F oscane Toerisme 1 TOERKOOP doet drukte vergeten Middeleeuws Manhattan ATERDAG 18 FEBRUAR11995 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN EISBERICHTEN Waterloo nagespeeld g beroemdste veldslag die ooit in Europa leej aatsvond - Waterloo, 18 juni 1815 - wordt het weekeinde van 17 en 18 juni weer tns nagespeeld. Drieduizend mannen hij- n zich op die dagen in de uniformen van legers van Napoleon en Wellington in n poging de slag te doen herleven. Het ha eurrijke evenement - dat om de vijfjaar ]e ordt gehouden - trok in het verleden ,erl lorm veel belangstelling. Dit jaar - zo ver- zjj ichten 'de inrichters' - zal het niet anders ifo: WV Waterloo, telefoon (vanuit Ne- rland): 00.32.2.354.99.10. ij handelreizen ReizeninUtrecht.dat L p ch toelegt op het organiseren van wandel- et kanties op de Griekse eilanden, lanceert ^g. ior het komende vakantieseizoen twee guwe bestemmingen: de eilanden Kefal- nia, Mani en Kythira. Nieuw zijn speciale andelarrangementen op de Italiaanse ei nden Elba en Sardinië, fo: Stap Reizen, telefoon 030-302503 d™ lerlijn-kaart Berlijn is onlangs een nieuwe versie ver henen van de 'Berlin WelcomeCard'. Met 29 mark kostende bewijs kan drie dagen - ng onbeperkt gebruik worden gemaakt ,a[f n het openbaar vervoer in de stad. Bo- 1 D ndien verschaft de pas korting of gratis ee[ fegang voor allerlei bezienswaardigheden, a(jv jndritten of rondvaarten, theaters, dieren- in enzovoort. De kaart is overal in Berlijn rkrijgbaar maar kan ook via de reisbu- ius worden besteld. 'elgrimstad Trier Ier, Duitslands oudste stad, verwacht in 196 (als het 'Jaar van het Heilig Kleed' ordt gevierd) meer dan een miljoen pel- ims. Deze optimistische voorspelling oelt op het feit dat bij voorgaande soort- —i lijke gelegenheden zo'n twee miljoen ge- _avigen een bezoek brachten aan de Dom n Trier. In het kerkgebouw bevindt zich ilgens de overlevering een deel van het eed dat Jezus tot vlak voor zijn kruisiging oeg. Het relikwie werd voor het eerst in 10 aan de bedevaartgangers getoond en irna in 1844, 1891, 1933 en 1959. Vol- id jaar vindt de gebeurtenis dus voor de keer plaats. Tourist Information Trier, telefoon uit Nederland): 00 49 651 97 80 80. CD-i itdek het (on)bekende Nederland'. Dat is naam van de nieuwe CD-i, die de ANWB samenwerking met het Nederlands B.u- iu voor Toerisme (NBT), Philips en Co- n heeft geproduceerd. De schijf, met im 1.500 foto's en 100 landkaarten, bevat eer dan twee uur gesproken woord en eft de gebruiker een overzicht van beken- en minder bekende plekjes in Neder- ïd. Het water vormt een rode draad. Met CD-i, die bij alle ANWB-kantoren, de ekhandel en veel audio/video winkels rkrijgbaar is, kunnen ook uitstapjes naar ;r de honderd attracties worden voorbe- d. Prijs 89,95. tapperskaart e wil uitgaan in Den Haag kon zich voor in van de zogenaamde Stapperskaart van HTM. Dit twee-persoons ticket 25,00) if recht op een heenreis per openbaar ver- ler en een terugreis per taxi. Tot dusver lid de kaart alleen voor reizigers die in het ntrum moesten zijn. De nieuwe Stappers- )n lart echter, reikt tot elk punt in Den Haag. se us: h en per tram of bus naar elk gèwenst tie Itgaansetablissement en terug naar huis ve er taxi. De kaart is te koop op tram of bus ,os fin de Haagse stations. 5 ëilreizen loewel de belangstelling voor vakantie- ,eI ichten op traditionele zeilschepen 'e (ligszins onder druk staat, heeft specialist 1 leZeilvaart (Hoom/Enkhuizen) hetpro- famma uitgebreid met onder meer trips 111 aar Sicilië. De bestemmingen Zweden, De- emarken, Spitsbergen en de Kanaaleilan- en bleven gehandhaafd. 01 nfo: De Zeilvaart in Enkhuizen, telefoon 31 2280-12424. ANDERS: Junior Vakanties! Aktieve Doe-Vakanties voor de junioren van 8-17 jaar in binnen- en buitenland onder vertrouwde leiding. fösburo Van Limburg Heemstede: Binnenweg 199, 280155 Hillegom: Meerstraat 13,24643 Hoofddorp: Concourslaan 88, 51011 Cuendet verhuurt on der meer deze villa in het Toscaanse Vianci: sober ingericht maar prachtig gelegen op een heuvel. Hier kun- ien drie gezinnen on derdak vinden. FOTO l, PP Glanzende stadjes op glooiende heuvels, met namen als Castelfalfi, Volterra, Certaldo, Bagnano. Zilvergroene olijf boomgaarden, felgele velden vol zonnebloemen, stille we gen, soms zelfs onverhard, die rijzen en dalen langs oude boerderijen en stoffige dorpjes. Toscane is in elk jaargetijde mooi. De Italiaanse landstreek wordt door de Apennijnen beschut, waardoor er een zacht klimaat heerst. Sneeuw in Florence is een gebeurtenis waar de Florentijnen jaren later nog over spreken. Toscane is een ideaal vakantieland, voor natuurzoekers, zon- en cultuuraanbidders en voor gastronomen. siE^iAifFLORENCEwilfred Simons tor die voor het bedrijf wilde be middelen. Afgelopen jaar ging Hoe men ook over Silvio Berlus- Cuendet met OAD in zee. coni en Zijn. regering van zeven Het bedrijf draagt de naam maanden kan denken, de crisis van de oprichter André Cuen- in de Italiaanse politiek heeft er det. In de jaren '50 verdiende in elk geval voor gezorgd dat de deze Zwitser veel geld met de lire goedkoper is dan ooit tevo- verkoop van dierenvoer. Toen ren. Wie net iets meer wil krij-* hij in 1974 als schatrijk man zijn gen voor zijn vakantiegeld, kan besluiten de komende zomer zijn vakantie in Italië door te brengeri. Gezinnen met kinde ren, die kamperen te lastig vin den ert een hotel te duur, kun nen nu een landhuis huren van de firma Cuendet. Cuendet bemiddelt sinds jaar en dèg bij de verhuur van land huizen in delen van Italië. Sinds kort is het bedrijf ook in Spanje en Frankrijk actief. In Toscane, Umbrië, Apulië, Calabria en Si cilië staan de meeste stulpjes, zo'n dertienhonderd in totaal. In Nederland is Cuendet nau welijks bekend, maar in Duits land heeft het ,bedrijf de afgelo penjaren een* grote naam opge1 bbuwd. Cüepdet had in Neder- lipd tof nu toe geen touropera- handelsfirma verkocht, voelde hij zich nog te jong om op zijn lauweren te rusten. Vrienden, al niet minder welgesteld dan hij zelf, vroegen hem of hij als een soort makelaar huurders kon vinden voor hun kapitale land huizen. Die stonden anders een groot deel van het jaar leeg. Cuendet zag er wel wat in en in de loop van de jaren groeide de ze 'vriendendienst' uit tot een groot verhuurbedrijf van luxeu- euze landhuizen en boerderijen in Toscane en later heel Italië. Cuendet is buitengewoon kri tisch. Wie zijn landhuis via hem wil verhuren, krijgt eerst een kwaliteitsonderzoeker over de vloer. Ligt de villa naar zijn smaak niet fraai genoeg, valt de inrichting tegen of is de woning onvoldoende onderhouden, dan gaat Cuendet niet met de eigenaar in zee. Deze kwaliteits zorg heeft voor de klant tot ge volg dat de landhuizen niet goedkoop zijn. Prijzen van drie duizend gulden per week ko men regelmatig voor. Maai daaraan moet worden toege voegd dat het vaak om grote landhuizen gaat, die gemakke lijk met twee of drie gezinnen kunnen worden bewoond. Dat drukt de prijs. Tijdens een bezoek aan drie landhuizen uit Cuendets catalo gus viel op dat de mooiste hui zen niet altijd de duurste zijn. Integendeel zelfs. Cuendet let namelijk allereerst op de interi eurs. Aanwezigheid van antiek meubilair of een luxueus inge richte keuken betekent al meteen dat het huis in een ho gere prijsklasse valt. Een prach tig huis dat sober is ingericht, kan veel goedkoper zijn. Wij vielen tijdens de bezichti ging voor een immens landhuis in Vianci, prachtig zonnig op een heuvel gelegen. Het was so ber, maar smaakvol ingericht. Met drie gezinnen kan men er voor zeven- a achthonderd gul den per week prima verblijven. Een andere villa in Parco, die eerder op een aftands Versailles leek dan op een woonhuis, kost per week zo'n duizend gulden meer. Ouders met kleine kinde ren moeten zich voortdurend zorgen maken of het kroost de antieke meubels niet ruïneren. De villa is dat enorme bedrag echt niet waard. De villa's van Cuendet liggen bijna allemaal op het platteland. Dat betekent rust, stilte en na tuur. Dat is ook precies wat An dré Cuendet wil verkopen: ont spanning voor de vermoeide, gestresste Noordwest-Europe aan. In Toscane, benadrukt hij, is de drukte van de stedelijke centra benoorden de Alpen nog niet doorgedrongen. André Cuendet benadrukt dat zeer veel huurders na verloop van tijd opnieuw bij hem boeken. Meestal is er in de nabijheid van de villa wel een dorpje of stadje bij de hand voor bood schappen. Maar de stilte heeft toch ook een keerzijde: wie de grote cultuurschatten van bij voorbeeld Florence, Siena, Pisa wil bekijken, moet bedenken dat er altijd een korter, maar meestal een langer autoritje aan vastzit. En voor gastronomen nog de volgende tip: huur niet in augustus, want dan zijn de beste restaurants in Toscane ge sloten. Rust, stilte en natuur in het Toscaanse heu vellandschap. Een vil la tussen de wijngaar den, waar gestresste randstedelingen bij kunnen komen van hun drukke dagelijkse bestaan. foto-, pp San Gimigmno verwordt tot toeristenfuik SAN GIMIGNANO Van kilometers ver is het te zien: het Manhattan van de Middeleeuwen. San Gimigna- no, in het hart van Toscane, wak van 1000 tot 1500 een be langrijk textielcentrum. Van dit verleden getuigen nog de to rens, die de handelsfamilies lieten neerzetten. Ooit stonden er 72, maar de meeste zijn in de loop van de eeuwen wegens bouwvalligheid afgebroken. De dertien die er nog staan, zijn nu dè trekpleisters van de stad. Zonder dat ze te bezichtigen i zijn trouwens. De torens vervulden een be langrijke rol bij de toenmalige lakenproduktie. De handelaren lieten de lokale bevolking lange lappen wollen stof weven, die daarna werden geverfd. Vanaf balken, hoog in de torens, werd de met natte verfstof verzadig de textiel te drogen gehangen. De families bewoonden alleen de onderste etages. De torens bestaan dus voor het grootste gedeelte uit louter holle ruim ten, meestal zonder ramen. De torens hadden echter niet alleen een praktisch nut. De trotse, rijke textielhandelaren gebruikten ze ook als status symbool. Hoe hoger en mooier de toren, hoe rijker en machti ger de handelaar was. San Gimignano heeft zich de laatste jaren in snel tempo ont wikkeld tot lokaas voor toeris ten. Kon men er tien jaar gele den nog rustig rondlopen zon der direct voor toerist te wor den aangezien, dat is nu vol strekt onmogelijk. Dagelijks doen tientallen reisbussen het stadje aan. Tot ver in het na seizoen schuifelen de toeristen voetje voor voetje over de pleintjes en door de nauwe straatjes en steegjes. Het aanzien van het stadje is door het toerisme erg veran derd. Bakkers, groentewinkels en andere normale midden standers zijn er nauwelijks nog. Ook de oorspronkelijke bevol king trekt weg. Daarvoor in de plaats komen restaurants, gale rieën, ateliers en tientallen toe ristenwinkels met bric-è-brac. De geverfde Pinocchio's, an- San Gimignano dreigt authentiek karakter te verliezen. sichtkaarten, posters en be- rakter heeft gekregen, drukte T-shirts staren de koop- Het zal geen tien jaar meer lustige bezoekers al van verre duren voordat San Gimignano aan. Het middeleeuwse een- een dode stad is, waar nie- trum is gerestaureerd, maar zo mand meer woont. Dan is het keurig dat het een steriel ka- authentieke karakter voorgoed verdwenen en is San Gimigna no een toeristenfuik in de nare betekenis van het woord louter bedoeld om de bezoe kers geld uit de zak te kloppen. Wachttijden Poolse grens teruggebracht De wachttijden aan de Duit s/Poolse grens bij Frankfurt aan de Oder, zijn teruggebracht tot 'aanvaardbare proporties' (woordvoerder van de Duitse ADAC). In december is de grensovergang flink uitgebreid. Personenauto's kunnen nu ge bruik maken van acht stroken, vrachtwagens van vier. Boven dien is de bezetting van de dou aneposten verdubbeld. Overi gens zal zo verwachten de autoriteiten het lange wach ten pas echt voorbij zijn als de nieuwe terminal annex douane kantoor gereed is. Een oplever- datum is nog niet genoemd. Ook voor andere druk gefre quenteerde grensovergangen tussen Duitsland en Polen (Forst, Guben en Schwedt) be staan plannen die moeten lei den tot terugdringing van de wachttijden. Meer vluchten naar Gambia I let aantal vluchten tussen Ne derland en Gambia wordt begin mei uitgebreid van twee tot drie vluchten per week. Dit naar aanleiding van de grote belang stelling voor een vakantie in het Westafrikaanse land. Directeur Herman Behrens van de Neder landse touroperator Aquasun, die de reizen naar Gambia sinds vorig jaar in zijn programma heeft opgenomen, spreekt van een 'regelrechte hit'. Van de be schikbare drieduizend bedden in het land, heeft Aquasun er 1.800 vastgelegd. Er worden zo wel strandvakanties als rondrei zen naar Gambia georgani seerd. Samenwerking tussen de NBBS en het CJP De Stichting Cultureel Jongeren Paspoort (CJP) is begin februari een samenwerkingsverband aangegaan met de Leidse reis organisatie NBBS. CJP-houders kunnen daardoor gebruik ma ken van voordelige vliegtarie- ven, die over de hele wereld on der de naam Skybreakers wor den verkocht. Het paspoort moet dan wel worden voorzien van het GO 25-logo (de interna tionale jongerenreiskaart), dat tevens recht geeft op korting op toegangsprijzen van een aantal culturele manifestaties buiten Nederland. Antidiefstal-code bij Eriba-caravans In samenwerking met Securico- de voorziet Eriba Nederland van nu af aan alle af te leveren cara vans en kampeerauto's van een ingebrande code. Dat meldt het blad Kampeer Caravankam pioen. De code, die op verschil lende plaatsen wordt aange bracht, bevat onder meer een telefoonnummer en wordt gere gistreerd bij de Alarm Centrale Vlaardingen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat Eriba over niet al te lange tijd via haar dea lers ook reeds in gebruik zijnde caravans van een code voorziet. Info: Eriba Nederland, telefoon 01846-13546. Meer informatie over Vlaanderen Het Belgisch Verkeersbureau in Amsterdam, heeft zijn service flink uitgebreid. Niet alleen op het kantoor aan de Herengracht 435 in Amsterdam, kan nu in formatie over België als toeris- tcnland worden ingewonnen, maar ook in het pas geopende toeristisch cultureel informatie bureau voor Vlaanderen aan de Nes 47. De openingstijden van de nieuwe balie zijn op maan dag van 09.00 tot 18.00 uur en van dinsdag tot en met zaterdag van 09.00 tot 21.00 uur. Telefo nisch is het Vlaams toeristisch Cultureel Informatiebureau te bereiken onder nummer 020- 626.06.60. Oppas in vakantie Wie zijn huis tijdens z'n vakan tie niet onbeheerd wil achterla ten, kan contact opnemen met de Landelijke Oppas Centrale. De LOC beschikt over een be stand van mensen, die bereid zijn tijdens de afwezigheid op de woning te passen. De veelal gepensioneerde 'oppassers' kunnen eventueel tegelijkertijd de huisdieren verzorgen. Info: LOC Groningen, telefoon 050- 13 35 35. Iers Verkeersburau Het Iers Verkeersbureau is ver huisd. Het nieuwe adres luidt: Spuistraat 104, 1012 VA Amster dam. Het telefoonnummer bleef ongewijzigd: 020 - 622 31 01.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25