'Mijn manier om met Kok om te gaan is ontregelen en pesten' Duurzaamheid paradepaardje van plattelandsvrouwen Feiten &Meningen „b Meesterzet van premier Dehaene van België bevestigt macht Gastarbeiders ii Israël ten proo^ aan uitbuiting en slavenarbek MAANDAG 20 FEBRUARI 1995 NIEUWSANALYSE 'Let the bjiest go', schreeuwde de als een volleerd rodeo-rijder uitgedoste Belgische premier Jean-Luc Dehaene deze week in gebroken Engels tijdens een werkbezoek aan de VS. Flet was geen gezicht, die zwaarlijvige man op een mechanische stier, onhandig zwaaiend met zijn lasso. Maar om ge likte populariteit heeft Dehaene zich nog nooit zorgen gemaakt. Hij is ge woon de baas van het circus dat Belgi sche politiek heet. en zijn terloopse aankondiging van eind vorige week dat de verkiezingen worden vervroegd, maakte dat nog eens duidelijk. Als pre mier van een weinig populaire rooms- rode coalitie, besefte Dehaene dat al leen met deze meesterzet een pijnlijk einde is te vermijden. De verrassing was groot. Niemand had met de coup rekening gehouden, om de simpele reden dat liet in België volstrekt ongebruikelijk is dat de pre mier de verkiezingsdatum bepaalt. Zo iets gebeurt in Groot-Brittannië met zijn éénpartijen-regeringen, maar niet in het land der compromissen en coali ties. Daar sterven regeringen een roemloos einde, en gaan ze ten onder aan de zelfmoordneigingen van politici in verkiezingstijd. Hen herhaling van die malaise wil Dehaene dit keer voorkomen. De te rugkeer begin januari van de oude kwelduivel de Voerstreek, waar Vla mingen en Walen elkaar op gezette tij den de hersens in slaan, moet hem aan het denken hebben gezet. De tien da gen durende 'Voeren-crisis' tussen al lerlei ministers, media en actiegroepjes liep rond de jaarwisseling ondanks zijn onbeduidendheid toch bijna uit de hand. Vorige week kwamen daar vol strekt onverwachts weer allerlei botsin gen bij tussen de regerende socialisten en christendemocraten over het onder wijs- en justitiebeleid. Voor Dehaene is dergelijke ketelmu ziek een gruwel, want hij wil het liefst zo voortvarend mogelijk de failliete Belgische schatkist saneren en het land economisch en sociaal gezond maken. Vooral de peperdure sociale zekerheid (een uiterst gevoelig thema tussen links en rechts. Vlamingen en Walen, bon den en werkgevers) moet nu eindelijk eens worden gesaneerd. Dat is Dehae- nes echte missie. Wachten met de parlementsverkie zingen tot november, zou het verlips van twee politieke seizoenen kunnen betekenen. Bij de onderhandelingen over de begroting deze zomer hoeft immers niemand te verwachten dat de ministers impopulaire maatregelen durven nemen. En als de regeringspar tijen éénmaal in een sfeer van verwij ten en geredetwist door de kiezers zijn' afgestraft, mag niemand op een voor spoedige kabinetsformatie te rekenen. In 1991 en '92, toen Dehaene aantrad, was het zo ook al fout gegaan. Aan Dehaenes besluit zijn kabinet van socialisten en christendemocraten 'in schoonheid te laten sterven' en 'een zachte landing' te laten maken, ligt echter ook simpele electorale calculatie ten grondslag. Socialisten en christen democraten hebben zich weliswaar nog steeds niet helemaal hersteld van de opdoffer die ze in 1991 kregen, maar het gaat minder slecht dan gevreesd. De pijn van belastingverhogingen en draconische bezuinigingen wordt ver zacht doordat de economie aantrekt en het beleid lijkt te werken. Dehaene is zelfs, tegen alle politieke logica in, enigszins populair geworden. De man mist elk 'media-appeal', praat onbegrijpelijk Nederlands én Frans, en zucht onder de reputatie een 'loodgie ter' te zijn, de grootmeester van het in gewikkelde compromis die voor elke politieke lekkage wel een tijdelijk op lossing in petto had. Maar die vleesge worden apparatisjik heeft met zijn on behouwen stijl wel respect afgedwon gen. Hij is langzaam uitgegroeid tot datgene waartoe de Belgische kiezer zich het meest voelt aangesproken, de politicus als anti held. Vorig jaar. bij de verkiezingen voor het Europarlement, slaagde de chris tendemocratische CVP van Dehaene er zelfs in de grootste partij van het land te blijven. De aanval van de oppositio nele liberalen van de 'jonge hond' Guy Verhofstadt werd met onverwacht ge mak afgeslagen. Sindsdien is bij de li beralen verdeeldheid troef en blijven ze met een voorspelde achttien pro cent ver weg van hun ideaal de dertig- procentsscore te halen en een centrale positie in het krachtenveld in te ne men. Aan de andere kant van het politieke spectrum vechten de socialisten van Louis Tobback en de door corruptie schandalen geteisterde Waalse kame raden tegen het voorspelde verlies. Door de verkiezingen te vervroegen, heeft Dehaene voor zijn CVP een uitge lezen kans geschapen in het centrum van de macht te blijven en naar be proefd recept te kiezen of er links of rechts wordt geregeerd. BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT PvdA-voorzitter Felix Rottenberg blijft lastig Tolerantie is niet Koks sterkste kant, de PvdA zal zijn oude aanhang waarschijnlijk niet te rugwinnen en de miljarden die het kabinet uittrekt voor lastenverlichting zijn voor een groot deel weggegooid geld. Felix Rottenberg is niet van plan aan de vooravond van de statenverkiezingen en het PvdA-congres zijn partijgenoten naar de mond te praten. Zijn hoop: toenadering tot de WD, die over twee jaar naar links zal moeten opschuiven. Met het partijcongres en de verkiezingen voor de Provinciale Staten voor de deur, waarschuwt hij zijn partijgenoten. Stem men is geen vanzelfsprekendheid, stem men op de PvdA nog minder. „Ik bereid onze mensen erop voor dat het niet sim pel is terug te komen op een stemmen percentage van veertig. We moeten ac cepteren dat de PvdA is teruggevallen op zo'n 25 procent en daarop blijft zitten.'' Hij voert de groeikernen in de Randstad op. om zijn betoog kracht bij te zetten. „Kijk naar de flatwijken uit de jaren ze ventig. Daar krijgen we geen poot aan de grond. De mensen die daar wonen, stem men extreem, of niet, of zijn teleurgesteld in de PvdA. Maar ook in de latere nieuw bouwwijken, met duurdere huur- en koopwoningen, komen we moeilijk aan de bak. Daar wordt hoofdzakelijk blauw gestemd: WD of D66. En dan nieuwe steden als Almere, met 140.000 inwoners. Weet je hoeveel leden WD en D66 daar hebben? leder honderd! Wij hebben er ongeveer 370, maar dat zijn vooral oud- Amsterdammers van boven de veertig." „Om de kiezers terug te winnen, moeten we de terugloop scherp analyseren. En door, sorry voor het PvdA-jargon, als par tij een spagaat te maken. We moeten een brug slaan tussen de aanpak van de pro blemen in de oude én vooral de nieuwe wijken. Uitgangspunt blijft dat we opko men voor de mensen die de dupe zijn van de vrije markt. Een modern solidari- teitsbeleid, waarvoor iedere sociaal-de mocraat zijn nek zover mogelijk moet uitsteken." Het PvdA-kamerlid Van Zijl pleitte er on langs voor AOW'ers voor te trekken bij het verhogen van de uitkeringen. Is dat een voorbeeld van die 'moderne solidariteit'? „Wat Van Zijl deed was strategie: probe ren via de AOW de andere uitkeringen mee te trekken. Maar voor die andere groepen uitkeringsgerechtigden is meer tijd nodig. Hun uitkering kan de eerste tijd niet worden gekoppeld. Voor hun koopkracht spelen andere zaken, zoals beperking van de huurstijging en het drukken van de kosten voor de volksge zondheid, trouwens minstens zo'n be langrijke rol." Dat het plan-Van Zijl niet binnen 24 uur is afgebrand, beschouwt Rottenberg als een enorme opsteker. „De manier waar op politiek Den Haag omgaat met men sen die hun nek uitsteken, die proberen een discussie te voeren, is vreselijk en verschrikkelijk. En dat is ook precies de reden waarom ik tot in de eeuwigheid nóóit beroepspoliticus zou willen zijn! Wee je gebeente als je ook maar één ver keerd woord zegt. Dan is het meteen an derhalve dag hysterie in het Haagse. „Neem de nieuwe CDA-voorzitter Hel- gers. Die man is gevangenisdirecteur ge weest en heeft dus een bepaald onver sneden jargon meegenomen als het over criminelen en allochtonen gaat. Hij for muleert wat onaangenaam en ik ben het inhoudelijk niet met hem eens. Maar als je ziet hoe een krant als Trouw, dat soms een beetje het CDA-clubblad is, over hem heen is gevallen..." Felix Rottenberg: „D66 is groot geworden als oppositiepartij en valt niet op, niet door er gernis, noch door irritatie." foto opd roland de bruin „Of neem de manier waarop op de uit spraken van Jan Pronk over Indië is gere ageerd. Akkoord: hij had het ook wel der tig procent minder moraliserend kunnen zeggen. Maar ik vind dat hij echt te hard is aangepakt. Gelukkig hebben we in de partij nu een tolerantere politieke cul tuur." Pardon? Wim Kok was de eerste die riep: Pronk, terug in je hok! „Oké, toegegeven. Er zijn verschillen in de mentaliteit en achtergronden in de top van de PvdA. Daar vecht ik ook te gen. Mijn manier om met Kok om te gaan is ontregelen en pesten. Tegendruk geven. Daar reageert hij overigens door gaans goed op." Tolerantie tegenover partijgenoten die er andere denkbeelden op nahouden, is niet Koks sterkste kant. Op die 'coup' van de bende van Van der Louw reageerde hij in 1992 ook al zo allergisch. „Nogmaals: Kok komt uit een andere tra ditie. Hij heeft ruim twintig jaar in het vakbondswerk gezeten. Daar wordt alles heel strak en duidelijk voorbereid. Laat ik het voorzichtig zeggen: zo'n traditie laat minder ruimte voor hardop denkende mensen aan de zijlijn. Kok is niet één van de meest uitgesproken vrijzinnig sociaal democraten. Maar als premier geeft hij wel veel ruimte." Voor alle duidelijkheid: Rottenberg re kent zichzelf wèl tot deze 'vrijzinnige school'. Op de ongezouten kritiek van Jos de Beus, opsteller van het PvdA-verkie zingsprogramma, reageert hij bijna schuddebuikend. „Dat De Beus een op stand in de PvdA-achterban voorspelt, dit kabinet neo-liberaal noemt en de PvdA een club van cultuurbarbaren vind ik hartstikke vermakelijk. Prima dat hij 't zegt." Dat de opsteller van het verkiezingspro gramma zijn eigen club van verraad be schuldigt, daar kan Rottenberg niet mee zitten. Relativerend: „Als ik hem hoor denk ik: daar is de linkervleugel van de PvdA anno 1925 weer aan het woord. Hij dramatiseert zijn kritiek. Maar hij heeft wel een punt te pakken als hij zegt: in mei beloofden we nog niet meer dan acht miljard bezuinigingen, dat zijn er inmiddels achttien geworden. Maar aan de andere kant: welke multinational met een jaaromzet van ruim vijfhonderd mil jard kan zijn uitgaven zo nauwkeurig plannen?" Het kabinet heeft het mes zo cliep in de uitgaven gezet, omdat de lasten voor het bedrijfsleven omlaag moesten. Dat is in wezen een \A'D-beleid, vindt De Beus: minder overheid voor meer markt. Aarzelend: „Wat die lastenverlaging be treft: ik zie dat als een gedurfd experi ment, waar bovendien ook de kiezers op hebben aangedrongen. We zijn inder daad een heel eind met de werkgevers meegelopen. De onderliggende gedachte is: klopt het liberale verhaal dat lagere loonkosten vanzelf leiden tot meer werk? Dat moetje uitproberen. Mijn intuïtie is dat over twee jaar blijkt dat het weinig oplevert". En dan?Miljarden giddens belastinggeld vergooid? „Als over twee jaar blijkt dat er onvol doende werk is bijgekomen, moet de overheid zelf weer meer investeren in de samenleving en werkgelegenheid. Wat heel interessant is: tegen die tijd zal Bol- kestein moeten erkennen dat de vrije markt niet het antwoord is op al onze problemen. Ik verwacht dat er dan een doorbraak komt, een fundamentele toenadering tussen de PvdA en de VVD. Als dat gebeurt, kan de samenwerking tussen deze twee partijen heel duurzaam blijken te zijn." D66, de derde coalitiepartner, is in het bijna twee uur durende vraaggesprek nog niet tér sprake geweest. Dat blijkt geen toeval te zijn. Rottenberg, zuinigjes: „D66 is niet de aanjager van het debat in Den Haag en ook niet de compromismakelaar in het kabinet. Soms zijn ze aanwezig, meestal niet. De club is groot geworden als oppositiepartij en valt niet op, niet door ergernis, noch door irritatie". Het is een aflopende zaak dus, met D66. „Dat kon nog wel eens meevallen. De aanhang van D66 is toch vrij stabiel. Het zou me niet verbazen als de partij met mensen als Wijers en Sorgdrager in het kabinet, die toch echt goede dingen doen, de huidige omvang vasthoudt. Op één voorwaarde: zolang ze maar geen ru zie maken." „De PvdA zal zich kwetsbaar moeten blij ven opstellen. Daar is dit interview ook een illustratie van. Onaangenaam vech tend voor de positie van de laagste inko mens. Weer nieuwe fouten makend. Nee, het is niet eenvoudig sociaal-democratie te bedrijven in deze tijd van hoogwaardig liberalisme." AMSTERDAM PAUL KOOPMAN EN MARC PEEPERKORN Gastarbeiders verschijnen waar Palestij Jj nen verdwijnen. Bijna zestigduizend m nen uit Thailand en uit verpauperde O europese landen als Roemenië en Polei >n werken nu in Israël als plaatsvervanger; v van arbeiders uit de bezette gebieden. 1 ie nog eens tienduizend zijn op komst, zo el premier Rabin gisteren onthulde. jc De komst van zo'n 650.000 immigrante v' uit de voormalige Sovjetunie heeft weir R1 of niets veranderd aan het probleem da sl maar weinig Israëli's bereid zijn laagge 'i schoold of ongeschoold werk te verrich voor een beloning die niet veel hoger is dan een werkloosheidsuitkering. Van d( recente immigranten heeft meer dan ze tig procent een opleiding op academisc [C niveau. Een actief opvangbeleid en een plosieve economische groei hebben er- voor gezorgd dat de meeste ex-Sovjets 1 nen hebben gevonden op hun eigen ni- e veau. Net als in het West-Europa van de jaren zestig zijn de gastarbeiders in Israël zon der uitzondering mannen uit arme land die werken op basis van jaarcontracten. En net als destijds in Europa wacht hen sommige gevallen uitbuiting en slavena - beid. Gewetenloze koppelbazen ronsele r met loze beloften werkkrachten in Roenv nië en Polen. Eenmaal in Israël merken E arbeiders dat hun netto loon aanzienlijkf lager is dan wat hun was voorgespiegeldel doordat allerlei tussenpersonen commi;rl sie eisen. 11 En soms houdt zelfs het werk na een pa maanden op. In Hod Hasharon, een dot in de buurt van Tel Aviv, gingen vorige - week 250 Roemenen in hongerstaking n dat ze al twee maanden hun loon niet hadden ontvangen. Het bouwbedrijf wa voor ze werkten, was failliet gegaan en niemand bekommerde zich om hen. Hu i paspoorten, die ze bij aankomst op het vliegveld bij hun baas moesten inleverei zijn samen met hem verdwenen. Een van de hongerstakers, Florian Bara, vertelde de Jerusalem Post dat hij en zijn collega's letterlijk geen cent meer bezitti i Voor ze hun hongerstaking begonnen, t leefden ze van brood, dat mensen in de buurt hen gaven, en sinaasappels die ze c uit een boomgaard stalen. Ze slapen op stapelbedden in ijzeren vrachtcontainer „De meesten van ons willen hun achter stallige loon en daarna werk bij een andi bouwbedrijf. Een paar willen liever teruj naar huis, die zijn ziek van Israël." Hef Israëlische vakverbond Histadrut de tot voor kort weinig of niets voor de gast arbeiders. „Flet zijn immers geen leden" zo redeneert een vakbondsfunctionaris. Maar hij kondigt aan dat zijn organisatie contact gaat opnemen met de Roemeen bond om te proberen gezamenlijk actie voeren voor uniforme contracten en een betere bescherming van de rechten van gastarbeiders. Hij stelt overigens vast dat misbruik een uitzondering is. „Volgens onderzoek gaat het echt om een kleine minderheid. De meeste buitenlanders worden goed behandeld en klagen niet.' De Roemeense ambassade in Tel Aviv la; weten in twee jaar tijd 'slechts tweedui zend' klachten van Roemeense arbeiders te hebben ontvangen. Omdat er geen off ciële overeenkomst over tijdelijke werk krachten met Israël is gesloten, zegt de missie weinig te kunnen doen. De aannemersbond houdt het erop dat d Roemenen Israël verlaten als welgestelde kapitalisten. Ze verdienen ongeveer acht honderd gulden netto per maand, 'tien keer meer dan ze in Roemenië kunnen verdienen', vertelt een bestuurder de jen salem Post. „Als ze na een jaar naar hun land terugkeren, kunnen ze daar een flat kopen." Het ziet ernaar uit dat de meesten van de 250 hongerstakers binnenkort in dienst kunnen treden van een ander constructie bedrijf, maar van hun achterstallig loon zullen ze waarschijnlijk weinig terugzien En hun paspoorten zijn nog altijd spoor loos. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De stem van agrarische vrouwen wordt amper gehoord in de discussies over de Nederlandse landbouw: er zit ten nauwelijks vrouwen in besturen van standsorgani saties of belangengroepen van enige importantie. Ter wijl de grote Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen (NBvP), met zijn ruim 75.000 leden (van wie 22 procent agrarische vrouwen), van mening is dat zij daar een andere, eigen visie op hebben. „Boerinnen zitten wat betreft de ontwikkeling van duurzame landbouw op een andere lijn dan de boeren." Betty de Zwaan-Heijmans, sedert een paar maanden voorzitter van de NBvP, hoopt dat landbouwminister Van Aartsen spoedig tijd heeft om ook met haar bond van gedachten te wisselen. Want Van Aartsen sprak in middels met iedere club die enigszins van doen heeft met landbouw, maar nog niet met de NBvP. Terwijl zij hem nog wel enkele kritiekpunten op zijn uitgelekte prioriteitennota kan vertellen. Iets wat de andere be-* ianghebbenden al eerder deden. „De grote, zeg maar industriële landbouw die Van Aartsen voor ogen staat, werkt volgens ons minder milieuvriendelijk dan een gezinsbedrijf. Het kleine of middelgrote gezinsbedrijf speelt in de plattelandsont wikkeling en het milieuvriendelijk produceren een cru ciale rol omdat zo'n bedrijf dè plek is waar mensen echt betrokken zijn met wat er gebeurt. Dat is een garantie voor de ook door de minister gewenste ontwikkeling van duurzame landbouw", meent De Zwaan. Overigens presenteert de minister naar verwachting pas eind deze maand officieel zijn prioriteitennota aan de minister raad: daarna bespreekt de Tweede Kamer het stuk. De nieuwe voorzitter van de plattelands vrouwen, Betty de Zwaan-Heijmans. foto cpd roland de bruin Duurzame landbouw is de laatste jaren een parade paardje van de NBvP geworden. Zo kwam de bond met de actie 'Duurzaam produceren, kritisch consumeren' waarvoor zij vorig jaar de Max Havelaarprijs kreeg. Bij duurzame ontwikkeling werkt de boer milieuvriendelij ker. bijvoorbeeld met minder bestrijdingsmiddelen. Maar willen de boeren werkelijk biologische landbouw, met alle extra sores vandien? De Zwaan krachtig: „De boerinnen wel!" r „Het punt is dat vrouwen meer naar de toekomst kij ken: de grond moet in de volgende eeuw ook gezond zijn, kinderen hebben eveneens recht op een leefbaar land. Mannen zien toch vooral de economische kant, voor hen tellen uiteindelijk alleen de centen", aldus de voorzitter. Hoewel het tijd lijkt de NBvP-standpunten krachtig duidelijk te maken bij de gezagshebbers in de land bouw, kiest de bond toch voor 'klein en fijn' en vooral 'gezellig'. Dat is simpelweg een kwestie van neuzen tel len, boerinnen maken nog geen kwart van het ledenbe stand uit. „De meeste vrouwen zijn lid van de NBvP omdat ze gezellig samen boeken kunnen bespreken of gezamelijk kunnen handwerken. Bovendien kan niet onze hele bond zich gaan richten op het ministerie van landbouw. Het is meer onze commissie Agrarisch Werk die daar een poot aan de grond probeert te krijgen." De basis van de activiteiten ligt volgens De Zwaan op het plaatselijke en regionale niveau, 'vrouwen moeten zélf aan de slag, zich gaan scholen of besluiten om in de gemeenteraad te stappen'. Energie steken in de ei gen kleine gemeenschap in plaats van lobbyen in Den Haag lijkt het devies van de bond. In de dorpen blijven nog genoeg moeilijkheden over om aan te pakken. Het teruglopende voorzieningenniveau bij voorbeeld, geen winkel(tje) meer. geen of weinig busverbindingen met een stad, blijft een bron van zorg. Bescheiden succesjes hebben de plattelandsvrouwen geboekt in het openhouden van basisscholen met erg weinig leerlingen. „Als we er door goede protesten en bezwaarschriften in slagen om een school open te hou den zijn dat wel niet meer dan tijdelijke oplossingen, maar het is tenminste iets. Als de school dicht is en de onderwijzers zijn vertrokken, komt daar, ook al zouden er ineens weer meer kinderen zijn, namelijk niets voor terug", weet De Zwaan. DEN HAAG ANGELIQUE MULDERS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2