Stadsbestuur moet 'terug naar de mensen' 'Iets geheim houden? Schrijf een dikke nota' Feiten &Meningen Tribunaal voor Joegoslavië tussen twijfel en hoop 'Grootmoe^ trotseert oorlog in Sri Lanka ZATERDAG 18 FEBRUAR11995 EUWSANALYSE Het Internationale Tribunaal voor de berechting van oorlogsmisdaden in het voormaHgë Joegoslavië begeeft zich, juridisch gezien, in veel opzichten op onontgon nen terrein. Aan de andere kant kan het een model worden voor de berechting van misdaden tegen de menselijkheid in gevallen waar de landelijke justitie die taak niet aankan, zoals in Rwanda. In dat spanningsveld boog zich donderdag een inter nationaal gezelschap van juristen, ambtenaren en we tenschappers tijdens een symposium over het regel werk rond het Joegoslavië-tribunaal en diens inbedding in het internationale recht. Het door het Asser Instituut voor internationaal recht in Den Haag georganiseerde symposium komt enkele dagen nadat het in het Haagse Statenkwartier gevestig de Joegoslavië-tribunaal 21 Serviërs in staat van be schuldiging stelde. Na een maandenlange voorberei dingstijd zette het zo een concrete stap die mogelijk in maart, na de overdracht van de ln Duitsland gevangen zittende Dusan Tadic, leidt tot het eerste proces voor hetVN-orgaan. De internationale gemeenschap is onwennig als het om internationale strafrechtspleging gaat. Er zijn tot nu toe maar twee geslaagde voorbeelden. Dat zijn de pro cessen na de Tweede Wereldoorlog in Neurenberg en Tokyo tegen de Duitse en Japanse oorlogsmisdadigers. Die zorgen echter ook decennia later nog voor discus sie. Centrale vraag daarin is of de internationale gemeen schap achteraf daden strafbaar mag stellen volgens in ternationale rechtsprincipes met een veronderstelde al gemene geldigheid, terwijl die daden volgens de lande lijke wet op dat moment niet strafbaar waren. Er mag immers niet worden gestraft 2onder dat een handeling van tevoren is verboden. Dat probleem is ondervangen door zich bij het Haag se Tribunaal te baseren op de strafmaat die in ex-Joego slavië zou zijn toegepast voor de misdrijven die op de rol staan: moord, verkrachting, mishandeling, ontvoe ring, plundering enzovoort. Het Tribunaal heeft door Joegoslavische strafrechts- geleerden de jurisprudentie ih hun land vóór de burger oorlog in kaart laten brengen. Daarom kan redelijker wijs worden verondersteld dat beklaagden die in Den Haag voor die misdrijven worden veroordeeld, met de hun toebedeelde strafmaat rekening moesten houden. De juridische basis van het bestaan van het Tribunaal daarentegen is wankeler omdat het per besluit van de VN-Veiligheidsraad is ingesteld. „Daarmee gaat de Vei ligheidsraad toch een beetje op de stoel van een wetge ver zitten", vindt directeur Gerard Tanja van het Asser Instituut. De tribunalen in Neurenberg en Tokyo had den meer democratische legitimatie. Zij waren inge steld bij verdragen die de parlementen van de deelne mende landen moesten bekrachtigen. Naast de rechtsfilosofisehe problemen zit het Tribu naal ook met een hoop praktische moeilijkheden. Eén van de aanklagers, de Australiër G. Niemann, deed zijn beklag over de beperkte opsporingsmogelijkheden. Niet alleen zijn veel verdachten onbereikbaar omdat ze in het door de Bosnische Serviërs beheerste gebied zitten. „Wij kunnen niet aan de politie vragen verdachten te schaduwen, wij kunnen geen buurtonderzoek doen, vaak hebben we in moordzakén geen lijk", aldus Nie mann. Professor Sjöcrona, dié imstrafzaken als advocaat op treedt, schetste zijn twijfels ovër de naleving van de rechten van verdachten, als het voor het Joegoslavië-tri bunaal eindelijk tot een proces komt. „De advocaten krijgen maar 200 dollar per dag van de VN, terwijl zij toch de kantoorhuur en hpn secretaresse moeten beta len en ook nog wel eens met vrouw en kinderen met vakantie willen." Ook het feit dat de verdachteh maar één advocaat krijgen toegewezen, die de enorme berg stukken moet bestuderen, acht Sjöcrona een bedreiging voor een rechtvaardige rechtsgang. Tenslotte zijn de procesre gels, die onder meer voorzien in kruisverhoren, sterk geïnspireerd door het Angelsaksische procesrecht, waardoor we taferelen mogen verwachten die op L.A. Law lijken, aldus Sjöcrona. Nederlandse advocaten worden bijvoorbeeld niet opgeleid voor het afnemen van kruisverhoren. Het blijft de vraag of in Den Haag de echte hoofdver dachten terecht zullen staan, zoals dat in Neurenberg gebeurde. Ondanks de bepaling in artikel 7 van het Sta tuut van het Tribunaal dat de officiële positie van een beklaagde als staatshoofd of regeringsleider niet tot een lagere straf mag leiden, lee(den er in de wandelgangen grote twijfels of Karadiic of Milosèvic ooit in Den Haag voor de rechter zullen staan. Amerikaanse juristen die goéd zfjn ingevoerd bij Bui tenlandse Zaken in Washington,, hebben in publikaties laten doorschemeren dat hettribunaal mogelijk als wis selgeld wordt gebruikt bij' de vastgelopen vredesonder handelingen. Dat zou ertoe kunnen leiden dat de jour nalist die ooit tegen Karadzic Zfei „Ik zie u weer bij uw proces" géén gelijk krijgt. DEN HAAG THOMAS VERFUSS Antwerps burgermoeder op zoek naar nieuw bloed voor de stad 'Paars' kun je de coalitie die Antwerpen sinds 1 januari bestuurt niet eens meer noemen. Zij is eerder bont en blauw en wordt dan ook niet voor niets 'de coalitie van de laatste kans' genoemd. Na de grote winst van het Vlaams Blok bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen in Antwerpen waren vier politieke lijsten, uiteenlopend van rechts-liberaal tot splinter-links, wel gedoemd tot samenwerking om het extreemrechtse gevaar buiten de deur te houden. De democratische partij en in Antwerpen hebben nog één keer de kans om tot het jaar 2000 het tij te keren. Dat moet ge beuren onder aanvoering van de nieuwe burgemeester, de socialiste Leona Detiège. Een mens van goede wil. Een 'rots in de branding' Antwerpens nieuwe burgemeester, Leona Detiège. In de zestiende eeuw was het gebruik dat 'de toonzetter, de hertogen, de stadsspeel lieden en de zangers geneugte maakten' als in Antwerpen een 'nieuw magistraat' aan trad. Zo staat het althans onder één van de schilderingen op de muren van 'het schoon verdiep', de met marmer- en houtsoorten beslagen eerste verdieping van het Ant werpse stadhuis aan de Groenmarkt, waar het college van burgemeester en schepenen zetelt. Voor zoveel vreugde was bij de installatie van de jongste, uit nood geboren stadsrege ring geen aanleiding. Met een dappere hardnekkigheid vermijdt Leona Detiège een uur lang het aantal stemmen te noemen, dat het Vlaams Blok bij de laatste verkiezin gen kreeg, 28 procent. Zij houdt het liever op de keerzijde: „In dit college is 72 procent van de kiezers vertegenwoordigd". Leona Detiège heet officieel burgemeester. Ze wordt niet zelden aangesproken als 'bur gemeesteres'. Maar burgermoeder is mis schien nog wel de beste benaming voor de ze 'rots in de branding', zoals ze door haar medewerkers wordt betiteld. Leona Detiège heeft zich voorgenomen de naam van Antwerpen te zuiveren. „Het steekt wel eens", zegt ze, dat altijd maar weer Antwerpen als slecht voorbeeld wordt aangehaald als het om extreem-rechts gaat. „Wij zijn niet blind voor het feit dat we een grote rechtse oppositie hebben. Die willen we ook een halt toeroepen. Maar we vinden overal in Europa verrechtsende tenden- zen". Toch blijft het moeilijk om te duiden waar om het Vlaams Blok uitgerekend in de ha venstad aan de Schelde tot zulke grote hoogte kon klimmen. .Antwerpen is altijd een gastvrije stad geweest. De inwoners hebben altijd een groot besef van gods dienstvrijheid en andere zaken gehad. Maar het is ook een bevolking die gemakkelijk 'rouspeteert'tegenpruttelt" In Antwerpen hebben ze daar een uitdruk kingvoor, zegt Detiège: „Klinkt het niet, dan botst het". Ofwel: de Antwerpenaren flappen er graag hun mening uit. Zo moe ten we ook vele op het Vlaams Blok uitge brachte stemmen bekijken. Ze waren niet zozeer een uiting van extreem-rechts ge- dachtengoed, als wel een protest tegen een vastgeroest stadsbestuur van socialisten en christendemocraten, dat al tientallen jaren aan de macht was en verstard was geraakt in een zelfgenoegzame, afgegrendelde bu reaucratie. PROPER MAKEN Detiège wil daarom met haar schepenen (wethouders) 'terug naar de mensen'. Dat is ook met zoveel woorden vastgelegd in een zestig pagina's tellend 'regeerakkoord', dat de vier coalitiepartijen zijn overeengeko men. Vooral in de kleine dingen die zijn scheefgelopen, schuilt veel zeer, gelooft De tiège. De sociale controle, of beter de socia le verantwoordelijkheid is om vele redenen zoek geraakt. Ze vindt het dan ook typerend dat een aantal Antwerpenaren al op haar toekwam met de prangende vraag: „Kunt ge niet iedereen terug verplichten om zijn eigen stoep proper te maken?" Ze vindt het geen slecht idee. Ook het gevoel van onveiligheid in de stad kan volgens haar met eenvoudige ingrepen worden bestreden. Vroeger was het in vele grote appartementengebouwen in Antwer pen gebruikelijk dat een conciërge toezicht hield op het komen en gaan van de bewo ners. Waarom, vraagt Detiège zich af, zou ze er niet voor kunnen zorgen dat een feno meen als de conciërge weer terugkeert in het dagelijks leven? Detiège was, tot haar benoeming als burge meester, Vlaams minister voor tewerkstel ling en sociale zaken. Ze moest dan ook wel even slikken, toen haar vorig jaar werd ge vraagd om zich weer voor de gemeente raadsverkiezingen kandidaat te stellen. „Dit is dankbaarder, maar ook moeilijker werk", zegt ze over die overstap. „Als minister sta je iets verder van de gebeurtenissen af dan in het gemeentelijke politieke bedrijf, waar in je dagdagelijks met problemen wordt ge confronteerd". En 'dagdagelijks' mogen de problemen van Antwerpen wel worden ge noemd. Met zijn 500.000 inwoners is Antwerpen de grootste stad van Vlaanderen. Maar het is tevens de Vlaamse stad met de meeste in woners onder het bestaansminimum. De bevolking veroudert en verarmt tegelijker tijd. „Wie in Antwerpen goed zijn brood verdient, gaat in de gemeenten aan de rand van de stad wonen en betaalt daar zijn be lasting. Wie daar het geld niet voor heeft, blijft hier", aldus Detiège. Ze heeft intussen van vele jonge mensen te horen gekregen dat die best terug willen naar de stad, als er in het centrum maar aantrekkelijke huizen en appartementen voor hen zouden zijn. Ook daar wil ze wat aan doen, bijvoorbeeld in de halfverloeder- de wijk bij het Centraal Station, het 'Stasie kwartier' zoals de Antwerpenaar zegt. Door de ondergang van het bioscoopimperium Rex zijn in dit gedeelte van de stad verschil lende publiekstrekkende 'kinema's' wegge vallen. Detiège: „Daar moeten we een op FOTO GAZET VAN ANTWERPEN vulling voor vinden. In die richting moeten we het nieuwe bloed zoeken". Ten slotte moet er meer aandacht komen voor de haven, dé economische spil van de stad. In vroeger tijden placht de Antwerpse burgemeester in hoogst eigen persoon 'de kapiteins der schepen komende van de Ka narische eilanden met suiker' te verwelko men. Maar sinds er geen schepen meer aan de Schelde-kaaien aanleggen, is volgens Detiège „de wisselwerking tussen de bevol king en de haven sterk verminderd". Dat Nederland en Vlaanderen eind vorig jaar ten langen leste, na bijna dertig jaar ge kibbel, de zogeheten Waterverdragen te kenden, stemt haar echter optimistisch. Die verdragen voorzien onder meer in een uit dieping van de Westerschelde, waardoor de Antwerpse haven toegankelijker wordt voor grotere tonnages. Dat zal, volgens Detiège, 'zeker en vast' tot meer investeringen in de stad leiden en die zijn broodnodig. Antwerpen kent zijn Detièges. Leona's va der was dertig jaar schepen van de stad en tenslotte één jaar burgemeester. De naam Detiège zal dan ook binnenkort voor de tweede maal worden gegraveerd op de ko peren lijst in de raadzaal van het stadhuis, die alle Antwerpse burgemeesters sinds 1411 vermeldt. Daarom wordt er misschien ook zoveel van de nieuwe burgemeester verwacht. Detiège was nog geen twee dagen in functie, vertelt ze met een beetje trots, of er waren al mensen die haar vroegen: „En wat heeft u tot nu toe al allemaal gedaan?" ANTWERPEN PETER DE VRIES EN ALY KNOL CORRESPONDENTEN l De oorlog houdt niet altijd op bij de poort van het weeshuis van Muriel VioU M Hutchins. De Britse missii naris is nu 96 en aan haar rolstoel gekluisterd. Haar gehoor en ogen zijn ver slechterd, zodat de beelde Jc van de om haar heen woe dende oorlog haar worden bespaard. Kogels die vanu n helikopters worden afge vuurd en inslaan in de ko kospalmen, de Srilankaan soldaten die tot in het wee huis jacht maken op een jonge Tamil-rebel. De frontlinie in de etnisch^ oorlog tussen het Srilankaanse leger en de T mil Tijgers ligt op een paai kilometer van Hutchins' weeshuis, aan de andere kant van de rijstvelden, he oerwoud en een mijnenveld Het staakt-het-vuren houd al een paar weken stand, e het is veilig om de Vellai Pattyde Witte Grootmo n zoals haar meisjes haar lie kozend noemen d veranda op te rijden. Meer dan 40 jaar heeft de Vellai Patty voor de wezen en de geestelijk gehandicaj r te kinderen in het noordei van Sri Lanka gezorgd. In het begin, nadat het geld dat ze als onderwijzeres ha gespaard op was, haalde zi het geld om haar alleenge- bleven kinderen te voeden bijeen met het naaien van kussenslopen. Nu zorgen d wezen voor haar. Twee Ta- mil-meisjes hebben haar witte haar gekamd, fijn als een spinneweb, en omhel zen haar met een natuurli ke affectie alsof zij een oui lievelingspop is. „Een paar jaar geleden kw men de bommen precies voor de kapel terecht", zeg Dhaya Mohan, hoofd van het weeshuis Karuna Ni- layam, „en moesten we vluchten." Tien kilometer lang droegen de meisjes Hutchins om de beurt. Toe de weesmeisjes en hun Wit te Grootmoe een platte- landskerk bereikten die bu ten de gevechtshandelinj lag, verzorgden ze haar d maanden tot het veilig was om terug te keren naar het weeshuis. „Toen we terug kwamen hadden de strijde landmijnen in de tuin ge stopt", aldus Mohan. Meer dan 130 meisjes vin den huisvesting, eten en on derwijs in het weeshuis. Ve len van hen zijn daarheen gebracht nadat hun ouden in het 12 jaar durende con flict bij luchtaanvallen of ij kruisvuur waren gedood. Hutchins stichtte het wees huis toen ze in de vijftig was, nadat ze met pensioei was gegaan als onderwijze res in Jaffna, de belangrijk ste stad in het Tamil-spre- kende deel van Sri Lanka. Een voormalig bewoonster herinnert zich haar als lief hebbend, maar streng, het spaans rietje altijd binnen handbereik. De laatste tijd denkt ze op de veranda steeds vaker te rug aan het Engeland van haar jeugd. „Ze vraagt me soms om haar naar huis te brengen, omdat ze haar volk wil zien", aldus Mohai „Maar dat is onmogelijk. Tx zou de reis niet overleven." KILLINOCHCHITIM MCGIRK THE INDEPENDENT TOM JANSSEN -tm BLAN' Nieuwe directeur Centraal Bestuur Arbeidsvoorziening B. Troost is 'lastig mannetje' Hij vindt zichzelf een 'lastig mannetje'. Altijd kritisch. Of het nu om zijn medewerkers in Twente gaat of de hoge bazen in het 'verre' Rijswijk.Want we moeten zuinig omgaan met de centen van de belastingbeta ler", vindt Bram Troost (45), binnenkort zelf de baas van het bureau van het Centraal Bestuur Arbeidsvoor ziening. Twee jaar en twee weken was Troost directeur van de Arbeidsvoorziening Twente toen zijn benoeming tot algemeen-directeur van de landelijke organisatie in Rijswijk kwam. „Een compliment voor de leden van het landelijk bestuur die mij hebben benoemd. Dat ze het lef hebben gehad om iemand uit de regio te ne men die zijn kritiek nooit onder stoelen of banken heeft gestoken. Hij is overtuigd aanhanger van het 'tripartiete' be stuur. „Dat betekent dat de overheid samen met werkgevers en werknemers (organisaties) verantwoor delijk is voor de uitvoering van het arbeidsmarktbe leid. Dat is uniek in de wereld. Fantastisch." Troost stapte in 1993 over van het bedrijfsleven (Holec) naar Arbeidsvoorziening Twente. De club ver keerde in chaos. Het bestuur had geen greep op de materie door onderlinge tegenstellingen. De culturen van de samengevoegde arbeidsbureaus verschilden hemelsbreed. In de organisatie heerste een sfeer van roddel, achterklap en broodnijd. De zaak escaleerde toen verhalen de ronde gingen doen over gesjoemel met bemiddelingscijfers en omstreden declaraties. Troost werd in Rijswijk op het matje geroepen en be loofde beterschap. „Dat is mijn geluk geweest. Door die escalatie kreeg ik de kans om de zaak hier vanaf het begin heel scherp te managen." De organisatie is nu gestroomlijnd. De tegenstellingen tussen de vesti gingen en binnen het bestuur zijn verdwenen. Ondanks de hoogst beroerde arbeidsmarkt slaagden de arbeidsbureaus erin meer vacatures binnen te sle pen dan de taakstelling voorschreef. Het aantal be middelingen kwam vorig jaar acht procent hoger uit dan begroot. Alleen, de allochtonen bleven achter. Troost is toch optimistisch. „Onder werkgevers vor men ze onderwerp van gesprek. Het duurt even, maar er is toch sprake van een olievlekwerking. Het vlieg wiel komt op gang." Troost heeft van Twente afscheid genomen met de presentatie van een sluitende begroting. „We zijn uit eindelijk een gewoon bedrijf. Daarvoor moeten we streven naar een goede verhouding tussen prijs en prestatie. Dat betekent slagvaardig werken. Zuinig zijn op de centen. Daardoor hebben we nu de begroting sluitend kunnen maken zonder dat er grote schade wordt geleden." Niet iedereen nam dat 'het lastige mannetje' in dank af. Ook instellingen moesten presteren. Troost noemt een kappersopleiding in Enschede die de subsidie ver loor. „We hebben die mensen twee jaar de kans gege ven. Dan houdt het op. We betalen uiteindelijk alle maal mee aan die subsidies. Het is belastinggeld en daar moetje zuinig mee omspringen." Dat zal ook zijn leidraad zijn als hij directeur is van het CBA. Hij zal uitvoering moeten geven aan het ak koord dat de sociale partners in december sloten met minister Melkert van sociale zaken over de forse be zuinigingen voor de komende jaren. En de uitkomstei van de evaluatie van de Arbeidsvoorzieningswet door de commissie-Van Dijk vorm moeten geven. Van Dijk zal zijn voorstellen op 9 maart presenteren. Hij zal een loyale uitvoerder zijn. „Ik ga zo natuurlijk niet roepen dat die bezuinigingen van tafel moeten. weet wat de marges zijn. Dat akkoord ligt er gewoon.' Hij zal de organisatie niet meteen omver gooien. Zo werkt dat niet. Op het landelijk bestuur heeft hij veel kritiek gehad, niet alleen op het gebrek aan helderheii en eenduidigheid maar ook op de vermaledijde noti tie- en notacultuur die in Rijswijk heerst. „Ik houd meer van A4'tjes. Ik zeg altijd maar zo: als je iets ge heim wilt houden, dan schrijf je een dikke notitie. Toen ik in Twente was benoemd, kreeg ik thuis ook hele dozen met vergaderstukken. Ik heb ze nooit gele zen. Alleen de agenda. Nu werken we met korte voor stellen waarover we dan goed inhoudelijk met elkaar discussiëren. Zo moet een bestuur functioneren." HENGELO HANS HUPKES

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2