Positie minister Pasqua onzeker Karen in Myanmar geslagen, maar nog niet verslagen Buitenland Israël ontkent gesprekken met Iran affia doet Rituele kus r i de ban Roep om doodstraf Aristide ontslaat legertop en schuift verkiezingen op Vijfduizend dollar per dode boef ■f ISDAG 21 FEBRUAR11995 J leense stranden vervuild Press DPA Deut pgNHAGENNaar schatting 50 kilometer Noordzeestrand in het idoosten van Denemarken is vervuild met stookolie. De ver- iling werd voor het eerst afgelopen zaterdag gesignaleerd en is niddels aangetroffen van Fanoe in het zuiden tot aan Gaerup het noorden. Waar de vervuiling vandaan komt is niet be nd. De dader kan een voorbijvarend schip zijn of een van de eplatforms op de Noordzee, zeggen Deense experts. 33 iraël wil kernwapenverdrag tekenen iLEM Israël overweegt voor het eerst het Non-Proliferatie- Jrdrag (het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens) te 56I idertekenen. Dit zou gebeuren twee jaar na parafering van vre- jakkoorden met alle landen in het Midden-Oosten, zo meldde blad Ha'aretz vandaag. Zo'n tijdsbepaling had Israël nog ,%oit gegeven. Met de koerswijziging wil Israël een ernstige cri- in zijn betrekkingen met Egypte voorkomen. -Jigerese premier weggestemd pl^MEY. De Nigerese premier Cissé is gisteren door het parle- ent in Niamey in een motie van wantrouwen met 43 tegen 40 "IE immen weggestemd omdat hij 'niet bekwaam is om het land ^52 regeren'. Hij was pas op 7 februari tegen de zin van een meer- jrqd rheid in het parlement benoemd door president Ousmane. 'aus in juni naar België jssel Paus Johannes Paulus II brengt op 3 en 4 juni een kort zoek aan België voor de zaligverklaring van pater Damiaen. it gaat om een ingekorte versie van de reis die de paus vorig ir naar België zou maken, maar die moest worden afgezegd erh dat de paus bij een val zijn heup had gebroken, na nnjechter Garzón mag verder speuren idridDe rechtbank in Madrid die belast is met terreurdaden, eft gisteren onderzoeksrechter Baltasar Garzón groen licht ge ven om te onderzoeken of de moordaanslagen op vermeende len van de Baskische afscheidingsbeweging ETA zijn gefinan- ird uit een geheim fonds van het ministerie van binnenlandse ken. Tot nu toe had de Spaanse regering Garzón informatie er het geheime fonds geweigerd. •ud-vice-president Uganda leert lezen ipala» De voormalige vice-president Adrifi van Uganda heeft jmi) 70-jarige leeftijd besloten lezen en schrijven te leren. Sinds Jrig jaar zit hij op een lagere school. Volgens het blad New Vi- lué>«, dat in Kampala verschijnt, is Adrifi, die in de tijd van dicta- _^r Idi Amin vice-president was, een zeer goede leerling. Hij kon jlfs van de eerste klas direct door naar de derde. 50 ^■Jlimsters verlaten Turkse regering ikara De sociaaldemocratische ministers in de Turkse rege- ?4ig hebben gisteren hun ontslag ingediend omdat hun partij, -32? Sociaaldemocratische Populistische Partij (SHP), in het week- nde was gefuseerd met de Republikeinse Volkspartij (CHP), die i de oppositie zit. De regeringsleden van de andere coalitiepar- toflj, de Partij van het rechte pad (DYP) van-premier Tansu (giller, èhouden hun post in de Turkse regering. ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated se Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent RTR Reuter UPI United Press International Afluisterschandaal brengt Franse premier in verlegenheid parijs hans gertsen De Franse premier Edouard Balladur is ernstig in verle genheid gebracht door een afluisterschandaal dat steeds grotere proporties aanneemt. Vandaag heeft Jacques Franquet het hoofd van de gerechtelijke politie zijn ontslag ingediend. Het is zelfs niet uitgesloten dat Fran- quets directe baas, minister Charles Pasqua (binnenland se zaken), moet aftreden. Pasqua lijkt een uiterst dubieu ze rol in de zaak te hebben gespeeld. een Parijse luchthaven, vlak na dat hij een miljoen franc had aangenomen van de met Char les Pasqua bevriende RPR-poli- ticus Didier Schuller. Volgens Schuller had de psychiater hem gechanteerd. In ruil voor een miljoen franc zou de psychiater hebben beloofd zijn invloed aan te wenden om het politiek zeer explosieve corruptie-onderzoek in de doofpot te werken. Vol gens de psychiater was het wer kelijke doel van de afluister praktijken echter het in diskre diet brengen van de familie Ma- réchal. President Mitterrand greep persoonlijk in om het dossier te redden. Balladur, behalve premier ook kandidaat voor de opvolging van Mitterrand, verdedigde de correspondent Oorzaak van alle tumult is een afluisteractie door de politie waarvoor een onder Balladurs directe verantwoordelijkheid vallende commissie medio de cember toestemming gaf. Dit afluisteren had plaats in de marge van een onderzoek naar grootschalige corruptie in het departement Hautes-de-Seine. Daarbij zijn diverse prominente politici van de Gaullistische RPR, de partij van onder ande ren Balladur, Pasqua en Jacques Chirac, betrokken. De politie luisterde in decem ber de telefoon van de psychia ter Maréchal af. Die werd enke le dagen later gearresteerd op toestemming voor het gewraak te afluisteren zondagavond op de Franse televisie nog met ver ve. Maar gisteren, na alle kritiek, nam het kabinet nadrukkelijk afstand van Balladurs verklarin gen. Het staat buiten kijf dat Pas qua van het begin af aan nauw bij de zaak betrokken is ge weest. Hij adviseerde Schuller om contact met Franquet op te nemen. Het is dan ook de vraag of Pasqua als hoogste politie- baas aan kan blijven. Balladur staat voor een van de moeilijkste keuzes van zijn poli tieke carrière. Als hij Pasqua de laan uit stuurt, verliest hij een van de steunpilaren van zijn presidentiële campagne. Maar als hij hem laat blijven, loopt Balladurs imago van onkreuk baarheid een deuk op. Balladurs politiek tegenstanders zullen niet aarzelen de affaire uit te buiten in de zojuist op gang ge komen verkiezingscampagne. De voorzitter van het parle ment, Philippe Séguin, dreigde gisteren een parlementaire en quête naar de diverse afluister- schandalen te beginnen als de Jeruzalem GPD gaande is in Bonn, met Duitse bemiddeling. Arads vrijlating zou binnenkort zijn te verwach ten. Volgens de FAZ eist Iran in ruil voor de vrijla ting van Arad dat Israël twee gegijzelde Hezbol- lah-sjeiks, Mustafa Dirani en Abdel Karim Obeid, laat terugkeren naar Libanon. De Israëlische premier Rabin heeft vandaag twee ministers benoemd op reeds lang vacante posten. De benoeming kan een regeringscrisis tot gevolg hebben. De regeringspartij Meretz heeft nameijk gedreigd tegen de benoemingen te stem men. Vandaag valt de beslissing. De Israëlische regering zegt dat er niet met Iran wordt onderhandeld over het lot van Ron Arad, een luchtmachtofficier die in 1986 gevangen werd genomen toen de F-4 Phantom straaljager waarin hij als waarnemer meevloog boven Libanon neer stortte. De ontkenning is een reactie op een publicatie, vandaag, in de Frankfurter Allgemeine Zeitang. Het Duitse dagblad schrijft dat er al langer dan een half jaar indirect Iraans-Israëlisch overleg VIE UPI !6S! maffia heeft de rituele ig tegen wangkus die ge likt wordt als begroeting tus- leden van de organisatie, •oden uit veiligheidsoverwe- ;en. Dit hebben Italiaanse ten gisteren gemeld, lok andere uiterlijke kenmer- van betrokkenheid bij de ia, zoals de intredingscere- mie waarbij nieuwe leden DU|ji afbeelding van een heilige branden terwijl zij trouw aan P Cosa Nostra beloven, zijn af schaft. De traditie waarbij le- aan elkaar worden voorge- Id met de rituele uitspraak is hetzelfde' zou ook tot het leden behoren, ien'aantal overlopers vertel de politie de 'nieuwe gebo- t' kort geleden. De maatregel genomen vanwege de golf dergelijke spijtoptanten, zijn bereid tegen hun voor- lige kameraden te getuigen ruil voor een verlichting van n straf. )e voormalige premier Giulio P dreotti is mede door een E iffia-kus in opspraak geraakt, overloper (pentito) Baldas- e di Maggio heeft getuigd dat gezien heeft hoe Andreotti, lens een geheime ontmoe- g in Sicilië in 1987, zo'n kus wisselde met de 'baas der ba- Salvatore Toto Riina, )udste van de ereld wacht op "bod en de pers lahore Een woedende menigte eiste gisteren bij het Hoogge rechtshof van Lahore de doodstraf voor twee christenen die de Pakis taanse wet op de godslastering zouden hebben overtreden. Op overtreding staat de dood door ophanging. De 14-jarige Salamat Masih en de 40-jarige Rehmat Masih zijn kort geleden door een rechtbank in Lahore ter dood veroordeeld om dat ze de profeet Mohammed zouden hebben beledigd door een tekst te kalken op de muur van een moskee. Ze hebben ontkend. Salamat is analfabeet. Volgens een mensenrechtenorganisatie gaat het om een burenruzie. De procureur-generaal heeft gis teren gezegd geen enkel bewijs te zien voor de aanklacht. Zo herin nert geen van de getuigen zich meer welke woorden de jongste van de twee verdachten op de muur zou hebben gekalkt. Ze dur ven die woorden ook niet te her- Premier Balladur nam gisteren een kijkje bij de bouw van een nieuwe metrolijn in Parijs. regering en president Mitter rand niet snel met bevredigen de verklaringen komen. Ook het Elysée (het presidentieel paleis) heeft zich in het verleden op Metaalwerkers willen geld zien MÜNCHEN DPA-Rtr Menig metaalarbeider in Beieren wil staken. „We willen geld zien. We blijven niet inle veren", zei gisteren een jonge Beierse metaalarbeider. „Nu krijgen de werkgevers hun ver diende loon voor hun stoer heid", aldus een collega. De twee arbeiders behoorden tot de duizenden metaalarbei ders in Beieren die hun stem uitbrachten over een voorstel van hun vakbond, IG Metall, om het werk neer te leggen. De betrokken 165.000 werknemers hebben daarvoor drie dagen de tijd. Uit de massale opkomst giste ren leidde de vakbond af dat de noodzakelijke driekwart meer derheid al op de eerste dag zal worden gehaald. IG Metall heeft de stemming georganiseerd, omdat de CAO-besprekingen muurvast zitten. FOTO REUTER OARETH WATKINS grote schaal schuldig gemaakt aan illegale afluisterpraktijken, zoals het dagblad Le Monde af gelopen weekeinde onthulde. Dierentransport Europese Unie blijft omstreden brussel alv knol correspondent Onder welke omstandigheden mogen kalveren, varkens en koeien in de toekomst naar Zuid-Europa worden gebracht om te worden geslacht of vetge mest? De landbouwministers van de Europese Unie in Brus sel buigen zich vandaag op nieuw over deze vrag nadat ze er gisteren niet uitkwamen. De voormalige Franse filmster Bri gitte Bardot was gisteren naar Brussel gekomen om haar standpunt en dat van een groep actievoerders uit te dragen: die ren mogen niet langer dan acht uur achtereen in een veewagen worden getransporteerd. Vandaag wordt onder andere gesproken over het compromis waar Nederland, één van de grote transportlanden op het gebied van levend vee, gisteren samen met België en Luxem burg mee op de proppen kwam. Een transport mag niet langer dan twaalf uur duren. Daarna moeten de dieren vier uur rust krijgen, waarna de reis nog één keer met twaalf uur mag wor den verlengd. In veewagens met drenk- en voedergelegenheid en air-conditioning mogen ze 22 uur rijden, zes uur rusten en nog eens 22 uur rijden. Per jaar worden binnen de Europese Unie zo'n twintig mil joen dieren vervoerd. Besluit is deel van schoonmaakoperatie WASHINGTON-PORT-AU-PRINCE HANS DE BRUIJN CORRESPONDENT De Haïtiaanse president Jean- Bertrand Aristide heeft gisteren dc volledige legerleiding de laan uitgestuurd. Tegelijk maakte hij bekend dat de eerste verkiezin gen voor het Haïtiaanse parle ment en de gemeenteraden pas 4 juni en 25 juni zullen plaats vinden. Dat is twee maanden later dan was beloofd. Aristide's besluit om de drie legerleiders luitenant-gene raal Bernardin Poisson, gene- raal-majoor Martial Romelus en brigade-generaal Mondesir Be- aubrun te ontslaan, maakt deel uit van de schoonmaak operatie in de Haïtiaanse krijgs macht. Die kent nu geen officie ren meer met een hogere rang dan majoor. „De hervorming van het leger is voorlopig vol tooid", zei minister Wilthan Lherisson (defensie). Aristide speelt met de gedachte om het hele leger te ontbinden en voortaan te volstaan met een politiemacht. Het Haïtiaanse leger telde tot oktober vorig jaar 7.000 man, maar daar zijn er nog maar 1.500 van over. De rest is na de Aristide's terugkeer ontslagen of gevlucht. De militairen worden ervoor verantwoordelijk gehou den tijdens de drie jaar durende militaire dictatuur zeker 3.000 mensen te hebben gedood. Het restant van het leger maakt nu onderdeel uit van de tijdelijke politiemacht, die onder toezicht van de VN staat. halen omdat ze dan zelf blasfemie plegen. Imam Fazal-e-Haq, die de zaak aan het rollen bracht, vroeg het gerechtshof de zaak stop te zetten. Het hof wees dit af omdat het een misdrijf tegen de staat be treft. FOTO REUTER MOSHIN RAZA washington hans de bruun correspondent We kennen ze uit cowboy films: posters met boven het ongure gezicht van een of an dere voortvluchtige boef '5.000 dollar beloning dead or ali ve'Maar in het hedendaagse Texas zijn zulke posters niet slechts een herinnering aan het 'Wilde Westen'. Zij zijn echt. En 'doodserieus'. Dead Serious, zo heeft immers het bedrijfje dat de part-time roek-zanger Darrell Frank heeft opgezet om een bijdrage te leveren aan het bestrijden van de misdaad. Iedere Texaan die een boef bij het uitoefenen van een misdaad doodt, krijgt van Frank een premie van 5.000 dollar (8.000 gulden). Dus niet 'dood of le vend', maar gewoon dood. Voorwaarde is voor Frank al leen dat het doden een zaak van wettelijke zelfverdediging was volgens de Texaanse wet, en dat terwijl het geboefte be zig was met een misdrijf tegen de betrokkene zelf, diens fa milie of diens bezittingen. In veel Amerikaanse staten mag je dan immers straffeloos een vuurwapen gebruiken, ledereen die hiervoor in aan merking wil komen, moet zich aansluiten bij de organisatie van Darrell Frank (35) en zijn vrouw Vickie. Kosten: 10 dollar (zo'n 16 gulden). Sinds Frank zijn initiatief bekendmaakte, hebben zich al meer dan dui zend mensen aangemeld. Er is dus aJ geld voor de eerste twee gevallen. Maar Frank heeft nog niet hoeven'uitbetalen. „De telefoon staat niet stil", aldus Frank. De belangstellen den krijgen een brochure en een bumpersticker met 'Dead Serious' erop. Kranten en tele visie hebben aandacht be steed aan zijn idee en de aan- meldingsbrieven stapelen zich op in de schamele woning van Frank. „We zijn het zat om bang te zijn", zegt Frank. „En dus doen we er iets aan. Zeg nu zelf: als je iemand ziet rij den met onze bumpersticker op zijn auto, dan bedenk je je wel even voordat je die be rooft." De politie van Franks woon plaats Fort Worth is niet zo in genomen met het idee, dat al gauw uit de hand kan lopen. Hoofdcommissaris Thomas Windham waarschuwt dat het aanbod van 5.000 dollar ertoe kan leiden dat iemands aan spraken op 'zelfverdediging' niet worden gehonoreerd. En dan is het gewoon moord. Hij vreest dat mensen zo aange spoord worden om het recht in eigen hand te nemen. De autoriteiten hebben ook enige twijfels over de motieven van Frank. Hij is namelijk zelf ooit veroordeeld wegens een gewa pende roofoverval. oudste persoon ter wereld, Frantjaise Jeanne Calment, is idaag en niet zondag, J als we gisteren op grond van 2 n foutief persbericht meldden 120 jaar geworden. Calment, -e in het Zuidfranse stadje Ar- in een bejaardentehuis >ont, is blind, bijna doof en zit een rolstoel, maar ze heeft 'g praats voor twee. Over de ote belangstelling voor haar iderdom zegt ze: „Ik wacht op dood en de journalisten." >or de televisie zei ze gisteren: >od is me zeker vergeten." üment stopte drie jaar gele- sn met roken. Op haar hon- trdste fietste ze nog. Terugkijkend vindt de in 1875 boren Calment dat ze een ooi leven heeft gehad. Vol- 'ns het Guinness Book of Re- >rds is er nog niet eerder een ouw 120 jaar geworden. Het iek maakt wel melding van de n panner Chigechiyo die in 186 overleed. Hij was 120 jaar 237 dagen oud geworden. den haag aad luymes Na bijna een halve eeuw strijd lijken de opstan delingen van de Karenminderheid in Myanmar (Burma) het onderspit te moeten delven. Eind ja nuari moesten ze al hun hoofdkwartier opgeven in Manerplaw. Vandaag moesten de Karenstrij- ders hun hun laatste bastion in Kawmoora onder de aanhoudende bommenregens van het rege ringsleger opgeven. De Karenstrijders, die sinds 1948 voor autonomie vechten, hadden gezworen Kawmoora tot de laatste druppel bloed te verdedigen. De Karen Nationale Unie (KNU) heeft de afgelopen weken enkele zware nederlagen moeten incasseren. Of er nu echter definitief een einde is gekomen aan de strijd is nog maar de vraag. Per slot van rekening heeft het regeringsleger de afgelopen tien jaar al verscheidene malen ge tracht Kawmoora te veroveren, en tot dusver te vergeefs. De regeringssoldaten liepen steeds vast in omringende mijnenvelden of belandden in val kuilen met giftige bamboesperen. „Wij hebben alleen de stad verloren, maar we zetten onze guerrillastrijd voort", aldus Karen-woordvoerder Nah Kaew tegenover het persbureau Reuters in een eerste reactie op de nederlaag. Karencommandant Bo Mya kondigde al eerder aan nieuwe guerrillatactieken te willen toepassen. Hij zei aanvallen te zullen uitvoeren in het diepe binnenland van Myanmar. Binnen de KNU be stond al enige tijd verschil van mening over de te voeren strategie. Vooral nadat de Karen in 1992 bij een offensief van het regeringsleger zware ver liezen hadden geleden om hun posities te verde digen, ontstond er onder de boeddhistische sol daten onvrede over de christelijke leiders. Veel commandanten in het veld voelden er niets voor als een staand leger stellingen te verdedigen tegen steeds nieuwe aanvalsgolven van de vijand. Ze operen liever als echte guerrilleros in kleine groepjes die snelle liit-and-run acties uitvoeren. Hierbij operen ze in kleine, moeilijk te lokaliseren groepjes en trekken ze zich na snelle aanvallen schielijk in het oerwoud terug. De regering in Yangon heeft de afgelopen jaren met diverse opstandige bewegingen afzonderlijk 'vrede' gesloten. Alleen de leden van de etnische Karen en de Mon weigerden de strijdbijl te begra ven. De Slorc (Staatsraad van Orde en Herstel), zoals de Myanmarese junta zich noemt, wist on langs handig gebruik te maken van onenigheid binnen de Karen-groepen. De regering zette de overwegend boeddhistische, ongeletterde Karen- soldaten op tegen de christelijke, en uit grote ste den afkomstige, leiders. De onverwachte successen die de Slorc de laatste tijd wist te boeken, zijn vooral te danken aan muitende Karen die zijn overgelopen. Ze kennen de weg in de jungle en kunnen precies vertellen waar de mijnenvelden liggen. Met de val van Manerplaw op 27 januari verloren i niet alleen de Karen hun belangrijkste hoofkwar- tier, maar raakten ook duizenden dissidenten hun toevluchtsoord kwijt. De stad was de afgelo pen jaren een vrijplaats geworden voor studenten en dissidenten uit Yangon. Vooral nadat de junta in 1988 op bloedige wijze een einde had gemaakt aan demonstraties sloten veel politieke dissiden ten zich bij de Karen aan. Deze tendens zette zich door na de verkiezings overwinning van de oppositionele Nationale Liga voor Democratie (NLD) in 1990. Ondanks de overwinning van de NLD, weigerde de Slorc de macht af te staan en werden dissidenten opge pakt en zonder pardon in strafkampen gegooid. Ze moesten met tienduizenden burgers en leden van etnische minderheden als slaven aan wegen en spoorlijnen werken. Oppositieleidster Aung San Suu Kyi, die vier jaar geleden de Nobelprijs voor de vrede won, staat al ruim vijf jaar onder huisarrest. Om te voorkomen dat de Myanmarezen hun strijd op Thais grondgebied uitvechten, had Bangkok onlangs versterkingen naar de grens ge stuurd en het Myanmarese leger gewaarschuwd de grens niet over te steken. Bij de recente ge vechten kwamen geregeld granaten terecht bij vluchtelingenkampen op Thais grondgebied. Bangkok wil rust aan de westelijke grensstrook om de gastoevoer uit zee via een pijpleiding over Myanmarees grondgebied veilig te stellen. Vorig jaar sloten Bangkok en Yangon een contract voor de levering van aardgas dat voor de kust van Myanmar wordt gewonnen en via een pijpleiding over het Myanmarees gebied waar de Karen en Mon zitten, naar Thailand moet worden ge bracht. Om dit project veilig te stellen, waarmee jaarlijks 400 miljoen dollar is gemoeid, heeft de Thaise regering er baat bij dat er een einde komt aan de etnische gevechten in het buurland. Geen voortgang in Afghanistan Pogingen van de Verenigde Na ties om in het verscheurde Af ghanistan vrede te bereiken, dreigen op niets uit te lopen. President Rabbani en de Tale- ban bleken gisteren kort voor het ingaan van een akkoord te gen de oorspronkelijke opzet. VN-bemiddelaar Mestiri wil dat Rabanni zijn macht afstaat aan een representatieve raad van Afghaanse guerrillaleiders en onafhankelijke personen. De spectaculaire militaire opmars van de Taleban doorkruiste echter de plannen van de VN. De extremistische militie rukte een week geleden op tot de poorten van de Afghaanse hoofdstad Kabul, en eist de con trole op over de plaats. De Tale ban weigert zitting te nemen in, de overgangsraad.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5