Raad van State uit kritiek op beursplan van tilWM Binnenland Aangrijpend weerzien Aantal alleenstaanden en samenwonenden groeit Groen Links rekent op 'overlopers' PvdA en D66 Bonden bereiden acties voor bij dierenparken ROLF BENZ COLLECTIES VOLGENS VAN TIL. Heerma inspecteert dijken fERDAG 18 FEBRUAR11995 odyguards van Juliana klagen ihaag De Inspectiedienst van het ministerie van sociale za- nen werkgelegenheid gaat de arbeidsomstandigheden onder eken van de veiligheidsmensen van prinses Juliana en prins mhard en van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. De veiliging heeft geklaagd over ruimtegebrek en over onveilig- iid in geval van brand of een andere calamiteit. Dat er een on- rzoek komt, betekent op zich nog helemaal niets, aldus de S lordvoerder. Het is de normale gang van zaken na iedere i acht acht omgeslagen op Markermeer iaere Op het Markermeer nabij Almere is gisteren een zeil- Jit door de harde wind omgeslagen. Volgens het Kustwaeht- ntrum in IJ muiden hebben zich geen persoonlijke ongelukken orgedaan. Een binnenvaartschip ontdekte het op de kop drij- nde, circa vier meter lange jacht Inca en sloeg alarm. De kust- icht zette enkele reddingboten, een politievaartuig en een he- opter van de Koninklijke Marine in om eventuele opvarenden j redden. Na duikonderzoek bleek het omgeslagen jacht verla- i. Omdat de kustwacht geen vermissingen zijn gemeld, gaat ze ervan uit dat de opvarenden veilig aan land zijn gekomen, ilnca is naar Lelystad gesleept. urpriseshow-inbraak opgelost jj megen Met de aanhouding van een 40-jarige man uit Tienray j ieen 25-jarige Nijmegenaar heeft de politie een inbraak in jmegen na een nepuitnodiging voor de Surpriseshow opge- it. De bewoners waren destijds naar de televisiestudio in Aals eer gelokt, zogenaamd voor opnamen van de populaire TV- f ow. Tijdens hun afwezigheid werd ingebroken. Van de geslo- igoederen (waaronder televisie, video, stereo-installatie, sie- len munten) is niets teruggevonden. antal meldingen van AIDS stijgt licht i haag Vorig jaar zijn 461 mensen met AIDS aangemeld bij Inspectie voor de Gezondheidszorg. Dit is een stijging van 26 rgeleken met 1993. Tussen 1982, het begin van de epidemie, 31 december 1994 hebben 3372 mensen te horen gekregen t ze AIDS hebben. Steeds meer heteroseksuelen lopen de ziek- op. In 1988 maakten zij 4,9 procent uit van het aantal meldin- i, in 1994 is dit opgelopen tot 17,5 procent. lelstraffen in Coral Sea-zaak - ui. iRDAM Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren de ifdverdachten in de Coral-Seazaak veroordeeld tot ieder vier ir cel. Tegen het tweetal was respectievelijk zes en vijf jaar ge- De organisatie heeft vanaf 1988 circa 270.000 kilo hasj over e gesmokkeld, waarbij een omzet werd gehaald van rond de iO miljoen gulden. De afgelopen jaren zijn ettelijke leden van organisatie door de rechter veroordeeld. Een aantal aanpa- ide zaken, van onder meer een paar 'bovenwereldvertegen- lordigers' van de bende, lopen nog bij rechtbank en hof. enk Dam (43) hoofdredacteur GPD g HAAG GPD bestuur van de Geassoci- Pers Diensten (GPD), irbij ook deze krant is aange- en, heeft Henk Dam (43) ie rgud ragen voor de functie directeqr-hoofdredacteur. moet, de opveer.,WflrtfeP Paul Hollaar, die de GPD op ^ïaart verlaat en als directeur porate, communications in treedt bij Océ van der iten in Venlo. De benoe- tg van Dam moet nog wor- goedgekeurd door de le- ,'ergadering van de GPD op ebruari. beoogde directeur-hoofd- milium n Nederlands Persbur 'Rust nodig rond studiefinanciering den haag anp De Raad van State vindt dat minister Ritzen van onder wijs het stelsel van studiefinanciering wel erg vaak veran dert. Die kritiek heeft de raad geuit in reactie op het wetsvoorstel over de zogenoemde prestatiebeurs. Pre mier Kok zei dat gisteren na afloop van de ministerraad. keer een verdere bezuiniging inhielden. De prestatiebeurs houdt in dat studenten die dit jaar met hun studie beginnen, hun beurs eerst als lening verstrekt krijgen. Als ze voldoende studieresulta ten boeken, wordt die lening omgezet in een gift. Volgens het voorstel van mi nister Ritzen heeft de eerste be oordeling plaats na het eerste studiejaar. Wanneer studenten dan de norm niet hebben ge haald, blijft het voor dat jaar bij een lening. Die norm ligt op 50 procent van de in totaal 42 stu diepunten. In het studiejaar 1997/1998 gaat die norm om hoog naar 70 procent. Het tweede peilmoment volgt na zes jaar studie. Dan moet het Volgens Kok is de reactie van de Raad van State wel een beetje begrijpelijk, maar het kabinet vindt dat bezuinigingen op on derwijs nu eenmaal noodzake lijk zijn. En het geeft er dan de voorkeur aan die te zoeken bij de studiefinanciering en niet bij het onderwijs zelf. Wel zal mi nister Ritzen nog even naar het voorstel kijken, voordat hij het volgende week naar de Tweede Kamer stuurt, aldus Kok. Ritzen zelf beloofde als minister van onderwijs in het kabinet Lub- bers-Kok de studenten nog rust op het front van de studiefinan ciering omdat ook hij vond dat het nu maar eens uit moest zijn met alle wijzigingen, die elke redacteur is momenteel ad junct-hoofdredacteur bij Dag blad Tubantia in Enschede. Door zijn benoeming bij de GPD keert Henk Dam terug bij de organisatie.waar hij .van, 1976 tot 1992 al-iti" dienst was, eerst als algemeen verslaggever en vervolgens akj^r^pondent in achtereenvolgens Londen en Washington. Dam begon zijn journalistieke loopbaan in 1971 bij het Dag blad De Rotterdammer, trad in 1972 in dienst van een psycho logisch adviesbureau en keerde in 1975 terug in de journalistiek als redacteur binnenland bij het Algemeen Dagblad. diploma zijn behaald, anders wordt de lening over het twee de, derde en vierde studiejaar niet omgezet in een gift. Stu denten die buiten hun schuld vertraging oplopen in hun stu die, bijvoorbeeld door ziekte, krijgen recht op een uitkering uit de hiervoor al bestaande fondsen. Studenten met een handicap mogen langer over hun studie doen en houden toch recht op hun beurs. De invoering van de presta tiebeurs was al aangekondigd in het regeerakkoord. Het plan be tekent ook dat studenten alleen recht hebben op de basisbeurs en een eventuele aanvullende beurs gedurende de duur van de opleiding die ze volgen, doorgaans vier jaar. Na die tijd kunnen ze nog drie jaar lenen. Nu kunnen studenten nog een of twee jaar vertraging oplopen, zonder dat ze het recht op hun beurs kwijtraken. velden Het CDA ondernam gisteren een inspectie tocht langs de gehavende dijken langs Maas, Rijn en Waal. Fractievoorzitter Heerma wilde na afloop geen kwaad woord kwijt over de inmiddels bekritiseerde evacuatie. „Er was sprake van een crisissituatie. Daar ga ik niet achteraf over oordelen". Heerma was tij dens de watersnood niet in de getroffen gebieden geweest. „Ik wilde niemand voor de voeten lopen. Maar in de wandelgangen van het kamergebouw was de spanning goed te voelen. Het is ook van de gekke dat zo'n rijk land, met zo'n traditie om droge voeten te houden, en met kennis d<e tot de top van de wereld behoort, zich zoiets laat gebeuren." foto anp marc bolsius Vrouwen werken vaker door na geboorte kind Paramaribo »»Het weerzien met Suriname na dertien jaar is aangrijpend, zo zei minister Van Mierlo gisteren bij zijn aankomst in Paramaribo. In de eerste plaats 'omdat Suriname een land is datje langzamerhand verovert', maar ook gezien de ernstige toestand waarin het land verkeert. Na een gesprek van meer dan een uur met president Ronald Venetiaan (I) zei de minister dat de armoede in het land hem ertoe aanspoort alles in het werk te stellen de betrekkingen dusdanig te verbeteren dat achterdocht plaatsmaakt voor mogelijkheden om iets te doen. foto anp ed oudenaarden Nepbekentenis kost 'moordenaar' geld alphen en riel gpd Een morbide weddenschap komt een 27-jarige man uit Al phen en Riel duur te staan. Voor de 'grap' gaf hij zich gis terochtend bij de politie aan als moordenaar. Acht politie mannen zochten vervolgens vergeefs naar een lijk. De man zal zich binnenkort voor de rechter moeten ver antwoorden. De politie eist in ieder geval dat hij 2.000 gulden aan werkuren betaalt. Voor het vals alarm en de valse melding van een strafbaar feit kan in totaal maximaal 15.000 gulden boete of een jaar gevangenis straf geëist worden. De Alphenaar had met vrien den om duizend gulden gewed dat hij zich als moordenaar zou durven voordoen. Hij ver telde de politie dat hij bij een ruzie iemand had gewurgd. Daarna zou hij het lijk uit de auto hebben gegooid bij een sportpark in Baarle-Nassau. De RPF vraagt de ministers Sorgdrager van justi tie en Jorritsma van verkeer en waterstaat om de Belgische regering te volgen in het opstellen van een verbod op seksadvertenties. De RPF-kamerle- den Rouvoet en Van Dijke willen van de ministers weten, of zij zich kunnen vinden in de beweegre den van hun Belgische collega's, die de jeugd te gen telefonische seks willen beschermen. „Onze zuiderburen geven ons het goede voor- CDA bevecht 24-uurseconomie per briefkaart amsterdam anp Het CDA in Amsterdam wil een verruiming van de winkelope ningstijden in de hoofdstad blokkeren door het stadhuis te bedelven onder briefkaarten van tegenstanders. Vakbonden, winkels en - natuurlijk - kerken zijn inmiddels voorzien van sta pels drukwerk met de tekst 'Stop de 24-uurseconomie'. De partij is een fel tegenstan der van het voorstel van WD- wethouder Peer van economi sche zaken om winkels in het centrum toestemming te geven de deuren zeven dagen per week, van zeven uur 's morgens tot tien uur 's avonds open te houden. Volgens het CDA is daar onder zowel burgers, als ondernemers en personeel wei nig animo voor. Dat zou zijn ge bleken tijdens een hoorzitting op het stadhuis en een debat in den haag toof brader Bij de kamerverkiezingen in mei 1994 ging alles nog mis. De Groen Linkse boodschap dat het milieu niet hoeft te lijden onder de zorg voor werkgelegenheid (nota bene doorgerekend door de rekenmeesters van het Centraal Planbureau), kwam niet over het voeüicht. Hoewel ruime winst werd voorspeld, werd Groen Links uiteindelijk vermalen door de strijd tussen de vier grote partijen en verloor zelfs een zetel. Bij de statenverkiezingen op 8 maart wil de partij dat niet nog eens laten gebeuren. Niet voor niets werd gisteren als start van de campagne Hoogovens bezocht, om nog eens te laten zien dat Groen Links milieu zorg kan combineren met werkgelegenheid. De na het vertrek van lijsttrekker Brouwer aangetreden nieuwe eerste man Paul Ro- senmöller beweegt zich steeds over twee sporen. Als het om milieu-onderwerpen gaat, richt hij zijn pijlen bij voorkeur op D66 dat als regeringspartij steeds meer moeite heeft zijn groene imago te bewaren in de compromissen die met de PvdA en de WD moeten worden gesloten. Gaat het om soci aal-economische onderwerpen, dan neemt hij vooral de PvdA op de korrel, of het nu om de werkgelegenheid of de koopkracht gaat. 'Niet zeuren, beter stemmen' was dan ook de verkiezingsleus die een aantal maanden geleden door de senaatsfractie- voqrzitter De Boer werd voorgesteld voor de statenverkiezingen. De senator klaagde gis teren nog steeds dat de campagneleiding die leus niet heeft overgenomen en koos voor het veel voorzichtiger 'Laat zien waar je staat'. „Veel PvdA- en D66-stemmers hebben na een half jaar samenwerking met de WD al weer spijt van hun toenmalige keuze en van die spijtoptanten moet Groen Links het hebben," aldus De Boer. Ondanks het wat fletse verkiezingsmotto is Groen Links, inclusief De Boer, echter op timistisch over de mogelijkheden van de den haag anp De afgelopen vijf jaar is het aan tal niet-gehuwde paren met eenderde gegroeid tot 600.000. Het aantal eenpersoonshuis houdens groeide met 15 pro cent tot 2,1 miljoen. In het jaar 2010 telt ons land 1,6 miljoen samenwonenden en 2,6 miljoen alleenstaanden. Het aantal ge huwde paren bedraagt momen teel 3,5 miljoen, een getal dat de komende vijftien jaar niet zal veranderen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat de ze voorspellingen gisteren deed, wordt de groei van het aantal eenpersoonshuishoudens door. de individualisering en de emancipatie., Vrouwen gaan Ia* ter samenwonen >eji»'krijgen lar ter kinderen. De meeste alleen staanden zien het alleen wonen volgens het CBS slechts als een tijdelijke fase. Studie vormt voor veel jongeren een belangrijke reden om alleen te wonen. De meerderheid is van plan in de toekomst te gaan trouwen of sa menwonen. Slechts één op de tien alleenstaande jongeren tot 25 jaar is van plan alleen te blij ven. De relatie tussen ongehuwde paren is beduidend minder sta biel dan die tussen gehuwden. Zo was in het begin van de ja ren negentig het aantal relatie ontbindingen onder samenwo nenden bijna drie keer zo hoog als het aantal echtscheidingen. Hierdoor is er een groeiende groep mensen die na het stuklo pen van een relatie enige tijd al leen woont. Ongeveer acht op de tien kin derloze vrouwen van 30 tot 34 jaar verrichten betaald werk. Van de vrouwen met kinderen werkt de helft. Eind, jaren tach tig werkte nog maar net iets meer dan één op de drie vrou wen.met kinderen. Steeds moer vrouwen blijven doorwerken na de geboorte van het eerste en tweede kind. Terwijl in het be- gin van de jaren tachtig een kwart van de vrouwen na de ge boorte van het eerste kind werkte, geldt voor het begin van de jaren negentig dat de helft nog werkt. RPF ziet in België voorbeeld seksadvertenties den haag anp beeld hoe het kwaad van de 06-seksadvertenties kan worden beteugeld", stelt Rouvout. Hij vraagt minister Sorgdrager of er geen regeling denkbaar is zoals voor het commercieel draagmoeder schap, waarvoor reclame verboden is. Rouvout meent dat het niet ondenkbaar is dat Nederland het Belgische voorbeeld volgt. Maar in Brussel wordt de kans zeer klein ingeschat dat het verbod op seksadvertenties door het Belgische parlement komt. Directies weigeren afspraken na te komen utrecht anp het winkelcentrum Magna Pla za, dat overigens nu al iedere zondag geopend is. De partij beweert dat inmid dels honderden mensen de briefkaarten naar het stadhuis hebben gezonden en dat er da gelijks tientallen bij komen. Een woordvoerder van het gemeen tebestuur bevestigt dat. „Er zit onder meer een heel pakket bij van Hema-personeel." De vakbonden gaan acties voor bereiden onder het personeel van de vier particuliere dieren parken. Met de directies ervan is nog steeds geen overeen stemming over een nieuwe CAO. Daaronder vallen onge veer 600 dierenverzorgers en technisch en administratief per soneel van Ouwehands Dieren park in Rhenen, de Apenheul in Apeldoorn, Burgers' Zoo in Arn hem en Dierenpark Amersfoort. Over het vorig jaar overeen gekomen principe-akkoord is een geschil ontstaan over de be loning van het horeca-perso- neel. De bonden eisen dat de dierentuindirecties de afspraak nakomen dat het restaurantper- soneel tenminste een beloning krijgt op het niveau van de ho- reca-CAO. De directies stellen dat dat alleen opgaat voor per soneel in vaste dienst. In de die renparken werken veel mensen met een contract voor het zo merseizoen. De CAO moest in mei vorig jaar van kracht wor den en zou een jaar gelden. Voor het naleven van de ho- reca-CAO hadden de parken een ontheffing, omdat er een bedrijfstak-overeenkomst is. Nu de CAO voor de dierenparken niet tot stand is gekomen, is gis teren de ontheffing vervallen. Voor hel restaurantpersoneel geldt nu de horeca-CAO. De bonden onderzoeken de juridische mogelijkheden om de directies te dwingen het princi pe-akkoord om te zetten in een CAO. Daarvoor krijgen de die renparken tot volgende week vrijdag de tijd. partij zich op 8 maart enigszins te herstel len van de teleurstellende uitslag van vorig jaar. Bij de vorige statenverkiezingen be haalde GroenLinks ongeveer 6 procent van de stemmen (omgerekend acht zetels in de Tweede Kamer) en de partij gaat er dan ook vanuit dat men de huidige vier koppen tel lende senaatsfractie (Provinciale Staten kie zen de Eerste Kamer) tenminste op sterkte zal kunnen houden. Daarbij spelen de campagne-activiteiten van de komende weken en de verkiezings leus slechts een betrekkelijke rol, zo liet De Boer minzaam weten. „Het echte electoraat bereik je natuurlijk niet met dit soort activi teiten; dat bereik je alleen met een consis tente lijn.in het parlementaire debat zoals die door de media voor het voetlicht wordt gebracht." En precies daarover had Groen Links met de bijdragen van Rosenmöller en de ook al opvallende milieu-woordvoerder Marijke Vos de afgelopen maanden niet te klagen. Langlaufen onder de grond valkenburg gpd Na het 'grotfietsen' heeft Valkenburg opnieuw een wereldprimeur: langlaufen onder de grond. In de mer gelgrot Wilhelminagroeve is sinds kort een proefbaan van vierhonderd meter uit gelegd. De baan bestaat uit kunststof segmenten die alleen in de wintermaan den in enkele gangen wor den uitgelegd. Met behulp van normale ianglauflatten is er redelijk snel op voor uit te komen, al is echte sneeuw natuurlijk gladder. De langlaufbaan heeft enkele jaren in het naburi ge Polferbos gelegen, maar moest daar verdwijnen in verband met de bouw van het nieuwe casino. Volgens Frans Vermeulen van Alpi nisme Sport Promotion (de expoloitant van de langlaufbaan) bestaat er grote belangstelling om te langlaufen in de grot, in combinatie met andere bergsporten zoals wand- klimmen, abseilen, het ma ken van overlevingstoch ten en het grotbiken. Het gaat daarbij uitsluitend om groepen die met reisorga nisaties naar Valkenburg komen. Alle activiteiten vinden plaats onder leiding van ervaren gidsen. „Het langlaufen in de grot is een mooi alternatief voor het geval er geen sneeuw ligt in de Ardennen," zo heeft Vermeulen al ervaren. Het is de bedoeling om voor volgende winter een langere baan van vijftien honderd meter aan te leg gen. Daarvoor wordt waar schijnlijk uitgeweken naar de Sibbergroeve omdat daar meer en langere gan gen zijn. Bn speciale afdeling bij Van Til Beft een zeer comp- et beeld van de Dlf Benz-collecties: >rum, Inspiration en eation. Met hun zelf- ei iwuste. exclusieve uitstraling ir agen ze het kenmerk van absolute jk 'Pkwaliteit. Geen beter adres voor Rolf Benz dan Nederland's grootste design centrum in Alkmaar. Een vollediger overzicht kan de liefhebber van deze perfekt ontworpen zitmeubelen zich niet wensen! 12000m7 DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3