Leidsch 'Ypenburg zelfstandig verder' Affaire kost Leiderdorp miljoenen Orthodoxe joden rouwen massaal om rabbijn 'enningmeester van Naamse SP bekent ^aannemen smeergeld OPEN HUIS Politiechef de laan uit na nep-arrestatie Isolatie tegen vliegtuiglawaai Boeken over sekten uit bibliotheken gestolen Testa (NZH) ontslagen GOED NIEUWS :A RUSSEL GPD-ANP eruzalem Ruim honderdduizend orthodoxe joden heb- len gisteren de begrafenis bijgewoond van rabbijn Shlo- mo Zalman Auerbach, een van de grootste Talmoeddes- kundigen ter wereld. Hij was vrijdag op 85-jarige leeftijd aan de gevolgen van een hartaanval overleden. Auerbach ook deskundig op het gebied van medicijnen, wiskun de en astronomie werd in alle delen van de orthodox- joodse gemeenschap gewaardeerd. Op z'n zeventiende had hij al een belangrijk boek over de moderne tijd en de joodse wetten geschreven. Met een verwijzing naar de scheiding tussen religie en staat heeft hij altijd geweigerd zich met de politiek in te laten. FOTO REUTER DAVID SILVERMAN REM 9 Voor het eerst sinds vijf jaar weer op tournee, blijkt REM koppig op zoek naar verloren tijden. Confrontatie yt q Oefenmeester Rob I Kiebert zoekt de confrontatie met de spe lers van Rijnsburgse Boys. Personeel Fokker wil onderzoek: Het personeel van de Fokkervestiging Ypenburg laat on derzoeken of de fabriek zelfstandig verder kan gaan. Sa men met de gemeente Den Haag heeft de onderne mingsraad het adviesbureau Arthur D. Little gevraagd om met spoed een advies uit te brengen. amsterdam bill meyer gpd Uitgangspunt van de haalbaar heidsstudie is dat de fabriek niet langer alleen maar aan Fokker produkten zal leveren. Dat wordt als een te smalle ba sis gezien. In overleg met de re giogemeenten wordt gedacht aan bijvoorbeeld het leveren van kunststof-onderstellen voor bussen en trams. De Industriebond FNV waar schuwt de raad van bestuur van Fokker niet te ver te gaan bij de komende sanering. In een ver trouwelijke brief aan het be stuur schrijft de bond „begrip te hebben voor de buitengewoon verboden. Mangé is in 1990 overgestapt van de SP naar de directie van de luchthaven Za- ventem, en is voorzitter van het staatsbedrijf De Post. Justitie houdt hem opgesloten en afge zonderd van drie andere sleu telfiguren in het Agusta-schan- daal die vorige week werden ge- arresteèrd. Twee verdachten, een Brusselse advocaat en een gewezen SP-medewerker, be kenden eerder als tussenper soon voor Agusta te hebben op getreden. Zij wezen Mangé aan als de man die de vijftig miljoen frank steekpenningen op een Zwitser se bankrekening in ontvangst nam. 'enningmeester Mangé van de laamse socialisten heeft be- end dat hij ongeveer 2,5 mil- oen gulden aan steekpennin- ;en heeft aangenomen van de taliaanse helikopterfabrikant igusta. Hij zou het geld niet in ligen zak hebben gestoken, naar hebben verdeeld over aan Ie SP gelieerde verenigingen. De getuigenis van Mangé irengt de Vlaamse socialisten /erder in verlegenheid, omdat ze automatisch tot de vraag eidt of de partijleiding wist van de steekpenningen. De SP zit extra met de affaire in de maag, omdat op 21 mei vervroegde verkiezingen worden gehouden. Tot de toenmalige partijtop behoorden onder anderen Eu rocommissaris Van Miert, oud- minister Tobback en de huidige NAVO-secretaris-generaal Claes, die als minister van eco nomische zaken meebesliste over de aanschaf van de 46 om- streden helikopters in 1988. Tobback en Van Miert beklem- Onbekenden hebben de afgelo- toonden ook gisteren niets te pen twee weken honderden weten van de steekpenningen. boeken over sekten gestolen uit De Belgische justitie heeft gis- ten minste tien bibliotheken in teren huiszoeking gedaan bij de provincies Groningen en Van Miert, de oud-voorzitter Drente. H^t is onduidelijk of het van de Socialistische Partij in Vlaanderen. De onderzoeks- U krijgt ƒ3000,- terug voor uw (ichtdrukmachine. Ontdek het compacte AO-alternatief. De nieuwste grootformaat kopieermachine van Ricoh tijdens het op 22,23 ïn 24fetmiari van 10.00 -18.00 uur bij Repromat, Wagenmakerstraat 31 Velserbroek, telefoon 023 - 38 93 94 De spraakmakende nep-arres tatie van een koppelbaas in Roerdalen heeft geleid tot het ontslag van het hoofd Regionale Operationele Ondersteunende Zaken (ROOZ) van de politiere gio Limburg-Noord, H. Ver schuur. Hij was vorig jaar sep tember verantwoordelijk voor het in scène zetten van een aan houding. Onder het oog van de verzamelde pers liet hij uit een woning een verdachte afvoeren, wiens hoofd schuil ging onder een zak. De 'arrestant' bleek achteraf een politieman. De publiciteitsstunt werd de man niet in dank afgenomen. Meteen nadat duidelijk werd dat het om een nep-arrestatie ging, werden er in de Tweede Kamer vragen over gesteld en kondigde minister Sorgdrager (justitie) een uitgebreid onder zoek aan. Verschuur meldde zich na het incident meteen ziek. Dat is vol gens een woordvoerster van de politie Limburg-Noord ook de reden waarom het onderzoek nu pas kon worden afgerond. leeg", aldus rayondirecteur E. Munstra van de Provinciale Bi bliotheek Centrale Groningen. Volgens hem bestaat er onder bibliothecarissen in Groningen wel een 'bepaald vermoeden' over de achtergronden van de opmerkelijke roof. „We hebben in de omgeving van Stadskanaal klachten gekregen van mensen die de betrokken boeken aan stootgevend vinden en wilden dat we ze uit de collectie verwij derden." De boeken waren elektronisch beveiligd. om een georganiseerde actie gaat. De politie onderzoekt de rechters waren op zoek naar zaak. De schade loopt in de sporen varj het smeergeld. Van tienduizenden guldens. Miert zei vanmorgen dat hij zelf „Boeken over Baghwan, de heeft aangedrongen op de huis- Christian Science Church, de zoeking 'aangezien ik niets te Rozenkruisers, de Jehovagetui- verbergen heb'. Hoewel het gen, de Mormonen, de Vrijmet- destijds in België heel gebruike- selarij en noem maar op. Alleen lijk en niet direct strafbaar was al in Stadskanaal zijn zeker dat partijen geld van bedrijven honderd boeken gestolen en in kregen, had de SP giften van Haren zijn vijftig boeken ont- wapenfabrikanten intern juist vreemd. Hele planken staan Amstelveen Bijna 200 woningen op de aanvliegroute van de Buitenveldertbaan in Amstelveen worden dezer dagen van isolatie voorzien. Opdrachtgever is de Rijksluchtvaartdienst. Van maart tot en met oktober krijgt de baan extra verkeer te verwerken, doordat de Zwanenburgbaan dicht gaat wegens onderhoud. Pagina 16: Nog eens 21.000 huizen isoleren. foto anp vincent boon Raadsmannen van ambtenaren stellen forse claims in vooruitzicht moeilijke situatie waarin Fokker verzeild is geraakt." De bond er kent dat het voorbestaan van de onderneming in gevaar is, maar is niet bereid tot iedere prijs maatregelen te accepteren. Ko men de belangen van de werk nemers bij de komende onder handelingen onvoldoende tot hun recht, dan zal de bond zich daar met alle mogelijke midde len tegen verzetten. Bij Fokker staan nu 1.500 tot 2.000 banen op het spel. Over wogen wordt het bedrijf in Ypenburg (650 arbeidsplaatsen) te sluiten. Bij de afdeling 'engi neering' verdwijnen nog eens 500 banen. Het resterende ba nenverlies zal alle afdelingen betreffen, inclusief het kantoor personeel. Fokker-topman Van Schaik is vorige week door de raad van bestuur van Deutsche Aero space (DASA) naar huis ge stuurd om zijn huiswerk over te maken. Zijn saneringsplan ging de Duitsers niet ver genoeg. Het is de bedoeling dat de raad van commissarissen van Fokker zich zaterdag over het definitie ve plan buigt. Maandag worden de werknemers ingelicht. FNV-bestuurder Peter van Bers is bang dat Fokker „nu de zaak even definitief wil oplos sen". Hij vreest daarbij voor enige overkill. „Voorkomen moet worden dat werknemers- belangen, door een te krachtige aanpak, onnodig worden ge schaad. De afslanking van de onderneming kan en mag niet zo ver gaan dat daarmee toe komstige kansen verloren gaan. Dat Fokker te klein en inflexibel wordt om te reageren op posi tieve ontwikkelingen (grote or ders) in de markt." Winst Unilever 20 procent hoger rotterdam anp De nettowinst van Unilever is vorig jaar met twintig procent gestegen tot 4,3 miljard gulden. Deze sterke stijging is vooral veroorzaakt door het feit dat de winst in 1993 werd gedrukt door herstructureringskosten van 1,4 miljard gulden. De winst per aandeel is uitge komen op 15,52 gulden tegen 12,90 gulden in 1993. Voorge steld wordt een slotdividend uit te keren van 4,71 gulden tegen 4,40 gulden vorig jaar. Het tota le dividend komt daarmee op 6,19 gulden tegen 5,88 gulden. Bestuursvoorzitter Tabaksblat verwacht dat de 'gezonde voor uitgang' in Noord-Amerika en de overige gebieden waar schijnlijk zal doorzetten. HET WOORD IS AAN R W. Emerson Al is het leven nóg zo kort, men kan toch wel beleefd tege elkaar blijven? VANDAAG 20 5 Economie/Beurs - 6 Programma's- Randstad Regio HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Eerst zon Perioden met zon. In de middag toenemende bewolking en tot de avond droog. Minimumtempera tuur ongeveer 2 graden. Middag- temperatuur circa 8 graden. Wind zuidwest tot zuid, vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer hard, 7, in de middag toenemend tot stormachtig, 8. haarlem eric jan weterings Directeur A.L. Testa van streek vervoerder NZH is ontslagen. Dat heeft vanmorgen de VSN (Verenigd Streekvervoer Neder land) in een korte verklaring be vestigd. Officieel heet het dat 'in onderling overleg is besloten het dienstverband te beëindi gen'. Er was ruzie ontstaan over 'de te volgen concern strategie'. Testa's beleid bij de NZH zou niet ter discussie staan. Een in gewijde houdt het erop dat de flamboyante Testa 'te veel en te vaak op lange tenen is gaan staan.' „Hij wordt gewoon te ruggepakt door mensen die nog een rekening hadden te vereffe nen." In de vijftien jaar die hij bij de NZH werkte maakte Testa van de streekvervoeder een bloei end vervoerbedrijf. Tijdens de recente busstaking bleek zijn populariteit binnen de diverse geledingen van het bedrijf, van chauffeurs tot Raad van Com missarissen. De NZH wenste vanmorgen niet te reageren op het ontslag. Testa en de VSN onthouden zich van commen taar tot zij een afkoopregeling hebben getroffen. Een van Testa's bekende ne venfuncties is voorzitter Kamer van Koophandel Haarlem. Het betreft een gekozen functie die hij volgens een woordvoerder van de kamer niet hoeft op te geven. SDAG 21 FEBRUAR11995 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40704 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Rij Lassie rijstbjiiltj.es s Gratis rece] TV* j|- rijstbuütjes ^ptenboekje y Qeze week alleen bij A&P: bij aankoop van Lassie rijstbuiltjes of zil vervlies rijstbuütjes gratis Lassie receptenboekje met de lekkerste rijstsalades. Zowel voorgerechten en bijgerechten als complete maaltijdsalades. Lassie rijstbuiltjes elke dag goed nieuws leiderdorp» hennyvan egmond De affaire burgerzaken gaat de gemeente Leiderdorp miljoenen guldens kosten. Politici becijfe ren de claims die de vier betrok ken ambtenaren zullen indie nen op een bedrag dat kan op lopen tot drie miljoen gulden. Juristen van de ambtenaren kondigen aan forse vergoedin gen te eisen in de onderhande lingen die nu volgen. Dit onheil is gisteravond uit gesproken, hoewel een ruime meerderheid van de Leider- dorpse gemeenteraad akkoord ging met mildere disciplinaire maatregelen tegen de vier amb tenaren. De raad steunde daar mee het college, dat eindelijk is teruggekomen op de eerder op- zware straffen voor de chef en drie medewerkers van de afdeling burgerzaken, die werden verdacht van het ach- teroverdrukken van geld. Omdat de gemeente in zowel de strafzaak bij de politierechter als in de procedures bij de com missie beroep en bezwaar en de bestuursrechter bakzeil haalde, besloot het college tot strafver mindering. Hoewel het college geen en kele uitspraak deed over de uit te keren bedragen, is het duide lijk dat Leiderdorp niet ontkomt aan het betalen van forse claims. Zo zal er alleen in het geval van de voormalige chef van de afdeling burgerzaken al meer dan een half miljoen gul den aan wachtgeld moeten worden uitgekeerd. Maar zijn raadsman, mr. K. Weijling, ver telde daar geen genoegen mee te nemen. Hij vindt dat Leiderdorp het volledige salaris van zijn cliënt moet betalen, de kosten van de juridische bijstand en een ver goeding voor de immateriële schade. In het geval van de an dere drie ambtenaren zullen de bedragen lager zijn, maar toch in de honderdduizenden gul dens lopen. Het is de bedoeling dat het college nu met de vier ambte naren een regeling treft. Er zal met hen worden onderhandeld over een schikking. Die schik king betekent het einde van een affaire die Leiderdorp bijna' twee jaar in de greep heeft ge houden en die voor veel onrust heeft gezorgd binnen het amb telijk apparaat. Vrijwel alle partijen maakten zich zorgen over de onrust in het gemeentehuis. Vooral Groen Links, D66 en Burger Be langen Leiderdorp (BBL) con stateerden dat er een vertrou wenscrisis is tussen het college en de ambtenaren. Volgens D66-raadslid R. Jolly is het ambtelijk apparaat 'ont wricht'. J. Holsberg (BBL) voor spelde dat de gevolgen van de affaire 'zich nog lang zullen la ten voelen in het ambtelijk ap paraat'. Hij pleitte ervoor een dialoog aan te gaan met de ambtenaren. Zijn pleidooi werd overgenomen door verantwoor delijk wethouder C. Kerner (CDA). PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat Is goed nieuws. Dus neem Lk nu een proefabonnement. Naam:Voorletter*:m/v Postcode:- Plaats: Nr. bank/giro: Handtekening:- n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-128 030 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1