berteux bij zijn keuze van de vier kun stenaars. Op het schilderij staan drie jonge meisjes tegenover drie andere meisjes afgebeeld. Daaruit trekt Berteux de conclu sie dat ondanks een schijnbare onschuld op jonge leeftijd al een onderscheid bestaat tussen de een en de ander. Dumas maakte speciaal voor de tentoonstelling een serie van 45 tekeningen met portretten. Onder de titel The Next Genera tion zwakt de kunstenares de kenmerken van de neger en de blanke af of keert ze om. Van Mirjam de Zeeuw is fotowerk te zien. Ze reisde afgelopen no vember naar Zuid-Afrika, waar ze een serie maakte van favorie te recepten van 13 verschillende mensen. rotterdam anp Er komt toch een meerdaags popfestival in Rotterdam. Op de Müllerpier vindt zaterdag 20 en zondag 21 mei het popfestijn Maaspop '95 plaats. Organisator International Concerts Le Ba teau heeft al enkele internatio nale acts gecontracteerd. Onder anderen Elton John, Toto, Paul Young, Belinda Carlisle, Zuc- chero en Jon Secada zullen tij dens het Rotterdamse festival optreden. Van Nederlandse bo- dem zijn Candy Dulfer en Ten Sharp vastgelegd. De organisa tie rekent op vijftigduizend be zoekers per dag. Eerder zag Rotterdam al en kele keren plannen voor een meerdaags popfestival in het water vallen. Een groot popfes tival op de Maasvlakte ging in 1990 niet door en de deelge meente Kralingen stak onlangs een stokje voor een i festival dat in mei van dit jaar in het Kralingse Bos zou worden gehouden. Hoofdattractie van Maaspop '95 is Elton John. De Britse zan ger begint met het optreden in Rotterdam zijn Europese tour nee. De organisatie zegt nog met enkele internationale topacts in onderhandeling te zijn. „Elke dag willen we zeven optredens. We mikken op een breed publiek, ook voor kinde ren komen er attracties. Als het een succes wordt, maken we er een jaarlijks terugkerend evene ment van", zegt D. Pieren. De Müllerpier is volgens de organisatie een perfecte lokatie voor een meerdaags popfestival. De pier ligt onder de rook van de Euromast en werd afgelopen zomer ook al gebruikt voor de Davis Cup-wedstrijd Nederland - Verenigde Staten. Op de pier komt een podium van vijftig meter breed. De voorverkoop voor het festival begint 6 maart. De gemeente Rotterdam heeft nog geen vergunning verleend. „Dat komt omdat de organisatie vrij laat is met haar aanvraag. De gemeente zegt positief te staan tegenover de plannen. Een complicerende factor is echter dat voor zondag 21 mei ook de voetbalwedstrijd Feijen- oord tegen Ajax op het pro gramma staat. opera Bovendien zou het op de een of andere manier nog nadruk kelijker om de teksten moeten gaan. Ze worden nu - weliswaar uiterst professioneel - vertolkt. Het is echter voor het publiek moeilijk uit te maken, welke in vloed die vertolking heeft op de al dan niet aanwezige kwaliteit van de tekst. De jury heeft het tekstmateri aal in alle rust kunnen lezen, voor ons als toeschouwers is dat pas achteraf weggelegd. Wij kunnen de tekst maar moeilijk los zien van de vertolkingen. Door dat alles is er nauwelijks vat te krijgen op het wedstrijd element dat nu eenmaal onlos makelijk met een concours is verbonden. Jurywoordvoerder Jack Spij kerman wees op nog een extra moeilijkheid. Van de twee wed strijdcategorieën 'liedteksten' en 'columns' is de laatstge noemde eigenlijk niet bedoeld om op het theaterpodium te worden voorgedragen. Spijker man stelde daarom voor om voortaan te vragen naar mono logen, dialogen en korte scènes. Het zijn de kinderziektes van een nieuw concours dat nog zijn vorm moet vinden. In elk geval hebben zich twee tekst schrijvers geprofileerd, van wie meer verwacht mag worden. Voorlopig is dat de winst. recensie nick moritz Macbeth van Giuseppe Verdi, uitgevoerd door de Nationale Reisopera begeleid door het Orkest van het Oosten Muzikale leiding Gabriele Bellini, regie Friednch Meyer-Oertel, decor en licht Dieter Flimm. Met Henk Poort (Macbeth), Sylvie Valayre (Lady Macbeth), Harry Peeters (Banco) en Frank van Aken (Macduff). Gezien: 18/2, Twentse Schouwburg, Enschede, onder meer ook te zien: 23/2 en 25/2, Rotter damse Schouwburg, 21/5 AT&T Dansthe ater, Den Haag, 28/5 Amsterdamse Stadsschouwburg. De eerste akte van Verdi's Mac beth was bij de Nationale Reis opera zaterdagavond in duister nis gehuld. Met moeite kon de voorstelling zich in dit stadium aan de schaduwen ontrukken. Grijsheid en leegte zogen aan personages die als lege om hulsels slechts door voortreffe lijke vocale prestaties overeind bleven. En de heksenmeute was weliswaar in carnaveleske kleu ren gehuld maar liet in een van de handeling losgeslagen chaos weinig licht in de opera schij nen. Ook op het vlak van muzikale spanning viel er vooreerst wei nig te beleven, met een nog kaal klinkende begeleiding kon niet aan samenhang worden bijge dragen. Toch bloeide uit de on wennige start een voortreffelijke Macbeth op die eens te meer duidelijk kon maken dat de Na tionale Reisopera aan een uit stekend seizoen bezig is. Het is in de eerste plaats een triomf van de fraaie stemmen. Sylvie Valayre schittert in stra lende aria's en neemt, behalve open doekjes gedurende de voorstelling, met recht èn de aft- van een diva aan het slot een ovationeel applaus in ont vangst. In de slaapwandelscène, waar lady Macbeth breekt on der het'gewicht van haar misda den, vind ik haar niet op haar sterkst. Maar in de overige aria's van haar rol zingt Valayre met een glanzende kracht en een mooi ingeleefde verbeten pas sie. Haar stem heeft een glad gepolijste stalen kem met zacht fluwelen omhulling en blijft van hoog naar laag krachtig over eind. Wie ook overeind blijft is Henk Poort. Het lijkt me dat er moed voor nodig is om met een sterstatus als de zijne in een we reld te stappen waar andere re gels gelden en waar misschien toch met de nodige gering schatting naar 'lichtere' muze wordt gekeken. Poort geeft met overtuiging inhoud aan de rol van een dolende Macbeth. En waar tussen kanonnen als Val ayre en Peeters nog enige be scheidenheid past weet hij deze tweeslachtige rol ook vocaal een menselijk en eigen gezicht te geven, zijn stem heeft een war me integriteit en mag vaker in de opera te horen zijn. Harry Peeters behoort als bas onbetwist tot de wereldtop en paart vocale adeldom aan soe pele kracht. De kracht die Frank van Aken (evenals Henk Poort een winnaar van het Dëute- komconcours) aanwendt lijkt minder natuurlijk. Hij zingt echter met een ziel en intensi teit die direct aanpsreekt en die zaterdagavond goed was voor spontaan gejuich in de zaal. Ook de kleinere rollen waren uitstekend bezet en het koor klonk overtuigend met een lo gisch hoogtepunt, dat kun je aan Verdi overlaten, aan het slot van de opera. Het heksenkoor klonk erg licht en helder, dat had onheilspellender gekund. Daarbij vond ik het optreden van deze groep storend in de verder sobere regie van deze opera. Dat zal ongetwijfeld pre cies de bedoeling zijn geweest maar deze opzet draagt in mijn ogen niet bij tot een pakkende samenhang. Met uitzondering overigens van een meer ingeto gen en spannende scène waarin Macbeth de geestenstoet voor bij ziet trekken. Wat na het onwennig begin steeds spannender werkt, zijn de perfect ingestudeerde wisse lingen met de imposante decor panelen en schaduwrijke be lichting. En wanneer dan ook het orkest steeds soepeler bege leidt, tot schitterend onheils zwangere momenten in derde en vierde akte toe, reikt deze voorstelling tot de betovering die Verdi voor ogen zal hebben gestaan.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17