'Carnaval is voor iedereen, ook voor hetboevengilde' Kokkerhout ZATERDAG 18 FEBRUAR11995 Carnaval begon bij ons thuis vaak al rond november. Mijn broer bracht zijn zaterda gen op mysterieuze wijze door met het bou wen van een carnavalswagen. De rest van mijn familie was de elfde van de elfde stee vast te vinden in cle feestzaal waar bekend werd gemaakt wie dit jaar de scepter zou zwaaien over de Kaninefaaten. Daarna volgden in rap tempo het prinsenbal, liet hoerenbed, het cowboybal en meer van die feesten, die ons alvast lekker moesten maken voor de euforie die ons in februari te wach ten stond. Carnaval in Noordwijkerhout, in die tijd omgedoopt in Kokkerhout, moet voor een buitenstaander een bizarre beleving zijn. Het dorp, datzo'n vijftienduizend zielen telt, ligt tijdens de carnavalstijd helemaal plat. Een jaar lang kijkt een echte Kokkerhouter uit naar de vier dagen feest. Van de optocht op zaterdag, de boerenbruiloft met boerenkool en worst op maandag tot de elfkroegentocht en het konijn verbranden op dinsdag. Mijn vader reed jarenlang tijdens de op tocht de wagen, waar de prins en zijn gezel schap op hoste. Als klein meisje mocht ik wel met hem meerijden, compleet met boeren kiel en gelippenstifte zonnetjes op mijn wan gen. Een handje vooraf van de prins (dag meneer de prins') en tijdens de rit zwaaien naar de duizenden mensen langs de straten. Pas jaren later begreep ik dat er vóór de prinsen wagen nog zon vijftig carnava Is wa gens reden; merkte ik ook dat je wel twee uur bibberend in de kou moest staan, om de hele optocht te kunnen zien. Dat je daarna kilo's confetti uit je haar en kleren kon vis sen. Dat iedereen bleef zwaaien naar familie en bekenden die meeliepen in de optocht. Daarna volgde dan traditioneel de prijs uitreiking voor de mooiste wagens in de feestzaal, waar iedereen om warm te worden een biertje achterover sloeg. Dat ene jaar was er gejuich van mijn broer, die met zijn wa gen won, en verdriet bij mijn zusje, die naast de prijzen greep. Plus de traditionele polo naise van een man of duizend, het praatje met de onbekende die via via toch een be kende blijkt en het hossen op Er staat een paard in de gang. Die familiesfeer in Kok kerhout is maar moeilijk te beschrijven, het is simpelweg een dorpsfeest. Carnaval is het feest waar nuchtere noor derlingen hun neus nogal eens voor optrek ken. Waar onbegrip omslaat in gefronste wenkbrauwen en meewarige blikken. En misschien hebben de nuchteren wel gelijk. Misschien slaat het allemaal wel nergens op. Maar laat die Kokkerhouters toch maar ge woon feest vieren. Want ik ken geen dorp in het noorden waar tijdens carnaval zon 'zuidse' sfeer hangt. PETRA DUIVENVOORDE Oud-korpschef Henk Mostert is ingeburgerd in Limburg Carnavalsprogramma Omdat de politie er is voor iedereen, 'vindt Henk Mostert, de oud-korpschef van Leiden, zich volgende week Merdag in het dorp Susteren, aan de leest noordelijke rand van zijn gebied. Hij was in voorgaande jaren tijdens carnaval al eerder in steden als Maastricht en Kerkrade: als hoofdcommissaris van het district Limburg Zuid dien je je in uniform onder de mensen te begeven. Dat wil zeggen: tijdens de enige officiële mndelingdie het carnaval kent, bij de euteloverdracht waarmee het startsein voor het feest der feesten daar wordt gegeven. Vier jaar alweer is het geleden dat Henk Mostert zijn baan in westen verruilde voor een topfunctie in het zuiden. Elf jaar was hij politieman en commissaris in Leiden, een stad die hij tot op de dag van vandaag nog niet kan loslaten, ge tuige ondermeer de fraaie pentekening van de Sleutelstad die zijn kantoor in Cadier en Keer siert. In dat kleine kerkdorp met zijn grappige naam, dat is vastgeplakt tegen de heuvels pal onder Maastricht, zetelt in het oude raadhuis het regiobureau Limburg Zuid. Als onderdeel van de landelijke reorga nisatie bij de politie mocht Mostert dat des tijds gaan opzetten. Intussen heeft hij zijn zaakjes in het 24ste en meest zuidelijk gelegen politiedistrict van Nederland aardig voor elkaar. Het equivalent van Hollands Midden waaronder deze re gio ressorteert draait en fungeert naar be horen met 1.700 man personeel. De werk druk ten spijt komt hij zelfs weer een beetje aan hardlopen toe. „En dat is hard nodig ook", lacht Mostert, die sinds kort ook weet waar Abraham de mosterd haalt, want hij is de vijf kruisjes in tussen gepasseerd. „Collega's vonden en terecht dat het goede leven hier wat al te zeer van me af begon te stralen, dus die paar kilootjes extra moeten er weer vanaf. Nee, aan voetballen, zoals destijds wekelijks bij UVS, kom ik niet meer toe. Af en toe een ge legenheidswedstrijdje tegen de burgemees ters, maar veel naam mag dat niet hebben. Maar nu weer een beetje lopen, dat is wel lekker." Hij is, al zegt hij het zelf, inmiddels aardig ingeburgerd in de appendix, het wormvormig aanhangsel van ons land, al verraadt zijn tongval dat zeker nog niet. „En dat zal niet gebeuren ook", zegt hij beslist. „Ik voel me best Limburger onder de Lim burgers, maar dat hoeft toch niet te implice ren dat ik dan ook hun taal maar moet spre ken. Ach, die verhalen dat je er hier als noor derling, want zo zeggen zij dat, nooit tussen komt die geloof ik niet. Dat hangt van jezelf en je opstelling af. In mijn werk, maar ook hier in het dorp, heb ik er althans weinig van gemerkt, dat ik van buiten kom. Al vallen je, na verloop van tijd, bepaalde dingen wél na drukkelijk op." Zoals „Zoals bijvoorbeeld dat het van hier naar Den Haag drie uur rijden is en dat dat best een eind is. Dat doe je dus alleen als het echt nodig is. Dat het verder in de Randstad, in die vier jaar dat ik nu weg ben, qua ver keersintensiteit alleen maar weer drukker is geworden. Het leven nog jachtiger. En dat het, als ik eenmaal weer bij Ohé en Laak ben aangeland, daar waar mijn district begint, nog maar veertig kilometer is naar Cadier en Keer. Waar ik thuis ben, waar de mensen op zijn tijd de zorg van alle dag nog kunnen re lativeren, het landschap mooi en het leven vooral rustig is. Vooral dat laatste is een ver rijking voor het leven van mijzelf en dat van mijn vrouw." Waarmee Mostert nog niet wil zeggen dat- ie daar in het uiterste puntje van Limburg, vlak aan de grens van België en Nederland, een beetje aan het rentenieren is geslagen of genoegzaam kan achterover leunen totdat hij de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. „Organisatorisch gezien staat de zaak op de rails. Maar met tweehonderd kilometer buitengrens, de aparte problematiek die daar vanuit gaat, de handel in verdovende midde len, de auto- en motordiefstallen en het feit dat ook de Limburger zich steeds minder in teresseert in het wel en wee van zijn mede mens, is er meer dan voldoende werk aan de winkel." Staakt het vuren Niet natuurlijk wanneer er, zoals volgende week, een algemeen 'staakt-het-vuren' wordt afgekondigd in us schóne Limburgland. Want dan is het carnaval, hét volksfeest bij uitstek daar, waar al een jaar naar wordt uitgekeken. „Het moge vreemd klinken, maar in die drie dagen of eigenlijk vier zelfs met de za terdag erbij gebeurt er veel minder dan normaal. Goed, vorig jaar hadden we in Maastricht een fikse steekpartij, maar daar was dan ook een noorderling bij betrokken", zegt hij, niet zonder ironie. „Nee, ook met het drankmisbruik of met het rijden onder invloed valt het best mee. Komt ook omdat het zeer lokaal wordt ge vierd, elke stad of dorp heeft zijn eigen feest, de mensen hoeven niet ver en bovendien is de sociale controle hier nog altijd groter dan in het westen het geval is. Statistisch gezien loopt het aantal inbraken drastisch terug en dat is eigenlijk gek als iedereen op straat is. Carnaval is klaarblijkelijk écht voor iedereen, ook voor het boevengilde. Intussen ook voor Henk Mostert zelf, die steevast en net als de helft van zijn perso neel vrij heeft die dagen. „Ik ben oproep baar, maar het officiële leven ligt stil met car naval, dus daar probeer ik van te profiteren. Op zaterdag ben ik in functie bij de sleu teloverdracht. Een mooi gebeuren, duurt drie uur en dan worden er over en weer bij de toespraken wat oren gewassen. Dat gebeurt op humoristische wijze, met kwinkslagen en zo, maar ondertussen wordt het wél gezegd. Ja, ook ik krijg het een en ander te horen." Susteren „Vandaar dat ik na Maastricht en Kerkrade nu eens naar Susteren ga. Tussen de regels door steek je er altijd wat op, je hoort wat er leeft in zo'n stad of dorp en daarbij leer je de mensen kennen. Nuttig en aangenaam. Zou trouwens wel wat voor Goekoop (burgemees ter van Leiden, redactie) zijn. Met zijn ver baal vermogen en gevoel voor humor zou hij dit prima inschatten, die zou zich als een vis in het water voelen, dat weet ik zeker." Hij tovert zijn vetleren medailles te voor schijn die hij in de tussentijd mocht ontvan gen in de diverse gemeenten. Vooral die van Kerkrade springt eruit. „Ik kreeg daar ook zo'n mini-steek, voor op m'n kale kop. Nou, dat vonden ze wat toen ik die opzette. Maar Maastricht, met de Tempeleers daar, dat vind ik toch het summum. Op maandag ben ik steevast in de Vogelstruis en in Le Mouton Blanc, met een man of vijftien vast gezelschap. Zomaar mensen die ik in de loop der tijd heb ontmoet. Daar zit ook Marcel Moerman bij, de direc teur van Mora Snacks, toevallig tegengeko men. Een geweldige vent. We lappen alle maal 25 gulden en dan stappen maar. In Maastricht gaat iedereen op sjiek. Geen dronkemansgelagen daar. Trouwens, dat valt hier helemaal wel mee. Het is natuurlijk een feest van vier dagen, dan moet je je tijd wel heel bewust indelen. Want anders houd je dat nooit vol." Brabant Hij zit nu op zijn praatstoel, kijkt en verge lijkt. „Van oorsprong kom ik uit Brabant, net onder de Moerdijk. Daar gaat het weer heel anders. In je boerekiel aanschuiven aan ta fels. Van die zitfeesten, zoals in Duitsland. Meer drank. Hier in Maastricht met name maken ze echt werk van de maskers en de kostuums, gebeurt ook vrijwel alles op straat. Het Ouwe Wievekens bal, alleen voor vrou wen, de Blauwe Sjuut, die door de hele streek gaat, het Zatte Hermenieken Concours met de muziek, het Heringbiete op woensdagoch tend als afsluiting, allemaal vaste onderdelen. Gelukkig is het nieuwtje van het zogenaamde carnavalstoerisme er onderhand wel van af. Terecht toch ook. Dit feest is voor de mensen hier, daar hebben echt ze geen buitenstaan ders bij nodig." Maar wat komt hij dan op zijn beurt straks met twee van zijn Tempeleers, voorlichter Cary van Gestel en collega Boy Olivers, in Leiden op de 3 oktoberfeesten doen? Horen die dan soms met die dagen in Leiden thuis? „Nou", zegt Mostert lachend, „dat is meer om te laten zien dat die noorderlingen er ook best wat van kunnen. Ze geloven dat name lijk niet zo", glimlacht hij naar zijn PR-man die de wenkbrauwen ophaalt. „Maar 3 okto ber is natuurlijk wel wat anders. Kort en he vig. Proberen in anderhalve dag te stoppen waar ze hier vier dagen over doen. Drinken en vreten, om kort te gaan. Zo is het toch, of niet soms?" Volksfeest Hij bedoelt dat niet negatief. „Zeker niet. Een waar volksfeest, anders dan carnaval hier, maar zeker zo gezellig. Leiden is ook hele maal niet zo'n stijve studentenstad als men wel denkt. Dat is onzin. Mijn vaste program ma ken ik nog altijd zo uit mijn hoofd. De Taptoe, de erepenning, de Reveille, Haring en Wittebrood, de Pieterskerk, het Van der Werffpark, Nieuw Minerva en Amicitia. Gaan we dit jaar ook doen en wedden dat ik de Maaskanten en al die andere UVS-ers vast en zeker weer tegenkom." Maar dan weer rap terug naar zijn Lim burg, want zó ingeburgerd is de politieman Mostert intussen wel geworden. „Ja, dat is zonder meer waar. Maar of ik hier de rest van mijn leven blijf, dat weet je maar nooit. Voor lopig heb ik het zeer naar mijn zin. Met MW, met Roda JC, met Pinkpop, de Ronde van Nederland en uiteraard volgende week met het carnaval, om eens een paar leuke dingen van Limburg te noemen. Met als bijkomstig voordeel dat, als het eenmaal weer carnaval is, tevens de lente voor de deur staat. En dan wordt het hier mooi, hoor. Dat kan ik je ver zekeren." De Vikings: ZONDAG 19 FEBRUARI 13.15 uur kleutermiddag in Vi r dansavond in Victorhuis NOORDWIJK ZATERDAG 18 FEBRUARI 14 00 uur: middag voor ouderen in De Rank Bekendmaking Groot Noortukker 1995. WOENSDAG 22 FEBRUARI 14.30 uur: bezoek aan de Willem van de Berg- hleefgemeenschap door jeugdprins Albatros en jeugdprinses Limanda. ZATERDAG 25 FEBRUARI 10.11 uur carnavalsoptocht vanaf parkeerter rein Bollenbad. Om 11.45 overhandiging sleu tels bij gemeentehuis 15.00 uur: jeugdprins Albatros brengt een be zoek aan het jeugdcarnaval bij SJC. 20.30 uur. feestneuzenbal in Foetsie. MAANDAG 27 FEBRUARI 10.00 uur: Groot Hoogwaak krijgt bezoek van 13 11 uur kroegentocht. 20.30 uur. feestavond in Foetsie. DINSDAG 28 FEBRUARI 10.00 uur bezoek aan Huize Sint Jeroen. 14 00 uur kindercarnaval in 0e Rank 20.00 uur: slotbal in Royal. VOORHOUT De Bokken ZATERDAG 18 FEBRUARI 20.30 uur: kulpzwammen en Grote-Bok verkie zing in Het Wapen van Voorhout VRIJDAG 24 FEBRUARI 11.00 uur, bezoek aan scholen 18,00 uur: boerenkoolmaaltijd bij scouting 19.00 uur: vlaghijsen bij Het Wapen van Voor- ZATERDAG 25 FEBRUARI 13.30 uur: optocht vanaf prins Bernhardstraat 21.00 uur country- en westernavond in Het Wapen van Voorhout ZONDAG 26 FEBRUARI fruitschalen-express langs (langdurig) zieken 16 00 uur; carnaval in de kantine van Forehol- MAANDAG27 FEBRUARI 10.00 uur: carnaval In St. Bernardus in Sas- senheim en restaurant Boerhaave 21.00 uur bokverzuipen oftewel slotcarnaval in Het Wapen LISSE ZATERDAG 25 FEBRUARI 12.30 uur start optocht vanaf Hobaho-plein. aansluitend prijsuitreiking in De Gewoonste 20.30 uur gaapstokkenbal in Hobahohallen. MAANDAG 27 FEBRUARI 15.15 uur: seniorenmiddag in De Beukenhof. 20.00 uur: prinsenpaar in restaurant De Engel. SASSENHEIM De Saksen ZONDAG 19 FEBRUARI 11 00 uur bloemenzonda trekken langs ouderen en z Hoofdstraat via centrum naar Dansstudio Van de Pavert (hoek Hoofdstraat/Concordiastraat) 20.30 uur Prins Hubertusbal in Van de Pavert ZONDAG 26 FEBRUARI 09.00 uur frOhschoppen, vertrek bij C V. de Keijenbijters 16.00 uur: familiefeest in Van de Pavert 19.00 uur disco voor de jeugd van 12 tot 16 ir de dansstudio MAANDAG 27 FEBRUARI 14.30 uur: boerenbruiloft in gemeentehuis, aansluitend rijtoer, receptie en boerenkool maaltijd 20.00 uur: boerenbal in Van de Pavert 20.00 uur. slotbal in Van de Pavert 23.11 uur sleutel Saksenrijk wordt opgehaald door burgemeester KATWIJK De Raggende Rijnkomkom VRIJDAG 24 FEBRUARI 20 00 uur: feest in't Jok a ALPHEN ZATERDAG 25 FEBRUARI 14 00-17.00 uur carnaval voor bejaarden in het restaurant van Avifauna Ouderen kunnen regelen via telefoonnummer 01720-20726. restaurant van Avifauna. MAANDAG 27 FEBRUARI 21.00-02.30 uur: gekostum taurant van Avifauna. Marxk. ROELOFARENDSVEEN Plaats Bloemenveiling Roelofarendsveen aan de Sotaweg Organisatie De Veense café's De Pepersteeg, De Haven, 't Veen, Jan Punt en Hogenboom m samenwerking met de Stichting Vrije Jeugd Re- VRIJDAG 24 FEBRUARI 21.00 uur Sugarlee Hooper, m.m.v. de band Shoreline. ZATERDAG 25 FEBRUARI 14.00 uur kindercarnaval met clown met po ny. 21 00- Optreden van de band Jukebox ZONDAG 26 FEBRUARI 14.00 tot-17.30 uur Memory Band en de plaatselijke blaaskapel The Serpentines. De Raad van Elf van Katwijk brengt tevens een be- Optochten elders ZONDAG 26 FEBRUARI Arnhem, 13.00 uur Heerlen. 13.11 uur. Maastricht, 13.44 uur Amsterdam, 14.00 uur Nijmegen. 14.00 uur Slttard, 14.11 uur Hulst. 14 30 uur Sas van Gent. 14.30 uur MAANDAG 27 FEBRUARI Kerkrade, 13.11 uur Breda, 13 30 uur Roer mond, 13.30 uur Venlo. 13 30 uur Beek/Ber gen, 14.00 uur. Den Bosch, 14.00 uur. DINSDAG 28 FEBRUARI Bergen op Zoom, 13 00 uur Kloosterzande (grootste optocht Zeeuwsch-Vlaanderen),

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 39