Dagblad Leidsch 7,3 iecretaris-generaal ^AVO in opspraak cTAansUtande l woensdag C begint de historische uitverkoop 06-0331 GOED NIEUWS BEL: 071-128030 Kunststof 'dijk' is sterk en goedkoop Lift van Rijnweide in Valkenburg te klein Groene Hart niet meer heilig voor minister OPEN HUIS Mare Scheepmaker gaat zeker het vak in Man gedood bij explosie auto tANDAG 20 FEBRUAR11995 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40703 LOSSE NUMMERS 1,65 Aanstaande woensdag wordt een - sprookje werkelijkheid. Een unieke gebeurtenis met 1000-cn-l aanbiedingen. Zorg dat u erbij bent, anders gelooft u het niet. de Bijenkorf Ter gelegenheid van het 125-jarig jubileum: de historische uitverkoop Woensdag t/m zaterdag. Vaste Termijn Deposito looptijd 5 jaar. Wanneer u nu minimaal f1.000,- vastzet voor een periode van 5 jaar ontvangt u 7,3% rente per jaar. Kom langs of bel gratis VSB'BANK Daar kom je verder mee. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. OF BEL 071-128 030 712141 400114 iaandag t/m vrijdag I Nog geen abonnee ABONNEE •SERVICE ogelijk betrokken bij smeergeldzaak HET WOORD IS AAN Seneca Men kan nooit van iets heerlijks genieten zonder het te delen. VANDAAG Kunststof dijkschermen zijn dè oplossing voor de zwakke rivier dijken In Nederland. Deze nieu we vinding kan op korte termijn worden toegepast, is goedkoop, gaat eeuwen mee en tast het ri vierenlandschap niet aan. Het plan wordt deze week ge stuurd aan alle waterschappen in Nederland. Het idee is ge toetst door het Waterloopkun dig Laboratorium in De Voorst en Grondmechanica in Delft. Deze onderzoeksinstituten zijn enthousiast. „Dit is geen wild plan, maar een goed en uitvoer baar idee", aldus onderzoeker Kok van het \Vaterloopkundig Laboratorium. De vinding is afkomstig van directeur De Vries van Submari ne Pipeline Spoiler uit Geulle. Het idee voor de toepassing van kunststof in rivierdijken heeft De Vries opgedaan in de off shore. Met een speciale frees machine wordt een ongeveer tien centimeter brede en twaalf meter diepe sleuf in de dijken 'gesneden', waar het kunststof scherm in wordt gezet. Tot nu toe hielden vooral de zeer hoge kosten voor aanleg, beheer en onderhoud, de be perkte levensduur en de be perkte mogelijkheden om toe komstige verhogingen van de dijken te realiseren het gebruik van nieuwe methoden voor dijkversterking tegen. Stalen damwanden kosten volgens de Commissie Boerden tussen de 2.000 en 3.000 gulden per meter en gaan maar vijftig jaar mee. De kunststof schermen kos ten volgens De Vries slechts 650 gulden per meter en gaan vol gens de experts tweehonderd jaar mee. Grondmechanica Delft zet bij de plannen enkele kanttekenin gen en vraagtekens. Zo zou de grondwaterstand aan de rivier zijde stijgen na plaatsing van de schermen, waardoor waarde volle planten het loodje zouden kunnen leggen. Belgische justitie wil NAVO-secretaris-generaal Claes dervragen over zijn aandeel in een smeergeldschan- al rond de aanschaf van helikopters voor het Belgische jer in 1988. Justitie beschikt over aanwijzingen dat bij order via tussenpersonen circa 2,5 miljoen gulden n steekpenningen is betaald aan de Socialistische Par- waarvoor Claes destijds minister was. ISSEL PETER DE VRIES WRRESPONDENT onthullingen volgden het af- u open weekeinde na een huis- e tóng (vrijdagavond) in het ofdkwartier van de Socialisti- ïe Partij. Justitie heeft vier ■nsen aangehouden. Twee ar- itanten zijn voormalige SP- .tionarissen. Die zouden in- ddels hebben bekend via een itserse bankrekening smeer- d voor de partijkas in ont- ïgst te hebben genomen. )laes was in 1988 namens de amse SP als minister van bnomische zaken nauw be kken bij de onderhandelin- met helikopterfabrikant ïsta. De NAVO-topman ont- ït iets af te weten van corrup- maar zal zich niet achter diplomatieke onschend- arheid verschuilen om onder- iging te voorkomen. „In m'n huidige positie is het van belang dat ik zo snel mogelijk van alle blaam gezuiverd word." Ook de Belgische Eurocom missaris Karei van Miert is door het schandaal in opspraak ge raakt. Hij was in 1988 nog voor zitter van de Vlaamse socialis ten, maar verklaarde gisteren eveneens niets te maken te heb ben met Agusta-steekpennin- gen. De onthullingen komen voor de SP uiterst ongelegen, omdat juist vrijdag werd aange kondigd dat de parlementsver kiezingen in België worden ver vroegd naar mei of juni. In het al jaren slepende Agus- ta-schandaal is tot nu toe nooit keihard aangetoond dat de Itali aanse fabriek steekpenningen heeft betaald om de order voor 46 helikopters binnen te halen. Maar justitie beschikt inmiddels over nieuwe documenten en sterk bezwarende verklaringen Brancard past er niet in In het nieuwe gebouw 'Rijnweide' aan de hoofd straat in Valkenburg, heb ben zich dankzij een te kleine lift een aantal pijnlij ke situaties voorgedaan. Het is niet mogelijk om ie mand liggend in de lift te vervoeren. Door het grote aantal oudere bewoners in Rijnweide, komt het steeds vaker voor dat dat wel moet gebeuren. Een grote re lift was echter te duur. Het gebouw, dat overi gens verder van alle ge makken, inclusief een win tertuin, is voorzien, werd half december in gebruik genomen. In de eerste drie maanden bleek de lift al ze ker drie keer te klein. Drie dagen na de ingebruikne ming overleed een bewo ner. De kist waarin de over ledene lag, paste echter al leen rechtop staand in de lift. Twee weken geleden kon ambulancepersoneel een bewoner met hart klachten niet per brancard naar beneden brengen. De patiënt werd in een rolstoel gezet, wat voor iemand met hartklachten niet wenselijk is. Bij een reanimatie vori ge week, mopperde de poli tie volgens een getuige ook al over de grootte van de lift. Woordvoerder J. ten Ha ve van de Katwijksche Bouwvereeniging zegt dat om financiële overwegin gen een kleinere lift is ge plaatst. „We hadden bere kend dat slechts één keer per jaar zich een situatie zou voordoen waarbij een grotere lift nodig is. Het leek ons niet de moeite waard om daarvoor vijftig duizend gulden extra uit te trekken." Cultuur23 Economie/Beurs6 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Info- 24 Programma's- 11 Regio7,9 Religie8 RTVShow10 Sport 13 t/m 22 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe regen In de nacht en ochtend af en toe regen In de middag enkele opkla ringen, maar ook nog kans op een bui Minimumtemperatuur?gra den. Middagtemperatuur rond 9 graden. Wind uit westelijke richtin gen, matig tot vrij krachtig, 4 tot 5, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe hard 7. Valkenburgse dief bekent ook in elkaar slaan homo NOORDWU K/VALKENBURG PETER VAN DER HULST Een 21-jarige Valkenburger die vorige week werd aangehouden voor diefstal uit een woning, heeft tijdens verhoor ook het in elkaar slaan van een homo seksueel bekend. Op 17 novem ber 1993 mishandelde de Val kenburger met een ijzeren staaf een man op een Noordwijkse parkeerplaats langs de Provinci- aleweg SI. Die plek staat be kend als ontmoetingsplaats voor homo's. Het slachtoffer werd zwaar gewond achtergela ten. Hij is uiteindelijk door een passant naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. In het hospitaal bleek dat de man zijn neus had gebroken en dat het puntje van zijn reukor gaan door de klap was wegge slagen. De Valkenburger is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Hem zal zware mishan deling, dan wel poging tot moord ten laste worden gelegd. Extra hoge rente jittenberg Tolken I 'Koossie' PvdA-voorzitter Rot- 1 Q Van de 500 tolken die 1 q Koos Alberts maakt tenberg hoopt op J Justitie gebruikt, is de j Z J het gezellig op Hol- ^tnadering tot de VVD, helft partijdig en zelfs landse avond in Leidse idaarvoor naar links zal onbetrouwbaar zegt de j Stadsgehoorzaal, leten opschuiven. Ombudsman. Bouwen aan randen en in steden van Agusta-topman D'Alessan- dro. Het Agusta-dossier leidde vo rig jaar al tot de val van drie topministers van de Waalse Parti Socialiste. De 'drie Guys' (Guy Coëme, Guy Spitaels en Guy Mathot) moeten binnen kort voor de hoogste rechtbank van België verschijnen op be schuldiging van corruptie. De zaak tegen voormalig vice-pre- mier Coëme en ex-PS-voorzitter en Waals premier Spitaels is echter zo dun, dat zeker voor de laatste op vrijspraak wordt gere kend. II krijgt 3000,- terug voor uw iichtdrukmachine. Ontdek het compacte AQ-alternatief. De nieuwste grootformaat kopieermachine van Ricoh tijdens het op 22,23 en 24 februari van 10.00 -10.00 uur bij Repromat, Wagenmakerstraat 31 Velserbroek, telefoon 023 - 38 93 94 Aanvankelijk reageert Mare Scheepmaker zaterdag nogal onderkoeld op zijn eerste prijs tijdens het Leids Cabaret Festival. Een dag later kan de Leidenaar dat wel verkla ren: „Ik was als het ware verdoofd. Dat had met alle spanning te maken. Ik had niet echt lekker gespeeld. Het is toch een soort wedstrijd. Er zit spanning in de zaal, en dat voel je. Toen ik het podium afliep, dacht ik: Dit zit niet echt goed. De bekendmaking van de eerste prijs zelf verliep nogal kaal, zodat ik met alles op dat moment niet goed raad wist." Scheepmaker is wel degelijk blij met zijn overwinning en bevestigt dat een 'wens droom' hiermee in vervulling is gegaan. „Al besef ik wel dat dit slechts het begin of een nieuw stadium is op de weg naar een professionele carrière." De cabaretier heeft op dit moment geen werk; hij is op een uitkering aangewezen. Zijn optredens kostten tot nu toe net zo veel als ze op brachten. Scheepmaker hoopt dat daarin nu spoedig verandering komt. Na zijn overwinning zijn er bij de organisatie van het festival aanvragen voor optredens bin nengekomen. Binnenkort volgen waar schijnlijk de besprekingen daarover. Scheepmaker wil zonder meer het vak in, en werkt daarom nu aan een avondvul lend programma. „Ik maak tijdens mijn optreden geen muziek, ik zing niet en dus moet ik voortdurend het publiek laten la chen. Daar moet ik variatie in zien aan te brengen, bijvoorbeeld door wat ernstiger stukken in te lassen of met typetjes te wer ken. Maar er zijn natuurlijk wel meer caba retiers die alleen met gesproken woord op treden." Sinds enige tijd treedt Scheepmaker ook op als zogeheten 'stand up comedian'. Het lijkt tegenstrijdig met zijn optreden in het theater: Stand up comedy vereist een rap tempo, terwijl Scheepmakers spreeksnel- heid tijdens het festival juist vrij traag ligt. „In het theater is gewoon meer ruimte voor een trage timing. Die is er niet in de cafés waar de stand up comedians optre den. Uiteindelijk gaat het er om wat voor persoon je bent op zo'n podium lang zaam of snel, het publiek moet je waarde ren en je willen geloven." Op het Leids Cabaret Festival wilde hij in elk geval iets anders brengen dan bij eer dere optredens. Los van een paar stukjes uit vorige programma's heeft hij al impro viserend een speciaal festivalprogramma gemaakt. De tekst staat iets dichter bij zijn eigen persoon. Een voorbeeld hiervan is het verhaal, waarin hij als navrant voor beeld van eenzaamheid vertelt over de aankoop van een varen: Het is de 'varen van zijn leven - want alleen is ook maar al leen'. Scheepmaker: „Dat is humor met iets triests, en dat vind ik eigenlijk wel mooi." Pagina 23: Jury kiest voor Leidenaar Mare Scheepmaker. gen met name nog open plek ken bij Hazerswoude-Rijndijk, tussen de Oude Rijn en de spoorlijn Leiden-Alphen. De provinciewoordvoerder be strijdt dat het om massale be bouwing gaat. „Wij denken dat op al die stroken samen na 2005 ongeveer vierduizend woningen kunnen komen op een totale geschatte behoefte van hon derdduizend. Het Groene Hart wordt niet volgestort met be ton." De Zuidhollandse Milieufede ratie is onaangenaam verrast door de uitspraken van De Boer. „Vorige maand zei ze nog dat het Groene Hart onaantast baar was. En dan komt ze nu, surprise, surprise, de provincie tegemoet. We hadden gehoopt dat ze haar poot stijf zou hou den", zegt Paul Schaap van de milieufederatie. Volgens Schaap betekent ook het bebouwen van stroken langs snelwegen en spoorlijnen een aantasting van het landschap. „Het grootscha lige karakter gaat verloren. Het is net zoiets als wanneer ze een muur middenin je kamer met selen en vervolgens zeggen dat de kamer toch behopden hlijft." Leidenaar Mare Scheepmaker won zaterdag het Leids Cabaret Festival. Op de foto staat hij met 'de varen van zijn leven maar alleen'. want alleen isook foto ben de bruijn Leden van het Explosieven Opruim Commando bij de ontplofte auto in Rotterdam. foto anp Een explosie in een auto in Rot terdam heeft vanochtend om half zeven het leven gekost aan een nog onbekende man. Hoe wel de politie in eerste instantie dacht aan een ontplofte gastank wees onderzoek van het Explo sieve Opruimings Commando (EOC) uit dat zich in de witte Peugeot, die stond geparkeerd aan de Boezemsingel in de wijk Crooswijk, een of ander explo sief heeft bevonden. Het EOC en de technische re cherche van de regiopolitie Rot terdam-Rijnmond zijn de hele ochtend bezig geweest met een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing en naar het soort explosief dat hierbij is gebruikt. Het is niet bekend of de dode ook de eige naar van de auto was. Omwonenden werden rond half zeven uit hun slaap gerukt door een harde knal. De ont ploffing werd gevolgd door een kleine steekvlam. De brokstuk ken van de auto lagen her en der verspreid. Zeven andere au to's, die links en rechts van de Peugeot stonden, raakten zwaar beschadigd. De explosie had plaats in de directe omgeving van het uit vaartcentrum Goetzee. Een flink aantal woningen voorname lijk bewoond door studenten liep zware schade op. Ruiten waren uit de sponningen ge knald en de hekjes van verschil lende balkons zijn volledig ver woest. ALPHEN AAN DEN RUN MONICA WESSELING De minst waardevolle stukken van het Groene Hart kunnen niet langer volledig gespaard blijven. Vestiging van bedrijven en de bouw van huizen aan de randen van het groene gebied is na 2005 niet te vermijden. Ook moet binnen de bestaande ste den meer worden bijgebouwd. Op die manier kan volgens milieuminister De Boer (PvdA) het grootste en meest waarde volle stuk natuur in dat Groene Hart 'voor de eeuwigheid be waard blijven'. „Het is een illusie te denken dat we de economische ontwik keling helemaal buiten de groe ne ruimte kunnen houden", al dus De Boer afgelopen zaterdag tijdens een verkiezingsbijeen komst van de PvdA in Zuid-Hol land in het Archeon in Alphen aan den Rijn. Het provinciaal bestuur heeft inmiddels met instemming ge reageerd op de uitlatingen van De Boer. „Wij hebben in no vember vorig jaar al te kennen gegeven dat we stroken tussen Alphen en Leiden, tusséh Gouda en Zoetermeer en bij Gorinchem en langs de Rotte willen bebouwen. De minister laat nu blijken dat ze het daar mee eens is." Tussen Alphen en Leiden lig-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1