EIDEN Spijbelaars straks weer op straat BV Pechvogel naar carnaval in Rio Homocafé aan Havenplein 14 Jongeren onrustig oor reorganisatie an welzijnswerk' Tandarts overtuigd van bouw praktijk op plein Stevenshof lENSDAC 22 FEBRUARI 1995 HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 Slaag yt Q Een 23-jarige War- I J monder is gisteren door de politierechter be boet wegens het slaan van een parkeerwachter in Lei den. Huize Jacobus Woningbouw op de 1 plek van Huize Ja cobus in Alkemade lijkt door te gaan. Statenleden bleken gisteren geen be zwaren te hebben. Homemade /y rr Haarlemmer Jo I 3 Weijman bouwde in 1956 zelf een auto: de Homemade. Hij is nu op zoek naar zijn bolide die hij verkocht aan een officier. Het carnavalsfeest in Rio de Ja neiro meemaken. Dat is de grootste wens van Joop Blonk. De Rotterdammer is namelijk niet alleen districtsmanager van kledinggigant Mexx, maar even eens prins carnaval in Rotter dam. Het personeel van Mexx lapte de afgelopen maanden het geld voor de droomreis bij el kaar onder het motto: 'als één man zo'n reis verdient, is het Joop wel'. Half december gleed Blonk - notabene op de jaarlijkse perso- neelsavond van zijn bedrijf - uit in het toilet. Na deze ongelukki ge val zat er naar verluidt geen botje van zijn arm meer op de juiste plaats. Blonk bleef dizzy in het toilet liggen en werd pas na een kwartier gevonden. „Hoewel hij er op stond dat het feest zou doorgaan, was de feestvreugde bij de mensen die van het ongeluk afwisten na tuurlijkvoorbij", vertelt een col lega. Personeelsleden staken de koppen bij elkaar en besloten 'hun' Joop gisteren - op zijn vijf tigste verjaardag - de dag van zijn leven te bezorgen. De dis trictsmanager moest al enig ver moeden hebben gekregen toen hij de enorme Abraham gewaar werd, die buiten een pot met mosterd in zijn knuisten torste. Terwijl 120 collega's uit Leiden, Houten en Voorschoten hem in een lange rij opwachtten en sin- terklaas- en verjaardagsliedjes joelden, stapte het verbouwe reerde feestvarken met verbon den arm naar binnen. „We doen dit eigenlijk vooral omdat Joop een hele lieve man is", vertellen feestende colle ga's. „Die man heeft alles voor je over, of je nu een vaste kracht bent of een oproepkracht, dat maakt niets uit. Het is echt een schat." Blonk blijkt tegelijkertijd een gangmaker. Hij was de man die vorig jaar bijna dertig mede werkers stimuleerde om te stop pen met roken. Hij deed dat door grote advertenties in deze krant te plaatsen. Als exotisch uitgedoste colle ga's Joop en zijn vrouw Gera welkom heten en hen even later de reis wordt aangeboden, is het feest compleet. Breed grijn zend kijkt Blonk rond. „Of ik er nu wel of niet als vijftig uitzie, kan me niet schelen. Ik voel me in ieder geval geen vijftig en dat komt door jullie", zegt hij la chend. Luid gejuich is zijn deel. Enkele dames heffen spontaan een lied aan en beginnen een polonaise, terwijl de andere personeelsleden zich aan het gebak zetten. Wie durft nog te zeggen dat Hollanders geen car naval kunnen vieren? I WATERBORG B.V. 020 - 684.43.30 VERHUUR VAN: Tenten. Dekkleden. Meubilair. tevens Zeilmakerij Irietal mishandelt Leidenaar iDENEen 34-jarige bewoner van de Van 's Gravensandestraat afgelopen nacht op straat mishandeld door drie mannen. De an werd in elkaar geslagen nadat hij het drietal had gevraagd at ze rond middernacht deden aan de achterkant van de flats, e mannen begonnen daarop direct in te slaan op de nieuws- erige buurtbewoner. Het slachtoffer liep verwondingen aan jn hoofd en hand op. [lant bedreigt personeel sociale dienst iDENEen 35-jarige Leidenaar is gisteren op de Langebrug ingehouden nadat hij enkele medewerkers van de sociale enst met een steen had bedreigd. Aan het voorval ging een ru- e over uitbetaling van een uitkering vooraf. Na die ruzie kwam man terug met een steen in de hand en bedreigde het perso- j eel. Al eerder is de politie ingeschakeld om de 35-jarige man uit et gebouw van de sociale dienst te verwijderen. nbrekers in horecazaak iden» Bij een inbraak in een horecazaak aan het Kort Rapen- irg zijn diverse spullen weggenomen met een totale waarde in ongeveer 1.500 gulden. Er verdwenen ondermeer een cd- leler, boormachines en snijmachines. Een ruit van de zaak erd vernield. staat er een verband tussen reorganisatie van het Leidse Izijnswerk en de mishande- g van een staflid van jonge- icentrum Stathuys aan de «straat, nu enkele weken ge en. Volgens de jongerenwer- rs Marga Wijker en Doesjka lukel is die connectie moei- aannemelijk te maken, laar de verwarring die is ont- an door de hele reorganisa- door de komst van andere fleden en het verdwijnen van kele vertrouwenspersonen, dt nu eenmaal tot onrustig drag bij jongeren. Al is het na- trlijk nooit goed te praten dat t zich uit in fysiek geweld. De treffende jongen is ook voor half jaar geschorst", aldus jkcr. rjtlet Leidse welzijnswerk takte de afgelopen maanden ite veranderingen door. De r elmatigheid van buurthuizen 'hun personeel werd doorge- ht met als een van de resulta- i dat er overplaatsingen kwa- en. Ook het Stathuys kreeg a ar mee te maken. „Ik denk t elk buurthuis in Leiden nu et dezelfde problemen kampt. 5 zijn andere mensen komen werken die aan hun nieuwe si tuatie moeten wennen. En dat geldt omgekeerd voor de bezoe kers en gebruikers ook", aldus Wijker. In het Stathuys veranderde de staf ook en dat had volgens de twee jongerenwerkers ook ge volgen. Maar we missen bij voorbeeld wél onze MaroJckaan- se collega die is vertrokken, al moet direct van ons hart dat hier in het Stathuys niet alleen Marokkanen komen, zoals vaak wordt gedacht. Na het incident hebben we ook op een disco middag de'muziek uitgezet, de nieuwe mensen voorgesteld en zijn we gaan praten over de vraag wat ze nu precies van ons verwachten", zegt Breukel. Of de mishandeling van een staflid nu wel of niet een indi rect gevolg was van de reorgani satie, laten Breukel en Wijker het liefst in het midden, al wil len ze het niet onvermeld laten. Volgens het duo is er in de afge lopen 13 jaar slechts een keer of vier sprake geweest van een soortgelijk incident. En nu het laatste geval naar buiten is ge komen; zijn de jongerenwerkers bang dat dit al het goede werk overschaduwt. De Witte Poort moet subsidie inleveren Voortijdige schoolverlaters zwerven straks in Leiden weer op straat of komen in een internaat terecht. Dat is het angstbeeld van coördinator Aart de Groot van De Witte Poort aan het Pieterskerkhof. De opvangschool voor hardnekkige spijbelaars en voortijdige schoolverlaters moet de komende twee jaar meer dan 160.000 gulden subsidie inleveren. En dat zou voor De Witte Poort wei eens de doodsteek kunnen zijn. De Groot is woedend op de vrouw achter dat plan, staatsse cretaris T. Netelenbos van on derwijs. En op haar partij, de PvdA. „Die heeft gewoon een rotstreek uitgehaald." De coör dinator van De Witte Poort had voor de Kamerverkiezingen nog het volste vertrouwen in de PvdA. Op een congres over on derwijs en arbeid, waar ook Ne telenbos aanwezig was, vroeg hij minister J. Ritzen hoe die stond tegenover opvangprojec- ten voor spijbelaars. Het veel zeggende antwoord van de mi nister luidde volgens De Groot: „Je weet op welke partij je kan stemmen." Maar juist de staatssecretaris van PvdA-huize brengt nu het voortbestaan van het spijbel- project in Leiden in gevaar. De 7,9 miljoen gulden die nu gaat naar 22 projecten in het land wordt opnieuw verdeeld. Daar van profiteren vooral de grote steden. De Groot: „Wij zijn er van overtuigd, dat de staatsse cretaris onder druk is gezet door de grote steden." Voor De Witte Poort, waar jaarlijks zo'n 35 drop-outs wor den opgevangen, is de bezuini ging funest. „Het volgende schooljaar kunnen we het mis schien nog uitzingen, maar in 1996-1997 lopen we vast", voor spelt De Groot. „En de proble matiek van jongeren wordt er heus niet minder om. Ik wou dat de staatssecretaris eens een keer hier kwam kijken, dat ze eens een dagje meeliep. Want wat ze nu voorstelt raakt kant noch wal." Negen jaar geleden werd De Witte Poort opgericht voor jon geren van 12 tot 16 jaar, die het door gedragsproblemen niet redden in het gewone voortge zet onderwijs. Het aanleren van sociale vaardigheden, zegt De Groot, is verreweg het belang rijkste. „Het blijft natuurlijk een moeilijke groep, maar wij pro beren ze zoveel bagage mee te geven, dat ze zich in het regulie re onderwijs kunnen handha ven. Een gewone school kan dat niet, die kan niet in iedere leer ling eindeloos veel tijd investe ren. Want zo'n school moet ook blijven draaien." Dat de spijbelopvang een tij delijke zaak zou zijn was van het begin af aan duidelijk. Maar elk jaar weer werd besloten om er nog een jaar aan vast te plak ken. „Als dit project niet meer bestaat komen er meer jonge ren met justitie in aanraking, komen er meer in een internaat. En dan zijn de kosten veel ho ger. En over vijf jaren komen ze toch weer tot de ontdekking dat je zo'n project nodig hebt. Want vroegtijdige schoolverlaters blijf je houden." De Groot hoopt nog op steun van de plaatselijke politiek. „Ik wil er voor zorgen dat dit een punt van discussie wordt in de commissie onderwijs. Als de PvdA landelijk het onderwijs laat vallen hoop ik dat de plaat selijke PvdA iets doet om ons te helpen. De gemeente geeft ons nu al 90.000 gulden uit het fonds sociale vernieuwing." Als het aan tandarts R. van der Grijp ligt kan de Stevenshof een weekmarkt op het Ina Boudier Bakkerplein maar beter verge ten. Winkeliersvereniging, wijk raad en wijkvereniging hebben een begerig oog laten vallen op het plein, in de veronderstelling dat het bouwplan van de tand arts wellicht niet doorgaat. Maar daar is volgens Van der Grijp geen sprake van. Een probleem is het wel, de bouw van de praktijkruimte op het Bakkerplein. Van der Grijp zit met zijn praktijk al tien jaar in een noodonderkomen. Zijn plan voor nieuwbouw is lang en breed klaar. Het wachten is op een bouwvergunning van de ge meente. Maar die lijkt voorals nog niet van zins de vergunning te verstrekken. Het plan van Van der Grijp is door de welstandscommissie af gekeurd. De commissie heeft een aangepast plan geëist, maar de tandarts heeft tegen dat be sluit bezwaar aangetekend. „Wij hebben de zaak nu in handen gesteld van onze advocaat", al dus woordvoerster G. Schramm van de gemeente. Het- plein naast winkelcen trum Stevensbloem is wel in trek. Behalve het plan om de markt er te vestigen was er ook al belangstelling van de politie, die er een onderkomen wilde bouwen voor het wijkteam Ste venshof. Maar, bevestigt Schramm, „die plek is nog steeds gereserveerd voor de tandarts. Hij is uitgenodigd om een nieuw plan in te dienen dat wel voldoet aan de voorwaar den." „Burgemeester en wethou ders en de ambtenaren van de gemeente Leiden zijn het nog niet geheel met mij eens", zegt Van der Grijp. „Maar dat de welstandscommissie een nega tief advies, heeft uitgebracht is een probleem voor de gemeen te, niet voor mij. De welstands commissie is slechts een advies commissie. Ik wil gewoon een praktijkruimte op een goede lo catie. En wat mij betreft ga ik daar bouwen." Rien van den Eiule en Sjaak Verhoog beginnen nieuwe Klikspaan De Kop van de Haarlemmerstraat heeft fatsoen nodig. Rien van den Ende spreekt als een man die het weet, want hij woont zelf bij de Haven. Hij heeft de buurt in de loop der tijd zien verpaupe ren. „De buurt heeft een slechte naam", doelt hij op de ontoelaatbare oveilast van koffieshops en drugdealers. In het pand waar de politie twee jaar geleden een grote partij drugs weghaalde en helers oppakte, opent hij samen met Sjaak Ver hoog een homocafé. Rien troont de verslaggever mee naar buiten. De gevel van het pand op de hoek van het Haven plein met de Oude Rijn toont nog niet. Vieze ra men, gebladderde kozijnen. „Maar we maken er wat moois van. De ramen krijgen zwart folie, de plankjes worden mooi wit. En boven komt de naam in neon. Geen schreeuwende reclame, ge woon netjes en rustig. Zoals de buurt het wil." Wat de buurt ook wil, is een net en rustig pu bliek. „Ze zijn die lui die in brievenbussen pissen en over straat schelden beu", zegt Van den Ende. De kans dat dat soort mensen in het nieuwe ho mocafé over de vloer komt is klein. De kersverse exploitanten laten pas mensen binnen na aanbel len en ze overwegen een pasjessysteem in te voe ren. Sjaak Verhoog en Rien van den Ende duiken volgens zeggen in een gat in de markt. Want bars of cafés speciaal voor homo's heeft Leiden niet. „Ja, je hebt het mannencafé bij het COC, maar daar komt denk ik toch ander publiek. Bovendien is het alleen voor mannen, terwijl wij open staan voor mannen en vrouwen", vertelt Verhoog. Hij is de man met ervaring in de homohoreca. Vroeger was hij portier van De Klikspaan in de Doelensteeg, een vermaarde homotent. Hij be waart er goede herinneringen aan. „Dat sfeertje wil ik terug. Jaren zestig muziek, lekker swingen of een gezellig praatje maken. Het moet huiselijk zijn, niet dat opgefokte gedoe met die keiharde housemuziek." x Om die hang naar vroeger kracht bij te zetten, heeft het café aan het Havenplein ook de naam De Klikspaan gekregen. Van den Ende en Verhoog vormen samen de stichting die de zaak exploi teert. „Het was de enige manier om een vergun ning van de gemeente te krijgen. De Kop van de Haarlemmerstraat ligt politiek gevoelig. De ge meente wil liefst geen nieuwe koffieshops erbij, maar wel een beetje leven in de brouwerij. Op dit pand rust bovendien de bestemming 'trefpunt', dus wat wil de gemeente nog meer nu wij er een homobar van maken." De opening staat voor 1 maart op de rol. Verhoog en Van den Ende willen er wat speciaals van maken. Verhoog: „Ik probeer discjockey Nico Bil te strikken voor de opening. Hij heeft een sinaasappelkistje vol ouwe platen en die mag hij van mij de hele avond draaien." Joop Blonk tussen de personeelsleden van Mexx. „We doen dit eigenlijk vooral omdat Joop een hele lieve man is. Die man heeft alles voor je over, of je nu een vaste kracht bent of een oproepkracht, dat maakt niets uit. Het is echt een schat." foto henk bouwman Personeel Mexx doet districtsmanager Blonk reis cadeau ,2 let gemeentebestuur van eiden heeft begin januari een reeks lezuinigingsmaat regelen oorgesteld met een totale Dmvang van 18,6 miljoen gulden. Het geld is nodig )m tekorten te dekken en nieuw beleid te betalen van de 'BV Leiden'. Veel 0 nstellingen en activiteiten krijgen - als de gemeenteraad de maatregelen van het college overneemt - minder of zelfs helemaal geen geld meer. In deze serie laat het Leidsch Dagblad zaken de revue passeren. Vandaag de vrouwenopvanghuizen Cortona en Cassandra/Hestia, veilige vestingen voor vrouwen, die thuis een langdurige geschiedenis van geweld achter de rug hebben. ioms worden de hulpverleen- 'ters van vrouwenopvanghui- ;en Cortona en Cassandra er vel eens moedeloos van. Ter- vijl beide huizen jaarlijks zo'n luizend opvangverzoeken bin- ïenkrijgen, kunnen er slechts 150 vrouwen met hun kinderen vorden opgenomen. „We moe- en vele malen vaker 'nee' ver kopen dan dat we 'ja' kunnen zeggen. Als het niet gaat, pro beer je weliswaar door te ver wijzen. Maar ook in de andere opvanghuizen is vaak geen plaats", zegt Monique Corten Van Cassandra. Haar collega Thea Snel van Cortona: „Er staat bij ons geen dag een bed leeg. De bezettingsgraad is over de honderd procent." De twee opvanghuizen moe ten - als het aan burgemeester en wethouders ligt - straks vijf ton per jaar bezuinigen, samen met stichting De Binnenvest, een instelling die op een heel andere manier aan crisisopvang doet. Volgens het college kan het met minder, als de drie in stellingen samen gaan werken. Een efficiency-operatie dus. Ge lukkig, zeggen Corten en Snel, hebben burgemeester en wet houders wel bepaald dat de be zuiniging niet ten koste mag gaan van de kwaliteit van de vrouwenopvang. Evenmin mag het aantal opvangplaatsen da len. Met die mitsen en maren op zak zou het wel heel raar moeten lopen als de bezuini ging doorgaat. „Want een be zuiniging op deze schaal bete kent gewoon dat we straks min der goede hulp kunnen bie den", aldus Monique Corten. De bewijzen voor die stelling kan het college binnenkort in een bezwaarschrift lezen. De vrouwenopvanghuizen vallen sinds 1 januari van het vorig jaar onder de gemeente. Daarvoor kregen ze steun van het Rijk. Op zich lijkt de huidige regeling wat vreemd. Veel vrou wen die in de twee opvanghui zen wonen, komen immers er gens anders vandaan. Leidse vrouwen, die bijvoorbeeld van wege mishandelingen thuis be sluiten hun koffers te pakken, willen in veel gevallen liever naar een opvanghuis buiten Leiden. Geen van de opvang huizen was echt blij met de de centralisatie die vorig jaar ge stalte kreeg. Maar die ontwikke ling konden ze na tien jaar pro testeren en uitstel vragen niet langer tegenhouden. „De eerste bemoeienis van de gemeente Leiden met ons is een bezuini gingsmaatregel", zegt Monique Corten. „Leiden is daarmee lan delijk gezien ook de eerste ge meente die op vrouwenopvang wil gaan bezuinigen." Thea Snel: „Leiden, stad van vluchte lingen. Het landelijk beleid is er op gericht om door samen te werken, door efficiënter te wer ken, méér opvangplaatsen te creëren. Dat zouden we in Lei den nu ook zo graag willen." Het gebrek aan opvangmoge lijkheden betitelen beide hulp verleensters als pijnlijk. „De vrouwen die wij opvangen, heb ben vaak een jarenlange ge schiedenis van geweld achter de rug. Samen met hun kinderen hebben ze problemen die niet eenvoudig op te lossen zijn", zegt Monique Corten. Haar col lega Snel: „Als deze vrouwen besluiten dat het genoeg is ge weest, dat ze opstappen, en je kunt vervolgens geen plek voor. ze vinden... Dat is erg. Ik zag dat laatst weer eens gebeuren. Een vrouw die thuis regelmatig mis handeld werd, en wegens plaatsgebrek met haar babytje toch weer terug naar huis moest." Ondanks de dreigende bezui niging is er in de twee opvang huizen geen paniek uitgebro ken. De huidige bewoonsters werken rustig naar het moment toe, dat ze weer op eigen benen kunnen staan. Dat moment zal voor allen eerder komen dan het moment dat de mogelijke bezuiniging wordt doorgevoerd. Thea Snel: „Maar iedereen maakt zich zorgen, niet voor zichzelf maar voor de toekom stige bewoonsters. annetvan aarsen»

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11