i t ieuw college heeft haast ouse of Eliott ■4 189,- Vogelplas Starrevaart dit jaar gereed Geheim zit in het ontharde water en de zeep' Leiden Regio Oegstgeest eensgezind over B en S-polder A m f NSDAG22 FEBRUAR11995 chef henny van egmond, 071-356414, plv -chef hans koenekoop, 071 -356429 \gstgeestse bestuurders willen zaken snel afhandelen ien 3rle, Vervolg van voorpagina "dj actieplan bestaande uit tien hoofdpunten. Dat wil nieuwe college van B en W snel, dat wil zeggen bin- drie jaar, afwerken. .Zodat de onderwerpen vóór de ïende raadsverkiezingen eindelijk eens van de poli- jaa e agenda verdwijnen", aldus M. Poelmans, de nieuwe zui< iouder die namens D66 in het college gaat zitten. G. ïpen-Van Dommelen wordt namens het CDA wet- der. actualiseerd. Het was niet de bedoeling de hele wereld omver te schoppen", aldus het D66- raadslid B. van Oortmerssen. Wel nieuw is het zogeheten ac tieplan. Daarin staan tien on derwerpen die 'haast' hebben en die het nieuwe college zo snel mogelijk wil uitvoeren. Het gaat onder meer om het moderniseren van het winkel centrum Lange Voort en directe omgeving en het eventueel daarin onderbrengen van de bi bliotheek. Verder moet de rela tie met de inwoners en buurge meenten beter, verkeersknel punten worden opgeheven en moet er voorrang worden ver leend aan milieuzaken, oude renbeleid en veiligheid. essief Oegstgeest, de WD, en D66 hebben een onderhandeld over het we college. Het resultaat is Oegstgeest wederom vier ouders krijgt, van elke par- E«n. De WD'er H. Kamphui- imjen G. van Eisen van PrO en zitten en krijgen gezel- p van Kempen en Poel- s. Tijdens de raadsvergade- van 7 maart wordt over de te twee gestemd, iderhandelaars hebben het dsplan dat vorig jaar nog opgesteld door LO, WD 0 op enkele punten gewij- 7* ,,De veranderingen zijn leiden en hier en daar ge- pddingsbrigade van vlet beroofd inaar» De Wassenaarse Reddingsbrigade is beroofd van r vlet. De boot werd in het weekeinde weggenomen uit het enhuis in de jachthaven aan de Schermerkreek in Wassenaar, ede houten riemen, die in de boot lagen zijn meegenomen. fat geen buitenboordmotor aan de boot. De Wassenaarse po- i sluit niet uit dat de boot op een trailer is gezet en dat de die- ermee weg zijn gereden. De vlet is omstreeks 14.000 gulden ird. Hij werd vooral gebruikt voor de roeiwedstrijden van de ïes van de reddingsbrigade, maar ook werd de boot wel eens e zomer ingezet om te patrouilleren langs de kust. breker steelt medicamenten stgeest Een inbreker heeft in de nacht van maandag op een flinke slag geslagen in een woning aan de Van As- idelftstraat in Oegstgeest. De dader, die met vermoedelijk een k ijzerdraad via de brievenbus de voordeur wist te openen, g er vandoor met een tas met medische spullen, een fototoe- I, een draagbare computer en de autosleutels. Vervolgens hij weg in de auto van de bewoners, die voor de deur stond. EN Een halfjaar zachte standaard contactlenzen inkl. vloeistoffen per paar 189,- I iroeneveld Opticiens De bes+e 20ak voor je ogen. Het nieuw te vormen college van B en W blijft unaniem van mening dat Oegstgeest het voortouw moet nemen bij de ont wikkeling van de omstreden Broek- en Simontjespolder. Ook nu Leefbaar Oegstgeest (LO) niet langer in het college zit en F. Lisman niet meer de verantwoordelijk wethouder is, blijft de gemeente zich verzetten tegen een eventuele grenscorrectie. Alle partijen waren al van mening dat niet Leiden maar Oegstgeest de polder, die voor het grootste deel op haar grond gebied ligt, moet gaan bebouwen. Lisman en zijn partij toon den zich het felst in hun verzet. Maar de inmiddels opgestapte wethouder kreeg kritiek dat hij door politieke onervarenheid de slag met de Leidse wethouder T. van Rij zou hebben verloren, waardoor het provinciebestuur een grenswijziging wil doorzet ten. Morgenochtend dient in Den Haag het kort geding dat Oegstgeest tegen de provincie heeft aangespannen. In de plaats van Lisman treedt nu G. van Eisen (PrO) op als vervan ger. Hij drong er gisteravond bij de nieuwe collegepartijen CDA en D66 op aan 'met z'n allen' nogmaals een krachtig signaal te laten horen dat Oegstgeest ook in een andere samenstelling van het college hierover unaniem is. Dat zou de zaak morgen goed doen. Van Eisen kreeg wat hij wilde: in het vernieuwde collegeprogramma wordt dit punt nogmaals opgenomen. Boete voor slaan parkeerwachter den haag/lei den/warmond paul de vlieger Sloeg de 23-jarige Warmonder op 15 december 1993 op de Leidse Pieterskerkgracht de par keerwachter in haar gezicht? Of gaf hij alleen maar een mep op haar bonnenboekje? Over die vraag moest politierechter R. Bouritius gisteren een oordeel vellen. Het slachtoffer beweerde het eerste, de verdachte het laatste. De rechter hield het er op dat de parkeerwachter de waarheid sprak en veroordeelde de Warmonder tot een week voorwaardelijke celstraf en een geldboete. De man had op de bewuste decemberdag zijn BMW illegaal geparkeerd op een vergunning houdersplaats. De parkeer wachter schreef daarvoor een bon uit en wilde deze juist on der de ruitewisser steken toen de Warmonder kwam opdagen. Die ging vervolgens in discussie met de parkeerwachter, maar zij bleek niet te vermurwen. Er volgde een klap en een worste ling. De Warmonder pakte het op de grond gevallen bonnen boekje op, scheurde zijn bekeu ring eruit en maakte dat hij wegkwam. Via het kenteken en het sig nalement van de man werd hij later echter alsnog opgespoord en door de politie verhoord. Veel had hij daarbij overigens niet willen loslaten. „Ik had het gevoel dat de politie en de par keerwachter tegen me samen- zweerden. Het leek me nuttiger verder te zwijgen, de zaak voor te laten komen en hier mijn ver haal te doen", zo verklaarde de man gisteren dit gedrag. Hoewel de zaak volgens hem veel minder ernstig was geweest dan de parkeerwachter en haar collega wilden doen geloven, er kende de Warmonder fout ge weest te zijn. Maar hij had wel een verklaring voor zijn daad. „Mijn vriendin had me juist die dag verlaten, ik had allerlei li chamelijke klachten en ik was depressief', aldus de man. Officier van justide D. Kuipers toonde zich maar matig onder de indruk van dit excuus. „Het blijft ongelooflijk dat iemand voor zoiets onbenulligs als een parkeerbon al tot zulk agressief gedrag overgaat. En dan nog wel tegen een vrouw. Het lijkt echt nergens op", aldus Kui pers, die een week voorwaarde lijke gevangenisstraf en een boete van 500 gulden eiste. Politierechter Bouritius kon zich in die eis volledig vinden en vonniste dienovereenkom stig. - De Vogelplas Starrevaart die over een halfjaar af moet zijn. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS leidschendam dorith ligtvoet Roerdomp, kiekendief en dodaars. Over een half jaar moeten dergelijke zeldzame vo gels zich helemaal thuisvoelen in Starrevaart, de vogelplas ten zuiden van het Leidschendamse recreatiegebied Vlietland. Een kwart van het gebied is nu inge richt. Vrijdag wordt begonnen met de aanleg van het resteren de deel. Het komende half jaar wordt de plas flink vergroot, maakt J. de Jong namens de provincie duidelijk. Er komen nieuwe oe vers en een dam die het water nu nog tegenhoudt, wordt ver wijderd. Het nieuwe gedeelte van het meer zal straks als een badkuip vollopen. Vanwege de grote aantallen mensen die in deze regio wonen, wordt de rand van de Vogelplas geschikt gemaakt voor 'rustige' recreatie. Dat gebeurt door de aanleg van wandel- en fietspaden. De aanleg van de plas heeft heel wat voeten in de aarde ge had en was een gevolg van de zandwinning in de Meeslou- werpolder. Nadat twee andere polders in het gebied (waar nu Vlietland ligt) door een zandwinner waren ontgonnen, bleef de Meeslouwerpolder lan ge tijd ongemoeid. De vraag naar zand verminderde name lijk sterk. In de jaren ema ont wikkelde de plas zich tot een gebied, waar allerlei zeldzame vogels gingen broeden. Toen de zandwinner weer aan de slag wilde, vond hij aller lei vogelbeschermers tegenover zich. In 1982 besloot de provin cie uiteindelijk dat de zandwin ning toch door kon gaan. Wel werd afgesproken dat het verlies aan natuurschoon elders moest worden gecompenseerd. Com pensatie werd gevonden in de vogelplas Starrevaart, een nieuw natuurgebied, dat ten zuiden van Vlietland zou worden aan- gelegd. De aanleg van de plas is ei genlijk een uniek experiment, zegt W.J. ter Keurs van de be heerscommissie, die voor de aanleg, het beheer en onder houd van de plas in het leven is geroepen. In deze commissie zitten vertegenwoordigers van de provincie, de gemeente Leidschendam, natuurbescher mingsorganisaties en de Groen- 20.30 uur Nederland 1 Nieuwe afleveringen over het modehuis van Bea en Evie service Zuid-Holland. „Er zijn natuurlijk wel vaker natuurge bieden aangelegd, maar niet eerder zijn er pogingen gedaan om een natuurgebied dat verlo ren is gegaan weer terug te krij gen", zegt Ter Keurs. Het duurde nog tot 1987 voor het eerste deel van de plas werd aangelegd. Ook de tweede fase liet jaren op zich wachten. Dit had vooral te maken met lang durige onteigeningsprocedures. De provincie en de gemeente Leidschendam hadden de gron den niet in handen en pas in 1994 werd de laatste grond ver worven. Ter Keurs is niet bang dat de Vogelplas gevaar te duchten heeft van het steeds drukker be zochte Vlietland. Ten eerste zijn de voorzieningen in het recrea tiegebied vooral aan de noord kant van Vlietland gevestigd. „Daarnaast lopen wandelpaden niet door het kwetsbare gebied heen", vertelt Ter Keurs. Boten en windsurfers mogen het ge bied niet bezoeken. Zelfs kano's zijn er niet welkom. En toezicht houden op het gebied kan niet al te moeilijk zijn, want het kan toor van de Groenservice Zuid- Holland kijkt over de plas uil. Vrijdag zal de Zuidhollandse gedeputeerde II. Blok om half drie 's middags het officiële startsein geven voor de werk zaamheden. iNDELEN WANDEL Zeilmakersdam of KPM-dam 5 sijn èn voorzichtig met de 5 6 ging tot nu toe amper sa- Even snel de auto door de 7 jtraat halen, betekende dat 7 jassen op de lak konden ko- 4 En dus moest de zorgvul- 2 ^autobezitter op zaterdag in 6 -feer met emmertjes, spons Litowas. De Roelofarends- j? ^se vrije pompeigenaar J. rnan beweert nu echter de 3 jssing te hebben. Onder het 2 i*to 'wassen zonder krassen 5 1 jt hij sinds kort een was- 9 fit zonder borstels. 9 autolak wordt tegenwoor- 7 5p waterbasis gemaakt om- 8 jjlat milieuvriendelijker is, 6 sr dat soort lak is ook zach - o -5 verklaart Wijsman, de eige- 4 j van een vrije pomp en een 2 «portbedrijfaanhetNoord- o ae. De wasstraat is ontwor- 7 30m te voorkomen dat er 5 ^en ontstaan. 3 tfi auto is statisch geladen. In 9 (fe wasstraat wordt hij gewas- g Viet onthard water en een 4 2j'aa' soort zeep, waardoor 4 25tatische laag van de auto 9 Hwijnt. Die statische laag is 'poort film, die je er gewoon 9 i^een hoge drukspuit niet af- 9 ^t. Maar in onze wasstraat 4 Jdie los en spoelt het vuil zo 9"', legt Wijsman uit. De me- o -fie is afgekeken van de ma- 2 5waarop vliegtuigen worden 8^ongemaakt. „Er zijn nog jveel van dergelijke wasstra- in Nederland. Ik weet dat er :uningen één staat en er in Friesland. Het is een nieuw systeem." •rijzen van Wijsman zijn [elijkbaar met die van de 'erwetse' wasstraat: yoor j gulden wordt de auto ge el. BTifcen, voor 12,50 ook ge- aut^pgd en voor 15,00 gulden f er bovendien een waslaag 3rheen. Het systeem lijkt sim- De auto wordt in de straat Éden en krijgt een dikke laag üim. Met ronddraaiende 1030 ?eiers wordt de auto vervol- b door hoge drukspuiten onthard water schoonge- De autowasstraat in bedrijf. Geen borstels en dus ook geen krassen door het wassen. spoeld en op dezelfde manier wordt ook de onderkant van de wagen behandeld. Vervolgens gaat de droger er overheen en uiteindelijk volgt de waslaag. „Het geheim zit in het ontharde water en de zeep." liesbeth buitink Cafébedrijf De Horeca Onderwijs School begint op 28 februari de cursus 'Cafébedrijf in restaurant Het Haagsche Schouw aan de Haag- sche Schoywweg 14 in Leiden. De cursus neemt tien avonden van 19.30 tot 22.00 uur in be slag. De school geeft tevens een mondelinge cursus 'Vakbe kwaamheid voor het cafébe drijf. Het examen van deze cur sus zal op 7 juni plaatsvinden. Voor starters in de horeca wor den in april verschillende bij eenkomsten gehouden in de Heineken brouwerij. Voor ver dere inlichtingen of voor de gra tis folder: 02152-68275 (bellen kan tot 21.00 uur). Het cursus bedrag is 275 gulden Cursussen De Stichting Werkgelegenheid Leiden begint de komende tijd weer met een aantal cursussen voor mensen die een eigen be drijf willen beginnen. Het gaat daarbij om de cursussen 'Eigen bedrijf voor kunstenaars' (vanaf 9 maart), 'Boekhouden voor kunstenaars (6 maart), 'Finan cieel beleid' (27 maart), 'Marktoriëntatie en opdracht- verwerving voor dienstverle ners' (23 maart), 'Schrijf je eigen ondernemingsplan' (29 maart), 'Eigen bedrijf in Nederland (27 Rubriek voor zakelijk nieuws fax: 071-321921 FOTO BEN DE BRUYN maart) en 'Boekhouden III' (7 maart). Inlichtingen over kos ten, locatie en duur van de cur sussen bij de Stichting Werkge legenheid aan de Ir. Driessen- straat 94 in Leiden, telefoon 071-146878. Spar nu Cl 000 Tweeënhalf jaar geleden telde Hazerswoude nog drie Spar su permarkten: twee in het Dorp en één aan de Rijndijk. Vanaf morgen is er nog maar één Spar over. Nadat in oktober 1992 de supermarkt aan de oostelijke Dorpsstraat in Hazerswoude- Dorp 'Volumemarkt' werd, ver andert nu ook de supermarkt aan de Da Costasingel in Ha- zerswoude-Rijndijk van formu le. Vanaf donderdag kan Ha zerswoude-Rijndijk zijn bood schappen doen bij een super markt van Cl000. Volgens eigenaarStarreveld van de supermarkt aan de Da Costasingel heeft de verande ring van formule niet zo veel te betekenen. „Je moet op zijn tijd eens veranderen. En als je dan de kans krijgt om over te stap pen naar de meest succesvolle formule in de levensmiddelen branche van dit moment, dan moet je dat niet laten. Maar ik wil niets ten nadele van de Spar zeggen. Ik kan goed opschieten met mijn collega van de Spar in Hazerswoude-Dorp en dat wil de ik graag zo houden." Hunkemöller Tere kanten beha's, verleidelijke jarretelgordeltjes en miniscule slipjes of juist sportief katoenen ondergoed. Volgens de dames romannetjes verraadt het soort lingerie dat' een vrouw draagt wie ze werkelijk is. En daar springt de linegerie-branche gretig op in. Hunkemöller opent daarom vandaag aan de Bree- straat een nieuw filiaal die 'nog meer een winkel van je zelf moet zijn. Een houten vloer, zachte pasteltinten en sfeerver lichting moeten de winkelende vrouwen het gevoel geven dat ze thuis een nieuw setje onder goed uitkiezen. Naast ondermo de verkoopt Hunkemöller ook ochtendjassen, nachtkleding en badkleding. En daar kan die sfeerverlichting nog goed van pas komen, want iedere vrouw weet hoe onthullend neonlicht in een paskamer kan zijn als net een iets te klein maatje onder- kleding wordt gepast. warmond arie schakenbos De namen Kalkovendam of Zeilmakersdam zijn leuk be dacht, maar noem het gewoon KPM-dam, zo stelde de bewo ner Versluys vanaf de publieke tribune voor aan de commissie burgerzaken en bestuur van de gemeente Warmond. De vrijwel enige bewoner van dit 'damme tje', dat ter voorkoming van dubbele nummering een eigen naam moet krijgen, wil zo de herinnering aan de jachthaven KPM levend houden. Zowel WD als Progressief War mond sprak de voorkeur uit voor Zeilmakersdam als gebaar naar het gerenommeerde zeil- makersbedrijf dat daar in de buurt was gevestigd. Het CDA kon bij monde van Van Rees daar wel begrip voor opbren gen, maar vond dat er meer aansluiting gezocht moest wor den met de rest van de straatna men in de wijk. Deze zijn allen genoemd naar onderdelen van de Kagerplassen. „Ik zou wat meer logica willen zien. Iemand van buiten zoekt in zo'n wijk niet naar de Zeilmakersdam", aldus Van Rees. Aangezien de commissieleden verder geen pogingen deden om elkaar te overtuigen, ligt nu de bal weer bij het college. Om toch wat richting aan het advies te geven, kon wat het CDA betreft het idee van Versluys als tweede voorkeur gelden. CONTROLE - Tijdens een korte verkeerscontrole op de kruising Persant Snoepweg en de Van de Valk Boumanweg betrapte de pol- tie gisteren vier automobilisten die het rode verkeerslicht negeer den. De controle had plaats tijdens de ochtendspits en duurde on geveer een kwartier. Twee bestuurders gaven verder geen gevolg aan de voorsorteervakken. VREES? Nog nooit op 't Meubelplein geweest? Geen paniek! Eens moet de eerste keer zijn. Wie niet bang is voor kwaliteit en variëteit in meubelen, moet snel eens langskomen. Meubelplein Leiderdorp ligt pal aan de A4 tussen Rotterdam en JUfFI |DC| Dl El KI Amsterdam, afslag Leiderdorp. J* jtLritlW Informatie: 071-416585. LEI^EI\Dwl%I -z

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13